Amerikaanse film over bevrijding Nederland van Kantongerecht te Oostburg Folcveedag te Oostburg Binnenlands Nieuws "^AKKERTJE POPENT CHINEZENWIJK 777 Actie voor veilig werken de Rotterdamse haven Clark Gable Nederlands officier van geheime dienst Geen „schone blonde" in de dertiende kist De overeenkomst voor tarieven en handel DE KWESTIE-ANDORRA „Strategische" smokkel waar achterhaald De gevluchte Noordkoreaanse piloot Faroeks bezittingen vol doende om schulden te dekken Spit in de PU ff Rheumatiek L enden pijn in DOODT BAT EN MUiS £!n IJ sa Song )9ij; Het natte Nederlandse weer kan in de komende weken de uit ongeveer 100 Amerikanen en En gelsen bestaande productiestaf der M.GJVf.-filmmaatschappij uit Hollywood, die voor een deel reeds hier is en voor het overige deel binnen enkele dagen in ons land wordt verwacht, parten spe len. De nieuwefilm „The true and the brave",' die de M.G.M. aan het vervaardigen is, behan delt n.1. de periode 19431944 en met name de bevrijding van ons land. De buitenopnamen moeten dan ook grotendeels in Nederland worden vervaardigd. Daar de film in kleuren wordt op genomen is zonneschijn een eer ste vereiste „Ik verwacht, dat ik drie we ken hier zal blijven", vertelde de gisterochtend gearriveerde Clark Gable 's middags in het Amstel hotel te Amsterdam. „Maar als de zon achter de wolken blijft, zal het langer duren". Desgevraagd vertelde Gable, dat hij de hoofdrol zal spelen en wel die van een Nederlands offi cier van de geheime dienst, ge naamd kolonel De Winter. In het begin van de film zal men hem als illegaal werker in Nederland zien opereren. Hij wordt gevan gen genomen door de Duitsers, ontsnapt naar Engeland en keert later in geallieerd uniform met de troepen, die het zuiden van ons land bevrijden terug. Ook de slag om Arnhem vormt een on derdeel van de film. Zijn tegenspeelster zal zijn de blonde Lana Turner, die als Ne derlandse onderwijzeres aanvan kelijk onder verdenking staat van collaboratie met de bezetters. Hater blijkt, dat zij een actieve rol in de illegaliteit heeft ge speeld. Een derde belangrijke rol zal worden vervuld door Victor Mature. De rijksvoorlichtingsdienst ver leent de Amerikanen de noodza fcelijke medewerking. Onze over heid acht dit van belang, aange zien de film een werelddistributie zal krijgen en dus een niet onaan zienlijke propagandistische in vloed zal kunnen uitoefenen. Zo stelt de overheid documentatie materiaal van het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie be schikbaar en zo is de Amerikanen een liaison-officier ter beschik king gesteld, die het contact legt met de officieel en semi-officiële Nederlandse technische en artis tieke instanties. Eveneens zullen het Nederlandse bedrijfsleven en Nederlandse technische en artis tieke krachten worden ingescha keld. nnnn In totaal zullen ongeveer 2000 Nederlandse figuranten in de film meespelen. De opnamen zullen geschieden op het marktplein te Maastricht, In de kerk O. L. Vrouwe Sterre der Zee te Maastricht, op het marktplein te Sittard, in de Be tuwe, op het Jansplein te Arn hem, op de markt te Delft, op het vliegveld Ypenburg, te Mon nikendam, in kasteel Nijenrode en te Nes in Friesland. NIET NAAR DUITSLAND. „Nee, ik ga niet naar Duits land", vertelde Clark Gable nog in het Amstel Hotel. Hij is al an derhalf jaar weg uit Amerika en heeft in Europa Frankrijk, En geland, Zwitserland, Italië en Ne derland bezocht. Bovendien is hij in Afrika geweest. „In Duitsland werd ik vroeger wat té warm naar