Binnenlands nieuws Ernstige brand te Nijmegen Chrissemeuje 104 jaar Gemeenteraad van Groede NIEUWE STAAT IN INDIA Reizen naar Duitsland nu zonder beperkingen Hoofdprijzen van de Luva-loterij Nieuwe Oostduitse minister van Buitenlandse Zaken Gouden tientjes, kleine monumenten van menslievendheid Westelijken gaan Russische antwoordnota bespreken BURGERLIJKE STAND Vrijspraak van pastoor Klinkhamer vernietigd LandmachHroepen vertrokken naar Suriname Washington bestudeert mogelijkheid van niet- aanvalsverdrag met S. U. Weereen spionnageproces in Oosl-DuiUland Kikvorsmannen deden aanval op marinebasis Vlissingen De bijeenkomst te Washington in Juli en een conferentie van de „Grote Vier" VOOR DE WATERSNOOD SLACHTOFFERS. SNELLE VERBINDING ROTTERDAM—AMSTERDAM. De siakingsoproep voor de Franse spoorwegarbeiders Een surveillerende agent van politie heeft Vrijdagmorgen om streeks 5 uur brand ontdekt in de grote garage van de N.V. Van de Bosch Jansen aan de Kro- nenburgersingel nabij het sta tion Nijmegen. Ondanks krach tig ingrijpen van de brandweer is de garage, waarin ongeveer 50 auto's van particulieren wa ren gestald, geheel uitgebrand. Slechts enkele auto's konden tijdig in veiligheid worden ge bracht doordat de vlammen gre tig voedsel vonden in de olie en de benzine, die zich in de garage bevond. Tijdens de brand heeft zich nog een ontploffing voor gedaan. De schade wordt vol gens de eerste voorlopige raming op ongeveer een half millioen gulden gieraamd. Direct na het ontdekken van de brand werd alarm gemaakt. De brandweer was spoedig ter plaatse en bestreed 't vuur met 2 nevel- en 8 waterstralen, doch stond machteloos tegenover de vlammenzee. Doordat het dak van de garage spoedig instortte, kon slechts weinig uit de garage worden gered. De belendende woonhuizen en 'n school liepen gevaar even eens een prooi van het vuur te worden, doch de brandweer wist De president van India, dr Rajendra Prajad en zijn pre mier, Nehroe, hebben de plech tigheden bijgewoond ter gele genheid van de geboorte van n nieuwe staat „Andhra binnen de federale republiek India. De nieuwe staat omvat onge veer de helft van de staat Ma dras en is gesticht op grond van het feit, dat de bevolking daar een eigen taal spreekt. Andhra beslaat een oppervlakte van 170.000 km2 en heeft een bevol king van 21.282.000 zielen. De stad Kurnool is als hoofdstad aangewezen. Het stichten van de nieuwe staat moet als een proefneming worden gezien. In dien deze proefneming slaagt, zullen zeer waarschijnlijk ook andere taalgebieden als afzon derlijke staten in de Indische unie worden opgenomen. De Westduitse bondsregering heeft besloten met ingang van gisteren de nog; bestaande re strictie op de regeling voor het passeren van de Duitse grens op te heffen, zo verneemt 't A.N.P. Hierdoor kan thans iedereen zonder enige beperkende ter mijn op een geldig paspoort en zonder visum naar West- Duitsland reizen en daar ver blijven. Te verwachten is ook dat bin nenkort het visum voor Neder land zal worden afgeschaft. ft 3 Donderdagavond werd in Den Haag onder toezicht van notaris J. C. J. Waldorp de trekking ge houden van de bekende Luva- loterij 1953. De hoofdprijs, een Morris-Mi- nor-automobiel of een retour vlucht naar een ander wereld deel per K.L.M. of een complete woninginrichting, viel op lot no. 103862; de tweede prijs ter waarde van 164)0 op lot no. 29045 en de derde prijs op lot no. 61780. Het lot waarop de hoofd prijs viel is in Woerden ver kocht. deze panden te behouden, hoe wel een woning reeds door het vuur was aangetast. Dit huis liep