Binnenlands nieuws Eric de Noorman en de gebroken pyl" Een Nederlands fregat in de Koreaanse wateren Er werd niet meer geschoten De export naar West-Duitsland Giften uit Indonesië voor het Rampenfonds Personeel hoofdstedelijke dienst publieke werken in staking De vluchtelingen in West-Duitsland Het congres van de Britse Labourpartij De krijggevangenen Arrestaties in Perzië Vliegtuigcngeluk in de V. S. De recordpogingen van de „Skyray" De Franse actie in de delta van de Rode Rivier Ernstige toestanden heersen in Porto Rico Honderdduizend gulden van „Hulpactie Griekenland" overhandigd De in Zuid-Korea gelande Mig Uzerertslagen in Noordwest-Quebec Mossadeq-gezinde stam trekt terug Sowjet-Unie zal Oosten rijkse krijgsgevangenen terugzenden De weg naar Katmandu Voormalige Gestapo-ledcn in Frankrijk veroordeeld Terdoodveroordelingen ia Tsjecho-Slowakije Uitgeweken Poolse tolk mag de V. S. binnenkomen RECHTSZAKEN VOETBAL SCHAKEN WIELRENNEN Burgemeester Reuier overleden Spionnageproces in Oost-Duitsland VOORLOPIG NED. ELFTAL TEGEN STADE FRANCAIS. 99 De oorlogscorrespondent JRups aan boord van het fregat „Johan Maurits" schrijft aan de leger- voorlichtingsdienst „Wij varen in de Gele Zee, die merkwaardig genoeg net zo blauw is als de Rode, de Witte of de Zwarte. De Gele Zee is blauw, diep blauw met witte kopjes op de door de felle warme wind opge zweepte golven. Fel schijnt de zomerzon uit een pastelblauwe hemel meedogenloos op ons neer, waardoor de temperatuur in de machinekamer en in de verblij ven oploopt tot bij de veertig graden Aan de hele einder is geen wolkje te zien, maar dat kan ieder moment veranderen in deze tijd van het jaar, want nergens ter wereld komen zoveel ty phoons voor als hier en in dit seizoen hebben we al meer dan twintig van die verraderlijke wervelstormen gehad, die de schrik zijn van iedere zeeman en in de voorspellingen worden aan- gekonligd met de mededeling: „Mountainous waves", bergenho- ge golven. Hr. Ms. „Johan Maurits van Naussau", het Nederlandse fregat heeft zijn eerste patrouille na de wapenstilstand achter de rug. Het was een patrouille zonder sensatie. Er werd niet meer ge schoten; er was geen gevaar meer v$or beschieting door de vijande lijke kustbatterijen en men voer met volle lichten aan. Het was niets voor onze marinemannen, die wel iets anders gewend wa ren gedurende de zeven maanden dat de „Johan Maurits" door de Koreaanse wateren kruiste. De misschien voor het fregat iets te zware kanonnen waren meer dan eens door het vele schieten zo heet geworden, dat je je sigaret aan de loop kon aansteken en de verf er afbladderde. Dat was toen de Nederlanders de Zuid-Korea- nen steunden bij landingen op enkele kleine eilandjes voor de Westkust van Noord-Korea. De Nederlanders hebben hier opmerkelijke prestaties geleverd. „The best shooting we have ever seen", kreten de Amerikaanse waarnemers meer dan eens als de kanonniers van de „Johan Maurits" weer eens met enkele granaten ver verwijderde stellin gen en bunkers in puin hadden gelegd, zoals op het eilandje Yuk- Do, waar boven op een rots twee vijandelijke bunkers als kleine tuitjes op het silhouet afstaken. Dat waren observatieposten, vanwaar vermoedelijk de vijan delijke actie .werden geleid. Met hun vöor de moderne oorlog voering ter zee zeer primitieve optische richtmiddelen gaven de kanonnniers enkele salvo's en toen de rook- en stofwolken bo ven de rots waren opgetrokken, zag men in plaats van die twee bultjes twee diepe kulien En op het eiland Sunwi-Do, toen de pas gelande Zuid-Korea- nen uit hoge posities werden aangevallen en de zware grana ten van de bofors-mitrailleurs dof rommelend in de vijandelijke gelederen uiteenspatten en hen in een minium