mijn zin ont vangen", ging hij voort en toen iemand hem vroeg waar hij op doelde, antwoordde hij: „Op de Happy Vally (de vreedzame val lei), het Roergebied". Want onder de escadrilles Ame rikaanse bommenwerpers, die wij tijdens de oorlqg overdag hoog boven ons land naar Duitsland zagen vliegen, was er dikwijls ook één bii. waarin Clark Gable, de filmheld uit „Test Pilot", mee vloog. Hij was zelf 'geen piloot, ook geen bommenwerper, doch nadat hij zich vrijwillig had ge meld werd hij ingedeeld bij 'n afdeling, die de gebombardeerde gebieden moest fotograferen en hij zat dus achter een camera. „Wat hebt u deze zomer in Ita lië gedaan?", werd er gevraagd. Gable glimlachte. „Alleen maar golf gespeeld en me goed geamu seerd", zeide hij. „Hebt u soms geruchten over me gelezen? Daar ga ik liever niet op in". „Hebt u Ingrid Bergman in Italië nog ontmoet?". „Nee, wel heb ik met haar ge telefoneerd. Zij is een geweldige actrice. Ik geloof, dat het groot ste deel van het Amerikaanse pu bliek haar graag in Amerika te rug zou willen zien". „Wat vindt u zelf uw beste film?". „Dat kan ik niet zeggen. Wel weet ik een film te noemen, waar bij wij bij de opnamen meer ple zier hebben gehad dan bij welke andere film ook, dat is al heel wat jaartjes geleden" en Ga ble strijkt vlugjes een hand langs zijn grijzende 52 jaar oude sla pen „het was „It happened one night" met Claudette Colbert. Frank Capra was de regisseur en wat voor een". „Ik ben een beetje grieperig. Ze hebben me verteld, dat die Hollandse jenever een goed mid del is om er af te komen. Ik zal er maar een proberen". Kort daarna achtte regisseur Gottfried Reinhardt het tijd om op te stappen en daarbij trok hij. zijn hoofdrolspeler aan de arm mee. Op girorekening 777 van het hoofdbestuur van het Ned. Roo- de Kruis was tot Woensdag avond 'n bedrag van 257.246,58 gestort ten behoeve van de hulpverlening aan Griekenland. Woensdag werd te Oostburg de traditionele fokveedag-markt ge houden op het bij uitstek geschik te Ledelplein. Reeds vroeg op de dag was het een grote drukte om de ingeschreven dieren op tijd hun plaatsen te doen innemen. Rond 10 uur werd met de keu ring een aanvang gemaakt, na dat de burgemeester een kort Het „mysterie van de dertien de doodkist", dat sedert enige weken 't onderwerp van gesprek heeft gevormd in het Zuid-Franse dorp Fronsac, is van zijn roman tische sensatie ontdaan door de mededeling, dat deze kist met het lijk van een „schone jonge blonde", zoals eerder door de persbureaux gemeld, blijkt in te houden, d :h dat van een 71- jarige vrouw, die in 1919 over leden is. De „dertiende kist werd aan getroffen in het graf van de familie Dorneau, toen dit voor herstelwerkzaamheden werd ge opend. Volgens de registers be vatte het graf slechts twaalf kis ten. Het stoffelijk overschot is door hoofdinspecteur Daffis van Bordeaux geïdentificeerd als het lijk van mej. Ernestine Viaud. Men weet niet, hoe deze kist in het graf van de Dorneau's is terechtgekomen. Op grond van eerdere berich ten, dat het lijk gekleed was in een rood-zijden avondjapon en zwarte schoenen met hoge hak ken, had men het reeds vereen zelvigd met een in 1943 in Fran- sac verdwenen artiste. Op de bijeenkomst van de landen, die zijn aangesloten bij de algemene overeenkomst voor tarieven en handel (G.A.T.T.) hebben de Ver. Staten de Ja panse aanvrage tot toelating als aangesloten lid gesteund. Engeland verzette zich tegen de toelating. De bijeenkomsten zijn niet openbaar. Naar echter vernomen