DE RAAD VAN EUROPA Hevige wervelstorm in Japan De besprekingen te Straatsburg Verslag van de commissie voor de watersnood De vergadering van Verenigde Naties de De industrialisatie van China Belgisch Staalbedrijf voert erts via Rotterdam in Geen zender wisseling op 1 October Reizen van kinderen beneden 16 jaar naar het buitenland De geruchten over infiltratie op Halmaheira Kinderen speelden met vuur Ook zuiveringen in Daghestan WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAANSTANDEN Ontspanning van internationale situatie noodzakelijk Gevoelige Duitsers Rampenfonds ontving tot nu toe 123 millioen gulden Rede van Schumann Zullen anderen volgen Frunkering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: f Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè. 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5.20 per kwartaal; per maand ƒ1.75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1953. 8e Jaargang No. 2956. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uuf Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Straatsburg wenst dat een conferentie met de Sowjet-Unie tot stand zal komen waarop het Duitse en het Oostenrijkse vraag stuk afzonderlijk zullen worden besproken, doch waar de moge lijkheid van een uitbreiding dei- agenda open zal blijven. Tegelijk wil het echter.de Westelijke „ver dedigingsinspanning" met deel neming van West-Duitsland zien voortgezet. De politieke commissie dei- raadgevende vergadering van de raad van Europa legde deze wen sen vast in de ontwerp-resolutie, die zij na lange debatten formu leerde. Het ontwerp kreeg in de commissie een grote meerder heid. 17 Leden van de commissie, onder wie»ook enkele die in het politieke debat van deze week ernstige bedenkingen tegen de door Spaak aanbevolen „sterke politiek" hadden, stemde vóór het ontwerp. Slechts de Duitse socialist stemde tegen, terwijl de Britse Labour-afgevaardigde en de Zweedse socialist zich van stemming onthielden. Spaak zelf, die het politieke debat in de raadgevende vergadering heeft geleid, was niet aanwezig. De commissie weigerde in het ontwerp een verwijzing naar de door Spaak aanbevolen vorming van een gedemilitariseerde zóne aan beide zijden van het „ijzeren gordijn" op te nemen. De meer derheid van de commissie was van mening, dat hierdoor het gehele grensprobleem zou wor den opgeworpen, waarover men zich nog niet wenste uit te spre ken. Bovendien zagen sommige leden in zulk een eis een vorm van erkenning van een Russische militaire zeggenschap in de Oost- Europese landen. Ook een voor stel van de Nederlandse socialist de heer Goedhart om een gede militariseerde zóne tussen de Sowjet-Unie en de Oost-Europese landen te eisen, werd door de commissie verworpen. De voorstellen van een groep Labour-afgevaardigden om, met het oog op de mogelijkheid van een conferentie met de Sowjet- Unie, een uitstel van Duitslands bewapening aan te bevelen, wer den afgewezen. De ontwerp-resolutie, die heden in de raadgevende vergadering in stemming zal worden ge bracht, legt hier de algemene be ginselen voor de politiek tegen over het Oosten vast. Daarbij wordt vooropgesteld, dat alle pogingen om tot ontspanning van de internationale situatie te komen, moeten worden onder steund en dat „alle mogelijke Vrijdagmorgen heeft de Neder landse afgevaardigde, jhr. Van der Goes van Naters, zijn voor stellen om tot een Europese op lossing van het Saarvraagstuk te komen, in de Straatsburgse ver gadering verdedigd. Zijn door de politieke commis sie overgenomen voorstel om het probleem aan te pakken in een grote conferentie, waaraan zes Westeuropese landen, de Ver. Staten, Engeland en de Europese instellingen zouden deelnemen wanneer het bilaterale overleg tussen Frankrijk en Duitsland geen succes zou hebben, vond