DE ONLUSTEN IN ATJEH Dr. Ir. Lely, ingenieur-staatsman De krijgsgevangenen in Korea Koningin Juliana en Prinses Wi!he!mina bezoeken jubileum van K.N.C.V. Nixon over het ontslag van Durkin Regering is toestand meester Incidentele ontheffingen van verplicht vee-onderzoek op t.b.c. Faciliteiten voor vliegtuig passagiers in België Prinses Josephine-Charlotte in blijde verwachting DE GERUCHTEN ROND BERIA Brite jacht terecht Israëlisch-Syrisch geschil om de Jordaan Geruchten over infiltratie uit Nieuw-Guinea op Halmaheira HOOGWATER. WEERSVERWACHTliJG Monument voor drooglegger van de Zuiderzee Voorzitter K.V.P. treedt af ATJEH f Nlffinl Frankering bij Accnnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 NA 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1953. 8e Jaargang No. 2955. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adree Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uux Over de ontwikkelingen in Atjeh kon men in officiële krin gen in Djakarta Donderdag nog geen nadere verklaringen afleg gen. Zowel van de zijde van de regering als van leger en politie gaf men te kennen, dat er nog geen bijzonderheden konden wor den gegeven buiten die, welke na de kabinetszitting Dinsdag avond werden bekend gemaakt. Van de correspondent van Pi Aneta te Kutaradja werden na Dinsdagnacht geen telegrammen meer ontvangen. Intussen zijn en worden op hoog niveau be sprekingen over de veiligheids situatie gehouden, waarbij ook de toestand in Atjeh aan een beschouwing werden onderwor pen, aldus verneemt Pi Aneta. Aan deze besprekingen namen de minister-president Ali Sastroa- midjojo, de chef van de land macht, kolonel Barmbang Su- geng, de procureur-generaal, het hoofd van de staatspolitie en de minister van defensie deel. een mededeling voor de radio verklaard, dat leger en politie in Atjeh krachtige maatregelen heb ben genomen tegen de gewapen de benden, die de politieposten te Peureula, Alur Gading, Langsa, Idi, Meulaboh en Alor Pidi, bene vens de post van het leger te Lhok Seumawe hebben aangeval len met de bedoeling wapens te veroveren. Hetgeen gebeurd is, is aldus dr Tobing te meer te betreu ren, omdat juist thans de rege ring haar uiterste best doet om met gebruikmaking van alle krachten de veiligheid te verzeke ren. De regering neemt daarbij het standpunt in, dat,tegen ben den, die met geweld van wapenen optreden tegen de staatsappara ten en onschuldige mensen uit de bevolking vermoorden, eveneens met de wapenen streng zal wor den opgetreden. Het ten uitvoer leggen van de orders der regering heeft goede resultaten opgeleverd, zodat men thans de toestand meester is. Mi men zowel met aüto's als met prauwen. Zij waren gekleed in zwarte en khaki uniformen en droegen op hun mouwen kenteke nen van de „Tentara Islam Indo nesia" of van de „Pemuda Islam Indonesia". De opstandelingen hebben vele verliezen geleden; men had lijken zien liggen bij de haven van Lhok Seumawe. Het leger verloor een gesneuvelde. „Merdeka" te Djakarta meldt, dat blijkens op de gearresteerde koerier van de Darul Islam ge vonden documenten, Teungkoe Daud Beuruh, voormalig militair gouverneur van Atjeh, benoemd zou zijn tot commandant van de „Tentara Islam Indonesia" van de Darul Islam. Het blad meldt voorts, dat vele der regenten hun posten hebben verlaten. Het plaatselijk bestuur heeft maatre gelen genomen om een vacuum in de bestuursvoering te voorko men. „Merdeka" meldt ten slot te, dat de bevolking van Atjeh aan leger en politie steun ver leent. Van 1 October af zullen de Belgische, Nederlandse en Lu xemburgse passagiers, die per vliegtuig uit België vertrekken of te Brussel arriveren, geen vertrek- of aankomstkaarten (ook genoemd inschepings- en cntschepingskaarten), meer be hoeven in te vullen. Op de lijndiensten waar een sanitaire controle wordt uitge oefend Israël, Zuid.Afrika en de Belgische Congo via Cairo evenals op de luchtlijndiensten met O-Europa blijft de oude regeling