van tijd tot staan brachten. Opmerkelijke staaltjes van na vigatie werden geleverd, toen men in het begin van dit jaar in de dichte mist tussen de ver raderlijke zandbakken aan de monding van de Han-rivier pa trouilleerde, binnen het bereik van de vijandelijke kustbatte rijen. En opmerkelijke staaltjes van zeemanschap, toen men in Januari vlak vóór de kust be kneld raakte in een groot veld van meters dik pakijs, dat het kleine fregat naar het land dreig de te drijven, waar kanonnen gereed stonden om het aan puin te schieten, zodra ze de kans kregen. Maar die kans kregen ze De invoercommissie van W. Duitsland heeft toestemming verleend voor de invoer uit Ne derland van 10 millioen mark aan groentezaden, 900.000 mark aan bloemzaden en 400.000 mark aan pootuien. Ook werd nog toestemming gegeven voor een post van 35.000 mark aan turf en turfmolm. niet. Daar stonden kapitein N. W. Sluyter, de commandant van de „Johan Maurits van Nassau", en zijn mannen borg voor. Ons fregat, dat in Januari de torpedobootjager „Piet Hein" af loste, heeft zich in dit deel van het Verre Oosten een naam ver worven, die de hele Nederlandse marine tot eer strekt. En het valt op, dat men haar prestaties van buien] andse marinemensen moet vernemen, want hier aan boord wordt er niet over gesproken, tenzij men het kan halen uit de vele humoristische verhalen, "die de ronde doen over alles wat was voorgevallen, toen op Korea nog gevochten werd en waarbij nie mand prat gaat op wat hij heeft verricht Wij varen op de kobaltblauwe Gele Zee. Juist is bericht binnen gekomen van het ontstaan van een nieuwe typhoon, die de naam „Ritta" heeft gekregen (de ty phoons krijgen hier meisjesna men) en die onze richting uit komt. Men heeft echter uitgere kend, dat wij „Rita" vóór zullen zijn. Vanmorgen kregen wij de kust van Formosa in zicht en even later cirkelde een nationa- listisch-Chinees vliegtugi boven om zich te verzekeren, dat Het zendingsbureau te Oegst- geest meldt dat aan de actie voor het Rampenfonds door ve len in Indonesië werd deelgeno men. Allerlei scholen en zondag scholen deden er aan mee en de kerken hielden op verzoek van de Raad van Kerken in Indone sië een speciale collecte. Juist dezer dagen kwam het bericht binnen, dat de kleine en nog arme kerk van Luwu Banggai 'n bedrag voor het Rampenfonds had overgemaakt aan de Raad van Kerken, ter grootte vaji 2.313,95 rupiah, dit is in Ned. courant ruim 770. wij geen invasieplannen hadden Over acht weken wordt de Johan Maurits" weer afgelost door de „Dubois" en heeft zij haar taak achter de rug, een taak, waarvan ze zich met veel enthousiasme en tot tevreden heid van de zevende vloot heeft gekweten. Het aantal vluchtelingen, dat sedert de oorlog uit Oost^Duits- land is uitgeweken, is in de af gelopen weken de 2 millioen overschreden. In 1945 waren er reeds acht millioen vluchtelingen in West- Duitsland. 400.000 Vluchtelingen waren nog in noodkampen. Bij de verkiezingen voor de nationale uitvoerends raad van de Labourpartij, die op het con gres van die partij te Margate zijn gehouden, hebben Bevan en zijn aanhangers hun zetels in deze raad weten te behou den. Het aantal op de „Bevanieten" uitgebrachte stemmen was be langrijk hoger dan het vorige jaar. Zij slaagden er echter niet in de laatste van de 7 zetels, waarmee de plaatselijke partijen in de uit 27 leden tellende uit voerende raad zijn vertegen woordigd, te veroveren. Greenwood werd als penning meester herkozen. De neutrale repatriërings- ommissie heeft bekendgemaakt, dat het geven van „uitleg" aan Koreaanse krijgsgevangenen, die niet naar hun land willen terugkeren, waarschijnlijk nog enige tijd zal worden uitgesteld. Aanvankelijk zou hiermede reeds op 25 