Da landbouwpolitiek de Sowjet-Unie u;i Je 3 rcDiticic CHINEZENWIJK HtxfW1 in Eindhoven kreeg burgerverkeersagenten De wervelstorm in Japan DE WERVELSTORM IN VIETNAM Kotter „Sterna" bij Brazilië ter visserij Westerling sprak voor de vereniging „Steunt ontredderde Staten Oom Jan van Zutphen gaat varen met „De Hoop" AGENDA: Tweede coelacanth gevangen Praalbeker in Stovensweerfc gevonden Naar een neutraal, verenigd Korea De loon~onderhandelingen /Veem 'n AKKERTJE TERNEUZEN. BRESKENS. KLOOSTERZANDE. SLUISKIL. VLISSINGEN. £tn !ju Song De strijd in Indo-China De Sowjetrussische regering en het centrale comité van de communistische partij in de Sow jet-Unie hebben een nieuw decreet uitgevaardigd, dat is ge publiceerd. In het decreet wordt o.m. de nadruk gelegd op- „de ernstige onvolkomenheden", die de laatste jaren aan het licht zijn gekomen op het gebied van de veefokkerij. Gewezen wordt op het gebrek aan voldoende re servevoeders. Aan de ontwikke ling van het paardenras is vol gens het decreet te weinig be lang gehecht. Veel werk zou op rationele wijze met paarden ge daan kunnen worden. De kol chozen dienen de veehouders van kleding en schoeisel te voorzien. De minister van Land bouw zal in de loop van het vol gende jaar ongeveer 3000 tim merlieden, metselaars en ce- mentmakers van de ambachts- In opdracht van de regering hebben drie deskundigen een on derzoek ingesteld teneinde en kele details te kunnen vaststel len, waarover verschil van me ning bestaat tussen werkgevers en werknemers bij hun onderhan delingen over de a.s. looncom- pensatie en ongedaanmaking van de consumptiebeperking. Wij vernemen, dat deze deskun digen zijn prof. mr F. de Vries, voorzitter van de soc. economi sche raad; ir Z. Th. Fetter, oud directeur-generaal van de arbeid, en prof. mr P. Borst, hoogleraar aan de vrije universiteit. Deze deskundigen hebben Vrij dag „hearings" gehouden met werkgevers en werknemers af zonderlijk. Daarna hebben zij de stand van zaken bestudeerd om Zaterdag van hun bevindingen verslag te doen aan beide partij en (werkgevers en werknemers) opdat deze weer over deze resul taten van gedachten kunnen wis selen. Het laat zich aanzien, dat de ministerraad van heden het re sultaat van een en ander zal be spreken. „Het bloed staat in mijn schoenen". Met deze kernachti ge woorden gaf de heer S. Nu- mann op plastische wijze zijn indrukken weer, die hij had op gedaan» toen hij op het drukste verkeerspunt van Eindhoven, de Woenselse overweg, als ver keersagent is opgetreden. Drie kwartier heeft hij daar op de verhoging van de verkeersagent gestaan en zijn uiterste best ge daan door armgezwaai en ge blaas op zijn fluit, de duizenden fietsers en automobilisten, die daar tussen 5 en 6 uur passeren veilig en zonder botsingen te la ten voorbijgaan. En terwijl de heer Numan al deze voor hem ongewone activiteit pleegde, stonden elders in de stad op de drukke verkeerspunten eveneens .burgerverkeersagenten het ver keer te regelen. Zij waren allen employé's van de N.V. Philips Deze stunt, waarvan het initia tief was uitgegaan van Sjoerd de Vrij van het Philips persbu reau, had ten doel het publiek nader kennis te doen maken met de problemen van de ver keerspolitie op de spitsuren van het verkeer. Natuurlijk liep het verkeer over het algemeen op geen stukken na zo vlot als op andere dagen, al hielden vele agenten een oogje in het zeil op dat er geen grote opstoppingen zouden ontstaan. Menige wegge bruiker ontlokte dit de verzeke ring nooit meer op de verkeers agent te zullen mopperen, wan neer hij eens wat te lang naar zijn zin moet wachten. Overi gens spreekt