De olie-industrie in Het bezoek van H. M. de Koningin aan Doiveland DE JONGSTE RUSSISCHE NOTA Pe rzie Koningin Juliana opende verpleeghuis Der Boede" te Koudekerke Proces tegen neo-fascisten trok veel belangstelling De aanstaande zes-ministersconferentie Reeds veel belangstelling voor de voorjaarsbeurs '54 Een jaar geëist tegen Paul van Tienen en Mr. Wolthuis Strafbaarstelling van de koper in strijd met de wet Zoon van Mossadeq gearresteerd WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON-en MAANSTANDEN DE NEDERLANDSE LOONSVERHOGING Het proces tegen Mossadeq Maandelijks een verlies van ongeveer 13 millioen gulden Gouverneur Warren iot opper-rechier der V. S. benoemd Havenstaking aan Amerikaanse Oostkust Oct. Slichting van de Arbeid over de indexcijfers Frunkering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DONDERDAG 1 OCTOBER 1953. 8e Jaargang No. 2960. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adree Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uui Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Om treeks half tien Woens dagmorgen is H. M. de Koningin per hefschroefvliegtuig aangeko- komen bij de Rampaartse dijk op Duiveland voor haar niet offi cieel bezoek aan enkele gedeel ten van dit eiland. In gezelschap van verscheidene autoriteiten heeft de Koningin zich naar Nieuwerkerk, en via de Ram paartse dijk, naar Oosterland be geven. Daar sprak-H. M. met le den van het gemeentebestuur en van het polderbestuur. Het gezélschap begaf zich ver volgens naar Sirjansland en Bruinisse. Een enthousiaste me nigte had post gevat bij het ver enigingsgebouw, waar de Konin gin hartelijk werd begroet. De Koningin sprak o.a. met burge meesters en wethouders, leden van de gemeenteraad en van het bestuur van het calamiteuze wa terschap Bruinisse. Hare Majes teit liet zich voorlichten over de toestand van de dijken en de middelen die werden gebruikt om te maken dat Bruinisse de winter veilig zal kunnen doorkomen. Met leden van het gemeente bestuur heeft de Koningin ge sproken over de huisvesting van evacué's uit Oosterland in Brui nisse. H. M. heeft zich eveneens met enkele bewoners van Brui nisse onderhouden. De Koningin is vervolgens naar Ouwerkerk vertrokken. In haar gezelschap bevonden zich o.a. de commissaris van de Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, leden van Ged. Staten van Zeeland, de hoofdingenieur directeur van de dienst der Zui derzeewerken, ir. J. F. R. van de Wall, met enkele van de hoofd ingenieurs van deze dienst, en de hoofdingenieur-directeur van de provinciale waterstaat in Zee land. In Nieuwerkerk wees burge meester A. A. van Eeten aan H. M. de plaats aan, waar ver schillende huizenblokken geheel in de golven waren verdwenen en in de rampnacht veel mensen waren verdronken. In Oosterland en Sirjansland kregen enkele kinderen een konijntje van de Koningin. In Sirjansland had de Koningin nog een onderhoud met de heer Jongkind, de leider van de daar werkende C.C.H.-schoon maakploegen (coördinatiecom missie hulpverlening aarl het rampgebied). De schoonmaak ploegen, bestaande uit jongens van allerlei landen, hebben in het rampgebied veel gepresteerd. Na het bezoek aan Schouwen- Duiveland scheepte de Koningin zich in op de „Oosterschelde". Tijdens de vaart van Ouwerkerk naar Katse veer werd aan boord de lunch gebruikt. Na een snelle rit van Katse veer naar Koude- kerke werd het nieuwe verpleeg huis „Der Boede" geopend. Naar aanleiding van een be richt in 'n Nederlands blad, vol gens hetwelk de op 20 October a.s'. vastgestelde conferentie van