Onthulling monument voor Mgr Dr A= Nolens BURGERLIJKE STAND Binnenlands Nieuws SrSiiiMr SFSris s» «vswfi Wat brengt de Radio BlACKBIRD utmm Algemene Reisgids AKKERTJES RIBBENS levert de fijnste BIETENNETTEN Fa P. J. VAN DE SANDE J! Nog een vermiste Nederlander terecht Siraatmaker Herdenkingsrede van Dr Kertenhorst LOOP DER BEVOLKING geSd1?» hS srïh^e ontUïn abeVS"j Bergen op Zoom gaat 118 woningen bouwen Giethoorn nog in trek Kleine advertentiën De begrafenis van Reuier WEER VERKEERSONGELUK OP RIJKSWEG 1. Britss aloomproeven Da ertsverscheping van de Ougree-Marihaye dankbetuiging. VULPEN Fa P. J. van de Sande Ja waarlijk i helpen direct! Wilt U daar vooral op letten Verschenen Onhewaahte overweg! let op met oog en oor! Donderdag 8 October, aanvang 8 uur, brengen wij U de grote ploeg in „DE RONDE VAN FRANKRIJK 1953". De enig in roulatie zijnde film van dit grote sportgebeuren, waarin de Neder landers zulke grote successen behaalden. Onder grote officiële en pu blieke belangstelling is Zaterdag middag te Venlo het monument onthuld ter nagedachtenis van de priester-staatsman mgr dr A. No- lens, die gedurende vele jaren een leidende plaats heeft ingeno men in de Katholieke Staatspar tij en belangrijk werk heeft ver richt als vertegenwoordiger van ons land bij de volkenbond. Rond om het door de beeldhouwer Charles Vos vervaardigde bron zen monument, dat is opgesteld in het kleine park, nabij het mgr Nolensplein, hadden zich een groot aantal genodigden verza meld toen mr B. Berger, oud-bur gemeester van Venlo en voorzit ter van het comité tot stichting van een monument voor mgr No- lens, 'n welkomstwoord uitsprak, waarin hij dank betuigde aan al len die in een of andere vorm aan de totstandkoming van het monu ment hadden bijgedragen, waarbi; hij in het bijzonder de directie van de staatsmijnen en het ge noemde comité noemde. Nadat het Wilhelmus ten ge hore was gebracht door het ko ninklijk philharmonisch gezel schap uit Venlo, onthulde dr L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, het monument. Vervolgens sprak hij de volgende herdenkingsrede uit. „Het is mij, zo-begon spr., als of ik op de nog levende Nolens een lofrede zou moeten uitspre ken. Bij mijn weten heeft nog nooit iemand dit waagstuk vol bracht. Een mijner voorgangers als voorzitter der Tweede Kamer jhr mr Ch. Ruys de Beeren- brouck, heeft in zijn uitvaartrede op dr Nolens o.m. getuigd: „No- lens was het tegendeel van heerszuchtig, maar wie met hem in aanraking kwam, onderging onwillekeurig het dwingende van zijn geest, kenmerk van de ware regent". Dit dwingende van Nolen's geest heeft de kunstenaar Char les Vos zó realistisch uitgebeeld, dat de redenaar van thans de nei ging moet onderdrukken om als weleer zijn vroegere fractieleider van terzijde aan te zien en hem niet zonder vrijmoedigheid te vragen: „Monseigneur, wat vindt u, zal ik zo dadelijk een woordje zeggen?". „Het antwoord zou dan geluid hebben: „Doe het maar; maak het niet te lang; ge bouw, stak het Binnenhof over en schreed kort voordat Konin gin Wilhelmina haar intrede deed, met waardigheid de Ridder zaal binnen. Ongetwijfeld was het zijn bedoeling onopgemerkt deze verenigde vergadering der Kamers bij te wonen en zo schie lijk mogelijk weer te verdwijnen en het was zeker niet zijn schuld, dat hij het tegenovergestelde ef fect bereikte. De tweede gelegenheid, waarbij