DE SCHEEPVAART IS DE TROTS VAN TERNEUZEN Wijziging provinciale en gemeentegrenzen CHINEZENWIJK Proces tegen Sowjet- kapitein in Japan begonnen Giiiette Cohen geopereerd AMNESTIE IN ITALIË De vergelingsziekte in suikerbieten is dit jaar weer ernstig en Radio amateurs de Christehurehrace Veel tamme konijnen immuun voor Myxomatose! De kwestie Mossadeq 4491 zeeschepen en 38.000 binnenschepen passeerden in het jaar 1952 de drie sluizen DE SCHEEPVAARTBEWEGING TE TERNEUZEN. Amerikaans spionnage- complot in O.-Duitslard 1950 8.538 1951 7.218 1952 8.942 1953 (t/m Juli) 5.368 Begroting Binnenlandse Zaken 1954 80-jarige weduwe huwt 37-jarige ex-bokser 1950 1951 1952 15.306 18.839 21.307 12.807 30.394 33.815 38.856 Can IJn «ISonsj Poolse Bisschop veroordeeld De zaak MacLean Ook dit jaar heeft de verge lingsziekte van suikerbieten zich weer uitgebreid. Deze ziekte in het bietenblad verhindert het voldoende vormen van suiker in de biet, waardoor deze vaak 225 tot 30 procent beneden zijn op brengst blijft. Normaal zou de oogst dit jaar ruim 127 millioen gulden kunnen bedragen. Deskundigen schatten de schade bij de huidige stand van zaken op ongeveer 10 mil lioen gulden. Zekerheid hierover heeft men niet voordat de oogst verwerkt is. Dit jaar is veel gedaan om de vergelingsziekte zo veel mogelijk te beperken. De infectie is daar door minder sterk, dan voorheen geweest, hoewel het spreidings- gebied van de ziekte groter is geworden. De infectie, die tot vergelen leidt, wordt grotendeels overge bracht door een luis, die in kui len met bieten (veevoeder) over wintert. Door deze kuilen vóór 1 April op te ruimen en het bie tenzaad bij gunstig weer zo vroeg mogelijk in het voorjaar uit te zaaien, kan veel schade worden voorkomen. Het vroegtijdig op ruimen der kuilen met voeder bieten is echter nog niet alge meen. Door vroeg zaaien zijn de sui- kerbietenplanten ook vroeger sterk en beter bestand tegen de virus, dat door de luizen wordt overgebracht. Toch wordt betwijfeld of deze methoden geheel afdoende zul len zijn om de ziekte te bestrij den. In de laatste 25 jaar heeft het virus zich van enkele Zuid Europese landen uit naar het noorden verplaatst, met als ge volg, dat thans de gehele Euro pese oogst aan suikerbieten wordt bedreigd. De ziekte vertoont thans neiging zich naar het oosten uit te brei den. Aangezien de voorbehoe dende maatregelen in ons land wel effect hebben, doch kennelijk niet afdoende zijn, heeft men in de laatste jaren naar andere methoden tot bestrijding gezocht. Tot dusver gedane proefnemin gen met chemische middelen hebben tot veelbelovende resul taten geleid. Te Tokio is het eerste proces in Japan begonnen, waarbij een staatsburger van de Sowjet- Unie betrokken is. Het betreft de kapitein van een Sow jet. schip, Krekof, die door de open. bare aanklager er van beschul digd werd een „missie voor de Russische geheime dienst" te hebben willen uitvoeren door 't aan land zetten van een agent van deze dienst op een eenzaam strand dicht bij het door de Rus sen bezette Sachalin. Het Russische schip is de vorige maand door een Japans pa trouillevaartuig opgebracht. Krekof verklaarde onschuldig te zijn en zeide, dat het Japan se gerechtshof niet het recht had hem als Sowjet-lburger te berechten. Daar Japan geen te. gen spionnage gerichte wetten heeft, wordt Krekof beschuldigd van schending der immigratie- en scheepvaartbepalingen. Er ontstond een gevecht voor het gebouw waar de rechtszit ting wordt gehouden, toen hon. derden personen