wordt behoorden ook Frankrijk en Australië tot de landen, die zich tegen de toela ting verzetten. De plenaire bij eenkomst beëindigde Woensdag de besprekingen over deze kwestie en een werkcommissie, waarin 10 tot 15 landen verte genwoordigd zullen zijn zal het punt heden verder bespreken en over ongeveer 3 weken juridi sche kanten van de aanvrage bespreken en tevehs eventuele alternatieve voorstellen die naar voren worden gebracht, overwe gen. De leider van de Japanse delegatie verklaarde dat, wan neer men zou blijven weigeren Japan toe te laten, dit een ern stige terugslag op de Japanse openbare mening zou hebben. De 8000 inwoners van de «iwergrepubliek Andorra aan de Ftans-Spaanse grens hebben een ^front voor redding van Andor ra" gevormd. De raad van de vallei, het parlement van An dorra, heeft Woensdag zijn ver trouwen uitgesproken in de plaatselijke leiders, Francois Cairat en Roe Rossell. Voorts bevestigde de raad het recht van de republiek om belas- iting te heffen op invoer uit Frankrijk een der grote ge schilpunten tussen Andorra en Frankrijk en het radio-station Andorra te beheren. De Franse regering heeft onlangs getracht het beheer over dit radio-station, dat concurreert met Franse sta tions, over te nemen. Zoals gemeld heeft president Auriol van Frankrijk onlangs de diplomatieke betrekkingen met Andorra afgebroken. De Italiaanse politie heeft nabij de Italiaans-Zwitserse grens, 2 auto's aangehouden, waarin zich ruim 2 ton smokkel waar als kobalt en andere, voor de oorlogvoering belangrijke grondstoffen, bevonden. Zeven inzittenden zijn in hechtenis ge steld. De auto's waren op weg naar Zwitserland. De politie van Italië en van andere landen is reeds maanden lang op het spoor van een in ternationale smokkelbende, met vertakkingen in geheel Europa, die reusachtige hoeveelheden grondstoffen, welke in de oor logsindustrie worden verwerkt, communistische landen heeft binnengesmokkeld. Een groot gedeelte van deze smokkelwaar was van Amerikaanse oorsprong. Er zijn reeds vele leden dezer internationale smokkelbende ge arresteerd, doch zij heeft naar de politie toegeeft, haar werk zaamheden niet gestaakt. woord had gesproken, waarin hij wees -op het grote belang, dat W. Z.-Vlaanderen heeft bij de jaar lijks terugkerende fokveedag. Spr. was verheugd, dat een flin ke hoeveelheid vee was inge schreven en aangevoerd. Hij hoopte, dat gunstige resultaten mochten worden bereikt en dat de handel goede zaken zou doen. Er bestond bijzonder veel be langstelling, vooral na de middag toen de marktbezoekers zich bij de reeds aanwezigen kwamen voegen. De jury had wel een zwa re taak te vervullen in de diver se rubrieken, aangezien het de slechtste dieren niet waren, die veehoudend W. Z.-Vlaanderen tentoonstelde. Zoals gebruikelijk werden in diverse rubrieken kampioenen gekozen. - In de afdeling fokvee viel bij de volbloedstieren, Witzij's Ade- ma, eig. K. I.-vereniging W. Z. Vlaanderen deze eer te beurt, ter wijl NannoS, eig. „Excelsior" te Aardenburg, reserve-kampioen werd. Bij de koeien werd Antje 42, eig. A. P. Kools-Luteijn te Zuidzande, kampioen; Molle, eig. J. Kouijzer te Biervliet werd res.- kampioene. Bij het vetvee werd de koe van fa Moelaert en Van Hijfte uit Schoondijke kampioene en de os van dezelfde fa., res. kampioen. Bij het handelsvee kreeg de vaars van A. J. Tem merman-Daelman te Hoofdplaat het predicaat kampioen en een vaars van gebr. Van Gijs te Groe- de res.