De toestand in Atjeh KOREA De nieuwe stakingsactie De toestand in Brits-Guyana Frankrijk m De Koningin op bezoek bij „Ome Jan" van Zutphen Het bezoek van Dr Drees aan Zuid-Afrika Indonesië Pogingen tot contact met Kahar Muzakkar Devaluatie van de Chileense peso Prof. Dr P. A. Diepenhorst overleden Brits-Egyptische besprekingen in critiek stadium WEERSVERWACHTO HOOGWATER. Communisten in Egypte veroordeeld Koningin Wilhelminafonds KENYA Belangrijke vondst uit stenen tijdperk nabij Bainberg DE VRIJE ZONE VAN TRIEST ZON-en MAANSTANDEN Onderzoek in oude moordzaak heropend VACANTIESPREIDING IN 1954? Aardbeving nabij Kamtsjatka geregistreerd Nederlandse kustvaarder krijgt hulp van vliegtuig Havenstaking in Glasgow Hongarije wil Griekse gijzelaars terugzenden Uitslag Radio-luisterwedstrijd hankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nft 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 7 OCTOBER 1953. 8e Jaargang No. 2965. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pet advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 utu Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Een woordvoerder van 't leger te Kutaradja heeft aan Aneta medegedeeld, dat de benden in geheel Atjeh in totaal 200 vuur wapens hebben buitgemaakt. Zij verkregen deze wapens door de politie in diverse plaatsen te ont wapenen. Tot Zaterdag j.l. waren 610 bendeleden gevangen geno men, 400 gedood en 41 gewond. Volgens de woordvoerder bevon den zich onder de gedode bende leden ook Japannezen. De ge vechten duren nog voort. De woordvoerder kon niet met zekerheid zeggen, hoeveel mili tairen en hoeveel leden van de politie zijn gedeserteerd. Naar aanleiding van het vraag gesprek, dat Aneta heeft gehad met kolonel Simbolan, de mili taire commandant van Noord- Sumatra, schreef het dagblad „Abadi" (Masjumi) in een hoofd artikel, dat uit de woorden van de kolonel wel blijkt, hoe gecom- pliaeerd en ernstig de toestand in Atjeh is, in tegenstelling tot de optimistische stemmen van verscheidene ministers, die de toestand nog „hoopvol" noemen. HET CIVIELE BESTUUR. Met betrekking tot het civiele bestuur in Atjeh verklaarde re gent Abdulwahab in Kutaradja, dat zich in deze plaats geen be- stuursvacuum voordoet, hoewel hier en daar verantwoordelijke ambtenaren hun post hebben verlaten. Hun plaatsen zijn ech ter door anderen ingenomen. Maandag j.l. meldden zich een aantal districtshoofden bij regent Abdulwahab om te getuigen van hun loyaliteit jegens de repu bliek Indonesia. Voorts heeft de regent, naar hij aan Aneta ver klaarde, instructies aan de desa bestuurders uitgevaardigd om hun werkzaamheden te blijven vervullen en pogingen te doen, de bevolking te kalmeren. Op de scholen wordt doorgegaan met het geven van onderwijs, doch het aantal leerkrachten is ver minderd, daar vele onderwijzers naar Medan zijn uitgeweken. Aan artsen, die zich buiten Atjeh be vinden, is door middel van de gouverneur van Noord-Sumatra verzocht naar hun standplaatsen terug te keren. Ter consolidering van de rijst prijs, die volgens berichten van evacué's de vorige week met sprongen omhoog ging, wordt thans onder de bevolking en ambtenaren rijst tegen lage prijs gedistribueerd. De gouverneur van Celebes, Sudiro, heeft een persconferentie gehouden, waarin hij mededeel de, dat pogingen worden onder nomen om de belangrijkste ben deleider van Celebes, Kahar Mu zakkar, te benaderen. Zoals men weet, heeft Kahar Muzakkar, vol gens kortggleden gevonden pam fletten Celebes uitgeroepen tot deel van de „Darul Islam-staat" van Kartosuwirjo. Naast de legeroperaties tegen de volgelingen van Muzakkar wordt voor die volgelingen te vens de gelegenheid opengesteld zich te melden. Gouverneur Su diro zeide nog, dat de sociale en economische opbouw