de 6 ministers van Buitenlandse Zaken van „Klein Europa" ter bestudering van het verslag der thans te Rome vergaderende plaatsvervangers mogelijk zou worden uitgesteld, wordt in be voegde kringen verklaad, dat de datum van 20 October in begin sel nog steeds gehandhaafd biijft. Men voegt in genoemde krin gen evenwel hieraan toe, dat, ofschoon terzake niets besproken is, zekere landen de datum van de conferentie wel uitgesteld zouden willen zien, terwijl ande re landen daarentegen vervroe ging zouden wensen. De duur van de volgende voor jaarsbeurs in 1954 is gesteld van 30 Maart tot en met 8 April. Voor deze jaarbeurs blijkt me de als gevolg van de gunstige resultaten van de najaarsbeurs veel belangstelling te bestaan, naar kan worden opgemaakt uit het grote aantal inschrijfformu lieren dat dezer dagen te Utrecht werd ontvangen. De inschrijving sluit op 5 October a.s., zodat mag worden aangenomen, dat in de komende voorjaarsbeurs de jaarbeursruimte weer volle dig zal zijn bezet. President Eisenhower heeft Woensdag gouverneur Earl War ren van Californië benoemd tot opperrechter der V.S. Warren volgt Fred Vinson op, die drie weken geleden aan een hartaanval overleed. De benoe ming moet nog door de senaat worden goedgekeurd. President Eisenhower, die de benoeming op een persconferen tie bekendmaakte, noemde War den een man, die bekend staat om zijn onkreukbaarheid en eer lijkheid. Woensdag te middernacht gin gen de havenarbeiders van twaalf havens aan de oostkust van de Verenigde Staten in staking. De havens zijn New York, Portland, Boston, Providence, New Londen, New Haven, Bridgeport, Wil mington, Philadelphia, Chester, Baltimore en Hampton Roads. De stakers eisen loonsverhoging en andere verbeteringen. De regering overweegt toepas sing van de Taft-Hartleywet, waardoor de staking 80 dagen kan worden uitgesteld. i' - a n t r\ 11 n tv O V t 1 De raad der gemeente 's-Her- togenbosch heeft destijds een verordening op de winkelslui tingswet vastgesteld. Deze ver ordening houdt een verbodsbe paling in, ten doel hebbende het handhaven van de bij of krach tens genoemde wet vastgestelde sluitingstijden door mede-straf baarstelling van de koper bij overtreding der wet. De Kroon heeft thans dit raadsbesluit vernietigd op grond dat de wet niet toelaat, dat de gemeentelijke wetgever naast de in de wet omlijnde verboden 'n ander stelt en dus corrigerend optreedt. Dr Ghoelam Hossein Mossa deq, zoon van de voormalige Perzische premier, is in Tsjemi ran, waar hij zich sedert 19 Aug. schuil hield, gearresteerd. Hij werd gezocht wegens deel neming aan de verdediging van het huis van zijn vader tegen aanhangers van de sjah. Hij zou voorts hebben aangezet tot het omverwerpen van standbeelden van de sjah. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Donder dagochtend tot Donderdagavond. Zuidwestelijke wind. Vrij veel bewolking met voor namelijk in de Noordelijke helft van het land in de ochtend af en toe wat lichte regen of motregen, maar in de Zuidelijke provincies ook enkele opklaringen. Krach tige tot matige, maar aanvanke lijk langs de Wadden en de kust van Noord-Holland nu en dan nog harde Zuidwestelijke wind. Iets hogere temperaturen dan gisteren. VRIJDAG 2 OCTOBER. Koningin Juliana heeft Woens dagmiddag het verpleeghuis voor langdurige zieken „Eer BGede te Koudekerke geopend. Dit ver- pleeghuis wordt geëxploiteerd door de stichting „Verpleeg- en lusthuizen Walcheren". De voorzitter van deze stich ting, burgemeester A. H. S. Ste- meiding van Oost- en West-Sou- burg uitte zijn dankbaarheid jegens