Uit de Provincie Drentse hengsten voor Zeeland CHINEZENWIJK Algemene Vergadering van provinciale vereniging „Het Groene Kruis"te Axel Vereniging voor Zeeuwse visserijbelangen DE BOMAANSLAG IN HET WEENSE ZIEKENHUIS AGENDA: Nog een uitvaller bij Christchurch-race dn U«i Feron belooft land te zullen verdelen TERNEUZEN. AARDENBURG. HOEK. middelburg. RETRANCHEMENT. SLUISKIL. VLISSINGEN. IJZENDIJKE. ZUIDZANDE. ZIERIKZEE. Spionnage in Italië ontdekt WOONKETEN VOOR OOSTERLANDERS. Voor de inwoners van Ooster- land, wier huis totaal is vernield en die voorlopig niet naar hun woonplaats kunnen terugkeren, worden thans te Bruinisse een 25-tal woonketen gebouwd. Deze woonketen worden pas klaar afgeleverd en de montage gaat zeer vlug. NIEUWE TELEFOONKABEL TUSSEN STAVENISSE EN OUWERKERK. Enige weken geleden is tussen Stavenisse -en Ouwerkerk een te lefoonkabel door een scheepsan- ker van een te Ouwerkerk bij het dichtingswerk betrokken schip ernstig beschadigd. Het kabel schip „Poolster'' van de P.T.T. heeft thans een nieuwe kabel gelegd. De mist. De mist was Zaterdagavond oorzaak dat de provinciale boot, die te 11.15 uur te Terneuzen moest arriveren in de nabijheid van de haven het anker moest laten vallen tot de mist wat zou zijn opgetrokken. Het bleef echter de gehele nacht „potdicht" op de Schelde, zodat de passagiers nachtlogies werd aangeboden. Eerst in de vroege ochtend van Zondag kon het anker worden ge licht en kwam de boot te 7 uur de haven binnen. Een ongewone briefverzending. Zondagmiddag wandelde een onzer stadgenoten aan de zeedijk, toen hij nabij de oesterput een fles in het Scheldewater zag drij ven. Uit nieuwsgierigheid wacht te hij tot de fles binnen zijn be reik kwam, waarop hij deze on derzocht. Er bleek inderdaad een brief in te zitten, welke tot zijn verbazing bestemd was voor een Terneuzense familie. De donkeyman P. T., varende op het m.s. „Daniela Borchard", dat op weg was van Antwerpen naar Haifa (Israël), had ter hoogte van Terneuzen deze brief in de Schelde „gepost", in de hoop dat zij zou worden gevon den en bezorgd. Het werd nog een expresse be stelling, want aan het verzoek van de donkeyman om de brief bij zijn ouders te bezorgen werd onmiddellijk voldaan, zodat deze wel op een ongewone wijze een brief van hun zoon ontvingen. Dodelijk verkeersongeluk. Zaterdagmiddag omstreeks half zes stak in de Oude Kerkstraat het driejarig zoontje van de kap per Van Kouteren spelenderwijs plotseling de rijweg over, met het ontzettend gevolg, dat de kleine door een juist passerende jeep, bestuurd door de heer v. B., vlasser te Eede, werd gegrepen f>n zodanicre verwondingen opliep, dat het knaapje kort daarop in de ouderlijke woning overleed. Hiermede komt wederom tot uiting de noodzakelijkheid van het op initiatief van de opper wachtmeester der rijkspolitie de heer Meertens dezer dagen geno men besluit om alhier in de hoog ste klassen der lagere scholen verkeersonderwijs te doen geven, waarvan wij in een onzer vorige nummers melding maakten. Collecte P. I. T. In de loop van deze week wordt alhier een huis-aan-huis collecte gehouden ten behoeve van het Protestants Interkerkelijk Thuis front, waarvan de opbrengst be stemd is voor de oprichting en in standhouding van militaire te huizen voor Protestantse militai ren van elke richting. Verdachte van horlogedief stal aangehouden. Door de Middelburgse politie is Vrijdag een man aangehouden die er van wordt verdacht bij de Middelburgse horlogier C., aan de Lange Delft in de nacht van Woensdag op Donderdag te heb ben ingebroken en voor enkele duizenden gulden aan horloges te hebben ontvreemd. Het is de 35- jarige D.U.W.