September zijn be gonnen, doch toen werd tot een uitstel van 5 dagen besloten, daar de plaats waar de bijeen komsten zullen worden gehou den, nog niet gereed was. De commissie verklaarde thans, dat noch de geallieerden, noch de communisten tevreden ziin met de ter beschikking gestelde faciliteiten. Te Foermen in de Perzische provincie Guilan (aan de kust van de Kaspische Zee) zijn 150 personen aangehouden, die er van verdacht worden commu nistische sympathieën te koes teren. In deze provincie stelt op het ogenblik een militaire commissie een onderzoek in naar de poli tieke gezindheid van de bevol king. In Amsterdam is een staking uitgebroken onder de transport arbeiders van de afdeling bestra tingen van de gemeentelijke dienst van publieke werken. Alle, ongeveer 80, (ook de bij de uniebonden georganiseerde) vrachtvaarders hebben het werk neergelegd met het doel inwilli ging te bereiken van hun eis: in een hogere salarisgroep te wor den geplaatst, d.w.z. een week loonverhoging van 3,50 te ont vangen. De unie-organisaties stellen zich niet achter deze staking. Zij handhaven hun standpunt dat deze kwestie in het georgani seerd overleg dient te worden behandeld. Het C.P.N.-gemeenteraadslid, de heer G. Groot Ressink heeft zich met wethouder B. C. Franke verstaan, zonder resultaat ech ter. Omtrent de staking van de transportarbeiders der afdeling bestratingen van publieke wer- Op het vliegveld Standiford bij Louisville in de Amerikaanse staat Kentucky is een vliegtuig met recruten van de strijd krachten neergestort en in brand gevlogen. 22 Inzittenden kwamen om het leven, de overir ge 20 werden gewond. Het toe stel had een bemanning van 3 koppen aan boord. De bestuur der en medebestuurder vonden de dood. De toestand der meeste gewonden is critiek. Een Douglas Skyray van de Amerikaanse marine heeft te Thermal in Californië een snel heid van 1194 km per uur ge haald, aldus melden tijdopne mers. De Brit Michael Lithgow maakte na een vlucht in Lybië Vrijdag j.l. aanspraak op het wereldrecord met wereldsnel heidsrecord met 1183 km per uur. Dit moet nog worden er kend door de internationale luchtvaartbond. De Skyray zal een nieuwe po ging ondernemen, daar het toe stel de Britse aanspraak met 1 procent moet verbeteren, indien het in aanmerking wil komen voor een nieuw wereldrecord. Dit is thans nog net niet ge schied. ken te Amsterdam wordt van de zijde der unie-organisaties nog medegedeeld, dat deze staking van een groep arbeiders in een zekere sleutelpositie stellig de woningbouw zou kunnen vertra gen. Verwacht wordt echter dat deze mensen spoedig het werk zullen hervatten. Hun verlangens zijn reeds eerder in de medezeg genschapscommissie besproken en niet voor inwilliging vatbaar bevonden. De Franse uniestrijdkrachten, die trachten de Vietminh-op- standelingen, die uit de dorpen in de moerassen van de delta van de Rode Rivier ten Zuid oosten van Hanoi trachten te ontkomen, buiten gevecht te stellen, hebben 177 tegenstan ders gedood en 104 gevangen genomen, aldus een mededeling van het Franse opperbevel. Aan Franse zij da-zouden de verliezen slechts gering zijn. Het in Porto Rico verschij nende blad „El Mudo" schrijft: 61,5 Procent van de bevolking van Porto Rico eet nooit vlees. Vooral op het platteland heerst de t.b.c., daar de boerenbevol king ernstig ondervoed is. Over het algemeen woont het volk hier in zeer slechte behuizingen meest wrakke krotten waardoor de gezondheidstoe stand slechter wordt; 64 procent van de bevolking kan niet lezen of schrijven. De werkloosheid en armoede dwingen duizenden naar de Ver. Staten te emigre ren, waar ze werk trachten te vinden. In 1952 vertrokken er 67.000 mensen naar de Ver. Sta ten. Maar, zo besluit het