mm lËi Sportnieuws Binnenlands nieuws D.D.D. „Erie de Noorman en de gebroken pijl k De Tarwe- en Rogge-oogsten in de wereld Tito over de kerkelijke moeilijkheden VRIJGEZEL WAARHEEM tl ill Het vraagstuk der inwis selbaarheid van valuta KASJMIR Vrouwen waar blijft gij VOETBAL SCHAKEN Polen protesteert bij de Ver. Staten HANDBOOGSPORT De Franse oogst was de grootste in de laatste jaren Voormalige functionarissen van de S. R. P. berecht Rede van Franse premier Rhee over de toekomst plannen van Korea NEDERLAND KR'JGT STEEDS MINDER VROUWEN Russische zeelui zullen uit Japan worden gewezen Ongeluk in Belgische mijn 1954 Mariasl jaar Politieke gevangenen te Santiago de Cuba vrijgelaten Uitspel Panmcandjcn Het beste bed ooit gemaakt! 99 In de uitgave van Tiet Ameri kaanse ministerie van Landbouw „Foreign Crops and Markets" wordt een wereldoogst van tar we en rogge in dit jaar voor speld van ongeveer 255 millioen snort ton, of slechts 9 millioen short ton minder dan de re- cordoogst van het i/orige jaar (een short ton is 907 kg). Volgens deze publicatie wordt verwacht, dat alle voornaamste exportlanden kleinere oogsten zullen hebben dan in 1952. Voor Europa en Afrika worden iets grotere totalen geraamd. Vol gens het ministerie is de raming voor tarwe met 7025 bushels 4 procent kleiner dan het record van verleden jaar, maar 1 mil liard bushels boven het voor oorlogse gemiddelde (1935-'39). Het grootste deel van de ver mindering der tarweproductie komt voor rekening van Noord- Amerika. Volgens het rapport rechtvaardigen de tegenwoordi ge vooruitzichten niet de ver wachting van de hoge productie van 1952 in de voornaamste ex portlanden van het Zuidelijke halfrond Argentinië en Austra lië. De rogge-oogst, die thans ge raamd wordt op ongeveer 1570 millioen bushels, is iets kleiner dan die van 1952 en is 9 procent kleiner dan 't vooroorlogse ge middelde. De voornaamste ver andering ten opzichte van de oogst 1952 wordt in Z.-Amerika verwacht, waar Argentinië ver leden jaar een ongeëvenaarde roggeoogst had. De tarweproductie in Oost- en W.-Europa schijnt met 1685 mil lioen bushels ongeveer 45 mil lioen bushels groter te worden dan die van 1952, aldus het overzicht. Voor de Westeuropese productie wordt 1275 millioen bushels genoemd tegen 1238 bushels in 1952. De toeneming wordt voor het grootste deel veroorzaakt, doordat in een aan. tal Westeuropese landen re cordoogsten of oogsten, die niet vèr daar vandaan liggen, wor den binnengehaald. Productie records kwamen voor in Italië, Zweden, Griekenland en Oosten rijk, terwijl de oogst in Portu gal bijna een record betekende. De Franse oogst was de groot ste van de laatste jaren. Als ge volg van ongunstige omstandig, heden vormden Denemarken, Spanje en Nederland een uit zondering. Naar het schijnt was Ludwig Erhard, de Westduitse minister van Economische Za ken, heeft op een persconferen tie meegedeeld, dat hij de En gelse minister van Financiën zal uitnodigen met hem over de vrije inwisselbaarheid der valu ta te komen spreken, onmiddel lijk nadat de nieuwe Westduitse regering zal zijn gevormd. Hij voegde er aan toe, dat het vraagstuk van de vrije inwissel baarheid der valuta ook bespro ken zal worden op de bijeen, komst van de ministerraad van de Europese betalings-unie, wel ke op 28 October te Parijs zal worden gehouden. Erhard zeide vastbesloten te zijn deze zaak niet meer te laten inslapen. Ook sprak minister Erhard zich weer uit voor een verlaging van de douanetarie ven. De premier van Kasjmir heeft verklaard, dat