Uil Je Srcvancse Koningin Juliana woonde conferentie bij voorftin® sociale zorg aan gerepatrieerden De moordaanslag op een vrouw te Den Haag Inbreker gesnapt te Vlaardingen De vlootoefening „Mariner" De werkzaamheden bij Ouwerkerk CHINEZENWIJK Clark Gable c.s. naar Arnhem De „Oldenbarneveli" weer naar Australië Vliegtuig met atoomkracht? Spannende achtervolging in de nacht ZUIVERINGSCHAP VOOR AFVALWATER IN ZEEUWS-VLAANDEREN TERNEUZEN. BRESKENS. CLINGE. IJZENDIJKE. Sluiting op zijn vroegst begin November £in y« Song Op de Ernst Tillemhoeve te Lage Vuursche heeft 't centraal comité van kerkelijk initiatief voor sociale zorg ten behoeve van gerepatrieerden een confe rentie gehouden onder praesi- dium van de heer J. Moora te 's-Gravenhage. Deze conferentie kreeg bijzondere betekenis, door dat zij werd bijgewoond door de Koningin. De voorzitter wees er op, dat men bij de besprekingen tijdens de vorige conferentie, juist een jaar geleden, er van uit is ge gaan, dat een gerepatrieerde een uit Indonesië overgekomen Ne derlander is, wiens bestaans mogelijkheden in Indonesië ten gevolge van de na-oorlogse ont wikkelingen opgehouden hebben te bestaan en die daarom door overheid en volk van Nederland in de gelegenheid behoort te wor den gesteld zich een nieuw be staan in de Nederlandse samen leving te verwerven. Wij hebben geconstateerd, aldus spr., dat eerst bij aankomst van de tweede groep 'n gerepatrieer- den-probleem geconstateerd werd dat als sociaal probleem door overheid en kerkelijk en particu lier initiatief op bijzondere wijze moest worden aangepakt. Ik denk aan gezinszorg, opname in het arbeidsproces, huisvesting, jeugd, bejaarden, huwelijken en zedelijk peil, emigratie, invaliden, bijzondere zorg voor gerepatrieer den, kleding en contact met de Nederlandse gemeenschap, waar onder zelfwerkzaamheid der ge repatrieerden. In vele gezinnen is er directe nood en vele gezinnen zijn in schulden geraakt. Wij hopen, al dus spr., dat er spoedig een re geling geëffectueerd kan wor den, waarbij de gerepatrieerde gezinnen daadwerkelijk worden geholpen. Het valt op, dat steeds meer bejaarden onze zorg behoeven. Hierbij springt in het oog, dat er ook onder de gepensionneerden, zowel van overheids- als van par ticuliere zijde velen zijn, die van maand tot maand met druk kende materiële zorgen belast zijn. Met vreugde memoreerde spr., dat Rotary-Nederland een steen tje wil ibijdragen tot oplossing van dit probleem. De heer Moora sprak de wens uit, dat allen nog beter dan voor heen zich bewust zijn van de hei lige taak tegenover de mede mensen en mede-Nederlanders, de gerepatrieerden. DE MINISTER SPREEKT. Hierna hield de minister van Maatschappelijk werk, mr F. J. Th. M. van Thiel een rede. De minister wees er op, dat de gemeenschapstaak, welke duide lijk aanwezig is ten aanzien van het grote probleem van de in schakeling van onze mede-Neder landers, die van Indonesië naar hier zijn gekomen, het vanzelf sprekend maakt, dat het departe ment van -"Maatschappelijk werk binnen het kader van de over heidstaak alles zal doen ter op lossing van dit probleem. Spr. bracht dank aan allen, die hun vrije tijd en werkkracht ter beschikking stellen om de ge meenschapstaak mede te vervul len. Het valt mij vaak op, zo ver volgde de minister, hoe goed de jeugd uit de gerepatrieerde ge zinnen zich op de scholen aanpast en opgenomen in de kameraad schap van de klas en de school. De jeugd geeft hier het lichtend voorbeeld aan de ouderen. De regering volgt het werk met grote aandacht, aldus besloot mi nister Van Thiel zijn toespraak, en zij is gaarne bereid om, waar zij kan, uw activiteit te steunen. Met