rcvincie Heropent KERKDIENSTEN „Eric de Moorman en de gebroken pyP' VOOR DE ZONDAG IN HET DIJKHERSTEL DE HOEKSCHE WAARD Het Zeeuwse bouwvolume is onvoldoende DRAMA IN DOORN Het Japans-Koreaanse visserijgeschil VEILING TERNEUZEN Cel NOVITA Droogmaking van Schouwen is een gigantisch werk M Protestvergadering te Middelburg ._l VANDAAG Goed voorbereid bewakings- en waarschuwingssysteem TERNEUZEN. IJZENDIJKE. MIDDELBURG. AXEL. *f .A# Sr. NOW In de concert- en gehoorzaal te Middelburg is Vrijdagmiddag een z.g. „demonstratiecongres" gehouden door de afdeling Zee land van de vereniging van Ne derlandse gemeenten over de toe wijzing' van het bouwvolume aan Zeeland. De bijeenkomst, die werd bij- woond door vrijwel alle burge meesters en vele raadsleden van de Zeeuwse gemeenten, stond onder voorzitterschap van het lid van Gedeputeerde Staten en voorzitter van de afdeling Zee land van de vereniging van Ne derlandse gemeenten, mr dr A. J. J. M. Mes. Here, ik zal U niet laten gaan, tenzij dat Gij mij zegent. Gen. 32 26. Het geloof is een wonderbare macht in het mensenleven; won derbaar en een geheimenis tevens. Als wij hier Jakob aldus tot God horen spreken, dan zou den wij kunnen menen, dat het een grote dag was in zijn leven. Een dag waarin hij stond als overwinnaar tegenover de men sen. Of van levensmoeilijkheden, dat hij zo boud durfde spreken tot zijn God. Niets daarvan mijn lezer. Jakob heeft de bang ste nacht van zijn leven doorge maakt. Voor het eerst na jaren omzwervens zijn hem de schellen van de ogen gevallen. Voor het eerst is hij niet meer eens rijken vaders zoon, de erfgenaam der heilsbelofte. Hij is een worm in het stof, die niets heeft te bren gen tot zijn God dan bergen van zonde en schuld. Wij zien dus, waar hij zo vast houdt in diezelfde ure aan de Enige, die zegenen kan, ook waar de zegen verbeurd is, de vrijmoedige onbeschroomdheid van 't geloof. Een vasthouden op hoop tegen hoop aan de god delijke ontferming. Een angst kreet der overwonnen en in zijn nederlaag nieuw geboren ziel, die gevoelt: Gods genade moet in mij sterk worden, of ik sterf. Zie, dan klinkt het uit de diepte: Here, ik laat U niet gaan, tenzij Gij mij zegent. En het antwoord des Heren is: Gij nieuwgeboren mens, herneem uw rang als Ko ningskind! Laat toch niets Uw Geest [verhind'ren, Stempel ons tot Koningskind'ren, Deel U zeiven aan ons mee, Geef aan 't biddend hart Uw fvreê. (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) Deze merkte in zijn openings woord op, dat het de eerste maal in de 25 jaar oude geschiedenis der afdeling is, dat men een der gelijke bijeenkomst houdt. „Maar wij moeten uitdrukking geven aan onze benauwenis over de toe wijzing om het bouwvolume", al dus spreker. „Dit is geen protest vergadering", zo zelde mr dr Mes o.m., „doch alleen een bij eenkomst, waarin tot uitdrukking zal moeten komen,, dat de toewij zing van het bouwvolume voor de komende jaren, zoals dat door de minister is bekendgemaakt, voor onze provincie ten enenmale on voldoende is". Er waren drie sprekers, n.l. de burgemeester van Aardenburg, de heer J. M. A. C. van Dongen; de burgemeester van Middelburg, mr dr N. Bolkestein, en de direc teur van de planologische dienst in Zeeland, ir M. de Vink. VERONTWAARDIGD. De eerste spreker behandelde speciaal de moeilijkheden, die ontstaan bij de toewijzing van 't kleine contingent woningen voor kleine gemeenten. Mr Bolken- stein ging daarna dieper in op de moeilijkheden voor de grote gemeenten. Hij zeide niet alleen verontrust Zeeland tal van nadelen heeft en zelfs vele onjuistheden bevat. Aan de hand van talloze cijfers, die door de planologische