GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN Uil Je S rcvificie CHINEZENWIJK De ertsverschepingen via Antwerpen en Rotterdam Noors schip aan de grond gelopen V. N. protesteren bij de repatriërmgscommissie De uit Rusland terug gekeerde krijgsgevangenen AGENDA: TERNEUZEN. AXEL. HAAMSTEDE. £in tja* Sang KOEWACHT. NIEUWVLIET. SAS VAN GENT. SLUISKIL. SLUIS. De berichten volgens welke de Luikse firma Ougree-Marihaye besloten heeft haar Zweedse ert sen voortaan niet meer via Ant werpen doch over Rotterdam in te voeren, heeft in Antwerpse havenkringen heel wat beroering verwekt. Het blad „De Nieuwe Gids" weet intussen echter te melden dat nog geen enkele definitieve beslissing is genomen door de di rectie van Ougree-Marihaye en besprekingen over deze kwestie zullen worden gevoerd met de minister van Verkeerswezen. Van de zijde van dit ministerie verneemt „De Nieuwe Gids" dat alles in het werk zal worden ge steld om een oplossing te vinden die de Luikse industrie zal be vredigen. Het voornaamste argument van Ougree-Marihaye blijkt, aldus „De Nieuwe Gids", de noodzaak van een verlaging van haar kost prijs te zijn in het kader van de eenheidsmarkt voor kolen en staal. De Luikse staalindustrie zou in de eerste plaats een verminde ring willen bewerkstelligen van de tarieven, thans worden bere kend door een Antwerpse firma voor de overlading van dé ertsen in lichters. Volgens het blad zou het ver schil tussen Antwerpen en Rot terdam voor de operatie fr. 14 en fr. 15 per ton bedragen. In dit bedrag zit fr. 5 zgn. overdracht belasting en de Luikse staal industrie verwacht dat de rege ring hier een geste zal doen en deze zal afschaffen. Het grootste verschil schuilt,volgens „De Nieuwe Gids" echter in de tarie ven, die de binnenvaart berekent op het traject AntwerpenLuik. Deze tarieven worden gecontro leerd door de diensten van de binnenvaart, die ook de vrachten regelt. De concurrentie zou hier door geheel worden uitgescha keld. „De Nieuwe Gids" acht het onzin de haventarieven en de lonen der dokwerkers in deze kwestie te betrekken. Het Antwerpse Franstalige blad „La Metropole" schrijft dat de diensten voor de binnenscheep vaart hun tarieven niet licht vaardig hebben opgesteld en dat bij een nadere beschouwing het verschil in lonen in België en Nederland de oorzaak blijkt te zijn. Het blad valt de „Nederlandse vereniging voor de vrijhandel aan", die kortelings in een bro chure zou hebben geschreven: „In België heeft men volgens de Amerikaanse stijl evenwel zon der er zich rekenschap van te ge ven, dat deze manier van leven slechts in Amerika mogelijk is dank zij een ver doorgevoerde mechanisatie en een hoge ar- beidsproductie. De Belgische outillage is ech ter geheel verouderd en men heeft de grote winsten, die na de oorlog werden gemaakt niet aan gewend om haar te verbeteren. „La Metropole'' is het hiermee geenszins eens en schrijft dat het volstaat een wandeling te maken door de Antwerpse haven om zich te overtuigen van de dwaas heid van deze beweringen. Het blad „Het Volk" schrijft dat „het schijnt, dat de Neder landse regering de Zwitserse ert sen gratis zal vervoeren van Rot terdam naar de Belgische grens". Het behoeft geen betoog, zo gaat het blad verder, dat indien de Nederlandse regering een derge lijke practijk tegenover Antwer pen toepast, dit een geval van dumping betekent, dat in strijd is met de meest elementaire begin selen van eerlijke concurrentie. Het blad verwacht dan ook van de Belgische regering dat deze onmiddellijk in Den Haag uitleg zal vragen. „Wij hebben, ondanks bepaalde critiek de Benelux steeds