erkentelijkheid constateer ik, dat zovele kerkelijke en par ticuliere organisaties zich hun roeping en taak bewust zijn ge worden. Moge uw werk de zo nodige zegen hierbij ontvangen, opdat het tot nog grotere was dom komt. DE TAAK VAN DE GOEDE BUUR. De laatste spreker was rector P. Mommersteeg, directeur van het diocesaan sociaal charitatief cen trum in het bisdom 's-Hertogen- bosch, die sprak over de taak van de goede buur. Spr. wees er op, dat wanneer tot in het verre ver leden ergens in Europa mensen vervolgt werden om redenen, die niet overeenstemden met onze begrippen van vrijheid en ver draagzaamheid, zij welkom wa ren in Nederland. Dit was een christelijke opvatting van sa menleven, die ons een reputatie heeft verschaft van een gastvrij land te zijn. „Waarom zouden wij thans aan de eigen medeburgers van het Nederlandse rijk niet 'n welkom bereiden gelijk wij het voor deze vreemden deden?", zo vroeg spreker. „Wat Nederland in het verleden groot deed zijn, zal het ook thans nog doen, wan neer wij onze roem als christelijk handelende natie handhaven". De gerepatrieerden zijn onze vrienden. Hun keuze tussen: wat was Indonesië en wat is Neder land? laat geen twijfel aan hun wil om onze vrienden te zijn en nu zijn zij van verre vrienden onze buren geworden. Het zal 'n winst blijken voor het Nederland se volk, wanneer de verre vrien den van bij de evenaar goede bu ren worden. Spr. meent zich vol doende duidelijk uit te drukken, wanneer hij zegt, dat het Neder landse volk het vraagstuk rond deze gerepatrieerden vóór alles christelijk moet zien. Dat dit in de practijk niet altijd even een voudig is, neemt spr. graag aan. Het bestuur heeft daarom zo goed gezien, dat bij het organise ren van de hulp aan de gerepatri eerden het apparaat van het ker kelijk en particulier initiatief moet worden ingeschakeld". Spr. vroeg tenslotte nog aan dacht voor de vraag: „Ligt hier ook niet een taak voor hen, die inspiratie geven aan de stijl, waarin ons volk de oplossing geeft voor dit proces van samen smelting met deze mensen, die het Nederlandse volk vormen?". Onze literatoren, onze liederen dichters en componisten, kringen die zo gemakkelijk gepasseerd worden, wanneer het over vraag stukken gaat, die de cultuur van het volk raken, zouden hier het hunne kunnen bijdragen. Heeft een thema als hi r bij de gerepa trieerden in het geding is, geen meesterwerken der literatuur te voorschijn geroepen? Hier kan ook van culturele zijde geholpen worden door de gunstige beïn vloeding der publieke opinie. NOG 1627 GEZINNEN ZON DER EIGEN HUISVESTING De voorzitter van de coördina tie-commissie voor gerepatrieer den, mr Ph. H. M. Werner voerde hierna het woord. Het aanpassingsprobleem is 'n moeilijk probleem. Nu de stroom uit Indonesië is afgenomen, zijn de moeilijkheden niet opgelost. Het moet de aandacht houden van regering en volk, aldus spr., en het zal zich wreken in de toe komst, als wij in ""'de oplossing niet slagen. Er is in ibrede kringen der ge repatrieerden een geprikkelde stemming; er is ontevredenheid over de wijze, waarop men hen is tegemoet getreden, hetgeen zich vooral concentreert op het vraagstuk der z.g. achterstallige betalingen. Huisvesting in woonoorden en pensions is uitermate kostbaar, maar, wat erger is, allerminst in het belang .van de assimilatie. Men mist verantwoordelijkheid voor eigen huishouding. Het ver- Hl blijf is van onzekere duur, waar door het aanvaarden van werk, het volgen van scholen, het aan sluiten bij kerkelijk en maat schappelijk leven wordt bemoei lijkt. De huizennood in Nederland was een remmende factor. Er zijn verschillende maatregelen getroffen