Verlaging inkomsten- en loonbelasting Chr. Middenstandsbond wil compensatie voor loonsverhoging HEROPENT NO VIT A MAKEN DE PARTICULIERE BOUWERS EXTRA WINSTEN? DE BRITS-EGYPTISCHE BESPREKINGEN DE V.S. EN DE POLITIEKE CONFERENTIE OVER KOREA WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAANSTANDEN Oostenrijker was proefpiloot voor de Russen Westduitse reactie op de Sowjetrussische nota Tweede Kamer over de voorstellen der regering Objectief onderzoek gevraagd Van Egyptische zijde overeenstemming gemeld MORGEN ZATERDAG 3 OCTOBER AXELSESTRAAT 68 TERNEUZEN Als het allemaal waar is Indische troepen schoten op Noord-Koreaanse demonstranten Frankering bij Acannement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nét 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 2 OCTOBER 1953. 8e Jaargang No. 2961. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 centf iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 ma Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Blijkens het verslag der com missie van voorbereiding uit de Tweede Kamer over het wetsont werp tot verlaging van inkom stenbelasting en loonbelasting juichte men algemeen de indie ning van dit ontwerp toe. De voorgestelde belastingverlaging vormt een goed passende afron ding van het reeds ingediende complex van belastingontwerpen en brengt een evenwicht, dat in het oorspronkelijke plan werd gemist. In het bijzonder met de tege moetkoming aan de middengroe pen was men zeer ingenomen. Vele leden hadden met instem ming gelezen, dat om redenen van rechtvaardigheid een herzie ning en verlichting van de belas ting naar het inkomen reeds ge ruime tijd urgent was en dat met name de opbouw van het tarief dringend verbetering behoefde. Vele andere leden, die eveneens van oordeel waren, dat de belas ting naar het inkomen diende te worden verlicht, meenden dat dit tot dusver niet mogelijk was met het oog op de financieel-econo- mische toestand des lands. Terecht wordt er, aldus deze leden, op gewezen, dat de op bouw van het tarief van 1947, ge kozen ter wille van een hogere belastingopbrengst, leidde tot 'n ongewenst zware belasting van de middelgrote inkomens. Verder wilden deze leden niet nalaten hun instemming te be tuigen met het streven de belas ting voor gezinnen met kinderen ten minste relatief iets groter te doen zijn dan die voor gehuwden zonder kinderen en voor onge- huwden. Vele leden merkten op, dat het voorgestelde tarief een kinderaf trek bevat, welke relatief groter is dan die volgens het huidige tarief. Zij konden met deze wij ziging op zichzelf accoord gaan, maar zouden gaarne vernemen, hoeveel de tegemoetkoming aan de gezinnen met kinderen vol gens het voorgestelde tarief in totaal hoger zal zijn dan de kin deraftrek, die zou zijn verleend, indien de thans bestaande ver houding tussen de door gezinnen met en zonder kinderen betaalde belasting zou zijn gehandhaafd. Wel betreurden deze leden het, dat van deze gelegenheid geen gebruik is gemaakt het systeem van de kinderaftrek opnieuw te bezien. Het wilde hun voorko men, dat de huidige kinderaftrek uitermate willekeurig is. Het enige mogelijke motief voor een kinderaftrek is hierin gelegen, dat deze wordt gezien als een verlengstuk van het nood zakelijke levensonderhoud van de belastingplichtige en zijn echt genote. In deze gedachtengang zou de aftrek telkens met een vast bedrag per kind moeten worden verhoogd. Zij stelden hierbij nadrukkelijk vast, dat zij geenszins het oogmerk hadden het totale bedrag aan kinderaf trek te beïnvloeden, doch slechts om het systeem daarvan te ver beteren. Enige dezer leden spraken er hun leedwezen over uit, dat het verschil in belastingdruk tussen gehuwden en ongehuwden vol gens het voorgestelde tarief we- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Vrij warm. In de ochtend hier en daar nog mist. Overigens droog weer met zonnige perioden. Matige tot zwakke