-kampioen. Bij de dikbillen werd de vaars van de gebr. Van Gijs, vnd, kampioen en de vaars van dezelfde eig. res.-kampioen. Bij de fokschapen werd een ooi van Alp. Temmerman te Hoofd plaat kampioen van de ooien. Van de rammen werd een ram van Jac. Provoost te Cadzand kam pioen en bij de geiten was het Dina, eig. J. Sonnevijlle te Groe- de, die kampioen werd en kam pioen landvarkens de beer van Th. v. d. Ameele te Eede. De ge broeders Van Gijs uit Groede kregen de prijs toegekend, uitge loofd voor de grootste inzending. Burgemeester mr K. Hoekze- ma reikte de prijzen uit. Het „Central College" te Fay ette heeft de Noordkoreaanse piloot, die dezer dagen met een Mig op een Zuidkoreaans vliegveld is geland, een studie beurs aangeboden. Het aanbod is slechts geldig indien de piloot toestemming krijgt zich in de Ver. Staten te vestigen. MIG VAN GEVLUCHTE NOORDKOREAANSE PILOOT GAAT TERUG. De Ver. Staten hebben Don derdag aangeboden de Mig straaljager, die door een Noord koreaanse piloot naar Zuidko reaans gebied is gevlogen, aan zijn „rechtmatige eigenaars" te rug te geven. Tezelfder tijd is, voor de duur van de onderhandelingen over Korea, de uitgeloofde beloning van 50.000 dollar voor commu nistische piloten die onbescha digde straaljagers naar V. N- gebied brengen, ingetrokken. Het verlenen van politiek asyl aan personen „die de vrijheid zoeken, blijft onveranderd", al dus een bekendmaking van ge neraal Mark Clark. In de bekendmaking werd ge zegd: „Als het rechtmatige eigendom van de Mig, die on langs op Kimpo landde, is vast gesteld, zullen wij aanbieden 't toestel over te dragen aan de eigenaar". Door deze verklaring is de vraag gerezen, of de Mig naar de Ver. Staten zal worden overge bracht, zoals de Amerikaanse luchtmacht aanvankelijk van plan was. In de verklaring wordt met geen woord gerept over de 100.000 dollar voor de Noordko reaanse piloot. Volgens Ameri kaanse functionarissen blijkt uit niets, dat de verklaring terug werkende kracht heeft. Opgezette otter als corpus delicti op de groene tafel. Verwonderd vroegen de men sen op het Oostburgse kantonge recht zich Donderdagmorgen af, cf de kantonrechter misschien een wild beest had aangekocht als decoratie voor de prachtige raadszaal. Al spoedig bleek echter, dat de heren achter de tafel er geen schuld aan hadden, dat dit be schermde wild in opgezette toe stand op de tafel stond. De heer G. E. de B. uit Schoondijke had het beest op zijn erf geschoten. Aanvankelijk meende hij met een bisamrat te doen te hebben, maar later bleek het een otter te zijn. Nu moest de heer de B. zich ver antwoorden, omdat hij op be schermd wild had geschoten. Verd. gaf het feit grif toe en voerde aan, dat hij niet wist wat voor dier het was. De ambtenaar O.M. eiste een waarschuwingsboete van 6 sub- sidair 3 dagen; tevens moest het dier verbeurd worden verklaard. Tegen dit laatste maakte de heer de B. bezwaren. Hij zag lie fer zijn eigen woning met het opgezette dier versierd. Zakelijk informeerde de kantonrechter of hij bij toewijzing bereid zou zijn de prijs voor de conservering te betalen, wat de B. grif beloofde. De ambtenaar en de kanton rechter doken in dikke wetboe ken, maar moesten met een spij tig gezicht verklaren, dat de wet verbeurdverklaring voorschrijft. Uitspraak 1,subs. 1 dag. De makelaar G. van V. te Oost burg had zijn woning versierd met een te groot reclamebord, wat in strijd is met de wet voor het behoud van het landschaps- schoon in Zeeland. Ged. Staten hadden geen, vergunning ver leend het bord te handhaven. Eis en