DE TOESTAND IN ATJEH u:i Je s rcvmcfle CHINEZENWIJK Het proces tegen leiders in de Oostduitse kolen- industrie Ierse minister roemt Nederland Koningin zal concert voor hulp aan Griekenland bijwonen Regeringscrisis in Denemarken DE ARBEIDSONRUST IN FRANKRIJK AGENDA: OFFICIËLE PUBLICATIE Grootscheepse acties tegen de rebellen TERNEUZEN. AXEL. Droogmaling Schouwen geen klein karwei AARDENBURG. ZIERIKZEE. ZO STR'JD NEDERLAND HULST. KLOOSTERZANDE. RETRANCHEMEN T. ST. ANNA TER MUIDEN £«n Song Bendencentra bij Eireuen wer den uit db lucht door vliegtuigen van het leger beschoten, terwijl boven de stad pamfletten ter voorlichting werden uitgewor pen. Ook boven andere steden in Atjeh werden door toestellen van de Indonesische luchtmacht; pamfletten uitgeworpen, aldus wordt gezegd in het jongste legercommuniqué, dat te Medan is uitgegeven. Welingelichte kringen in Dja karta hebben verklaard, dat de troepenmacht in Atjeh met twee bataljons zou worden versterkt. Dit besluit is genomen na het bezoek van de minister van De fensie, aan Atjeh. Het communiqué van het leger vermeldt, dat op 24 September een vuurgevecht tussen een ben de en staatsorganen is geleverd Op 23 September is eveneens gevochten, waarbij een rebel en een soldaat zijn gedood. Tijdens een gevecht in Tjilate werden 5 bendeleden gevangen genomen. Dezelfde dag voerden de machts apparaten een zuiveringsactie uit in de kampongs langs de weg van Kutaradja naar Lhoknga, 15 km ten Zuiden van de hoofdstad. Dezelfde dag voerden de machts bij een bittere strijd in Lhokseu- mawe minstens 100 bendeleden en 103 bendeleden werden ge vangen genomen. De dag tevo ren hadden de rebellen 3 brug gen op de weg van Kutaradja naar Meulaboh vernield. Ook werd gerapporteerd dat te Djeu- ram, Allurrary en Leklek de be volking gedwongen werd krach ten te leveren voor de benden. Van Langsa en Kutaradja zijn de gevangenen per schip overge bracht van Lhokseumawe en an dere plaatsen varen nog steeds de haven van Medan binnen. De maatregelen van het leger zijn maatregelen ter verzekering van de veiligheid van de positie van het leger. Tot acties tegen de benden wordt eerst overge gaan, indien deze aanvallen doen op eenheden, of gebouwen van het leger", aldus het legercom muniqué, waarin voorts wordt gezegd, dat de groep van Daud Beureuh bij dergelijke aanvallen altijd gebruik maakte van „door propaganda vergiftigde onschul dige mensen". Intussen meldt de correspon dent van Aneta te Makassar, dat de laatste dagen in de strijd te gen benden van Kahar Muzak- kar 33 ordeverstoorders zijn ge dood en dat 4 koffers met docu menten van Kahar in -beslag zijn genomen. Ook in West-Java meldt het leger successen in de strijd tegen benden. In het door het leger uitge geven communiqué wordt ver der gezegd, dat alle tot dusver uitgevoerde troepenbewegingen in Atjeh vooral zijn gericht op versterking van de posities van het leger in het kustgebied van Oost- en Noord-Atjeh, dat voort durend door benden en opstan delingen wordt aangevallen. Der halve is een bataljon, versterkt met een pantserpeleton ingescha keld, dat er in slaagde de linies van de rebellen te doorbreken. Zondag zijn andere eenheden bij Bireuen geland, onder bescher ming van bommenwerpers. Ook hier is de defensielij n der benden doorbroken. Volgens de speciale correspon dent van het dagblad „Surmber" was de opstand eerst beraamd op 10 Sept., maar werd later