-arbeider W. B. uit het D.U.W.-kamp te Middelburg. W. B. is ongehuwd en afkomstig uit Utrecht. De horloges werden in beslag genomen. Dynamiet en geweren. Jongens, die aan het spelen wa ren bij de brug op het eind van de Nieuwstraat, vonden een flin ke hoeveelheid dynamiet en en kele geweren, waarschijnlijk van Duitse afkomst. De brug werd in 1944 door de bezetters opgebla zen. Vermoedelijk zal er nog meer oorlogstuig gevonden wor den. De opruimingsdienst werd onmiddellijk gewaarschuwd. Opbrengst collecte. De collecte voor de kankerbe strijding bracht 52,74 op. Oprichting ver. tot chr. verzor ging van geesteszieken. Mede dank zij het propagandis tisch werk van de heer Boon, pro pagandist van de vereniging tot christelijke verzorging van gees- tes- en zenuwzieken in Zeeland was het ledental hier ter plaatse zodanig gestegen, dat het wense lijk werd geacht een aparte afde ling te stichten. Door de heer Boon werd op de oprichtingsbij eenkomst het doel en het streven van de vereniging uiteengezet waarna men besloot de afdeling te stichten. In het voorlopig bestuur heb ben thans zitting genomen de he ren P. Dourleijn, voorzitter, Chr. de Pooter, secretaris, terwijl de heer D. Moret de financiën gaat beheren. Als vierde bestuurslid werd toegevoegd ds Joh. Starren- burg. Het ligt in de bedoeling van het bestuur om een propaganda- actie voor deze hoogst nuttige in stelling op touw te zetten. De heer G. Jacobs voorzitter der K.A.B. Op de Zaterdag j.l. gehouden bondsvergadering van de dioce sane K.A.B. in het bisdom Breda te Bouvigne werd de heer G. Ja cobs alhier met algemene stem men tot voorzitter gekozen. De heer Jacobs werd, na een vijftal jaren als districtsbestuur der der K.A.B. in Zeeuws-Vlaan- deren werkzaam te zijn geweest enkele maanden terug tot be stuurder van de diocesane bond benoemd. Ongetwijfeld zien de Zeeuws-Vlaanmse afdelingen hem niet gaarne vertrekken want hij wijdde zich geheel aan de. behartiging van de belangen der leden. De namiddagbijeenkomst was gewijd aan het afscheid van de oud-voorzitter Jan Mertens. Deze populaire K.A.B.-figuur werd let terlijk en figuurlijk in de bloemen gezet. Verschillende sprekers (sters) brachten namens hun af delingen en organisaties dank voor het "onvermoeide werk dat de heer Mertens voor de K.A.B. had gedaan en boden, meestal on der aanbieding van een herinne ring, hun beste wensen aan. „Kungsholm" overgedragen. Zondagmiddag is het m.s. „Kungsholm" door de N. V. Ko ninklijke Mij „De Schelde" over gedragen aan de Zweden-Ameri- kalijn. Het overnamecontract werd aan lboord in het kantoor van de purser voor de Zweedse Mij ge tekend door de president-direc teur, de heer E. Wijk, en voor de Kon. Mij „De Schelde" door de directeur, de heer J. W. Hupkes. Hierbij waren o.a. tegenwoor dig de Zweedse consul te Rotter dam, de heer S. W. E. N. Daniel- sen, de Zweedse consul in Vlis- De Weense politie heeft thans de identiteit kunnen vaststellen van de persoon, die Woensdag j.l. in het algemene ziekenhuis te Wenen een helse machine tot ont ploffing heeft gebracht, waar hij zelf en een ziekenhuis-employé om het leven zijn gekomen. Het was de 21-jarige Heinrich Nebes- ky. Over de motieven voor de daad werd nog niets naders mee gedeeld. De man verscheen Woensdag, met zijn neus in verband en een pakje in de hand. Daarop dreigde hij, zonder aanwijsbare aanlei ding, het ziekenhuis in de lucht te zullen laten vliegen. Toen men hulp