verde digd, zo besluit het, doch indien dergelijke practijken mogelijk zijn, dan is het nutteloos nog over een economische unie te spreken". Het opperbevel van de Ver. Naties in Korea heeft een pro test ingediend bij de repa triëringscommissie, waarin de commissie er van wordt beschul digd een „verklaring met com munistische strekking" onder de Chinese krijgsgevangenen, die niet naar hun land willen terugkeren, te laten circuleren. De adviseur van de geallieer de repatriëringscommandant, kolonel Hansen, verklaarde, dat d'e Ver. Naties niet over de ver klaring, of over het afleveren daarvan aan de gevangenen, waren ingelicht. Het opperbevel van de Ver. Naties neemt aan, dat de ver. klaring van de repatriërings commissie afkomstig is. Kolonel Hansen, dat de wijze, waarop de verklaring was vei. spreid, een „schending van de neutraliteitsbepalingen van de bestandsovereenkomst" zijn. In de verklaring wordt er de na druk op gelegd, dat het beter is voor de krijgsgevangenen te re patriëren, dan dit niet te doen. Het papier waarop de verklaring is geschreven is hetzelfde als dat, wat de Chinese strijdkrach ten gebruiken, aldus de kolonel. De kolonel zeide bezwaar te hebben tegen een zin in de ver klaring, die als volgt luidt: „Wij zijn hier gekomen om u te red den". In de raadsvergadering, die gis-vragen wilde toezeggen, wat deze Het Noorse motorschip „Hans Falnes" is Maandagochtend vroeg in dichte mist nabij de Noorse stad Grimstad aan de grond gelopen. Het schip was in zinkende toestand. De bemanning bevindt zich in veiligheid. Zij is aan land ge gaan. In het doorgangskamp in het Westduitse plaatsje Friedland, aan de grens tussen Oost- en West-Duitsland, zijn Maandag morgen weer enkele honderden Duitse krijgsgevangenen uit de SowjetdUnie aangekomen. Zij verklaarden, dat in het gebied rondom Swerdlofsk nog ongeveer 6000 Duitsers worden gevangen gehouden, onder wie verscheidene generaals. Ook een zoon van Seijss-Inquart en de vroegere piloot van Hitier, ge neraal Bauer, zouden zich nog in Russische krijgsgevangen schap bevinden. De Oostenrijkse generaals Brauner en Meissner zouden onlangs zijn overleden. Verscheidene krijgsgevange nen meenden te weten, dat de vroegere veldmaarschalk Pau- lus, onder wiens bevel de Duitse troepen bij Stalingrad stonden, in een villa bij Moskou woont. De veldmaarschalk zou zelfs be zoek mogen ontvangen. Hij had echter geen contact meer met de Duitse krijgsgevangenen. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Deze vrouw is gevaar lijk. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Deze vrouw is gevaar lijk. Grand Hotel Rotterdam, 3 en 8 uur: Grote winter modeshow. CLINGE: Gemeentehuis, 10 uur: Aanbesteding leggen van rioleringen. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Gun Grazy. teren werd gehouden, was dr Camps afwezig. Na de opening deelde de voor zitter mede, dat 's morgens in de registers van de burgerlijke stand als 14.000ste inwoonster was in geschreven Emma Louise Anna Kegels, dochter van A. Kegels en A. C. KegelsKroes. Namens de gemeente was de jonggeborene een spaarbankboekje van 50 uit gereikt. Naar aanleiding van een der in gekomen stukken, waarbij rijk en provincie kennis gaven van de maatregelen betreffende de fi nanciële positie der hogere en la gere ambtenaren merkte de heer Van Langevelde op, dat de lager gesalarieerden wel heel weinig krijgen en dat de verhoudingen tussen hoger en lager personeel daardoor scheef komen te liggen. De heer De Waal sluit zich bij deze opmerking aan, terwijl de heer Lambrechtsen van Ritthem opmerkt, dat indertijd de lagere