geen genade bij de woordvoerder van de Britse regering Anthony Nutting. Deze noemde het twijfelachtig, of zulk een grote conferentie een oplossing van het probleem na der zou kunnen brengen. Een kleine conferentie zou volgens hem meer kans van slagen heb ben. Overigens verzette Nutting zich ertegen, dat voor het Frans- Duitse overleg in het voorstel van Van der Goes een termijn tot begin 1954 was gesteld. Het zou wijzer zijn de partijen meer tijd te geven. De woordvoerder der Eritse regering achtte het ook niet raadzaam de raadgevende vergadering van Straatsburg aan een eventueel Europese discussie over het probleem te doen deel nemen.^ Zulk een discussie zou tussen regeringsafgevaardigden moeten plaats vinden en hoog stens zou de raadgevende verga dering door het secretariaat-ge neraal van de raad van Europa kunnen worden vertegenwoor digd. Nutting sprak in zijn rede de mening uit, dat het onwaarschijn lijk is, dat de Europese politieke gemeenschap reeds begin 1954 in werking zou kunnen treden. Mr. Van der Goes van Na ters heeft zijn voorstel voor een Europese Saarconferentie verde digd in een lang staatsrechtelijk betoog, waarin hij de stelling ver dedigde, dat de oude middelen der diplomatie moeten plaats maken voor nieuwe methoden van Europees overleg, die in het stadium van de bovennationale gemeenschappen waren mogelijk geworden. Het Saardebat werd voorafgegaan door een nieuwe demonstratie van de Duitse ge voeligheden ten aanzien van de Saar. Toen de assemblée besloot een blauwe vlag met 15 gouden sterren als haar nieuwe em bleem te aanvaarden, stemden de Duitsers in gesloten front tegen, omdat de Saar volgens hen geen natie was en daarom geen recht op een gouden ster kon doen gelden. initiatieven" in deze richting dienen te worden genomen. Het werk aan de eenheid van geheel Europa moet naar het oordeel der commissie worden voortgezet, daar deze eenheid op zichzelf beschouwd wordt als' een „primaire factor voor een blij veilde vrede". Essentiëlle voorwaarde voor een ontspanning zal, volgens de commissie een beperking der be wapening zijn, doch zij meent dat men deze slechts wederzijds en onder controle tot stand kan brengen. Indien van de bewapening geen accoord kan worden bereikt, moeten, volgens de commissie, alle pogingen om de collectieve verdediging te versterken worden voortgezet. De commissie heeft in haar ontwerp ook de verhouding tus sen een verenigd Europa en de Verenigde Staten betrokken. Zij wenst de assemblée te doen uit spreken, dat „eenheid en solida riteit van de Westelijke wereld moeten worden geconsolideerd onder respectering van de weder zijdse zelfstandigheid van een verenigd Europa en de Verenigde Staten". Het defensieve karakter van „het vrije Europa" wordt in het ontwerp uitdrukkelijk geac centueerd. Voorts hee£t de com missie, niet zonder critiek, de eis gesteld dat respect voor de rech ten van de mens en de funda mentele vrijheden essentiële voorwaarde voor een nieuwe ver houding. tussen Oost en West zou moeten zijn. Wat het Duitse probleem be treft heeft de commissie als Westelijke eisen voor een confe rentie genoemd: een vredesver drag, gesloten met een regering voor geheel Duitsland, die uit vrije verkiezingen zou zijn voort gekomen. De commissie heeft de overtuiging uitgesproken, dat een aansluiting van geheel Duits land bij de „vrije wereld" een bijdrage tot de vrede kan bete kenen. Zij heeft zich echter op het standpunt gesteld, dat een regering voor geheel Duitsland zelf vrij zal moeten zijn in haar beslissing of zij zich bij „een Europese unie" zal aansluiten. DAGORDER VAN LUITENANT- GENERAAL A. T. C. OPSOMER Aan alle onderdelen, van het eerste Nederlandse legercorps, welke deelgenomen hebben aan de oefening „Grand Repulse" is de volgende dagorder bekend