de Koningin voor haar aanwezigheid. Hij deelde mede, dat het verpleeghuis het eerste is in Zeeland en voor het werk dei- federatie van verpleeginrichtin gen een meer dan symbolisch be gin vormt. Over het ontstaan van de stich ting zeide spreker o.m., dat toen na de bevrijding en de daarop gevolgde drooglegging van Wal cheren de door de bezetter ge ëvacueerde ouden van dagen naar hun haardsteden konden terugkeren, de hulpbehoevenden en zieken door de zorgen van het rijk zijn ondergebracht in een tweetal gehuurde behuizingen. Eén daarvan was de buitenplaats Der Boede", het andere „Irma ïn Domburg. Enigen onzer heb ben begrepen, dat het de taak van kerken en gemeenten was om de zorgen van het rijk over te nemen. Uit dit initiatief is in 1949 de stichting „Verpleeg- en rust huizen Walcheren" geboren, die zich door het tot de grond af branden van „Irma al direct voor de zware taak geplaatst zag voor ruim 50 merendeels zieke bejaarden een onderkomen te zoeken. De stichting beleeft thans een blijde dag, zo vervolgde spre ker, nu zij Uwe Majesteit het met twee paviljoens uitgebreide verpleeghuis „Der Boede" kan tonen. Nadat spr. er de aandacht op had gevestigd, dat de groei van het werk der stichting nood zaakte tot differentiatie, die^ re sulteerde in vier verpleeghuizen verspreid over Walcheren, terwijl de bouw van een vijfde reeds is aanbesteed, zeide hij dat voor lij ders van chronische kwalen als regel geen plaats in een zieken huis ie. De stichting is dankbaar een bijdrage te kunnen leveren tot leniging van de nood. Als eerste Zeeuwse verpleeghuis met zijn 140 bedden betekent het veel, maar lang niet genoeg. Immers de statistiek wijst uit, dat op iedere 1000 inwoners 2 bejaarden chronisch ziek zijn. In Zeeland met zijn 250.000 inwoners zijn al leen al circa 1500 rheumapatién- ten. De behoefte is dus vele ma len groter dan waarin de ver pleeghuizen kunnen voorzien. Gisteren zijn de landelijke lei der van de nationaal-Europese sociale beweging, de 51-jarige mr J. A. Wolthuis uit Groningen en de algemene leider, de 31-jari- ge boekenimporteur Paul van Tienen, die de vorige maand zijn gearresteerd, voor de rechtbank verschenen. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.45 10.20 11.— 11.10 steden zijn grote aantallen paiti- culiere verpleeghuizen, waar chronische zieken worden ver pleegd op een wijze die niet deugt. De federatie stelt hoge eisen aan de aangesloten inrichtingen en verklaart daarmede de oorlog aan de particuliere verpleegin richting, welke uit oogmerk van winstbejag van de chronische lijder een melkkoetje maakt. Spreker is'van mening, dat de verzorging van langdurige zieken in de charitatieve sfeer thuis hoort en het zal daarom onze taak zijn, aldus spreker, er voo* te zorgen, dgt het aantal goede verpleeginrichtingen wordt uit gebreid. Ook aan een verzekeringssy steem, zoals het ziekenfonds of de sanatoriumverzekering, zal de federatie aandacht moeten schen ken, aldus spr., die voorts zeide dat het hem verheugt, dat on danks moeilijkheden de stichting „Verpleeg- en rusthuizen Wal cheren" dit grote gebouw heeft gesticht en daarmede een belang rijke stap vooruit doet op de weg, welke zal moeten leiden tot een betere verzorging der langdurig zieken in Nederland. Tenslotte deelde de heer Wes- seldijk mede, dat het „Koningin Julianafonds" een belangrijke subsidie aan de federatie heeft toegezegd. Nadat de thee was gebruikt, begaf het gezelschap zich weer naar de gereedstaande auto's en werd in snelle vaart door Vlis- singen gereden naar het station, waar zich een grote