ambtenaren 15 procent salaris verhoging hebben gekregen en de hogere niet, zodat de toen ont stane ongelijkheid nu weer wordt genivelleerd. De heer De Vos zegt zich te verheugen over de opmerkingen van de heren Van Langevelde en De Waal, maar adviseert de heer De Waal deze stem in de eigen vakbeweging te laten horen. De heer De Vos karakteriseert de ge nomen maatregelen als 'n schan daal. De hogere ambtenaren krij gen belangrijk meer, de lagere bijna niets en of de vroegere ver houding inderdaad normaal was, staat nog te bezien. Omdat slechts enkele gemeenteambtena ren bij deze regeling zijn betrok ken, heeft de heer De Vos mede werking gegeven, maar of hij dit een volgende maal weer zal doen, staat nog te bezien. De heer Van Liere merkt op, dat deze kwestie in de vakbewe ging thuishoort en dat als de ge meente niet zou meewerken, er niemand iets zou krijgen! Op zijn verzoek werd aan de heer P. J. de Kok, voorman- straatmaker, met ingang van 1 October eervol ontslag verleend wegens zijn benoeming tot op zichter bij de dienst van bouw en woningtoezicht. De behandeling van een voor stel tot benoeming van mej. E. C. Oosthoek te Haarlem als maat schappelijk werkster bij de dienst van maatschappelijke zorg met ingang van 1 October zag de heer De Feijter graag uitgesteld tot de volgende vergadering, omdat zo wel van Katholieke als Hervorm de zijde een verzoek om subsidie voor een door deze groepen aan te stellen sociale werkster is in gediend. Mogelijk kan de gemeen te met deze twee sociale werk sters volstaan. De voorzitter meent, dat er in dien deze twee sociale werksters er komen, er nog voldoende ter rein over is voor een maatschap pelijk werkster in dienst van de gemeente en dat men de eigen dienst zou afbreken, indien meh deze geen dergelijke kracht ter beschikking stelde. De heer Van Liere zei blij te zijn met deze initiatieven en graag subsidie te willen geven, maar niet accoord te kunnen gaan met het niet benoemen van een maatschappelijk werkster bij de dienst van de gemeente. De heer De Vos merkt nog op, dat uitstellen niet zo eenvoudig is, omdat deze sollicitante dan wel eens elders zou kunnen zijn benoemd en er op dit terrein slechts weinig keus is. Ook con stateert deze dat niet alle Terneu- zense gezinnen R. K. of Hervormd zijn en ieder moet worden gehol pen. Ook de heer Den Hamer stond sympathiek tegenover de initia tieven van R. K. en Hervormde zijde, maar 'wilde ook de maat schappelijk werkster voor de ge meente handhaven. De heer De Feijter verklaarde zich bereid zijn voorstel terug te nemen, indien de voorzitter een welwillende houding ten aanzien van de ingediende subsidieaan deed. Mej. Oosthoek werd hierna be noemd. Tot leraar aan de gymnasiale afdeling van het openbaar ly ceum werd benoemd de heer M. 'J. Renaud. Als leden van de commissie van advies ingevolge de woonruimte- wet 1947 werden benoemd voor de kom de heren J. Fraanje, M. L. van Liere, D. M. Ollebek, J. H. Rijnberg en W. Weterings en voor Sluiskil de heren J. P. Die- leman, P. Dourleijn, M. Schooff, C. H. A. Vermeulen en R. F. de Waal. Voorstellen tot het verlenen van medewerking aan' het oprich ten van een rijwielbergplaats aan de school aan de Jozinastraat, tot het verstrekken van een vobr- schot aan de chr. school op gere formeerde grondslag, tot het on derhands kopen van het huis Kerkhoflaan 49, dit huis te ruilen met de woning 'van de heer A. Suy, wonende Baandijk 93 en dit laatste huis te slopen ten behoeve van de ontsluiting van het terrein -tussen Baandijk en spoorweg, en tot aankoop van diverse percelen grond in de Zuidlandpolder, aan