trachtten bin ten te gaan. De politie zeide, dat de meeste bekende communisten waren, van wie sommige van verre waren gekomen. Dirk L. Broeder schrijft in zijn I boek „Zwerftochten door Zee land": „Beelden van hedendaagse han delswelvaart vinden wij langs het kanaal van Terneuzen naar Gent, waar grote industrieën, havens en opslagplaatsen getui gen van de vooruitstrevendheid van dit land. Zeeuwsch-Vlaande ren kan wedijveren met de grote industriecentra van de lage lan den bij de zee. Terneuzen zelf is zeer gemo derniseerd te voorschijn geko men; niettemin heeft het een stukje historie achter de rug. De heerlijke vergezichten lok ken ons spoedig naar buiten. Ge staat op de dijk en laat uw oog glijden over de brede wateren van de Schelde. Schepen van al lerlei grootte vallen hier binnen op weg naar Gent of passeren op hun tocht van of naar Ant werpen. Het is er altijd gezellig, altijd afwisselend, en terwijl wij daar staan te kijken, gaat het oog onzer verbeelding plots terug naar de tijden van weleer. Langs dezelfde Schelde zien wij grote, hoge schepen met volle tuigage en bolle zeilen; wij zien allerlei vaartuigen, schepen met kleine vuurmondjes, die uit schietgaten steken. Eensklaps betrekt de lucht. Zware wolken komen aan drijven, de wind steekt op, het zwerk wordt dreigender en een bliksemflits doorklieft de lucht, gevolgd door een zware donder slag, die heel de omgeving doet opschrikken. En tussen de strie mende regenvlagen en het ge gier van de stormwind doemt een spookachtig wit schip op. Het komt op ons aan! Het zal te pletter slaan op de dijk! Ziet de stuurman het gevaar dan niet? Hij is als een dode. Wij zien zijn vaalgroen gelaat naar ons sta ren. O God, hij stuurt op ons aan; zijn schip is verloren De wolken zijn weggedreven, de wind is plotseling gaan lig gen en een zonnestraal breekt door. Waar is het spookschip? Hebben wij gedroomd? Neen, wij hebben „de Vliegende Hollander" gezien, de echte, met kapitein Van der Decken, een zoon van Terneuzen, aan het stuurrad. Hij vaart immers door, hij die eens zwoer: „God of de duivel de Kaap zal ik omvaren, al vaar ik tot de dag des oordeels!" En als donkere najaarswolken over Terneuzens huizen jagen ziet men „de Vliegende Hollan der" wel eens voor de haven hoort men nog de wanhoopskre ten van Van der Decken in het spookhuis in de Noordstraat waar hij geboren werd. Maar om de Kaap is hij niet kunnen komen en wanneer hij de thuishaven tracht te bereiken, spoelt de stroom zijn schip voor bij en dwingt hem de steven te wenden." Resultaat? De schepen worden nu te Gent gelost. Leven is strijd! Zeeuwsch- Vlaanderen als geheel heeft dit in de loop der geschiedenis zo menigmaal ondervonden. Ter neuzen ondervindt dit meer spe ciaal met het oog op haar posi tie als zeehavenplaats. Moge on der 't motto „nimmer versagen" ook door middel van internatio naal overleg een grote toekomst voor de haven zijn weggelegd. Het scheepvaartverkeer door de 3 sluizen van Terneuzen. ZEEVAART. Westsluis (zeesluis) Aantal Jaar schepen B.R.T. 1950 3.383 4.764.204 1951 4.412 5.214.438 1952 4.491 5.210.222 1953 t/m Juli) 2.419 2.730.286 BINNENVAART. Westsluis: ben aan bovenstaande cijfers, die overigens een taal spreken, wel ke aan duidelijkheid niets te wensen overlaat, enkele gege vens toe te voegen, die juist thans bijzonder actueel zijn. In de loop van 1952 werden in Terneuzen 1833 schepen bevracht met totaal 338.339 ton goederen. Voor Middelburg zijn deze cijfers 282 schepen met 48.000 ton goe deren. Voorts werden bevracht te Wemeldinge 630 schepen (60.000 ton)Zierikzee 350 schepen (32.000 ton); Breskens 220 sche pen (27.450 _ton),; Tholen 216 schepen (17.450 ton). Wat het campagnevervoer be treft, deelde men ons mede dat voor de Eerste Nederl. Coöp. Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent 353 reizen werden be vracht met 26 campagneschepen. Vervoerd werden 76.550 ton bie ten en de netto scheepsvracht bedroeg ƒ121.275. Voor de Centrale Suikermaat schappij te Sas van Gent maak ten 2 campagneschepen 35 rei zen en vervoerden ruim 4500 ton bieten met een netto scheeps vracht van 9200. De Oostberlijnse radio-omroep heeft bekendgemaakt, dat in O. Duitsland 'n Amerikaanse spion- nage-organisatie is ontdekt. Te West-Berlijn wordt aan het bericht weinig geloof gehecht. Volgens het bericht van het A. D. N. zouden de draden der spion- nage-organisatie samenkomen in het „Instituut voor Bedrijfshy- giëne" in het gebouw van de vrije universiteit te West-Berlijn. Van bevoegde zijde van de vrije universiteit wordt echter ver klaard, dat een dergelijk instituut aan de universiteit niet bestaat. Jaar 1950 1951 1952 Aantal schepen 6.550 7.758 8.607 1953 (t/m Juli) 4.834 Middensluis: Bij het departement van Bin nenlandse Zaken is een aantal voorstellen tot wijziging van pro vinciale en gemeentelijke gren zen in beraad. Verwacht mag worden, dat de colleges van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland en Zeeland na bestudering van de proble men der toekomstige ruimtelijke ordening in de rampgebieden voorstellen zullen doen tot wijzi ging van de gemeentelijke inde ling van die gebieden. De samenwerking tussen ge meenten en waterschappen is een vraagstuk, dat in verschillende kringen belangstelling geniet. De wet heeft de mogelijkheid van het treffen van 'n gemeenschap pelijke regeling tussen gemeen ten en waterschappen uitdruk kelijk uitgesloten. De samenwer king zou alleen tot stand kunnen worden gebracht door voor de behartiging van bepaalde belan gen van gemeenten en water schappen een waterschap op richten. beschouwingen te leveren, die wellicht niet te vervullen ver wachtingen zouden wekken. Slechts geleidelijk zal de fi nanciële verhouding tussen rijk en gemeenten haar plaats moeten vinden in nieuwe verhoudingen, die nog in ontwikkeling zijn. De minister vertrouwt, dat de voorstellen van de commissie- Oud hem het komende jaar in de gelegenheid zullen stellen zich nader te beraden en uit te spre ken. OPENBARE ORDE EN VEILIGHEID. te de uitgebrachte adviezen wordt onderzocht, in hoeverre er aan leiding bestaat tot wettelijke re geling van deze materie. In het begin van 1953 heeft de werving van vrijwilligers voor de noodwachten een aanvang ge nomen. Medio 1953 bedroeg het aantal aanmeldingen over het gehele land omstreeks 250.000. De opleiding van de noodwach- ters voltrekt zich volgens de uit gestippelde lijnen. Na voltooiing van de opleiding zal een begin met de practische oefeningen worden gemaakt. FINANCIËN BINNENLANDS BESTUUR Een voorstel om de gevolgen van de belastingvoorstellen voor de gemeentelijke en provinciale financiën te regelen zal te gele- genertijd worden ingediend. De minister had gaarne gezien, dat hij voor 1954 uitzicht kon ge ven op verdere vergroting van het eigen belastinggebied. De mogelijkheden acht hij evenwel nog te gering om daaromtrent De 37-jarige William Rod- gers trad vorige week in 't huwelijk met de 80-jarige weduwe Kate Russell. Na afloop van de huwelijks plechtigheid, zei