mensen menigte op het perron en in de stationshal had verzameld. Luide toegejuicht begaf H. M. zich naar een gereedstaande extra trein. Hier nam zij afscheid van de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, en de burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, die haar uitgeleide deden. Van de zijde van het openbaar ministerie bleek voor dit proces belangstelling te bestaan. Zo woonde o.a. mr W. P. Bakhoven de zitting bij. Ook hoge functio narissen van de Amsterdamse politie, onder wie commissaris H. Dijkstra en vele advocaten waren aanwezig. De publieke tri bune was geheel gevuld. Aan de verdachten was ten laste gelegd, dat zij „als oprich ters en bestuurders, immers als .leiders" hebben deelgenomen aan de N. E. S. B„ die als orga nisatie het streven van de vree- gere N.S.B. of van een of meer der art 1 van het besluit ontbin ding landsverraderlijke organisa ties bedoelde organisaties tracht voort te zetten. Mr Wolthuis opperde bezwaren tegen de dagvaarding. Hij zeide, dat geen duidelijke feiten waren omschreven en dat hem dus niet duidelijk was, waarvoor hij te recht moest staan. De officier haalde een aantal wetsartikelen aan, waaruit hij meende te mogen concluderen, dat het beroep op nietigheid on gegrond was. De rechtbank begaf zich in raadkamer om over het verzoek van verdacht te beslissen. Vijf minuten later kwam zij terug in de zaai. De president deelde mede, dat de rechtbank de ten lastelegging voldoende feitelijk omschreven achtte. Hij las stukken voor uit een praeadvies, dat de beide verdach ten hadden uitgebracht in April j.l. Het was een praeadvies, dat moest dienen tot oprichting van een nieuwe partij. Er werd ge sproken over „sxontstrijders-or ganisaties" van oud-Oostfront strijders en over de naam, die een probleem vormde, omdat men aanvankelijk gedachte had; aan „nationaal sociale beweging Af gekort zouden die worden N.S.B Daarom wenste men het Ter zitting vertelde Van Tie nen, dat hij gedoeld had op leden van de stichting expolitieke de linquenten en leden van zijn eigen „werkgemeenschap Euro pa". De president ging vervolgens over tot bespreking van de op richting der N.E.S.B. Deze ge schiedde op 21 Juni in een verga dering te Amsterdam. Van Tienen had een 25-tal vertegenwoordi gers uitgenodigd van de stichting oud-politieke delinquenten en van de voormalige werkgemeenschap Europa, waarvan hij zelf de lei der was. Voorts was aanwezig een delegatie van de Vlaamse so ciale beweging. Na de oprichtingsvergadering werd mr Wolthuis door Paul van Tienen benoemd tot leider van de beweging in Nederland. President: „Wat was precies die werkgemeenschap Europa? Van Tienen: „Het was een zui ver culturele organisatie voor oud-politieke delinquenten, die streefde naar een verenigd Euro pa op nationale grondslag en wel op cultureel gebied. Wat de ge- meenschap dus op cultureel ter- rein trachtte te bevorderen, streeft de N.E.S.B. op politiek gebied na". Eis: één jaar gevangenisstraf. Tegen het middaguur kreeg de officier van justitie de gelegen heid zijn requisitoir uit te spre ken- - i „De justitie heeft deze zaak niet opgeblazen" aldus mr Hol lander. Hoogstens kan men zeg gen, dat er in dit proces sprake van een weinig voorkomend zijn men woord „Europese" toe te voegen. n.m 10.30 11.05 11.45 11.55 15.56 1 6.40 18.16 2 6.42 18.16 0.31 16.17 3 6.44 18.14 1.44 16.33 4 6.45 18.11 2.55 16.46 5 6.47 18.09 .4.04 16.58 6 6.49 18.07 5.13 17.10 Strijd tegen de particuliere verpleeginrichtingen. De voorzitter van de federatie van verpleeginrichtingen voor langdurige