geringe schade op. De schade aan het gebouw, het gereedschap en de inboedel wordt door verzekering gedekt. De eigenaar was echter niet verzekerd tegen bedrijfsschade. De auto's, die in de garage wer den gestald, waren door de res pectievelijke eigenaren verze kerd. Hieronder bevonden zich 6 geheel nieuwe Opeis en een nieuwe vrachtauto van de Prov. Gelderse Electriciteits Mij. De burgemeester van Nijme gen, mr Ch. Hustinx en de hoof den van brandweer en politie waren bij de brand aanwezig. Het kantoor van de garage kon worden behouden. Over de oorzaak van de brand is niets bekend. DE AMERIKAANSE HULP AAN INDO CHINA. „Wall Street journal" schrijft: De nieuwe credieten, die wij, aldus het Amerikaanse blad, aan Frankrijk geven voor Indo-China komen in feite hierop neer, dat wij alle kosten van de Frans Vietnamese strijd tegen het com munisme op ons nemen. Het State Department zal nu al zijn welsprekendheid nodig hebben om de Fransen te doen besluiten de strijd voort te zetten. Het ligt niet precies op de weg der Ver enigde Staten, die zojuist een compromis-wapenstilstand op Ko rea hebben gesloten, tegen de Fransen te zeggen, dat zij in In do-China niet moeten onderhan delen over een gelijksoortige overeenkomst! F.N.O.P. ONTEVREDEN OVER AUTORIJSCHOLEN. De federatie van Nederlandse organisaties voor het personen vervoer (F.N.O.P.) is ontevreden over de toestanden, die er heer sen op het gebied van de autorij scholen. Zij heeft in Februari van dit jaar de aandacht van de minister van Verkeer gevestigd op de steeds toenemende beun hazerij op autorijschoolgebied en de daarna toenemende kans op verkeersongelukken. In antwoord hierop ontving de F.N.O.P. in Mei van het ministe rie een schrijven, waarin wordt opgemerkt, dat een minder gron dige opleiding zijn terugslag on getwijfeld zal vinden in de min der gunstige resultaten van de rij-examens. ,,Op deze wijze heeft", aldus de minister, „een natuurlijke schif ting plaats, welke de voorkeur verdient boven het stellen van speciale eisen, als in uw brief bedoeld". Twee ongevallen met dodelijke afloop in Amsterdam, veroor zaakt door auto's, waarin op dat ogenblik rijles werd gegeven, zijn voor de F.N.O.P. aanleiding ge worden in haar orgaan „Beroeps- autovervoer Personen" in een artikel over deze aangelegenheid de vraag te stellen, „of de terug slag, die de minister in zijn schrijven noemt, moet worden gevonden in de voltrekking van zulke dieptreurige gevallen", zo als zich in Amsterdam hebben voorgedaan. „Zou het niet wenselijk zijn", zo vraagt de F.N.O.P. „aan de wantoestanden, welke er nog steeds op autorijschoolgebied be staan, radicaal een einde te ma ken door het nemen van maat regelen, die in de eerste plaats geen mensenlevens kosten, maar die ook kunnen leiden tot een veilig wegverkeer. In blakende gezondheid, een wit mutsje op, een bonte Zondag se schort voor en op helderwitte klompjes heeft Nederlands oud ste inwoonster, de wed. Chrisse Karnebeek-Bats in de Holterhoek (gemeente Eibergen) gisteren haar 104e verjaardag gevierd. De dag was druk voor haar en haar familie, doch zij trok zich van al les niets aan en ging rustig haar gang- Pastoor B. Kaeter van Eiber gen droeg ten huize van de jari ge een mis op. In de loop van de dag hebben ook de burgemeester van Eibergen en de wethouders hun gelukwensen aangeboden. Er waren circa vierhonderd bezoe kers. Bij de ontelbare schriftelij ke gelukwensen bevonden zich brieven van de Koningin en van de aartsbisschop van Utrecht. De Commissaris van de Koningin in de provincie Gelderland, Jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford, had een mand bloemen gezonden. 