zijn land alleen binnen de unie van India veilig zal zijn. Op een massavergadering te Baramoella (West-Kasjmir) zeide hij dat Kasjmir na rijp beraad tot deze unie was toege treden met het oog op de econo mische, sociale en ideologische banden en dat er geen „weg te rug" was. Zelfs een volksstem ming zou z.i. niet deze overtui ging van het volk kunnen ver anderen. Kasjmir had in Paki stan geen toekomst, aldus de premier. de productie in O-Europa slechts iets groter dan die van 1952. De roggeproductie in Euro pa wordt op 260 millioen bus hels geraamd en ligt niet ver van de omvang van 1952. Uit de Sow jet-Unie wordt vol gens het ministerie een belang rijke uitbreiding van het tarwe- areaal gemeld, waarschijnlijk ten koste van rogge, maar de opbrengsten per acre waren klaarblijkelijk in de meeste ge bieden niet gelijk aan die van het vorige jaar. Het ministerie raamt de tarweproductie in Azië op 1.61 milliard bushels tegen 1.60 milliard in 1952. Een Duits hof te Dortmund heeft Maandag zeven voormalige functionarissen van de verboden neo-nazistische „socialistische rijkspartij" (S.R.P.) tot gevange nisstraffen variërend van zeven tot negen maanden veroordeeld wegens het in gevaar brengen van de veiligheid van de staat en het negeren van een gerechtelijk bevel. Vijf der beklaagden kregen voorwaardelijke straffen met een proeftijd van twee jaar. De beklaagden behoorden tot een groep van negen, die vorig jaar in strijd met de uitspraak van het hof voor grondwetszaken te Karlsruhe, waarbij de S.R.P. werd verboden, getracht zou heb ben te komen tot de oprichting yan een mantelorganisatie. Twee beschuldigden werden vrijgespro ken. Maarschalk Tito, de Zuidslavi- sche president, heeft in een Zon dag te Rouma ten N. van Belgra do gehouden rede o.a. gezegd, dat het kerkelijk probleem in Zuid-Slavië geschapen was door de houding van zekere hoge dig nitarissen, die een onvriendschap pelijke politiek jegens het regiem voerden. Van de andere kant ver oordeelde Tito onlangs voorgeko men incidenten, waarbij geeste lijken werden lastig gevallen. In een overzicht van de toe stand van de Zuidslavische land bouw zeide Tito verder, dat de landbouw tot op heden verwaar loosd was terwille van de indus trialisatie, welke vlak na de oor log gerechtvaardigd was „omdat niemand noch de Russen noch het Westen machines hadden ge leverd, want toentertijd stelden De Franse premier, Joseph La niel, heeft op gen openbare bij eenkomst te Caen verklaard, dat zijn regering het parlement pas zal verzoeken het E.V.G.-verdrag wij ons vertrouwen alleen op de Russen, hetgeen onze fout was", aldus Tito. Zuid Slavië heeft het Russische voorbeeld wat betreft collectivisatie van de grond niet willen volgen, maar heeft op dit gebied het beginsel van vrijwil ligheid aanvaard. Van de zesdui zend coöperatieve bedrijven die vóór de onlangs ingevoerde agra rische hervormingen bestonden, zijn er nu nog iets meer dan twee duizend over. In een vraaggesprek,met de „New York Times" heert presi dent Syngman Rhee critiek ge oefend op het plan, dat de Ver enigde Staten volgens persbe richten zouden hebben voorbe reid voor de toekomst van Ko rea. De president leverde ook scherpe critiek op het feit, dat de geallieerden plannen maakten voor een oplossing van het Ko reaanse vraagstuk, zonder eerst de Zuidkoreaanse regering te raadplegen. „Wij kunnen geen enkel voor stel voor het neutraliseren van Korea ernstig aanvaarden, zolang als er nog machtige agressieve landen zijn, die nog niet gestraft zijn voor hun