zieken, mr. L. C. Wes- seldijk, uit Utrecht, heeft vervol gens een toespraak gehouden, waarin hij opmerkte, dat de ope ning van „Der Boede" een stap vooruit is op de moeilijke weg, die de federatie voor zich ziet bij de behartiging van de belangen der chronische zieken. Hoewel het op het gebied van de gezondheidszorg gonst van ac tiviteit, is er echter één groep zieken, die wij „de vergeten groep" zouden kunnen noemen Dat zijn de langdurige zieken van alle leeftijden. Er zijn weinig goede verpleeginrichtingen, aldus [spreker, en vooral in de grote De Sowjet-Unie heeft voor gesteld, dat de ministers van Buitenlandse Zaken van de Gro te Vier over Duitsland van ge dachten zullen wisselen en dat communistisch China moet deelnemen aan algemene be sprekingen over het verminde ren van de spanning in de we reld. De Russische regering ver klaart zich in de Maandag aan de 3 Westelijke mogendheden overhandigde nota voorstand ster van een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Za ken van Frankrijk, Engeland, de Sowjet-Unie en de Ver. Staten over het Duitse vraagstuk, waarop „alle voorstellen die bij de voorbereiding van de bijeen komst zijn gedaan" ter sprake dienen te worden gebracht. De 4 ministers zullen tezamen met hun communistisch-Chine- se ambtgenoot besprekingen moeten voeren over „maatrege len tér vermindering van de spannig in de internationale betrekkingen". In de nota herhaalde de Sow jet-Unie haar voorstel tot vor ming van een voorlopige rege ring voor geheel Duitsland. Deze regering zou of beide regeringen van thans moeten vervangen, of tijdelijk een aantal taken op zich nemen. Pas daarna dienden algemene verkiezingen te wor den gehouden. De door de Westelijke mo gendheden voorgestelde vier- mo^endhedenconferentie, die op 15 October te Lugano zou moe ten beginnen, werd door de Sowjet-regering noch verwor pen, noch aangenomen. Over Oostenrijk zei de Russi sche regering, dat zij nog geen antwoord van de Westelijke mo gendheden op haar nota had gehad en dat zij bereid was „dit langs normale diplomatieke weg te behandelen". In Parijs werd de nota „vre selijk dubbelzinnig" genoemd. EEN DRIELING TE DELFZIJL. In de gemeente Delfzijl is een drieling geboren, en wel in het gezin van de heer G. Lier. De moeder, zowel als de drie doch tertjes maken het uitstekend. Twee'meisjes wogen ieder pl.m. 5 pond en het derde bijna 4 pond. misdrijf. Hier staan twee ver dachten, die na de bevrijding te recht hebben moeten staan voor hun aandeel in het leed, dat ons volk tijdens de oorlog heeft on dergaan. Zij hebben het bestaan om zich weer in de politiek te begeven, kort nadat zij hun straf hadden ondergaan. De democra tie moet zich verdedigen. Men kan vóór de oorlog een ander standpunt hebben gehad, ik ben van mening, dat de democratie front moet maken tegen degenen, die de regels van het spel met hoog houden. De officier ging in het kort in op enkele punten van overeen komst tussen de N.S.B. van Mus- sert en de N.E.S.B. van Paul van Tienen. „De N.S.B. is vroeger versche nen met een blad, genaamd ..Alarm"", zo zeide hij. Naar be kend colporteert de N.E.S.B. de laatste tijd met een periodiek, dat dezelfde naam draagt. Volgens de officier huldigt de N.E.S.B. het leidersbeginsel. „Wij hebben van de verdachten nu wel verhalen gehoord over statuten, wij hebben in het dossier huis houdelijke reglementen en statu ten aangetroffen, maar als wij t fraaie 'boek van Hitier hebben ge lezen, dan-weten wij, dat wij met te veel achter ui die woorden moeten zoeken. Te hardhandig hebben wij aan den lijve onder