poogde te ontbieden, sloot de man drie beambten in het ver trek op en vlak daarop ontplofte de helse machine buiten in de gartg. singen, de heer J. E. Boonstra, en leden van de Schelde-directie. Na de ondertekening begaf het gezelschap zich naar het achter dek voor de vlaggenwisseling. De Nederlandse driekleur en de Scheldevlag werden ingehaald en de Zweedse vlag en die van de „Swenska-Amerikalinie" gingen in top. De heer Hupkes richtte zich nog tot de oud-gezagvoerder der Kon. Rotterdamse Lloyd, de heer Schnetler, en bracht hem dank voor het tot nu toe gevoerde commando. Tenslotte wenste de heer Hupkes de Zweedse gezag voerder J. Nordlander geluk met zijn nieuwe schip. Hij zeide te ho pen dat de „Kungsholm" een goed schip zal blijken te zijn voor de „SwenskaAmerikalinie." Het schip zal Vrijdag a.s. Vlis- singen verlaten om de tocht naar Zweden te aanvaarden. Bezoek tentoonstelling ,,De jacht in de kunst". In verband met de belangstel ling, die voor de tentoonstelling „De jacht in de kunst" blijkt te bestaan (tot nu toe waren er reeds meer dan 5000 bezoekers), is deze tentoonstelling verlengd tot en met 11 October a.s. Gemeenteraad. De raad dezer gemeente kwam Vrijdagavond in openbare verga dering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester D. M. Vermet. De heer Iz. van Cruijnin gen was wegens uitstedigheid af wezig. Onder de ingekomen stukken was bericht van goedkeuring door ged. staten van de gemeen tebegroting voor 1953. De afd. Zuidzande van Volksonderwijs vroeg en verkreeg voor het jaar 1954 een subsidie van 75 in de exploitatiekosten van de open bare leesbibliotheek. De 5 raads leden, niet wethouder zijnde werden benoemd als lid van de adviescommissie woonruimtewet. De commissie belast met het na zien van de gemeenterekening over 19511 adviseerde tot onge wijzigde voorlopige vaststelling dier rekening, waartoe werd be sloten. De cijfers zijn als volgt: inkomsten gewone dienst ƒ198,221,94; uitgaven gewone dienst ƒ196.280,04; batig slot ge wone dienst 1.941,90. Inkomsten kap. dienst ƒ427.253,69; uitgaven kap. dienst ƒ423.205,11; goed slot kap. dienst ƒ4.048,58. Vervolgens werd voorlopig vastgesteld het bedrag als be doeld in artikel 5 ter der L.O.wet 1920 over 1951. De gemeentebegroting voor 1954 werd aangeboden. Deze be groting sluit op de gewone dienst met een bedrag in ontvang en uit gaaf van ƒ225.582, met een post voor onvoorziene uitgaven van 3.297. De kapitaaldienst geeft in ontvang 406.965,35 en in uit gaaf ƒ392.589,38, alzo een batig slot van 14.375,97. Aan de erven D. de ie Lijs werd een perceel bouwgrond toegewe zen, gelegen aan de Oostburgse- straat. Bij de rondvraag werd nog het woord gevoerd door de heer J. A. van Houte over het onderhoud van de woningwetwoningen en door de heer J. Dubois over uit breiding van speelterrein voor de leerlingen der lagere school. De voorzitter zegde toe een en ander in B. en W. te zullen be spreken. Tijdelijke wegverbinding ZierikzeeZijpe. Binnen een maand zal Zierik zee een tijdelijke wegverbinding krijgen met de veerhaven van Zijpe. Aan deze verbinding, wel- HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater •8 uur: Das Land desLachelns. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Het eiland van be geerte. Hotel Du Commerce, 8 uur: Bakdemonstratie van cakes, taarten enz. i ia Eén van de 2 Mosquito's, die voor de snelheidswedstrijd Lon- den-Christchurch waren opge geven, is uitgevallen. Voor deze wedstrijd staan thans nog zes deelnemers ingeschreven, doch de deelneming van nog een Mos. quito is twijfelachtig. Zou ook deze machine uitvallen, dan blijven voor de snelheidswed strijd slechts 5 Canberra-bom- menwerpers over. Jiinmy Woods, die de thans teruggetrokken machine zou vliegen kon geen „sponsor" vin den. Ter gelegenheid van de jaarl. algem. vergadering van de pro vinciale vereniging „Het Groene Kruis" wapperde de driekleur van het gemeentehuis en was de raadszaal op eenvoudige wijze versierd met bloemen vanwege de officiële ontvangst door het gemeentebestuur. Officiële ontvangst. Te ongeveer 10 uur riep burge meester Van Oeveren Zaterdag ochtend de leden van het hoofd bestuur met het vrijwel voltallige Axelse afd. bestuur en tal van mede aanwezige plaatselijke en provinciale wijkzusters het wel kom toe. Hij wees daarbij op de bestaan de usance dat jaarlijks daar waar een afdeling een jubileum viert, ook de algemene vergadering wordt gehouden en ofschoon pas in 1954 de afd. Axel haar 40-ja- rig bestaan hoopt te vieren, werd reeds voor deze jaarvergadering deze stad uitverkoren, omdat Zie rikzee tengevolge van de ramp niet de nodige accomodatie kon bieden. Laten wij echter hopen dat in 1954 Zierikzee weer wél in staat zal zijn als gastvrouwe te kunnen optreden. In geautoriseerde bewerking uit het Amerikaanse door E. VEEGENS—LATORF. 49) (Nadruk verboden). Een van de eerste dingen, die indruk op hem gemaakt hadden toen hij nauwelijks een dag in Amerika was aangekomen, was een electrische sinaasappelpers in een cafétaria geweest. Ameri kanen persen sinaasappelen uit met machines, mengen dranken met machines, verkopen postze gels en pinda's en Coca-Cola met machines, scheppen aarde met machines, laden vrachten met machines. Van al die dingen be greep hij niets. Zou hij eens, als hij volwassen was, ingenieur worden? HOOFDSTUK X. I. Flora kwam op een middag de wasserij binnen lopen, fluisterde haar man een paar woorden in het oor, en ging naar boven. Zij glimlachte geheimzinnig toen zij de deur uitging. „Wat is er?" vroeg de vader. Loy streek verder. Het duurde een paar seconden voordat hij een woord kon uitbrengen. „Wat is er?" herhaalde de va der. „Vader, zei Loy, zijn ijzer neer zettend, „Flora verwacht een kind." „Mooi! Mooi! Mooi!" zei de va der drie keer. Hij voelde het geluk van zijn tenen tot in zijn hart opstijgen; zijn gezicht bloosde en zijn zenu wen waren gespannen. „Zij is net bij de dokter ge weest," ging Loy verder, om niet te veel opwinding te tonen. „Mooi! Mooi!" Uit de toon sprak triomf, succes, voltooiing, geluk. „Weet je moeder het al?" vroeg hij. „Ik weet het niet." „Ga het aan moeder vertellen. Nee. Ik ga zelf." De vader snelde de kamer uit. Toen wendde hij zich om en zei: „de wasserij komt er niet op aan. Niets komt er op aan. Kom ook maar boven." „Wat? De zaak sluiten?" „Ja, sluit de zaak maar, het kan mij niets schelen." Het gezicht van de vader was gretig en op gewonden. „Gaat u maar naar boven, va der. Ik kom straks." Zaterdagmorgen werden op de Grote Markt te Goes vier koud- bloed- en vier warmbloedheng- sten premieveulens overgedra gen. Zes stuks hiervan zijn ge schonken door de bond van heng- stenhouders in Drente en de ove rige door het paardenfonds „Ons Belang" te Beilen. )3 De overdracht werd bijgewoond door mr J. F. G. Schlingemann, wnd secretaris van de Stichting voor de Landbouw, de Zeeuwse voedselcommissaris ir J. D. Dorst, en de heer J. Q. C. Lens hoek, voorzitter van de afd. Zee land van de kon. ver. „Het Ne- derlandsche Trekpaard". De heer E. Warning, viee-voor- zitter der hengstenhouders-ver- eniging