zuidwestelijke wind. Vrij warm. ZATERDAG 3 OCTOBER. derom zal worden vergroot. Dit is in het bijzonder ongewenst je gens de oudere belastingplichti gen, op grond waarvan deze leden dan ook meenden, dat het ge wenst zou zijn de leeftijd, waarop de ongehuwden voor de toepas- ding van het tarief als gehuwd worden beschouwd, lager te stel len dan 65 jaar. Sommige leden wezen er op, dat het verschil tussen de belas tingen, geheven op inkomen uit arbeid en pensioen, en die gehe ven op inkomen uit vermogen, zeer schrijnend zal worden. Vol gens het voorgestelde tarief zal in tariefgroep 2 bij een inkomen van 3000 uit artteid of pensioen 6 pCt inkomstenbelasting worden betaald. Stamt het inkomen ech ter uit vermogen, dan zal de to tale inkomsten- en vermogenbe lasting 18 pCt belopen, dus ruim driemaal zoveel (indien het inko men wordt geschat op 4 pCt van het vermogen). Bij inkomens van 5000 en 10.000 worden de per centages onderscheidelijk 10,6 en 23,8 en 17,6 en 32. Bovendien veronderstelt een inkomen uit vermogen van 3.000 een kapi taal van ongeveer 75.000, dat slechts gevormd kan worden uit besparingen, welke reeds door de belastingzeef zijn gegaan, ter wijl de waarde van een pensioen van ƒ3.000 op 65-jarige leeftijd en een half pensioen voor de we duwe op ruim 42.000 is te stel len, welk vermogensbestanddeel belastingvrij kan worden verkre gen. Men mag niet uit het oog verliezen, dat de moeizaam indi vidueel bijeen gespaarde gelden maatschappelijk een belangrijke functie vervullen. Zodra midden- standbedrijven een omvang van enige betekenis krijgen, zal de vermogensbelasting steeds een belangrijke rol gaan spelen. Andere leden spraken er hun voldoening over uit, dat de rege ring enigermate tegemoet is ge komen aan de bezwaren tegen de oorspronkelijke wijziging van de loon- en inkomstentabellen. Zij betreuren het, dat de rege ring slechts ten dele aan hun ver langens is tegemoet gekomen en slechts gedeeltelijk is ingegaan op hun voorstel de vrijstelling aan de voet van het tarief te ver hogen. Deze is slechts ten dele verhoogd voor gehuwden met kinderen. Deze leden achtten het .onjuist, dat ongehuwden met een jaarinkomen van 1380 en ge huwden zonder kinderen met een jaarinkomen van 1920 reeds zullen worden getroffen door in komsten- of loonbelasting. Der gelijke inkomens moeten immers reeds als onvoldoende worden aangemerkt om in de kosten van levensonderhoud te kunnen voor zien. Dit bezwaar geldt evenzeer voor gehuwden met één of meer kinderen, al heeft het nieuwe ta rief op dit punt enige verbete ring aangebracht. Zij drongen er op aan een tarief op te bouwen, waarbij er van wordt uitgegaan, dat een onge huwde met een inkomen van 1650; een gehuwde zonder kin deren met een inkomen van 2190 en een gehuwde met twee kinderen met een inkomen van 3.000 van inkomsten- en loon belasting worden vrijgesteld. Deze leden stonden afwijzend tegenover het (voorstel ook de be lasting op de hogere inkomens te verminderen. Ongehuwden met een netto-inkomen van 15.000 en gehuwden met en zonder kinde ren met daarmee corresponde rende inkomens behoeven niet te worden tegemoet gekomen met 'n belastingverlaging, terwijl voor belastingplichtigen met een net to-inkomen van 100.000 een be lastingverhoging op haar plaats zou zijn. Naar het inzicht van deze leden ware het juister alle gratifica- flies, tantièmes en andere belonin gen, welke in de regel slechts eenmaal of tweemaal per jaar worden toegekend, tot een zeker bedrag vrij te stellen van belas ting, waarbij dan bij de vaststel ling van dit bedrag rekening kan worden gehouden met het aantal kinderen. De dr Wiardi Beekman-stich ting, sectie „Volkshuisvesting", heeft zich met een brief tot de leden van de raad van ministers en de Eerste en Tweede Kamer gericht met de mededeling, dat zij bereid is mede te werken aan een onderzoek naar de vraag, of er aanzienlijke premiebedragen boven de ondernemerswinst in de