's Avonds bracht de muziek vereniging „Euphonia" van Eibergen „Chrissemeuje" een se renade. Daarna ging de jarige vlug onder de wol, want klokslag negen is het bedtijd, al jaren lang. Chrissemeuje, zoals ze in wijde omtrek wordt genoemd, is nog bijzonder kras en helder van geest. Ze werkt nog dagelijks ijverig mee in de huishouding van de familie Nijpolder, bij wie Onaer voorzitterschap vanfburge- meester Everaars vergaderde" gis teravond de gemeenteraad, waarin afwezig was de heer H. de Neef. Na opening en behandeling nótu- len deelde de voorzitter mede, dat van de heer A. Cappon een schrij ven was binnengekomen, waarin deze bericht, dat hij wegens zijn hoge leeftjjd bedankt als raadslid, en dus oök als wethouder. De voorzitter bracht de heer Cap. "pon dank voor het vele wat 'hij in de loop der jaren in het bfdang der gemeente heeft verricht en hoopte dat deze nog tal van jaren als ambteloos burger van zijn wel verdiende rust zal mogen genipten. Van Gedep. Staten was bericht ontvangen dat zij zich accoord kan verklaren met het uitbreidingsplan kuststrook. In verband hiermede is aan de stedebouwkundige op dracht gegeven de bebouwings voorschriften voor de kuststrook vast te stellen opdat spoedig met de uitgifte van gronden een aan vang kan worden gemaakt. Van dokter Timmer was bericht ontvangen, dat hij met ingang van 1 Oct. ontslag vraagt als gemeen tegeneesheer en lijkschouwer. De voorzitter betreurt het zeer, dat de heer Timmer zijn pr^C cu tijk gde Dr Lothar Bolz is benoemd tot minister van Buitenlandse Zaken van O.-Duitsland, aldus 't Oostduitse persbureau A.D.N. Bolz was minister van Weder opbouw. De hoedanigheid van plaatsvervangend premier heeft de nieuw benoemde minister van Buitenlandse Zaken behou den. Hij is voorzitter van de na tionale democratische partij, ,,de partij van de kleine Nazi's". Bolz is de opvolger van Der- tinger, die in Januari van dit jaar werd ontslagen en gearre steerd „als een vijand van de staat". Sedertdien was de lei ding van het ministerie in han den van eerste-minister Grote- wohl en staatssecretaris Acker- mann. De vrijspraak van pastoor dr Karl Klinkhamer, die destijds te rechtstond wegens demonstraties tegen de vertoning van de film „Die Sünderin", is door de hoge re kamer van het Westduitse bondsgerechthof vernietigd. De lagere instantie zal de zaak op nieuw moeten behandelen. Het landsgerecht te Düsseldorf had dr Klinkhamer in October 1952 vrijgesproken. De pastoor wierp stinkbommen in een bioscoop te Düsseldorf, toen genoemde film daar in Maart 1951 werd vertoond. Enige dagen later nam hij deel aan de monstraties tegen de film bij een andere bioscoop, waarbij het tot een treffen met de politie kwam. Onder de tonen van het Wilhel mus, ten gehore gebracht door het stafmuziekcorps van het re giment „Johan Willem Friso" uit Assen, heeft gisteren om 12 uur het s.s. „Cottica" van de Koninkl. Nederl. Stoomboot Maatschappij de trossen los gegooid van de Su rinamekade in Amsterdam en de steven gewend naar de West, met aan boord het 80 man tellende detachement, behorende tot de tweede Surinamecompagnie. Dit deel van de Surinamecom pagnie staat onder commando van de kapitein Rugebregt. In December volgt de rest van deze compagnie. De eerste com; pagnie is reeds in Mei en Juni van dit jaar naar Parimaribo verscheept. Deze troepen bestaan uit vrij willig zich beschikbaar gesteld hebbende dienstplichtigen van di verse onderdelen. Zij dienen voor de opbouw van de luchtmacht- onderdelen ter vervanging