de bruid: „Dit is de gelukkigste dag van mijn leven" De bruidegom is een Ier, die 2 jaar geleden 10.000 pond sterling uitbetaald kreeg, omdat hij ernstige verwondingen had opgelo pen tijdens zijn werkzaam heden als bouwvakarbeider. Mij viel namelijk van een steiger. Hij is ex-bokser. De eerste echtgenoot van mrs Russel stierf 6 jaar ge leden. Mrs Russell woont in haar eigen huis in Ankle Hill (Engeland). Mr Rod- gers onderhield tot nu toe de grote tuin voor haar. Zij bezit nog 5 andere huizen, waarvan er 3 onder berusting staan van haar 41-jarige zoon Leslie. Leslie, diens vrouw en dochter woonden tot voor kort bij mrs Russel in, maar zo deelde de bruid mee, ze keurden haar nieu we huwelijk niet goed en verlieten haar woning. „Ik geloof niet, dat ons verschil in leeftijd er iets toe doet", zo besloot de bruid Op grond van de ervaringen, opgedaan bij de watersnood van Februari j .1.is besloten tot in diening van een wetsontwerp, hetwelk de mogelijkheid zal ope- zowel de wet „bescherming bevolking" als de wet „verplaat sing bevolking" voor zoveel no dig toe te passen in geval van rampen. Het overleg van de minister met zijn ambtsgenoot van justi tie over het politievraagstuk heeft tot 'n grote mate van over eenstemming geleid. Een nieuwe regeling ter ver vanging van het besluit reserve-, rijks- en gemeentepolitie, welke mede met het oog op het oprich ten van bewakingskernen nodig is, kan worden verwacht. Evenzo een algemene maatregel van be stuur voor de bevorderings- en bekwaamheidseisen voor de be- roepspolitie en een regeling van de geneeskundige verzorging van gepensionneerde politie-ambte- naren en hun gezinnen. Tenslotte heeft de Nederlandse kampeerraad ter voldoening aan een daartoe strekkende uitnodi ging een ontwerp-kampeerwet samengesteld. Aan de hand van De gedragsregels voor de be volking met betrekking tot de zelfbescherming zijn in een ver gevorderd stadium van voorbe reiding. Deze maatregelen zijn in het algemeen van zodanige aard, dat zij na afkondiging van de gedragsregels in korte tijd kunnen worden geëffectueerd. Het zes-jarige Italiaanse meis je Ginette Cohen, dat verleden week bij Alexandrië door een verdwa'alde kogel in het hoofd werd getroffen, is Maandag in Oxford (Engeland) geopereerd Haar toestand is „bevredigend" Het meisje werd, nadat zij was gewond, dank zij samenwerking van Egyptische, Britse en Ita liaanse autoriteiten en de wereld gezondheidsraad per vliegtuig overgebracht naar Engeland. Zij was door de kogel getrof fen, toen zij, met haar vader op weg naar Alexandrië, een gebied passeerde, waar Egyptische mi litairen oefenden. Wij zijn in de stad van „de Vliegende Hollander" geweest. We hebben op de dijk gestaan maar het spookschip niet gezien Misschien was het te mooi weer. Ook hebben wij geen schepen met kleine vuurmondjes, die uit schietgaten steken, gezien. Wat wij wèl zagen, waren schepen, van zeekastelen tot eenvoudige binnenvaartuigen, die Terneuzen binnenvielen of passeerden. Ter- neuzen biedt inderdaad altijd bedrijvigheid En de scheepvaart is de trots van de Terneuzenaars. Geen wonder, want Terneuzen is de derde zeehavenplaats van ons land, één der meest bevaren havens voor de binnenscheep vaart, bezit de derde binnen- vaartvloot (N.V. „De Hoop van ons land en is de toegangs poort voor België en Frankrijk. Maar ondanks deze trots is er ook bezorgdheid. Bezorgdheid voor de toekomst van de haven. Want hoewel het kanaal van Terneuzen naar Gent een zeer druk bevaren scheepvaartweg is, komt