blad, de Portoricanen slagen in de Ver. Staen maar weinig beter dan in hun eigen land, daar ze niet kunnen wedijveren met een geschoolde Amerikaanse arbei der. Voor de overhandiging van een cheque ten bedrage van honderdduizend gulden (bijna 800 millioen drachmen) op naam van koningin Frederike van het door de aardbevingen getroffen Griekenland was ten kantore van de Hollandse Bank- :nie te Amsterdam een korte plechtigheid gearrangeerd. De Griekse gezant, de heer N. G. Lely, was daarheen gekomen op uitnodiging van het comité „Hulp aardbeving Griekenland", waarvan ook burgemeester a'Ailly deel uitmaakt. Jhr. H. van Lennep, directeur van de K.N.S.M. deelde in een korte toespraak mede dat de actie, die na de eerste berichten over de aardbevingen is ingezet, 1700 giften tot een totaal van 100.000 gulden heeft opgeleverd. Na 15 October, als de actie ten einde is, zal het restant worden overgemaakt. De gezant verklaarde getrof fen te zijn door de hulp, die blijkens vele ook zeer kleine bij dragen (tot 50 cent toe) uit alle lagen der Nederlandse bevol king is toegevloeid. De Amerikaanse minister van Luchtvaart, Harold Talbot, heeft voor de pers verklaard, dat de Ver. Staten de Koreaanse be standsovereenkomst zouden schenden, indien zij de Mig- straaijager, die vorige week door een Noordkoreaanse piloot in handen van de geallieerden werd gespeeld, niet aan de rechtmatige eigenaar zouden teruggeven. Het betrokken land zal echter moeten bewijzen, dat het toestel hem toebehoort. Noch de N.- Koreanen, noen de Chinese communisten hadden tot nu toe echter aanspraak op het vlieg tuig gemaakt. Volgens Talbot was het toestel 2 tot 3 jaar oud De minister verklaarde ten slotte, dat de beloofde 100.000 dollar aan de piloot, die de Mig naar Zuid-Korea heeft gebracht zal worden uitgekeerd. Ook bij de Griekse ambassade, zo zeide hij, zijn al giften bin nengekomen en wel tot een be drag van 43.000, ten dele bij eengebracht door kinderen. Welk een tragedie heeft zich voltrokken, zo ging hij voort, over onze eilanden die door Ho merus zo fascinerend zijn be zongen. De heer Lely sprak van bijna 100.000 daklozen en 455 doden. Wij zijn diep getroffen door het medeleven van Konin gin Juliana en Prinses Wilhel- mina en wij weten, dat Neder land te hulp zou zijn gekomen, ook al had het eerder dit jaar niet zelf de zegeningen van in ternationaal medeleven ervaren. Binnenkort hoop ik een bood schap van koningin Frederike te kunnen overbrengen als re actie op deze schenking. De dank van premier Papagos heeft mij al per telegram bereikt. Ik hoop dat mijn eigen dank en die van het Griekse volk het gehele Nederlandse volk zal bereiken, zo besloot de heer Lely, buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister van Griekenland, zijn toespraak. Twee vliegtuigbestuurders uit Quebec hebben voor een be drag van ruim één millioen dollar claims op ijzerertslagen verkocht, welke zij hebben ont dekt, toen zij over onontgonnen land in het Noordwesten van de provincie Quebec vlogen. Eén van hen deelde mede, dat zij bun claims verkocht hadden aan de Iron Ore Company of Canada, welke het geld over een periode van 27 jaar zou betalen. De piloten hebben een geoloog geraadpleegd, die een aandeel in de uitkering zal krijgen. Het ijzererts werd ontdekt, doordat het kompas afwijkingen ging vertonen. Volgens de minister president van Quebec, die mede deling deed van de vondst, ligt naar schatting 50 millioen erts van prima kwaliteit, maar één der vliegers is van mening, dat de hoeveelheid veel groter is. Volgens Perzische dagbladen trekt de machtige Ghasjghaie stam, wiens bewegingen met be zorgdheid werden gadegeslagen wegens zijn gezindheid voor Mossadeq, thans vreedzaam naar