de Axelsestraat en nabij de Spoorstraat te Sluiskil passeer den als hamerstukken. Een voorstel tot het verlenen van een voorschot aan de wo ningbouwvereniging „Werkmarts- belang" voor de bouw van auto boxen werd teruggenomen, om dat een belanghebbende organisa tie B. en W. om een onderhoud daaromtrent had verzocht en men nu gaarne dit onderhoud wilde afwachten, alvorens een beslissing te nemen. De subsidieregeling gezinsver zorging, de gemeentebegroting en de begroting van de dienst van maatschappelijke zorg werden zonder op- of aanmerking gewij zigd. Bij de rondvraag informeerde de heer Van Langevelde naar de stand van zaken betreffende het nieuwe zwembad en het recrea tieterrein. Hij vroeg, of er spoed was betracht en of de ontwerpen er reeds zijn. De voorzitter moest hierop ant woorden, dat de ontwerpen er nog steeds niet zijn, maar dat de architect weer een rappèl is ge stuurd. Wel stellen B. en W. zich voor de komende zomer dit pro ject in gebruik te kunnen nemen en alle mogelijke spoed zal wor den betracht. De heer De Vos waarschuwt voor te groot optimisme en stelt Voor de architect namens de raad nog eens te schrijven. De heer Den Hamer merkt op, dat er in Nederland slechts drie bureaux zijn, die zich met deze ontwerpen bezig houden en dat als men naar een ander zou gaan, dit nog meer tijd zou vergen. De heer Jansen wilde graag weten, hoever het stond met de verbetering van de Pierssenspol- derstraat en vestigde tevens de aandacht op de slechte staat waarin het trottoir zich daar be vindt. Ook zag de heer Jansen bij de brug te Sluiskil graag een flinke bank geplaatst voor de ouden van dagen. Deze werd vlot toegezegd, maar de verbetering van de Pierssenspolderstraat zal moeten wachten tot het kbmend voor* jaar, omdat het seizoeivnu reeds te ver is gevorderd'orri nog met de vernieuwing te kun pen begin nen. De klinkerweg zou wèl, maar de asfaltweg in geen geval meer kunnen worden gelegd. De heer Lambrechtsen van Rit them vestigt de aandacht op de toenemende baldadigheid van de jeugd voor wat betreft plantsoe nen en perken. Persoonlijk heeft hij geconstateerd, dat de tussen middensluisbrug en westsluis brug geplante bomen alle zijn aangesneden, en dat op het gras veld langs de Grenulaan werd gevoetbald. Kan in afwachting van de uitvoering Van! het plan westelijk bolwerk niet peeds een deel tot speelterrein worden in gericht zodat de jongelui ergens heen kunnen, was zijn vraag. De voorzitter meende toch wel dat de baldadigheid minder is dan enkele jaren geledén, al was deze dan nog erg genoeg. Het plan westelijk bolwerk kan pas worden uitgevoerd als het ooste lijk bolwerk klaar is. De heer Van Rief vroeg, of de P.T.T. nog steeds niet bereid is aan de Zevenhuisjes een bus te plaatsen. Dit bleek inderdaad zo te zijn. De heer De Waal vroeg op de Lelybrug te Sluiskil een inhaal- verbod te willen instellen, omdat de' verkeerssituatie daar vrijwel altijd gevaarlijk is. Met de Rijkswaterstaat zal hier over overleg worden gepleegd. De heef Weterings verzocht ook op de Baandijk tweemaal per week het Jmisvuil te doen opha- Je, maar dit bleek niet zo eenvou dig te zijn, want de capaciteit van het materieel zal dan wel te klein worden. Overigens zal dit nog worden bekeken. H. M. DE KONINGIN NAAR DUIVELAND. H. M. de Koningin is voorne mens morgen een niet-officieel bezoek te brengen aan Duiveland. De Koningin zal o.m. de dorpen Oosterland, Sirjansland, Bruinis- se, Nieuwerkerk en Ouwerkerk bezoeken. Zoals gemeld zal de Koningin op Woensdagmiddag in Koude- kerke op Walcheren de uitbrei ding van het verpleeghuis voor chronische