zakken van de particuliere bouw ondernemers verdwijnen. „Enige tijd geleden werd u door de stichting „raad van be stuur bouwbedrijf" een adres toe gezonden", zo luidt de brief, „waarin een aantal opmerkingen, door de heer C. Woudenberg in de Eerste Kamer gemaakt, aan een critische beschouwing wordt onderworpen. Met het oog op het grote belang van het onderwerp de verhouding tussen woning- wetbouw en particuliere bouw hebben wij het lid onzer sectie, de heer A. J. A. Rikkert, verzocht dit adres van enige aantekenin gen te voorzien". Zijn artikel is afgedrukt in het zojuist verschenen nummer van het maandblad „De Gemeente". „In het op objectieve gegevens gebaseerde artikel staat slechts op één punt bewering tegenover beweringen", zo vervolgt de brief. „Dit betreft de beschuldi ging, dat er aanzienlijke premie- Een hooggeplaatst Egyptische beambte heeft te Cairo ver klaard dat ook het laatste ge schilpunt tussen Britten en Egyptenaren in de onderhande lingen over de Suez-kanaalzone is opgelost. Dit geschilpunt betreft de vraag of de 4000 Britse technici, die gedurende 3 jaar na de ont ruiming der bases in de Suez- kanaalzone door de Britse strijdkrachten nog zullen blij ven. om de Egyptische troepen, die de plaatsen der Britten zul len innemen, te helpen met en op te leiden in het onderhoud der bases, in die tijd al dan niet in uniform gekleed zouden gaan. De Britten wensten uniform, de Egyptenaren hielden vast aan burgerkleding. Volgens de aangehaalde Egyptische beambte heeft het Egyptische standpunt gezege vierd en zullen de technici bur gerkleding dragen. Waarnemers te Cairo zijn van mening dat de niet-officiële thans in hoofdzaak nog betrek- Brits-Egyptische besprekingen king hebben op de periode, waarin de ontruiming der bases door de Britse strijdkrachten voltooid moet zijn. Volgens de jongste berichten hadden de Egyptenaren een jaar en de Britten 18 maanden voor gesteld. Van dezelfde Egyptische zijde is medegedeeld dat de Engelsen aanvankelijk wensten dat 3000 Britse technici nog gedurende 3 jaar na de ontruiming in de zone-bases zouden blijven. „Wij hebben toen voorgesteld dat en kele honderden Britse technici nog anderhalf jaar zouden blij ven. Doch het ziet er niet naar uit, dat dit geschilpunt onover komelijk is", aldus deze hoogge plaatste Egyptische beambte. In Westduitse regeringskrin gen heeft men de jongste Sow jetrussische nota „teleurstel lend" genoemd. Uit de nota blijkt volgens deze kringen niet, dat de Sowjet- Unie bereid is voorrang te geven aan het behandelen en oplossen van het Duitse vraagstuk. De nota was in de eerste plaats ge richt op het verstoren van de plannen voor een Europese de fensiegemeenschap, zo meent men in Bonn. Bresken s Terneuzen v.m. 11.08 11.43 n.m. 11.25 Hansweert 0.23 12.40 Walsoorden 0.33 12.50 Oct 2 6.42 18.16 0.31 16.17 3 6.44 18.14 1.44 16.33 4 6.45 18.11 2.55 16.46 5 6.47 18.09 4.04 16.58 6 6.49 18.07 5.13 17.10 7 6.50 18.05 6.21 17.22 8 6.52 18.02 7.31 17.36 In een buitengewone vergade ring heeft de Chr. Middenstands bond zich beraden over de maat regelen, die de regering als ge volg van de huurverhoging en de opheffing van de consumptiebe perking voornemens is per 1 Ja nuari a.s. te nemen. De vergadering had o.a. tot re sultaat dat een resolutie werd aangenomen, waarin er bij de regering en de Staten-Generaal op wordt aangedrongen de ver eveningsheffing af te schaffen, het in de onderneming blijvende deel van de winst, althans voor de helft, niet te belasten en zorg te dragen voor de realisering van de verdere desiderata van de middenstand, neergelegd in het belastingprogram der drie mid denstandsbonden. De voorzitter, de heer J. de Jong uit Rotterdam, hield een rede, waarin hij o.m. heeft opge merkt, dat er de laatste tijd „met cijfers is gegoocheld", hetgeen tot resultaat heeft gehad dat de regering een loonsverhoging van 5 pet. heeft goedgekeurd. Spreker vroeg zich af, of de