zijn' winterverblijf in het Zuiden van Perzië. De stam, die over minstens 15.000 geweren zou beschikken, bevond zich de laatste 2 weken t?n Noorden van Sjiraz. Vier stamhoofden hebben be loofd vrijwillig in ballingschap te gaan waarschijnlijk in de Ver. Staten „om misverstan den uit de weg te ruimen", al dus een der bladen. Zij zouden binnenkort naar Teheran gaan, om bij de sjah hun opwachting te maken en formeel zijn heer schappij over de aangelegenhe den van hun stammen te aan vaarden, voor zij voor enige tijd naar het buitenland vertrekken. Burgemeester Reuter van West-Berlijn is Dinsdag overle den. Onder leiding van prof. Reuter wist het westelijke stadsdeel zich gedurende de blokkade in de pe riode 1948/'49 staande te hou den. De burgemeester bereikte een leeftijd van 64 jaar. Zijn over lijden kwam geheel onverwachts. Eerst Dinsdagmiddag was be kend geworden, dat de burge meester aan bronchitis leed en op aanraden van zijn arts enige dagen het bed moest houden. Vermoedelijk is de doodsoorzaak hartverlamming geweest. Niet alleen West-Berlijn, doch ook de Westduitse socialistische partij, waarvan de burgemeester één der meest vooraanstaande leden was, heeft door het ver scheiden van prof. Reuter een gevoelig verlies geleden. De Oostenrijkse vice-kanselier Schaerf heeft op een kabinets vergadering meegedeeld, dat de Sowjetrussische regering zich bereid heeft verklaard in de loop van October a.s. 610 Oos tenrijkse krijgsgevangenen naar hun vaderland terug te zenden. Katmandu, de. hoofdstad van Nepal, is dezer dagen voor het eerst in de geschiedenis met de buitenwereld verbonden door middel van een weg. Een offi ciële regeringsverklaring heeft dit bekendgemaakt. De weg is 60 mijl lang en is aangelegd door Indische leger, ingenieurs, die aan Nepal ge leend waren. De weg verbindt Katmandu met Chimpedi in de staat Bihar. Tot voor kort ver bood de grondwet van Nepal de aanleg van wegen buiten de hoofdstad Naar het Oostduitse persbureau A.D.N. meldt, is te Karl-Marx- stadt (het voormalige Chemnitz) een zekere Werner Hoffmann ter dood veroordeeld op beschuldi ging van spionnage voor de Ame rikanen. Drie mannen werden wegens medeplichtigheid tot le venslange en een vrouw, Irene Hoffmann, tot 15 jaar gevange nisstraf veroordeeld. Een te Parijs zitting houdend militair gerechtshof heeft bij ver stek vonnissen uitgesproken tegen drie voormalige Gestapo- leden wegens in Frankrijk gedu rende de Duitse bezetitng bedre ven oorlogsmisdaden. Elmeth Walter en Ferdinand Fulmer werden ter dood veroor deeld, terwijl Karl Schaffer twin tig jaar dwangarbeid kreeg, be nevens evenveel jaar verbanning uit Frankrijk. Een vierde be klaagde, Wilhelm Goering, is vrijgesproken. De drie veroordeelden vertoe ven evenals de vrij gesprokene in Duitsland. Zij hadden geen ge hoor gegeven aan een oproep om voor het hof te verschijnen. „Rovnost", een te Bmo ver schijnend communistisch dag blad, meldt dat het Tsjechoslo- waakse hoge militaire gerechts hof twee beklaagden in een poli tiek proces ter dood heeft ver oordeeld. Zeven anderen, waar onder een vrouw, kregen lang durige gevangenisstraffen. De beklaagden waren o.m. be schuldigd van samenwerking met de Duitsers in de afgelopen oor log, het verraden van militaire geheimen en bedrog. De namen der ter dood veroor deelden zijn Babak en Harak. JONGEN KREEG PIJL IN HET OOG. Toen enige jongens te Hilver sum met pijl en boog aan het spelen waren (een spel, dat eens klaps weer druk beoefend wordt) kreeg de elfjarige Piet Rikkers en pijl, door een vriendje afge schoten, in het rechter oog. Hoe wel onmiddellijk door een oog arts operatief werd Ingegrepen, moet het oog als verloren wor den beschouwd. Dit voorval is voor de politie aanleiding nog maals ernstig tegen dit gevaar lijke spel te waarschuwen. De Amerikaanse procureur- generaal heeft aan Jdn Hajdu- kiewick, die als tolk behoorde tot het personeel van de Poolse delegatie naar Korea ,(waar zij deel uitmaakt van de neutrale commissie voor de terugzending van krijgsgevangenen), maar die de zijde der Verbondenen heeft gekozen, een tijdelijke vergunning verleend om de Ver. Staten binnen te komen. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Hij merkte er niets van. Zekere P. V., uitvoerder te Zuidzande, was in Juli, toen hij van Groede naar Nieuwvliet fietste, onder de invloed van sterke drank tegen de grond ge slagen en rustig blijven liggen. De politie had hem naar Nieuw vliet getransporteerd en daar had de man niets van gemerkt. De politierechter legde hem 40 boete of 20 dagen hechtenis op. Dronkenschap was eveneens vastgesteld bij A. H. te IJzen- dijke, die in Breskens met zijn auto een afrastering van een plantsoen stuk reed. H. beweer de die dag niet veel te hebben gedronken, maar hij achtte het waarschijnlijk, dat de avond tevoren hem nog in de benen zat, toen er nogal „gefeest" was. De uitspraak van de politierech ter was niet mals, een gevange nisstraf van één maand name lijk met zes maanden intrekking van het rijbewijs. MOORDAANSLAG OP VROUW TE 's-GRAVENHAGE. Vrouw overleden, dader voortvluchtig. Maandagmiddag omstreeks 4 uur, zo is ons gebleken, heeft de 46-jarige timmerman K. op de stoep vlak bij de woning van de vrouw van wie hij gescheiden leefde, in de Isingstraat zijn 47- jarige echtgenote met een bijl zodanig verwond, dat zij vrijwel onmiddelijk is overleden. De man, die naar omwonen den ons verklaarden, eerder in een zenuwinrichting opgenomen was geweest, woonde de laatste jaren niet meer thuis. Toen de vrouw gistermiddag het jongste dochtertje van tien jaar van school was gaan halen, werd zij vlak bij huis opgewacht door haar man. Hij haalde een bijl te voorschijn en gaf haar daar mede enige zware klappen op hals en hoofd. Het slachtoffer viel op de grond en de dader reed op zijn bromfiets snel weg, met achterlating van de bijl. De da der is voortvluchtig. Voorbijgangers zagen het dra ma gebeuren, doch alles ge schiedde zo snel, dat zij geen ge legenheid hadden tussenbeide te komen. Het echtpaar heeft vier dochters, waarvan de oudste in Australië woont, terwijl de ande re drie van resp. 10, 13 en 18 jaar nog thuis zijn. Nader vernemen wij, dat toen K. zijn vrouw C. J. H. in de Isingstraat ontmoette, vrij spoe dig een hevige ruzie is ontstaan. K. heeft zijn vrouw daarop met de bijl enige slagen toegebracht Het stoffelijk overschot van de vrouw is naar het ziekenhuis aan de Zuidwal vervoerd en door de justitie in beslag genomen. De vrouw J. van H.H. te i Gisteravond omstreeks tien Graauw zou, aldus de tenlaste-minuten over half negen heeft K. legging, een valse handtekeningj zich bij de centrale recherche op een aanslagbiljet voor school- i van de gemeentepolitie te 's-Gra- geld hebben gezet. venhage aangemeld. De politie De officier eiste 6 weken voor- heeft hem in bewaring gesteld, waardelijk en bovendien 20,Omtrent de motieven die K. tot of 10 dagen, maar de politierech- zijn daad hebben gedreven is op ter sprak haar vrij. dit ogenblik nog niets bekend. DE FIFA WEDSTRIJD. Televisie-uitzending van de tweede helft. Hoewel Woensdag nog enige duizenden zit- en staanplaatsen aan de loketten van het Olym pisch stadion te Amsterdam van 2 uur af zijn te verkrijgen, heeft het Fifa-bestuur na overleg met het K.N.V.B.