uitspraak 5,subs. 3 dagen. Vóór 1 October moet het bord verwijderd zijn. J. P. v. d. A., landbouwer te Hoofdplaat, had zijn koeien op een dijk laten grazen, die niet voldoende was afgemaakt. De koebeesten hadden een bezoek gebracht aan de tuin van zijn buurman, hetgeen deze niet kon appreciëren. Eis en uitspraak 5,of 3 dagen, terwijl de civiele vorde ring van 5,aan buurman vol daan moet worden. Vervolgens stond de Belgische M. L. la T. terecht, voor welke zaak een hele rij getuigen nodig was. Mevr. la T. was per fiets uit de richting Eede gekomen en kwam enkele fietsers op haar weg tegen. Zij is door het drukke verkeer gaan aarzelen, tegen mevr. de Meijer uit Aardenburg opgebotst en gevallen. Mevr. de Meijer brak haar sleutelbeen door deze val; 3 getuigen verklaarden dat mevr. de Meijer met haar bromfiets rechts van het rijwiel pad reed en geen fietser wilde passeren. De getuige a décharge die mevr. T. had meegebracht, verklaarde dat het ongeval an ders was gebeurd, doch de amb tenaar O.M. meende dat mevr. T. schuld had aan het ongeval. Eis en uitspraak 15,subs. 10 dagen, met toewijzing van een gedeelte van de civiele vordering tot 30,—. De heer J. F. M„ groentehan delaar te Vlissingen, had te Bres- kens met een driewielig motor rijtuig rechts afgeslagen uit de Dorpsstraat naar de Van Zuijen- straat. Een evenwijdig rijdende fietser was tegen zijn wagentje opgebotst en gevallen. Daar de verkeerswet voor dit afslaan niet volledig is en art. 27 lid 1 sub 2 slechts terloops het evenwijdige rechtse verkeer noemt, meende de ambtenaar O.M. na een uitge breide uiteenzetting dat er toch een veroordeling diende te vol gen volgens art. 28. Heel wat ju ridische haken en ogen werden over de hoofden van pers en ver dere verdachten uitgestrooid. Eis 25,subs. 10 dagen. De kantonrechter ontsloeg M. van rechtsvervolging. J. P., caféhouder-veehandelaar te Biervliet, had runderen ver voerd, die niet ingeënt waren tegen mond- en klauwzeer. De ambtenaar wees er met na druk op, dat het buitenland niet de indruk mag krijgen ,dat Ne derland het zieke vee over de grens brerfgt. Slechts het gezonde vee mag worden uitgevoerd. Eis en uitspraak 50,subs. 25 dagen. W. E., metselaar te Groede, had te Bresken? per fiets een botsing veroorzaakt door plotseling rechtsaf te slaan. Mevr. W., die hem achterop reed, kwam hier door te vallen. Voor het niet ge ven van een teken werd 5, subs. 3 dagen gevraagd; voor het plotselinge afslaan 15,subs. 8 dagen. A. W. V. te Nieuwvliet had met een landbouwaanhangwagen ge reden, die niet voorzien was van lengtedriehoeken. 10,of 5 dagen was de uit spraak. E. J. G., secretaris te Brussel, werd ten laste gelegd, dat hij op een andere auto was gereden te Aardenburg. De heer G. zag dat zijn voorligger de linker rich tingaanwijzer uitstak en meende toen rechts te kunnen passeren. De voorligger bleek maar even de linkeraanwijzer te hebben uit gestoken om wat meer draai te kunnen nemen en was naar rechts gegaan, na tekens te heb ben gegeven. G., die zeer rad Frans sprak, kreeg een tolk, waarvoor de heer D. A. de G-, leraar aan het lyceum, fungeerde. G. werd vrijgesproken. V. A. S„ student te A. in Bel gië, gebruikte niet het Neder landse rijwielpad te Schoondijke. Uitspraak 4,subs. 3 dagen. A. C. A. W. te Aardenburg had het voetpad als rijwielpad ge bruikt te Aardenburg. 