evenwel van kracht. Deze uitbreiding van faciliteiten is mogelijk geworden door een nauwe samenwerking tussen 't bestuur van de luchtvaart. De douanediensten, het ministerie van Gezondheid en de dienst voor de staatsveiligheid. De Bel gische autoriteiten hebben zich bovendien bereid verklaard de zelfde faciliteiten te verlenen aan onderdanen van landen, die op hun grondgebied de Belgi sche passagiers ontslaan van de formaliteiten der vertrek- en aankomstkaarten. De minister-president dr W. Drees heeft in een radiorede aandacht gevraagd voor het voornemen om ter ere van de ingenieur-staatsman dr ir C. Lely, een monument te stichten, dat zal worden onthuld als het in 1954 een eeuw geleden is, dat dr Lely werd geboren. De minister president hoopte, dat de benodigde gelden bijeen zullen komen op een wijze, die er van getuigt, dat in brede lagen van ons volk begrip bestaat voor de blijvende betekenis van het werk van Lely. Ir Lely is driemaal minister geweest, nl. van 18911894; van 18971901 en tenslotte van 1913 —1918. Hij heeft deel uitgemaakt van de Eerste en van de Tweede Kamer; hij is gouverneur ge weest van Suriname, wethouder De souschef-staf vande land-1 nister Robing wees er op, dat een macht, overste Suprapto, he6f onwettige handeling, zoals het plegen van aanvallen door deze benden, opstand tegen de staat is. De regering is verantwoorde lijk voor het verzekeren van recht, openbare orde en veilig heid. opdat de bevolking gevrij waard van geweld en angst en verzekerd van haar bezittingen zal kunnen leven. Hij legde er de nadruk op, dat regering en bevol king de moeilijkheden in Noord- Sumatra gezamenlijk tegemoet treden. Het staat vast, dat het streven der regering om de vei ligheid in Noord-Sumatra te doen terugkeren, resultaat zal hebben, als de regering maar door de be volking wordt gesteund. De rege ring dringt er bij de bevolking op aan rustig te blijven, waar moge lijk leger en politie te helpen en op haar hoede te zijn voor ele menten, die munt willen slaan uit de gebeurtenissen in Noord-Su- matra aan Pi Aneta medegedeeld, dat dezer dagen een groep officieren van het hoofdkwartier van het leger naar Atjeh zal gaan om de situatie aldaar op te nemen. Op een vraag over de door het leger ondernomen stappen, zei majoor Suprapto, dat het leger steeds gereed staat om, indien nodig, acties uit te voeren, welke tevo ren door de regering worden voorbereid. De voorlichtingsofficier van het hoofdkwartier van de land macht, majoor Imam verklaarde in dit verband aan Pi Aneta, dat de staat van oorlog en beleg niet van kracht is in het gebied van Atjeh. Pi Aneta verneemt voorts, dat h t toestel van Garuda Indone sian Airways, dat Woensdag volgens de dienstregeling van Medan naar Kotaradia moest vliegen, niet is gestart. De Ga ruda besloot de dienst op Kota- radja voorlopig niet te vliegen. Van de zijde van de Avros (algemene vereniging van rub berplanters ter oostkust van Sumatra) werd aan Pi Aneta medegedeeld, dat op advies van de gouverneur van Noord-Suma tra alle employé's van de bij deze organisatie aangesloten onder nemingen in Atjeh naar elders zijn overgebracht. De vrouwen en kinderen waren reeds enige dagen geëvacueerd. Het perso neel van de ondernemingen is thans voorlopig voor een deel ondergebracht in de vacantie- centra van Oost-Sumatra: Bras- tagi en Prapat. Uit andere be richten, welke Djakarta bereik ten, blijkt, dat ook een aantal ambtenaren en ambtenaarsgezin nen uit plaatsen in Atjeh naar Medan zijn geëvacueerd. Na een Donderdagmiddag ge houden spoedzitting van het In donesische kabinet, waarbij de zojuist uit Noord-Sumatra te ruggekeerde vice-premier, de heer Wongsonegoro, aanwezig was, werd aan de pers verklaard dat „de staatsorganen de moei lijkheden in Noord-Sumatra hebben kunnen overwinnen en dat de regering de situatie mees ter blijft". De heer Wongsone goro verklaarde voorts aan de pers, dat de toestand in Atjeh niet zo ernstig is, als men