ver schoven naar de openingsdag van de nationale sportweek te Medan op 20 Sept., waarbij de gedachte voorzat, dat aangezien er vele autoriteiten die dag in Medan waren, er een vacuum zou ontstaan. Volgens „Sumber" zouden de acties voorbereid zijn ten huize van de Patih (waarnemend re gent) van Bindjjei in Oost-Suma tra. Deze Patih is een Atjeher, genaamd Hadjad. De bijeen komst werd bijgewoond door vooraanstaande Atjehers, onder wie twee compagniescomman danten. Daud Beureuh was op die voorbereidende bijeenkomst niet aanwezig, aldus het blad. Luit.-kolonel Sutikno van de veiligheidsstaf in Kotaradja heeft aan Aneta verklaard, dat het gezien de toestand in Atjeh nodig is, dat er maatregelen worden genomen in de geest van de verordening van de staat van oorlog en beleg (de staat van oorlog en beleg was voor Atjeh opgeheven). Sutikno zei dat de rust op een aantal plaat sen is weergekeerd. Uit een officiële opsomming van de aanvallen, die op 21 Sep tember op verschillende plaat sen in Atjeh zijn uitgevoerd blijkt, dat in Sigi een menigte van ongeveer 5000 personen een aanval deed, waarvan velen zijn gedood en 60 gevangen geno men, na een tegenaanval van het leger en de mobiele bri gade. De aanval te Langsa ge. schiedde door 500 man, waarvan werden gedood, 3 gewond en 4 gevangen genomen. In Alur Bili werden 40 leden van de po litie ontwapend. In deze plaats werden 23 leden van een bende gevangen genomen. In Lhok Seumawe werden 60 onruststokers gevangen geno men. Tientallen bendeleden werden na een gevecht van an derhalf uur tussen een bende en de mobiele brigade, gevangen genomen. LEIDERS VAN DE SARBUPRI STAKINGEN GEARRESTEERD Het landgerecht te Semarang heeft een leider van de jongste Sarbupri.staking tot 2 weken hechtenis veroordeeld, verschil lende andere stakingsleiders in Midden-Java zijn gearresteerd In het proces voor het hoge gerechtshof in O.-Duitsland te gen leidende vaklieden in de Oostduitse kolenindustrié is de technische leider voor de kolen- industrie in geheel O.-Duitsland, dr Fleischer, tot 15 jaar tucht huisstraf veroordeeld. De vroe gere directeur van een kolen mijn Kappler kreeg dèkelfde straf. Vier andere beklaagden wer den tot tuchthuisstraffen van 5 tot 12 jaar veroordeeld. In 1951 is aan dr Fleischer, toen president van de Oostduit se academie voor mijnbouw te Freiberg, de nationale prijs voor de mijnbouw toegekend. Sedert het begin van het eco nomische vijfjarenplan in 1950 is de Oostduitse kolenindustrie er geen enkele maal in geslaagd aan de door de regering gestelde productienormen te voldoen. AUTOMATISERING TELEFOONNETTEN i HOEK EN PHILIPPINE. Op Woensdag 7 October a.s. om 13.00 uur zullen de telefoonnetten Hoek en Philippine worden ge automatiseerd. De netnummers van deze net ten zijn resp. 0-1154 en 0-1159. De nieuwe telefoonnummers zijn vermeld in de sectorgids voor Terneuzen en omstreken. Geslaagd. Bij het dezer dagen gehouden examen voor het diploma A ziekenhuisverpleging slaagden de zusters M. L. van de Berge, C. de Bruijne, M. Dieleman en P. F. Mieras, allen werkzaam in het Prot. Ziekenhuis te Terneu zen. Bevolkingsonderzoek T. B. C. Naar gebleken is konden meer dere inwoners door verschillen de omstandigheden niet aan het alhier gehouden t. b. c.