er helaas slechts een te klein deel van deze drukte aan Terneuzen zelf ten goede. Wie de moeite doet een land kaart voor zich te nemen en daarbij de grenzen wegdenkt, moet wel tot de conclusie komen dat de haven van Terneuzen met zijn enorm achterland ruime perspectieven biedt, toch zeker als transitohaven. Maar die gren zen, zie je. Die staan nu net een gezonde ontwikkeling van de haven van Terneuzen in de weg. En denkt U nu heus niet alleen de rijksgrenzen! Neen! Ook de provinciale grenzen. Want praat U maar eens met hen die er ver stand van hebben. Deze zeggen: „Ze gunnen Terneuzen noch van Zuid, noch van Noord zelfs de kruimeltjes; nog niet die onder de tafel vallen! Of het moeten kruimeltjes zijn met een beden kelijk luchtje aan." (Schepen, die, wegens de gevaarvolle lading, de rode vlag in top voeren). Oostsluis 1950 1951 1952 53 t/m Juli) Totaal: 53 (t/m Juli) 23.009 in tonnen 3.213.301 4.317.644 4.276.634 2.529.158 3.321.655 2.969.429 3.634.037 1.967.971 3.272.672 3.970.313 4.105.127 2.430.164 9.807.628 11.257.386 12.015.798 6.927.293 SCHOLIER BIJ VERKEERS ONGELUK GEDOOD. Te West-Blokker is de 12-jari- ge scholier Gerard Botman bij een verkeersongeluk om 't leven gekomen. De jongen fietste met enige vriendjes van zijn school te' Hoorn naar huis toen zijn stuur in aanraking kwam met dat van de naast hem rijdende jon gen. Hij viel met zijn hoofd tegen de bumper van een passerende vrachtauto en was op slag dood. Algemene tendenz: 1951/1952 binnenscheepvaart beweegt zich, zowel wat aantal schepen als de tonnenmaat be treft, in stijgende lijn. De zeevaart stijgt in aantal schepen, doch de tonnage houdt daar geen gelijke tred mee, i.v.m. het verschijnen van kleinere schepen coasters TERNEUZEN BEVRACHTINGSCENTRUM VAN ZEELAND. Nu handel en scheepvaart zich in deze dagen terecht hebben in gezet voor het behoud van het bevrachtingscommissariaat te Terneuzen, kan het zijn nut heb- Hoewel de sportieve activiteit van de Nederlandse radio-ama teurs welbekend en graag gezien is en zij zich waarschijnlijk ook thans reeds spitsen om hun steentje bij te dragen bij de a.s. bijzondere Christchurchvlucht, moet hun ongevraagde medewer king, naar men aan het A.N.P. van de zijde der K.L.M. mede deelt, toch met stelligheid van de hand gewezen worden. Ten eer ste heeft het vliegtuig, dat aan deze vlucht deelneemt, noch de gelegenheid, noch de vrijheid om over een der kanalen, die aan de radio-amateurs zijn toegewezen, uit te zenden of op deze kana len met de amateurs in Neder land contact op te nemen. Het zal duidelijk zijn, dat de radio-telegrafisten aan boord zelf voortdurend berichten op de route etc. zullen moeten verza melen en dat zij verder uitslui tend contact met het moederland opnemen via de officiële kanalen Ten tweede zullen de berichten met het moederland over en weer kortheidshalve uiteraard in code worden uitgezonden, zodat radio amateurs aan het meeluisteren niets zouden hebben. Voor de goede orde moet hier aan toegevoegd worden, dat aan radio-amateurs wettelijk verbo den is om zowel opgevangen be richten wereldkundig te maken, als om zich op de officiële kana len in eventuële radio-correspon dentie te mengen. De meest spor tieve daad, die radio-amateurs tijdens deze vlucht dus kunnen verrichten is, aldus de K.L.M., het zich ten enenmale onthouden van enige zogenaamde inmen ging. De berichten over het ver loop van de vlucht en de positie van het vliegtuig zullen met de grootst mogelijke spoed door de K.L.M. zelf worden bekend