de verklaring van de heer Numan boekdelen, dat hij er thans meer dan ooit van overtuigd is, dat het publiek geen notie heeft van de proble men, waarvoor de verkeers agenten elke dag opnieuw ko men te staan. Voor het experi ment bestond van de zijde van het publiek grote belangstelling. Er deed zich geen enkel onge val voor. scholen naar de gebieden in het hterste Oosten van de Sowjet- Unie zenden voor bouwwerk zaamheden. De „Prawda" en de „Isvestia" hebben de volledige tekst van 't decreet op he voorpagina ge publiceerd. In een hoofdartikel schrijft de Isvestia, dat de regering in 1954 tengevolge van de in te voeren verbeteringen o.m. ongeveer 4 millioen ton vlees, 14 millioen ton melk, 4 milliard eieren en 230.000 ton linnen meer zal kun nen aankopen. In de bekendmaking wordt ook gezegd, dat de regering maatregelen zal nemen om zelf standige boeren te helpen hun eigen veestapel aan te schaffen. Het blad zegt hierover, dat de communistische partij het fok ken van vee in staatsfokkerijen als noodzaak ziet, doch dat op Blijkens de jongste ramingen bedraagt het aantal slachtoffers van de stormen 100 doden, 148 vermisten en 154 gewonden; 486 schepen en meer dan 30.000 ha cultuurgrond zijn beschadigd. Door de verliezen, toegebracht aan te velde staande gewassen, zal Japan waarschijnlijk ge noodzaakt zijn de invoer van granen met 40 procent te ver hogen, aldus is in regerings kringen te Tokio vernomen. Een woordvoerder van het Franse opperbevél te Saigon raamde het aantal slachtoffers .onder de burgerbevolking als gevolg van de overstromingen in Midden-Vietnam op een hondertal doden en vermisten. De militaire verliezen noemde hij zeer laag. De aangerichte schade is aanzienlijk. De te velde staande oogst en voorraden rijst zijn deze wijze tot nu toe nog niet verloren gegaan. in de behoefte van het gehele volk kon worden voorzien. Het was geen bezwaar dat sommige boeren eigen vee hadden. Hier door werden de staatsfokkerijen zelfs geholpen. Niemand kan worden gelaakt omdat hij vee als privé-eigendom bezit, aldus schrijft het blad. Voor het komende jaar, tot 1 October 1954, worden door de regering als doelen gesteld; 29.200.000 koeien (waarvan 16.000.000 stuks in particulier eigendom, 11.500.000 op collectie ve boerderijen en 1.600.000 op staatsboerderijen, 65.900.000 stuks hoornvee (25.700.000 in particulier eigendom), 144.400.000 schapen en geiten (26.900.000) in particulier eigendom), 34.500.000 varkens (8.500.000 in particulier eigendom). De leveringsplicht uit particu liere productie is bepaald op 30 kg vlees (levend gewicht) van 60 tot 110 liter melk (variërend voor verschillende gebieden) en van 30 tot 100 eieren. De aankoopprijs van melk en boter zal worden verdubbeld, de aankoopprijs voor vee en pluim vee zal vijf-en-een-half- maal hoger zijn dan de nu geldende. De premier van Vietnam en de ministers van Binnenlandse Zaken en Openbare gezondheid zijn naar het getroffen gebied vertrokken. De Franse opperbe velhebber in Indo-China heeft de Vietnamese autoriteiten een aantal militaire transportvlieg tuigen ter beschikking gesteld voor de hulpverlening. De IJmuidense kotter „Ster- na", IJm. 98, die 8 weken gele den uit Nederland vertrok naar Santos, is voor de eerste maal ter visserij uitgevaren. Er zijn nog geen berichten bij de rederij binnengekomen omtrent de re sultaten. De grote voorraden re serveonderdelen en voorraden die de „Sterna" met vele extra netten.aan boord had, zijn in 'n pakhuis aan de wal opgeslagen. Men heeft in Santos contact op genomen met de bemanningen van Deense kotters die daar eveneens voor de kust aan de visserij