om de beschikking te krijgen over woningen en thang is het zo, dat van de z.g. woning wetwoningen 5 pCt wordt bef stemd voor de gerepatrieerden'. Van 1 Juli 1950 t/m Augustus 1953, dus in 3 jaren, werden 7832 gezinnen aan een woning gehol pen. Op 1 September j.l, waren er nog 1627 gezinnen zonder eigen huisvesting. Het vraagstuk van de huisves- is een der benauwendste problemen. Er zijn er, die bij aan komst in Nederland op eigen ge legenheid ihiïisyesting vcnc?m. Deze huisvesting is vaak allerel lendigst en kan niet worden be stendigd. Onder degenen, die nog in woonoorden en pensions verblij ven, zijn er enige honderden, die reeds enkele jaren on die wijze zijn gehuisvest. Indien de om standigheden blijven, zoals ze nu zijn, zijn er over een jaar nog 1600 gezinnen in de woonoorden en kan nog niets gedaamzijn aan dé correctie van de andëre wan toestanden. Het overleg met de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft er toe geleid, dat hét volgend jaar 1000 woningen extra zullen worden toegewezen. De coördinatie-com missie is er zeer dankbaar voor, maar zij is niet tevréden, aldus spreker. De 46-jarige tirpmerman J. H. K„ die Dinsdagmiddag zijn vroutM' met bijlslagen heeft gedood, heeft zich, zoals men weet, 's avonds aan het bureau der centrale recherche gemeld. Hij maakte een kalme indruk. Op het bureau vernam hij, dat zijn vrouw was overleden. Volgens de verklaringen, welke K. bij de politie heeft afgelegd, had hij zijn vrouw, van wie hij gescheiden leefde, opgewacht bij de school in de Blesterstraat, waar zij haar negenjarig doch tertje ging halen. Met vrouw en De tuotfdrolspelers uit de film „The tfle and the brave" en de gehele technische staf van de M. G. M. zullen voor wat Arn hem betreft, in de week van 16 tot en met 23 October a.s. loge ren in het onlangs geopende hotel ,,'sJKoonings Jaght" on der Schaarsbergen, dat voor ge noemde week is afgehuurd. 16 kamers zullen tot de beschik.: king van de Amerikanen staan. Het hotel met een eigen terrein van 18 ha ligt circa 8 km van Arnhem, waar de opnamen (in de omgeving van de Jansplaats) zullen geschieden. Maandagnacht heeft de politie te Vlaardingen en te Schiedam een goede slag geslagen, waar mede zij, naar wordt gehoopt, een einde heeft gemaakt aan een se rie inbraken, die de laatste tijd grote onrust in de stad hadden gewekt. Toen Maandagnacht een Vlaar- dingse politieman van een bezoek naar huis ging het was om streeks kwart voor één werd zijn aandacht getrokken door een auto, die in de omgeving van de Surinamesingel stond en waarin een man zo'n beetje zat te slapen. Onze politieman, die blijkbaar voelde, dat hier iets niet klopte, ging erop af en informeerde, wat de man daar deed. Het antwoord luidde, dat hij thuis ruzie had gehad en daarom de deur maar was uitgegaan. Het bleek, dat de man, die zei monteur-autohande laar te zijn, niet in het bezit was van een rijbewijs. Dat klonk nog al vreemd en daarom volgde het verzoek mee te gaan naar het po litiebureau. Aan dat verzoek gaf de onbekende gewillig gehoor en samen reed men naar de markt. Nadat de wagen daar was ge parkeerd, stapten de mannen elk aan een kant uit. De aangehou dene nam echter de benen. Er werd onmiddellijk alarm gemaakt. Een der patrouilles kwam op de Maassluise dijk een man tegen, die de sommatie kreeg te stoppen. Daar had deze echter geen zin in en hij ver dween via een sloot op het ter rein van de nettentaanderij on danks het waarschuwingsschot, dat een van de agenten loste. In het duister hebben de poli tiemannen een cordon gelegd om de taanderij, waarbij een van hen nogal een hachelijk moment mee maakte, toen hij in een