ge maakt: „Nu de oefening „Grand Re pulse" is geëindigd, is het mij een diep gemeende behoefte alle deel nemers aan deze zware oefening mijn grote waardering te betui gen voor hetgeen door hen is gepresteerd. In nauwe samen werking met elkaar hebben Brit se, Canadese en Nederlandse troepen het bewijs geleverd, dat zij in het raam van de West- Europese defensie een scherp zwaard kunnen vormen ter ver dediging en handhaving van de vrijheid van de geest en de rech ten van de mens. Het was mij persoonlijk een eer en een groot voorrecht Brit se en Canadese troepen tijdens deze oefening onder mijn bevelen te hebben gehad, terwijl het mij daarnaast een even groot genoe gen was te kunnen constateren, dat de Nederlandse troepen zich een waardige partner van hun geallieerde wapenbroeders heb ben getoond. Het onvermoeide en doortastende optreden van u allen vormt een grote bijdrage voor het behoud van de vrede en de vrijheid. De luit.-generaal commandant eerste Nederl. legercorps, A. T. C. OPSOMER" De uit de Tweede Kamer ge vormde commissie voor de wa tersnood heeft haar vijfde ver slag uitgebracht. Zij deelt daarin mede, dat zij op 22 Juli 1953 een onderhoud heeft gehad met een delegatie uit het besftuur van het nationaal Rampenfonds. Het bestuur deelde mede, dat een van de eerste dingen, waar voor het kwam te staan, de vraag was, waarvoor het geld, dat in het Rampenfonds werd gestort, zou worden gebruikt. Besloten is dat gelden uit het Rampen fonds, behalve voor de directe hulp, mede zouden worden be steed voor de vergoeding wegens geleden huisraadschade. Het be stuur wendde zich tot de rege ring om haar te polsen omtrent deze besteding van de gelden. De regering ging accoord met deze beslissing van het Rampenfonds. Het bestuur heeft toen meteen medegedeeld, dat de verplichtin gen, welke het noodzakelijk achtte om de getroffenen te hel- De commissie heeft vervolgens de hoop uitgesproken, dat het uitzicht op een conferentie met de Russen niet zou leiden tot een verslapping in de vorming van een collectieve veiligheid in Europa, nóch in „het uitwerken van een betere hamenwerking van zijn strijdkrachten met; deel neming van West-Duitsland", nóch in de vorming van een Europees politiek gezag, dat de democratische controle op be staande of nog te vormen ge meenschappen zou kunnen uit oefenen. Het bekende Belgische staal bedrijf Ougree-Marihaye heeft besloten als gevolg van de hoge tarieven, die in de Antwerpse haven gelden, erts voortaan niet meer over Antwerpen doch via Rotterdam in te voeren. De Bel gische regering en de haven diensten zijn van deze beslissing op de hoogte gesteld. Het Antwerpse Franstalige blad „La Metropole", schrijft, dat een ware ramp de haven van Antwerpen bedreigt indien het voorbeeld van Ougree-Ma rihaye zou worden gevolgd door andere Belgische ondernemin gen. Ondanks de dringende ver zoeken van de leiders der Bel gische industrie de haventarie ven te herzien, heeft men geen enkele stap ondernomen om hierin wijziging te brengen, al dus het blad. Thans heeft een Belgische firma, die er genoeg van had zijn kostprijs op abnormale wijze te zien beïnvloeden, besloten on ze haven te boycotten ten gun ste van onze meest gevreesde concurrent. De weg is hiermee gewezen en zonder twijfel zul len andere ondernemingen een dergelijke beslissing nemen, zo schrijft het blad. Maurice Schumann, de Franse staatssecretaris voor buitenland se zaken, heeft in de vergadering van de Ver. Naties aan de Sow jet-Unie de verzekering gegeven, dat een Europese gemeenschap in het geheel niet tegen dit land is gericht, maar een factor vormt, die kan bijdragen tot een interna tionale ontspanning. De dag, waarop de Sowjet- Unie dit zal begrijpen, aldus Schumann, zal zij Frankrijk be reid vinden te zoeken naar „mid