van de mariniers. Na de zeereis van 22. dagen in het tot soldatenverblijf ingerich te vooronder van de vrachtboot met beperkte personenvervoers accomodatie zullen de 3 officie ren en de manschappen voet aan wal zetten in Paramaribo voor een verblijf van 2 jaar in Suri name. ze in huis is in deze afgelegen hoek van het land, vlak aan de Duitse grens. Ze schilt elke dag de aardappels en af en toe, bij mooi weer, wandelt ze nog over het erf om te kijken hoe het er uitziet. Ze is tweemaal getrouwd ge weest, maar heeft zelf geen kin deren. De heer Nijpolder, bij wie ze inwoont, is een achterneef. Toen men Woensdag kwam om een foto van haar te maken voor de krant en haar vroeg of ze niet even een witte muts op wilde zetten (ze pleegt een zwarte muts te dragen), zei ze laconiek: „At ze miej zo neet zeen wilt mot ze moar veurbiej kieken". Chrissemeuje heeft een arbeid zaam leven achter zich. Toen ze 95 was, wilde ze nog per se mee naar het land om te helpen met rogge binden. Vrijdag heeft het hoofd van het bureau Noord.Brabant van het ministerie van Maatschap pelijk werk, de heer F. de Leeuw een aantal van de .gouden tien tjes in het Brabantse rampge bied uitgereikt, welke door de heer Honegger uit de Ver. Sta ten ter beschikking waren ge steld 'voor de slachtoffers van de watersnood. De heer Honeg ger zond 200 van deze munt stukken waarvan er 17 aan we zen of halfwezen in het Bra bantse gebied werden uitge reikt. De uitreiking, welke met enige plechtigheid gepaard ging, ge schieden in de gemeentehuizen van Nieuw-Vossemeer, Halste ren, Dinteloord, Klundert, Hoge en Lage Zwaluwe. De heer de Leeuw noemde deze muntstuk ken. welke voorzien waren van een certificaat op naam van de Nederlandse bank „kleine mo numenten van menslievendheid, welke door zovelen werd ge toond, in de dagen van nood". De gouden tientjes werden over handigd aan kinderen, van wie de voogden de souvenirs zullen bewaren tot de kinderen meer derjarig zijn. De jongste, die een gouden tientje kreeg, was Berty van Geel, een baby van 6 maan den in Moerdijk, gemeente Hoge en Lage Zwaluwe. Zij werd na de ramp geboren. Haar vader verloor het leven toen hij an deren te hulp schoot bij de red ding van vee. Uit bevoegde kringen te Parijs is Vrijdag vernomen, dat Ame rikaanse. Britse en Franse des kundigien volgende week te Lon den bijeen zullen komen ter_be spreking van de jongste Russi sche nota en een antwoord daarop. Deze besprekingen zouden Woensdag of Donderdag begin nen. Ook de laatste 2 Westelijke nota's aan de Sowjet-Ünie zijn door deskundigen opgesteld, die daartoe eenmaal in Washington en de tweede maal te Parijs zijn bijeengeweest. heeft overgedaan, doch verh< zich dat dokter Timmer in dé ge meente blijft wonen, waardoor het contact met hem als schoblails niet geheel verbroken zal weerden. In verband met vele aanvragen om gedurende het winterseizoen de kampeerwagens en -hutten te mogen laten staan, wordt het be sluit genomen, dat hieraan niet kan worden voldaan en deze'vóór 1 Nov. a.s. moeten zijn opgeruimd. A^n de heer K. Hamelink wordt voor zijn derde kind, dat de Chr. lagere school bezoekt een toelage toegekend van 75 pCt der reiskos ten, nadat een voorstel van B. en W. om 50 pCt toe te kennen met 3 tegen 2 stemmen was verworpen. Afwijzend werd beschikt op sub sidie-aanvragen van de bond van mobilisatie-invaliden, de stichting tot bevordering en explotatie van R. K. vlassersscholen en de Nederl. bond „Pro Rege." Herbenoemd werden de heren A. Cappon, B. v. d. Ameele, I. van Houte, De Keuning en J. Becu in de commissie woningwet 