Nolens in deze gestalte verscheen, was in 1926, toen hij als voorzit ter van de conferentie van het internationaal arbeidsbureau te Genève het nieuwe gebouw van deze organisatie inwijdde en in het zeer gemengde gezelschap de zegen van God op het gebouw af riep. Dit beeld van Nolens bevat vol gens spreker één groot raadsel. Welk boekwerk omvat zijn ster ke hand? Wij weten het niet en wij zullen het niet weten, zomin als het bekend is welk boek Eras mus te Rotterdam den volke toont. Het lijkt geoorloofd dit fo liant te beschouwen als symbool van Nolens' gedegen studiezin, wellicht ook als de verzameling van de grote wetgevers. Mr Berger droeg vervolgens als voorzitter van het stichtings comité het monument over aan het gemeentebestuur van Venlo, dat daartoe bij raadsbesluit was gemachtigd. Het werd aanvaard door burgemeester mr dr C. J. M. van Rooy, die in een korte toe spraak de hoop uitsprak dat No- lens een inspirerende figuur voor Venlo zou blijven. Hierna werden verscheidene kransen gelegd aan de voet van het monument, waar verscheide ne vertegenwoordigers van diver se staforganisaties met hun ver enigingsvaandel de erewacht had den betrokken. De koninklijke zangvereniging „Venlona" besloot de plechtig heid met het zingen van een tweetal Limburgse liederen. In de Minderbroederskerk, die tijdelijk als noodraadhuis fungeert, hield het gemeentebestuur daarna een druk bezochte receptie. Naar raming een millioen Ber- lijners zijn Zaterdag op de been geweest om hun overleden bur gemeester, prof. Ernst Reuter, de laatste eer te bewijzen. Honderdduizenden stonden langs de route, die de stoet vólg de, naar het kerkhof van Zehlen- dorf in Zuid-West-Berlijn, ge schaard. Op de lijkkist lag de vlag van Berlijn en de Baskische baret, die de burgemeester altijd droeg. Achter de lijkkoets reden acht wagens met bloemen. Op het kerkhof, waar o.m. president Heuss van West-Duits- land en dr Otto Suhr, voorzitter van het Westberlijnse parlement, het woord voerden, werden boven het graf saluutschoten gelost door drie erewachten van elk vijf tig Britse, Franse en Amerikaan se soldaten van het geallieerde garnizoen in West-Berlijn. Vele Duitse en geallieerde ver tegenwoordigers woonden de plechtigheid bij. Onder de vele telegrammen met rouwbeklag, die waren binnengekomen, be vond zich ook een telegram van president Eisenhower, die Reu ters overlijden een tragisch ver lies voor de vrije wereld noemde. TERNEUZEN. Huwelijks-aangiften: 30 Sept. Franz C. de Kubber, 24 j. jm. en Rozalia P. Volkerfjk, 23 j. jd.Sa lomon L. F. Jansen, 23 j. jm. en Maartje S. J. Geensen, 22 j. jd. 1 Oct. Petrus J. Bakker, 25 j. jm. en Hilda A. Flikkema, 23 j. jd. Huwelijks-voltr.26 Sept. Mar- tinus Simons, 34 j. jm. en Willem- ke de Wagt, 22 j. jd. Geboorten. 25 Sept. Paulus An dreas Maria, z. van Pieter A. H. Braeken en Huberdina W. J. van der Vorst. 26 Sept. Magdalena Eli sabeth, d. van Anthonij J. Rege ling en Frangoise A. Overdulve; Maria Camilla, d. van Richardes E. de Block en Clotilde C. Wael- put (won. te Axel). 27 Sept. Ebe, z. van Klaas Blaauw en Tanneke van der Linde. 28 Sept. Anna Loui sa Emma, d. van August L. Ke gels en Anna C. Kroes; Hendricus Cornelis, z. van Jozef M. Minnaert en Margaretha P. van de Velde; Leonia Rosalia, d. van Robert V. de Clerck en Cornelia Riemens; Ronald Augustinus, z. van Petrus M. Heijens en Cecile M. Dehul- sters (won. te Westdorpe). 