-onderzoek deelnemen. Daarom zal aan hen, die zulks alsnog wensen te laten doen, nog gelegenheid worden gegeven in de openbare lagere school te Sluiskil. In het belang der volksgezondheid, en speciaal in hun eigen belang, wordt opge wekt zich even te laten doorlich ten, waarvoor gelegenheid zal zijn heden (30 Sept.) van 2.30 4.30 uur en van 5.307.30 uur, en Donderdag van 10.3012.30 uur en van 1.305.30 uur. Onderwijstentoonstelling. Evenals te Sas van Gent heeft plaats gehad zal thans alhier de Zoals is gemeld is Maandag een aanvang gemaakt met het leegpompen van het waterschap Schouwen. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat in een handom draai alle pompen en sluizen, die de ettelijke milloenen kubieke meters water Uit de polder zul len afvoeren, in werking zijn ge steld. Pomp voor pomp wordt ingeschakeld en als begin daarvan is de grootste pompboot „Nep- tunus", welke in de haven van Zierikzee is gestationneerd, in werking gesteld. Deze boot is eigendom van de provinciale Gelderse Electriciteitsmaatschap- pij. Het schip wordt gewoonlijk gebruikt om het water in de bas sins van de electrische centrale te Nijmegen dat voor koeling van de turbines dient, kunstmatig op peil te houden wanneer de water stand in de Waal tijdens droogte te laag is. De „Neptunus", welke de grootste drijvende pompinstalla- tie van ons land heet te zijn, be zit vier centrifugaalpompen met een zuighoogte van 6.40 meter. tentoonstelling „Lepels, vorken en messen" voor de leerlingen der scholen uit Axel en omlig gende gemeenten te bezichtigen zijn, en wel van 512 Oct. in het gymnastieklokaal der open bare lagere school. Aanrijding. Maandagavond werd de 77-jari- ge wed. S. VersprilleLako in de Marktstraat door een vracht auto van de firma O. uit Biervliet aangereden. De vrouw, die hard horend is, stak, zonder voldoende uit te kijken óp het verkeer, de straat over, waardoor de bestuur der van de vrachtauto haar niet de Zwitserse politie werd ge zocht. In België gaf hij zich uit als dokter. Het gelukte hem op die wijze verdovende middelen aan te schaffen. Of hier even eens sprake is van een complot, is nog niet duidelijk. Zeebrugge genoot de eer, een 29-jarige Nederlandse visser binnen haar muren te hebben, die op een nacht onverhoeds een politie-agent neerknuppelde, wel licht met de bedoeling zich van diens revolver meester te maken. Na een worsteling slaagde de booswicht er in te ontkomen. Per taxi bereikte hij bij Sint An na ter Muiden de grens. België heeft zijn uitlevering gevraagd. We vernamen nog niet, dat hij is gearresteerd. Franse hulp voer Lyceum. Een uit zes personen bestaande meer kon ontwijken. Mej. V., die delegatie van de Federation des een lichte hersenschudding had Oeuvres Laiques du Calvado uit opgelopen, werd naar het zieken- Caen ln Normandie huis te Oostburg vervoerd. Granaat bloot geploegd. Elke pomp heeft een capaciteit van 7.300 kubieke meter per uur. De pompen worden gedreven door vier dieselmotoren van 150 pk. De hele installatie kan per etmaal ongeveer 700.000 kubieke meter water overpompen. Door het vrij grote verschil tussen eb en vloed in de haven van Zierik zee heeft men geen gebruik kun nen maken van een vaste buis verbinding tussen de pompboot en het gebied buiten de haven- dijk. Men heeft nu een leiding aangelegd, welke toestaat uit een lederen balg, waarin ijzeren hoe pels zijn opgehangen. Door be schikbaarstelling van deze waar- devole pompinstallatie heeft de provinciale Gelderse electrici- teitsmaatschappij de waterstaat naar de mening van de deskundi gen een