geweldadige ma nieren en daarvan nog niet zijn bekeerd", zo zei Rhee. Zelfs in dien alle leden van de Verenigde Naties de neutraliteit van Korea zouden garanderen, zou Rhee's regering die status niet aanvaar den, omdat er zo veel landen niet konden besluiten of zé aan de communistische of aan de demo cratische zijde staan, „terwijl het gehele Sowjet-blok tot de tanden is gewapend voor een agressieve oorlog". Volgens de „New York Times" verklaarden de conferen tie negentig dagen na haar aan vang „faalde het gestelde doel een verenigd Korea te berei ken, wij natuurlijk de strijd voor onze nationale onafhankelijkheid en eenheid zullen hervatten". Twintig personen zijn Zondag in de Indische staat Bihar ver dronken als gevolg van het ver gaan van een schip op de rivier de Ganges. De Japanse raad voor de immi gratie, zal de uit drie leden be staande bemanning van een Rus sisch vaartuig, dat gebruikt zou zijn door een Russische spionna- ge-organisatie, uitwijzen, zo is te Tokio meegedeeld. De gezag voerder, Krekof, staat op het ogenblik in Japan terecht op be schuldiging van het overtreden van de Japanse wet op de immi gratie. De Russen, die zullen worden uitgewezen, z".i de eerste en de tweede machinist en de stuurman van het vaartuig, dat vorige maand door de Japanse autoritei- Er openen zieh sombere pers ten werd aangehouden. Volgens pectieven aan de tot nu toe wolk de Japanners zou het op weg loze hemel van de huwelijkskan naar Noord-Japan zijn geweest, sen voor de mannen. Als het zo om daar een Russische agent op door gaat kunnen wij het nog te pikken. beleven, dat de man die 'n keuze wil doen om een ega te vinden, door een of ander rijksbureau op de wachtlijst wordt gezet! Het aantal vrouwen in ons land is n.l. sterk dalende en zo te zien, zal het niet lang meer duren of wij hebben precies evenveel mannen als vrouwen. Als de lijn van de grafiek dan nog verder zakt, ko- te bekrachtigen als de Saarkwes- men wij nog beslist aan het bo- tie geregeld is, er overeenstem- vengenoemde Rijksbureau. Wan- ming bestaat over de Britse deel- neer wij dan ook het congres van I AAN TAL VROUWEN OP 1000 MANNEN ■v VK'n&wm neming aan het verdrag en de verklarende protocollen bij het verdrag getekend zijn. Over de economische toestand in Frankrijk zei de premier, dat de schatkistpositie voor de ko mende maanden geen ongerust heid meer baart. De positie van de frank in binnen- en buitenland is een onloochenbaar symptoom van ons herstel, aldus Laniel. In bepaalde sectoren van het econo misch leven duurt de stagnatie nog voort, maar andere sectoren geven tekenen van verbetering te zien. De regering heeft in haar ambtsperiode aanzienlijke resul taten behaald, maar er moet nog enorm veel gedaan worden. Ten aanzien van Indo-China zei de premier, dat het voor éen sterke natie geen schande is te onderhandelen. vrijgezellen waren, dat thans in Limburg bijeen is, zouden wij snel de zitting opheffen en iedere vrijgezel aanraden zich met spoed een ga te kiezen; want nu kan het nog, terwijl het morgen mis schien al te laat is. Nee, wat ons betreft lijkt het dat die vrijgezellen daar in Lim burg water naar de vrijgezellen- zee aan het dragen zijn, want in de loop der jaren is het duidelijk gebleken, dat het aantal vrou wen steeds dalende is. Stappen wij van die vrijgezellen even over op de dorre cijfers. (Want per slot van rekening, kleren maken de man, maar de cijfers bepalen de vrijgezel). Onze grootvaders leefden wat de huwelijkskans aangaat, nog in een gouden tijd wat de