in Drente droeg de heng sten namens de vereniging over. Hij betuigde zijn deelneming met de vele verliezen die Zeeland he%ft moeten lijden en vond het zeer verheugend, dat de leden spontaan hadden bijgedragen voor dit doel. Ook de heer L. Ele- veld, voorzitter van het paarden ke zal lopen over Stemensluis en Sirjansland, wordt hard gewerkt. Het zal een noodweg blijven, waarop een wisselend éénrich tingsverkeer zal worden toege past. Reeds over ongeveer een week zal de weg voor kleine wa gens kunnen worden gebruikt. Begin November hoopt men het werk ?over gereed te hebben, dat ook grotere wagens kunnen worden doorgelaten. Deze nieuwe verbinding is van grote beteke nis. Wagens, die naar het vaste land moeten, zullen dan weer ge bruik kunnen maken van de veer dienst ZijpeAnna Jacobapolder. Een tijdvoordeel zal deze tocht niet met zich brengen, doch de frequentie op deze veerdienst is groter dan de lijn Zierikzee Anna Jacobapolder. Bovendien zal de bootdienst op laatstge noemd traject vluger stagneren tijdens mist en slecht weer dan op de korte overtocht van Zijpe naar Anna Jacobapolder. „Ben je niet blij?" Er stonden glanzende tranen in de ogen van de oude man. „Ja, vader. Maar ik kan beter hier blijven." Loy voelde zich eigenlijk erg verlegen. Flora was in haar kamer en moeder Fong was in de keuken. De vader kwam hijgend binnen. „Wat is er gebeurd?" zei de moeder, zich omwendend met haar hand nog aan het strijkijzer. „Is er iets met mijn Eva ge beurd? Of Tom?" „Heeft Flora het je verteld?" riep de vader. „Nee, wat dan? Je moet het zeggen." Hij kwam dicht bij haar oor, trillend. De moeder hield de adem in en toen kwam er een brede, zalige glimlach op haar lippen, die zich over haar hele gezicht uitbreid de. „Hemel!" riep zijn uit. „Maar waar is Flora?" De moeder ging met haastige stappen naar Flora's deur, die gesloten was. „Flora! Flora!", „Ik ben hier, moeder." Móeder Fong opende de deur en ging naar binnen. Flora lag in tranen op haar bed. De moeder ging op de rand van het bed zitten en zocht Flora's hand en hield die vast. „Mijn dochter!" zei de moeder. „God zegene je! Hoe ver is het?" „Npg maar twee maanden," „Weet je het zeker?" „De dokter heeft het gezegd." De moeder ging naar het Ma riabeeld en knielde neer. „Wat doet u?" vroeg Flora. „Mijn dank aan God aanbie den."-' 190 u. fonds „Ons Belang" was blij dat op deze manier de Zeeuwse boe ren geholpen kunnen worden. De voorzitter van de provinciale ad viescommissie van de Stichting voor de Landbouw, de heer M. A. Kostense, nam de dieren in ont vangst en droeg het daarna over aan de leden van de werkcommis sie voor geschenkzendingen, die het op hun beurt weer overdroe gen aan de toekomstige eige naars, t.w. de heren A. S. Mossel man, A. Visser, A. Dek en M. Ge luk te Kruiningen, J. de Dreu en J. Meulenbergf te Ellewoutsdijk, W. Doeieman te Dreischor en L. J. Vermaas te Sint Maartensdijk. Er werden vele dankwoorden gesproken. President Peron van Argen tinië heeft te Formosa in Ar gentinië meegedeeld, dat er een speciale commissie in het leven zal worden geroepen voor het verdelen van land. Deze toezeg ging werd met gejuich door zijn gehoor ontvangen. Peron had te Corrientes in ant woord op de kreet: „Wij willen meer land", geantwoord: „Ik ben hier niet gekomen om met u van gedachten te wisselen, maar alleen om u te begroeten" Twee mannen werden na dit incident gearresteerd. Een van hen werd na korte tijd weer op vrije voeten gesteld. Spr. wees vervolgens op de die nede taak die het „Groene Kruis" in ons