zieken „Der Boedel" in gebruik stellen. Het bezoek van Hare Majesteit aan Duiveland zal aan haar be zoek aan Koudekerke voorafgaan. VANDAAG BEGINT LEEG POMPEN WATERSCHAP SCHOUWEN. Naar de dienst dijkherstel Schouwen en Duiveland heeft medegedeeld, vorderen de werk zaamheden aan de nieuwe ring dijk nabij Schelphoek zodanig, dat vandaag een aanvang zal worden gemaakt met het leeg pompen van het waterschap Schouwen. Dit betekent dat, in dien alles vlot verloopt, eind Oc tober wederom een oppervlak ter grootte van ongeveer 9.000 ha droog zal komen. Dan zal in het gehele rampgebied alleen de Vier- bannenpolder van Duiveland, groot ongeveer 2500 ha, met daarin de dorpen Ouwerkerk en Nieuwerkerk, als laatste over stroomd gebied resteren. Dit ge bied zal eerst kunnen worden drooggemalen na de sluiting van het laatste gat, n.l. bij Ouwer kerk. Aan dit laatste object wordt met man en macht ge werkt. MR SCHLINGEMANN VOORZITTER DER ZEEUWSE VOLKSHOGESCHOOL. In de Zaterdagmiddag te Mid delburg in het P.Z.E.M.-gebouw gehouden vergadering is mr J. F. G. Schlingemann, algemeen secretaris der Z.L.M. te Goes, tot voorzitter van de Zeeuwse volks hogeschool gekozen. Het dage lijks bestuur bestaat verder uit de heren J. Cevaal, secretaris: J. J. Tevel, penningmeester; J. J. de Reij, 2e secretaris en drs M. C. Verburg. In de raad van toezicht werden gekozen de heren jhr mr A. F. C. de Casembroot als ere-voorzitter en ir M. A. Geuze als voorzitter; Voorts mevr. E. J. v. d. Broecke- de Man en de heren ir C. A. L. Horstmann; A. Schout; mr C. C. Wabeke; J. L. Verhage en mr dr N. Bolkestein. Mr Schlingemann deelde nog mede, dat in Januari a.s. te Axel vermoedelijk een cursus zal wor ■den georganiseerd in de jeugd herberg, terwijl later in het jaar een samenkomst wordt belegd met leden van de Vlaamse volks hogeschool. ONTWIKKELINGSDAG Z.L.M. De Zeeuwse Agrarische Raad zal op Zaterdag 10 October a.s. een ontwikkelingsmiddag houden in de „Prins van Oranje" te Goes. Inleidster is mevr. L N. HuijsmansGriep, pres. van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen, afd. Zeeland. Voordrachten zullen worden gehouden door mevr. Janssen Klenke te Bilthoven. De opening zal geschieden door de heer A. Doeleman, voorzitter L.J.G. en de sluiting door de heer ir. M. A. Geuze, voorzitter der Z.L.M. De heer Smink 25 jaar leraar aan de ambachtsschool. Gisteren vierde de heer G. J. Smink zijn zilveren jubileum als •leraar aan de Terneuzense am bachtsschool. In de namiddag verenigden be stuur, leraren en leerlingen zich in de tekenzaal om de heer Smink te huldigen. De heer J. F. de Klerk, voorzit ter van de vereniging „Am bachtsschool voor Terneuzen en omstreken", feliciteerde de jubi laris namens het bestuur. Hij sprak de hoop uit, dat de heer Smink nog vele jaren aan de school verbonden zou mogen blij ven. De directeur, de heer A. de Nie, sloot zich hierbij aan en stel de de jubilaris ten voorbeeld als een harde werker, die in het be zit is van niet minder' dan vier N.O.-akten. Uit naam van de leerlingen wenste J. Deurlóo de heer Smink geluk. Hij bood de jubile- fende leraar een fraaie aktetas aan. Tenslotte sprak de heer M. van Kerkvoort namens de collega's. Hij stelde de heer Smink ais her innering aan deze dag een vulpen en een vulpotlood ter hand. Na een kort dankwoord van de jubilaris volgde nog een gezellig samenzijn, waarbij de heer Smink vele persoonlijke felicitaties in ontvangst had te nemer- Granaten opgevist. Maandagmiddag omstreeks 2 uur haalde de baggermolen in de nieuwe haven ter hoogte van de in aanbouw zijnde douanesteiger een kist