RADIO? Binnenlands Nieuws VenhoAe, RECHTSZAKEN „Eric de Noorman en de gebroken pyl" w v m l! DE TOESTAND IN ATJEH Zuiveringsacties in Midden- en West-Java Wat brengt de trans-Amerikaanse overeenkomst Landbouwhuishoudschool VEEL WIND HET ERE-FONDS VOOR OUD-VERPLEEGSTERS ficcard verbetert wereldduikrecord Bommenwerper neergeschoten bij Hanoi GEVONDEN VOORWERPEN INDO-CHINA SCHAKEN GEMEENTE TERNEUZEN Matroos commandant van onderzeeër Si KOEK Maatregel tegen uit O.-Duitsland uitgeweken boeren AXEL GEHUURDE AUTO VERKOCHT. EU WE VERLOOR VAN GELLER. DIENSTPLICHT ONRUSTIG INDONESIË. In een communiqué van het leger wordt gezegd, dat de voor spita van het bataljon, dat met een peleton pantsertroepen op we° is naar Lhokseumawe de wegversperringen bij Lhoksukon heeft opgeruimd. De spits van het bataljon bereikte Zondag Lhokseumawe. Vrijdag is, in sa menwerking met de mobiele brigade, een aanval gedaan op een versterking van de rebellen in de kampong Tandjung bij Sigli, welke werd verdedigd door 600 man, die o.a. bewapend wa ren met een Japanse brengun, 40 karabijnen, messen en kap messen. Vijf rebellen werden gedood, 25 gevangen genomen. Zaterdag werd een aanval ge daan op een kampong bij Sign, waarbij een bende 21 doden ver loor en 9 bendeleden gevangen werden genomen. In een ander legercommuni qué wordt gezegd, dat 29 ben deleden gevangen werden geno men na een aanval op een schuilplaats van rebellen te Mentasik; 40 motorvoertuigen, waaronder trucks en jeeps wer den in beslag genomen. Een woordvoerder van het leger bevestigde, dat de verbindingen tussen de plaatsen in de regent schappen voor het ogenblik voor het gewone verkeer verbroken zijn. Voor het leger en de politie is er een luchtbrug. Uit in beslag genomen docu menten blijkt, dat Tengku Su leiman Daud, fungerend resl" dent-coördinator van het gebied van Atjeh optreedt als leider van dé benden in Groot-Atjeh. Uit Kutaradja meldt de cor respondent van Aneta, dat het hoofd van politie van Seulimeun (ten Zuiden van Kutaradja) door een bende is gevangen ge nomen en opgehangen. Zijn vrouw en kinderen werden mee dogenloos vermoord. Ook het hoofd van het telefoonkantoor van Kutaradja werd gevangen genomen en opgehangen. Benden uit Midden-Java, die vluchten voor de zuiveringsac ties van het leger, dringen W. Java binnen, aldus verneemt de correspondent van Aneta te Bandung van een woordvoerder van het leger aldaar. Bij een achtervolging door het leger ontstond een vuurgevecht van ruim anderhalf uur met een bende in de bergstreken van Su- bang. Aan de zijde van het le ger sneuvelde een soldaat. De bende vluchtte en drong ver volgens de desa op de grens van de regentschappen Tjiamis en Kuningan binnen. Bij de komst van de bende evacueerden ruim 15.000 kampongbewoners in de ze streek. Tijdens acties ten Zuiden van Bandung sneuvelden 63 bende leden. In het Tjiandjurse wer den 5 leden van de communisti sche bende Bambu Runtjing ge- v ngen genomen. VRIJDAG 2 OCTOBER HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.13 Gew. muziek; 7.45 Morgen gebed; 8.00 Nieuws; 8.10 Gram.; 8.30 Mededelingen; 8.35 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.30 Volksmuziek; 12.30 Mededelingen; 12.33 Gr.; 13.00 Nieuws; 13.15 Ensemble; 13.45 Gram.; 14.00 Voordracht; 14.30 Gram.; 15.15 Voordracht; 15.35 Gram.; 16.00 Wenken voor de tuin; 16.15 Piano; 16.47 Gr.; 17.30 Mil. reportage; 17.45 Fries programma; 18.00 Gram.; 18.05 Koor; 18.30 Viool; 19.00 Nieuws; 19.10 Regeringsuitzending; 19.30 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Orkest; 21.30 Causerie; 21.45 Or kest; 22.15 Gram.; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Orkest; 23.50 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.33 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.45 Voor de vrouw; 9.00 Gymnast.; 9.10 Gram.