De besprekingen te Straatsburg Castella-Vaatwas DE ORDEVERSTORINGEN IN ATJEH De grondwetsherziening in België om^en ZON- en MAANSTANDEN blinkender vaat en zachtere handen! De algemene verkiezingen in Denemarken De geruchten over van Spaak Rede De Perzische olie-industrie WEERSVERWACHTING HOOGWATER. POLITIEKE VERKLARING VAN NEHROE Actie voor standbeeld Dr. Ir. C. Lely Dordfrnund adopteert Nieuw Vossemeer Het badseizoen in Knokke De conferentie van „Klein Europa" DE RAAD VAN EUROPA DE KWESTIE DER LONEN De Belgische begroting Amerik. boodschap aan Peking en Pjongjang Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sonde Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 NS. 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1953. 8e Jaargang No. 2954. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adre* Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur In een met hartstocht uitge sproken rede heeft Paul Henri Spaak Woensdagochtend het Straatsburgse debat over Euro pa's politieke situatie beëindigd. Hij liet daarbij na de talrijke critische stemmen, die uit de vergadering tegen de bestaande Europese plannen waren opge gaan, een optimistisch geluid ho ren met betrekking tot de voort gang, die Europa met zijn ver eniging zou gaan maken. De na mens de Britse regering in de vergadering afgelegde verkla ring, dat Engeland bereid was met de Europese gemeenschap een vorm van compagnonschap aan te gaan, die nauwer was dan enige die men tot dusver had gekend, werd door Spaak beschouwd als een vooruitgang van immense betekenis. Tezamen met de mildere beoordeling van de Europese verdedigingsge meenschap, waarvan de Franse socialist Mollèt te Straatsburg had blijk gegeven, hield de nieu we Britse houding volgens Spaak grote beloften in. Spaak antwoordde, soms on der luide instemming van de vergadering op de bedenkingen, die vanuit de vergadering tegen zijn conceptie voor besprekingen tussen de grote vier waren in gebracht. Hij ging daarbij in het bijzonder in op het Duitse pro bleem. „Wij moeten een keuze maken, of wij vertrouwen hebben of niet. Onze keuze gaat tussen de Sow- jet-Unie en Duitsland. In deze omstandigheden neem ik de hand aan, die ons door de Duitsers wordt toegestoken", zo sprak Spaak. Hij liet zijn opmerkingen vol gen door een vernietigende cri- tiek aan de Duitse socialisten. „Hoe kunt gij een andere oplos- De deskundigen van de zes lan den van „Klein Europa" hebben gisteren, om een impasse over de voorgestelde Europese politieke gemeenschap te vermijden, beslo ten zich te beperken tot onder werpen, waarover naar zij menen overeenstemming mogelijk is. Het voornaamste vraagstuk van bespreking is welk deel vangelopen decennia sing voor een Duitse bewapening wensen dan in de E.V.G., in een organisatie, die noodzakelijker wijs defensief van aard is?" zo vroeg hij. „Wat wij allen willen is niet anders dan verdediging. In dit opzicht kan ons geweten zuiver zijn", zo voegde hij er aan toe. E:i wanneer de Westelijke wereld met de Russen zou gaan onder handelen, dan moest ze zelf vast overtuigd zi.ir. van de defensieve inslag van de conceptie. Het uit stel van de Duitse bewapening, zoals door de Engelse socialist Robens voorgesteld, was volgens Spaak niet anders dan een uit stel van elke Europese ontwikke ling, waardoor men de Russen in de kaart zou spelen. Vlijmscherp antwoordde Spaak ook die sprekers, die liever een conferentie der regeringshoofden zonder omlijnde agenda hadden gezien dan een tot Duitsland en Oostenrijk beperkte bespreking van ministers. Boven algemene betuigingen ten gunste van de vrede zou zulk een beraad vol gens Spaak niet uit kunnen ko men. Maar een conferentie met de Scwjet-Unie is nodig en niemand kan wensen dat zulk een confe rentie geen succes zou hebben. Spaak keerde zich ook fel te gen de anti-Amerikaanse gevoe lens in Europa. Alles moest erop worden gericht om de vriend schap met de Verenigde Staten te behouden en te versterken. „Inderdaad zie ook ik in het MacCarthy-isme een vorm van fascisme, maar wij moeten weer niet overdrijven. Verantwoorde lijke staatslieden in Amerika zijn zich er