maatschappelijk leven zo lofwaardig vervult, en met recht waard is door het ganse volk te worden gedragen, omdat het zo in tegenstelling is met het begrip „heersen" en streven naar machtsvorming. Spr. wenste dan ook gestadig heil en bloei toe aan dit zegenrijke streven. Door de algmeen voorzitter jhr R. Roëll uit Haamstede werd de burgemeester dank gebracht voor zijn hoogst vriendelijke en op bouwende woorden. Ook hem spijt het dat het „ramp-eiland" dit jaar van de ontvangst moest afzien, maar het is verheugend dat Axel nu op zo'n waardige en bijna feestelijke wijze de hon neurs waarneemt. Spr. prees de plaatselijke afdeling met haar energieke en beproefde voorzit ter, de heer A, E. C. Kruijsse, en de volijverige sec.-penningm., de heer A. P. le Feber. Bij voorbaat complimenteerde hij Axel reeds als jubilerende 40- jarige met haar bloeiende afde ling van omstreeks 1500 leden, zijnde één der vier sterkste afde lingen in ledental in onze provin cie. Het aantal leden van de prov. afd. bedraagt nu plm. 42.000, ver deeld over 77 afdelingen, waar in een 60-tal wijkverpleegsters werkzaam is. Ook om het hier aanwezige kraamcentrum, con sultatiebureau en straks ook een consultatiegebouw, stelde hij Axel ten voorbeeld als zeer voor uitstrevende plaats waar de snel groeiende bevolking in deze streek nog steeds schreeuwt om meer woningruimte, tengevolge der toenemende industrialisatie. Daarop werd een dronk inge steld op het welzijn en de groei van de vereniging „Het Groene Kruis". Na 'n gezellig samenzijn waar bij namens het Axelse gemeente bestuur nog eniee tractaties wer den geoffreerd maakten de geno digden zich op voor voor de alge mene vergadering in „Het Cen trum". De jaarvergadering. Te 11 'uur 15 werd in aldaar door jhr Roëll de jaarlijkse alge mene vergadering geopend met een bondig woord van welkom, waarbij deze keer in 't bijzonder de smartelijke gebeurtenissen van de natuurramp in de nacht van 31 Jan. op 1 Febr. herdacht. Spr. verzocht de aanwezigen staande de honderden slachtof fers te herdenken. Aanwezig bleken een 150-tal dames en heren afgevaardigden van plaatsel. afdelingen en be stuurders, doktoren, verpleeg sters en officiële genodigden. Om der deze laatsten merkten wij op de heer C. Hamelink, lid van Ge- dep. Staten van Zeeland, alsme de het voltallige dagel. bestuur der gemeente Axel. Sterk vertegenwoordigd was ook het zwaar geteisterde Schouwen. Door de voorzitter der afd. Axel, de heer A. E. C. Kruijsse, De ver. „Zeeuwse visserijbe langen" heeft op haar Zaterdag morgen te Goes gehouden verga dering tot secretaris benoemd de heer F. Cambier te Arnhem, drs in de economie. Tijdens de vergadering werden verscheidene problemen bespro ken. Men besloot o.a. stelling te nemen tegen de plannen om de zeegaten af te sluiten. Dit is voor Flora zag hoe de moeder een kruis op haar borst sloeg. „Is het zo goed?" Flora was zo verrast, dat zij niets kon zeggen en alleen maar knikte. „M-hm!" zei zij, en uit haar stem sprak verbaasde voldoening. „Ik zal naar jouw kerk gaan en met je samen God danken. Zodra je wilt, ga ik met je mee. Flora stond op met een nieuwe trots op haar gezicht. Zij had haar schaamte uitgewist de schaamte der onvruchtbaarheid. Zij wilde voor het eten gaan zor gen, maar de moeder stond het niet toe. „Maar ik voel mij best," lachte Flora. „Nee, vandaag niet." Loy kwam boven voor het mid dagmaal en zij zaten met hun vieren bij elkaar. „Flora, wil jij voor ons bidden," zei de moeder. Flora was gewoon geweest stil voor zichzelf te bidden in een