deelnemen. De vangsten van deze Denen zijn zeer goed. i l£gi .1—f rrefct- Bij de terugkeer van het hos pitaalkerkschip „De Hoop" op 30 September te IJmuiden, zal oom Jan van Zutphen zich aan boord begeven en mee opvaren naar Amsterdam „om eens na der kennis te maken met de in stelling, waarvoor hij zo hard gewerkt heeft". HEDEN; TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: April in Paris. MORGEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Deze vrouw is gevaar lijk. In Indonesië wordt stelselmatig een plan uitgevoerd, dat 7 jaar geleden bestond". Buitgemaakte documenten bewijzen, dat Indo nesië onder verkapte communis tische dictatuur staat", aldus de oud-kapitein R. P. P. Westerling in een toespraak over het Verre Oosten voor de stichting „Steunt ontredderde staten", waarvan hij voorzitter is. Het communisme, zo zei de heer Westerling, wortelt in Indo nesië veel dieper dan men denkt. De werkelijke aanleiding tot de proclamatie van de republiek trad aan het licht in 1947, toen een hooggeplaatste Indonesische of ficier overliep. De algemene strekking van het rapport, dat deze opstelde, kwam op het vol gende neer. Kort na de capitulatie van Ja pan ontving Amir Sjarifuddin een koerier uit Moskou, die in structie gaf, dat het beleid in In donesië volgens communistisch standpunt moest worden gevoerd en wel volgens de volgende alge mene lijnen: 1. De souvereiniteit moest langs legale of illegale weg wor den afgedwongen; 2. Alle feoda len moesten worden geliqui deerd; 3. De uitroeping van de republiek moest geschieden in 2 phasen; 4. Marine- en luchtbases moesten worden aangelegd; zelfs Nederlands- en Australisch- Nieuw-Guinea en de Philippijnen werden daarbij betrokken. Aan dit rapport werd geen aandacht geschonken, aldus de heer Westerling, die aan de hand van dit rapport nader inging op de ontwikkelingen in Indonesië. Na de proclamatie van de repu bliek, zo ging hij voort, kregen de communistische eenheden op dracht zich te scharen onder de vlag van de R.I. Op 1 Februari 1946 werd het volksfront officieel opgericht. Vrijwel alle communis tische partijen verklaarden zich voor de overeenkomst van Ling- gadjati, ofschoon zij geheel niet van plan waren de overeen komst na te komen. Later volg de de opheffing van de deelsta ten. Het grote gevaar bij toetre ding van Indonesië tot het com munistische kamp is, dat Rusland en communistisch China dan de beschikking krijgen over 70 mil- Prof. Millot van het instituut voor wetenschappelijk onder zoek in Tananarivo (Madagas car) heeft meegedeeld, dat in woners van het eiland Comoro bij de Oostkust van Afrika een tweede coelacanth „de vis met armen" die men reeds 50 millioen jaren uitgestorven waande hebben gevangen. De vis, die slechts licht beschadigd is, werd per eerste gelegenheid per vliegtuig naar Madagascar overgebracht. lioen Aziaten, die heden nog enigszins partijloos zijn, aldus de heer Westerling, die ais doel van de stichting „Steunt ontredderde staten" uiteen zette, dat zij mo rele en zedelijke steun wil verle nen in de strijd tot herstel van al le staatkundig, politieke, burger lijke en menselijke rechten en zulks allereerst binnen het raam Van het Voormalige koninkrijk der Nederlanden. De stichting draagt geen politiek karakter. DAME WAS NIET BIJGELOVIG Vrijdag liep de 37-jarige mevr. E. S.-B., wonende aan dé Loos- duinse weg, op de Paul Kruger- laan te Den Haag. Hier was een loodgieter op een ladder bezig met soldeerwerk. Mevr. S„ die niet bijgelovig is, liep onder de ladder door, maar op dat zelfde ogenblik viel een druppel soldeer naar beneden, die op haar linker ooglid terecht kwam. Mevr. S. werd naar het ooglijdersgesticht overgebracht. Haar toestand is gelukkig niet ernstig. MINISTER WITTE BEZOCHT SCHOUWEN DUIVELAND. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir H. B. J. Witte, bracht Zaterdag een werk bezoek aan Schouwen en Duive- land. In het gezelschap van de minister bevonden zich o.a. de Commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot; mr A. J. van der Weel en de heer Schout, beiden lid van G.S.dr Z. IJ. van der Meer, directeur-generaal van de Wederopbouw; ir Broersma, hoofdingenieur-directeur van het ministerie; de heer Van Dam, hoofd van de afdeling voorlich ting van het ministerie; ir M. Glerum, hoofd-directeur voor de wederopbouw in Zeeland; de heer Stam van de provinciale di rectie en de heer A. J. Argelo, di recteur van de centrale dienst voor bouw- en woningtoezicht Noord-Zeeland. Na aankomst van de minister was er allereerst een bespreking op het stadhuis met het gemeen tebestuur van Zierikzee. Hierbij bracht de minister duidelijk tot uitdrukking dat men voor toe te wijzen extra bouwvolume alleen rekening zou houden met de ge volgen van de watersnood. Het gewone bouwvolume voor het normaal in te halen tekort blijft wat. verdeling betreft een taak voor gedeputeerde staten. Door Zierikzee werd bepleit het ver strekken van zodanig bouwvolu me dat reeds nu terugkeer van alle geëvacueerde gezinnen moge lijk is en er geen gebruik behoeft te worden gemaakt van honder den onvolwaardige woningen te ZierikJ^e. Na deze bespreking met het gemeentebestuur volgde even eens in het Zierikzeese stadhuis, een bespreking met het bestuur van de stichting Nieuw Schou wen en Duiveland. Door de stich ting werd hierbij aangedrongen op een spoedige bouw van de toe gezegde Finse en Noorse wonin gen en de woonketen. Medege deeld werd dat de bouw als ge volg van de arbeidersvoorziening met grote moeilijkheden gepaard gaat, maar niettemin volgens programma verloopt. Verder werd de wenselijkheid besproken van gemeenschappelijke geregel de herbouw van de verwoeste boerderijen. Na deze vergadering vertrok de minister met zijn ge zeischap om kwart over twaalf uit Zierikzee, waarna de noodwo ningen aan het Beijersdijkje en te Noordgouwe werden bezich tigd. Hierna werd doorgereden naar Renesse, waar zich in het gemeentehuis vele gemeentebe sturen o.a. van Renesse, Duiven- dijke, Ellemeet, Eikerzee, Seroos- kerken en Noordwelle hadden verzameld. Hier waren de wo ningproblemen van bewoners van deze gemeenten die thans in de Schouwse Westhoek zijn geëva cueerd, een punt van bespreking. Medegedeeld werd dat een rege ling is getroffen, waarbij diege nen, die op onhoudbare wijze zijn geëvacueerd en aan degenen die nuttig voor het herstel van het eiland, voorrang zal worden ver leend. Zowel bij de besprekingen te Zierikzee als te Renesse maak te de ministef kenbaar dat voort gang van het herstel en na de drooglegging de herbouw in hoge mate afhankelijk zijn van de sa menwerking van de gemeenten. Na de lunch werden de houten zomerhuizen in Haamstede beke ken, waarvan de bouw reeds ver is gevorderd. Daarna vervolgde de minister met zijn gezelschap de tocht naar Burghsluis, waar vandaan om 15.45 uur per boot vertrokken werd in de richting Katseveer, aangezien ook nog een bespreking met het gemeen tebestuur van Goes op het pro gramma stond. De kermis. De eerste dagen van de ker- misweek waren de weersomstan digheden van dien aard, dat het zowel in de vooravond als des avonds op de Markt vroeg stil was en de vermakelijkheden bij gebrek aan belangstelling vroeg sloten. Woensdag, gewoonlijk een drukke