sloot te recht kwam en daar slechts met behulp van een collega kon uit komen. Inmiddels had men op de markt de achtergebleven auto onderzocht en daarin werd een. compleet stel inbrekerswerktui gen aangetroffen, evenals een portefeuille, waarin o.a. een rij bewijs en een paspoort van iemand uit Schiebroek. Bij on derzoek bleek dit paspoort af komstig van een inbraak, die daar in de nacht van Zondag op Maandag was gepleegd. Meer succes bracht een andere vondst, namelijk een rekening ten name van een inwoner van Schiedam, de bij de politie niet onbekende G. H. Via de Schiedamse politie kwam aan het licht, dat deze man niet thuis was en er werd afgesproken, dat zijn huis in het oog zou worden gehouden. Inmiddels zetten de Vlaarding- se politiemannen hun zoeken voort en ze strekten hun pogin gen ook uit tot het stationsem placement, waarheen men de vluchteling de wijk had zien ne men. Ook dit werd onderzocht, maar zonder resultaat. Dat het er spannend toe is gegaan, moge blijken uit het feit, dat bij al dat zoeken een aantal waarschu wingsschoten moest worden ge lost. Tegen een uur of zes in de morgen kwam er op het bureau een telefoontje binnen, waaruit bleek, dat de gezochte bij zijn huis in Schiedam was aangehou den. Hij was daar kletsnat aan gekomen en bleek, nadat hij zijn jas op de taanderij had achterge laten, de weg naar huis via Ke- thel te voet te hebben afgelegd. Hij werd overgebracht naar Vlaardingen, waar hij duchtig aan de tand werd gevoeld. Hier bij werd zoveel materiaal tegen hem geproduceerd, dat hij be kende zich schuldig te hebben gemaakt aan de inbraak te Schie broek en aan een vijftal inbra ken te Vlaardingen. fdnd is hij naar het huis in de Isingstraat gelopen. Onderweg is gesproken over de regeling ener scheiding, o.a. over polissen én andere papieren. De man zou getracht hebben zich met zijn vrouw te verzoenen, rriaar zij zou hem hebben gehoond en een klap gegeven. K. verklaarde, dat hij door het dolle heen wks geraakt. De bijl had hij bij zich om een werkbank in het huis van zijn vrouw te slopen. Getuigen geven een ander beeld van het gebeurde. Een vrouw heeft o.a. verklaard, dat zij uit het raam van haar Woning heeft waargenomen, dat K. de bijl uit zijn fietstas haalde en in zijn zak stak, terwijl zijn vrouw een papier las. Hij had de brom fiets aan de kant gezet en stond op dat ogenblik schuif achter de vr.ouw. Met de bijl hééft K. zijn vfouw drie slagen in tie hals en op het hoofd toegebracht, waar door zij onmiddellijk overleed. De getuigenverklaringen over de man lopen uiteen. De een noemt hem een bruut, anderen schetsen hem als een man met een hart van goud, die niemand kwaad deed. De echtelieden waren al voor de vierde keer uiteengegaan. Met toestemming van de vrouw had K, 's morgens enige artikelen uit het huis gehaald. Onïclat zij niet met hem in contact wilde komen, had de vrouw het huis verlaten. Xoen zij 's middags om twaalf uur thuis kwam, constateerde zij dat er een voorwerp in het slot van de huisdeur was gestoken. Zij beschouwde dit als een plage rijtje van haar man en zij heeft op het politiebureau Huygens- park mededeling ervan gedaan met verzoek: hem terzake te ver manen. Maandag blijkt die man ook aan de deur te zijn geweest om de verhouding tè herstellen. De vrouw heeft hem niet toegelaten, maar hem door de brievenbus te woord gestaan. Naar aanleiding hiérvan heeft de vrouw die dag de politie gevraagd rpaatregelen te nemen, dat de man zijn bezoe ken zou staken. K. ontkende bij zijn verhoor, dat hij de bedoeling heeft gehad zijn vrouw te doden. Het m.s. „Johan van Olden- barnevelt" van de stoomvaart maatschappij „Nederland" zal