grote dienst bewezen. Het werk wordt uitgevoerd door de werf Wilton Feijenoord in Schiedam. De pompboot „Neptu nus" is kort na de ramp voor hetzelfde doel gebruikt in de Hoekse Waard en op Voorne en Putten. is met een kostbare voor het lyceum te Zie rikzee bestemde geschenkzending in Zierikzee gearriveerd. Maan dagmiddag is de geschenkzending Toen de landbouwerszoon E. jn lyceumgebouw aan de cu- Serrarens, wonende in de wijk j-atoren overgedragen. Zij bestond „Het Eiland" bezig was met het uit 36 reproducties van bekende omploegen van een stuk bouw- Franse schilderijen, bestemd „ter land stootte de ploeg op een hard versiering van de schoollokalen, voorwerp, dat bij nader onder- een aantal geïllustreerde boeken zoek een granaat bleek te zijn 0ver Normandië en voorts een Dit is reeds de tweede maal, dat groot aantal pakketten met kle- hij een granaat bloot ploegde. dingj schoeisel en speelgoed. Ditmaal kwam de granaat nietDe president van de federation, tot ontploffing, in tegenstelling de heer Leconte, deelde mee, dat met de eerste maal, toen de gra-1 een chèque van een millioen fr. naat wél explodeerde en_mate-|ten behoeve van het lyceum is De heer Thomas Walsh, de Ierse minister van Landbouw heeft een bezoek, dat vijf dagen duurde, aan Nederland gebracht. De heer Walsh bezocht veehou der- en akkerbouwbedrijven, be zichtigde veemarkten, een slach terij, bloemenveilingen en pol- derwerken en stelde zich voorts op de hoogte van de arbeid der Wageningse instituten. In een verklaring, die minister Walsh tegenover het A.N.P. af legde, zeide hij, dat gezelschap pen van zijn medewerkers op landbouw- en tuinbouwgebied, die in de afgelopen maanden ons land om studieredenen bezochten met een hoge dunk over het Nederlandse agrarische bedrijfs leven waren teruggekeerd. De in Nederland vergaarde kennis zal er aanzienlijk toe bijdragen, al dus minister Walsh, om onze Ierse landbouw verder te ont wikkelen. De minister is bijzon der dankbaar voor de gastvrij- De Koningin heeft het voor nemen te kennen gegeven tegen woordig te zijn bij een concert, dat de Griekse zangeres Elena Nikolaidi van de Metropolitan- opera te New York belangeloos zal geven ten bate der slachtof- fers van de aardbevingsramp in Griekenland, op Donderdagavond 1 October in Diligentia te 's-Gra- venhage. Geza Trid zal eveneens belangeloos accompagneren. Voor dit recital gelden gewone prijzen. Het staat onder bescher ming van de Griekse gezant. Het bestuur van Diligentia heeft de zaal gratis ter beschikking ge steld, zodat de gehele opbrengst ten goede zal komen aan het ge troffen Griekenland. Officieel is meegedeeld, dat de regering-Eriksen is afgetreden. Dit besluit is gevallen na het mislukken van onderhandelin gen met leiders der radicale partij over een verbreding van de basis der huidige Deense re gering, die steunde op de con servatieve en boerenpartijen. De radicalen nemen, na de uitslag der verleden week in De - nemarken gehouden algemene verkiezingen, een sleutelpositie in de Deense volksvertegenwoor diging, het z.g. „folketing", in. Zij weigerden hun steun te ge ven aan een drie-partijen rege ring en drongen aan op het vor men van een bewind op brede bd-sis Verwacht wordt, dat koning Frederik de leider der sociaal democratische partij, Hans Hed- toft, zal verzoeken een nieuwe regering te vormen. Ook hij zal hier echter slechts in slagen, indien de radicale partij