dag, hadden de kermisex ploitanten het al zeer slecht ge troffen, want de ene bui regen volgde op de andere en het was bepaald guur, zodat de verwachte drukte uitbleef. Naarmate het einde van de week naderde werd het weer ech ter beter en Zaterdag was het een zomerse dag. Het gevolg was dat het reeds in de middaguren zeer druk was op het kermisterrein en in de café's, en des avonds was het zó vol op de Markt, dat men zich slechts voetje voor voetje kon voortbewegen. De kermisex ploitanten werkten in versneld tempo om de schade der vorige dagen enigszins in te lopen. De tentoonstelling van de aqua riumvereniging „Albino Zwaard drager" had uiteraard minder van het slechte weer in de eerste dagen te lijden, al had het dan wel wat drukker kunnen zijn, doch ook hier ging het crescendo en Zaterdag liep het zelfs aan de lopende band. Het tentoon stellingslokaal was tot het slui tingsuur overvol met bezoekers, zodat het volijverig bestuur met de medewerkende leden met gro te voldoening op de resultaten van deze tentoonstelling kunnen terugzien. Ook in de café's en de dansge legenheden was het Zaterdag eveneens tjokvol tot het midder nachtelijk uur klonk en de kermis 1953 weer tot het verleden be- horde. Het gevaar van de weg. Vrijdagavond te ongeveer 10 uur kwam de 33-jarige P. H. van O., wonende te Vlissingen, die niet bepaald „brandschoon" was, met zijn auto uit de stad gereden. Ter hoogte van de Westsluis ramde hij het hekje van een sluis wachterswoning, waarna hij de Bailybrug op reed om... over de dubbele hefbrug weer stadwaarts te rijden. In de Burg. Geillstraat parkeerde hij zijn auto en ging verder weer kermishouden. De politie zorgde eerst dat de auto onder dak kwam, waarna spoedig daarop de bestuurder de tent inging. Zaterdagnacht had de 34-jarige Hulstenaar F. P. M. de B. pech, toen hij na het middernachtelijk uur in gezelschap van een vriend met zijn auto huiswaarts keer de en in de Lange Kerkstraat een daar geparkeerde auto op een botsing tracteerde, hetgeen de eigenaar van deze auto niet „nam" en de politie hiermede in kennis stelde, die de onfortuin lijke kermisvierder op 't School plein gelegenheid bood om wat op z'n verhaal te komen, waarna hij zich als passagier in zijn auto naar zijn woning kon laten rijden. Politionele vriendschappelijke wedstrijd. Op het gemeentelijk sportter rein had Zaterdagmiddag een vriendschappelijke wedstrijd plaats tussen een elftal van het politiecorps uit Terneuzen en een elftal van het politiecorps uit Lo keren. Het bleek dat het Terneuzense politiecorps over betere schut ters beschikte dan de Lokerse collega's. Bij het intreden van de rust was de stand 40. In de tweede helft ging het spel meer gelijk op, doch de gasten konden de achterstand niet meer inlopen. Met de stand 52 werd het einde .aangekondigd van deze sportieve middag. Dronken op de fiets Zondagavond te half acht wist de 53-jarige wielrijder P. v. T., die onder invloed van sterke drank verkeerde, op de weg tus sen Driewegen en het z.g. Ferle- manstraatje, het stuur van zijn fiets niet meer te beheersen, waardoor hij kwam te vallen. Wielrijders vonden hem daar met een hoofdwonde aan de berm van de langs het rijwielpad lopen de sloot liggen. De ontboden geneesheer liet hem naar het ziekenhuis vervoe- Opbrengst collecten. De alhier gehouden collecte ten bate van de kankerbestrijding heeft 136 opgebracht en de col lecte ten bate van de t.b.c.