delen om de Europese organisa- Tot nu toe konden kinderen beneden 16 jaar slechts naar het buitenland reizen in gezel schap van de ouder of voogd, op wiens paspoort de kinderen wa ren bijgeschreven. Thans heeft, zo bericht de A. N.W.B.. de minister van Justi tie besloten, dat kinderen bene den de 16 jaar nu naar het bui tenland kunnen reizen, indien zij het geldige paspoort waarop hun naam is bijgeschreven kun nen tonen, alsmede 'n door de houder van dat paspoort gete kende verklaring, dat deze geen bezwaar heeft tegen de voorge nomen reis van het kind. De gouverneur van de Moluk- ken, kon aan Pi Aneta desge vraagd de berichten in de pers ten aanzien van een infiltratie in de Molukken (Halmaheira) van uit Nieuw-Guinea niet be vestigen. Hij zei, dat* de veilig heidstoestand in zijn provincie thans geen probleem vormt. Ook op het hoge commissariaat te Djakarta kon men geen en kele inlichting over deze berich ten geven. Men was ook niet door de autoriteiten benaderd in verband met deze berichten, zo voegde men hier aan toe. tie die op zichzelf reeds een ga rantie tegen herleving van een agressief militairisme inhoudt volledig te maken door een stelsel van aanvullende garanties met name tegen gewelddadige verandering van de bestaande grenzen. Over Indo-China zei Schu mann, dat indien de „beide mo gendheden die de Vietminh-op- standelingen van buiten af bewa penen", bereid zijn onderhande lingen te openen, deze tijdens of na de politieke conferentie kun nen beginnen. Deze onderhande lingen zouden tot doel hebben een einde te maken aan de agres sie in Indo-China en een begin van normale internationale be trekkingen in Azië, aldus Schu mann. Hij sprak zich uit tegen her opening van een debat over de samenstelling der politieke con ferentie over Korea, maar zeide, dat Frankrijk al het mogelijke zou doen om India in een nabije toekomst te betrekken bij de be studering van kwesties, die de vrede in het Verre Oosten betref fen. pen, voor het Rampenfonds pri mair waren en dat, nu het fonds de vergoeding wegens huisraad- schade op zich nam, de regering moest garanderen dat, wanneer het fonds hierdoor zodanig uitge put zou worden, dat de andere verplichtingen in het gedrang zou komen, zij het fonds zou suppleren. Ook hiermede is de regering accoord gegaan. Vervolgens heeft het bestuur van het Rampenfonds het oor deel van de nationale raad van advies en bijstand gevraagd over de vraag, op welke wijze het fonds het woonmilieu van de ge troffenen zo goed mogelijk zou kunnen herstellen. Men heeft een aantal uitvoerige lijsten op gesteld, op grond waarvan uit keringen plaats vinden. Eén lijst bevat de voornaamste huishoude lijke goederen, welke volgens de gangbare begrippen in een huis gezin aanwezig moeten zijn, als mede de kostprijs dezer goederen. Een eerste uitkering van 50 vohd aan de hand hiervan plaats, wanneer deze noodzakelijk ge achte goederen niet meer aan wezig waren. De tweede phase is een uitkering tot 100 en in de derde plaats wordt een uit kering gegeven, welke het woon milieu in zijn geheel moet her stellen. Betreffende de immateriële schade deelde het bestuur mede, dat het over deze aangelegen heid verschillende malen contact heeft opgenomen met de burge meesters. Een berekening heeft uitge wezen, dat er waarschijnlijk niet meer dan in totaal 5000 gevallen van immateriële schade zullen zijn. Het bestuur meende, dat de vergoeding met 15 millioen gulden voor 'n groot deel plaats zou kunnen vinden. schadevergoeding niet door het Rampenfonds wordt gedragen, daar er regeringsmaatregelen zijn beraamd, neergelegd in het ontwerp van wet op de waters- noodschade 1953. Eerst wanneer deze wet tot stand is gekomen, kan men beoordelen, of en zo ja in hoeverre op het gebied van de immateriële schade ook voor deze