dienst waren verzameld, (betoogde hij, dat de regeling voor Zeeland fu nest is. Volgens „Den Haag" be staat er van de 101 Zeeuwse ge meenten slechts in 42 een tekort, aan woningen en in 59 bestaat er geen tekort of (staan er zelfs hui zen leeg! Spr. noemde deze bere keningen niet alleen fout, maar zelfs belachelijk. Hij zeide ten slotte, dat liet nodig is, dat onder deze grauwe theorie een streep wordt gezet en dat onverwijld 'n verdeling wordt opgemaakt, die gebaseerd is op de realiteit. Tenslotte heeft de vergadering een motie aangenomen, waarin werd betoogd, dat de woningtoe wijzing voor Zeeland voor de ko mende jaren te gering is en dat daardoor de woningnöod toe neemt. Bovendien is het, aldus de motie, onmogelijk de achter stand in te halen, terwijl de her bouw van de door de oorlog be schadigde en verwoeste panden onvoldoende voortgang heeft en bovendien nog opgenomen is in het bouwvolume. Aangedrongen wordt op een grotere toewijzing van bouwvö- lume voor Zeeland en op een Toen enkele inwoners van Doorn Donderdagavond een be zoek wilden brengen aan het echtpaar L., zijn zij tot een vre selijke ontdekking gekomen, i Door de ramen van de woning zagen zij mevr. G. L.-iVan B. in een bloedplas op de divan lig gen. De onmiddellijk gewaarschuw de politie verschafte zich toe u;t «u s MINISTER STAF NAAR WALCHEREN. Vrijdagmiddag om half één zijn per hélicopter van het vliegveld Valkenburg naar Walcheren ver trokken de minister van Marine Ir. C. Staf en de chef van de marinestaf, vice-admiraal A. de gang tot de afgesloten woning Booy en vond behalve het ontzielde lichaam van de vrouw, ook de 36-jarige bosarbeider-jachtop- ziener G. L. dood in de woning. Zij neemt aan, dat de man zijn vrouw met een jachtgeweer heeft neergeschoten en daarna burS terug de hand aan zichzelf heeft ge slagen. Het drama moet Donderdag middag zijn geschied, doch de medebewoners van 't huis heb ben er niets van bemerkt. Het echtpaar had geen kinderen. Over de motieven van de man tast men in het duister. Zij brachten een bezoek aan het hoofdkwartier, dat daar voor de oefening „Mariner" is inge richt. Beide autoriteiten keerden de zelfde middag nog op Valken- te zijn, maar ook verontwaardigd groter contingent voor hedbouw- over het feit, dat de woonruimte- gevallen buiten de normale toe verdeling is (behandeld op 'n der- wijzing om, zoals thans ook ge- gelijke volgens spr. nonchalante schiedt voor de rampgebieden, wijze. Deze verdeling is niet be- f handeld op een hoog niveau, maar op het lage niveau van en kele z.g. deskundigen, aldus spr. „I-k zou de Haagse heren willen vragen om aan te wijzen de leeg staande woningen, die volgens hun berekening in Zeeland moe ten staan". Burgemeester Bolkestein be toogde verder, dat bij deze ver deling niet alleen de woningver deling in het geding is, maar het gehele welvaartspeil van Zeeland. Wij zijn thans in ee'n vicieuse cirkel geraakt. Er zijn geen wo ningen en daardoor gaan de ar beiders weg. Er kan zodoende geen welvaart ontstaan en ook geen industriële ontwikkeling. De politiek van de regering voor de verspreiding van industrie wordt door deze regeling geheel door kruist. Wat wij willen, dat is geen achterstelling bij de andere provincies. Het is zeer de vraag of de regering wel weet, dat deze verdeling de welvaart van Zee land bedreigt, aldus spreker. G|> Axelsestr. 68 - Terneuzen BEREKENINGEN. Ir de Vink behandelde daarna de methode, die tot de verdeling van dit bouwvolume aan de di verse provincies heeft geleid. Hij merkte op, dat deze methode voor ZONDAG 4 OCTOBER. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Vicaris I. J. Wisse (Voorber. H. Avondmaal); 2.30 uur Ds. P. J Pennings (Bed. H. Doop); 7 uur Ds. S. P. de Roos (Jeugddienst). Hoek: 10 uur Ds. D. A. ten Haaft (Bed. H. Doop); 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft. Hontenisse: 10 uur Ds. K. Verbeek. Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. (Bed. H. Doop.) Sas van Gent: 10 uur Ds. A. C. Honders (Bed. H. Doop). Philippine: 2.30 uur Ds. A. C. Hon ders. Sluiskil: 10 uur Ds. Joh. W. Star- renburg; 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg (Bed. H. Doop). Terneuzen: 10 uur Ds. F. S. Kloos terman, van Vlissingen; 3 uur Ds J. Scholten (Bed. H. Doop); 7 uur Ds. W. L. Tukker, van Delft. (Bijzondere dienst.) (Alle diensten weer in eigen kerkge bouw.) 10 uur „Bethel" (Kerk voor Jongeren van 12 tot en met 15 jaar) de heer: D. van Es. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. G. Jansma. Othene: 7 uur Eerw. heer C. H. Heijboer. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZATERDAG 3 OCTOBER. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 4 OCTOBER. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 10 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch (Doopsbediening). Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Beusekom; 6.30 uur Ds. J. H. van Beusekom (Gezinsdienst). Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 10 uur Eerw. heer H. W. Schutte, van Knocke. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eijgen- daal. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. van de Graaff. Oostburg: 10 uur Ds. W. J. Four- nier. Retranchement: 10 uur Ds. J. B. van Bork. Schoondijke: 10 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer. Sluis9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 10 u. Ds. C. Blomaard. GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. H. J. Heida, em. pr. te Vlaardingen. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Pestman. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. A. Verschoor, van Vlissingen. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddens. Terneuzen: 10.30 uur en 3 uur Ds. C. J. Breen. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Axel: 6.30 uur Ds. H. van Leeu wen, in de Fröbelschool, Nieuw- straat. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. H. van Leeuwen. GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 uur en 2 uur lees- dienst. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 u. en 7 u. Samen komsten. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H.H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Zandstraat; 7.30 uur en 10 uur uur H.H. Missen. .0V'19b De herstelwerken aan de hoofd waterkering van de Hoekse Waard zijn thans in een zodanig stadium gekomen, dat vóór het a.s. najaars- en winterseizoen op een behoorlijke veiligheid gere kend mag worden, aldus deelt het bestuur van het waterschap in de Hoekse Waard mede, het geen betekent dat een voldoende kerend vermogen aanwezig is om aan de in het winterseizoen vrij geregeld voorkomende hoogwa terstanden het hoofd te kunnen bieden. Als 'uitgangspunt voor het wa- terkerend vermogen wordt aan genomen dat dit minstens zo groot moet zijn als het vóór 1 Februari f.1. was. Voorts zal er door een uitge breid en goed voorbereid bewa kings- en waarschuwingssysteem voor worden gezorgd, dat in een noodzakelijk gebleken behoefte van snelle berichtgeving en even snel ingrijpen met arbeidskrach ten en materiaal tegemoet zal worden gekomen. Op verscheidene langs de hoofd waterkering liggende plaatsen zullen bovendien depots van zand en noodmaterialen worden aan gelegd. Wat de stand der werken aan de waterkerende