luchtdoelartilleriegrana ten aan de oppervlakte. De opruimingsdienst werd ge waarschuwd en nam deze oor logssouvenirs mee ter verdere demontage. Aanrijding. Gistermiddag te 5 uur bracht de bestuurder van een truck met aanhangwagen van de firma Euser uit Zwijndrecht vlak vóór de brug over de Westsluis zijn truck tot stilstand om de weg te vragen naar de Terneuzense Scheepswerf, die hij meende dat aan de Westzijde van het kanaal was gelegen. Toen men de bestuurder er op attent had gemaakt, dat de werf aan de Oostzijde lag en hij dus niet over de brug moest, schakel de hij zijn truck op achteruit, zonder er zich van overtuigd te hebben, dat de weg achter hem vrij was. De expéditeur Ardenois uit Gent had echter zijn Renault achter de aanhangwagen tot stilstand ge bracht in de veronderstelling, dat de truck stilstond omdat de brug voor de scheepvaart was openge steld. Het gevolg was, dat de aanhang wagen op de Renault inreed en deze aan de voorzijde indrukte, zodat de Renault naar een garage moest worden gereden. Geslaagd. Mej. P. A. Mieras te Axel, slaagde dezer dagen voor het di ploma ziekenverpleging. Mej. P. A. Mieras is reeds geruime tijd verbonden aan het ziekenhuis te Terneuzen. Vergadering Tentoonstellings commissie. De tentoonstellingscommissie van de vereniging van vogel vrienden in Zeeuws-Vlaanderen, vergaderde in hotel „Het Gulden Vlies" te Axel onder presidium van de heer H. Porth. De ten toonstelling, welke op 25 en 26 December zal worden gehouden, zal een show worden van kleur- kanaries. De reglementen worden nader vastgesteld, terwijl een loterij ter bestrijding der kosten zal worden gehouden. De „Bore VI" binnenkort vlot? De pogingen om het Finse stoom" schip „Bore VI" vlot te trekken zet men nog steeds voort. Zoals bekend liep het schip in de ramp nacht van 31 Januari op 1 Febru ari vast op het strand bij Wes- tenschouwen, gemeente Haam stede. Bij de werkzaamheden heeft men grote moeilijkheden onder vonden. Men is thans bezig onder het achterschip een slede aan te brengen, teneinde het schip naar zee te kunnen draaien. Daarna zal onder het gehele schip een slede worden aangebracht. Men hoopt het schip dan met behulp van stoomlieren en een kraanwa gen naar zee te kunnen slepen. Verwacht wordt, dat met deze arbeid nog wel een week of vier zullen zijn gemoeid. In geautoriseerde bewerking uit het Amerikaanse door E. VÉEGENSLATORF. 44) (Nadruk verboden). De kinderen wilden een sprook je horen. Moeder Fong vertelde hen altijd sprookjes op zomer avonden. „Toe, moeder, vertel ons van Chang -o, de schoonheid in de maan. „Dat verhaal kennen jullie al." „Vertel het nog eens," Toen vertelde de moeder hen van de Boogschutter en de schoonheid Chang-o, hoe de Boogschutter op het meisje ver liefd werd en haar najaagde, hoe zij bang werd en vluchtte en de Boogschutter haar toch achter volgde, totdat Chang-o hoog in de wolken vloog en op de maan kwam, waar zij nu onder een lau rierboom zit. Toen zij daar een maal was, kon Chang-o niet meer terugvliegen en nu moet zij onder de laurierboom blijven zitten en aan haar minnaar denken. En daarom is het, dat de maan altijd de betovering der liefde schenkt aan jonge mannen en meisjes. Terwijl hij daar lag, bewonder de Tom het uitspansel, de onzeg bare schoonheid van de bleke sterren, en de kalme maan, die zich stil langs de hemel bewoog. „Tom, waar denk je aan?'