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Schoolradio: 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de jeugd; 10.40 Lichte muziek; 11.05 Causerie; 11.25 Orgel; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Mededelin gen; 12.33 Sport; 12.48 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.20 Orkest; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Kwartet; 14.50 Voordracht; 15.10 Ned. speelmuziek; 15.30 Orkest; 16.00 Amusementsmuziek; 16.30 Causerie; 17.10 Voor de jeugd; 17.40 Gram.; 18.00 Nws.; 18.15 Varia; 18.20 Felicitaties; 18.45 Toespraak; 19.00 Koor; 19.15 Or gel; 19.30 Causerie; 19.50 Ber.; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespre king; 20.15 Zang; 20.30 Causerie; 21.00 Cabaret; 21.30 Causerie; 21.40 Gram.; 22.05 Buitenl. over zicht; 22.20 Lichte muziek; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Ork. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgel; 14.00 Schoolradio; 15.30 Kamermuz.; 16.15 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Lichte muziek; 18.00 Koor; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 19.50 Causerie; 20.05 Gram.; 20.15 Orkest; 22.00 Nieuws; 22.15 Causerie; 22.45 Gram.; 23.00 Nieuws. De uitgeweken Oostduitse boe ren, die niet vóór 15 October naar hun landerijen terugkeren, zullen hun bezit verliezen, aldus een voorstel van de Oostduitse „socia listische eenheidspartij" (S.E.D.), dat Vrijdag a.s. in de volkskamer van het parlement zal worden in gediend. Volgens Westberlijnse functio narissen hebben sinds November 1952 bijna 20.000 Oostduitse land bouwers met hun gezinnen de wijk naar het Westen genomen, om niet te worden ingeschakeld bij collectieve bedrijven. Van dit aantal zijn slechts 3.000 boeren teruggekeerd niettegenstaande de belofte van de Oostduitse rege ring, dat de betrokkenen hun be drijven zouden terugkrijgen en economische steun zouden ont vangen, wanneer zij terugkeer den. Westelijke functionarissen zien het feit, dat tengevolge van het wegtrekken der boeren grote ge bieden cultuurgrond niet kunnen worden bewerkt, als een van de oorzaken van het voedseltekort, waaraan Oost-Duitsland de vori ge winter heeft geleden. „FIAT" PRAAIDE DE „SAUKKO". „Dat is 'em!" Deze kreet klonk -Woensdagochtend om zeven uur over het dek van het 376 br.t. me tende kustvaartuig „Fiat", dat rustig met een lading stukgoed de golven van de Noordzee door kliefde, op weg van Londen naar Rotterdam. Maar het was 'em niet. Met die ,,'em" bedoelde de bemanning de Finse onderzee boot „Saukko", die verspeeld was door de Duitse sleepboot „Stein". De radio had dit bericht verspreid en daarom keken ze aan boord van de „Fiat" extra uit. De on derzeeboot, die de bemanning zag, werd echter gesleept door de „Stein" en toen dachten de opva renden: „Ze hebben hem voor on ze neus weggepikt". Ze wisten niet, dat de Duitse sleepboot be halve de „Saukko" nog een on derzeeboot op sleeptouw had, n-.l. de „Vehitihinen". De oorlogsbo dems waren onderweg van Hel sinki naar Lebbeke, dat bij Boom in België ligt, waar de boten ge sloopt zouden worden. „Pech gehad", zo dacht ma troos E. Parels uit Dordrecht, die juist van de wacht afkwam. Maar plotseling huilde dé sirene. Hij speurde de zee af en waar achtig, toen zag hij de „$aukko" drijven. Men koerste naar de Verlaten onderzeeboot, die werd gepraaid. Matroos Palers sprong over, zo maar in z'n blauwe werkbroek en een interlockje, waarover hij in de gauwigheid nog een zwemvest had aangeschoten. Hij vertelde diet, alsof het enteren vajiqender- -zeeboten dagwerk voor I de be- manning van de „Fiat" was-. Twee staaldraden en den tros braken, alvorens men het ge vaarte, dat 