evenzeer van bewust, dat zij deze uitwassen moeten inper ken." Overigens riep Spaak de Europese landen nogmaals op om door zich te verenigen een grote re invloed in de Atlantische ge meenschap te verwerven. Het verwijt, als zou hij in zijn conceptie te weinig aandacht hebben geschonken aan de toe komst der in de Oosteuropese landen levende mensen wees Spaak van de hand. „Hier staan wij tegen over één van de groot ste tragedies der menselijke ge schiedenis", zo zei hij. Het was echter fout uit zijn voorstel voor het scheppen van een neutrale zóne in Middeneuropa te lezen, dat hij enig land wilde afschrij ven. Het een had met het ander niets te doen. Zo was het ook met de eigen problemen, waar voor Grieken en Italianen de aandacht hadden gevraagd. Het zal voor Europa op de duur onmogelijk zijn aan deze proble men voorbij te gaan, maar dat nam niet weg dat men thans meest trachten ergens een con creet begin te maken. Duitsland en Oostenrijk waren daarvoor, volgens Spaak, de geëigende pro blemen. 'Er zullen 9 maanden nodig zijn om alle installaties van de raffinaderij te Abadan weer in gebruik te nemen en bij hervat ting van de productie zou Per- zië gedurende 2 jaar 500 tot 600 buitenlandse deskundigen nodig hebben, waarna zou kunnen worden volstaan met 250 buiten landse technici, aldus een mede deling van ingenieur Ab'oas Farkhideh, de commerciële di recteur van de Perzische petro. leummaatschappij. Parkhideh deelde mede, dat er nog slechts een Italiaanse oliemaatschappij is, die actieve belangstelling voor Perzische olie toont, namelijk de „Supor". Deze maatschappij heeft zich bereid verklaard haar aankopen van Perzische olie voort te zet ten zonder de prijskorting, die de vorige regering aan „blokka de-brekers" toestond. Het verslag van staatsminister De Schrijver over de besprekin gen die gevoerd zijn in de bij zondere Kamercommissie voor de grondwetsherziening is thans rondgedeeld. De commissie verklaart zich voorstander van een beperkte herziening der grondwet, dus in zoverre deze bepaald wordt door de integratie van Europa, en zij toont zich afkerig van een door sommige leden voorgestelde grondige herziening, die een in lassing in de tekst van de nieuwe grondwet voorzag van principes, die ten grondslag liggen aan be langrijke hervormingen in de af- hun souvereiniteit de zes landen moeten afstaan aan een regering van „Klein Europa". Er zijn twee commissies inge steld om de juridische en econo mische kanten van een Europese regering te bezien. Men hoopt het ook eens te worden over de wijze van verkie zing van een Europese tweede kamer. De Duitse delegatie wil deze laten kiezen door de 155 mil- lioen inwoners van de zes landen, maar de Nederlandse is van me ning, dat de kamer in de eerste jaren moet bestaan uit vertegen woordigers, die door de nationale parlementen zijn benoemd, opdat er intussen Europese politieke partijen kunnen groeien. De economische commissie zal vandaag beginnen met de behan deling van de Nederlandse voor stellen voor economische fusie. Van deze commissie wordt het positiefste resultaat verwacht. Naar verluidt zijn de Neder landse voorstellen gericht op in stelling van een tolunie. De Duit se delegatie is daarentegen van mening, dat economische integra tie moet beginnen met omwissel- baarheid van valuta's, met uitein delijk een eenheidsvaluta. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Minder wind. Wisselende bewolking met en kele buien. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. Onge veer dezelfde temperaturen als gisteren. DONDERDAG 24 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 2.07 2.20 Terneuzen 2.42 2.55 Hansweert 3.22 3.35 Walsoorden 3.32 3.45 Sept. 24 6.29 18.35 18.35 8.23 25 6.30 18.32 18.58 9.56 26 6.32 18.30 19.28 11.25 27 6.34 18.28 20.08 12.48 28 6.35 18.25 21.01 13.57 29 6.37 18.23 22.05 14.50 30 6.39 18.21 23.17 15.29 De commissie stelt daaiom in de eerste plaats voor een wijzi ging in de grondwet aan te bren gen, die het mogelijk moe: ma ken de souvereine bevoegdheden Van België over te dragen aan internationale organisaties. Nauw verband hiermede houdt een wijziging in de grondwet welke betrekking heeft op de be- voegheden van de koning ten aanzien van de bevelvoering over de Belgische strijdkrachten en 't De premier van India, Nehroe, heeft in een rede in de raad van staten, de Indische eerste kamer, in Nieuw Delhi, verklaard, dat Azië niet langer diende te wor den beschouwd als een „speel plaats voor politiek". Volgens hem was Azië te zwak vertegenwoordigd in de V. N.