keuze van hun huwelijkspartner be treft. In 1829 waren er op iedere 1000 mannen liefst 1045 vrou- TTuid- Krabben en peuterenwen! Dat betekente dus dat er UitSlaa D^heidlr* Woelbt™in theorie 45 vrouwen ongehuwd uiiujLwj D D D drlngt diep in de moesten blijven, ware het met poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN In de kolehmijn „Charbonnage de l'Esperance" nabij Quaregnon in de Belgische provincie Hene gouwen zijn Zaterdagavond 12 ■mijnwerkers om het leven geko men en twee gewond, doordat de vloer van de lift het begaf. De schacht is 570, meter diep. De mijnwerkers maakten een val van 130 meter, op het ogenblik, dat zij na afloop van hun werk naar boven werden gebracht. Drie Belgen, een Eool, een Frans man en zeven Italianen vonden de dood. Paus Pius XII heeft het jaar 1954 tot speciaal jubeljaar, ge wijd aan de Maagd Maria, uitge roepen. In een in het Latijn gestelde zendbrief heeft hij alle Katholie ken ter wereld gevraagd het jaar 1954 te vieren ter ere van het eeuwfeest van de dogmaverkla ring der „Onbevlekte Ontvange nis". Twaalf Cubaanse politieke lei ders, die voor een gerechtshof te Santiago de Cuba terechtstonden op beschuldiging van deelneming aan de aanval op de militaire post van die stad in Juli j.l., zijn Zaterdag wegens gebrek aan be wijs voorlopig op vrije voeten ge steld. Onder hen bevinden zich de communistische leiders Lazro Pena en Jaquin Orodoqui. ZATERDAG VOETBAL. A.Z.V.V.Zaamslag 3—6. De rood-witte thuisclub ver scheen met een 4-tal invallers, doch heeft desondanks geen sma delijke nederlaag geïncasseerd, al waren de gasten over het geheel genomen het overgrote deel van deze match in het offensief. Spoedig opende Cornelissen voor de groenwitten de score, doch uit één der Axelse uitval len ontstond aldra de gelijkma ker (11). De vreugde in 't kamp der thuisclub was van korte duur. Vóór de rust waren het Van de Velde en Van Overbekê die de stand tot 13 in het voordeel der gasten opvoerden, dife ook de verhouding ongeveer weergaf. In de tweede helft waren er enige perioden van evenwicht ondanks het feit dat Jansen Ver- planke de stand tot 15 in het voordeel van Zaamslag wist op te voeren. Daarop werd echter het roer aan Axelse zijde omgegooid en enkele aanvallen stichtten een zodanige verwarring dat eerst door De Ruijter en daarna bij een felle doorbraak door Kaijser de ver uitgelopen Zaamslag doel wachter werd gepasseerd (35). Met nog 20 minuten spelens voor de boeg leek nog alles mogelijk, doch toen het hoge tempo aan Axelse zijde verslapte ging het initiatief weer geheel uit van het Zaamslagse aanvalsquintet. Uit een reeks van opeenvolgende aanvallen ontstond nogmaals een doelpunt en met 36 kwam het einde. stappen. d£ natuur scheen het echter welletjes te vinden dat er zoveel vrouwen waren, want in 1849 was het „overschot" aan vrouwen gedaald tot 40. En met deze 40 begon het pas goed. In de loop der jaren daalde het aan tal, vrouwen op iedere 1000 man nen. Hoewel er jaren, waren dat de „vrouwen weer „stegen" werd de^e stijging door de ontwikke ling weer teaaiet gedaan. Scheen ■de periode 1920 en 1930 weer enige verademing te brengen, 1 Januari van dit jaar gaf ons het treurige beeld te zien van 1008 vrouwen op >1000 mannen! Nog even en de verhouding is precies gelijk. Volgens de grafiek ziet het er echter wel naar uit dat de daling zich nog verder voort zal zetten. En wat dan? Misschien dat tegen die tijd een nieuw con gres van vrijgezellen het even wicht zal herstellen. Tot dan blijft het echter, „Vrouwen