32 meter lang. is, had vastgemaakt, maar ook deze moeilijkheden werden overwon 350.0C0.OO0 dollar voor hulp aan de Franse Unie-strijd krachten. De Franse en Amerikaanse re geringen hebben een overeen komst gesloten, welke voorziet in het vóór 31 December 1954 door de Ver. Staten beschikbaar stellen van een bedrag van ten hoogste 385.000.000 dollar voor hulpverlening aan de Franse- uniestrijdkrachten in Indo-Chi na, opdat deze de strijd tegen de Vietminh krachtiger kunnen voeren. De overeenkomst is tot stand gekomen na het verzoek van de regering-Laniel aan de autoritei ten te Washington om steun neij. Toen werd koers gezet naar j voor het z.g. „plan-Navarre", dat Rotterdam. De matroqs bleef als voorziet in een nieuwe opmars „commandant" op de onderzeeër 1 der Franse uniestrijdkrachten om achter. Dit alles speelde -zich af een einde te maken aan de oorlog op ongeveer zes mijl W.Z.W. van j in Indo-China. Eij voldoende deelname begint een FIJNE HANDWEKK- CURSUS van October tot April, 2 uur per week. Cur susgeld 8,40. Ook op de NAAI- of Vervolg-KOOKCURSUS kunnen nog dames boven 16 jaar geplaatst worden. Opgave liefst zo spoedig mogelijk. Het bedrag van 385.000.000 dol lar v,;ordt beschikbaar gesteld buiten de reeds door de Verenig de Staten voor Indo-China toege zegde financiële hulp. ZAKKENROLLER OPEREERT IN DEN HAAG. Bij de Haagse politie zijn twee aangiften van zakkenrollerij ge daan. Een dame uit Rijswijk is in een der magazijnen in de bin nenstad een portefeuille met 45 ontstolen. Dit gebeurde om streek vier uur. Een half uur later miste een dame uit Delft die in een andere winkel inkopen deed, een portemonnaie, inhou dende 125. GEZOCHTE OPLICHTER GEGREPEN. Te Wormerveer is door de po litie gearresteerd en ingesloten de 40-jarige A. K., die zich zou hebben schuldig gemaakt aan talrijke oplichtingen. De man, die geen vaste woon- of verblijfplaats heeft, was in Augustus ontvlucht uit een inrichting van het Leger des Heils te Lunteren. Hij maakte er een gewoonte van in winkels bestellingen op te geven om daarna geld te leen te vragen voor „zakenreizen" naar naburige gemeenten. In verscheidene ge meenten schijnt hem dit te zijn gelukt. Zo werd hij gezocht door de politie te Zaandam, Amster dam, Zwolle, Alkmaar, Apel doorn, Gouda en Leiden. Tpen hij dezelfde methode wilde toepas sen bij een winkelier in Woriher- veer, waarschuwde deze de poli tie, die hem tenslotte inrekende. Nu van regeringszijde aan het erefonds voor oud-verpleegsters is medegedeeld dat het rijk geen subsidie kan verlenen aan dit fonds, zullen in vele steden van Nederland weer particuliere ac ties worden gehouden, om het be nodigde kapitaal bijeen te krij gen ter verzekering van eep goe de oude dag voor die verpleeg sters, die zich in financiële noden bevinden. Behalve de „rijwiel- puzzlerit" welke op 17 October te Den Haag wordt ingezet als be gin van een nieuwe actie, zal het ziekenhuis Zuidwal te Den Haag op 26 October a.s. een avond hou den, waarvan de baten eveneens ten goede zullen komen van het fonds. Het plaatselijke actiecomité te Apeldoorn, dat ook destijds de eerste stoot gaf voor het bijeen brengen der gelden, zal opnieuw een bazar organiseren. De burge meester van de gemeente West- dongeradeel deelde aan het ere- fond mede, dat deze plaats jaar lijks een belangrijk bedrag aan het fonds zal schenken. Aan alle 91 plaatselijke actie- comité's, die gezamenlijk een be drag van 500.000 gulden bij el kaar brachten, is nu een schrijven gericht waarin opnieuw werd ge vraagd plaatselijke acties te on dernemen opdat weldra het beno digde geld bijeen zal zijn om in alle noden van de oude verpleeg sters te kunnen voorzien. Er heb ben zich 700 oud-verpleegsters aangemeld die in betreurens