mensen nog een taak op het Rampenfonds rust. De indruk, welke het bestuur van zijn be zoeken en van de besprekingen met de burgemeesters van de ge troffen gemeenten heeft, is dat ten aanzien van de huisraad de meeste getroffenen, met name zij die een bescheiden inboedel be zaten, er beter uitkomen dan zij vóór de ramp waren, terwijl door de toepassing van de indeling in klassen (derde phase) ook zij, die in het bezit waren van een kost baardere inboedel, in staat zul len zijn hun woonmilieu te her stellen. Een van de hevigste wervel-vernielden telefoonlijnen en elec- stormen uit de geschiedenis van Japan heeft Vrijdagavond de ste den Osaka en Kioto geteisterd. Vervolgens trok de wervelstorm langs de kust van Honsjioe in de richting Tokio. De politie van Tokio meldde, dat alle verbindingen met de ste den in Zuid-Japan waren verbro ken. Spoorlijnen, wegen en tele foonlijnen zijn door het geweid van de storm vernield. Windvlagen van 160 kilometer per uur ontwortelden bomen en trische leidingen in Tokio. Toen de wervelstorm Tokio na derde, was de stad bijna geheel van de buitenwereld afgesloten. De telefoond'erst van de politie liep vast, doordat velen vroegen, of vijandelijke bommenwerpers op weg waren naar de stad. Het meteorologisch instiiuut waarschuwde voor mogelijke vloedgolven aan de kust van de Stille Oceaan de arbeiders van de dijken, die vorige maand d^or de overstromingen werden vernield. Vrijdag werd voorspeld, dat de wervelstorm dwars over de Ja panse eilanden naar de Japanse Zee zou gaan. Vóór deze wervelstorm had er in Japan een noodweer gewoed, waardoor 30.000 huizen blank kwamen te staan en 90 werden vernield. Bij dit noodweer was één persoon om het leven geko men en waren tien gewond. Volgens de eerste berichten, die te Tokio werden ontvangen, zijn in Zuid-Japan minstens zes tien personen om het leven ge komen en zijn er dertien vermis- De minister van onderwijs heeft medegedeeld, dat de gebruikelij ke driemaandelijkse zenderwisse ling op 1 October a.s. zal worden overgeslagen. De eerstvolgende zenderwisseling zal geschieden op 1 Januari 1954. Dit houdt ver band met de reparaties, die thans aan de zenders worden uitge voerd. Tijdens deze reparatie werkzaamheden fungeert de zwakke Jaarsveldzender (Lopik 3) als „invallende zender". Om te voorkomen dat steeds dezelfde omroepverenigingen nadeel on dervinden van de „invallende zender" (storingen, enz.) is de zenderwisseling overgeslagen. Over enige tijd is n.l. de zender Hilversum I aan de beurt. De in reparatie zijnde zenders heeft men daardoor gelijkelijk over de omroepverenigingen verdeeld. Het Rampenfonds heeft tot nu toe ongeveer 65.000 gevallen van huisraadschade. Deze betreffen voor het grootste gedeelte men sen, die óf in loondienst zijn, óf in de agrarische sfeer thuisho ren. Het ligt voor de hand, dat voor de landbouwers de immateriële Het bestuur deelde verder mee. dat uit het buitenland circa 24 millioen gulden is ontvangen Het Rampenfonds heeft op het ogenblik in totaal 123 millioen gulden ontvangen. Volgens de voorlopige berekening zal daar van 80 millioen nodig zijn voor de huisraadschade. Voor pensioe nen aan weduwen en wezen enz. wordt een bedrag uitgetrokken van 13 millioen, terwijl voorts nog 5 millioen zal worden be steed voor schade, door kerken, verpleeginrichtingen enz. gele den. Het Roode Kruis heeft van zijn zusterorganisaties in het buiten land 65 millioen ontvangen. Een eerste verslag over de besteding dier gelden zal eerlang aan de leden der Kamer worden toege zonden. Het rampenfonds heeft principieel geen giften aanvaard, waaraan een vaste bestemming moest worden gegeven. Nadat bekend was gemaakt, dat de gel den besteed zouden worden voor vergoeding van huisraadschade, is er nog ruim 70 millioen gulden