van Cele bes door de ordeverstoringen wordt vertraagd. Het is, aldus de gouverneur, moeilijk om te beoordelen of het politieke par tijen zich, die de huidige verwar ring benutten om hun positie te verstevigen of dat er betrekkin gen bestaan tussen zulke partijen en Kahar Muzakkar. Ten aan zien van ontvangen berichten, dat in de Minahasa een guerilla- strijd zou worden gevoerd door uit christenen bestaande benden, verklaarde de gouverneur, dat voorzover hem bekend daarvan geen sprake is. Het internationale monetaire fonds heeft zijn goedkeuring gehecht aan een wijziging van de pariwaarde van de Chileense peso. Deze zal worden gebracht van 31 pesos per Amerikaanse dollar op 110 pesos per Ameri kaanse dollar. De nieuwe pariteit was oor spronkelijk door het fonds, tij dens besprekingen met Chileen se vertegenwoordigers, voorge steld, als een maatregel om tot een enkelvoudige wisselkoers te komen. Te Epe is Dinsdagmorgen over leden de econoom en rechtsge leerde prof. dr. P. A. Diepenhorst oud-lid der Eerste Kamer, oud hoogleraar aan de vrije universi teit. Deze laatste functie legde hij in 1948 neer. Gedurende 26 jaar is prof. Diepenhorst voor de A. R.-partij lid der Eerste Kamer geweest. Hij voerde daar niet zo vaak het woord, maar wanneer hij sprak had hij het gehoor van de gehele Kamer door de gede genheid, waarmede hij de stof verwerkte en de logische en mooie opbouw van zijn redevoe ringen, vol geest en humor. In 1879 werd de thans ontsla- Generaal Mark Clark, de af tredende opperbevelhebber der V. N. in Korea, heeft verklaard, dat verlenging van de periode voor uitleg aan gevangenen die niet naar huis willen, onaan vaardbaar is. In een brief aan luit.-gene- raal Thimaja, de Indische voor zitter van de uit neutrale lan den gevormde repatriëringscom missie, zegt hij dat de periode in geen geval na 24 December kan worden verlengd. Het Chinese persbureau heeft te kennen gegeven, dat de pe riode van uitleg moet worden verlengd „wegens Amerikaanse obstructie". Luit.-generaal Thimaja heeft De Brits-Eg'yptische bespre kingen over de toekomst van de Suez-kr.naalzone zijn in een critiek stadium gekomen, waarin over het welslagen of het falen van de onderhandelingen zal worden beslist, aldus is in ge woonlijk goedingelichte kringen te Cairo vernomen. Op het Egyptische hoofdkwar tier is verklaard, dat de leider van de Egyptische delegatie, luit.-kolonel Abdel Nasser, ge neraal Robertson in de loop van de jongste bijeenkomst der twee delegaties meedeelde, dat Egyp te niet voor onbepaalde tijd de huidige onderhandelingen kon voortzetten. Hij zei, aldus deze verklaring, dat de Britten systematisch punten aan de orde brengen, waarover reeds overeenstem ming is bereikt. Hierdoor draai den volgens hem de besprekin gen in een vicieuze cirkel rond. De Amerikaanse ambassadeur in Cairo, heeft de door deze medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Verspreide opklaringen. Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen en droog weer. Over wegend matige noordelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. DONDERDAG 8 OCTOBER. waarschuwing geschapen toe stand besproken met de Britse zaakgelastigde, Robert Hankey en generaal Robertson. Daarna heeft hij een bezoek gebracht aan de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken. Het militaire tribunaal te Cairo heeft Nicolas Georges Ghazis wegens communistische activiteit veroordeeld tot 10 jaar boete. Twee andere communisten kregen 5 jaar en 50 pond boete. In 4 gevallen volgde vrijspraak. Het tribunaal moet nog 20 ge vallen van communistische ac tiviteit behandelen. op een persconferentie ver klaard, dat zijn (Indische) man schappen zeker in staat zijn een uitbraak van de 23.000 Chinese en Noordkoreaanse niet-commu- nistische