heden met 1400 emigranten van Amsterdam naar Australië ver trekken. De inscheping van de passagiers, onder wie zich een gezin met 11 en 4 gezinnen met 10 kinderen bevinden zal aan de Javakade te Amsterdam ge schieden. Het schip wordt 29 October in Fremantle, 3 Nov. in Melbourne en 6 November in Sydney ver wacht. Vorig jaar is te Oostburg een bespreking gehouden tussen de vertegenwoordigers van het wa terschap en de gemeenten om in West Zeeuws-Vlaanderen te ko men tot de oprichting van een zuiveringsschap, daar de wate ren steeds meer worden veront reinigd. Bij deze bespreking bleek, dat men algemeen afwijzend stond tegenover de oprichting van een dergelijk zuiveringsschap. Hoe wel dus mocht worden verwacht dat het zuiveringsschap er niet zou komen, blijkt thans dat van overheidswege vooral van de zij de van het rijksinstituut voor zuivering van afvalwater (R. I. Z. A.) voorkeur bestaat voor de oprichting ervan. Bij een ter provinciale griffie van Zeeland gehouden bespre king tussen waterschapsbestuur ders en de commissie voor zuive ring van afvalwater, onder lei ding van hoofdingenieur-direc teur ir G. Maris, bleken de bezwa ren tegen de vorming van een zuiveringschap in West Zeeuws- Vlaanderen zodanig, dat eerst ge tracht zal worden in Oost Zeeuws- Vlaanderen een zuiveringschap te formeren. HOGE LONEN BIJ DE BIETENCAMPAGNE IN WEST ZEEUWS VLAANDEREN Nu de suikerbietencampagne in West Zeeuws-Vlaanderen op volle toeren gaat draaien, blijkt dat er gebrek aan bietenstekers is, zodat Belgische arbeiders per bus worden aangevoerd. Dat de lonen hiervoor aantrek kelijk zijn moest een werkgever in de industrie in het grensgebied ervaren, toen 's ochtends zonder kennisgeving 16 arbeiders ont braken. Bij navraag bleek weldra, dat ze'emplooi op het land had den gevonden tegen hogere lonen. Aanwinst voor de haven. Gisteren arriveerde in de Ter- neuzense haven een 10-tons drij vende grijpkraan voor de N.V. Aug. de Meijer Zonen's Scheep vaart-, Expeditie- en Agentuur- Maatschappij. Deze kraan bete kent voor het' havenbedrijf te Terneuzen een belangrijke aan winst. Vismijn. Visaanvoer in de week van 20 tot en met 27 September op de vismijn te Breskens. 1179 kg bot van ƒ0.16ƒ0.54; 307 kg schar van ƒ0.42ƒ0.70; 526 kg schol van ƒ0.49ƒ0.64; 507 kg tong van ƒ1.14ƒ2.51; 51 kg rog van 0.48; 83 kg bin nenlandgarnalen 0.791.16; 9829 kg exportgarnalen 1.01 2.60. Auto geslipt. Bij het oprijden van de toe- gangsbrug der provinciale boot slipte gistermiddag een Volkswa gen bestuurd door een handels- DE AANVAL OP DE MARINEHAVEN VLISSINGEN BEGONNEN. Woensdagavond om zeven uur is door een „special boat section" een aanval begonnen op de mari nehaven Vlissingen. Hiermede is de Scheldestad thans rechtstreeks betrokken bij de grote vlootoefe ning „Mariner", want hoewel de Dinsdagavond begonnen actie hiervan een afzonderlijk deel vormt, vloeide het een toch uit het ander voort. Deze actie heeft ten doel de maritieme havenver dediging van Vlissingen in het geweer te brengen. De verdedi gers zullen geen gemakkelijke taak hebben, gezien de middelen, waarmede de aanvallers de strijd züllen voeren. Zo zullen o.m. kik vorsmannen van een speciaal op geleide Engelse eenheid aan de oefening deelnemen. Deze zowel te land als te water strijdende mannen genieten de reputatie ware vechtjassen te zijn. Ook het Onderzeebootwapen zal door de: aanvallers worden gebruikt. Dh verdedigers staan* tal van moder ne strijdmiddelen ten dienste. Zo zullen zij gebruik maken kunnen maken van radar en uiteraard van sterke zoeklichten. Voorts zullen patrouillevaarten worden gemaakt, terwijl kleine schepen, speciaal ter