wel denkt en dat de regering de moeilijkheden zo vredelievend mogelijk wil oplossen, teneinde onnodig bloedvergieten te ver mijden. De minister van voorlichting, de heer Tobing, zou Donderdag avond voor de radio een rede houden over de gebeurtenissen in Atjeh. Dr Tobing, de Indonesische mi nister van voorlichting, heeft in OPSTAND IN ATJEH De Noordelijken hebben Don derdagmorgen de geallieerde krijgsgevangenen, die niet naar hun land willen terugkeren, aan de Indische troepen in de neutra le zóne overdragen. Het contin gent bestond uit 300 Zuid-Korea- nen, 23 Amerikanen en 1 Brit. De Australische communistis- tische journalist Wilfred Bur- chett heeft Donderdagmorgen BIJZONDERHEDEN OVER DE ONLUSTEN. Uit Medan wordt nader gemeld, dat daar Woensdag twee schepen zijn aangekomen, die honderden evacuees uit Lhok Seumawe mee brachten. Volgens zeggen van de ze evacuées zijn de ordeverstorin gen begonnen in de nacht van 20 op 21 September. De aanvallers, die met vuurwapens, krissen en messen waren bewapend, kwa- Het dagelijks bestuur der K.V.P. deelt mee een schrijven te heb ben ontvangen van de heer W. J. Andriessen, waarin deze bericht zich op medisch advies genood zaakt te zien af te treden als voorzitter der K.V.P. De heer Andriessen deelde tevens mee, dat hij zijn functie van Kamer lid zal blijven vervullen. Hier tegen werd van medische zijde geen bezwaar gemaakt; wel tegen de combinatie der beide functies. De heer Andriessen heeft reeds nu ontslag willen nemen om de partij voldoende tijd te geven zich over de opvolging te kunnen beraden. aan de geallieerde verslaggevers de tekst overhandigd van een verklaring, die door de 23 Ame rikaanse krijgsgevangenen, die niet naar hun land willen terug keren is ondertekend. In deze verklaring wordt o.m. gezegd: „Wij zijn Amerikanen en wij houden van ons land. Maar ongelukkigerwijze worden op het ogenblik de stemmen van dege nen, die zich opwerpen voor de vrede, gesmoord. Wij willen de Amerikaanse regering niet in staat stellen ook onze stemmen te smoren". De 23 Amerikanen en de Brit zongen bij aankomst in het kamp de „Internationale", De Ameri kanen, onder wie zich een ser geant bevond, lachten en bedank ten de Chinezen en Noordkorea- nen, die hen hielpen bij het uit stappen. Een Amerikaan zei tot een Chinees: „Veel geluk, kame raad. We zien je terug in Pe king". De gevangenen droegen op hun blauwe uniform speldjes met de vredesduif van Picasso en som mige schenen medailles te heb ben. Volgens een woordvoerder van het Zuidkoreaanse ministerie blijkt uit ontvangen berichten, dat tenminste 40 pCt van de Ko reaanse krijgsgevangenen, die niet willen repatriëren, om niet politieke redenen in Noord-Ko rea wil blijven. 200HITI ota Radja Lem.T*uio LMO SEUMAWE Tjaianq TakmgiYjr LANGSA MEULABOM Koftaijan^ *1 Medan S/molotr l TOB* INDISCHE Sibolqa O Centra van de opstand 5135Q SATJEH BORNEO SUMATRA GUI NE Tot veler verrassing hebben Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina en eveneens minis ter-president dr W. Drees Don derdagmorgen een bezoek ge bracht aan de sluitingsvergade ring van 't congres der Konink lijke Nederlandse Centrale Ver eniging tot bestrijding der tuber culose, dat ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan dezer orga nisatie werd belegd in de Haag se dierentuin. Prinses Wilhelmina arriveerde kort na half elf. Zij werd be groet door de voorzitter der ju bilerende vereniging, dr M. R. Heynsius van den Berg en enige bestuursleden. Het kleindochter tje van de voorzitter, de 10-jarige Fransje Westerman, bood aan Prinses Wilhelmina een bouquet witte anjers aan. Prinses Wil helmina verkoos in de hal van het dierentuingebouw te wach ten op haar dochter, die tien vóór elf arriveerde en van Fransje Westerman een bouquet roze anjers ontving. De begroe ting tussen de Koningin en haar moeder was allerhartelijkst. De Koningin was vergezeld van haar secretaresse, mevrouw Smitt-Avis, en freulle