waardige levensomstandigheden verkeren. Bijna 300 van deze aanvragen zijn reed gecontro leerd, waarna men begonnen is de z.g. ,,crepeer"-gevallen te hel pen. Op 18 September heeft de 30- jarige G. F. K. K. uit Amster dam in Leiden een auto gehuurd en deze op dezelfde dag in Den Haag voor 1800 verkocht. De auto is inmiddels in beslag geno men. Op 28 September heeft K. getracht bij een garage te Den Haag een auto te huren. Dit is hem niet gelukt. In een andere garage had hij echter meer suc ces. Hij kreeg hier een volkswa gen model 1953 mee. De auto is donkergroen geschilderd en heeft eèn grijze bekleding. Het kente ken is PD-22-02. Het nummer van de motor is 1-0555205, het chassisnummer 1-0458151. K. is voortvluchtig en van de auto heeft men geen spoor. BOERDERIJBRAND. Woensdagavond omstreeks half zeven is brand ontstaan in de boerderij, bewoond door de heer J. Hoekstra te Witten, gemeente Assen. De brand ontstond in de schuur, waar hooi- en stropak ken waren opgeslagen, zodat dit gedeelte in een minimum van tijd in lichte laaie stond. De brand weer van Assen rukte met groot materieel uit en wist na hard werken het woonhuis te behou den,'mede dank zij het ieit, dat dit door een brandmuur van de boerderij was gescheiden. De schuur en de ,oogst werden een prooi der vlammen. Een aantal varkens kon worden gered. Naar de oorzaak van de, brand wordt een onderzoek ingesteld. BRAND IN ZAANDIJKSE BOERDERIJ. Woensdagnacht is in Zaandijk de boerderij van de wed. Slooten afgebrand. Deze alleenwonende vrouw werd omstreeks drie uur door de buren gewekt. Stal en hooiberg brandden geheel af, maar het woonhuis kon door de Zaandijker brandweer gedeelte lijk behouden worden. De na blussing nam geruime tijd in be slag. De oorzaak van de brand is niet bekend. De schade wordt door de verzekering gedekt. De Zwitserse onderzoeker pro fessor Auguste Piccard is Woens dag met zijn diepte-duiktoestel 3150 meter beneden de zeespie gel afgedaald, meldt het Franse persbureau „Ansa". Het toestel is iets meer dan 2 uur onder water gebleven. Piccard deed zijn aanval op het wereldduikrecord ter hoogte van de Italiaanse Westkust. Het oude wereldrecord be droeg 2100 meter. Het werd verleden maand door 2 Franse marine-officieren gevestigd. De 69-jarige professor onder nam zijn poging 50 mijl ten Zuidwesten van het eiland Ponza. Prof. Piccard voerde zijn duik uit in de z.g. „kuil" van de Tyrr. heense Zee, die 3600 meter diep is. Hij werd naar deze plaats vergezeld door de Italiaanse korvet „Fenice". Hoek van Holland. Zes uur is men met 3ë~bnge- wone sleep onderweg geweest en gisteravond werd het vrachtje in de binnenhaven te Rotterdam door kapitein J. Ridderhöf uit Schiedam afgeleverd. Men weet, dat de boot uit Helsinki afkom stig is, maar de eigenaar is nog steeds onbekend. Het is niet de eerste keier, dat de „Fiat" eigenaars Hekman en Baars te ÏTordrecht en ih time charter varend op de Albionlijn van de rederij „Invotra" ie Rot- terdamals-sleepboot fuhgeert, ,heid van Hanoi neergestort, want het kustvaartuig'hééft de,xl „Eban", eveneens een kustvaar-stek dat het door luchtafweer- tuig, ook al eens gesleept, Dit is i geschut van de opstandelingen dus, de tweede maal in het leven j was geraakt. De 4 inzittenden van de nog maar twee jaar-,oude i van het toestel kwamen om het „Fiat". Als het zo doorgaat, heb-:leven. ben de opvarenden ieder jaar nog Dit is het derde vliegtuig bin- eens wat afwisseling, die mis-1 nen 10 dagen, dat de luchtstrijd- schien ook nog wel wat in hetkrachten in Noord-Vietnam laafje brengt I hebben verloren. Woensdag is een bommenwer per van de luchtstrijdkrachten in Noord-Vietnam in de nabij- eid van Hanoi neergestort. Kort tevoren meldde het toe- oriT. Verkade is royaal