Algemene loonsverhoging van vijf procent, ingaande Januari a.s. De Brits-Egyptische besprekingen Werkgevers zijn bereid 5 pCt loonsverhoging te geven OE JAPANSE HERBEWAPENING Raad van Vakcentralen handhaaft voorstel van 6 pCt Zy§d-5!avië wil geen volksstemming over Iriësi Rede van President Zapotocky De loononderhandelingen Aanklacht tegen Reimann ingediend Koninklijke boodschap naar Amerika Proces tegen leiders van de Turkse volkspartij begonnen Persoonsverering in de communistische propaganda ongewenst WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON-en MAANSTANDEN Churchill en Eden gaan Woensdag naar Engeland terug Ex-koning Faroeks bezit tingen geconfiskeerd Arrestaties in W.-Bengalen De wervelstorm boven Japan Sept. 29 6.37 30 6.39 18.23 18.21 22.05 23.17 14.50 15.29 Wrak van vermis* Amerikaans vliegtuig gevonden .Eerst onrecht herstellen Moordenaars van Prins Azzeddine voor het gerecht Kwestie onder Paisjse taxichauffeurs Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nh 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 29 SEPTEMBER 1953. 8e Jaargang No. 2958. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's £a™^dags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Na kennisneming van het rap port der drie deskundigen en van de standpunten der centrale werkgevers- en werknemersorga nisaties heeft de ministerraad be sloten het college van rijksbemid delaars aanwijzing te geven bij beschikking met ingang van de eerste loonweek in Januari a.s. een algemene loonsverhoging van vijf procent voor werknemers van 23 jaar en ouder bindend vast te stellen onder voorbehoud, dat de thans aanhangige wets voorstellen betreffende huurver hoging e.d. zonder belangrijke wijzigingen door de Staten-Gene- raal worden aanvaard. Voorts zal geen bezwaar wor den gemaakt tegen een wijziging van de richtlijnen voor de loonpo litiek in dier voege, dat de lonen voor geschoolden in het bedrijfs- takgewijze overleg met 2 cent per uur worden verhoogd en de af stand tussen de lonen in de hoog ste en in de laagste gemeente klasse met 2 cent per uur zal worden verminderd. Over de ver dere bijzonderheden (dispensa ties, jeugdlonen enz.) zal nader overleg tussen het college van rijksbemiddelaars en de stichting van den arbeid plaats hebben. De regering vertrouwt, dat de werkgevers voor werknemers, wier lonen niet bij C.A.O. of bin dende loonregeling zijn vastge steld overeenkomstig het advies van de centrale werkgeversorga nisaties vrijwillig een gelijke loonsverhoging zullen toepassen". De raad van vakcentralen be richt aan het A.N.P.: Zoals uit het communiqué van de Stichting van de Arbeid van j.l. Zaterdag is gebleken, kan tussen de centrale werkgevers organisaties en de werknemers- vakcentralen geen overeen stemming worden bereikt over de per 1 Januari a.s. te nemen algemene loonmaatregelen. De besturen van N.V.V., K.A.B. en C.N.V. betreuren dit in hoge mate, mede omdat in de laatste phase der onderhandelingen 'n reëel overleg met de industriële en agrarische ondernemersor ganisaties mogelijk bleek. De vakcentralen konden echter ook in deze laatste phase van het overleg niet afwijken van de door hen bepleite loonsverho ging van 6 procent. Dit voorstel is door hen van meetaf bedoeld niet als een onderhandelings- voorstel, dat speelruimte bevat te, doch als een volkomen reëel voorstel, waarin op verant woorde wijze oe compensatie voor de huurverhoging en voor de resterende consumptie-be- perking alsmede de voorgeno men belastingverlaging m reke ning zijn gebracht. De door hen reeds bij de rege ring ingediende voorstellen zijn d.d. 26 September j.l. in een no ta schriftelijk nader toegelicht. Bij het openbaar ministerie te Dortmund heeft mevr. Elisabeth Maczek uit Dortmund een aan klacht ingediend tegen de leider der Westduitse communisten, Max Reimann, die in 1934 haar dochter naar de Sowjet-Unie zou hebben ontvoerd. Reimann zou deze toen nog minderjarige dochter na de machtsovername door Hitier naar Rusland hebben meegeno men, waar zij in het huwelijk traden, kort nadat Reimann van zijn eerste vrouw was ge- scheiden. In antwoord op brieven van mevr. Maczek schreef Reimann na de oorlog, dat haar dochter te O.