waar blijft gij?", of van Greven- bricht begiqt de victorie". De bemanning van een klein Russisch tankschip, dat in de storm op de Oostkust van het Japanse eiland Hokkaido was ge strand, is verdwenen. Men vermoedt dat de beman ningsleden aan wal zijn gegaan en zich in het binnenland schuil houden. OVERDEKTE TRIBUNE VOOR SPORTPARK BERGEN OP ZOOM. Het sportpark „Rozenoord" te Bergen op Zoom krijgt een over dekte tribune. Het werk was aanvankelijk aanbesteed, zonder dat het kon worden gegund. De laagste inschrijving ging ver uit boven de begrotingsprijs. De architect heeft nu in het oorspronkelijke ontwerp enkele vereenvoudigingen aangebracht. Een stedelijke aannemer bleek bereid, het gewijzigde plan tegen een redelijke prijs uit te voeren. De raad heeft zijn sanctie gege ven aan het door B. en W. voor gestelde crediet,' zodat de vaklie den binnenkort aan de gang kun nen. Men denkt nog aan enkele andere verbeteringen in 't sport park. Zo zal ook de open tribune worden verplaatst, terwijl er bo vendien een tweede ingang tot het terrein wordt gemaakt. LOSLOPENDE HONDEN BEDREIGEN WILDSTAND IN HET GOOI. Loslopende honden bedreigen 1p de Gooise-heide en in de bos sen van het Gooi's natuurreser vaat het wild. In de omgeving van Hilversum vormen zij zelfs Een woordvoerder van de V. N.- commissie voor repatriëring van krijgsgevangenen heeft Zaterdag meegedeeld, dat het „geven van uitleg" aan gevangenen die repa triëring weigeren, waarmee aan vankelijk Zaterdag zou zijn be gonnen, vijf dagen is uitgesteld. V. N.-functionarissen te Pan- moendjon verklaarden, dat men geen overeenstemming had kun nen bereiken over de te volgen procedure. De communisten wil len de gevangenen één voor één ondervragen, doch aan geallieer de zijde staat men er op, dat uit leg zal worden gegeven aan groe pen van 25 of meer gevangenen tegelijk. Naar te Panmoendjon wordt vernomen, is een Indische offi cier anderhalf uur door Chinese gevangenen, die repatriëring wei geren, als gijzelaar vastgehouden. dat er door alle eeuwen heen al tijd wel weduwnaren geweest zijn die voor de tweede maal in het huwelijksbootje wensten te NAZET. BEDDEN. EN ST A A L w A R E N t A B R I EK E N TE ZEVENBERGEN een gevaar voor het daar nog voorkomende wild. Aldus vermeldt de natuur- wacht (een korps van 67 vrijwil ligers, van wie er 29 onbezoldigd rijksveldwachter zijn) in een rap port, dat op de jaarvergadering van de vereniging van „Vrienden van het Gooi reservaat" te Bus- sum is overgelegd. Critiek wordt voorts uitgeoefend op de jeugd, die veel vogelnesten verstoord en ook op ouderen, die bij het zwemmen in de meren broedplaatsen verstoren. Ook dit jaar zijn vele heide branden gesignaleerd, die gewe ten worden aan het nonchalant wegwerpen van brandende siga ren of cigaretten. Dat het korps zijn huidige om vang heeft bereikt, is te danken aan de korpschef van de Huizer- politie, die bijna het gehele korps der reservepolitie aanmeldde. Als gevolg is het vandalisme op de heide en in de bossen bij Huizen zeer afgenomen. Er is geen enkel geval van aanranding of lastig vallen gerapporteerd. COGP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN. SpuiDriewegen 62. Spui heeft Zaterdagmiddag een mooie en welverdiende overwin ning behaald op haar zuidelijke sportburen. Nauwelijks had het beginsein geklonken of de voor hoede van Spui ging ten aanval. Doordat het binnentrio het spel te kort hield en de vleugelspe lers niet in het spel betrok, wist de verdediging van Driewegen telkens het gevaar te keren en moest