gang van zaken wel juist is geweest en of de Staten-Generaal door de be slissing van de regering niet in een dwangpositie zijn geraakt. Bovendien acht de heer De Jong het niet goed mogelijk, dat thans reeds een beslissing wordt geno men over een te verstrekken looncompensatie in Januari van het volgend jaar. In December a.s. kunnen de cijfers geheel an ders zijn dan thans. Het stand punt van de middenstandsorga nisaties is, dat zij wel willen meewerken aan een loonsverho ging, mits deze wordt gecompen seerd. De raad van vakcentralen achtte dit standpunt onjuist, al dus spreker, en beschouwde de middenstnd daarom geen partij meer in de onderhandelingen. De heer De Jong is het niet eens met hetgeen de staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, ter toelichting van de be slissing tot loonsverhoging had gezegd, n.l. dat de belastingver laging een vermindering van be lastingdruk voor iedereen is en dat hij deze verlaging als een compensatie voor de midden stand ziet. Een eventuële verla ging van de premie voor de wachtgeld- en werkloosheidsver zekering zou volgens de heer De Jong een weldoen uit andermans zak zijn, omdat deze premie des tijds is geraamd. Nu gebleken is, dat deze raming te hoog is, moet de premie worden verlaagd. Deze mag niet worden aangewend voor compensatie. Het afschaffen van de vereve ningsheffing zou een werkelijke compensatie zijn, maar van de zijde der regering is thans ge zegd, dat deze heffing nodig is voor de financiering der ouder domsvoorziening in de toekomst. Minister-president Drees heeft destijds evenwel medegedeeld, al dus spreker, dat de verlaging der vereveningsheffing niet meer dan pet. kon zijn, omdat de vereveningsheffing moet worden gebruikt als compensatie bij de teen reeds in het verschiet zijnde loonsverhoging. Het standpunt van de regering vindt spreker derhalve inconsequent. Tenslotte zeide de heer De Jong, dat het thans de plicht is van de Chr. Middenstandsbond rechtvaardige eisen ter tafel te brengen, zo mogelijk in samen werking met de andere midden standsorganisaties. Bij de discussies bleek, dat ver scheidene vakorganisaties achter het standpunt van hun federatie bestuur staan, met name ten aan zien van het afschaffen van de vereveningsheffing, die zo werd opgemerkt voor de rege ring Haarlemmerolie is, die over al voor gebruikt wordt. Ook werd uit de vergadering de opmerking gemaakt, of het wel juist is dat aan ongehuwde werknemers, die met de huurverhoging niets heb ben te maken, loonsverhoging wordt gegeven. Na een langdurige discussie werd de in de aanhef bedoelde resolutie aangenomen. bedragen boven de ondernemers winst in de zakken van de bouw ondernemers verdwijnen. Het komt ons voor, dat het ook voor de particuliere bouwondernemers aantrekkelijk moet zijn, dat er op dit punt klaarheid komt. Wij wil len niets liever dan een onpartij dig onderzoek en verklaren ons bereid daaraan medewerking te verlenen. Wij hopen, dat ook de „raad van bestuur bouwbedrijf' de waarde van een dergelijk on derzoek zal inzien en van zijn kant medewerking zal willen ver lenen. Dat deze medewerking on misbaar is, behoeft geen betoog, want zonder boekenonderzoek bij een aantal particuliere bouwon dernemers is het niet mogelijk tot verantwoorde conclusies te komen. In het algemeen belang en in het belang van de goede naam der (betrokken groep me nen wij een ernstig beroep op deze medewerking te mogen doen1". In de vergadering van de Eer ste Kamer heeft de heer Wouden berg gesproken over exttra-win- sten, die particuliere bouwers maken bij de verkoop van met premie gebouwde woningen, zo schrijft de heer Rikkert in het maandblad „De Gemeente". Eén geval is daarbij door hem meer gedetailleerd en geïllusteerd met positieve cijfers behandeld. Het adres van de „raad van bestuur bouwbedrijf" zegt daarvan: „Wanneer door de heer Wouden berg enkele voorbeelden worden genoemd van „extra"-winsten, welke