-bestuur bij uitzon dering goed gevonden, dat de tweede helft van de wedstrijd van het Fifa-elftal tegen Barce lona FC per televisie wordt uit gezonden. De Nederlandse tele visie-stichting had zich, naar nog kan worden medegedeeld, be reid verklaard een bepaald be drag voor het recht van deze uit zending te betalen. Voor de oefenwedstrijd van het voorlopig Nederlands elftal op Woensdag 7 October a.s. in het Feyenoord-stadion te Rotter dam is als tegenstander geënga geerd „Stade Frangais" uit Pa rijs, de club van Rijvers. 17. Met opgeheven zwaard stormt Agir op de Noorman toe, doch Eric is vlugger. Met een bliksemsnel le beweging flitst zijn zwaard uit de schede en hij weet Agirs houw juist op tijd be hendig te pareren. Fel klinkt het ge luid van staal op staal. Agir is door het dolle heen en dringt onstuimig op, doch de Noorman verliest geen ogenblik zijn koelbloedigheid. Met een verbluffende ze kerheid weet hij de verwoede sla gen van Agir af te weren en bij de eerste uitval die de Noorman doet wordt Agir zo onverwacht teruggedrongen, dat hij zijn even wicht verliest en struikelt. Op het wapengeknetter zijn van COP MARTENMOONDER STUDIOS alle kanten mannen toegesneld. Donker en dreigend volgen zij in doodse stilte de loop van het ge vecht. Hulpeloos ligt Agir op de grond doch ridderlijkheid verbiedt Eric hiervan gebruik te maken. De pachter moge dan een moorde naar zijn, Eric wil het recht niet in eigen handen nemen, zonder dat hij met zijn raadslieden over leg heeft gepleegd. Gespannen wacht hij 'wat zijn tegenstander zal doen. De val schijnt Agir echter zijn bezinning terug te hebben ge geven. Moeizaam strompelt hij overeind. Zijn vechtlust is geheel verdwenen want het is tot hem doorgedrongen, dat hij de hand tegen zijn koning heeft opge heven. Onderdanig zegt hij: „Vergeef mij, heer. Ik was mijzelf niet langer meester! Ik heb slechts mijn broer willen redden, doch ik zweer U, dat ik niemand heb vermoord!" HET CANDIDATENTORNOOI IN ZWITSERLAND. De uitslagen van de 17de ron de Van het candidatentomooi te Zürich luiden: AvenbachKeres Szabo Smyslov 72Petrosian Reshevsky V2 NajdorfI Bronstein V2Taimanov Gligoric afgebroken in gunstige stelling voor Gligoric; Stahlberg Kotov afgebroken in gunstige ij stelling voor Kotov; EuweGel- n Ier afgebroken in iets betere stand voor Geiler. De stand luidt thans: 1. Smyslov 10% pnt (16); 2. Re- j shevsky 9 pnt. plus z afgebroken part. (16); 3. Najdorf pnt (16); 4. Bronstein 8% pnt, plus een afgebr. partij (16); 5. Keres 8% pnt (16)6. Euwe 8 pnt, plus een afgebr. partij (16); 7. Boleslav- sky 8 pnt (15)8. Petrosian 8 pnt (16)' 9. Taimanov 7 pnt, plus 2 afgebr. partijen (lm; 10. Kotov 7 pnt, plus een afgebr. partij (16); 11. en 12. Averbach en Sza bo 7 pnt (16); 13. Gelier 6% pnt, plus een afgeor. partij (16); 14. Gligoric 6 pnt, plus een afge br. partij (15); 15. Stahlberg 4 pnt, plus een afgebr. partij (16). Amateur De Waal uit Kloos- terzande in vorm. De Zondag te Terwest (Moerbe- ke) verreden 100 km koers, waar aan 20 amateurs deelnamen, werd gewonnen door De Waal uit Kloos- terzande in 2 uur 50 min. Westdorp uit 's-Heerenhoek ein digde als 4e en Verhelst uit Axel als 12e. Maandag werd te Kemseke een j 115 km koers gereden, die na een verwoede kamp met De Waal, door G. Saelens werd gewonnen in 3 uur 10 min. Met slechts één wiel verschil werd De Waal 2e, terwijl'^ Verhelst als 9e eindigde. Omloop van Hoogserlei (bij Thielt, België). Aan deze „klassieke" koers, die morgen voor de 30ste maal wordt verreden, zal door een Nederland se ploeg van 10 amateurs worden deelgenomen. Zij zal bestaan uit v. d. Brekel (Echt), Bruggenkamp (IJmuiden), v. d. Borgt (Konings bosch), v. d. Broek (Breukelen), Van Dongen (Breda), Post (Nw.- Vennep, Pauw (Utrecht), Stevens, Elsloo, Verhelst (Axel) en Steen bakkers (Maastricht).

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 3