soort gewoontegebaar. „God is genadig," begon zij en hield stil. De rest was in haar hart. „Het is een goede God, die zij vereert," zei de moeder. Loy was om een of andere re den schuchter en stil. De vader zei: „Loy, je moet goed voor Flo ra zorgen. Het is een vaderlijk bevel. Je moet haar niet opwin den. Maak haar gelukkig, terwijl zij je kind draagt. En Flora," zei hij met een ernstig gezicht, „je moet goed op jezelf passen. Ren niet meer de trap af zoals je al tijd doet. Wij zullen allemaal doen wat wij kunnen." (Wordt vervolgd). de Zeeuwse visserij van zeer groot belang. Voorts werd ge sproken over de pachtprijzen in de mosselsector. Reeds enige maanden geleden heeft men het bestuur van de visserij op de Zeeuwse stromen verzocht om uitstel vor de pacht van 1952. Men kreeg echter ten antwoord dat de vissers deze pacht waar schijnlijk wel zullen kunnen beta len. De heer Lockefeer, voorzit ter van de „Zevibel" legde er echter de nadruk op dat de pacht slechts 14 procent bedraagt van de totale bruto opbrengst op Zeeuwse percelen en deze verhou ding is volkomen onjuist. Wij zul len dus moeten appeleren bij de minister van Financiën, aldus de heer Lockefeer, om te komen tot een pachtwet. Voorts zal aan het E.T.I. (economisch technologisch instituut) verzocht moeten wor den de mogelijkheid na te gaan voor industrievestiging voor ver werking van minderwaardige mosselen. Een ander vraagstuk dat werd besproken, was het pro bleem voor beter onderwijs voor de vissers. De inlichtingendienst van het Italiaanse leger heeft een spion- nagenet ontdekt, dat voor een buitenlandse mogendheid werkte en zijn hoofdkwartier in Turijn had. Dit is meegedeeld door het ministerie van Defensie. Het Italiaanse ministerie van Defensie deelde mede, dat zeven jonge Italianen, van wie drie voormalige leden der communis tische partij, gedurende twee jaar toeristenreizen naar Wenen maakten om inlichtingen over Amerikaanse militaire voorra den, vliegvelden, haveninstalla ties, radioverbindingen en troe penbewegingen door te geven aan agenten van achter het „ijze ren gordijn". De zeven, die hun basis in Turijn hadden, gaven eveneens inlichtingen over de productie van de Fiat-en Lancia- autofalbrieken in deze stad, aldus de mededeling. werd aan de vergadering een hartelijk welkomstwoord toege roepen. Spr. had deze vergade ring ook liever een jaar later hier in een jubileumstemming gehouden. Thans verkeren wij nog in de schaduwstemming van de zware ramp, die deze provin cie heeft getroffen. (In 1954 zal de heer Kruijsse zijn 40-jarig ju bileum als voorzitter der afd. Axel herdenken). Hij sprak ten slotte de wens uit dat deze mid dag te nemen besluiten zullen strekken tot heil van de volksge zondheid. Door de afdeling Axel werd nu een verversing aangeboden. De algemeen-voorzitter wees hierna op het besluit dat vorig jaar genomen tot volledige auto nomie der afdelingen. Laten de ze afd. steeds de op de algemene vergaderingen genomen beslui ten getrouw nakomen en bij de vervulling van vacatures steeds letten op de geschiktheid der candidaten. Daarbij dient men uit te gaan van het standpunt ook de jongere mensen te inte ressen voor de hun op te leggen taak. Hij herinnerde daarbij aan de woorden van H. M. de Konin gin: „Laat vooral de jeugd zich niet afzijdig houden!" „Het Groene Kruis" moet steeds van de gedachte uitgaan, dat de religie van het hart de boventoon moet voeren en die nen wij onze medemensen te be schouwen als medeschepselen Gods. Aan de heer Kruijsse bracht hij dank voor diens vriendelijke