3,— of 2 dagen. C. D. de R., landbouwer te IJzendijke, had al evenmin het rijwielpad gebruikt. Deze man had het over adertjes in zijn hoofd, waardoor hij de borden niet bemerkte, maar dit maakte voor hem niet de gewenste in druk. Hij moet letten op de bor den en de rijwielpaden gebruiken en hij kreeg 1,boete. De scheepvaartbeweging Zuid te Rotterdam heeft in 1947 een commissie benoemd ter bevorde ring van het veilig werken in de haven. Overwogen werd o.m., dat het niet alleen nodig is voor de havenarbeider het vak en de daaraan verbonden gevaren te kennen, maar ook de gedachte ,aan veiligheid permanent wakker te houden. Elk jaar is sindsdien enige tijd aan de propaganda voor het vei lig werken gewijd. Dit jaar wordt gedurende vier weken de veilig- BABY GESTIKT. Woensdagmorgen is éian boord van een woonschip, gelegen in de Prinsengracht te Amsterdam, een kindje van 3 weken vermoe delijk door voedselvergiftiging om het leVen gekomen. i KIND ONDER VRACHTAUTO TERECHT GEKOMEN. rt Woensdagmiddag is op de kruising Bilderdijkstraat-Kin- kerstraat te Amsterdam de 6- jarige Jan van A., die met zijn autoped de kruising passeerde, onder een achterwiel van een vrachtauto terecht gekomen. Het kind werd ernstig gewond en is ter plaatse overleden. AUTCBGTSING OP RIJKSWEG EIST ÉÉN DODE. Het beruchte gedeelte van rijksweg pr. 1 Amsterdam Het Gooi—Amersfoort heeft wederom een slachtoffer geëist. Ter hoogte van het kruispunt ThierenswegMeerlust reed cir ca tien uur Donderdagmorgen de 44-jarige heer J. van Embden uit Blaricum met zijn auto, komend uit de richting Amersfoort, op de tweede rijbaan. Uit Amsterdam naderde per auto de heer Van Hessen uit Naarden, die voor gaand verkeer wilde inhalen. Beide wagens kwamen met el kaar in botsing. De klap was zo hevig, dat de heer Van Embden uit de wagen werd geslingerd en met het hoofd op de sliprand naast de weg terecht kwam. Hij was op slag dood. De heer Van H., die zware ver wondingen opliep, is naar het diaconessenhuis te Naarden over gebracht, naar welk ziekenhuis ook het stoffelijk overschot van de heer Van Embden is vervoerd. GEKNOEI MET VEILING- KISTEN. Enkele weken geleden is door het bestuur van de coöp. fruit- en groentenveiling te Wateringen ontdekt, dat van het lege aange boden fust een belangrijk ge deelte bestond uit vervalste vei- lingkisten. Deze vervalsing bleek bij het ingestelde onderzoek van zodanige aard, dat slechts na een nauwgezette beschouwing van elke kist het onderscheid aan het licht kon worden gebracht. De kwaliteit hout, waarvan de zoge naamde veilingkisten waren ge maakt, was aanmerkelijk slech ter dan de originele kisten, ter wijl eveneens verschillen waren te constateren in de uitvoering van de op de kisten aangebrachte opschriften. Daar de veilingen in ons land uitsluitend hun in eigendom toebehorende kisten in roulatie brengen en daarvoor, bij inlevering, statiegeld vergoe den, brengt elke elders nage maakte kist de betrokken veiling op kosten, Blijkens inlichtingen zouden de vervalste veilingkisten (platte bakken) afkomstig zijn uit Duitsland, waar men ze in fa brieken zou hebben vervaardigd. De rijkspolitie te Wateringen heidsgedachte gepropageerd in nauwe samenwerking met de in spectie van de arbeid en de vak bonden. De eerste drie weken, n.l. van 25 September tot 16 Oc tober, zijn als aanloopweken be doeld. Gedurende deze weken wordt er tot driemaal toe een af fiche verspreid met bijbehorend pamflet. Dit geschiedt ook de vierde week, maar dan wordt te vens de eigenlijke veiligheids- week gehouden. Er zijn dan drie veiligheidswedstrijden voor de arbeiders, n.l. één voor stukgoed, één voor de machinale bedrijven en