bestrijding van het ionderzeebootwapen, zullen wor den ingezet. ERNSTIG ONGEVAL BIJ OEFENING „MARINER." De Britse kruiser „Swiftsure" is in het Noordelijke deel van de Atlantische Oceaan in botsing gekomen met de Britse torpedo boot jager „Diamopd", aldus is Woensdagmorgen te Londen be kendgemaakt. Beide schepen nemen deel aan de oefening „Mariner". Er zou den 32 slachtoffers zijn te be treuren. De eerste berichten over het aantal slachtoffers werden op gevangen door het voor de duur van de oefening in Nortwood gevestigde hoofdkwartier van de marine. De schepen kwamen ongeveer 80 mijl ten Zuiden van IJsland met elkaar in botsing. De woordvoerder verklaarde, dat beide schepen nog zeewaardig blijken te zijn. De torpedoboot- jager was op de thuisreis en had koers gezet naar de Clyde. Beide schepen waren uit de oefening teruggetrokken en zouden voor inspectie in dok moeten, De „Swiftsure" is een kruiser van 8000 ton en heeft een be manning van 850 koppen. Het schip was één van de „vijanden" die dreigden konvooien in de Atlantische Oceaan aan te val len. De Diamond is een torpedo- bootjager van het type „Daring Class". Een schip van de „Daring". klasse heeft gewoonlijk een be manning van 308 koppen aan boord. Het schip is in Februari j.l. van stapel gelopen. Volgens de Britse admiraliteit is geen der 32 slachtoffers ern stig gewond. De „Swiftsure" werd aan stuurboordzijde bij de brug be schadigd. Er werd geen schade onder de waterlijn gemeld, Door de botsing brak brand aan boord van de kruiser uit. De beman ning was deze echter spoedig meester. De 32 gewonden zijn allen op varenden van de kruiser „Swift sure". vertegenwoordiger uit Steen wij- kerwold. De auto kwam terecht op een paaltje, waarop de afsluitboom rust, dat uit de grond werd ge rukt. De Volkswagen werd aan de linkerzijde zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Riolering aanbesteed. B. en W. van Clinge hebben aanbesteed de riolering in de Achterstraat tè Nieuw-Namen en in de Kerkstraat te Clinge. Ingeschreven werd door: P. Mollet te Hoofdplaat voor ƒ14.200; M. P. Hol te Klooster- zande ƒ13.999; firma Lucasse en Sponselee te Walsoorden 12.900 en J. P. Sanderse te Axel 11.399. De uitvoering van het werk is opgedragen aan de laagste in schrijver. Hcog bezoek. Dinsdagmiddag bracht West- Vlaanderens gouverneur, de heer Van Outryve d'Yddewalle met zijn echtgenote en vele vooraan staande personen uit West- Vlaanderen een bezoek aan de tentoonstelling „De jacht in de kunst" in de bovenzalen van het gemeentehuis. Zij werden opge wacht door burgemeester Von Bönninghausen, die het gezel schap rondleidde en de nodige toelichting gaf. De bezoekers wa ren verrukt over hetgeen de ex positie te zien gaf. De gouverneur was de tolk van het gezelschap toen hij de burge meester dank bracht voor de gul le ontvangst. Over de tentoonstel ling drukte hij zich als volgt uit: „Ik weet dat de jacht een kunst was, maar vóórdat ik deze expo sitie bezocht, wist ik niet dat er zóveel kunst was in de jacht". Ook werd nog een bezoek ge bracht aan de Ned. Herv. kerk welke dateert van 1612. De najaarskermis. De najaarskermis is rustig ver lopen. De vereniging „Gemeen tebelang" had een volkskoers ge organiseerd, die heel wat mensen op de been bracht. Verder bonden de veteranen van de v.v. IJzen- dijke de strijd aan tegen een com binatie van het eerste en tweede elftal. De oudjes gaven nog goed spel te zien. Doordat zij echter in het uithoudingsvermogen te kort kwamen, moesten zij deze wedstrijd met 02 verliezen. Des avonds gaf de Gentse postharmonnie een concert. De Amerikaanse luchtmacht heeft een contract gesloten met een vooraanstaande