1947. De mogelijkheid van een voor stel aan de Sowjet-Unie inzake een niet-aanvalsverdrag vormt op het ogenblik met andere sug gesties het onderwerp van een studie op het hoogste niveau, al dus verklaart men in Amerikaan se diplomatieke kringen te Was hington. a Een dergelijk plan werd in Mei reeds door de Britse eerste minis ter, sir Winston Churchill, ge opperd, waarna het in Juli op een meer officiële wijze door de Westduitse bondskanselier, dr Adenauer, aan de ministers van Buitenlandse Zaken der „Grote Drie" op hun conferentie te Washington werd voorgelegd. Thans is het denkbeeld naar vo ren gebracht door de leider der Amerikaanse democraten, Ste venson, die het Donderdag in een- informeel gesprek met president Eisenhower besprak. Naar Ste venson na afloop van zijn bespre king meedeelde, zag Eisenhower „verdienste" in het plan, Dit zou betekenen dat de Amerikaanse president tegenover een dergelijk initiatief nu welwillender staat dan toen Churchill op 11 Mei j.l. zijn voorstel deed inzake een vei ligheidsovereenkomst tussen de Sowjet-Unie en het Westen in de geest van het verdrag van Locar no van 1925. Hoewel diplomatieke waarnemers toentertijd voorspel den, dat de Sowjet-Unie zich voorstandster van een dergelijk pact zou verklaren, heeft Moskou voor zover bekend nog op geen enkele wijze op sir Winstons voorstel gereageerd. Naar het Oostduitse persbu reau A.D.N. bericht, hebben voor een hof te Öost-Berlijn vier man nen en een vrouw terechtgestaan op beschuldiging van spionnage voor de Amerikaanse geheime dienst. Twee mannen werden tot vijftien en de andere twee tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld, terwijl de vrouw vier jaar kreeg. Het was het derde spionnagepro ces in Oost-Duitsland in vier da gen tijds. De rekening 1952 werd afgesloten met een batig saldo van 2874,47 en de kapitaal dienst met een na delig slot van 27.927,42. Bij de rondvraag informeert de heer B. Steenhart naar de electri- ficatie van de z.g. hoogte. De voorzitter zegt, dat hiertoe binnen afzienbare tijd zal worden overgegaan. De heer Van Cruijningen vraagt naar de vergoeding van de tijdens de watersnood aan het zeebad aan gerichte schade. De voorzitter zegt, dat het rijk geen vergoeding verstrekt voor aan de zeezijde van het duin vernielde roerende goederen. Hierna sluiting der vergadering. Een dertigtal kikvorsmannen, leden van de Britse special boat section, die deelnemen aan de vlootoefening „Mariner", is er Donderdagavond en Donderdag nacht in geslaagd, op vijf punten van de Vlissingse marinehaven aan land te komen, nadat zij van hun basis te Breskens uit met een onderzeeboot tot op de rede van Vlissingen waren gebracht. Rondom de haven van Vlissin gen ontbrandde Donderdagavond laat nog een hevige strijd tussen het te Vlissingen gestationneerde marinepersoneel, die met de ver dediging van de haven waren be last, en de „frogmen", met als resultaat: een gedeeld succes. De aanval, welke aanvankelijk op Woensdagavond was bepaald, moest wegens minder gunstige weersomstandigheden, waarvan alle bij de oefening „Mariner" be trokken eenheden te lijden heb ben gehad, uitgesteld worden tot Donderdagavond. Toen werd de aanval omstreeks 8 uur ingezet. Op één punt wisten de kikvors mannen onmiddellijk een door braak te forceren, doch op de overige 4 punten ondervonden zij tegenstand van schildwachten en patrouilles. De aanval had voor namelijk ten doel de door de ver dediging gebruikte verkennings middelen, zoals radar en patrouil- leschepen onklaar te maken. De aanvallers slaagden erin, een zogenaamde