in de periode na 1945 zijn gemaakt, zijn bedoelde voorbeel den dezerzijds niet te controleren, ofschoon één dezer ons zeer be kend voorkomt. In het bedoelde geval heeft de betrokken bouw ondernemer reeds meer dan een jaar geleden aangetoond, dat de indertijd gepubliceerde cijfers, welke thans ook door de heer Woudenberg worden gebruikt, uit de lucht zijn gegrepen". De heer Rikkert oefent in zijn artikel critiek uit op deze alinea van het adres en meent, dat deze wijze van „weerlegging" geen hout snijdt. Immers de heer Wou denberg heeft in de Eerste Ka mer bovendien gezegd: „Wanneer men echter een voorbeeld van meer recente datum wil hebben, om eens te zien welke kanten aan dit vraagstuk zitten en waar toe dit leidt, kan ik mededelen, dat mij één geval bekend is, met betrekking waartoe ik noch de plaats noch de betrokken mensen met name zal noemen, maar ten aanzien waarvan ik bereid ben de gegevens als hij daarop prijs stelt, ter beschikking van de mi nister te stellen Daarop bespreekt de heer Wou denberg een geval, waarin de bouwondernemers een extra winst van 60.000 gulden bedon gen bij de verkoop van 30 met rijkspremie gebouwde woningen. Minister Witte zeide hierop: „De heer Woudenberg heeft mij aangeboden deze gegevens door te geven. Dit stel ik zeer op prijs. Op het departement komen even wel vele van deze voorbeelden binnen. Het is mij dus bekend, dat er aanzienlijke premiebedragen bo ven de ondernemerswinst in de zakken van de bouwondernemers verdwijnen". Volgens de minister, aldus het artikel van de heer Rikkert, is er geen controle-systeem uitvoer baar om dit euvel te weren. „De ze premieregeling zullen wij op het ogenblik met alle nadelen die de heer Woudenberg noemde, moeten accepteren", aldus de mi nister, „in de hoop dat degenen, die om een huis zitten te sprin gen, zich niet zo door sommige bouwondernemers laten foppen als in het verleden wel het geval is geweest". Hoewel er nog slechts vier we ken resten van de periode van negentig dagen, waarbinnen vol gens de Koreaanse bestandsover eenkomst een politieke conferen tie over Korea moet beginnen, hebben de Verenigde Staten nog geen besluit genomen ten aan zien van een vredesplan, dat door de delegatie der V.N. op deze bij eenkomst aan de communisten kan worden voorgelegd. Functionarissen van het „Sta te Departement" hebben welis waar met diplomatieke vertegen woordigers van de 16 landen, die troepen ter beschikking van de V.N. hebben gesteld, verscheide ne plannen besproken, maar dit heeft nog niet geleid tot een plan, dat zowel de instemming van de genoemde landen en vooral ook van president Syngman Rhee heeft, alsook enige kans heeft om door de communisten te wor den aanvaard. Plannen inzake de „neutralise ring" van Korea of het houden van verkiezingen in geheel Ko rea hebben b.v. reeds verzet van Rhee ontmoet. De waarschuwingen van de Z. Koreaanse president, dat zijn leger zal trachten, Korea met ge weld te herenigen als de rege ring dat noodzakelijk acht, wor den over het algemeen beschouwd als de belangrijkste hinderpaal voor het opstellen van een ge meenschappelijk plan der Ver bondenen. Intussen blijft het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken (bij zijn standpunt, dat de politieke conferentie in overeen stemming met de bestandsover eenkomst uiterlijk on 28 October moet beginnen niettegenstaande de verklaring van Wysjinsky in de vergadering der V. N„ dat er „geen mogelijkheid" is te hopen dat de conferentie doorgang vindt, als de Verbondenen niet terugkomen van hun besluit om geen neutrale landen op de bij eenkomst toe te laten. De „Washington Post" noemde deze uitlating een „openlijk nege ren" van de Verenigde Naties. Het blad dringt er voorts op aan, dat de V. S. hun bondgenoten la ten weten, dat zij zich niet door de „brutaliteit" van Syng'man Rhee de wet laten voorschrijven. De „Salzburger Nachrichten" heeft een gesprek gehad met Otto