Amerikaan se vliegtuigfabriek voor de „in leidende bestudering van plan nen" voor een vliegtuig, dat door atoomkracht wordt voort bewogen, aldus is door de fa briek te Burbank bekendge maakt. Het dijkherstel bij Ouwerkerk vordert gestadig. De omvang van de werkzaamheden mag echter niet uit het oog worden verloren en ook moet rekening worden ge houden met het weer, dat een be langrijke factor is. Voor een groot deel wordt nog altijd „onder water" gewerkt. De belangrijkste werkzaamheden, waarmede men thans bezig is, kunnen in onderdelen worden ge splitst. In de eerste plaats de westelijke verbindingsdam tussen de oude zeedijk en de nieuwe ringdijk; deze dam is dicht, maar men is thans bezig met de afwer- V— In geautoriseerde bewerking uit het Amerikaanse door E. VEEGENS—LATORF. 46) (Nadruk verboden). Toen hij het probleem eenmaal had ontdekt, vond hij het overal terug. Het bestond ook bij de gouden kringen op de pauwen staart, en de strepen van de zoet waterbaas. Hoe deden de dieren het? Hij ging naar de openbare Het was niet het prpbleem van het voortbestaan vap de sterk- sten, maar van het ontstaan van de sterksten, niet hoe de sterk- sten voortbestonden, maar hoe zij ooit ontstonden. Niet. hoe de giraffe zich handhaafde door zijn lange, nuttige hals, mpar hoe hij er aan kwam. Hoe kreeg de kwal leeszaal en las en las, maar vondi Jiaar vermogen om ta steken en geen antwoord. Blinde, maar tal loze toevallige variaties, zeiden de boeken, en het voortbestaan van de sterkste variaties. Hij^pdroeg de diepzeevis ee: weigerde dit te aanvaarden. Ont dekte de spin de duurzame kleef stof en de giftige slang zijn nood lottig gif, dat een hoogst gecom pliceerde chemische formule heeft door talloze „blinde" variaties, totdat hij er toevallig op stootte? En als hij bij toeval dat gif had, voortgebracht, bezat hij dan oo bij toeval om zijn geheime formu le aan zijn jongen door te gevenf zodat zijn jongen een evengoed.; gif als hun vader konden toebe reiden, zodat generaties van slan-^ gen konden voortbestaan op de j beste manier? Het gif als gif was schitterend, dodelijk, onfeilbaar. n •abne i -:o. waarom kon de eledtrische aal een stroom van meerdere hon- deld volt uitzenden eiï.'waarom electri- sche lantaarn voor.: zfiïi ogen? Het leven bevatte ee« woot ge heim. Het ahtwoord y.'^s pijnlijk pntoereikend. Weten de geleer- "en, dat zij het niet 'weten? Dit robleem hield hem jarenlang bezig totdat hij een meisje ont- oette, dat Elsie heette. Zo kreeg Tom telkens-wanneer ij naar het Central Park ging en nieuw gevoel van' verwonde ring en droefheid omdat hij de fgrond van alles niet wiste. Meest al ging hij naar de rótsen en dwaalde rond langs" deikr.onke- lende voetpaden en de rotsachti ge stroompjes. Soms lag hij daar op het koele tapijt van groene bladeren en voelde zich verwant met deze goede en schone aarde, terwijl hij de roodbruine velle tjes en de glinsterende oogjes van de eekhoorn gadesloeg. Daar boven zich kon hij de aaneenge sloten rijen vensters van de wol kenkrabbers zien. Wat werkten de mensen hard, en.de eekhoorns speelden maar, dacht hij. Hierin zat iets verkeerds. Op bewolkte dagen waren de wolkenkrabbers half in de wolken verborgen. Dan waren zij mooier. De scherpe spitsen van de gebouwen staken boven de voorbijdrijvende wol ken uit en hadden een zekere ont zag inboezemende ten hemel ge richte verheffing en glorie over zich. Of als de ondergaande zon haar pijlen door ze heen schoot, met scherpe schaduwen en don kere plekken in de lucht en de hemel was blauw, dan schenen de trotse torens zich door de lucht te bewegen als de masten van een schip op zee. II. Toen