krijgsgevangenen te verhinderen, maar dit waar schijnlijk niet zullen doen we gens de „verschrikkelijke slach ting" die dat zou gjeven. Hij zei dat de uitleg aan de krijgsgevangerien hoogstwaar schijnlijk over een week zal be ginnen. Generaal Thimaja zei dat de Indische bewakingstroepen om gasmaskers en traangas hebben jgevraagd voor gebruik bij even tuele relletjes. Zijn persconfe rentie werd bijgewoond door talrijke geallieerde en commu nistische verslaggevers. JAPANS PROTEST BIJ ZUIB-KOREA. Japan heeft officieel bij Z. Korea geprotesteerd tegen het in beslag; nemen van 30 vissers schepen. Onmiddellijke terug gave wordt geëist. DEMONSTRATIES TE SEOEL Meer dan 50.000 Koreanen hebben te Seoel gedemonstreerd als protest tegen „het onmense lijk optreden" van de Indische troepen, die belast zijn met de bewaking] van krijgsgevangenen die niet gerepatrieerd willen worden. Zij eisten terugtrekking van de Indische troepen of „verdedigingsmaatregelen" van de Zuidkoreaanse regering in dien zij zouden blijven. pene te Strijen geboren. Aan de vrije universiteit studeerde hij, waar hij in 1904 promoveerde in de rechtsgeleerdheid. Prof Diepenhorst heeft ook deel uitgemaakt van de Amsterdamse gemeenteraad en de Provinciale Staten van Noord-Holland. Hij heeft veel gepubliceerd op sociaal economisch en juridisch gebied. Voorts verwierf hij zich grote bekendheid als spreker op poli tieke landdagen, als cursusleider, o.a. op volksuniversiteiten in ver schillende steden, voorts als re denaar op winterlezingcn enz. Prof. Diepenhorst was van 1910 tot 1927 hoofdredacteur van het A. R. dagblad „De Rotterdam mer". Later richtte hij op „Stem men des Tijds" een maandblad voor christendom en cultuur Jarenlang redigeerde hij met dr H. Visscher de serië „Christen dom en maatschappij^'. Prof. Diepenhorst i was ridder in de orde van de Ndd. Leeuw en commandeur in de orde v Oranje-Nassau. De Koningin heeft incognito 'n bezoek gebracht aan „Ome Jan" van Zutphen, de voorzitter van „Zonnestraal", die vandaag zijn 90 ste verjaardag viert. Om half vier arriveerde H. M. aan de wo ning van Jan van Zutphen aan de Loosdrechtseweg te Hilver sum. Het hoge bezoek was voor de Zonnestraal-voorzitter eon volkomen verrassing. Diep on der de indruk dankte hij de vorst in voor haar gelukwensen, die zij vergezeld deed gaan van een groot bloemstuk, dat in de auto was meegebracht. De Koningin uitte haar bewon dering voor de vitaliteit van de negentigjarige, die op zijn beurt informeerde: „Hoe gaat het met de kinderen?", welke vraag H. M. met een „uitstekend" beant woordde. In kleine kring, waarbij ook mevr. van Zutphen aanwezig was, vertelde „Ome Jan" op ver zoek van de Koningin over zijn werk voor de t.b.c.-bestrijding en zijn wens om het sanatorium „Zonnestraal" te verrijken met een meditatie- en recreatie-oord. Hij dankte H. M„ dat zij bereid was geweest als beschermvrouwe van het comité, dat de inzameling regelt, op te treden. De Koningin luisterde met be langstelling naar de verhalen van Jan van Zutphen, die een ge boren verteller is en ook ditmaal met menige vrolijke kwinkslag zijn hoge bezoekster aan het lachen bracht. Het bezoek van de vorstim duurde ongeveer een uur. Haar komst was onopgemerkt ge weest, maar bij het verlaten van Jan van Zutphens woning had zich buiten een flinke menigte verzameld, die de Koningin har telijk toejuichte. Op de raaio-iuisterwedstrijd „Kent u uw vaderlandse ge schiedenis", 31 Augustus j.l. ten bate van het Koningin Wilhel minafonds gehouden, zijn 88.887 inzendingen ontvangen. Bij de thans te Amsterdam gehouden trekking is. d'e ere prijs beschikbaar gesteld door H. K. H. Prinses Wilhelmina ten deel gevallen aan mevr. J. W. V. Voorthuijsen-Wagenaar te Aer- denhout. De zevende prijs, een Edy