-bestrij- ding ƒ115,95. Cursus E.H.B.O, Evenals vorige jaren zal ook deze winter alhier een cursus worden gehouden ter verkrijging van 't eenheidsdiploma E.H.B.O. Aanbesteding. Alhier werd aanbesteed het bouwen van een woonhuis aan het Oranjeplein. De laagste inschrijvers voor de diverse percelen waren: Metsel werk firma Pleijte de Winde voor ƒ9381; timmerwerk W. J. Jacobs voor ƒ3950; metsel- en timmerwerk Gebr. Maas voor ƒ12.985; smeedwerk Gebr. Roo- kus voor ƒ158; loodgieterswerk Gebr. Rookus 1018; electriciteit W. van der Walle voor 457. Alle inschrijvers wonen te Breskens. De gunning werd aangehouden. Ernstig auto-ongeluk. Zondagnamiddag te half zes wilde dokter Hermans uit Kloos- terzande, die met zijn auto van Walsoorden kwam, aan de Maria- dijk de grote verkeersweg Hulst Perkpolder oversteken om naar Ossenisse te rijden. Blijkbaar had hij niet bemerkt, dat een Volkswagen dit kruis punt naderde. Hoewel de bestuur der van de Volkswagen door sterk uit te wijken een botsing trachtte te voorkomen, werd de auto van dokter H.gegrepen, Door de schok vloog de Volkswa gen, waarin gezeten waren een echtpaar met 2 dochtertjes, wo nende te St Pauwels (B.), enige malen over de kop om daarna in een weiland terecht te komen. Spoedig was hulp aanwezig en konden de inzittenden uit de auto worden bevrijd. De bestuurder en een dochtertje bleken ernstig te zijn gewond en waren buiten be wustzijn. De echtgenote van de bestuurder en het andere doch tertje hadden minder ernstige verwondingen opgelopen. Met een ambulancewagen zijn allen naar het ziekenhuis te Hulst overgebracht. De Volkswagen was vrijwel ge heel vernield. Dokter Hermans, wiens auto ook zwaar werd beschadigd, kwam er met enige ontvellin gen, wonder boven wonder goed van af. Verbreding- Kanaalweg. Naar wij vernemen zal de fir ma Van der Straaten deze week gereed komen met het aanbren gen van een damwand, die vanaf de firma Kooman tot voorbij de Spoorstraat in het kanaal wordt aangebracht. Nadat de ruimte tussen de damwand en de rijweg zal zijn opgevuld, zal de weg 4 meter zijn verbreed en zal daar mede de scherpe bocht ter hoog te van de Spoorstraat een belang rijke verbetering hebben onder gaan. Intussen zien de bewoners van de Middenstraat met verlangen uit naar het gereedkomen van bedoeld werk, want thans wordt het verkeer door deze straat ge leid. Goed afgelopen. Nu men een dezer dagen be gonnen is met de levering van bieten aan de suikerfabrieken te Sas van Gent, is het verkeer in belangrijke mate toegenomen en kunnen aan de brug tijden van grote drukte voorkomen. Een en ander heeft een dezer dagen geleid tot een ongeval dat zeer goed is afgelopen. De kin derwagen van mevr. S. met daar in haar 7 maanden oude baby werd door een vrachtauto gegre pen en een eind meegesleurd om ten slotte tussen brug en vracht wagen als een harmonica in elkaar te worden gedrukt. Mevr. S. die haar tegenwoordigheid van geest behield, wist tijdig haat kind uit de wagen te grijpen, waardoor erger kon worden voor komen. Kringvergadering. Zowel in Oostburg en Hulst als hier ter plaatse hield de diocesa ne Kath. Arbeiders Beweging haar kringvergadering. Op deze bijeenkomsten werden tevens de acties besproken die in het teken zullen staan van het gouden ju- leum, dat de K.A.B. in het bisdom gaat vieren. Overgeplaatst. De zeereerw. pater Floribertus, rector van het St. Elisabeth-zie- kenhuis alhier is een dezer dagen benoemd in het klooster der Ca- pucijnen te Enschedé. In zijn plaats en tevens als vicaris in het klooster alhier werd benoemd de zeereerw. pater Timotheüs. Proefvaart „Kungsholm" gaat niet door. De proefvaart van het bij de N. V. Mij „De Schelde" gebouw de motorschip „Kungsholm", dat als vlaggeschip van de Zweden Amerikalijn in de vaart zal wor den gebracht, gaat niet door. In verband met de slechte