29 Sept. Jacob Gerhardus, z. van Gerard Neels en Grietje Bijsterbosch; Jan, z. van Jacobus de Feijter en Jaco- mina T. de Fejjter (won. te Axel). 30 Sept. Cornelis Markus, z. van Cornelis Rouw en Margaretha A. van der Mast; Huibert, z. van Dirk Aangeenbrug en Maria C. van Es. Overleden: 27 Sept. Catharina van Cadsand, 56 j. e. v. Johannis A. Eckhardt; Elisabeth C. Hofman, 62 j., geh. gew. met Cornelis J. Scheele. 28 Sept. Maria van der Dussen, 68 j., ongeh. (overleden te Nieuw Lekkerland). Door Nolens in zijn meest ver heven hoedanigheid uit te beel den n.l. als priester, als midde laar tussen het aardse en het bo venzinnelijke, tussen de mens heid en God ontvangt ons dank woord aan deze eenvoudige mens nog een inniger en meer mystie ke klank. Ons dankwoord bren gen wij niet aan een schepsel, maar aan ons aller Meester, wijl Hij ons in de persoon van Nolens een onschatbare genade heeft geschonken, zo besloot dr Kor tenhorst. Nadat dr Kortenhorst zijn toe spraak had beëindigd, bracht de koninklijke zangvereniging „Ven lona" een speciaal voor deze ge legenheid gecomponeerd lied van Paul Haimon ten gehore. Vier gewonden en twee zwaar gehavende automobielen zijn het resultaat van een aanrijding, die zich Zondag op de rijksweg 1 bij de Karnmelksloot te Naarden heeft voorgedaan. De 58-jarige heer K. uit Driebergen haalde onder het passeren daar waar de weg van vier in drie banen banen overgaat te ver naar links uit en kwam in botsing met een „sta tioncar" van de rijkspolitie, die in de tegengestelde richting (richting Amersfoort) reed. In de eerstgenoemde wagen brak de bestuurder een arm, zijn vrouw beide benen. De echtgenote liep bovendien een schedelbasisfrac- tuur op en haar schoonzuster hoofdwonden. Zij zijn alle drie naar het diaconessenziekenhuis te Naarden overgebracht. In de politie-auto werd een inzittende eveneens aan het hoofd gewond. BOERDERIJBRAND TE APPINGEDAM. In Appingedam is Vrijdagavond laat een fellé brand uitgebroken in de boerderij van de landbou wer S. H. de Groot. De heer De Groot is wethouder van Appinge dam. Door kordaat optreden van een 14-jarige zoon van de heer De Groot, die alleen thuis was, heeft men de boerderij kunnen behouden en de schade tot een minimum kunnen beperken. De zoon' des huizes verwittigde n.l-., nadat hij had ontdekt dat in de keuken een petroleumvergasser in brand was geraakt, telefonisch de brandweer, die spoedig ter plaatse was. Alleen in de keuken werd enige brandschade aange richt. WEGENWACHTER OM HET LEVEN GEKOMEN. TERNEUZEN. Ingekomen: C. Phaff, Jozina- str. 9, van Goes; T. C. Vlaander. Axelsestr. 4, van Loiden; J. F. Rouw, Rozenstr. 174, van Utrecht; B. J. Danen, Donze-Visserstr. 61, van Rotterdam; H. Mol, Fabrieks- str. 13, van Sas van Gent; J. C. Huijbregts, Rozenstr. 112, van Born (L.); W. A. Huijbregts, Ro zenstr. 112, van Born (L.); J. M. Jansen, Tholensstr. 90, van Rotter dam; J. M. Peters, Julianastr. 10, van Batavia (Indon.); H. Wijnja, Rozenstr. 194, van Vlissingen; R. de Meyer, Van Steenbergen! 30, van Sas van Gent; M. Waterman, Donze-Visserstr. 