met homng t: VROUW LCODDE HAAR ilABY Vier jaar gevangenisstraf geëisfy Voor de Utifechtse meervoudige kamer heeft; de zaak godiepd te gen de. 25-jarige Inijonqsische vrouw E. K. R. té Ütrecht, gedag vaard' wegéhs doodslag, subs, zware mishandeling; dé dood van haar kind ten gevolge hebbende. Tegen haar werd 4 jaar met af trek geëist. Verdachte, dje in 1950 met een Nederlands militair was gehiïwd, bleek niet opgewassen tegen de moeilijkheden waarin zij verkeerde, toen haar maft in Mei j.l. in het hospitaal moe^t woorden opgéhomen en zij de Zórg voor drie kleine kinderen li'ad. Het was bekend, dat zij de kinderen herhaaldelijk sloeg en speciaal het huilen van haar tweeling van negen maanden scheen paar he vig te irritereh. Toen het meisje op 12 Mei een huilbui had, was het haar te machtig geworden. Zij sloeg de baby met een dekenklem en drukte het kindje tegen de hou ten ^and van het ledikantje, het geen de dood |engevolge had. Haar verweer voor ("Ie recht bank^ luidde, dat zij zeer zenuw achtig was geweest, maar niet de bedoeling zou hebben gehad het kind te doden'. Thans verklaarde verdachte spijt te hebben van het gebeurde. De officier van justitie achtte het subsidiair ten laste, gelegde feit bewezen. Hij was heft niet eens met de conclusie 'van het psychiatrisch rapport, dat de vroujv niet of nauwelijks toere kening vatbaar noemde. Uit een oogpunt van generale preventie meende hij een gevangenisstraf van vier jaar te moeten eisen. De^ verdedigster, mev^4Bflll Lion," wees op de moeilijlhëden waarin haar cliënte had verkeerd door haar huwelijk met een veel oudere man en haar verplaatsing naar-'Nederland. Zij had de^steun van haar echtgenoot nief kpnnen missen en pleitster meende, dat de opzet tot doden niet aanwezig was geweest, doch dat de situatie de vrouw boven het hoofd was gegroeid. Om deze reden bepleit-- te zij op grond van het psychia trisch rapport een voorwaarde lijke ter beschikkingstelling van de regering in plaats van gevan genisstraf. Uitspraak op 13 Oc tober a.s. 1 WINTIG JAAR WEGENS VERGIF 1IGING VAN ZIJN VRCUW. Medeplichtige kreeg 13 jaar. De rechtbank te Almelo heeft uitspraak gedaan in de zaak te gen de 34-jarige C. van der S., aan wie moord op zijn vrouw was ten laste gelegd, en tegen zijn medeplichtige, de 37-jarige mej. A. H. W. Van der S. werd veroordeeld tct 20 jaar gevangenisstraf; mej. W. tot 13 jaar en vier maanden en terbeschikkingstelling van de regering. De eis luidde resp. 20 en 15 jaar. Nadat de 36-jarige vrouw van S., moeder van vier kinderen, was overleden, deden in Hengelo geruchten de ronde, dat zij geen natuurlijke dood was gestorven. Nog vóór de begrafenis stelde de politie 'n onderzoek in, waar bij het vermoeden rees, dat de vrouw door vergiftiging om het leven was gekomen. Haar man, de 34-jarige voorwerker Ch. van der S. en de 37-jarige fabrieks arbeidster A. W. H., met wie Van der S. een verhouding had, wer den gearresteerd. Zij legden een volledige bekentenis af. Zij had den de vrouw vergiftigd. Enige tijd later ontkenden de verdach ten echter de moord te hebben bedreven. Ook voor de rechtbank ontken den beide verdachten hardneK- kig. Volgens de getuige-deskuh- dige, dr. Zeldenrust, was de vrouw door fosforvergiftiging om het leven gekomen. Nadat warme Zuidelijke win den ons de vorige Zondag fraai nazomerweer hadden .gebracht, kwam ons land weer binnen het bereik van depressies te liggen, die aan het rustige weer een einde maakten. Weliswaar wa ren de neerslaghoeveelheden tot dusver gering, maar de aan wakkerende wind voerde koelere lucht aan waardoor de tempe raturen daalden en het weer 'n meer herfstachtig karakter kreeg. Ondertussen kwam op de Oceaan een nieuwe en vrij ac tieve depressie tot ontwikkeling, die aan