- veiligheidsraad. De nationalis- tisch-Chinese regering vertegen woordigde slechts Formosa, zo zei hij en hij betwijfelde, of Li banon, dat binnenkort Pakistan zal vervangen als tweede Aziati sche staat in de raad, het uitge strekte Aziatische vasteland vol doende kon vertegenwoordigen. De premier herhaalde, dat neu traliteit de grondslag van de In dische politiek bleef. Hij veroor deelde recente betogingen in het land tegen de Ver. Staten en te gen communistisch-China. Nehroe deelde mede, dat de In dische regering onlangs de Chi nese regering besprekingen te Delhi of te Lhasa (Tibet) heeft voorgesteld ter regeling een aan tal kleine geschillen, die zijn ge rezen sedert Tibet onder commu nistisch beheer kwam. Het be trof hier o.m. handelsverkeer en het verkeer van pelgrims en cul turele betrekkingen. Voorts verklaarde de premier, dat de Indische onafhankelijk heidsstrijd niet voltooid zal zijn, zolang de „buitenlandse encla ves" (Portugese en Franse) niet zijn geliquideerd. Na Nehroes rede keurde de raad de buitenlandse politiek van de regering goed. Dinsdag keurde de raad een wetsontwerp goed, waarbij suc cessierechten worden ingesteld op grondbezit. Op de duur zal deze belasting leiden tot vermin dering van het grondbezit en an dere rijkdommen van voormalige Indische heersers. sluiten van internationale ver dragen. De commissie keurde bovendien een wijziging goed waardoor dienstplichtige soldaten voortaan ook naar de Belgische Congo kunnen worden uitgezonden, waar thans te Kamina een grote militaire basis is ingericht. Vol gens de huidige grondwet kunnen slechts vrijwilligers naar de Bel gische kolonie worden gezonden. De commissie heeft voorstellen van de socialistische volksverte genwoordigers Van Belle en Merlot verworpen, die van de herziening der grondwet gebruik wilde maken om het federalisme in de voeren en België te verdelen in drie gebieden n,l. Wallonië, Vlaanderen en Brussel, elk met een eigen bestuur. Wel werd echter een voorstel van de socia list Pierson aangenomen, dat de wetgever wil toestaan het aantal provincies te verminderen. Hoe wel dit voorstel niet noodzakelijk 'n federalistisch karakter draagt, laat het de mogelijkheid open België in drie provincies te ver delen volgens de taalgemeen schappen. Ook het artikel dat betrekking heeft op de Congo zal worden veranderd. In dit verband wordt in het verslag van de heer De Schrijver opgemerkt dat hoewel volgens het volkenrecht de Con go een integrerend deel uitmaakt van de Belgische staat, België op grond van het verdrag der Euro pese gemeenschap „het recht heeft gekregen de Congo uit te sluiten van deze gemeenschap. Het ontwerp van verklaring tot Herziening der grondwet, die door de commissie werd opgesteld, zal waarschijnlijk midden October in het parlement worden behande'ö. In Denemarken zijn algemene verkiezingen gehouden voor het „Folketing", d.i. de Deense volks vertegenwoordiging, die thans slechts uit één vertegenwoordi gend lichaam bestaat (de senaat is kortgeleden opgeheven). De 2.700.000 kiezers en kieze ressen konden hun keus bepalen uit 746 candidaten van zeven po- Partij litieke partijen voor de 175 zetels van het Deense parlement. Hier van zijn er 171 gereserveerd voor het eigenlijke Denemarken, twee voor de Faroër-eilanden en twee voor het eerst voor Groen land. De einduitslag van de Deense algemene verkiezingen ziet er als volgt uit: Sociaal-democraten Radicalen Conservatieven Boerenpartij Enkelvoudige belastingpartij Communisten Onafhankelijken Duitse partij stemmen 895.038 168.794 365.270 499.975 75.201 93.706 58.522 9.734 percen tage 41.3 7.8 -16.8 23.1 3.5 4.3 2.7 0.5 oude pet. 40.3 8.6 17.3 22.1 5.6 4.8 0.4 Vorming stabiele regering