haar medewerking verleent. De bij de communistische en onafhankelijke vakverenigingen aangesloten werknemers bij de Franse posterijen hebben beslo ten met ingang van Donderdag a.s. een „actie-week" van korte stakingen te beginnen, zo is te Parijs bekendgemaakt. Dit besluit werd door onge. veer 1000 afgevaardigden van de betrokken vakverenigingen ge nomen, uit protest tegen de be slissing van de regering geen loon te betalen over de sta kingsperiode van Augustus j.l. Naar aanleiding van deze be kendmaking schrijft het rechtse Franse blad „Figaro", dat de Franse communistische leiders hebben besloten, dat deze actie het teken dient te zijn voor een tweede golf van arbeidsonrust. Volgens het blad heeft het com munistische politbureau beslo ten deze stakingen te laten vol gen door stakingen in de gena tionaliseerde en particuliere in dustrieën. De partijfunctionaris sen hebben, aldus het blad op dracht gekregen voorlopig hun zuiver politieke taak te laten va ren, om zich op de stakings campagne te kunnen concen treren Het blad meent te weten, dat Leon Mauvais, die algemeen één der extremisten onder de com munistische leiders wordt ge noemd, de leiding van de cam pagne heeft gekregen. heid en hulpvaardigheid, die hij en zijn landgenoten tijdens hun verblijf van minister Mansholt en van overheids- en particuliere zijde mochten ontmoeten. Minister Walsh zeide voorts, dat hij en zijn landgenoten ons volk vanwege onze vindingrijk heid, ijver en karakteristiek doorzettingvermogen bij de strijd tegen de zee, bewonderen. Het Ierse volk heeft, gelijk andere volkeren, meegeleefd met de laatste dijkbreuken en de tragi sche gevolgen daarvan. „Wij wensen u geluk over de wijze, waarop u deze laatste moeilijk heden te -boven bent gekomen", aldus de minister. Zelf boer zijnde, concludeerde minister Walsh uit hetgeen hij thans gehoord en gezien heeft, dat Ierland en vele andere lan den op het geibied van landbouw organisatie, wetenschappelijk speurwerk, rundvee en varkens- teelt, akkerbouw- en graslandbe- drijven en ook van de coöpera tieve organisaties veel zal kun nen leren. Ierland, zo zeide de minister, is gelijk Nederland een klein land, goeddeels van zijn land bouw afhankelijk is. Kleine lan den hebben in het verleden grote bijdragen tot de wereldbescha ving gegeven en zullen dat, zoals ik het zie, ook in de toekomst doen. „Een verhoogde voedselpro ductie is essentieel voor de ont wikkeling van de wereldbescha ving en het handhaven van de vrede. Hierbij kunnen Neder land en Ierland een belangrijke rollen spelen. We kunnen het er naar mijn mening over eens zijn, dat hon gerige mensen de grootste be dreiging voor de wereldvrede zijn", aldus de Ierse minister van Landbouw. DE INZET VOOR HET HERSTEL VAN SCHOUWEN-DUIVELAND 1111111 1 i l lp JI i l J i i 111111 111i'1 i11111 5000 arbeiders 149 zolderschuiten i sa ti *-4r:«csc «a«a *0«e fe i .c 1,1 105 draglines .Ja. -U. .Jalt -1— wU> 126 sleepboten 74elevatorbakken x. J-Xi-ii. J. i- J. J 43motorvletten 24 onderlossers rx TT -UTTXXrt-ï-tX-rft 29 overslagkranen -t X rt ft X rl t X XI t rr T "T 1 AA 17 drijvende kranen A A A A 2 drijvende bokken 16 overslagschepen 3 kan te I bakken k 15grondzuigers 14baKkenzuiget*5 9 oplossers 8 motordekschuiten ji-j ji_, jim. 5 baggermolens 3 cutterzuigers er- zuiger 5dukws Iwlesel -t", 3 landings vaart 1 transporteur 5 walsen 9 bulldozers 30 loco's_ riële schade