dijken betreft, wordt aan de noordzijde van het eiland nog gewerkt aan de dijk van de Fiershilse Noordpolder. De dijkgaten in de Zomerlanden zijn gereed gekomen. Enorme hoeveelheden grond zijn in de beide grote gaten bij de Baren- drechtse brug en nabij Kuipers- veer verwerkt. Het grote gat in de Gorsdijk vgn de Mijlpolder onder 's-Gravendeel is eveneens gesloten. Aan de verdere afwer king wordt met spoed gewerkt. Ook hier is veel grond op een kleine oppervlakte verzet. Aan de zuidzijde van het eiland wordt nog vrijwel over de ge hele lengte gewerkt, doch in het tweede stadium, n.l. het uitvoe ren van uitgebreide herstellingen aan het bestaande dijkprofiel. Het eerste stadium, het dichten van de geslagen gaten, is reeds geruime tijd gereed gekomen. In uitvoering is het traject Johannapolder tot de buitendijk van het land van Essche. Van hieruit in westelijke richting tot Numansdorp is veel bedrijvig heid. Dit dijktraject krijgt een geheel hersteld profiel, waarvan reeds gedeelte gereed 1? geko men. Ook de ten W. van Numans dorp liggende Molenpolder en Westersche polder tot Zuid- Beijprland zijn reeds klaqy. Aan het algehele herstel wordt met veel materiaal gewerkt. Ook van dit traject zijn reeds grote vakken zo goed als gereed en af gewerkt. Op vele plaatsen langs de hoofdwaterkering worden de nieuw gemaakte werken van een krammat- of gaasverdediging voorzien om beschadiging aan de buitenzijde te voorkomen. De werkzaamheden aan de binnen dijken zijn zo goed als gereed. Een uitzondering hierop maakt nog de Molendijk onder 's-Gra vendeel, waaraan met grote spoed van uit noordelijke richting wordt gewerkt. Een andere zwaar beschadigde binnendijk, n.l. de Schenkeldijk onder Zuid-Beijer- land is na algeheel herstel en verbetering ook vrijwel gereed. Het algemene beeld van de stand van de in uitvoering zijnde werken is zonder twijfel-gunstig, aldus het waterschapsbestuur. g Japanse patrouilleschepen heb ben koers gezet naar de Chinese Zee, om een onderzoek in te stel len naar berichten, als 'zou een aantal marineschepen de Japan se vissers aldaar lastig vallen, ai dus is bekendgemaakt. Het Japanse ministerie voor Veilig heid op de zee vermeldde in de bekendmaking niet de nationali teit van de marineschepen. Het ministerie zei, dat de sche pen op 130 mijl ten Z. van Korea waren gesignaleerd, dus ver bui ten de zgn. „Rhee-zöne". In Seoel maakte het Zuid- koreaanse ministerie van Defen sie bekend, dat weer vijf Japan se vissersschepen in beslag zijn genomen. De Zuidkoreanen ver klaarden, dat deze schepen wei gerden het gebied te verlaten, waar volgens president Syng- man Rhee niet-Koreaanse sche pen niet mogen vissen. De grens van dit gebied ligt ongeveer 60 mijl van de kust van Korea. Zilveren jubileum. De heer Jacobus de Zeeuw Az. hoopt morgen, 4 October, de dag te herdenken, waarop hij 25 jaar geleden als leerling-drukker in dienst trad bij de firma P. J. van de Sande alhier. In de loop van deze kwart eeuw heeft de heer De Zeeuw zich Steeds met nauwgezetheid van zijn taak gekweten en heeft hij zich ontwikkeld tot een vakbe kwaam drukker, die het moeilijke vak tot in de onderdelen be heerst. Onze gelukwensen bij dit zilve ren jubileum gaan vergezeld van de hoop, dat „Ko" nog vele ja ren in blakende welstand zijn mooie vak zal mogen uitoefenen. Examen Wiskunde. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor de akte Wiskunde L.O. onze stadgenoot de heer Ph. L. van Gorsel, voorheen onderwijzer aan school C, thans leraar aan de ambachtsschool alhier. Nieuw „NOVITA". Vandaag heropent „Novita" een naar de eisen des tijds nieuw in gericht winkelpand op de hoek J ulianastraatAxelsestraat. Hieruit blijkt opnieuw de ener gie van. een der Terneuzense mid denstander?. Het is nu niet in de kom, maar in de nieuwe wijken dat een modern winkelpand wordt geopend. Op een pracht- stand gelegen en met lokkende étalage kan men er niet passeren zonder er een kijkje te nemen. We hadden het genoegen een bezoek te brengen aan dit nieuwe „Novita", waarvan de étalage slechts een deel laat zien van wat er binnenshuis voorhanden is. Van de vindingrijkheid der in terieurontwerpers heeft .„Novita" dankbaar gebruik gemaakt, ge tuige de rijdbare étalage, de 150 vakken waarbij in bijna evenveel tinten diverse artikelen zijn ge- etaleerd. In de voorruimte van het pand kan men kopen; achter de deur die de winkelruimte scheidt van het achtervertrek, wordt ge werkt. Daar staat men de klant zo nodig met raad en daad ter zijde en daar worden oplossingen gezocht in de moeilijkheden van garneerkunst e.d. De zaak is een fraaie aanwinst voor de „nieuwe buurt" en voor Terneuzen in het algemeen. over aan- de heer Ammerlaan, de leider van de tentoonstelling. Deze gaf een uitvoerige uiteen zetting omtrent de historische ontwikkeling van deze attributen, die men in onze tijd dagelijks op de nederigste dis in gebruik ziet en dat terwijl bijv. Lodewijk XIV en Hendrik VIII nooit anders dan met hun vingers consumeerden. Daarna gaf hij enige beelden omtrent tafelmanieren en eetge woonten sinds de tijd der Batavie ren, om met een breedvoerige uit eenzetting over de industriële ontwikkeling en de fabricage van deze thans als onmisbaar te be schouwen voorwerpen zijn cause rie te beëindigen. Op een 6-tal stands is het ge hele proces van de smeltkroes tot de vaardigheid voor het gebruik in finesses te volgen. „Sir Transit Gloria". Sedert enige dagen is men be gonnen met het vervoer op reus achtige autotrucs van het dozijn oude tramlocomotieven, dat sinds de buitengebruikstelling een op slagplaats vond op het voorma lige rangeerterrein aan Drie- schouwen. Zij zullen, naar wij vernemen, alle worden gesloopt en voor de smeltkroes worden bestemd. Jarenlang deden deze stalen rossen dienst bij het personen- en goederenvervoer van de Z.V.T.M. in onze streek, maar sedert het busverkeer en de autotranspor ten hand over hand toenamen, werden zij overbodig en met al het rollend materieel, de rails en andere attributen buiten gebruik gesteld of van de hand gedaan. Op het laatst deden zij enkel dienst als reclame-objecten voor het opplakken van affiches voor circus- en andere voorstellingen, etc. Maar nu heeft de sloper zich ontfermd over deze reuzen van de weg, die vaak om deze tijd van het jaar goederentreinen met enige honderdduizenden kilo grammen bieten naar de fabrie ken vervoerden in slierten van 20, 30 wagons! Beenbreuk. De ruim 60-jarige mej. Kr. van Doeselaar-Mangold op de Axelse Sassing, die nog wat peren zou plukken voor de inmaak, had het ongeluk met de trap te val len. Toen zij door er van te sprin gen zich wilde vrijwaren voor bezering, had dit tot gevolg, dat zij haar been brak. Opname in het ziekenhuis was noodzakelijk. Niéuw wijkgebouw in gebruik genomen. Het nieuwe wijkgebouw van het Wit-Gele Kruis is in gebruik genomen. Nadat door pastoor De Grauw de zegening was ge schied, verzamelde zich een groot aantal genodigden in de grote wachtkamer, waar het woord werd gevoerd door de voorzitter, de heer J. Cornelis, die de moeilijkheden schetste waarmee men te kampen heeft gehad. Hij -bracht dank aan al len die op een of andere wijze hun medewerking aan het tot stand komen van het gebouw hadden gegeven. Nadat de thee was geserveerd, werd door de genodigden de mooie en