vonden, dat Hitier zich bij zijn optreden niet altijd aan zijn woor den heeft gehouden. Het zqn oude koeien, die ik uit de sloot moet halen. Ook Hitier hield rijksdag vergaderingen én ook hij hield wel verkiezingen. Daarmee pro beerde hij, vooral in het begin, de democratie in schijn hoog te houden. Zelfs de wijze, waarop Hitier aan het bewind is geko men, was zogenaamd legaal. Hij is tenslotte immers gekozen. Dat is altijd een van zijn troeven ge bleven". De officier memoreerde, hoe Paul van Tienen critiek heeft uit geoefend op de bijzondere rechts pleging na de oorlog. „Deze verdachte wil vergeten, wat er tussen 1940 en 1945 is ge beurd. Toen zijn duizenden on- schuldigen om 't leven gebracht. Hij kankert slechts op de fouten van de bijzondere rechtspleging nadien Wij weten allen, dat er na de oorlog fouten zijn gemaakt, maar laten wij niet vergeten, dat de bijzondere rechtspleging een organisatie was, die uit de grond moest worden gestampt. Ik acht het een verregaande brutaliteit, dat een man als Paul van Tienen, die zelf lid is geweest van de S.S., voort blijft hameren op de uitwassen van de bijzondere rechtspleging". De officier citeerde enkele uit spraken van de andere verdach te mr Wolthuis. Daarin verklaar de deze, dat hij het neo-fascisme zoekt en dat hij het autoritaire systeem huldigt. Mr Hollander vertelde dat de verdachten ge tracht hebben een leider te vin den, die geen oud-politiek deli- quent is en dat zij daartoe con tact hebben gezocht met leden van de Tweede Kamer. Deze po gingen zijn echter op een misluk king uitgelopen. Sprekende over de figuur van beide verdachten, zeide de offi cier: „Mr Wolthuis is een bruta le en onbetrouwbare figuur, die in de oorlog vrederechter is ge weest. Hij is ibovendien een deser teur. In September 1944 moest hij zich melden bij de S.S. Toen heeft hij zich onttrokken aan de dienst. Van Tienen heeft in de oorlog in zekere zin zijn princi pes beter uitgedragen". Concluderend achtte de officier de tenlastelegging bewezen. Art. 140 stelt deelneming aan een bi] de wet verboden vereniging strafbaar. Dat de N.E.S.B. een verboden vereniging is, meende de officier buiten kijf te mogen achten. „Alle organisaties, die het streven van de N.S.B. of een der verwante organisaties 'trach ten voort te zetten, worden aan gemerkt als verenigingen strijdig met de openbare orde en mitsdien als bij de wet verboden". De officier meende, dat een zware straf niet noodzakelijk is. Wel achtte hij het gewenst dat de overheid deze verdachten in het oog houdt. Hij eiste tot slot één jaar met aftrek, waarvan tien maanden voorwaardelijk. Dit berekent, dat de verdach ten, die zich reeds sedert 22 Au gustus in voorarrest bevinden, spoedig na de uitspraak (over 14 dagen) hun vrijheid zullen her krijgen, althans indien de recht bank conform de eis vonnis wijst. „De mededelingen van de staats secretaris van Sociale Zaken ter zake van de indexcijfers, welke een rol hebben gespeeld bij de beslissing tot een verhoging der, lonen met 5 hebben enig mis verstand gewekt. Bij de in de Stichting van de Ar beid gemaakte berekeningen zijn werkgevers en werknemers uit gegaan van een schatting van de prijsstijging van het gezinsver- bruik, gebaseerd op het in 19ol ingestelde budget-onderzoek. De desbetreffende gegevens waren verstrekt door het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Nieuwe onderzoekingen, die op het Centraal Bureau voor de Sta tistiek hadden plaats gevonden, noopten de deskundigen-commis sie tijdens haar werkzaamheden deze schatting te corrigeren. De nieuwe, lagere