* „Aan wat daar boven is," wees hij naar de hemel. „Is het niet prachtig?" „Zie je, God bestaat," zei Flo ra. Haar stem was rustig en de zin werd eenvoudig en natuur lijk uitgesproken, zonder de be doeling iets meer te zeggen. „Geloof je?" vroeg zij aan Tom „Ik geloof," zei Tom aanze- lend. „Geloof jij?" wendde zij zich tot Eva. „Ik geloof." „Waar hebben jullie het over, kinderen?" vroeg Moeder Fong. „Daisow vraagt ons of wij aan God geloven." „Wees niet zo dwaas. Natuur lijk is er een God. Als je een goed mens bent, ga je naar de Westelijke hemel, en als je een slecht mens bent, ga je naar de hel." „Maar óod zorgt voor ons als wij tot Hem bidden," zei Flora. „Natuurlijk. Waar zou Hij voor dienen als Hij dat niet deed?" zei de moeder. Flora zei niets meer. .Flora, je hebt een mooie gods dienst," zei de moeder. „Zij maakt dat je een goede vrouw bent." Flora kon niet in het Kanto- nees zeggen wat zij wilde. „Zeg tegen moeder," zei zij tot haar man, „dat het Katholieke geloof het ware geloof is." „Ieder geloof is waar als het je tot een goed mens maakt," ant woordde de moeder. „De Katho lieke kerk is goed als zij je goed maakt." Tom dacht niet aan de goed heid of de slechtheid van de men sen. Hij dacht aan dit leven en deze grote wereld, waarvan hij zo'n onbetekenend onderdeeltje was, en aan de schoonheid en de kracht en het mysterie van het wonderbare heelal. Toms familieleden, als zovele andere dorpelingen, hadden de Christelijke godsdienst gehaat, meer als een maatschappelijk dan als een godsdienstig feit. De Amerikaanse zendeling en diens vrouw in zijn geboortedorp wa ren niet beter en niet slechter dan de Chinezen in hun persoon lijke verhoudingen. Zij hielden zich in het algemeen op een af stand van de Chinezen en had den alleen contact met hun Chi nese assistenten. De vrouw was een vriendelijk mens en zij speel de op het orgel en gaf les op de Zondagsschool. De zendeling liep met grote stappen in de omtrek van het dorp rond, met een tro penhelm en shorts, altijd er op uit om de heidenen te bekeren. Toch had hij een zekere waardig heid ondanks zijn korte broek en zijn snelle gang. Hij kon als het nodig was in het Kantonees pre ken, maar meestal woonde hij al leen maar de dienst bij en liet de Chinese predikers voor zich spre ken. Het was zijn taak om de fondsen te beheren en hij kibbel de als een zakenman over de lo nen van de plaatselijke predi kers, en als hij boos was vloekte hij tussen zijn tanden. De huisbe dienden vertelden, dat hij soms driftig werd en tegen zijn vrouw schreeuwde. De niet-Christenen moesten niet veel van de Chris tenen hebben, omdat deze zich maatschappelijk van da rest af keerden, niet aan de dorpsfeesten deelnamen en een gesloten ge meenschap vormden, en men verweet hen altijd, dat zij op de bescherming van een vreemde macht vertrouwden, die door ka nonneerboten vertegenwoordigd werd. Het Christendom was in Kanton honderd jaar oud en toch bestond dit wantrouwen nog. Maar als Flora naar de hemel wees en zachtjes zei, „zie je, God bestaat," dan klonk bet anders. Tom wist niet wat hij ervan den ken moest. (Wordt vervolgd). 50-jarig jubileum Boeren leenbank. Zaterdag werd het 50-jarig ju bileum gevierd van de boeren leenbank te Koewacht. Om 9 uur werd een mis opge dragen, waaraan het bestuur en verschillende leden deelnamen. Daarna werd een koffietafel ge geven in de vroegere vergader zaal van de bank bij de heer P. van Hove. Om 11 uur had de zegening van het nieuwe gebouw van de boerenleenbank plaats waarbij het bestuur aanwezig was. Na een feestelijke dronk werd de eerste plechtigheid gesloten tot in de namiddag 3 uur, waarna in het patronaatsgebouw een verga dering plaats had onder voorzit terschap van de burgemeester. In deze vergadering werd een ver slag gegeven over de 50 afgelopen jaren door de kassier der bank, de heer J. Geerards. Tijdens de vergadering werden de vrouwe lijke genodigden per autobus ver voerd naar Hulst in hotel Cattoir, waar een diner werd gegeven. Na de vergadering werden ook de mannlelijke genodigden per bus en luxe wagen naar Hulst vervoerd. 