practi- sche inrichting bezichtigd. Het gehele gebouw wordt met een oliestookinrichting verwarmd. Een eerlijke vinder. Zekere W. V. vond een porte feuille met ruim 1400. De ver liezer meldde zich spoedig aan. De eerlijke vinder ontving een beloning. Inbraak. In de nacht van Woensdag op Donderdag is ingebroken in de zaak van de horlogier K. aan de Lange Delft. De etalageruit werd met een steen geforceerd. Er werd een 20-tal horloges ter waarde van enige duizenden guldens ont vreemd. COOP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN. Veiling van 2 October. Per 100 stuks: Sla 2,508. Per stuk (in centen): Bloemkool A 1435, B 815, C 8; witte kom kommers B 13, C 89. Per bos (in centen): Selderij 7; peen 812; kroten 10. Per kg (in centen)Andijvie 6 9; princ. bonen 2950; saxa 24 42; rode kool 10; savoye kool 6 14; witte kool 3%5; peen 89; prei 814; knolselderij 38; spi nazie (afwijkend) 810; tomaten 20—27. FRUIT. Appelen (per 100 kg): Cox' oran ge pippin A 5359,70, B/C 49,30—54,90, H grof 52,60— 57,80, Hl/ 40,60—47,10, K ƒ20,60—ƒ25, F ƒ10—ƒ13; Glorie van Holland A 24,30—26, B/C 16,70—19,10, H grof ƒ22,70— ƒ24,10, H I 15,40—16,80, K 12,60—14goudreinette K 8 ƒ13; James Griève F ƒ19ƒ20; Laxtons superbe A 27,6032,90, B/C 26,60—28,90, H grof 27,60 29, H I 27,60—29, K 12,60 15; sterappel A 24,2025,60, B/C 19,60—21, H grof 17,70— 19,20, Hl/ 14,30—16, K 10,60 ƒ14, F ƒ7ƒ10; zoete appelen 620; overige soorten 312. Peren (per 100 kg)Beurré Alex Lucas A ƒ41,50—ƒ44, B/C ƒ43,60 —ƒ45, H grof ƒ38,60—ƒ40, H I 39,70—41,10, H II ƒ15,60—ƒ17, K ƒ15,60—ƒ20, F ƒ9,60—ƒ14; B K 15,60-20, F 9,60-/ 14; Bon ne Louise d'Avranches F ƒ15; Conférence K ƒ26ƒ29; Doyenné du Cornice A 61,10—62,50, B/C 56,70—58,10, H grof ƒ58,30— ƒ59,70, H I ƒ48,60—ƒ50, H II ƒ31,60—ƒ33, K ƒ33,60—ƒ35, F ƒ24,60; Légipont H I 26,60—28, K 10—27; St. Remy 12—16; William Duchesse K ƒ9. Aardbeien: Climax 94 ct. per k.g. Druiven 8999 ct per kg. Coöp. Landbouwveren. „Zeeuwsch-Vlaanderen". In de jaarvergadering van de Coöp. Landbouwvereniging „Z. Vlaanderen" G.A., die in Hotel „Des Pays-Bas" werd gehouden, werden als bestuursleden herko zen de heren J. Huijssende Bruijne te Terneuzen en J. K. de Putter en I. de Feijter te Axel. De heer J. de Clercq werd her kozen in de Commissie van Toe zicht. Opening onderwijstentoonstelling Lepels, vorken en messen. Gisteravond had in de land bouwschool de opening dezer ten- toonstetlling plaats. Daar zowel de burgemeester als diens plaats vervanger uitstedig waren, ge schiedde deze opening door wet houder C. de Putter. De heer De Putter verwelkom de de aanwezigen en wees op het nut speciaal voor het onderwij zend personeel, maar ook op het onderwijsbelang dat in het alge meen is gelegen in het op gezette tijden organiseren van dergelijke tentoonstellingen. Spr. zag ook op dit terrein een voortschrijdende evolutie en ook in dit opzicht heeft de paedagogische taak be tekennis voor de jeugd. De taak om over het gebruik van mes, le pel en vork te spreken droeg spr. Het apparaat, dat is ingezet om het 9000 ha grote waterschap Schouwen droog te pompen, be gint langzamerhand op gang te komen. Aanvankelijk was slechts ingeschakeld de in de haven van Zierikzee gestationneerde pomp- boot „Neptunus" met een capaci teit van 44 kubieke meter per minuut, doch intussen zijn even eens aan de Zierikzeese haven- dijk drie electrisch gedreven pom pen van elk een capaciteit van 55 m3 per minuut in werking ge komen. Bovendien kwamen er bij Burghsluis nog acht pompen bij, welke thans gezamenlijk een hoe veelheid van 400 m3 per minuut naar buiten werken. Met de op stelling van andere pompinstalla- ties is men nog