Roëll. Na de begroeting begaf de Koningin zich naar de zittings zaal, waar zij met hartelijk ap plaus en gejuich werd ontvan gen. Zij nam plaats achter de bestuurstafel en volgde nadien een voordracht van zuster W. E. M. Jeukens, districtsverpleeg ster, over „de ontwikkeling van het huisbezoek". Achter de be stuurstafel hadden ook de minis ter-president dr W. Drees en de burgemeester van Den Haag, mr F. M. A. Schokking, plaats genomen. Prinses Wilhelmina beperkte haar bezoek tot de tentoonstel ling, die ter gelegenheid van het jubileum der vereniging in een der tuinzalen van het dierentuin gebouw is ingericht. Daar be wonderde zij de vele hand- en kunstwerken, die door tubercu losepatiënten zijn vervaardigd. Zij bleek zich bijzonder te inte resseren voor de moderne appa ratuur, waarmede het onderzoek naar tuberculose geschiedt. Prinses Wilhelmina schonk voor de rebusprijsvraag, die op het ogenblik door de centrale vereniging wordt gehouden, een ere prijs, bestaande uit een zil veren sigarettendoos met inscrip tie. Aan het einde van de lezing van zuster Jeukens bezocht ook de Koningin de tentoonstelling, waar zij vrij lange tijd verbleef en zich bijzonder geïnteresseerd toonde. Ook minister-president Drees en burgemeester Schok king namen aan dit bezoek deel. Het eerste exemplaar van het gedenkboek van de Koninklijke Nederlandse Centrale Vereniging is tijdens de slotvergadering van het congres aan de Koningin aan geboden. Het tweede exemplaar ontving freule Roëll. De Koningin hééft na haar be zoek aan de tentoonstelling met de leden van het bestuur der ver eniging de koffie gebruikt. Het koninklijke bezoek aan het feestcongres en de tentoonstel ling van de Kon. Ned. Centrale Vereniging tot bestrijding der Tuberculose in de Haagse die rentuin duurde een uur en drie kwartier. Prinses Wilhelmina die haar bezoek zo onopvallend mogelijk wenste te houden, ver liet het gebouw na bezichtiging van de tentoonstelling in de tuinzaal. Koningin Juliana heeft, na de lezing van zuster Jeukens, een langdurig bezoek aan de tentoon stelling gebracht. Zij liet zich uitvoerig voorlichten over de werking van microscopen en van een nieuw type electronenmi- croscoop die voor het tJb.c.- onderzoek gebruikt worden. De vele tentoongestelde schilderijen, handwerken, kinderspeelgoederen en andere sier- en kunstvoorwer pen, die in sanatoria werden ver vaardigd, hadden haar volle aandacht en waardering. Koningin Juliana bracht als ere prijs voor de rebusprijsvraag der centrale vereniging 'n mooie meisjespop mee. Tot slot van haar bezoek, dat tot over half één duurde, onder hield de Koningin zich met een groep verpleegsters. Zij praatte met deze verpleegsters, die stuk voor stuk een ereplaats in de strijd tegen tuberculose innemen, over het werk en de vreugden en moeilijkheden, die daarmede ge paard gaan. De Belgische bladen melden dat prinses Josephine-Charlotte, die begin van dit jaar in het huwelijk trad met erfprins Jan van Luxemburg in blijde ver wachting is. Het prinselijke paar verblijft op het ogenblik bij prinses In geborg van Zweden, de groot moeder van prinses Josephine- Charlotte. Kolonel Amoss, het hoofd van een particuliere inlichtingen dienst in de Ver. Staten, heeft in zijn bureau te Haltimore ver klaard, dat hij een groot aantal documenten had ontvangen van een man, die beweerde Beria te vertegenwoordigen. Deze man, die gezegd had majoor in het Russische leger te zijn, had meegedeeld, dat de documenten bedoeld waren als bewijs, dat Beria bereid was geheimen van het Kremlin uit te leveren in ruil voor asyl in de Ver. Staten. Volgens kolonel Amoss bestaat er evenwel „aanzienlijke twijfel" over of de stukken echt zijn. Naar de kolonel verklaarde, waren de eerste documenten op 29 Juli in een hotelkamer te München overhandigd aan Amerikaanse functionarissen in Duitsland. De overige stukken waren hem (kolonel Amoss) toe gezonden. Het Britse iacht „Sundower" waarvan eerder bericht