haar voorzijde grote hoeveelheden vochtige en vrij zachte lucht naar West-Europa transporteert. Hoewel de tempe raturen hierdoor weer iets om hoog gaan, wakkeren de winden geleidelijk verder aan, terwijl ook de neerslagkansen toene men. Men moet dan ook op en kele dagen van onstuimig maar vrij zacht weer rekenen, dat aan het einde van de week door een nieuwe afkoeling gevolgd zal worden. TERNEUZEN. De korpschef der gemeente politie te Terneuzen maakt be kend, dat omtrent de volgende gevonden voorwerpen inlichtin gen zijn te bekomen aan de daarachter vermelde adressen. Haarstrik, Kazernestraat 13; bankbiljet, Dokweg 33; pad vin- dersriem, Tuinstraat 14; paar zw. regenpijpen, F 28, Hoek; br. ledei^n zakportefeuille, Catspol- derdijki 1; rode kinderporte- monnaie, Scheldekade 59; vul pen, Rozenstraat 37; doublé armband, Griete C 101, Zaam- slag; herenregenjas, Koedijk 5; zilverbon, Crocusstraat 14; zil verbon, D.-Visserstraat 26; arm band, D 112, Othene, Zaamslag; lichtbruine dameshandschoen, Steenkamplaan 30; herenpols horloge, Dahliastraat 10; zilver bon, N. N.-polder P 31; rubber zadeldek. Schoollp/in 9. Aan het bureau zijn te beko men; broche, handschoenklem, sleutel, rubberlaars, rode da- mesportemonnaie met inh., wit lederen kinderschoentje, collier met witte namaakparels, hon denriempje, ceintuur regenjas, kinderportemonnaie, rode zak doek, beschermingskap met re flector, uitlaat auto. COOP. VRUCHTENVEILING j.ZEEUWSCH-VLAANDEREN." TERNEUZEN. Veiling van 30 September. Per 100 stuks: Sla 2.50-ƒ 7.80. Per stuk (in centen): Bloem kool A 1546; B 8—14; Witte komkommers C 89; Meloenen 3040. Per bos (in centen): Kroten 6—8. Per kg (in centen): Andijvie 68; Princ. bonen 3745; Saxa 3849, afw. 2027; Rode kool 612; Savoye kool 616; Witte kool 45; Peen 10; Prei 813; Knolselderij 8; Spinazie 926; Spruiten (afw.) 18; Tomaten 20 26; Uien 5. FRUIT. Appelen (per 100 kg): Cox' orange pippin A ƒ54.1055.80, B/C 51.30—52.60, H grof 52.30—53.70, K 25—26.90, F 13; Bramley seeling H grof 12.60—13.90, Hl/ 12.20— ƒ13.60, H II ƒ6.80—ƒ8.20, K 7.60—9, F 4.60—6; Laxtons superbe F ƒ12; Transparant de Croneels H grof 16.8018; H I ƒ12.60—ƒ14, K ƒ9.60—ƒ18, F 711Zoete appelen 911 Overige soorten 39. Peren (per 100 kg): Conferen ce H grof ƒ38, H I ƒ34, K ƒ25; Doyenne du Cornice H grof '52.70—54.20, H I ƒ48.30—ƒ50, H II ƒ30.60—ƒ32, K ƒ25—ƒ35, F ƒ18.60—ƒ23; Légipont K 23 28Overige soorten 717. 19. Agir weet zich te herstellen en zijn stem klinkt vaster, als Hij verder gaat: „Ik heb er misschien verkeerd aan gedaan U niet direct de waar heid .te vertellen, doch zo waar als ik hier voor U sta, ik heb geen moord op mijn geweten en wat ik deed heb ik slechts gedaan om mijn broe der te helpen. Hij is een driftig en opvlie gend mens en toen ik gisterochtend het lijk van die arme Jelf vond dacht ik dat Ho- ric Agirs stem stokt en Eric valt hem in de rede: „Maar waarom zou Horic Jelf gedood hebben?" „Om het geld van de schatting," antwoordt Agir, terwijl hij tever geefs tracht zijn schaamte te ver bergen. „Horic tracht mjj et altijd van te weerhouden U de schattin gen af te dragen, omdat... eh... hij heeft veel geld nodig. Toen Jelf gisteren zijn penningen kwam be-t talen kregen mjjn broer en ik op nieuw ruzie daarover en ik gelast te Jelf vandaag naar de konings burcht te gaan om zijn schatting rechtstreeks aan U af te'dfagen. Kort na Jelfs vertrek is oek, Horic mitgereden en ik zweer U,b flat ik hem na die tijd niet meer-hib ge zien „Zó is het gegaan, heer!" mengt zich nu een van de bedienden in het gesprek. Nieuwsgierig zijn de bedienden naderbij gekomen en verschillen de van hen 'knikken bevestigend bij het verhaal van hun heer. „Maar die gebroken pijl dan?" vraagt Erjc peinzend. „Hoe ver klaart