keukenuitrusting bekwam de heer Th. Jeremiasse te Elle- woutsdijk en de tiende prijs, een cassette Sola verzilverde taart vorkjes, de heer G. Flikweert te Zierikzee. Vrouwen, behorend tot de Mau Mau, hebben Maandagavond voor het eerst een overval gepleegd. In het reservaat van Fort Hall doodden zij drie mannen, vijf kinderen en een vrouw. De drie mannen waren leden van de bur gerwacht. De overval gold een Kikoejoe-nederzetting. Twee oudheidkundigen uit Bamberg, dr. Horst Müller en dr. Ernst Keiler, hebben in een kalk steengrot nabij Bambreg 40 ske letten gevonden van mensen uit de eerste periode van het stenen tijdperk. Onder de skeletten la gen 38 schedels van meisjes tus sen de zes en 14 jaar. De oudheidkundigen zijn van mening, dat dit de grootste voor historische offerbegraafplaats in centraal Europa is, die tot nu toe is ontdekt. Zij dateert van onge veer 3000 jaar vóór Christus. Voorts vonden zij een groot aantal potscherven, stenen bijlen en benen gereedschap. De leider van de Joegoslavische handelsdelegatie te Triëst heeft Maandag aan het hoofd van het geallieerde militaire bestuur, sir Thomas Winterton, een memo randum overhandigd, waarin het sluiten wordt aanbevolen van een handelsovereenkomst tussen Joe- go-Slavië en de vrije zóne van Triëst, zo werd door radio-Bel grado medegedeeld. Een dergelijke overeenkomst zou de waarde van het handels verkeer vaststellen op omstreeks 12 milliard lire in beide richtin gen. Verder stelde de Joegoslavi sche regering het sluiten van een een betalingsovereenkomst voor en andere regelingen tot vergro ting van het economische ver keer. In het memorandum wordt tevens gewezen op bevoorrech ting van Italië ten opzichte van Joego-Slavië in het verkeer met Triëst. Bij zijn aankomst verklaarde dr. Drees, dat Nederland Zuid- Afrika als een goed land voor immigratie beschouwt. „In feite zijn wij een volk van boeren", zo zei de minister-presi dent, en de meeste Nederlandse emigranten kiezen daarom dan ook een land, dat goede moge lijkheden biedt op het gebied van landbouw en veeteelt, zoals Ca nada, Australië en Zuid-Afrika". Dank zij de overeenkomst in de taal vinden Nederlandse immi granten het gemakkelijk zich in Zuid-Afrika te vestigen. De Zuidafrikaanse regering heeft Dinsdag in het zeventiende eeuwse kasteel van Kaapstad een noenmaal aangeboden aan de Ne derlandse premier, dr W. Drees, die een kort bezoek brengt aan Zuid-Afrika. De Zuidafrikaanse premier, dr Daniël Malan, bracht een heil dronk uit op Koningin Juliana en dr Drees één op koningin Eli zabeth. De eetzaal was versierd met vlaggen van de Nederlandse verenigde Oostindische compag nie en de Britse East-India com pany. Personeelsleden van de reini gingsdienst en van de spoorwe gen te Parijs waren de eersten, die Dinsdagochtend gevolg ga ven aan de oproep van het al gemene vakverbond C.G.T. (communistisch) en enkele ka tholieke vakverenigingen tot symbolische stakingen, .samen vallend met de opening van 'n speciale zitting van het parle ment Bij de gas- en electriciteitsbe- drijven ie opdracht gegeven tot een werkstaking van 4 uur. Het v.m. n.m. Breskens 1.59 2.06 Terneuzen 2.34 2.41 Hansweert 3.14 3.21 Walsoorden 3.24 3.31 Oct. 7 6.50 18.05 6.21 17.22 8 6.52 18.02 7.31 17.36 9 6.54 18.00 8.42 17.53 10 6.55 17.58 9.54 18.14 11 6.57 17.56 11.05 18.42 Het gerechtelijk onderzoek in zake de moord op de Neder landse journalist G. Kamphui- sen, in Januari 1951 te Cairo ge pleegd, is heropend. Het was in dertijd gesloten wegens gebrek aan aanwijzingen tegen de da ders. Men heeft thans aanwij zingen tegen 4 Egyptenaren, van wie er twee voor een andere zaak reeds tot de strop zijn ver oordeeld. Kamphuisen was correspon dent van „Het Vrije Volk". De vier Egyptenaren zijn on langs berecht voor