's Avonds gaf het gezelschap Hooijkaas een prachtige uitvoe ring, waarvan alle genodigden hebben genoten. Auto over de kop geslagen. Toen Zondagmorgen een Belgi sche auto naar het veer te Bres- kens reed, had deze het ongeluk in een bocht aan Halfweg tussen Nieuwvliet en Groede over de kop te slaan. De gladheid van het plaveisel was de oorzaak. Een inzittende jongen zag het ongeluk aankomen en opende het portier. Hij kwam daardoor zodanig te vallen, dat hij met ernstige kw ets uren naar het R.K. ziekenhuis te Oostburg moest worden ver voerd. De overige passagiers kwamen met de schrik vrij. Toneelvereniging. Reeds vroeg in het seizoen heeft de sportvereniging Zand straat een uitvoering gegeven ten ■behoeve van donateurs en be langstellenden. Om te breken met de traditie kwamen zij dit maal niet met een bonte avond, maar met een toneelspel voor het voetlicht, hetgeen ongetwijfeld hogere eisen heeft gesteld aan de jeugdige spelers en speelsters. De zaal was in de uiterste hoeken gevuld. In een ademloze spanning heeft men kunnen genieten van „De Fuik", toneelspel in 3 bedrij ven van Ed. Terlingen en H. Bak ker. De vertolking was zeer goed. Men heeft kunnen genieten van een goede avond, welke de sport vereniging Zondag a.s. nogmaals zal verzorgen. Schieting. De „Brugschutters" te Sluiskil hebben in de schiettent van café Faas een schieting georganiseerd op de liggende wip. De hoogvogel kwam in handen van de heer F. Vonck van de „Roskam". De zij vogels gingen resp. naar A. de Smet uit Westdorpe en L. van Damme uit Koewacht. Uitvoering door Amsterdams tramkoor. Zondagmiddag werd in de Ned. Herv. kerk te Sluis een uitvoe ring gegeven door het Amster dams tramkoor „Kunst en Broe derschap" onder leiding van Ka- rel Böhne. In de pauze dankte de voorzit ter van het koor voor de gastvrije ontvangst en reikte aan wethou der J. P. J. Wage een ets uit van de Westertoren in Amsterdam als dank voor het vele werk dat verricht was voor het koor. De heer Wage bracht dank uit namens het gemeentebestuur van Sluis en wenste het koor verder veel succes toe. Besloten werd met het zingen van het Zeeuws Vlaamse volks lied, hetgeen door de talrijke aan wezigen zeer op prijs werd ge steld. Op het kerkplein stelde het koor zich nog eenmaal op en wer den de gastvrouwen en -heren, die onderdak hadden verschaft, het „Lang zullen ze leven" toege zongen. Gezcndheidsmiddag voor de leerlingen der R.K. scholen. In het parochiehuis werd een gezondheidsmiddag gehouden voor de leerlingen der R.K. scho len, georganiseerd door het Wit- Gele Kruis. Burgemeester P. F. van Hoote- gem opende deze middag en gaf een korte beschrijving over het werk van het Wit-Gele Kruis. Hierna werd een filmpje ver toond over „Nan en Piet Ge zond of Niet". Na de pauze werd nog een in teressante filmstrook vertoond over de tanden en de tandver- zorging. Cursus E.H.B.O. Op 20 October a.s. start in Sluis een nieuwe cursus in het ver lenen van eerste hulp. Deze cur sus, die georganiseerd wordt door de afdeling Sluis van de R.K. bond voor E.H.B.O., is voor ieder toegankelijk en wordt ge geven in de R.K. jongenssehool onder leiding van dokter P. A. Staal en de heer J. de Bruijne. De plaatselijke afdeling heeft een circulaire verspreid om be langstelling voor dit werk op te wekken.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2