moeilijk geacht. De verkiezingsuitslag heeft in de practijk een impasse gescha pen, daar een louter uit socialis ten samengestelde regering in 't „Folketing", wat betreft haar aantal zetels, de mindere zou zijn van de andere partijen. Het enige vooruitzicht op het Hoe oud ben jewaar ga je naar toe eri[icie is je schoonmoeder 't Per pak 25 cent Dubbel pak 45 cent Op 23 September van het vol gende jaar, de 100ste verjaardag van wijlen minister dr Ir C. Le ly, hoopt een huldigingscomité onder erevoorzitterschap van 5 Nederlandse ministers een twee maal levensgroot, bronzen standbeeld van die ontwerper en tot stand brenger der Zuider zeewerken te kunnen onthullen ergens bij Den Oever, het ooste lijke punt van Wieringen. Woensdag 23 September begon het comité zijn actie voor het bijeenbrengen van de benodigde 75.000 en heden te 20.05 uur zal min.-president dr W. Drees een radiovoordracht wijden aan Lely, die hij persoonlijk heeft gekend. Het voorbeeld van de Scandina vische landen, die besloten alle formaliteiten voor het reizen van hun burgers over de grenzen af te schaffen, moet naar de mening van de Straatsburgse raadgeven de vergadering de andere rege ringen in Europa inspireren om eindelijk de hindernissen af te breken die nog aan alle Europe se grenzen bestaan. De vergadering heeft aan de regeringen aanbevolen de reizi gers spoedig te bevrijden van de papierkwelling waaraan zij nog altijd zijn blootgesteld. Visa worden volkomen uit de tijd verklaard, maar de juridische commissie van de vergadering heeft het daar niet bij gelaten. Zij heeft dikke rapporten geschre ven over alle vriendelijkheden die aan het reizende publiek zouden kunnen worden betuigd. Zij vindt b.v. dat over elke grens minstens 200 sigaretten of 25 sigaren, twee liter wijn en een halve liter reukwater meegeno men moeten kunnen worden. De Britse rapporteur noemde de houding van de regeringen in deze beschamend en zijn landge noot sir Robert Boothby voor spelde, dat ook deze aantijging de overheid niet tot een gastvrije houding zou kunnen bewegen. Voor een schaterende vergade ring zei Boothby, de grootste grapjas onder de afgevaardig den: „Wanneer je in deze dagen in Europa buiten je eigen land reist, dan verlies je de helft van de tijd met het schrijven van studies over jezelf. Dit moge vleiend zijn voor je persoonlijke ijdelheid, maaf op den duur ga je er aan ten onder. Je moet op schrijven waar ie geboren bent en wanneer en waarom, wat je doet, waarheen je gaat en waar je vandaan komt, wie je schoon moeder is en waarom, wat het nummer van je pas is (wat nie mand ooit onthouden kan) enz. Dit is meer en meer een farce geworden". vormen van een stabiele Deense regering schijnt gelegen te zijn in een uitbreiding der huidige regeringscoalitie van conservatie ven en boerenpartij met de radi calen. De voorzitter van de Deense socialistische partij heeft geëist dal de regering zal aftreden en dat hem zal worden opgedragen een nieuwe regering te vormen. De socialisten hebben thans twee zetels meer dan de regerinscoali- tie van de conseratieven en de boerenpartij. Reuter tekent hier bij aan, dat de socialisten, die 74 van de 175 zetels hebben veroverd, niet zon der de steun van andere partijen zullen kunnen regeren. De raad voor economische aangelegenheden uit de minister raad heeft Woensdag beraad slaagd naar aanleiding van de aanstaande loancompensatie en de wens om de consumptiebeper king ongedaan te maken. Naar het A.N.P. verneemt heeft de ministerraad geen beslissing ge nomen, doch bestaan over deze aangelegenheden contacten tus sen de regering enerzijds en de werkgevers en werknemers an derzijds. Vóór het begin der voL gende week wordt geen beslis sing van de regering verwacht De Belgische gewone en bui tengewone begroting zullen teza men een bedrag van ongeveer fr. 100 milliard belopen. De gewone begroting zal iets minder zijn dan fr. 80 milliard. De buitengewone begroting, wel ke voornamelijk door middel van leningen gefinancierd zal moeten worden, zal minstens fr. 17 mil liard groot zijn. De militaire uit gaven zullen in 1954 fr. 21 mil liard lager zijn dan in 