ge die?" Als Agir zijn schouders ophaalt, gaat de Noorman verder: „Wij zullen samen naar de ko ningsburcht rijden, opdat ook mijn raadslieden uw verhaal kunnen horen. Er zijn nog teveel vragen waarop ge het antwoord schuldig blijft". Uit Saigon wordt gemeld, dat speciale Franse en Vietnamese marinetroepen een aanval heb ben uitgevoerd op de kust van Xoean Dai in Midden-Vietnam, 300 km ten Zuidoosten van Hue. Meer dan 35 jonken werden tot zinken gebracht en voedsel voorraden en wapens vernie tigd. De Vietminh verloor 22 doden, w.o. eert kolonel. Te Zürich werden de afgebro ken partijen van het candidaten- tornooi uitgespeeld. De uitslagen luiden: 13e ronde: ReshevskyBron- stein 01. 15e ronde: ReshevskyTaima- nov y2. 17e ronde: EuweGeiler O1; Stahlberg—Kotov 1; Taima- novGligoric 01. Na-de 17e ronde luidt de stand: 1. Smyslov IOV2 uit 16 partijen; 2. en 3. Bronstein en Reshevsky 9V2 (16); 4. Najdorf 9 (16) 5. Keres 8V2 (16); 6. Boleslafsky 8 (15); 7., 8. en 9. Euwe, Kotov en Pe- trosian 8 (16) 10. en 11. Geiler en Taimanov 7% (16); 12. Gligoric 7 (15); 13. en 14. Averbach en Szabo 7 (16); 15. Stahlberg 4 (16). UITSPRAAK INZAKE VRIJSTELLING. De Burgemeester van Terneu zen brengt ter algemene kennis, dat een uitspraak op aanvraag om vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige, welke uitspraak is gedagtekend 25 September 1953 ter secretarie van deze gemeente voor een ieder ter inzage is gelegd. Tegen elke uitspraak kan iede re belanghebbende uiterlijk de tiende dag na de dag van deze bekendmaking in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij de Burgemeester, ter secretarie van deze gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift aan de Ko ningin, die op het beroep beslist, na advies van de raad van state, afdeling voor de geschillen vaD bestuur. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Neder land verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijding van de termijn van tien dagen genoe gen worden genomen. Zolang omtrent zodanige over schrijding geen beslissing is ge nomen, wordt de uitspraak na het verloop van de termijn van tien dagen als onherroepelijk be schouwd. Terneuzen, 29 September 1953. De Burgemeester, P. TELLEGEN. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen brengen ter openbare kennis, dat ter ge meentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van G. Mindertsma, Oostkade 20-21, Sluiskil, om vergunning tot op richting van een herstelinrich ting voor motorvoertuigen op het perceel kadastraal bekend gemeente Terneuzen, sectie G, nr. 2208. Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekend making bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk be zwaren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op Donderdag 15 October a.s. des namiddags 3 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting wor den gehouden, waarin monde ling bezwaren tegen de inwil liging van het verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan op genoemde secretarie kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. De aandacht van belangheb benden wordt er op gevestigd, ciat tot beroep gerechtigd zijn de aanvrager van de vergun ning en degene, die in persoon of bij gemachtigde op de boven bedoelde zitting is verschenen. Mede is tot beroep gerechtigd degene die, zonder op de open bare zitting te zijn verschenen, binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft in gebracht, indien hij niet woon achtig is in een der gemeenten, waar deze openbare kennisge ving wordt gedaan. Terneuzen, 28 September 1953. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. de Vos, wnd. voorzitter. A. J. Dees, secretaris.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 3