één voor de veem- en opslag- bedrijven. De drie ploegen die de meeste punten behalen, ontvan gen als prijs een dagreis per tou ringcar. Voorts worden er veilig heidsoefeningen op het oplei dingsschip „Pelikaan" gehouden, waar de arbeiders aan een soort test worden onderworpen. Boven dien vermeldt het programma 3 filmavonden en een tentoonstel ling in de cantine aan de Maas haven van door de inspectie ha venarbeid afgekeurd materiaal. Tenslotte wordt nummer drie van het veiligheidsboekje uitge geven, alsmede een extra-num mer van het mededelingenblad van de scheepvaartvereniging Zuid. De motto's voor de vier weken zijn achtereenvolgens: veiligheid eist voorzichtigheid; veiligheid eist oplettendheid; veiligheid eist orde en netheid, en veiligheid eist vakmanschap. doos a 90 ct De bezittingen van ex-koning Faroek van Egypte paleizen, landhuizen, jachten, auto's en landerijen die naar schatting ruim vijftig millioen gulden waard zijn, blijken voldoende te zijn om zijn schulden te dekken, aldus meldt de dienst voor de belastingen, die er aan toevoegt, dat misschien nog iets zal over blijven. De dienst maakt aanspraak op ruim dertig millioen gulden. Egyptische en buitenlandse fir ma's eisen ruim vijftien millioen. In geautoriseerde bewerking uit het Amerikaanse door E. VEEGENS—LATORF. 41) (Nadruk verboden). II. Het midherfstfeest was dat jaar bijzonder gedenkwaardig. Oom Chan had hen een stel maankoe ken cadeau gegeven en Tom Fong had oom uitgenodigd het feest bij hem thuis te vieren. Oom bracht een paar krabben mee, die hij die dag in een winkel in de Chine- zenwijk had ontdekt. Die kwa men precies van pas. De krabben waren een beetje klein, maar het vlees was lekker en zij droegen bij tot de atmosfeer van het feest. De maankoeken waren een com plete reeks, speciaal besteld, en er zou in een spel met zes dob belstenen om worden gespeeld. Iedereen was in een vrolijke stemming door de krabben en de maaltijd van speciale, door de moeder toebereide gerechten, zo als een gestoomde schildpadsoep met eendenpoten, waar Yiko op neer zag, maar die hij met smaak opat. Oom Chan was een tijd niet op bezoek geweest. Tom Fong had de zaak voor die dag gesloten ert boven waren alle strijkplanken en manden met wasgoed opge ruimd. Er was een zilverachtige volle maan gekomen, die boven in de boom op de binnenplaats leek te hangen als zij door het venster van de keuken keken, waar zij zaten te eten. „Je hebt goed kroost, zuster, zei Oom Chan. „M'n Tom en Eva spreken al net zo goed Engels als Ameri kaanse kinderen," zei de moeder trots. „Wanneer zal je grootmoeder zijn?" vroeg de oom. Om de een of andere reden gebruikte hij het Engelse woord voor grootmoeder. Flora verstond het en bloosde. „Ik weet het niet," antwoordde de moeder kortaf. „Maakt voort, Loy," zei de oom. „Het wordt tijd, dat je een sailokok (jongen) krijgt." „Wij kunnen het niet betalen,' zei Daiko. De moeder keek naar hem. „Je hebt het helemaal mis. Jul lie doen net of jullie Amerikanen zijn. Krijg jij maar een sailokok en wordt vader. Waar is 't leven anders voor?" De oom stond op om zich nog eens van een schildpadpoot te bedienen en ging weer zitten. Zijn elastieke nek rekte uit en kromp weer in. Na het eten speelden zij om de maankoeken. De eerste prijs was een grote koek van ongeveer 20 centimeter doorsnee en de ande re, kleiner in waarde en afmetin gen, waren alle genoemd naar de graden van de Chinese examens. Er waren een heleboel kleinere koeken en telkens als iemand een