binnengekomen, hetgeen bewijst, dat de gevers in het algemeen hebben ingestemd met de bedoe ling, welke het Rampenfonds met de gelden had. Betreffende de vergoeding van schade aan kerken deelde het be stuur nog mede, dat met de uit kering van de vergoeding voor immateriële schade, door de ker ken geleden, reeds is begonnen. Gerekend wordt naar de derving van collecten en andere schade, welke de kerken hebben geleden. Het persagentschap van com munistisch China heeft medege deeld, dat onder het economische vijfjarenplan, waarvan het eerste jaar thans ten einde loopt goede vorderingen zijn gemaakt met hulp van de Sowjet-Unie. In een overzicht van het Chi nese industrialisatieprogramma deelde het persagentschap mede, dat grote olie- en koperreserves zijn gevonden. Een derde van de staatsuitga ven is bestemd voor kapitaal investeringen, o.m. voor de op richting van 75 fabrieken. De plannen voorzien o.a. in de op richting van een autofa'oriek. In het eerste jaar van het plan moe ten vele constructiebedrijven worden gebouwd en 9 spoor wegen en 5000 kilometer auto wegen worden aangelegd. Ongeveer 60 van de moder ne industrie van China is eigen dom van de staat, doch ook de particuliere industrie wordt uit gebreid. ten. Enkele gebieden werden ge ïsoleerd en 15.000 woningen ston den blank. Volgens de politie is het aan tal slachtoffers en de schade veel groter. Volgens officieuze gegevens zijn 19 personen om het leven ge komen en 26 gewond. 26 Men sen worden nog vermist. 246 Huizen werden geheel en 937 ge deeltelijk vernield. 638 Bruggen zijn door het water meegesleurd. Naar schatting staat 72.000 ha onder water. Het dorpje Dobersdorf in Bur- gerland (Oostenrijk) is voor de helft verwoest door een brand, die was veroorzaakt door over waaiende vonken uit een brand je dat kinderen op een open veld hadden gesticht om aard appelen te roosteren. Meer dan 20 huizen en boer derijen werden verwoest en veel vee kwam in de vlammen om. De aangerichte schade wordt geraamd op vele millioenen schillings. De zuivering in het Trans- Kaukasische gebied van de Sowjet-Unie, waar Beria inder tijd grote invloed had, heeft zich uitgebreid tot de kleine autonome Sowjet-republiek Da ghestan. Volgens een plaatselijk radiostation zijn 2 vice-premiers ontslagen bij een regeringswij ziging, die ook een aantal an dere posten in het kabinet be trof. De opperste Sowjet van Da ghestan bekrachtigde het ont slag van de vice-premiers Adz- jief en Joesoepof en benoemde Sjamkalof tot eerste vice-pre mier. Voorts werd een decreet goedgekeurd, waarbij Beria ver vallen werd verklaard van het lidmaatschap van de opperste Sowjet van Daghestan. De agrarische belastingen ma> ken thans 15 uit van de totale begrote staatsinkomsten, verge leken met 30 in 1950. Om de landbouwproductie te bevorderen heeft de regering besloten, dat de belastingen in de komende. 3 jaar niet zullen worden ver hoogd. De handel van China met an dere communistische landen Polen, Tsjecho-Slowakije, Oost- Duitsland, Roemenië, Hongarije en Bulgarije is dit jaar of, Vo groter dan in 1952. De Chinese invoer bestaat voor meer dan de helft uit machinewerktuigen, electrische motoren, boormate- ricel, kranen, machines voor de bouwnijverheid, tractors en voer tuigen. i medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. Weinig wind. Licht tot half bewolkt, maar in de ochtend plaatselijk mist. Droog weer. Weinig wind. On geveer dezelfde temperatuur als gisteren. ZATERDAG 26 SEPTEMBER. v.m. nan. Breskens 3.30 3.47 Terneuzen 4.05 4.22 Hansweert 4.45 5.02 Walsoorden 4.55 5.12 Sept. 25 6.30 18.32 18.58 9.56 26 6.32 18.30 19.28 11.25 27 6.34 18.28 20.08 12.48 28 6.35 18.25 21.01 13.57 29 6.37 18.23 22.05 14.50 30 6.39 18.21 23.17 15.29

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1