ge maakt. Een sprekend voorbeeld is de overslag van steenkolen, bestemd voor België. Tot voor kort was dit te Terneuzen mogelijk. Thans niet meer. Hoewel dit voor de Belgische importeur goedkoper was, heeft de Belgische regering hier een chauvinistisch stokje voor gestoken. Zij weigert thans de Belgische importeur n.l. een invoervergunning en betaalt hem de hogere vrachtkosten terug. Naar eerst thans kan worden vastgesteld, zijn er tamme konij nen, die een grote weerstand, zo geen volledige immuniteit bezitten tegen de vreselijke ko- nijnenziektee, de myxomatose. In Frankrijk is vastgesteld, dat konijnen van zuiver ras het meest vatbaar zijn voor de ziekte. Diverse kruisingen brengen het er beter af, doch het schijnt niet altijd aan de soort kruising te liggen, veeleer aan de natuur lijke sterkte van de dieren. Het komt hier herhaaldelijk voor, dat een hok konijnen wordt aan getast door de myxomatose en in weinige weken de helft of meer der langoren zijn uitgeroeid. De mede-hokbewoners kunnen het er echter levend afbrengen en geen enkel ziekteverschijnsel vertonen. Proeven hebben aan getoond, dat zieke dieren onmid dellijk moeten worden verwijderd en gedood. Men doet inderdaad het best de kadavers te ver branden. Afdoende is ook diep In geautoriseerde bewerking uit het Amerikaanse door E VEEGENS—LATORF. 39) Nadruk verboden. Toms moeder leerde hem altijd vechtpartijen te vermijden. En niet alleen zijn moeder. In iedere ruzie zowel van volwassenen als van kinderen, werd de partij die „het eerst de hand ophief" ver oordeeld, ongeacht wat de aan leiding was. Was Ziffy dus een goede Amerikaan?" Tom begreep het niet goed. Misschien, dacht hij, zou het Amerikaanse volk Gouverneur Ziffy er uit gooien. En hij was een beetje opgelucht. Eens bracht Daiko een tweetalige uitgave van de Confuciaanse Vier Boeken mee naar huis, met de Chinese tekst op de bovenste helft van iedere bladzijde en de Engelse vertaling op de onderste helft. Niemand van de familie had de leerstukken van Confu cius eigenlijk gelezen. De vader had Daiko gezegd ze te lezen toen hij een jaar of dertien was. Maar de vader zelf kon ze niet lezen en kon het hem niet leren en Daiko wierp er een blik in en begreep er niet veel van. Het was alle maal „Confusius zegt". Soms was het kennelijk verstandige taal, maar soms scheen het zinneloos. Yiko had er niet de minste be langstelling voor en raakte het nooit aan. Maar nu lichtten de ogen van de vader op toen hij het boek zag. ,Laat Tom het lezen. Er staan heel wijze lessen in. Het leert je een gentleman te zijn. En Eva, jij moet het ook lezen." Het boek was een grote rari teit in de familie. Het zei een heleboel dingen over zelfbeheer sing en ritueel en welwillendheid en rechtschapenheid, die niet meer dan woorden voor de kin deren waren, zelfs met behulp van Engels. Het was ook een slechte vertaling, die zo geleerd en onbegrijpelijk mogelijk was. Eva keek er een paar keer in en stelde er verder geen belang in. Haar oordeel luidde: „Confu cius zegt een massa dingen al lemaal over heren. Een heer doet dit, een heer doet dat. Helemaal niets over dames. Confucius heeft geen belangstelling voor dames en ik heb geen belangstelling voor hem. Ik ga hem niet lezen.' Tom worstelde met het boek en vond het erg vervelend. De aphorismen waren vreselijk saai. De meerwaardige man zoekt de schuld bij zichzelf; de minder waardige man bij anderen. Dit was niet om door te komen. Het Boek van Mencius was een beetje beter. Het had langere