het Kerstmis werd ging de familie naar een Christelijke kerk. De vader was meer dan dertig jaar in dit land geweest zonder ooit een kerk van binnen te hebben gezien. Eens had hij uit nieuwsgierigheid om 'n hoek je van de deur gegluurd. Hij wist dat het een kerk was, maar het ging hem niet aan. •Tom en -.Eva en hun moeder waren dadelijk bereid geweest om met Flora naar de Italiaanse kerk in de Chinezenwijk te gaan. Daar kwamen maar heel weinig Chinezen. Er waren veel arme mensen in de kerk en het waren voornamelijk vrouwen. Moeder Fong had het gevoel, dat zij voor het eerst in de Westerse samen leving doordrong, alsof zij Ame rikanen binnenshuis ontmoette inplaats van ze alleen maar op straat te zien. De arme oude vrouwen met haar lange zwarte rokken, die bijna tot haar enkels reikten, zagen er net uit als Chi nese vrouwen. Sommige waren gebrekkig of hadden gezwollen enkels of een beverige loop. An dere waren jonge huisvrouwen. Er was iets aan armoede, dat al les vertrouwd en makkelijk te begrijpen maakte alsof je hun harten kende, hun strijd, en hun geheime trots, en het leven was een lang en nooit eindigend pro ces van vechten en handhaven van die trots. Er gebeuren dingen met arme mensen, ongelukken, sterfgevallen, tegenspoed, ver lies van een betrekking, en de armen worstelen verder opdat zij drijvend kunnen blijven op de levensstroom en niet helemaal ten ondergaan, en de dingen blij ven voortgaan met te gebeuren. En deze worstelingen geven hun een gemeenschappelijk stempel van menselijkheid, maar zij ver bergen allen hun persoonlijk ver driet en hun strij^ om het geluk. (Wordt vervolgd.) king en het op de juiste hoogte brengen. Dit werk nadert met rasse schreden zijn voltooiing. In de tweede plaats wordt ge werkt aan de oostelijke dam, die eveneens als verbinding tussen de oude en de nieuwe dijk geheel als gronddijk zal worden opge worpen en zal dienen als beveili ging van het zwaar beschadigde deel van de oude zeedijk, waarop de nieuwe verbinding aansluit. De bouw van de dam vordert goed. Hij steekt al over een flin ke afstand boven water uit. Het derde en belangrijkste punt vormt de plaats, waar straks de sluiting zal geschieden. Hier zijn de zinkwerkzaamheden in volle gang. Tienduizenden vierkante' meters zinkwerk zijn hiervoor nodig en de rijswerkers hebben hier handenvol werk om de enor me hoeveelheden rijsthout, welke ter plaatse worden aangevoerd, tot zinkstukken te maken. Deze stukken worden niet alleen ge legd als drempel, waarop straks de afsluitcaissons moeten rusten, maar ook als bescherming van de oude zeedijk en op de plaats, waar de landhoofden moeten worden aangebiacht. Al deze werkzaamheden, die overigens in snel tempo worden uitgevoerd, vorderen veel tijd. Zij vormen 't belangrijkste onderdeel van de grote strijd, welke bij Ouwerkerk tegen het water wordt gevoerd. Wanneer de oostelijke dam klaar is en het zinkwerk gereed, dan kan het meer spectaculaire werk, de plaatsing van de caissons, gaan beginnen. Teneinde nog vóór het invallen van de winter een beslissing te forceren, is het aantal arbeiders onlangs bijna verdubbeld. De dienst dijkherstel Schouwen en Duiveland stelt alles in het werk het tempo zo hoog mogelijk op te voeren. Tot de definitieve slui ting zal Ouwerkerk daarom de plaats zijn van grote activiteit. Over de vraag, wanneer de slui ting zal geschieden, kan nog niets met zekerheid worden ge zegd. Er zijn te veel factoren, welke hierbij een rol spelen, o.a. ook de aanvoer van materialen. Het ligt echter in de verwach ting, dat het op zijn vroegst be gin November zs.1 worden.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2