be groeting en hoopte dat deze ver gadering door de afd. Axel opge vat zal worden als een waardige inleiding tot de komende herden king van het 40-jarig jubileum van deze bloeiende en uiterst ac tieve afdeling. Door de secretaris, de heer A. de Lange uit Goes, werd hierop het jaarverslag uitgebracht. De heer De Lange stond in zijn verslag uitvoerig stil bij de ramp die Zeeland begin Februari heeft getroffen. Een bijzonder woord van dank bracht hij aan de wijk verpleegsters die zich bij deze ramp flink en moedig hebben ge dragen en eigen belangen heb ben ten achtergesteld bij die van zieken en gebrekkigen. Erkente lijk is men ook voor de vele gif ten en geschenken, die zowel uit Zeeland als van buiten de pro vincie binnenkwamen voor de ge troffen vereniging. De heer De Lange memoreerde in 't bijzonder de waarvolle schenking van het Zwitserse radio station Glucket- te, dat 865.000 bijeenbracht voor de bouw van nieuwe wijkgefoou- wen in getroffen gemeenten waar deze gebouwen tot nog toe niet bestonden. In overleg met het „Oranje- Groene Kruis" is opgericht een dienst voor de geestelijke volks gezondheid. Gezocht wordt naar een psychiater die met de leiding van deze dienst kan worden be last. Omtrent de zedelijke volks gezondheid werd in het jaarver slag medegedeeld dat op 31 De cember 1952 1671 patiënten ston den ingeschreven. In 1952 wer den 366 nieuwe patiënten geregi streerd, waarvan 283 woonachtig in Oost-Zeeuws-Vlaanderen, ter wijl van 1 Januari tot 1 Juli 1953 opnieuw ongeveer 200 patiënten in Oost-Zeeuws-Vlaanderen wer den ingeschreven. In andere pro vincies is sprake van een daling van het aantal aan geslachtsziek ten lijdende patiënten doch in Zetland ziet men een stijging van dit cijfer. Voor de plaatselijke verenigingen ijl samenwerking met predikanten, jeugdleiders, enz. ligt hier volgens de secreta ris stellig een taak. Door de penningmeester de heer P. L. Abrahamse uit Vlis- singen werd uitgebracht het fi nanciële verslag over 1952, dat met een klein batig saldo sloot. Tot bestuursleden werden be noemd of herkozen: voor Wal cheren de heren Abrahamse en Vaandrager; voor N.- en Z.-Beve- land de heren A. de Lange, M. C. Polderman en L. P. Maas; voor Schouwen jhr R- Roëll; voor Tholen en Sint Philipsland mr A. J. v. d. Hoeven; voor O. Zeeuws- Vlaanderen de heer J. Blok te Axel en voor W. Zeeuws-Vlaan- deren de heer I. Brakman te Re- tranchement. Besloten werd de jaarvergade ring in 1954 te houden te Zierik zee. Het tweede (namiddaggedeelte) van de vergadering stond met het oog op de verontrustende toe stand van de zedelijke volksge zondheid in Zeeland in het teken van dit ontwerp. Vertoond werd de film „Onder vier ogen", die werd toegelicht door de huidarts F. J. Visser uit Terneuzen. Spreker wees met ernst en na druk op enkele hart en zenuw stelsel ondermijnende ziekten, waarvan de geslachtsziekte een der verschrikkelijkste is. Hij behield zich overigens het oordeel over de te vertonen film liever voor tot de aanwezigen deze hadden aanschouwd. Met de strekking van deze film konden vrijwel allen zich vereni gen, zoals uit de discussies na de vertoning der film bleek. Alleen liepen de meningen uiteen wat betreft de eventueel te stellen leeftijdsgrens bij vertoning aan jeugdige personen. Aan het eind der vergadering dankte de algemeen voorzitter de aanwezigen voor de vlotte wij ze, waarop de vergadering deze agenda had afgewerkt, waarmede deze jaarvergadering van het Groene Kruis was beëindigd.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2