1953 (fr. 24 milliard). De regering heeft voor het sluitend krijgen van de be groting voor 1953 een bedrag van fr. 11 milliard kunnen lenen op de Belgische kapitaalmarkt. De vooruitzichten voor 1954 zijn in dit opzicht echter minder gun stig. De regering heeft intussen een offensief geopend tegen de ontduiking der omzetbelasting door ondernemingen en zij ver wacht hiervan een grote stijging der ontvangsten. Uit Kotaradja telegrafeerde de correspondent van Aneta, dat in Lhok Seumawe een gevecht is geleverd tussen een afdeling van het leger en een bende, waarbij aan militaire zijde een dode viel. het aantal doden bij de bende kon niet worden vastgesteld; 60 bendeleden werden gevangen ge nomen. De commandant van Kotarad ja, deelde aan Aneta mede, dat ook te Sigli en te Peureula, in het Noordoostelijke deel van Atjeh, pogingen zijn gedaan om afdelingen van het leger aan te vallen. De hoofdplaatsen van de re gentschappen en de omgeving daarvan zijn nog in handen van het leger. Enkele leiders van illegale bewegingen zijn in hech- ingesteld van 20.00 uur tot 6.00 uur. „BERITA INDONESIA" OVER DE ORDEVERSTORINGEN IN ATJEH. Commentaar leverend op de ordeverstoringen in Atjeh, waar van het nieuws in grote opmaak in de ochtendbladen is versche nen, schrijft het regeringsgezin de blad „Berita Indonesa", dat de factoren, welke geleid hebben tot de ordeverstoringen zeer ge compliceerd zijn. Ten eerste kan genoemd worden de gebrekkige belangstelling van de centrale regering; ten tweede de agitatie, die door bepaalde groepen wordt gevoerd, met de bedoeling de re gering van Ali Sastroamidjojo ten val te brengen; ten derde de ex- tenis genomen, in Groot-Atjeh is cessen van de revolutie, waarvan het rustig. Hij deelde nog mede, dat bij onderdelen van het leger vlug schriften zijn verspreid waarin wordt medegedeeld, dat Atjeh is geproclameerd tot deel van de „Negara Islam Indonesia", zulks met ingang van 21 September. Dit zou betekenen, dat de Darul- Islam-beweging zich thans ook over Atjeh heeft verbreid. Te Kotaradja is de avondklok de Darul Islam en de Tentara is lam Indonesia voorbeelden zijn. Verder schrijft het blad, dat het schijnt, dat Kartosuwirjo (leider van de Darul Islam in West-Java Red. A.N.P.) „thans goede kans ziet om de bevolking van Atjeh die geestdriftig is voor de Is lam in vuur en vlam te zet ten om een opstand jegens de regering te ontketenen. Het volk van Atjeh, dat Islamietisch is in merg en been, wordt zeer gemak kelijk gekwetst in zaken, die de Islam betreffen", aldus het blad, dat de regering de raad geeft rekening te houden met de so ciaal-psychologische factoren. „Bij niet voldoende beleidvol optreden zou het gehele volk van Atjeh in vlam kunnen geraken", aldus „Berita Indonesia". DE MOEILIJKHEDEN IN ATJEH. Het parlementslid uit Atjeh, de heer Amelz, heeft Woensdagmor gen de hoop uitgesproken, dat de Indonesische regering de moei lijkheden in Atjeh met beleid zou oplossen. Hij zeide, dat hij misschien een ontmoeting met vice-premier Wongsonegoro en de minister van Binnenlandse Zaken zou hebben inzake deze aangelegenheid. De ontwikkelin gen in Atjeh kwamen onver wacht, zo zei hij. In de Oost Zweedse haven plaats Soederhamn zijn Dinsdag avond laat aardtrillingen ge voeld, die de ruiten deden rin kelen. Zij duurden vier secon den. Er werd niemand gewond. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard geen commentaar te hebben, toen hem de vraag werd gesteld, of de Amerikaanse regering de verblijfplaats van Beria kent. Van de zijde van een lid van de senaat wordt vernomen, dat de man, die zegt Beria te zijn, onder zware bewaking staat in het land, waar hij zich schuil houdt. Volgens deze zegsman, die mensen aanhaalt die zeggen in contact te zijn geweest met de man, zouden pogingen wor den gedaan om de identiteit van de man vast te stellen door mid del van personen, die Beria kenden. Naar de mening van functionarissen van het State Department zijn er in de Ver. Staten waarschijnlijk niet veel meer dan 10 personen, onder wie voormalige functionarissen van de Amerikaanse ambassade te Moskou en correspondenten, die Beria