een overval op een Brits café in het centrum van Cairo, waarbij een barman en een autobewaker werden ge dood. Twee der beklaagden kre gen de doodstraf, terwijl de an dere twee veroordeeld werden tot resp. levenslang en 15 jaar. Het enige aanknopingspunt in 't onderzoek naar de moord op de heer Kamphuisen, die indertijd doodgestoken werd in zijn woning op het eiland Gezira, waren vin gerafdrukken op het glas van 'n klok in het huis van het slacht offer. Officiële woordvoerders in Lon den hebben Maandagavond geen commentaar willen leveren op berichten, volgens welke Britse troepen uit Jamaica naar Brits Guyana worden gezonden. De ministeries van Oorlog, Marine, luchtmacht en Koloniën wilden deze berichten bevestigen noch ontkennen. Het Westindische blad „Ja maican Gleaner'' meldde Maan dag deze troepenverplaatsing. De verklaring van het Caraibische hoofdkwartier dat deze troepen oefeningen gingen houden, noem de het blad „kennelijk een met zorg uitgewerkte mystificatie om de geheime zending te verdoeze len." De Britse admiraliteit heèft Maandag bekendgemaakt, dat de Britse kruiser „Sheffield" (9100 ton) vandaag naar West-Indië zal vertrekken voor „een norma le routinereis, waarvoor reeds maanden geleden plannen wer den gemaakt, en die niets uit staande heeft met Brits Guyana". Het ministerie van Koloniën maakte Maandag bekend, dat Henry Hopkinson, staatssecreta ris voor koloniale zaken, op 19 October een bezoek aan Brits Guyana zal brengen. Hopkinson, die een bezoek ge bracht heeft aan New York is Dinsdag in Brits Honduras aan gekomen, waar hij zes dagen zal blijven. Daarna zal hij tot 18 Oct. Jamaica bezoeken, alvorens naar Brits Gyuana en later mogelijk ook Trinidad, door te reizen. In gewoonlijk betrouwbare Lon- dense kringen is Maandag beves tigd, dat troepen uit Jamaica naar Brits Guyana worden ge zonden. In het bovengenoemde bericht van de „Gleaner" werd voorts gezegd, dat de „Royal Welsh Fuseliers", die in de afge lopen weken paraat werden ge houden, snel naar Brits Guyana worden overgebracht om de orde te handhaven na het intrekken van de onlangs verbeterde grond wet". Officieel is echter nog niet bekend, of de grondwet inder daad is ingetrokken. In betrouwbare kringen acht men het mogelijk, dat in de ko mende 24 uur een verklaring over de toestand in Guyana zal worden uitgegeven. De twee marineleiders - de chef van de marinestaf, sir Rhode- rick McGregor en de eerste lord van de admiraliteit, Thomas - hebben, naar verluidt, medede lingen gedaan over de actie, wel ke zal worden ondernomen wan neer de Britse kruiser „Superb" in Brits Guyana aankomt. Terwijl het kabinet de jongste berichten uit Georgetown, de hoofdstad der kolonie, besprak, wilden officiële regeringskringen zich niet uitlaten over de gebeur tenissen in het betrokken gebied. Folitieke kringen in de Britse hoofdstad zijn van mening, dat de regering vandaag of morgen wel zal moeten bekendmaken, wat de bedoeling is van de gehei me maatregelen, welke in het weekeinde zijn genomen. Enige Britse bladen hebben zich er al over beklaagd, dat er niets wordt meegedeeld over de plannen der regering met betrekking tot Brits Guyana. doel van de actie is de regering te bewegen de lonen aanzienlijk te verhogen en af te zien van strafmaatregelen tegen de deelnemers aan de nationale stakingen in Augustus. Aan de oproep van het Franse (communistische) algemene vak verbond (C.G.T.) en enige katho lieke vakverenigingen tot sym bolische stakingen, samenvallend met de opening van een speciale zitting van het parlement, heb ben behalve personeelsleden van de reinigingsdienst en van de spoorwegen in de hoofdstad ook employé's van enige afdelingen van het hoofdpostkantoor gehoor geven. De C.G.T. heeft onder dit personeel een grote