Dermat, een Oostenrijker die kolonel bij de Duitse lucht macht is geweest en die in Oos tenrijk is teruggekeerd na als proefpiloot voor de Russen dienst te hebben gedaan. Dermat vertelde, dat hij na de oorlog bouwvakarbeider te Linz, zijn woonplaats in Opper-Oosten- rijk, was geworden toen hij in 1946, terwijl hij in een plaatsje in de Sowjetzone aam het werk was, door enkele Russen werd aangehouden en per auto naar Wenen gevoerd. Daar liet men hem de keuze tussen 25 jaar ge vangenisstraf als oorlogsmisda diger of een contract voor 12 jaar dienst als proefpiloot in Si berië. Dermat koos het laatste. Hij kreeg een hele serie „Migs" in te vliegen, van de 16 tot de 21, en vele straalbommenwer- pers. Soms moest hij wel 'n tien tal proefvluchten per dag maken. Herhaaldelijk vloog hij door de Indische bewakingstroepen hebben geschoten op demon strerende Noordkoreanen. Eén der demonstranten is gedood en 5 zijn gewond. Eén der gewon den zal vermoedelijk overlijden. Een woordvoerder der Ver. Naties heeft meegedeeld dat 't incident geschiedde in het z g. „Indische dorp". De Noordkore- aanse krijgsgevangenen hadden geweigerd zich, onder geleide dei Indische bewakingstroepen, raar hun verblijven te begeven. Het incident zou zich als volgt hebben voorgedaan. Vijf dokters, de 5 neutrale landen vertegenwoordigend, probeerden de barak binnen te gaan, waar Chinese en Noord- koreaanse zieken zijn onderge bracht. Zij werden met vijandig vertoon ontvangen. Reeds twee dagen lang waren zij aldus van het binnentreden der ge- improviseerde barak weerhou den, maar ditmaal waren zij be sloten door te zetten. De Noord- koreaanse gevangenen van een belendende barak gingen echter meedoen aan de demonstraties, die een dreigend karakter aan namen. De Indische wachten poogden de orde te herstellen, maar toen zij door de ongeveer 500 gevangenen bedreigd wer den, schoten zij. Er wordt aan toegevoegd, dat de gevangenen in „vredesdorp" zich de laatste dagen opgewon den getoond hebben over de vertraging in het geven van „uiteenzettingen", voor het aanhoren waarvan zij naar de gedemilitariseerde zone zijn overgebracht doch die door een geluidsmuur en hij bereikte hoogten van achttien kilometer. Reeds in 1944 had hij de eerste Duitse straaljager beproefd. Volgens Dermat namen de Rus sen de strengste voorzorgsmaat regelen om te voorkomen, dat de proefpiloten met hun machines uitweken. Zij kregen slechts brandstof voor een afstand van vijfhonderd km mee en stonden steeds onder bewaking van lucht machtescadrilles, die order had den een proefvliegtuig terstond omlaag te schieten, als het ver dachte bewegingen maakte. Dermat zeide, dat het „moor dend werk" was, wat hij en zijn collega's op de Siberische lucht machtbasis Novo-Siibirsk te doen hadden. Na 1 dag vliegen strom pelden zij als half dode vliegen van het vliegveld af en na drie maanden kreeg de hoogteziekte hen steeds weer zo te pakken, dat zij enkele weken rust moes ten nemen. Dermat had 68 proef piloten zien verongelukken. Of zo'n ongeluk te wijten was aan een constructiefout van het vlieg tuig of aan uitputting van de piloot zelf, was nooit na te gaan. Dermat vertelde geen bijzon derheden over de constructie van de door hem ingevlogen machi nes. Wel zeide hij, dat de eerste Duitse straaljagers slechts wei nig bij de Russische „Mig 15" ten achter waren. De Russen hadden Dermat nu laten gaan, aldus vertelde hij, omdat hij niet meer in staat was om te vliegen. aantal van hen onnodig geacht schijnen te worden. Het bericht van het incident kwam als een verrassing voor de diplomaten op het hoofdkwartier van de Verenigde Naties te New York, die niet beter wisten of de Indische troepen waren niet ge wapend. Officiële en onofficiële berich ten over „het Indische dorp" had den melding gemaakt van de tact en de bekwaamheid, waarmede de Indische troepen hun taak uit voerden.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1