kleefmijn te beves tigen aan een op de rede gelegen vaartuig. Ook trachtten zij in de binnen- en buitenhaven liggende schepen schade toe te brengen. Nadat de oefening Vrijdagmid dag was beëindigd, bleken de re sultaten voor beide partijen on geveer even gunstig te zijn, zodat noch van een overwinning, noch van een nederlaag sprake was. Intussen is de eveneens te Vlis singen gehouden oefening van de mijnen-uitkijk-dienst beëindigd. De bij dit onderdeel ingeschakel de manschappen hebben in de loop van Vrijdag Vlissingen ver laten. Horizontaal. 1. vloeistof; 4. cylinder; 6. vis; 10. heilige; 11. water in N.-Bra- bant; 12. als volgt; 14. vogelpro duct; 15. vlaktemaat; 17. munt stuk; 19. bouwmateriaal; 21. ti tel; 22. gewicht; 24. deel v. d. bijbel; 25. deel v. d. mast; 26. herkauwer; 27. let wel (lat.); 29. voorzetsel; 31. familielid; 32. slede; 33. wortel; 35. koraal eiland; 37. gebogen been; 38. eiland; 40. onb. voornaamw.; 42. plaats in Duitsland; 45. plaats in Nederland; 49. verbinding; 51. vaartuig; 53. geluid; 56. voertuig; 57. meterton; 58. Gode zij lof (lat.); 60. rivier in Italië; 62. als mede; 64. water in Friesland; 65. ambtshalve; 67. ijle stof; 69. ge loof; 70. vlug; 72. zurig; 74. het zelfde (afk.); 75. windrichting (Eng.Jf 76. naamlooze vennoot schap (Fr.); 77. geogr. aandui ding; 78. voorzetsel; 80. juiste gewicht; 81. huisdier; 82. lijst. Verticaal. 1. vleesgerecht; 2. zoogdier; 3. enzovoorts; 4. knaagdier; 5. ver nis; 7. zwarte substantie; 8. het Romeinse rijk; 9. gebouw; 11. tegen; 13. omroepvereniging; 16. meisjesnaam ;18. en omgekeerd; 20. zangnoot; 21. zangnoot; 23. snavel; 26. gebogen; 28. voor voegsel; 30. ontkenning; 31. voorzetsel; 32. voorzetsel (Eng.); 33. onmeetbaar getal; 34. voor zetsel; 35. de somma van; 36. lid woord (Fr.); 37. zoogdier; 39. watering; 41. muurholte; 43. ma tig sterk (muz.); 44. weekdier; 45. grondtoon; 46. tochtje; 47. klein vertrek; 48. geheel de uwe; 49. grondstof bij de zeepberei- ding; 50. meisjesnaam; 52. bij Het Franse departement van Buitenlandse Zaken heeft mede gedeeld, dat Groot-Brittannië op de bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de drie grote Westelijke mogend heden in Juli van dit jaar te Washington het plan van de Brit se eerste-minister Churchill voor het beleggen van een conferen tie van de „Grote Vier", niet heeft voorgesteld. Een hooggeplaatste ambtenaar van het Franse departement van Buitenlandse Zaken had ver slaggevers medegedeeld, dat Frankrijk was verrast door de verklaring van Churchill, vol gens welke de Verenigde Staten en Frankrijk zich te Washington tegen het Britse plan voor een dergelijke conferentie hebben verzet. Frankrijk kan zich niet tegen het plan hebben verzet, aldus de ambtenaar, om de eenvoudige reden, dat een dergelijk voorstel op de bespreking niet is gedaan. Dit bericht werd door een arjdere woordvoerder van het departe ment bevestigd. In diplomatieke kringen te Londen was men van oordeel, dat de Franse verklaring volgens welk lord Salisbury, de Britse wnd. minister van Buitenlandse Zaken ten tijde van de confe fentie te Washington, Churchills plan niet heeft voorgesteld, een onplezierig BritsFrans diplo matiek incident dreigt te worden. Zowel Churchill als lord Salis bury zelf hebben verklaard, dat Groot-Brittannië het plan wel heeft voorgesteld. Nóch van de zijde van het de partement van Buitenlandse Za ken, nóch van die van de ambts woning van Churchill wileje men commentaar op de Franse ver klaring geven. NATUURVERSCHIJNSEL? Enige inwoners van Waalwijk hebben Vrijdagavond om vijf