44, van Waarde. Zeven personen, onder wie 'n „„1, to lona- <yp Nederlandse ingenieur, dr K. maar, maak het met te lang, g j^oe^an sedert 25 Augustus bruik geen superlatieven word cen vliegtuig in Canada niet persoonlijk en blijf zakelijk j„n vermist zijn bij een Nolens had reeds M) het mt-"«den oostelijte deel In'de^Kdme'r op" 1 Deèember^S17 van de provincie Quebec gevon- zichzelf dezelfde beperkingen op- den^ vUegtuig wag zoekgeraakt rgIgS^* t r»T-v ppri vlucht van Port Chimo dersteunt de vaart van zijn gang. passagiers aan boord. Spr herinnerde zich twee gele- manningteMe 2_ koppe houdfngH'voor de menigte ver- vliegtuig dat op 25 Augustus in scheen.° De eerste herhaalde ich telkenjare bij de plechtige ope ning van dee zitting der Staten- Generaal. Op het laatste moment, vijf mi- Canda was vermist en dat naar thans bekend is geworden die dag wegens benzinegebrek een nood landing heeft moeten maken bij een meer in het N.O.-deel van de wel vaststaat dat de inzittenden niets ernstigs is overkomen zijn toch allen nog niet terecht. Drie personen zijn namelijk bij het vliegtuig gebleven, terwijl vier andere inzittenden de bossen zijn ingetrokken om te trachten de bewoonde wereld te bereiken. Teneinde hen op te sporen zijn enkele vliegtuigen met geluids versterkers opgestegen. Later meldde Reuter, dat ook deze vier personen door een vliegtuig zijn gevonden. De drie mannen, die Vrijdag werden aangetroffen, zijn Zater dag per vliegtuig naar de be woonde wereld vervoerd. Volgens te Londen ontvangen inlichtingen zou deze week te Woomera in midden-Australië 'n nieuwe atoombom van Britse ma kelij worden beproefd. De heer A. Poot uit Oosterbeek, als wegenwachter in dienst bij de A.N.W.B., is tengevolge van een ongeluk om het leven geko men. De A.N.W.B. heeft daardoor sinds de wegenwacht werd ge sticht, de derde wegenwachter verloren die bij de uitoefening van zijn werk is omgekomen. De heer P. was gehuwd en vader van één kind. Hij reed op zijn gele motor met zijspan een ter rechterzijde van de weg ArnhemUtrecht gele gen uitwijkplaats op ter hoogte van de Wolfhezerweg te Ede, toen een tandemstel achterwielen van een hem achteropkomende truck met oplegger losgeraakte. De los gebroken rechterachterwielen der oplegger kwamen naar de uit wijkplaats rollen en troffen de wegenwachtmotor en de berijder van achteren. De heer P. werd door de kracht van de botsing en door het circa 200 kg wegende stel wielen ernstig gewond. Hij werd naar een ziekenhuis in Arn hem vervoerd en is daar kort na aankomst overleden. De wielen rolden na de botsing met de wegenwachtmotor naar van de uit Heemstede afkomstige truck met oplegger had inmid dels nog niets gemerkt. Er be vonden zich vier tandemstellen achterwielen onder de oplegger en de drie nog aanwezige stellen hielden de wagen rijdende. Hij zag een hem tegemoetrijdende personenauto plotseling remmen en achteruitkijkende in zijn spie gel zag hij het stel achterwielen van zijn oplegger juist voor de personenauto over de weg gaan. Zij kwamen in bosgrond aan de linkerzijde van de weg tot stil stand. WAAGHALZERIJ KOST JONGEMAN HET LEVEN. Een drietal lyceïsten: de 17- jarige F. D. uit Heemstede, de 17-jarige B. H. uit Santpoort en de 18-jarige F. H. D. uit Bloe- mendaal hadden het Vrijdag avond in hun hoofd gehaald met de auto van de vader van F. D. te gaan toeren. Geen van drieën was in het bezit van een rijbe wijs. In de vrij dichte mist reed F. D. Jr. met zijn vrienden de Zeeweg te Overveen enige malen op en neer, tot hij het was on geveer 10 uur met een vaart van ruim 100 km per uur uit een bocht vloog. Na enige malen over de kop te zijn gegaan bleef de 4- persoons Peugeot zwaar bescha digd in de berm liggen. De oud ste jongen is daarbij uit de buite lende auto geslingerd. Tijdens het vervoer naar het marinehos pitaal is hij overleden. De beide anderen bleven nage noeg ongedeerd. De politie heeft het wrak van de auto in beslag genomen. Vertrokken: E. M. v. d. Welle, Nieuwediepstr. 