passages, en er was er een in het begin waar Tom uit opmaakte, dat de koning van Chi een eigen park had van zeventig vierkante li en Mencius vond, dat de koning er openbaar park van moest maken en zijn genoegens met het volk delen. Mencius zei, dat de stropers in het koninklijke woud werden doodgemaakt en dat was alsof er ëen val van zeventig vierkante li midden in het ko ninkrijk was geplaatst om zijn volk in te vangen." Dit begreep Tom en vond hij leuk. Hij kwam er nooit achter of de koning er wel of niet een openbaar park van maakte. Waarschijnlijk niet. Toen keek hij ook het boeK niet meer in. Op een avond zei de vader: Tom, ik zie je niet in de „Vier Boeken" lezen." „Ik vind er niets aan. Een broeder moet broederlijk zijn, een vrouw moet vrouwelijk zijn, een vader vaderlijk, een vriend vriendelijk. Dat spreekt toch vanzelf!" „Wel, ik kan het je niet leren. Confucius was de grootste wijze. Alle geleerden bewonderden hem. Misschien moet je eens een Chi nese leraar hebben. Zegt hij er geen heel wijze dingen in?' „Ik weet het niet." Tom ging naar zijn mierennest HOOFDSTUK 8. 1. In de loop van het jaar kreeg Tom de baard in zijn keel. Het was ongeveer in die tijd, dat hij zich voor meisjes begon te inte resseren. De wereld veranderde van diepte en afmetingen. Zij werd groter, beter, gecompliceer der en interessanter dan te vo ren. Hij kreeg 'n vaag gevoel, dat hij naar iets verlangde, iets miste. Zijn vissenogen en z'n mierennest interesseerden hem niet meer. Hij leerde, dat er iemand was, die God heette en die de bron van alle kracht en het geheim van het heelal was. Flora sprak dikwijls over God soms in de zin van een bestaand wezen en soms als een Engels^ spreekwijze, die niets met gods dienst uit te staan had. Flora ging Zondags geregeld naar de Italiaanse kerk in de Chinezenwijk en soms ging Daiko met haar mee. Naar bijzondere dientsen en naar de Heilige Hoogmis ging zij altijd alleen. De Fongs wisten best, dat Amerika nen zijn en dat Christenen in God geloven. Daar hoefde niet over gepraat te worden. Het zou vreemd zijn als Amerikanen niet aan God geloofden. Flora hoefde hen niet van het bestaan van God te overtuigen. I (Wordt vervolgd.) begraven. Pas als vogels of andere dieren bij de cadavers kunnen komen, bestaat kans op besmetting van het terrein. Het is nog niet bewezen, dat in de grond levende dieren de ziekte kiemen overbrengen. Indien een der hokbewoners wordt aangetast en -men het dier in het hok temidden der andere konijnen dood laat gaan, kan men er van overtuigd zijn, dat het hele hok er aan gaat. Indien het zieke konijn evenwel wordt afgemaakt en de andere dieren naar een vers hok worden ge bracht, bestaat er een kans, dat er nog iets overblijft. Deze die ren zijn vaak wel kiemdragers, die weer andere kunnen besmet ten. Hun bloed blijft evenwel de kiemen meester. In zekere zin zijn ze dus steriel. Overigens is er nog veel onbe kend. De preventiefwerkende entstof van het instituut Pasteur schijnt in vele gevallen uitste kende resultaten te hebben ge boekt, in andere, gevallen vol komen te hebben gefaald. Mis schien waren in deze laatste ge vallen de konijnen al aangetast voor ze werden geënt. De incu batietijd duurt n.l. vijf tot zeven dagen. Ook hazen vertonen wei nig bevattelijkheid voor de my xomatose. De Fransen, die aanvankelijk vreesden, dat de myxomatose alle wilde en tamme konijnen finaal zou uitroeien, denken er nu wat optimistischer over. Er zullen wilde en tamme konijnen over blijven en de jacht kan