over half negen een pijlvormig gevaar te van groenachtige kleur met daarachter een rose bal waarge nomen. Het gevaarte bewoog zich geluid-loos, maar met een enorme snelheid, door de lucht in Zuid- Westelijke richting. Onder meer twee politie-agenten hebben het verschijnsel gezien. Zij bevonden zich op verschillende plaatsen in de gemeente. De voormalige moderator der Nederduits gereformeerde ker ken in Natal, ds H. C. J. Flem- ming, heeft aan de Nederlandse waarnemende consul te Durban drie chèques tot een totaal van 833 pond sterling overhandigd ter leniging van de nood der waters noodslachtoffers in Nederland. Bij de gift was een boodschap, be stemd voor alle Nederlanders, lui dende: „Ons kerk is ook verwant met di kerke in Holland en ons wil graag vir die Hollanders wat na Suid-Afrika komt, laat weet dat hulle net zo welkom is bij ons als wat hulle bij die ander kerke is". PSEUDO-VOGELPEST IN NOORD LIMBURG. In het begin van de week zijn enige gevallen van pseudo-vogel- pest geconstateerd te Horst en te Meterik. Thans wordt melding gemaakt van de gevreesde kip- penziekte op het bedrijf van een landbouwer te Oirlo, waar een stapel van ongeveer 100 kippen moest worden opgeruimd. VRACHTAUTO IN EEN SLAAPKAMER. Een vrachtauto met aanhang wagen, die door een Rotterdam mer werd bestuurd, geraakte in een bocht op de weg tussen Brus sel en Parijs uit de koers en reed dwars door de muur van een klein café te Maubeuge, zodat het voertuig terecht kwam in de slaapkamer van een ceféhouder en zijn vrouw, die zeer ruw uit hun slaap werden opgeschrikt. Het ledikant werd door de bum per van de binnengedrongen auto opgeschoven en het echtpaar kwam er af met enkele verwon dingen door neervallende brok ken steen. Het huis was echter dusdanig ontzet, dat het instort te toen de auto er uit terugge trokken we'd. DIENSTBODE ZAG INSLUIPER IN HAAR SLAAPKAMER Vrijdagmorgen om 3,50 werd de dienstbode Th. K. in haar slaapkamertje aan de voorzijde van een perceel aan de Carel Reinierskade in Den Haag, plot seling wakker. Zij zag een man staan, die haar boodschappentas in de hand hield. De dienstbode gaf een gil, waarop de man door de bal- condeuren ging en in de nacht verdween. De volgende morgen werd de tas in een portiek aan de Moucheronstraat teruggevon den. Er ontbrak een bruin lede ren herenportefeuille inhoudende papieren en een damesportemon- naie met 50 en postzegels. Gisteren is de uurdienst op de spoorlijn Amsterdam C. S.Rot terdam C. S. via Gouda officieel ingewijd. Een electrische trein is vertrokken van het Centraal Station te Amsterdam en heeft voor de eerste maal de nieuwe lijn bereden. In de trein bevon den zich vele autoriteiten en vooraanstaande persoonlijkheden op het gebied van handel, ver keer en industrie. Om ongeveer 12 uur kwam de trein aan op het nieuwe station Noord te Rotter dam, een modern ingericht sta tion, dat met ingang van deze nieuwe dienst op 4 October even woord; 54. voorzetsel; 55. heilig boek; 57. vogel; 59. gestold vlees- nat; 61. bloem; 63. in orde; 64. voegwoord; 66. onb. voornaamw. (Fr.); 68. tandeloos zoogdier; 70. sportterm; 71. vernis; 72. bedor ven; 73. bevel; 75. deel v. d. bij bel; 79. jongensnaam. Oplossing vorige puzzle. Horizontaal. 1. roer; 3. tafel; 5. lont; 7. ido; 9. ora; 11. pi; 13. geld; 15. krom; 16. e.k.; 17. kaal; 19. spel; 21. kraag; 23. pekel; 27. pil; 28. ges te; 32. on; 33. boa; 35. arm; 36. ijs; 37. erg; 38. vlo; 39. at; 41. Ina; 43. set; 45. dr; 47. Vaals; 49. via; 51. neger; 53. tegel; 54. knop; 57. ramp; 60. la; 61. Daan; 63. aria; 65. a.m.; 67; Est; 68. eer; 69. koor; 70. enkel; 71. Deen. Verticaal. 