rode vier gooide, kreeg hij iets naar gelang van wat hij met de andere stenen gooide. Hoe meer men hetzelfde aantal ogen wierp, des te mooier de prijs. Er was echter slechts één eerste prijs, de chuang yuan, en niemand kon daar aanspraak op maken voor het eind van het spel, terwijl als er twee een gelijk aantal punten hadden de mededingers nog eens mmoesten gooien voor de eindbe slissing. Voor de eerste prijs moesten vier dobbelstenen met hetzelfde aantal ogen gegooid worden. De koeken waren gevuld met gezoet erwtenmeel, en de derde prijs was een met lotusza- den gevuld prachtstuk, hoger dan de andere en in de vorm van een trommel. Iedereen wilde de eerste prijs halen en ze waren een en al op winding. Eva gooide een chuang yuan en er was een luid hoera geroep. De grootste koek ging naar Eva toen het spel afgelopen was. Terwijl de kinderen hun koe ken opaten, begon de oom over familiezaken te praten. „Hoe staat het met het restau rant waar zuster het over had? vroeg de oom. „Als jullie naar de Chinezen- wijk verhuizen zullen wij het sa men heel prettig hebben/' „Zo eenvoudig is dat niet, zei de vader. „Maar het gaat je toch goed. „Ja," zei de moeder vol ver trouwen. „Wij krijgen steeds meer klanten. Het zal nog een paar jaar duren." De vader keek verbaasd toen hij de vertrouwende toon van de moeder hoorde. „Je praat alsof je er zeker van bent." „Waarom niet?" zei de moeder. Ik wacht het goede ogenblik af." „Het is niet zo gemakkelijk met een groot gezin. De kinderen worden groter. Wij hebben iets opzij kunnen leggen, maar het zal nog lang duren. Gelukkig is er niemand ziek, maar Eva moest een kies worden getrokken. Dat kostte vijf dollars. Zij wilde een beugel dragen om de tanden recht te houden. Ik heb haar ge zegd, dat wij dat niet kunnen betalen." „Dat is waar ook," zei de moe der. „Ik heb last van een kies ge had. Chan, wil je hem er voor mij uittrekken? Hij heeft al een tijd los gezeten." (Wordt vervolgd). heeft gedurende haar onderzoek tot dusverre reeds op een dui zendtal kisten beslag kunnen leggen. Het onderzoek is nog niet beëindigd. IN ROOK VERVLOGEN. Een felle brand heeft Donder dagmorgen in Culemborg gewoed in een opslagplaats van sigaret ten en tabak van de firma G. G. Sanderse. Deze opslagplaats be vond zich in de voormalige brandspuitenfabriek van de fir ma gebroeders Kronenburg. Een grote partij sigaretten en een partij shag-tabak ging in vlam men op. De belendende percelen, waarvan er een ontruimd werd, kregen waterschade. Tegen 12 uur kon de vrijwillige brandweer de slangen oprollen. De inhoud van de opslagplaats was ver zekerd. FINANCIËLE TEGEMOET KOMING AAN GEMEENTEN. De minister van maatschappe lijk werk heeft aan de gemeente besturen meegedeeld, dat de re gering een tegemoetkomings regeling heeft getroffen voor de gemeenten, die extra kosten heb ben gemaakt in verband met de watersnood, naar analogie van die, welke bestaat ten aanzien van de kosten voor oorlogs slachtoffers. PSEUDO-VOGELPEST TE WEZEP. Onder de pluimveestapel van de heer W. van Pijkeren, wo nende te Wezep, is pseudo-vogel- pest uitgebroken. De op het be drijf aanwezige kippen ten ge tale van 250 stuks zijn afge maakt. KNAAPJE OVERREDEN EN GEDOOD TE ROTTERDAM. In dé Adrianalaan te Rotter dam is Woensdagmiddag de twee jarige Rudolf Jansen bij het oversteken door een autobus van lijn S overreden. Het knaapje was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis Bergweg vervoerd.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2