aanrichtte. Hij zelf kwam er toen ongedeerd van af. Nieuw bestuur Kunstkring. Tijdens een ledenvergadering van de kunstkring „Van den Vos Reynaerde" te Hulst werd een nieuw bestuur gevormd. Het is thans als volgt samengesteld: J. H. Stolte, voorzitter-secretaris; mej. A. Lockef eer te St. Jan steen, pennigmeesteressedrs. Th. Adriaansens te Walsoorden, vice-voorzitter; mevr. Dikötter te Terneuzen en H. Metsers te Hulst. Overgeplaatst naar Den Haag. De heer D. Mulderij, wacht meester der rijkspolitie te Hulst, is overgeplaatst naar 's-Graven- hage. Naar wij vernemen, wordt hij daar ingedeeld bij de parket wacht. Wachtmeester overgeplaatst. Per 1 October is de wachtmees ter der marechausse, de heer J. Romers alhier, overgeplaatst naar Apeldoorn. Wapens in beslag genomen, De rijkspolitie heeft bij een bejaard persoon in deze gemeen te een geweer en 320 kogels in beslag genomen. 'Grenskantoor gesloten. Op 1 October a.s. wordt het Benelux-grenskantoor te Retran chement weer tot Pasen geslo ten. In tegenstelling tot andere jaren blijft passage langs deze post deze winter mogëlijk voor personen van Nederlandse en Belgische nationaliteit, indien zi; voorzien zijn van geldige grens papieren, enkel tussen zonsop gang en zonsondergang. Ongure personen. De Belgische badstad Knokke is jaarlijks blij met de duizenden bezoekers, maar ondervindt niet alleen de lusten, doch ook de las ten van een dergelijk massaal bezoek. Reeds eerder meldden wij, dat de „bende van Charlie" bij de smokkel van horloges uit Zwit serland naar Engeland ook in Knokke haar handlangers had. Thans werd in Knokke een Duitsers gearresteerd, die door afgegeven. Voorts zijn 20 leerlin gen van de school uitgenodigd om in de volgende zomervacantie in vacantiehuizen in Normandië te komen logeren. Zondagmorgen klonk van de beiaard in de stadhuistoren te Zierikzee het Franse volkslied en het Nederlandse. Deze muzikale hulde gold de afvaardiging van de Federation des Oeuvres Lai ques du Calvado. Zondagmorgen arriveerde deze delegatie met twee kleine vrachtauto's vol ge schenken voor het lyceum te Zie rikzee. De Franse bezochten des middags een groot aantal geteis terde plaatsen op Schouwen en Duiveland. Maandagmorgen werden de Fransen op het stadhuis te Zie rikzee begroet door de burge meester en de curatoren van het lyceum, 's Middags werden de geschenken overgedragen. De geschenken en toezeggingen werden in grote dank aanvaard. In toespraken welke bij de over dracht werden gehouden, werd o.m. gezegd, dat de spontane ges te van de Fransen groot respect afdwingt, temeer daar Caen nog zo kort geleden zelf zwaar door de oorlog werd getroffen. Maandag heeft het lyceum de Franse gasten een maaltijd aan geboden, ONDERZEEBOOT VERLOREN. De Duitse sleepboot „Stein" heeft gisteravond te ongeveer 11 uur ter waarschuwing van de scheepvaart geseind, dat zij op acht mijl ten Noordwesten van het lichtschip „Goeree" een on derzeeboot, die zij op sleeptouw had, heeft verloren. De onderzeeboot drijft in Noord- Oostelijke richting en is gevaar lijk voor de scheepvaart. In geautoriseerde bewerking uit het Amerikaanse door E. VEEGENS—LATORF. 45) HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Deze vrouw is gevaar lijk. Grand Hotel Rotterdam, 3 en 8 uur: Grote winter modeshow. CLINGE: Gemeentehuis, 10 uur: Aanbesteding leggen van rioleringen. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Gun Grazy. MORGEN: TERNEUZEN: Hotel „Des Pays Bas", 2 uur: Jaarl. alg. vergadering Coöp. Land- bouwveren. „Zeeuws-Vlaan deren" G.A. (Nadruk verboden). HOOFDSTUK IX. I. Tom was van kind jongeling geworden, zijn ziel ontwaakte en er ging van alles in hem om. Het was alsof hij de kinderwereld achter zich had gelaten, alsof h>j haar van zich had afgeschud zo als de rups in de cocon haar huid achterlaat en in een nieuwe ge daante te voorschijn komt. De wereld werd groter, ingewikkel der, meer geladen met aandran- gen, klachten en betekenissen. De kinderwereld der physieke zinnen, van reuk en aanraking en kleur de lucht van vis en vlees en uien, het zachte gevoel en de tint van viooltjes, de vorm van alle dingen, die hij met zijn vingers onderzocht de wereld der phijsieke zinnen was er nog, maar had haar bekoring verlo ren. Het was alsof hij een nieu we kijk had gekregen en verder kon zien, een nieuw hart, waar mee hij dieper kon voelen, en een nieuw brein, dat vragen begon te stellen over onzichtbare oor zaken, oorsprongen, betekenissen en doelen, onder de oppervlakte van kleuren en vormen. Sinds die avond op het dak toen Flora tegen hem had gezegd „er bestaat een God" had hij een soort rusteloosheid gevoeld. Het was alsof hij voor een enorm en gecompliceerd algebravraagstuk stond, en Flora had gezegd, dat de uitkomst was X 349. Maar het antwoord weten was één ding en het uitwerken ervan in vier bladzijden geheimzinnige gelijke nissen was een ander. Het feit dat het antwoord was voorge schreven in een rekenboek dat door de eerste wiskundigen van alle tijden was samengesteld, maakte niet het minste verschil. Daar nam Toms onderzoekende geest geen genoegen mee. Waar om worden wij geboren? Waar om leven en sterven er mensen? Als zij sterven, wa&rom leven zij dan? Als zij niet sterven, hoe bestaan zij dan voort? Kennen wij de zin van ons leven? Wordt ons leven uitgedoofd aan het eind van onze dagen, als dat van de insecten? Tom werd door een vaag gevoel van treurigheid ge» grepen. Hij ging naar het Central Park voornamelyk om in de dierentuin rond te kijken. Hij stond tien mi nuten lang geboeid stil bij een gibbon of chimpansee met roze billen en vroeg zich af waar het dier aan dacht en wat er in hem omging. In het circus dacht hij er altijd over wat de leejuwen van het or kest zouden denken en van al dat helle licht. Hij kon zijn ogen niet van de nijlpaarden afhouden. Eens zag hij een groep flamingo's en was zo onder de indruk van de rust en de sierlijkheid en de kleur van deze roze vogels, en de Werkelijkheid van het leven voor de flamingo's zelf, dat hij ver bijsterd door het mysterie thuis kwam. Was zijn leven hetzelfde als dat van de flamingo of was het echter, werkelijker? Hij was er net zeker van. Zien giraffen op ons neer als vreemde dwer gen? Waarschijnlijk wel, maar het is nog waarschijnlijker, dat zij zich niet om ons bekommeren Waarom keek de bizon hem aan met 'n blik, die vol haat scheen? Hoe vindt de spin een chemische kleefstof uit, die nooit opdroogt? Er was een probleem, dat hem in het bijzonder dwars zat en waarop niemand het antwoord verschafte. Toen hij in de dieren tuin was, ging hij naar het tropi sche vogelhuis. Hij zag een paar Zuid-Amerikaanse vissen, die en orme sterke snavels hadden van meer dan 20 centimeter, en hi; zag kolibri's, die nog geen vijf centimeters grqot waren, en een roze papagaai, die als kuif een