In de komende 3 jaar: 174.000 woningen Ordeverstoringen in Atjeh Senator Watkins sprak met minister Suurhof over emigratie Geen offer te groot voor de vrijheid! Geen ernstige schade op Schouwen-Duiveiand Stormachtig begin van de herfst De krijg,sgevangenenkwestie De gevluchte Noordkoreaanse piloot DEFLYING ENTERPRISE' Poolse „Mig" bij uitwijk- poging neergeschoten? WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAANSTANDEN 58.000 per jaar WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1953. 8e Jaargang No. 2953. Belgisch atoomcentrum? Verblijfplaats van Beria 4.200 3.450 4.500 11.400 18.300 9.900 25.200 36.900 1.500 15.000 2.300 Verenigde Naties Aioomproevenin Australië Frankering bij Ai annement: Terneazen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè. 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cenïj iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adrec Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uut Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De Noordelijken hebben mee gedeeld, dat zij 20 niet-jKorea- nen gevangen houden, die wei gerden te repatriëren. 19 Van hen zijn Amerikanen en één is een Brit. Volgens de Noordkoreaanse piloot, die Maandag in een Mig straaljager naar Zuid-Korea is gevlucht, hebben Sowjetrussi- sche piloten in de Koreaanse oorlog meegevochten. Op een persconferentie te Seoel zeide hij, dat de Noorde lijken „nog steeds Migs en bom menwerpers in Noord-Korea binnenbrengen". De bestuurder, die zeide 22 jaar te zijn maar „om veilig heidsredenen" weigerde zijn naam te noemen, voegde er aan toe, dat hij sinds 1950 het plan had gehad naar Zuid-Korea uit te wijken. Dit was thans op een oefenvlucht van de basis Pjongjang uit gelukt. Hij had niets geweten omtrent de 100.000 dollar, die waren uitge loofd voor het overbrengen van de eerste onbeschadigde Mig. „Ik stel geen belang in geld. Ik wilde slechts ontsnappen", zeide hij. De agent van het Italiaanse bergingsvaartuig „Rostro" heeft te Oostende meegedeeld, dat de „Rostro" in Augustus nog een half millioen gulden aan waar depapieren uit de „Flying En terprise" aan land had ge bracht. Eerder was reeds een aanzienlijk bedrag aan Ameri kaanse en Britse bankbiljetten geborgen. Wegens slechte weersomstan digheden heeft de „Rostro" ver dere pogingen moeten opgeven, aldus de agent. Volgens het Westberlijnse anti-' communistische inlichtingenbu- bureau „West" hebben drie Rus sische straaljagers van het type „Mig-15" op 13 September bij de monding van de Peene een Poolse straaljager van hetzelfde type neergeschoten, die trachtte naar he+ Westen uit te wijken. Het Poolse toestel, dat kwam uit de richting Anklam in Pom- meren, was door de Russische jagers verscheidene malen ge troffen voor het het wateropper vlak raakte en ontpofte, aldus dit bureau, dat verklaringen van ooggetuigen uit Oost-Duitsland aanhaalde. Naar de „Vooruit" uit goede bron verneemt zal nabij Mol (prov. Antwerpen) een Belgisch centrum voor atoomenergie wor den gebouwd. Hier zullen een eerste reactor en later een secun daire reactor en andere atoom installaties worden opgericht, die Belgische industrieën van atoom energie moeten voorzien. De gronden waarop de installaties worden opgericht, zouden zich bevinden op het koninklijk do mein van Rethy, aldus dit be richt. De Amerikaanse vice-president Nixon heeft te New York ver klaard reeds ongeveer een maand geleden geruchten te hebben ge hoord, volgens welke Beria uit de Sowjet-Unie zou zijn ont snapt. Hij wist niet in hoeverre deze geruchten op waarheid be rusten. Nixon zei, dat de betrok ken diensten een onderzoek in stellen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken wilde geen commentaar leveren, maar in regeringskringen is men ge neigd met de zaak te spotten. De „Washington Post" vindt 't ongeloofwaardig, dat Beria mat de Amerikaanse regering contact zou opnemen via agenten van McCarthy's subcommissie. Volgens de te San Diego in Ca- lifornië verschijnende „Morning Union", welk blad beweert con tact te hebben met dezelfde per soon, waarmee McCarthy in ver binding staat, wordt aangeno men, dat één der mannen, die Be ria zouden vergezellen, de hoog ste functionaris op het gebied der atoomenergie in de Sowjet- Unie is. In de periode 19541956 zullen in afwijking van het oorspronke lijke woning bouwprogramma 174.000 in plaats van 165.000 wo ningen worden gebouwd, of wel 58.000 per jaar. De verdeling van de provinciale contingenten is gebaseerd op een woningbehoef teraming voor de provincies. Deze ramingen vallen in on derdelen uiteen: n.l. die van de toeneming van de woningbehoef te door natuurlijke bevolkings groei zonder vestiging en ver trek; .vervolgens de invloed van vestiging en vertrek binnen en buiten de landsgrenzende be hoefte aan krotopruiming en sa nering en tenslotte de raming van het in te lopen woningtekort. In acute gevallen kan voor schot worden gegeven, bijv. met het oog op onmisbare arbeids krachten bij industriële ontwik keling. De provincies zullen voor mi gratie binnen de eigen grenzen een reserve dienen aan te hou den. De provinciale besturen im mers verdelen de toegewezen contingenten over de gemeenten. In zijn toelichting op de verde ling van de woningcontingenten, zei minister Witte o.m.: Hoewel het woningtekort noopt tot een beperking van de sane ring en de vervanging van oude en vervallen woningen tot de meest noodzakelijke gevallen, is gedurende het tijdvak 19541956 voor dit doel een contingent van 12.000 woningen beschikbaar ge steld. Dit betekent een verdub beling van het aantal van 6000 vervangingswoningen voor de jaren 19511953. HET WONINGTEKORT. Het aantal woningen, dat be schikbaar blijft voor het inlopen van het tekort, wordt verkregen döor het totale aantal te verde len woningen te verminderen met de voor de eerder genoem de ramingsonderdelen benodigde woningen. Voor de verdeling over de pro vincies is uitgegaan van de re cente woningtekorten der ge meenten. Daarbij is een bereke ningswijze gevolgd, waaraan een progressief verdelingsbeginsel ten grondslag ligt. Dit beginsel houdt in, dat aan de grotere relatieve woningte korten meer gewicht wordt toe gekend. Voorts is een progressief ver delingsbeginsel toegepast, waar bij gemeenten met de grootste procentuële woningtekorten rond 46 en gemeenten met de kleinste tekorten circa 13 van hun totale tekort kunnen inlo pen. DE PROVINCIALE WONING CONTINGENTEN. De provinciale woningcontin genten van 1 Januari 1954 tot 1 januari 1957 zijn vastgesteld in overleg met vertegenwoordigers van Gedeputeerde Staten en van grote en kleine gemeenten. Zij luiden als volgt: Totaal (in Provincie afgeronde cijfers Noord-Brabant 22.500 Groningen Friesland Drenthe Overijssel Gelderland Utrecht Noord-Holland Zuid-Holland Zeeland Limburg N.O. Polder Reserve v. mi gratie en ver vanging Gemiddeld per jaar 7.500 1.400 1.150 1.500 3.800 6.100 3.300 8.400 12.300 500 5.000 700 19.500 6.500 Nederland 174.000 58.000 In de bovengenoemde richt- contingenten zijn begrepen de woningen, die met herbouwfi- nanciering zullen worden ge bouwd. Voor het jaar 1954 kan worden gerekend op herbouw van de onderstaande aantallen woningen: Groningen 45; Friesland 0; Drenthe 0; Overijssel 300; Gelder land 1750; Utrecht 0; Noord-Hol land 1200; Zuid-Holland 4000l; Zeeland 300; Nrd.