is, dat het in het Kanaal vermist was geraakt, blijkt veilig en wel te Oostende te zijn aangekomen. Het jacht is eigendom van me vrouw S. Lightoller, de weduwe van de destijds laatst overleven de officier van de Titanic". Een gezelschap van acht personen komt met het jacht een tocht door de Nederlandse binnenwa teren maken. van Den Haag en heeft nog tal van andere functies vervuld. Dat is een veelzijdigheid van openba re betrekkingen, die een aanwij zing geeft, dat zijn werk waarde vol was. Wat hij als ingenieur heeft voorbereid en als bestuurder en wetgever bevorderd- of tot stand gebracht, heeft ons land duur zaam versterkt en verrijkt en zal blijven doorwerken in verre ge slachten Hij was allereerst de man van de drooglegging der Zuiderzee, aldus dr Drees. Hij is minister geweest, die de Onge vallenwet aangenomen wist te krijgen en daarmee in ons land de eerste sociale verzekeringswet tot stand bracht. Wie er zich re kenschap van geeft, dat vóórdien de arbeider, wien de mogelijkheid tot werken ontviel, op geen en kele uitkering recht had, beseft van welke betekenis het is ge weest, dat ruim een halve eeuw geleden daarin een begin van verandering kwam en dat althans bij een bedrijfsongeval aan de arbeider geneeskundige behan- ling en geldelijke uitkering werd gewaarborgd. Lang was daar voor geageerd, maar aan Lely komt de eer toe er vorm aan te hebben gegeven. Hij heeft de Scheveningse vis sershaven tot stand doen komen. Het is Lely geweest, die de wet op het staatsmijnbedrijf in het staatsblad bracht. De plannen van Lely zijn vaak fel bestreden, omdat zij te veel zouden kosten. Het levenswerk van Lely. Lely's levenswerk was de droog legging der Zuiderzee. Reeds als jong ingenieur heeft Lely voor de Zuiderzeevereniging de plan nen ontworpen, die in hoofdlijnen zijn of worden verwezenlijkt. Wat in de 17e eeuw als een fan tasie bij de en-keling leefde, heeft Lely in de 20e eeuw werkelijkheid doen worden. Nederland heeft daarmee in de nooit ophoudende strijd met het water zijn grootste overwinning behaald. Wie de dij ken heeft zien aanleggen, de pol ders droog heeft zien worden en nu bij een tocht door de polders ver om zich heen de vruchtbare grond ziet, is vol vreugde en trots over wat hier wordt verricht. Er is niets in ons land, dat sterker tot de verbeelding spreekt ook van vreemdelingen. Herhaal delijk hebben buitenlandse bezoe kers, aan wie gevraagd werd wat hen het meest heeft getroffen, zonder aarzeling geantwoord: de afsluitdijk. Nederland staat thans voor pro blemen, die een aanleiding te meer zijn om ons op de Zuider zeewerken te bezinnen. De ramp van 1 Februari heeft de vraag doen opwerpen niet alleen of dij ken verhoogd en verzwaard moe ten worden, maar of ter bescher ming van de nu zo zwaar geteis terde gebieden de zee-armen in het Z. W. van ons land kunnen en moeten worden afgesloten. De beste deskundigen hebben deze gedachten in studie. De wijze waarop de afsluitdijk aan de Februaristorm weerstand heeft geboden, en de resultaten door de grondaanwinning ver kregen, zijn samen een lichtend voorbeeld dat tot navolging wekt. Het is niet aan mij thans te be oordelen of ook dit enorme werk mogelijk zal blijken, zo zeide dr Drees, maar dit staat vast, dat een herdenking van Lely niet en kel is een zien naar het verleden, maar ook een aanmoediging en een aansporing voor de toekomst. Op de afsluitdijk staat reeds 'n monument ter ere van het werk, een monument me.1! de spreuk: „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst" Wij willen nu te vens een monument stichten ter ere van de man, die het werk ondernam en die ons land diende met zo menig ander inïtiatiei. HeS monument, dat gaat verrij zen, zal een ereteken zijn ter ge dachtenis van een groot Neder lander en tevens een getuigenis van onze volkskracht en een in spiratie voor de toekomst, aldus besloot dr .Drees. Uit goede bron is te Haifa vernomen, dat de Ver. Naties Israël hebben opgedragen