zelfs de achterhoede van de thuisclub in actie komen, waarbij doelman Bolleman een paar goede safe's verrichtte. In de 14e minuut plaatste rechtsbuiten Wolfert van Spui een afgemeten voorzet, die door Schuitvlot met een kopbal in een doelpunt werd omgezet (10). Enkele minuten later wist Wol fert van een misverstand in de verdediging der bezoekers handig te profiteren en de stand was 20. Kort daarop liep de vlugge rechtsbuiten door de achterhoede van de bezoekers en besloot zijn ren met een fraai doelpunt 30, hetgeen hij in de 35ste minui\t herhaalde, 40. Nog vóór de rust maakte 't Gilde*er 50 van. Bij de terugkeer in het veld bleek de thuisclub maar met 10 man verder te spelen. Niettemin slaagde rechtsbinnen yerschel- ling er in de score tot 60 te vergroten. Daarmee had Spui haar kruit verschoten en nam Driewegen geleidelijk het spel in handen. In de 16e minuut maakte Sol het eerste tegenpunt, 61, en enige minuten later deponeerde De Kraker het tweede doelpunt in het net van Spui, 62. Driewe gen was thans sterk in de aan val en het was jammer voor haar dat een haar toegekende straf schop niet werd benut. Met Spui in de aanval klonk het eindsignaal. Tern. BoysHoek 101 Zaterdagmiddag hebben de Boys zich superieur getoond tegen de Hoekse gasten. Vrijwel de gehele wedstrijd ging van de gastheren de leiding uit. Daar de gasten met 10 man speelden ontstond er in hun halflinie een leegte, waar door de voorhoede zeer werd ge handicapt en practisch niet aan de bal kwam. De eerste helft leverde voor de gastheren een 50 voorsprong op, waarbij Boone reeds in de 13e minuut de score opende. Vlug daarna zorgde Hakvoort er voor, dat de stand 30 werd. In de 42ste minuut ging Dees vanuit het midden van 't veld er alleen met de bal vandoor, gaf een af gemeten pass aan Boone en het was 40. Dezelfde speler bracht de stand op 50. Na de thee hetzlefde spelbeeld, waarbij een enkele uitval van de gasten beter lot verdiend had. Van Tatenhove trachtte in de 13e minuut de eer te redden, doch z'n schot ging naast. De Boys voerden de score op door De Kraker, Dees en Boone en Hame- ling tot 90. In de 30ste minuut gelukte het de gasten het ver diende tegenpunt te scoren. Boone deed in de 42ste minuut het tiental vol, 101. Veiling van 28 September. Per 100 stuks: Sla ƒ2,706,50. Per stuk: (in centen): Bloemkool 1137; witte kool 12; meloenen 36. Per bos (in centen): Peen 811. Aardappelen (per 100 kg): Bint jes 9—9,10. Per kg (in centen): Andijvie 6 9; princ. bonen 3846, afwijkend 20; saxa 2122; rode kool 14; sa- voye kool 1520 witte kool 3% 50; peen 8; prei 814; knolselderij 11; spinazie 825, tomaten 20 30. FRUIT. Appelen (per 100 kg): Cox' oran ge pippin AA 54,50ƒ56,30, A 53,50- 55,20, B/C 51,50-52,90, H grof ƒ52—ƒ53,70, H I ƒ34,50— ƒ36,30, K ƒ25,50—27,10; Ellisons orange H grof 21,5023, H I 18,50—21,10, H II ƒ15,40— 17Transparant de Croncels H grof 19,50—21,10, H I ƒ11,50— ƒ13,40, K ƒ6,60ƒ8; overige soor ten 38. Peren (per 100 kg): Conference A ƒ42—ƒ43,70, B/C ƒ41—ƒ43, H grof ƒ36—ƒ37,80, H I 33,60— 35, K 1720overige soorten 3—20. Bramen 1434 cent per kg. Polen heeft in een nota aan de Ver. Staten geprotesteerd te gen een door het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken uitgegeven verklaring over de berechting van aarts bisschop Kaczmarek en andere Poolse geestelijken, aldus radio- Warschau. Volgens deze zender werd de nota vorige week reeds aan de Amerikaanse zaakgelastigde te Warschau overhandigd. In de Amerikaanse verklaring werd de veroordeling van de bisschop „een aanfluiting van de rechtvaardigheid" genoemd. Ambtenaren te Washington deelden mede, dat de Ver. Sta ten waarschijnlijk geen officieel antwoord op de Poolse nota zul len geven. Een woordvoerder van het departement van Bui tenlandse Zaken zeide: „Wij blijven bij wat wij over de be rechting hebben gezegd". 