aanhang. Het merendeel van de chauffeurs en laders legde het werk neer, even als de sorteerders (bij de stations te Parijs. Volgens de C.G.T. heb ben verder de employé's van 2 bijkantoren besloten tot een 24- uurstaking. In de gas- en electriciteitsbe- drijven werd de stakingsoproep over het algemeen genegeerd. Slechts op enkele plaatsen werd 't werk een half uur neergelegd. Men verwacht niet dat de gas- en lichtvoorziening te lijden zal hebben. Dr Malan zei in zijn welkomst woord, dat Zuid-Afrika nu voor de eerste maal in zijn geschiede nis van 300 jaar bezoek mocht ontvangen van een Nederlandse premier. Zuid-Afrika heeft niet slechts één moederland, zo zei hij, maar vërscheidene, doch Neder land wordt meer dan andere als moederland beschouwd. „Zuid- Afrika moet gezien worden als 'n dochter van Nederland. Wij in Z. Afrika vergeten dat niet. Wij ho pen ook, dat Nederland zijn doch ter Zuid-Afrika niet vergeet", al dus premier Malan. Aan de besturen van de inge volge de nijverheidsonderwijswet gesubsidieerde dagscholen en de directeuren en directrices van de rijksnijverheidsscholen heeft de staatssecretaris van onderwijs, mej. dr De Waal verzocht zo mogelijk rekening te houden met het volgende advies van het centraal werkcomité vacantie: De aanvangsdatum van de zomervacantie 1954 wordt be paald overeenkomstig de volgen de indeling: Aanvang 17 Juli le sector, n.l. de provincies Noord-Holland, Groningen, Friesland en Drente. Aanvang 24 Juli, 2e sector, n.l. de provincies Overijssel, Gel derland, Utrecht en Zuid-Holland, uitgezonderd enkele plaatsen. Aanvang 31 Juli 3e sector, n.l. de provincies Noord-Brabant, Zeeland, Limburg. De seismograaf van het insti tuut voor technologie te Pasa dena in Californië heeft een he vige aardbeving met als'epi centrum het gebied nabij het Russische schiereiland Kamt- sjaka geregistreerd. Seismologen zeiden, dat dit één van de serie bevingen in dit gebied was sedert het vorige jaar een krachtige schok werd waargenomen. De hevigheid van de schok was zodanig, dat nabij het epi centrum grote schade zou kun nen zijn aangericht, aldus de seismologen. In Het Kanaal dreef gisteren de Nederlandse kustvaarder „Arcturus" rond met motor- schade. Het schip had via dé radio om hulp en onderdelen gevraagd. Van het vasteland is een klein vliegtuig gezonden naar het schip om de onderde len aan te voeren. De schipper had de Nederlandse vlag op het dek gelegd om zijn schip voor de piloot duidelijk zichtbaar te maken. De „Arcturus" die, op weg van Napels naar Aarhus, in Het Ka naal motorschade kreeg, behoort aan C. Holschers kustvaartbe- drijf N. V. Voor de reparatie van het euvel had men een tandwiel nodig. Dit is om vier uur, verpakt in zwem vesten, door de Pipercub vlak naast het schip aan een lijn in zee geworpen. Vervolgens vloog het toestel over het schip en maakte de lijn los, zodat deze dwars over het schip kwam te vallen. Aan boord behoefde men de lijn slechts in te halen om het onderdeel in handen te krijgen. Drie duizend havenarbeiders in Glasgow zijn in staking gegaan, waardoor de scheepvaart geheel werd stilgelegd. Ongeveer twin tig schepen worden door de sta king getroffen. Het geschil is ontstaan door de weigering van twee arbeiders om achterstallige contributie aan de vakbond te betalen. Het Hongaarse Roode Kruis heeft het internationale Roode Kruis verzocht de Griekse rege ring mede te delen, dat Honga rije bereid is 600 Griekse gijze laars en kinderen, die in 1947 door communisten werden ont voerd, terug te zenden, aldus is te Athene bekendgemaakt. De Griekse minister van Bui tenlandse Zaken, heeft het Hon gaarse Roode Kruis meegedeeld, dat zijn regering alle' vervoers kosten voor haar rekening zal nemen.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1