36, naar Vogel waarde; C. J. van Liere, Schelde- kade 31, naar Axel; C. F. A. Meeusen, De Blokken 9, naar Den Haag; A. H. Rouw, Irenestr. 12, naar Goes; A. C. J. J. van Deude- komBonte, Burg. Geillstr. 36, naar Amsterdam; A. Maillie, Kerk hoflaan 53, naar Hoek; J. van de Ree, Nieuwstr. 14, naar Vlissin gen; A. M. Dieleman, L. Kerkstr. 25, naar Axel; R. Luijcks, Kanaal- weg 12, naar Breda; J. Wein schenk, Noordstr. 68, naar Oosten rijk; H. J. van Bree, Nieuwe Kerk str. 24, naar Zevenaar; G. J. Veld huis, Nieuwe Kerkstr. 24, naar Enschede. In een nabeschouwing van de zaak der ertsverscheping voor de Luikse staallirma Ougree-Mari haye, schrijft „La Métropole," dat, hoewel de betrokken partij en tot een accoord zijn gekomen, niet uit het oog mag worden ver loren, dat het hier een symptoom betreft en dat sedert maanden reeds in verscheidene sectoren der Belgische concurrentie zich zeer verscherpt heeft. In dit ver band verneemt het Antwerpse blad, dat een grote rederij voor nemens is een van haar mooiste schepen in een Franse haven te laten repareren. De Antwerpse scheepsfirma zou namelijk van oordeel zijn, dat de lonen der ar beiders in de Antwerpse te hoog zijn. „La Métropole" merkt op, dat het incident met de ertsen van Ougree-Marihaye dus niet alleen zal blijven staan en dat er drin gend een geneesmiddel gevonden zal dienen te worden. Het wezen, lijke bestanddeel hiervan zal een aanpassing van de Belgische eco nomie aan de internationale markten moeten zijn. De particu liere ondernemingen in België zijn bereid deze aanpassing toe te passen, hoewel de strijd moei lijk zal zijn. Zij zullen hierbij echter allereerst verzekerd moe ten zijn van een gunstig klimaat, n.l. begrip op sociaal gebied aan de ene kant en economische steun van de zijde der overheid, zo besluit „La Métropole." Het gemeentebestuur van Ber gen op Zoom heeft aanbesteed de bouw van 118 woningen in Gageldonk. Er kwamen 18 in schrijvingen binnen. Laagste in schrijver was P. K. van Eijkelen- burg, Rosmalen voor 1.153.000. Hoogste inschrijvers waren de gebr. Struijcken te Tilburg voor 1.326.000. De z.g. vaarbelasting in Giet hoorn heeft in dit seizoen tot dusver een bedrag van 8458 opgebracht, hetgeen betekent dat bijna 85.000 toeristen een dubbeltje hebben gieofferd voor een puntertocht door het water, dorp. Dit aantal is ongeveer 7000 hoger dan het vorige jaar. Het „„„„.aantal bezoekers kan op onge- met de wegenwachtmotor naar veer 150 q0q worden gesteld, links de weg op. De bestuurder I DINSDAG 6 OCTOBER HILVERSUM I: 7.00 Nieuws: 7.15 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.35 Waterstan den- 9.40 Lichtbaken; 10.00 Voor de jeugd; 10.30 Gr.; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 11.50 Causerie; 12.03 Gr.; 12.30 Mededelingen; 13.00 Nieuws; 13.20 Lunchconcert; 14.00 Gev. programma; 14.50 Kamermuz.; 15.30 Ben je zestig?; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Regerings uitzending; 18.00 Voor de jeugd; 18.20 Sport; 18.30 Causerie; 19.00 Nieuws; 19.10 Actualiteiten; 19.15 Boekennieuws; 19.30 Gr.; 20.25 De gewone man; 20.30 Pia no; 20.55 Causerie; 21.10 Piano; 21.35 Causerie; 21.50 Orkest; 22.15 Kwartet; 22.40 Gram.; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Orkest. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gr.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.45 Orgel; 9.00 Morgen wijding; 9.15 Gram.; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Gram.; 10.50 Voor de jeugjd; 11.00 Voor de zieken; 11.30 Piano; 12.00 Lich te muziek; 12.30 Mededelingen; 12.40 Piano; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.20 Orkest; 14.00 Ame rikaanse muz. kaleidoscoop; 14.30 Gram.; 14.00 Schoolradio; 15.00 Gram.; 15.15 Voor de huis vrouw; 15.45 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.50 Re portage; 18.00 Nieuws; 18.15 Pia no; 18.30 Causerie; 18.40 Lichte muziek; 18.55 Causerie; 19.00 Voor de jeugd; 19 05 Koor; 19.30 Kwintet; 20.00 Nieuws; 20.05 Gev. programma; 21.15 Lichte muziek; 21.35 Mededelingen; 21.40 Lichte muziek; 21.50 Tiro- ler muziek; 22.20 Gram.-, 22.30 Buitenl. overzicht; 22.45 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.15 New York Calling; 23.20 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.: 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Schoolradio; 15.00 Voor de kin deren; 15.30 Orgel; 16.00 Kinder zang; 16.30 Orgel; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kin deren; 17.30 Gram.; 17.50 Boek bespreking; 18.00 Voor de jeugd; 18.30 Voor de soldaten-, 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 19.50 Cau serie; 20.00 Verzoekprogramma; 20.15 Voor de vrouw; 21.00 Or kest; 22.00 Nieuws; 22.15 Jazz muziek; 22.45 Gram.; 23.00 Nws. Voor de vele blijken van belangstelling ondervonden op mijn 75ste geboortedag, betuig ik mijn hartelijke dank. Wed. JOH. BUIJZE BEDET. Othene D 142, Oct. 1953. Post Terneuzen. Sollicitanten worden opge roepen voor de vacante be trekking van in vaste dienst, met proef tijd van één jaar. Gezegelde sollicitaties voor 15 Oct. 1953 aan de Bur gemeester. Burgemeester en Wet houders van Terneuzen Van 1—5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. (Maximaal 8 regels). Brieven i Bureau van dit Blad 15 cent meer. Te koop: Spekkuip bij M- DIELEMAN, Koedijk 24 te Terneuzen. Te koop: een haard en o0 weckglazen. Dijkstraat 58 60, Terneuzen. Voorhanden bij: Zo'n treiterende,"zagende en knagende pijn, die niet wil wijken, die U dag en nacht kwelt en U belet te slapen.' Verdrijf die kwelgeest met een paar „AKKERTJES", de snel en zeker-werkenae pijn stillers, die Uw maag, hart of nieren niet aantasten. In Boekhandel Terneuzen geregelde gebruikers: De WINTERDIENSTREGELING van de voor de PROVINCIE ZEELAND, waarin opgenomen ALLE dienstregelingen van Trein-, Boot-, Tram- en Busverbindingen in Zeeland. Prijs 40 cent. Franco per post 45 cent. Verkrijgbaar bij: UITGEEFSTER - TERNEUZEN Ouders en Onderwijzers, leert de kinderen in het verkeer èn in het leven te zorgen voor de noodzakelijke speling voor onverwachte moeilijkheden. Laat ze meedoen aan de 5e Jeugdspaaractie van de Nationale Spaarraad, die ditmaal in het teken van „Veilig Verkeer" staat. Meer dan 2/3 van de scholen in Nederland neemt er aan deel. .Volgt hun voorbeeld: Leert de kinderen veilig rijden en sparen! spaar TOUR Dl F

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 4