1. rap; 2. Riga; 3. tol; 4. lor; 5. lamp; 6. tak; 8. dal; 10. ros; 12. ik; 14. dorp; 15. kaal; 16. el; 18. alk; 20. eis; 22. air; 23. Po; 24. en; 25. eb; 26. loens; 23. groen; 29. em.; 30. tij; 31. es; 34. ara; 35. als; 39. a.v.; 40. t.a.; 41. il; 42. wig; 44. te; 45. de; 46. r.r.; 48. aan; 49. veen; 50. aera; 52. gom; 54. ka; 55. Oder; 56. pas; 47. Rie; 58. aard; 59. pa; 60. lak; 62. ate; 64. rel; 66. men. Aan de oproep van de commu nistische vakvereniging der spoorwegarbeiders tot een sta king van 24 uur in het zuidelijke deel van Frankrijk is Vrijdag geen gevolg gegeven. Vrijdagmorgen vertrokken alle treinen op de belangrijke lijnen op tijd uit het „Gare de Lyon", het Parijse eindpunt van het be trokken gebied. De treinen op de trajecten Nice, Marseilles, Lyons kwamen met een vertra ging van twee a drie uur te Pa rijs aan. Volgens functionarissen van de spoorwegen was deze vertraging hoofdzakelijk te wijten aan het ontsporen van een goederentrein bij een station in centraal Frank rijk. Het verkeer naar de Parijse voorsteden wordt echter door no- geveer 30 procent door de sta king getroffen. De vakvereniging heeft de spoorwegarbeiders tot staking opgeroepen uit protest tegen het feit, dat Vrijdag vier spoor wegarbeiders voor een discipü- nair gerechtshof moeten ver schijnen voor hun aandeel in de Augustus-staking. ELKE 15 SECONDEN WORDT IN A3IERIKA EEN MISDAAD GEPLEEGD! J. Edgar Hoover, directeur van het F.B.I., heeft bekend ge maakt, dat gedurende het eerste halfjaar van 1953 1.047.290 be langrijke misdaden in de V. S. werden gepleegd en dat het aan tal nog toeneemt. De statistie ken wijzen uit, dat in de eerste helft van dit jaar elke 14,9 se conden een grote misdaad werd gepleegd in de V. S. Elke 40,3 seconden werd er een moord of eens in gebruik zal worden geno- een zelfmoord gepleegd. In 1952 men. werden In de wachtkamer van het dood. nieuwe station Noord heeft de voorzitter van de wijkraad van 63 politiemannen ge- dit stadsgedeelte van Rotterdam aan de president-directeur van de N. S„ ir F. Q. den Hollander, ZAAMSLAG. met een korte toespraak bloe- Huwelijks-aangiften: 2 Sept. men aangeboden, die naderhand Andries Adrianus Hamelink (van ter versiering voorop de eerste Terneuzen),'27 j. en Tanneke An- trein werden bevestigd In de restauratie van het „overleden" Maasstation zaten de genodigden hierna aan aan een lunch. Mr G. E. van Dalsum, burgemeester van Rotterdam, mr. Van den Bergen, wethouder van Amsterdam, en de heer C. H.' Nagedorn, wethouder van Gouda, spraken namens hun gemeente besturen woorden van dank jegens de directie van de N. S. voor deze nieuwe snelle venbin ding tussen twee van de grootste steden van ons land. De chef van het Maasstation, dat vandaag wordt opgeheven, de heer Weijers, zal Maandag a.s. een functie gaan bekleden bij het na van de Velde, 22 j. Huwelijks-voltrekkingen: 3 Sept. Geleijn Verlinde (van Axel), 23 j. en Adriana Johanna Catharina Dees, 23 j. 17 Sept. Andries Adrianus Hamelink (van Temeu- zen), 27 j. en Tanneke Anna van de Velde, 22 j. 24 Sept. Jan Joseph Dooms (van Terneuzen), 29 j. en Frangoise Magdalena Leuntje Hamelink, 21 j. Geboorten: 5 Sept. David, z. van Francois C. P. Bakker en Licia Buijze. 21 Sept. Albert, z. van Frans P. Goedegebuure en Elena H. Slager. 24 Sept. Pieter, z. van Pieter van de Vrede en Adriana M. de Jonge. Overlijden: 6 Sept. Catharina opleidingsinstituut van de N. S. Jansen, 79 j„ wed. van Pieter Op- te Utrecht. peneer.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 3