-Berlijn woonde en een zeer goede betrekking had. Toen pogingen om via het Roode Kruis en de radio iets naders over haar dochter te vernemen, waren mislukt, diende mevr. Maczek een aanklacht tegen Reimann in. Of het tot een pro ces zal komen, staat nog niet vast, omdat de justitie haar on derzoek in deze zaak nog niet heeft voltooid. H. M. de Koningin heeft Maandagmiddag om 12 uur een kort bezoek gebracht aan de studio van de Wereldomroep teneinde een boodschap uit te spreken, welke per gramofoon- plaat naar Amerika zal worden gezonden. Deze boodschap zal ten gehore worden gebracht op het congres in Atlantic City (New Yersey) van de assemblée van het General Department van de „United church women of the national council of the churges of Christ in the United States of America", van 5 tot 8 October a.s. Het proces tegen 13 vooraan staande leden van de Turkse volkspartij is te Ankara begon nen. In zijn requisitoir beschul digde de openbare aanklager de 13 beklaagden er van het kali faat en de constitutionele mo narchie te willen herstellen en het dragen van de sluier weer te willen invoeren. Ook beschul digde de openbare aanklager de verdachten van het voornemen tot wederinvoering van het Mohammedaanse recht en het Arabische alfabet. De 13 verdachten kunnen tot een maand gevangenisstraf ver oordeeld worden, maar men acht het mogelijk dat de één millioen tellende volkspartij voor onbepaalde tijd ontbonden wordt verklaard. Reeds thans is elke politieke activiteit de partij verboden. Van de zijde der gezamenlijke werkgeversorganisaties deelt men het A.N.P. in aansluiting aan het communiqué van de Stichting van de Arbeid mede: Het Russische blad „Prawda" pleit voor de afschaffing van de persoonsverering in de propa ganda. Partij propaganda betreffende historische aangelegenheden dient „de beslissende rol te to nen van het volk als scheppers van de geschiedenis". Ook moet bij de propaganda de rol worden getoond van de partij" bij het leiding geven aan de kracht van het Sowjet-volk in de strijd om het communisme", aldus het blad. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Meer zon. Licht tot half bewolkt en droog weer. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Koude och tend, maar in de middag tempe raturen iets hoger dan gisteren. WOENSDAG 30 SEPTEMBER. over een loonsverhoging van 5 gebaseerd op de uitspraak van de deskundigen, bleek voor de raad van vakcentralen niet aan vaardbaar. Deze meende het voorstel van 6 pet. te moeten handhaven. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.59 7.34 8.14 8.24 n.m 7.30 8.05 8.45 8.55 Zoals eerder bekend gemaakt hebben de centrale werkgevers organisaties zich bereid verklaard hun medewerking te verlenen aan een compensatie van de per 1 Januari a.s. te verwachten ver hoging van de huren, alsmede aan de opheffing van de nog res terende verbruiksbeperking door een hiermede overeenstemmende loonsverhoging met in achtne ming van de inmiddels door de regering voorgestelde fiscale maatregelen. De berekening welke daartoe zowel van de zijde van de raad van vakcentralen als van de ge zamenlijke werkgeversorganisa ties en ook van regeringszijde werden opgesteld, gaven ver schillende uitkomsten. De raad van vakcentralen kwam uit op een loonsverhoging van ongeveer 6 pet. Van werkgeverszijde was men van oordeel dat de loonsver hoging op basis van de beschik bare gegevens, naar boven afge rond, op 4 pet. gesteld diende te worden. In verband met het bestaande verschil van inzicht over de cij fers werd, in overleg tussen de regering en de Stichting van de Arbeid, aan een commissie be staande uit drie personen ver zocht een oordeel uit te spreken over de juistheid van de gemaak te becijferingen en de redelijk heid van de veronderstellingen, waarvan daarbij is uitgegaan. De commissie was opgedragen haar oordeel te geven met uitsluiting van alle overwegingen, die tot het loonpolitieke beleid kunnen worden gerekend. Na zowel de werkgevers als de werknemers te hebben gehoord is deze commissie tot de slotsom gekomen, dat een loonsverhoging van 4.8 pet. het antwoord vormde op de gestelde vraag. In de vergadering van de Stich ting van de Arbeid op Zaterdag middag 26 September j.l. hebben de centrale werkgeversorganisa ties hun standpunt aan de raad van vakcentralen bekend ge maakt. Het werkgeversvoorstel om overeenstemming te verkrijgen De gezamenlijke werkgevers organisaties