weersomstandigheden was de proefvaart vorige week Woens dag uitgesteld tot heden. De „Kungsholm" is Zondagnacht om half een uit Vlissingen naar Rotterdam vertrokken, waar het schip in dok zal gaan. Het ligt in de bedoeling dat de „Kungs holm" daarna een tocht ^naar Schotland zonder genodigden zal maken. Uit de Oude Maas bij Stevens- weert heeft een schooljongen 'n oude zilveren beker opgevist. Dank zij een toeval (hij ver kocht hem aan een schoolkame raadje voor 1Q0 sigarenbandjes) kwam deze in deskundige han den terecht. De beker is 175 mm hoog, de diameter van de cuppa is 100 mm, die van de voet 115 mm. De beker is beschadigd en veel verguldsel is er af gespron gen. Hij weegt nog 500 gram. De ornamenten doen denken aan de Louis XV stijl, doch de ver sieringen zijn erg grof. Het lijkt een soort praalbeker te zijn die men in die tijden vaak ten geschenke gaf. De vondst is afgestaan aan het mu seum te Stevensweert. Andrei Wysjinsky, de Sowj et- afgevaardigde bij de Ver. Naties, heeft in een vraaggesprek met de „New York Times" verklaard, dat de houding van de Sowjet- Unie ten opzichte van een ver enigd Korea, welks neutraliteit door internationale garanties zou worden gewaarborgd, zou afhangen van „concrete voor stellen". „Bijvoorbeeld", aldus verklaar de Wysjinsky volgens het blad, In geautoriseerde bewerking uit het Amerikaanse door E. VEEGENS—LATORF. 43) Nadruk verboden. 3. De kinderen waren van plan geweest 's avonds naar het dak te gaan. Daar zij zagen, dat de vader een beetje van streek was, vroeg Tom aan Eva erover te beginnen, daar zij het enige meis je in de familie was en de vader altijd toegevend voor haar was. Eva stond op en fluisterde haar moeder in het oor of zij het aan Vader mocht vragen en haar moeder zei dat zij maar regel recht met vader moest spreken. „Vader, het is vandaag mid- herfst. Zou het niet leuk zijn als we allemaal naar het dak gingen om van de maan te genieten?" „Wij moeten dankbaar zijn, dat de hele familie vandaag bij el kaar is. Wij moeten plezeir heb ben", zei de moeder, haar doch ters vraag ondersteunende. Zij voelde zich zelf zo gelukkig. De vader zei niet nee. De kin deren juichten. Zij hielpen de kens en kussens naar het dak dragen en brachten een pot thee en kopjes en.de koeken mee. De familie dook Uit de zoldertrap op. Het dak was aan beide zijden in gesloten door muren van hogere gebouwen. De uitstekende tak van de boom van de buurman was aanmerkelijk gegroeid en dichterbij gekomen en was nu een massa witte, vage vormen, die het zilveren maanlicht weer kaatste. Bovendien stond de maan scherp en helder afgetekend tégen de donkere kant van de hoek van het naburige huis en overstroomde de helft van het dak met haar licht. De lucht was onbewegelijk stil, en de nacht was koel, vredig en móói. Bene den waren de door schuttingen omsloten binnenplaatsen in witte vierkanten met scherpe schadu wen verdeeld. De familie installeerde zich op het dak. Alleen moeder Fong bleef zitten en wilde niét gaan liggen. Terwijl de familie daar lag sproken zij over het huis en de familie in Sunwèi. Tom wist niet meer precies waar hij was. Hij zei tot zichzelf, dat hij met het hele gezin in New York was, dat hij hier in Amerika op school was, maar zijn gedachten keer den terug naar zijn oude huis, de boerderij in Sunwei, de dorps straat, het bos achter hun huis, de spelletjes die hij daar deed, de vriendjes, die hij in China had achtergelaten. Hij kende ze nog goed, hij zag ze nog precies voor zich, en ook de ramen van het schoolgebouw en de bel bo ven de deur. Het was een rood stenen huis met een speelplaats aande