uitkomst, uitgaan de van het budget 1951, waarop de commissie haar conclusie ge baseerd heeft, bleek vrijwel nauw keurig samen te vallen met de stijging volgens de bestaande inter ir ipr ijs-indexcij f er EEN BELGISCHE PERSSTEM. In een kort commentaar op de loonsverhoging in Nederland, schrijft het conservatief-Katho- lieke blad „La Libre Belgique' Nederland is waarschijnlijk het enige land ter wereld, teza men met de Sowjet-Unie, waar men kan aankondigen, dat eerst over 3 maanden een eenvoudige verhoging der lonen met 5 pro cent van kracht wordt. Overal elders worden loonsverhogingen onmiddellijk toegepast, dikwijls zelfs met terugwerkende kracht Na er op gewezen te hebben, dat de Nederlandse vakbonden 6 procent en de werkgevers 4 procent voorstelden en de rege ring daarop de knoop doorhakte door een beslissing te nemen op 5 procent, schrijft het blad: „Dit alles ligt wel allemaal in de Nederlandse traditie, maar het valt toch te betreuren, dat de traagheid van deze loonaanpas- sing het functioneren van de Benelux zo moeilijk maakt. Dit is een slecht voorteken voor hef Europa van morgen". Het blad besluit als volgt: „In het geval van Nederland zou een werkelijke oplossing zijn de vrijheid der prijzen en der lonen te decreteren, waardoor deze hun natuurlijk evenwicht kunnen zoeken. Doch de Neder landers, die gedurende een eeuw de kampioenen van de vrijhan del waren, hebben thans grote angst voor de vrijheid". De militaire proc.-generaal in Perzië, generaal Azmoedeh, heeft bekendgemaakt, dat Za terdag a.s. het proces tegen dr Mossadeq zal worden geopend. De oud-stafchef generaal Ria- hi,*zal tegelijk met de oud-pre mier terechtstaan. E1^ i aa In een door de omroep ver spreid rapport over de raffina derijen te Abadan, dat door de vice-minister van Buitenlandse .Zaken is uitgebracht aan de min.^president, wordt gezegd, dat het nodig zal zijn 600 des kundigen in dienst te nemen en 30 tot 40 millioen dollar uit te geven om te bereiken, dat de olieproductie gelijk wordt aan die vóór de nationalisatie. Ver der wordt gezegd, dat het met een investering van 6 millioen dollar en het in dienst nemen van 30 deskundigen mogelijk zal zijn 9 millioen ton olie te win nen en daarvan 4 tot 6 millioen ton te raffineren. In het rapport wordt nog gezegd, dat de rege ring de wetgeving betreffende de nationalisatie van de olie industrie niet zal ontduiken, maar dat zonder de inkomsten uit de olie het grootste deel van de hervormingen, welke de rege ring op het oog heeft, niet ver wezenlijkt zal kunnen worden. Reuter meldt nog, dat in de mededeling naar het schijnt een zachte aanwijzing wordt gege ven, dat de Perzen er zich op zullen moeten voorbereiden, dat althans enige Britse technici naar Abadan terugkeren. Het electriciteitsstation te Abadan verkeert volgens het rapport in uitstekende conditie, maar en kele turbines moeten nodig door deskundigen worden nagezien en dit zal moeten geschieden door technici van de fabriek, die de machines bouwde, zo wordt ggzggd In het rapport wordt verder meegedeeld, dat de genationa liseerde industrie tot dusverre 135.000 ton olie heeft geprodu ceerd, waarvan er 120.000 door buitenlandse kopers werden af genomen. Verder werden nog 12.097 ton als bunkerolie ver kocht. Het totale inkomen van de industrie na de overneming in 1951 heeft 1,86 millioen dol lar bedragen. Zolang de olie kwestie nog niet tot oplossing is gebracht zal maandelijks een verlies van 120 millioen rials (ongeveer 13 millioen gulden) worden geleden.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1