stelden zich op het volgende standpunt: 1. Rekening houdende met de conclusie van de commissie van deskundigen en geleid door de wens om tot overeenstemming te geraken, verklaarden de centrale werkgeversorganisaties zonder het rapport van de commissie in alle onderdelen te kunnen onder schrijven zich bereid om per 1 Januari a.s. een verplichte loons verhoging, naar boven op 5 pet. afgerond, voor werknemers van 23 jaar en ouder aan de regering aan te bevelen. Hierbij dienen op de gebruikelijke wijze dispensa ties mogelijk te zijn. In dit ver band werd in het bijzonder ge wezen op de situatie in het mid- denstandsbedrijf, op grond waar van de centrale middenstands bonden op het standpunt staan, dat in deze sector van het be drijfsleven de loonsverhoging door een evenredige lastenverla ging volledig dient te worden ge compenseerd. 2. De gezamenlijke centrale werkgeversorganisaties wensten de beslissing over een herziening van de lonen voor mannelijke en vrouwelijke werknemers beneden de leeftijd van 23 jaar over te laten aan het bedrijfstaksgewijze overleg, met dien verstande, dat hierbij geen grotere loonsverho ging zal mogen worden vastge steld dan 5 pet. (vijf procent). 3. Voor personeel van 23 jaar en ouder in dienstbetrekkingen, waarvoor geen C.A.O. of bindend vastgestelde loonregeling geldt, bevelen de centrale werkgevers organisaties aan dezelfde pro centuele verhoging als bovenge noemd op de lonen of salarissen toe te passen. 4. De centrale werkgeversor ganisaties achten daarnaast, voor een vergroting van de spreiding tussen de functiegroepen, een herziening van de richtlijnen voor de loonvorming per 1 Ja nuari a.s. gewenst, in dien zin, dat de richtlijnuurlonen voor de geschoolde vakarbeiders met twee cent worden verhoogd. De uitwerking en de toepassing van deze richtlijnen dienen aan het bedrijfstaksgewijze overleg te worden overgelaten. 5. De centrale werkgeversor ganisaties spreken zich voorts uil voor een wijziging van de richt lijnen voor de gemeenteclassifi catie voor handarbeiderslonen, in dien zin, dat het aantal klassen op 5 blijft gehandhaafd, doch dat het uurloonverschil tussen de le en 5e gemeenteklasse wordt ver minderd van 12 op 10 cent. De toepassing van deze gewijzigde richtlijnen dient, overeenkomstig de op dit punt bestaande prac- tijk, eveneens aan het bedrijfs taksgewijze overleg te worden overgelaten. Turkije's positie in de plan nen voor verdediging van het voornaamste kwestie, die tijdens Midden-Oosten is thans de de informele besprekingen over de toekomst van de Suez- kanaalzone wordt behandeld, al dus diplomatieke kringen te Londen. Over de andere beginselen van een regeling zou vrijwel over eenstemming zijn bereikt. Deze zijn: 1. Het Britse garnizoen van 80.000 man, dat in de zone gelegerd is, zou zich kort na on dertekening van een overeen komst beginnen terug te trek ken, waarbij men zou hopen, dat deze operatie in 18 maanden voltooid zou kunnen zijn; 2. Een aantal Britse technici zou achterblijven voor het onder houd van de installaties en op leiding van Egyptenaren. Men weet niet hoelang deze technici in Egypte zouden blijven; 3. Westelijke troepen zouden naar de kanaalzone terugkeren, in dien Egypte of zijn Arabische bondgenoten door een Sowjet aanval zouden worden bedreigd. Overeenstemming hierover is niet volledig, daar Engeland de kanaalzone als onmisbaar be schouwt voor de verdediging van het gehele Midden-Oosten, met inbegrip van Turkije en Perzië en het recht wenst de basis te gebruiken, indien één van deze landen aangevallen zou worden. Volgens waarnemers is een Brits-Egyptische overeenkomst nog niet op handen, zelfs in dien over dit laatste punt over- Het wrak van het Amerikaanse vliegtuig van het type D C 47, dat sinds Zaterdag werd ver mist, is Maandag nabij Prades in de Franse Pyreneeën gevonden. De vier inzittenden zijn om het leven gekomen. Het toestel was op een hoogte van ongeveer 1250 meter tegen een berghelling ge vlogen. Het vliegtuig was op n oefen- vlucht van Engeland naar Bar celona. eenstemming zou worden be reikt daar er nog vele tech nische bijzonderheden geregeld moeten worden. Van gezaghebbende Egyptische zijde wordt vernomen dat Egyp te de Britse voorstellen voor 'n regeling van het vraagstuk der Suez-kanaalzone vrijwel geheel heeft aanvaard. Slechts