de werkzaamheden, om de water loop van de Jordaan te wijzigen, af te breken. Syrië had tegen deze werkzaamheden bij de Ver. Naties geprotesteerd. Naar aanleiding van de in de Indonesische pers circulerende berichten over infiltratie door lieden, afkomstig uit Westelijk Nieuw-Guinea op Halmaheira, heeft de correspondent vap Pi Aneta te Makassar de autoritei ten aldaar bezocht. Men kon hem van officiële zijde ,geen be vestiging noch ontkenning van de geruchten geven. Intussen heeft het hoofdbe stuur van het strijdlichaam voor West-ïrian te Makassar bij de regering er op aangedrongen *n militaire gouverneur voor West- Irian te benoemen, die dan zijn standplaats te Makassar zou moeten hebben. De Amerikaanse vice-presi dent, Nixon, heeft op het con gres van het vakverbond A.F.L. verklaard, dat er een „misver stand" was geweest tussen pre sident Eisenhower en de voor malige minister van Arbeid Durkin. Deze mededeling ver wekte grote hilariteit onder de afgevaardigden. Durkin had de A.F.L. meege deeld, dat hij ontslag had ge het aftreden van Durkin „on gelukkig" noemde. Hoewel de practijk had aangetoond, dat de vet in wezen juist was, waren er toch nog besprekingen aan de gang over eventuele wijzigingen. De president zegde toe, dat hij zijn eigen zienswijze bij de ope ning van de nieuwe zitting in Januari aan het congres zal be kendmaken. Nixon zeide, dat Eisenhower zijn woord niet had deeld, dat hij ontsiag naa ge- dat er welUcht nomen, omdat Eisenhower een roleen maar d ug» belofte om bij het congres 19 fen geweest La- amendementen op de omstreden ^er schudden Nixon en Durkin arbeidswet van Taft en Hartley elKaar ae hana. in te dienen had gebroken. Nixon las een verklaring van de president voor, waarin deze VRIJDAG 25 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 2.47 3.02 Terneuzen 3.22 3.37 Hansweert 4.02 4.17 Walsoorden 4.12 4.27 Blijkens een beschikking van de minister van Landbouw kan in bepaalde gevallen aan veehou ders ontheffing worden verleend van de verplichting tot aanslui ting bij de provinciale gezond heidsdienst voor dieren, als daar tegen zeer beslist religieuze be zwaren bestaan. Voorwaarde is dan echter, dat het vee niet langer dan 16 maan den geleden met „t.b.c.-vrije ver klaring'-' werd aangekocht. Is de ze termijn van 16 maanden ver streken dan moet dit vee onder zocht of opgeruimd worden. Zoals bekend is iedere veehou der in Nederland verplicht zich aan te sluiten bij de gezondheids dienst en volgens de voorschrif ten van deze dienst zijn vee te la ten onderzoeken. Ontheffing van deze verplichting kan worden aangevraagd bij de minister van Landbouw, die, alvorens een be slissing te nemen, advies inwint van een speciale daartoe ingestel de commissie van de gezond heidsdienst. Bij ontheffing van de verplichting wordt het enkele on derzoek op geldige papieren van kracht. Deze regeling is geheel con form de toezeggingen die de mi- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Weinig wind. Op de meeste plaatsen droog weer met flinke opklaringen, maar in de ochtend plaatselijk nister van Landbouw bij de be- mist of laaghangende bewolking, handeling van de wet „Bestrij-' Ongeveer dezelfde temperaturen ding tuberculose onder het rund- als gisteren. Overwegend zwakke vee" in de Tweede Kamer heeft wind uit zuidelijke richtingen, gedaan. Daarbij werd gesteld dat j zoal ontheffing van verplichtej aansluiting zou worden verleend, dit in geen geval aanleiding zou -ig 1UCTI Iinni mogen worden tot het in gevaar, /.iffr CD MAAN ül Aft DuN brengen van ander rundvee, dat ten koste van grote offers vrij1 Sept. van t.b.c. is geworden. I 25 I 26 Ook zal een ontheffing nim- 27 mer het t.b.c.-vrij worden van het j 28 gehele land in de weg mogen staan. 29 30 6.30 18.32 18.58 9.55 6.32 18.30 19.28 11.25 6.34 18.28 20.08 12.48 6.35 18.25 21.01 13.57 6.37 18.23 22.05 14.50 6.39 18.21 23.17 15.29

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1