doorgaan Bovendien worden in het buiten land dusdanig goede en snelle maatregelen genomen, dat de ziekte zal worden ingedamd. Als de Fransen zelf direct na het uitbreken der epidemie maatre gelen hadden genomen, zou de myxomatose België, Nederland en Duitsland nimmer hebben be reikt. Maar enfin, gedane zaken nerhen geen keer! De Italiaanse regering is be reid politieke gevangenen ver oordeeld wegens misdaden be gaan voor 18 Juni 1946, amnes tie te verlenen, hetgeen bete kent, dat de meeste collabora teurs die no-g in gevangenschap verblijven, waarschijnlijk zullen worden vrijgelaten, zeven jaar na de beëindiging der vijande lijkheden in Italië. De regering van premier Pella heeft het parlement het amnes. tiebesluit ter goedkeuring ge durende de komende zitting, die deze week wordt gehouden, toe gezonden. Onder de amnestie zullen ook vallen veroordeelden wegens een aantal misdrijven met een ma ximumstraf van drie jaar en ge vangenen veroordeeld tot maxi maal vijf jaar gevangenisstraf wegens geweldpleging, fraude d. bij verkiezingen. O.m. zul len echter veroordeelden wegens misdrijven tegen de staat en wegens militaire en financiële misdrijven geen amnestie krij gen. Levenslange gevangenisstraf fen van „politieke gevangenen" voor het merendeel collabo rateurs en overijverige (meestal communistische) partisanen zullen tot veertien jaar en ge vangenisstraffen van meer dan twintig jaar tot twee jaar wor den verminderd, terwijl gevan genisstraffen in deze categorie van minder dan twintig jaar zullen worden kwijtgescholden. Een officiële commentator heeft in een uitzending van radio-Te heran verklaard, dat Mossadeq ter dood moet worden veroor deeld, aangezien hij de grondwet heeft geschonden door niet te ge hoorzamen aan het bevel van de sjah, waarbij hij werd afgezet en vervangen door generaal Zahedi Mgr. Kaczmarek. bisschop van Kielce, is door een Pools militair gerechtshof te Warschau veroor deeld tot 12 jaar gevangenisstraf, aldus heeft radio-Warschau om geroepen. Zijn voornaamste me deplichtige, pater Jan Danilewicz, kreeg 10 jaar. De 58-jarige bisschop stond met drie geestelijken en een klooster zuster terecht, beschuldigd van spionnage en tegen de staat ge richte propaganda. De beide andere geestelijken, Dabrowski en Widlak, werden veroordeeld tot resp. 9 en 6 jaar gevangenisstraf en de klooster zuster Niklewska tot 5 jaar. Het hof besloot echter haar on middellijke invrijheidsstelling te gelasten gezien de tijd, doorge bracht in voorarrest. Ook voor de andere veroordeel den geldt aftrek van voorarrest en tevens recht van beroep. In de aanklacht tegen mgr Kacz marek was gezegd, dat hij op zich had genomen spionnage te organiseren en inlichtingen over alle aspecten van het leven in Polen, alsmede economische en militaire inlichtingen te verschaf fen aan de Amerikaanse geheime dienst, hetzij direct of via het Vaticaan. Naar te Bern wordt verklaard, beschouwt de Zwitserse politie de zaak-MacLean als afgedaan. Het is niet juist, zo voegt men hieraan toe, dat de politie van Genève of die van het kanton Vaud mevr. Dunbar, de moeder van mevr. MacLean, opnieuw zou willen ondervragen. De politie van Genève heeft bij haar onderzoek talrijke inlichtin gen gekregen betreffende buiten landers, onder wie Tsjecho-Slo waken, die het vertrek van mevr MacLean zouden hebben voorbe reid of bevorderd. Al deze in lichtingen zijn echter gebleken zonder grond te zijn, aldus de Zwitserse politie.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2