het Engelse voorstel, dat Britse technici, die in de bases voor onderhoud zullen achterblijven, nadat de Britse troepen vertrokken zijn, uni form zullen dragen, is door de Egyptenaren niet aanvaard. Van dezelfde zijde wordt nog vernomen dat een Egyptische generaal het bevel over de bases zal overnemen. Hij zal door een Britse militaire raadgever ter zijde worden gestaan. De Egyptenaren hadden ge wild dat de Britse strijdkrachten binnen een jaar tijds zouden zijn teruggetrokken, doch zij hebben het Britse voorstel, om deze periode op anderhalf jaar te stellen, aanvaard. Na een bijeenkomst van de Egyptische revolutionnaire raad te Cairo is vernomen, dat het begin van het officiële stadium der Brits-Egyptische besprekin- kingen zeer spoedig verwacht wordt, daar thans naar gemeld wordt overeenstemming is be reikt over alle hoofdpunten aangaande Britse ontruiming van de Suez-kanaalzone. Bij de jongste besprekingen zijn op vallende vorderingen gemaakt, zo wordt gezegd. De Engelse premier, sir Win ston Churchill en de minister van Buitenlandse Zaken, An thony Eden, zullen Woensdag a.s.per vliegtuig naar Londen terugkeren. Churchill is op het ogenblik met vacantie in Z.-Frankrijk. Verwacht wordt, dat hij Don derdag of Vrijdag het kabinet bijeen zal roepen. "Eden vertoeft thans in Grie kenland, om geheel te herstellen van de operaties, die hij onlangs heeft ondergaan. ii' Vernomen wordt, dat Zuid- Slavië het door Italië gedane voorstel, om over de toekomstige status van Triëst door een volks stemming te laten beslissen, heeft verworpen. Zuid-Slavië heeft dit medege deeld in een nota, welke aan de Italiaanse zaakgelastigde te Bel grado is overhandigd. Hierin wordt ook gezegd, dat een internationale conferentie over het vraagstuk-Triëst het vinden van een oplossing slechts zou bemoeilijken, „tenzij de standpunten der betrokken rege ringen tevoren door diplomatieke gedachtenwisseling nader tot el kander zijn gebracht". Voorts wordt verklaard, dat de Italiaanse militaire demonstratie De Egyptische revolutionnaire raad heeft besloten ex-konings Faroeks bezittingen in Egypte, die op vele millioenen guldens worden geschat, te confiskeren. aldus heeft majoor Salah Salem, minister van Nationale Voor lichting meegedeeld. Alles is thans staatsbezit, zo zeide hij. Faroek bezat vele paleizen, landhuizen, jachten, auto's en grote landerijen. De Japanse premier Yosjida (liberaal) en de voorzitter van de progressieve partij, Sjigemit- soe, zijn overeengekomen Ja pans nationale veiligheidsmacht die officieel dient ter bestrijding van binnenlandse opstanden, een star» nader te brengen tot een werkelijk leger. In een communiqué verklaren de leiders van de twee grootste politieke partijen in het land, dat een nieuwe organisatie „Strijdmacht voor zelfsverdedi- ging" geheten, in het leven zal worden geroepen, welke Japan tegen „indirecte zowel als di recte agressie" zal verdedigen. Voorts wordt gezegd, dat de leiders van beide conservatieve partijen overeen zijn gekomen „een politiek te volgen, welke streeft naar ontwikkeling van de defensiestrijdkrachten van Japan, met het oog op de hui dige internationale toestand'.' De president van Tsjecho-Slo- wakije, Zapotocky, heeft critiek geleverd op de „krankzinninge haast" bij het oprichten van collectieve boerderijen en ver. klaard, dat de Sowjet-landbouw niet louter als een voorbeeld voor navolging moet worden be schouwd, zoals sommigen wel doen. In een toespraak tot 50.000 landarbeiders te Stezery zeide de president, dat men zal voort gaan met het vestigen van meer collectieve boerderijen, „doch alleen waar dit de moeite waard is en slechts als de boeren vrij willig willen toetreden". Hij voegde hier echter aan toe, dat ontbinding van bestaande col lectieve boerderijen niet zal worden toegestaan en dat er ook op zal worden toegezien, dat ,.de boeren niet uittreden, wan neer zij daar maar zin in heb ben". De gestelde doelen moeten worden bereikt en tekortkomin gen zullen worden vergeven, noch geduld, aldus Zapotocky. Sprekend over „het gevaar, dat voortkomt uit de geschillen tus sen de arbeiders en de land bouwbevolking", verklaarde hij dat deze spanningen een gevolg zijn van „de schending van de socialistische beginselen in de dorpen". Bij het verwezenlijken van het socialisme in de dorpen