achterkant. Hij had die details precies moeten weten toen hij naar Amerika ging om de vragen van de immigratie-amb tenaren te kunnen beantwoorden. Hij had ze zelfs opgeschreven en ze op het schip uit zijn hoofd moeten leren. Het was bijna een kwestie van leven of dood ge weest. Als zijn vader aan de ambtenaren had gezegd, dat er tien vensters in hun huis waren en hij zou zeggen, dat er twaalf waren, of als hij zei, dat de hoofdstraat van het Noorden naar het Zuiden liep inplaats van het Oosten naar bet Westen, of een paar andere van zulke kleinigheden verkeerd zei, dan hadden ze hem wel eens over de Oceaan terug kunnen sturen. Nu zag hij zelfs het voetpad voor zich, dat naar de vijf popu lieren leidde en het vogelnest in een daarvan. Hij vertelde er Flo ra van, die naast hem lag. „Daisow, wij hadden thuis een groot huis, omdat vader ons geld stuurde, en er was een eenden vijver bij het populierenbosje en moeder hield altijd eenden en die moesten wij 's avonds naar huis jagen. Eva, hoeveel ramen had het huis?" „Tien". „En de hoofdstraat?" vroeg Tom verder. „De hoofdstraat loopt van het Oosten naar het Westen en ein digt bij de school, en de school heeft vijftien ramen en een klok in het midden, en de speelplaats is aan de achterkant." Eva dreunde het op. „Je vergeet iets." „Ja, ik weet het wel. En er is een kerk, en de kerk heeft geen klokketoren maar er staat een ronde muur omheen." „Dat telt niet mee." Flora begreep het niet. „Wat doen jullie toch? Is dat een spel?" Eva legde het uit. „Hoeveel ramen heeft ons huis?" vroeg Tom aan Flora. „Dat weet ik niet. Laat eens zien." Zij probeerden te tellen, maar waren het er niet over eens of het dakraam mee moest tellen of niet. „Zorg maar, dat je het weet als je naar China gaat. Wij zouden je niet in China aan land laten als je het fout zei." „Als ik ga, ga ik met Daiko. Ik ben er niet bang voor.'' Tom lachte. „Nee, ik hield je maar voor de gek." (Wordt vervolgd.) „van wie zouden de garanties uitgaan? welke vorm zouden de garanties krijgen", enz. De Sowjet-afgevaardigde le verde commentaar op persbe richten, volgens welke de Ver. Staten vr.n plan zijn de Sowjet- Unie en communistisch-China op de Koreaanse vredesconferen. tie voor te stellen te kiezen tus sen een voortgezette verdeling van Korea en een vereniging met internationale garanties, waaraan ook de Ver. Staten zouden deelnemen. Als de communisten zich tegen vereniging van Noord- en Zuid- Korea zouden blijven verzetten, aldus deze berichten, zouden de Verenigde Staten sterke strijd krachten in Zuid-Korea handha ven, zolang de mogelijkheid van agressie door Noord-Korea be staat. Een officiële woordvoerder van de Amerikaanse delegatie bij de Verenigde Naties verklaarde dat de in deze berichten genoem de mogelijkheid een van de vele mogelijkheden is, die worden be studeerd. Hij voegde hier aan toe, dat nog geen definitieve beslui ten waren genomen. „Wij némen in deze kwestie een uiterst plooi baar standpunt in", zo zei hij. Zegslieden van andere Weste lijke delegaties noemden de be richten „speculatief" en „voor barig". Een onbekend aantal Vietminh- opstandelingen is er in geslaagd door de ring van Franse en Viet namese troepen rond hun sterk ten in de delta van de Rode ri vier, ten Z.O. van Hanoi, heen te breken, aldus heeft het Franse opperbevel te Saigon bekendge maakt. De Franse aanval op de sterk ten begon Woensdag j.l. Een Franse woordvoerder noemde de acties, de grootste sinds generaal Navarre in 't begin van dit jaar het opperbevel in Indo-China overnam, een zuiveringsoperatie.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2