17. Bliksemsnel heeft Eric zich gebukt en de gebroken pijlen- schacht opgeraapt. Zodra Agir de vech tende honden uit el kaar heeft gedreven en langs hem heen wil gaan, houdt hij de verschrikte pachter het fatale bewijsstuk voor en zegt dreigend: „Durft ge nu nog ont kennen, heer Agir?" Als aan de grond genageld blijft Agir staan. Er komt een blik van afgrijzen en ontzetting in zijn ogen, doch de Noorman laat hem geen tijd en spreekt streng: „Wilt ge thans nog ontkennen, dat ge uw broer om het leven hebt gebracht? En dat ge Jelf,' die toe vallig getuige was van uw ver schrikkelijke daad, op wreedaardi ge wijze vermoord hebt om hem trMfM M.RTtN TOONDER STUDIO'S voor altijd het zwijgen op te leg gen? Dat ge de schacht van uw pijl hebt afgebroken, om ieder spoor, dat in uw richting kon lei den, te vernietigen? Doch dan hadt ge het stuk niet achteloos moeten wegwerpen, Jieer Agir! Dan hadt ge u er op een handiger manier van moeten ontdoen, zoals ge klaarblijkelijk ook met het lichaam van die arme Horic hebt gedaan! Beken gerust, heer Agir! Uw spel is uit! En ge zult Uw gerechte straf niet ontgaan!" Doodsbleek heeft Agir geluisterd, maar ailengs heeft de ontzetting in zijn blik plaats gemaakt voor woe de, een blinde, onbeheerste woede en n< vil. dat Eric geheel heeft uitgesproken, heeft Agir met een bliksemsnelle beweging zijn zwaard getrokken. „Genoeg!", schreeuwt h\j, terwijl hij op de Noorman toestormt. „Voor die belediging zult gij boe ten!" De uitslagen van de afgebroken partijen, gespeeld in hei cand-da- tentornooi te Zürich, luiden: 15e ronde: BoleslavskyEu we VzV» SmyslovPetrosian *4'M BronsteinGligoric 10 ReshevskyTaimanov afg. in vrijwel gelijke stelling. 16e ronde: KeresPetrosian 10 GeilerSzabo liVz BoleslavskyStahlberg La De stand luidt thans: 1. Smyslov 10 pnt uit 15 part.; 2. Reshevsky 8Yz pnt pius 2 afg. partijen (15); 3. Najdorf 84 pnt (15); 4. Bronstem 8 p.it plus een afg. partij (15); 5., 6. en 7. Keres,-Boleslavsky en Euwe 8 pnt (15); 8. Petrosian 74 (lö); 9. Taimanov 7 pnt pius eeh afg. partij (15); 10. Kotov 7 pnt (15); 11., 12. en 13. Aver bach, Szabo en Geiler 614 (15) 14. Gligoric 6 pnt (14); 15. Stahlberg 4 pnt (15). KERMIS SCHIETING TE TERNEUZEN. Traditiegetrouw organiseerde de handboogmij. „De Westerschelde" ter gelegenheid van de kermis haar jaarlijkse schietingen op Woensdag en Zaterdag j.l. Ondanks de slechte weersom standigheden van Woensdag had den nog 26 schutters zich laten inschrijven. De uitslag was: hoogvogel ver loot; zijvogels: A. van der Poel, Lamswaarde en verloot; kallen; Aug. van Looy, Assenede, en ver loot. Zaterdag waren de weersom standigheden ideaal voor de deel nemende schutters, n.l. droog weer en bijna geen wind. Van heinde en ver was er grote be langstelling voor deze kermis- schieting. Naast schutters uit Zeeuws-Vlaanderen waren ook onze Zuiderburen vertegenwoor digd. Vooral de ruim 30 schutters van Zuid-Beveland hebben goed succes geboekt. Er waren 77 schutters in totaal. De uitslag was: hoogvogel: P. Cortvriendt, Sluiskil; zijvogels: J. Buijs, Hulst en C. Raes, Ove- zande; kallen: H. Driedijk, Wol- faartsdijk en C. Raes, voornoemd.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 3