moest men echter rekening hou den met de mentaliteit van de plattelandsbevolking. „Daarom zal de regering niet alleen de le den van de collectieve boerderij en, maar ook de zelfstandige boe ren steunen", zo zeide hij. Vol gens spreker bewees de leer van Lenin en Stalin ten aanzien van de landbouw nog steeds haar waarde. De jongste hervormin gen moesten dan ook niet ge zien worden als een afwijking van deze richtlijnen, aldus de president. De Japanse strijdkrachten zul len worden uitgebreid in over eenstemming met het econo misch toelaatbare, teneinde een tegenwicht te vormen voor de vermindering van de Ameri kaanse strijdkrachten, die in Japan gestationneerd zijn. De nieuwe organisatie zal 250.000 man omvatten, alsmede straalvliegtuigen en vliegdek- schepen. In poiitieke kringen te Tokio beschouwt men de overeenkomst als een overwinning voor Yos jida in een moeilijke politieke situatie. Hij had tot nu toe in het huis van afgevaardigden geen eenvoudige meerderheid voor zijn plannen kunnen krij gen. Volgens genoemde kringen zal Yosjida de Amerikanen thans kunnen verzekeren, dat zijn defensieplannen door een meerderheid van het parlement worden gesteund. Volgens waar nemers zal de overeenkomst een gunstige invloed hebben op de economische onderhandelingen, die thans tussen de Ver. Staten en Japan worden gevoerd. De twee socialistische partijen, die tezamen 138 van de 466 ze tels in het huis van afgevaar digden bezetten, hebben de overeenkomst fel aangevallen. Zij zeiden, dat de defensie strijdkrachten niets anders dan een werkelijk leger zouden zijn. Dit is in strijd met de Japanse grondwet, die het houden van strijdkrachten verbiedt, aldus de verklaring. langs de Zuid-Slavische grens 't bereiken van overeenstemming moeilijker hebben gemaakt". De Zuid-Slavische nota is een antwoord op de Italiaanse van 13 dezer waarin werd voorgesteld een volksstemming in de door Brits-Amerikaanse strijdkrachten bezette zone van Triést en in het onder Zuid-Slavisch toezicht staande gedeelte van de stad te doen houden. Ook stelde Italië toen voor spoedig een conferen tie, waarop Italië, Zuid-Slavië, de Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië en Frankrijk vertegenwoor digd zouden zijn, te doen houden om voorbereidingen te treffen voor een volksstemming. „Het houden van een volks stemming is eerst dan gerecht vaardigd, wanneer het onrecht, dat de Zuid-Slavische bevolking onder Italiaanse heerschappij is aangedaan, wordt hersteld, daar hierdoor de oorspronkelijke sa menstelling van de bevolking werde veranderd", aldus de nota. Zuid-Slavië zegt, dat onder het bewind der fascisten 100.000 in N.O. Italië wonende Zuid-Slaven gedwongen zijn het land te ver laten. Voor het militaire tribunaal te Tunis is Maandag het proces be gonnen tegen Hedi Ben Brahim en Salah Ben Ahmed, die er van beschuldigd worden op 1 Juli j.L de toenmalige troonopvolger, prins Azzeddine, te hebben ver moord. Een derde beschuldigde is nog voortvluchtig. Zoals gemeld werd prins Az zeddine indertijd gedood door een revolverschot. Hedi Ben Brahim werd gegrepen, toen hij op de vlucht sloeg. Voor het tribunaal trok hij zijn aanvankelijk afgelegde bekente nis in. Zijn verdediger verzocht de be handeling van de zaak uit te stel len, opdat hij zich beter ken voor bereiden. Ook vroeg hij een on derzoek naar de verstandelijke vermogens van zijn cliënt te laten instellen. De autoriteiten van W-Ben galen hebben bij een onver wachte razzia minstens 50 link se leiders aangehouden. De be doeling hiervan was te voorko men, dat Maandag protestde monstraties zouden worden ge houden tegen hoge rijstprijzen, die volgens de boeren in de dor pen een ernstige toestand heb ben geschapen. Onder de gearresteerden be- I vinden zich 6 vrouwen. Het aantal slachtoffers, ver. corzaakt door de wervelstorm en de overstromingen, waardoor Japan is geteisterd, bedraagt 276 doden, 993 gewonden en 323 ver misten. Elfduizend Parijse taxichauf feurs dreigen met een staking in geval een hunner collega's, die met een kleine Renault is gaan rijden, deze wagen niet uit de dienst terugtrekt. De betrokken chauffeur, Henri Robert, schijnt met de kleine wagen, waarmede hij gemakkelijk door verkeers- fknopen heen kan glippen, veel succes te hebben.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1