-Brabant 800; Limburg 800. Totaal 9195. 1). incl. Rotterdam 2200, incl. Den Haag 1000. Aan de daarvoor in aanmer king komende provincies zijn uit de centrale reserve de volgende toewijzingen verstrekt ten be hoeve van migratie-correcties gedurende de eerste helft van het jaar 1954: 1 Friesland 50; Drenthe 100; Gel derland 75; Utrecht 200; Zuid- Holland 75; Nrd.-Brabant 100; Limburg 100. Totaal 700. Nevensdien valt dus een con tingent van 1500 woningen voor de wederopbouw in de rampge bieden. In zijn toelichting zei de mi nister, dat de beperktheid van de materiële en financiële middelen het toekennen van faciliteiten aan de woningbouw voor het overwinnen van de woningnood nog beperkende regelen nodig maakt. Ook het beschikbaar zijn van de aantallen bouwvakarbei ders houdt een limiet in, die niet overschreden kan worden zonder tot ongewenste spanningen en ontoelaatbare prijsverhogingen te geraken. Niet slechts met de landelijke, doch ook met de regionale capa citeiten der arbeidsmarkt moet rekening worden gehouden. Hij acht het een eis van goed beleid de beschikbare middelen (800 millioen) voor de bevordering van de woningbouw zó te verde len, dat zij een optimaal rende ment leveren, hoewel daarbij weer vermeden dient te worden, dat bepaalde gebieden op onge motiveerde wijze worden bevoor deeld. Men heeft gestreefd naar een zo evenwichtig mogelijke verde ling. In dit verband acht de mi nister het gewenst, dat van ge meentewege en door opdrachtge vers een zo groot mogelijke spreiding van het aanvangen van bouwwerken wordt bevor derd. Op een vraag antwoordde mi nister Witte categorisch, dat de komende huurverhoging niet zal leiden tot het naar beneden schroeven van de premierege ling. De voorgenomen verhoging immers zal gemiddeld 141 per cent zijn van de huren van 1940. Eerst als deze een percentage van 165 zouden hebben bereikt, zou van verlaging van premie sprake kunnen zijn. De huurverhoging zal wel enig effect hebben op de bijdragen voor de herbouwwoningen. Het onrendabele deel van de bouw sommen voor deze woningen wordt immers kleiner, waardoor de bijdragen ook zakken. De mi nister is niet voornemens het contingent van 7000 woningen voor herbouw te verhogen. De minister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suurhof, ontving Maandag de Amerikaanse sena tor voor Utah, de heer Arthur V. Watkins. De heer Watkins is als republikeins senator lid van de immigratiecommissie. De 66- jarige politicus maakt een oriën tatiereis door Europa en zal als waarnemer bij de internationale conferentie over het vluchtelin genvraagstuk, die in October te Venetië gehouden wordt, aanwe zig zijn. Senator Watkins verklaarde tij dens een persconferentie, dat hij met minister Suurhof voorname lijk gesproken heeft over de tij delijke verlichting van de Ame rikaanse immigratiewetgeving. Door deze regeling, kunnen bin nen drie jaar ook uit Nederland 2000 personen,die familieleden in de Ver. Staten hebben, immi greren boven het normale jaar lijkse aantal. Bovendien zullen in deze periode 15.000 Nederlanders, die als vluchtelingen kunnen worden beschouwd, naar Ame rika verhuizen. Daartoe zijn vooral scherpe voorwaarden op politiek gebied gesteld. Tijdens het persgesprek kwa men twee punten over de laatste categorie voornamelijk in discus sie. Op een reeks vragen ant woordde senator Watkins o.m. „dat getroffenen door de waters nood van Februari j.l. als vluch telingen kunnen worden be schouwd, zelfs al zijn zij voor lopig weer aan werk en onderdak geholpen. De tweede categorie omvat de Indische Nederlanders, die om politiek-economische redenen uit Indonesië zijn vertrokken. Men is in Amerika bereid het voorbije