druk aan de gang. Zo zullen bij de Flauwers- inlaag begin volgende week nog veertien pompen in werking ko men, welke ieder 50 m3 per mi nuut voor hun rekening nemen terwijl men bij Den Osse (Dui- vendijke) alles in het werk stelt zo snel mogelijk klaar te komen met de plaatsing van twee reu 21. Zachtjes grom mend snelt Wolf in de richting van een dichtbegroeide plek langs de kant van de weg. Direct heeft Erie gezien dat het iets bijzonders moet zijn, dat de aandacht van het dier heeft ge trokken. Op een ko nijn of 'n ander klein stuk wild zou het heel anders reageren. Snel laat de Noor man zich uit het zadel glijden en met een kort gebaar beduidt hij Agir, hem te vol gen. Behoedzaam slui pen zij achter de hond aan. Het grommen van Wolf wordt luider en plotseling blijft hij luid blaffend staan. Vlakbij hem duikt uit het hoge gras het hoofd van een man op. Geschrokken deinst Agir ach teruit. „Horic!" mompelt hij en .j*»*** i-PJMStS- t<RES5E. ook Erie herkent op hetzelfde ogenblik de broer van de pachter. „Roep die hond terug!" schreeuwt Horic woedend, terwijl hij over eind krabbelt, „of ik steek hem een mes tussen zijn ribben!" Maar dan herkent hij op zijn beurt de beide mannen. Een ogen blik blijft hij geschrokken staan. „Wolf, kom hier!" beveelt Erie, en met merkbare tegenzin trekt de hond zich grommend terug, ter wijl hij de man geen moment uit het oog verliest. Horic heeft zich inmiddels her steld. Er komt een gemene grijns op zijn gezicht. „Heer koning! Welk een onver wachte eer!" zegt hij, terwijl hij nader komt, en dan, op Agir wij zend, gaat hij verder: „Het verbaast mij echter U in het gezelschap van een moorde naar te zien!" zenpompen, elk met 'n capaciteit van 400 _m3 per minuut. Laatst genoemde pompen hebben zuig- buizen met een doorsnee van niet minder dan 1.85 m. Om de water lozing te versnellen zal voorts nog gebruik worden gemaakt van drie sluizen, een in de Westha- vendijk van Zierikzee, de Prom- melsluis en de jonge sluis, beide aan de westkant van het eiland. Deze sluizen zullen vanzelfspre kend alleen kunnen worden ge opend bij laag water, dus wan neer de stand van het buizenwa ter lager is dan die in de polder. Uit een en ander blijkt, dat wanneer alle pompen in werking zullen zijn gesteld, en zij zou den de hele dag en nacht door draaien een totale hoeveelheid ,water van ongeveer 3.5 millioen m3 per dag naar buiten kan wor den gewerkt. Daarbij komt dan nog hetgeen straks via de sluizen wordt geloosd. Nu reeds een vrij behoorlijk aantal pompen in werking is, en het water nog slechts enkele mil limeters per dag zakt, wordt het pas duidelijk, welke een giganti sche hoeveelheid water de polder bevat. Het leegpompen van dit waterschap is een uiterst om vangrijk werk, dat minstens een maand zal duren. Wanneer dit werk is. voltooid, zal ook in dit uitgestrekte gebied het herstel ter hand kunnen worden geno men. Intussen is nog bekend gewor den, dat het gat in de ringdijk bij Schelphoek, waar de polder thans door een 4 km lange ring dijk van het buitenwater is afge sloten, te zijner tijd te dichten. Graafmachines voo>- verster king Rampaartse dijk. Nog steeds arriveren op Schou- wen-Duiveland graafmachines die worden ingeschakeld bij de Ram paartse dijk (tussen de Vier Ban nen en de Oosterlandpolder)Het ligt in de bedoeling met niet min der dan 35 van deze moderne graafmachines, de Rampaartse- dijk te versterken en te verhogen. Ongeveer 15 machines zijn daar mee reeds bezig. Ook de oude dijk tussen Bruinisse en Oosterland wordt versterkt, door aan de voet een mat van rijshout en riet te leggen.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2