extravagante Parijse hoed droeg, waar alle dames jaloers op kon den zijn. Wat een heerlijkheid en wat een trots! Maar hij werd het meest getroffen door een kleinig heid. Een leeuwerik had een wenkbrauw, een scherpe, fijne zwarte streep boven zijn ogen alsof zij met een schilderspenseel geschilderd was. Plotseling stok ten zijn gedachten. Hoe kreeg de vogel die geschilderde wenk brauw? Hij bekeek haar van na bij. Het zwarte streepje bestond uit een groot aantal fijne veer tjes, die het op bepaalde punten kruiste. De veertjes werden zwart waar de streep begon en werden weer wit als zij er overheen wa ren En al die veertjes, die in een bepaalde richting liepen waren zo gerangschikt, dat het fijne zwarte streepje werd gevormd. Hij was er zeker van, dat de leeuwerik evenmin wist hoe hij het deed als hij zelf wist hoe zijn nagels groeiden. De vogels en de dieren waren te werkelijk, te vol maakt op zichzelf dan dat hij kon geloven, dat de leeuwerik zong en zijn wenkbrauwen schilderde om de mensen plezier te doen. De mannelijke vogel schilderde die onvergetelijke wenkbrauw om het vrouwelijke hart van het vrouwtje te bekoren, ten einde nieuwe jonge vogels voort te brengen. Maar waarom meer jon ge vogels? Wie kon het wat sche len? Zij noemen het instinct, maar daarmee is niets opgelost. Tom noemde het 't probleem van de veren. (Wordt vervolgd). OPKOMST EERSTE OEFENING. Ten behoeve van de dienst plichtigen, die op 1 en 2 October a.s. voor eerste oefening onder de wapenen komen, worden en kele extro-treinen ingelegd. Ge noemde dienstplichtigen moeten van de extra-treinen gebruik ma ken en daartoe op een dusdanig tijdstip van hun woonplaats ver trekken, dat zij op het betreffen de station aansluiting hebben op de voor hen bestemde trein. De dienstplichtigen, die, in verband met hun plaats van bestemming geen gebruik kunnen maken van één der hierna genoemde extra- treinen, moeten ingevolge hun lastgeving reizen met de eerste reisgelegenheid na 06.59 uur. 1. Op Donderdag 1 Oct. 1953: Voor dienstplichtigen met be stemming Amsterdam-Hilversum -Amersfoort-Nunspeet-'s Herto genbosch en Vught lopen de vol gende extra-treinen: Leeuwar den v. 8.42, Heerenveen v. 9.08, Steenwijk v. 9.30, Meppel v. 9.45, Zwolle a. 10.12 combineert met de extra-trein vanuit Groningen Groningen v. 8.42, Assen v. 9.12, Hoogeveen v. 9.37, Meppel v. 9.55, Zwolle a. 10.18, v. 10.24, Nun- speet v. 10.50, Amersfoort a. 11.23. Te Amersfoort wordt de trein in 2 delen gesplitst. Ie deel Amers foort v. 11.31, Hilversum a. 11.45. 2e deel Amersfoort v. 11.26, Utrecht C.S. v. 11.57, 's-Hertogen- bosch v. 12.38, Vught a. 12.43. 2. Op Vrijdag 2 October 1953: Voor dienstplichtigen met be stemming Bergen op Zoom lopen de volgende extra-treinen: a. Amsterdam-C.S. v. 8.55, Haarlem v. 9.13, Leiden v. 9.38, Roosen daal v. 11.48, Bergen op Zoom a. 12.04. Deze trein stop niet op tussengelegen stations; b. Den Haag H.S. v. 8.38, Rotterdam D.P. v. 9.05 Rotterdam Blaak v. 9.12, Feijenoord v. 9.18, Dordrecht v. 9.43, Lage Zwaluwe v. 10.01, Roo sendaal v. 10.37, Bergen op Zoom a. 10.53. Dienstplichtigen, die op Vrijdag 2 October 1953 bij het regiment veldartillerie van Es sen onder de wapenen moeten komen, moeten zich niet naar Breda., doch naar Bergen op Zoom begeven. Het hun ver strekte vervoerbewijs is zonder bijbetaling geldig tot Bergen op Zoopi.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2