zouden kunnen her kennen. BERIA IN SPANJE? Volgens het Spaanse blad „A B C" zou Lavrent Beria, voormalig Sowjet-minister van binnenlandse zaken, zich schuil houden in Spanje, waarheen hij gevlogen zou zijn door Sowjet- piloten, die deel hadden genomen aan de burgeroorlog. Het blad schrijft, dat het ver haal „waarschijnlijk waar" is. Beria zou in midden-Spanje per parachute uit het vliegtuig zijn gesprongen en door 'n wach tende auto naar een plaats aan de kust gebracht zijn. Volgens „A B C" zijn vertegen woordigers van de Amerikaanse federale recherche in Spanje aangekomen voor een onderhoud met Beria, die van de regering toestemming zou hebben gekre gen Spanje te verlaten. In de meeste kringen te Ma drid noemt men het verhaal van „A B C" fantastisch, maar men vraagt zich af, waarom de cen suur het heeft doorgelaten. Deze onderzoekt gewoonlijk berich ten, waarin besluiten van de re gering worden aangehaald, zeer zorgvuldig. De Madrileense correspondent van het Franse blad „Le Monde" schrijft, dat een millionnair uit Nicaragua Falla, heeft verteld Beria in de omgeving van Mala ga te hebben gesproken. Falla was, volgens de correspondent, de bron van het bericht in het Spaanse 'blad „A.B.C.". Falla heeft gezegd nauwe be trekkingen te onderhouden met Dezer dagen heeft de Duitse stad Dortmund de gemeente Nieuw Vossemeer laten weten dat de gemeenteraad heeft be sloten het dorp te adopteren. Een deputatie van het stads bestuur van Dortmund heeft reeds een bezoek aan deze rampgemeente gebracht om te onderzoeken op welke wijze de uitgetrokken gelden het best kunnen worden besteed. de Amerikaanse vice-president Nixon, senator MacCarthy en de directeur van de „San Diege Union", het blad dat het eerste met berichten over Beria's oni snapping kwam. Beria die zich zou schuilhouden in de havenplaats Torromolmos bij Malaga, heeft Falla, volgens het bericht van de correspondent verteld, dat hij, Beria, op 13 September met een parachute in Spanje is geland. Zondagavond heeft Falla, aldus „Le Monde", getracht een onder houd te bewerkstelligen tussen generaal Franco en de directeur van de „San Diego Union". De di recteur zou een brief van Nixon bij zich hebben. Volgens Falla is Beria In het bezit van een lijst met namen van communisten, die werkzaam zijn in overheidsfuncties in verschil lende Europese landen. Burgemeester Lippens van Knokke heeft meegedeeld, dat het seizoen dit jaar normaal is geweest. Er zijn 10 tot 15 pro cent meer overnachtingen Ge boekt dan vorig jaar. De hotels noteerden 426.500 overnachtin gen, de appartementen 380 000 de villa's 340.000. In totaal onJ geveer 1.146.000. Met een gemiddelde uitgaaf van 200 francs per persoon zou den dit jaar in Knokke 250 mil- lioen frans zijn uitgegeven. De Amerikaanse regering heeft Woensdag de Chinese communis ten en Noordkoreanen laten we ten, dat zij bereid is een afgezant te sturen om te spreken over re gelingen betreffende de politieke conferentie over Korea. De bood schap werd verzonden via Zwe den, dat een vertegenwoordiging te Peking heeft. De V.S. lieten de communisten weten, dat volgens hen „de con ferentie zelf zich kan bezig hou den met vraagstukken, die even tueel nog niet anderszins tot te vredenheid van beide partijen zijn geregeld". Voorts wordt in de Amerikaan se nota o.m. gezegd: „Of er neu tralen moeten worden uitgeno digd is een kwestie, waarover beide partijen het eens moeten worden. Indien de ontwikkelin gen op de conferentie zulks wet tigen en de andere partij het vraagstuk van nieuwe deelne mers aan de orde wenst te stel len, staat het haar derhalve vrij, dit te doen". Inmiddels is te New York be kend geworden, dat Zweden, Bir ma en Indonesië met de Sowjet- groep hebben meegestemd vóór heropening van het debat over de politieke conferentie over Korea. Zoals gemeld, heeft de algemene vergadering zich met veertig te gen acht stemmen, bij tien ont houdingen tegen het Russische voorstel verklaard. De landen, welke zich van stemming onthiel den waren o.m. Zuid-Slavië, Egypte, Irak, Libanon, Syrië, Saoedi-Arabië en Jemen.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1