Indonesisch-Nederlandse conflict als een oorlog te beschouwen, waardoor de teruggekeerde Indi sche Nederlanders als oorlogs slachtoffers kunnen worden be schouwd. Voorwaarde is, dat de immigrant van Nederlands-eth- nische afstamming is. De senator kon een niet geheel scherp om schreven definitie van deze voor- In Atjeh deden onbevestigde berichten de ronde, volgens wel ke op 3 plaatsen in Atjeh, na melijk Langsa, Lho Seumawe en Leulaboh ordeverstoringen heb ber. plaats gevonden. Volgens het dagblad „Meyde- ka" zouden een aantal leden van de gewapende macht bij de ordeverstoringen betrokken zijn geweest. In een hoofdartikel schrijft het blad over Atjeh. „De situatie in Atjeh is niet bevredigend. Men mag aannemen, dat er een toestand is ontstaan, welke niet meer door de regering wordt beheerst. Atjeh werd allang stiefmoederlijk behandeld. De regering zal repressief moeten optreden en wij weten niet, hoe Het hoogste geloof van onze maatschappij is het geloof in de waardigheid en vrijheid van de individuele persoon, aldus heeft president Eisenhower in een te Boston tijdens een diner van de republikeinse partij gehouden toespraak gezegd. De president gaf een opsomming van hetgeen tijdens het bewind van zijn repu blikeinse regering was gedaan aan steunverlening aan het bui tenland en aan maatregelen op binnenlands gebied, zoals prijs- stabilisatie, sociale zorg, bevorde ring van productiviteit en arbeids recht. Zinspelend op de „verschrikke lijke vernietigingswapenen waar mee de vijanden der vrijheid zijn toegerust", zeide Eisenhower, dat hierop slechts één antwoord past: Geen offer, geen arbeid, geen belasting, geen dienst is te zwaar voor ons om een logische en noodzakelijke verdediging van onze vrijheid in stand te houden. Eisenhower vraagt de Ame rikanen cm winterkleding voor Oost-Duitsland. De president heeft Dinsdag het Amerikaanse volk gevraagd door particuliere organisaties bij te dragen tot het verschaffen van winterkleding aan de bevolking van Oost-Duitsland. In een door het Witte Huis te Washington gepubliceerde brief van de Westduitse bondskanselier Adenauer aan Eisenhower vroeg Adenauer om warme kleding voor Oost-Berlijners en Oost- Duitsers. Agenda-commissie van de V. N. verwerpt het Sowjet- verzoek. De agendacommissie heeft het Sowjet-verzoek om het debat over de politieke conferentie voor Korea te heropenen in de alge mene vergadering verworpen met 11 tegen 2 stemmen bij één onthouding. Het standpunt van de Sowjet- Unie werd slechts gesteund door Polen. Zuid-Slavië onthield zich van stemming. Mevrouw Vijaja Laksjmi Pandit van India nam als voorzitster niet aan de stem ming deel. dan de gevolgen zullen zijn. West-Java werd een probleem; daarna ZuidjCelebes en West- Borneo en nu Atjehaldus het tlad. Leger en politie te Kotaradja zijn sedert Zondag geconsigneerd aldus telegrafeerde de speciale correspondent van Aneta uit de hoofdstad van Atjeh. Maandag ochtend is te Kotaradja door eèn mobiele brigade van het leger en door de politie gepatrouilleerd. De politie heeft medegedeeld, dat zij nog niet over de toestand in het gehele gebied volledige gegevens heeft verkregen. Het patrouilleren te Kotaradja heeft de bedoeling te tonen, dat leger en politie op hun hoede zijn, zo deelde men mede. Op het telefoonkantoor te Ko taradja vernam de correspon dent van Aneta, dat de telefoon verbindingen van Kotaradja met het oostelijke deel van Atjeh nog slechts werken tot Idi. De ver binding met de plaatsen verder op, tussen Idi en Medan, is van Kotaradja uit verbroken, het geen sedert 21 September ook het geval is tussen Kotaradja en Sigli. Ook de verbinding met Lhonga is verbroken, evenals de telegraafverbinding tussen Me dan en Kotaradja. Het hoofd van de spoorwegen in Atjeh, de heer Chatib, deelde mede, dat de trein van Idi naar Lhok Seumawe en de trein van Pangkalan Susu naar Lhok Seumawe, die Zondagavond te 19.00 uur in Kotaradja hadden moeten aankomen, te midder nacht nog binnen waren. In een goederenwagen van de sneltrein tussen Lhok Seumawe en Kota radja is Zondagavond ingebro ken, waarbij uit een geldkist van de spoorwegdienst 13.000 rupiah werden gestolen. Maandagoch tend kon de sneltrein naar het zuiden niet vertrekken, doordat 11 km buiten Kotaradja de rails op drie plaatsen bleken te zijn opgebroken. De autoriteiten hebben tot de bevolking een aansporing ge richt om rustig te blijven en tot de ambtenaren om hun werk zaamheden normaal te blijven verrichten. De correspondent van Aneta te Medan meldt nader, dat in verschillende plaatsen in Atjeh de bevolking, die vlaggen met een maansikkel op een groen veld meevoerde (een soort Isla- De felle wind van Maandag en Dinsdag heeft voor Schou wen-Duiveiand weliswaar moei lijkheden met zich gebracht, maar ernstige schade is tot dus verre niet gemeld. De werk zaamheden aan het dijkherstel bij Ouwerkerk, Schelphoek, en andere plaatsen moesten, naar men zich kan voorstellen, volledig worden stilgelegd. Op verscheidene plaatsen zijn ge deelten van de pas aangebrachte klei weggeslagen. Bij Schelphoek is het werk nu zover gevorderd, dat men de ringdijk binnen 14 dagen water dicht hoopt te hebben, waarna men met het leegpompen van de 9000 ha grote polder Schouwen zal kunnen beginnen. Doen zich geen verdere moeilijkheden als gevolg van de slechte weersom standigheden voor, dan zal men deze plannen wel kunnen uit voeren. RAMFAARTSE DIJK. De Rampaartse dijk, welke de polder Oosterland en Sirjans- land van het buitenwater af sluit, heeft het gehouden. Men heeft zich in de dorpen Ooster land en Sirjansland in de nacht van Maandag op Dinsdag niet op zijn gemak gevoeld, omdat deze dijk nog slechts zwak is, doch in elk geval hebben zich geen moeilijkheden voorgedaan. VRIJDAG A.S. SPRINGTIJ. In Zierikzee ziet men met enige spanning het springtij van a.s. Vrijdag tegemoet. De nor male waterstand zal dan vol gens de getijtafels reeds vrij hoog zijn, namelijk 1.90 meter N.A.P., terwijl te verwachten is, dat bij aanhoudende storm, de ze stand zal worden opgevoerd. Men heeft maatregelen getrof fen om door vloedplanken en afdammingen het water bij ab normaal hoge stand een tijdig halt te kunnen toeroepen. Deze maatregelen zijn ook wel nood zakelijk, omdat het water door de om de stad gelegde nooddam er niet meer uit zou kunnen, wanneer het via de haven de binnenstad zou zijn binnengelo pen. BE BOOT VERBINDINGEN. Het ruwe weer drukt in vrij ernstige mate zijn stempel op de bootverbindingen met het vas teland. Reeds Maandagavond moest de dienst Zierikzee Burghsluis worden gestaakt. Men maakt hiervoor nu gebruik van de gebrekkige wegverbin ding met de Westhoek van Schouwen. De dienst ZierikzeeKatse- veer van de provinciale stoom- bootdienst functionneert vrij normaal. Alle diensten, ook de nachtdiensten^ werden uitge voerd. Ook de dienst Zierikzee-Anna Jacobapolder gaat gewoon door, doch de boot neemt geen vracht wagens mee. Als gevolg daarvan concentreert zich het gehele autovervoer op de verbinding met Katseveer, welke hierdoor overbelast is. mietische vlag) en gewapend was met slag- en steekwapens (rentjongs, klewangs en mes sen) aanvallen heeft gedaan op politiekazernes te Langsa, Lhok Seumawe, Single en Molabo ten einde wapens te veroveren. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Ook van Medan uit zijn naar Atjeh de telefoon- en treinver bindingen verbroken. De regen ten van Langsa, Sigli en Taken- gon bevinden zich te Medan, waarheen zij zich met hun- roe rende eigendommen hebben be geven. De majoor Prajatna heeft voor de zender te Kotaradja een rede gehouden, waarin hij er bij de bevolking op aandrong rustig te blijven. Hij zeide dat er blijk baar mensen zijn, die een staat in de staat willen vormen. waarde geven. Naar zijn persoon lijke mening echter kunnen zij, die een Nederlandse vader en een Indonesische moeder hebben, als van Nederlands-ethnische af stamming worden beschouwd. De overbevolking van ons land beschouwt de senator niet als „een nationale ramp", zoals de recente watersnood. „Het is uw zaak", zo zeide hij, „of u het ge bod „gaat heen en vermenigvul digt u" wilt volgen. Hetgeen al lerminst wil zeggen, dat wij niet graag Nederlandse immigranten (en speciaal landbouwkrachten) willen hebben. Daarmee hebben de Ver. Staten de beste ervarin gen. U moet echter begrip hebben voor de bevolkingssituatie in ons land", zo vervolgde senator Wat kins. „Wij hebben thans 160 mil lioen inwoners en over 20 jaar 200 millioen. Ons landbouwareaal is, mede door watergebrek in di verse streken, beperkt en ook aan de werkgelegenheid in de indus trie zijn grenzen. Een voorzich tige immigratie-politiek is nood zakelijk voor de Ver. Staten". Ten aanzien van het vluchte lingenvraagstuk verklaarde sena tor Watkins o.m., dat de Ver. Staten niet alleen in staat zijn om voor de 10 millioen vluchte lingen in de wereld een oplossing te vinden. Deze vergt internatio nale samenwerking. Gaarne zag senator Watkins de tien op het vluchtelingengebied werkzame organisaties versmolten. „Wij zijn in ons land zeer be gaan met het lot der vluchtelin gen", zo zeide de heer Watkins tenslotte. „Wij zullen alles doen, wat in ons vermogen ligt, on> hulp te bieden. Aan ons kunnen, zijn mede door het zware bewa peningsprogramma, echter gren zen". De Australische minister van Bevoorrading, Beale, heeft ver klaard, dat de a.s. proeven mot Britse atoomwapens niet zullen worden gehouden op het proef- terrein voor raketten te Woome- ra, maar ergens in midden-Au- stralië, ver buiten de huidige reikwijdte van het proefterrein. 70.000 SIGARETTEN ONTVREEMD. Aan boord van een Nederlands m.s. is in Maart j.l., toen dit schip in Beiroet lag, een omvang rijke diefstal gepleegd. Van de lading werden in totaal 70.000 si garetten ontvreemd en ook ble ken er twee dozen met penicilli ne te zijn verdwenen. Een voor lopig onderzoek wees toen uit dat acht leden van de bemanning zioh aan deze feiten hadden schuldig gemaakt. Toen het schip vorige week in de Rotterdamse haven arriveerde werd de rivier politie in de zaak gemengd. De acht schuldigen werden aange houden. Zij hadden de sigaretten reeds in Beiroet verkocht Het najaar is met een Zuid westerstorm ingezet. Een tropi sche cycloon die midden vorige week bij de Westindische eilan den tot ontwikkeling kwam, heeft in een dag of vier de At lantische Oceaan overgestoken, daarbij ongeveer de golfstroom volgend. Zondag was de storing Ierland genaderd tot een af stand van ruim 1000 km. Intus sen had er een gedaanteverwis seling plaats gevonden. Uit een kleine, zeer intensieve tropische cycloon was een reusachtige de pressie ontstaan die over een groot gebied van de Atlantische Oceaan zware stormen veroor zaakte. De Franse "'Oceaansto mer He de France meldde Zon dag in het midden van het stormveld windsnelheden van ruim 140 km per uur. Het de- pressiegebied bereikte Maan. dagmorgen de Ierse kust met 'n luchtdrukwaarde van 955 mb. Intussen breidde het storm veld zich uit over Het Kanaal en het Zuidelijk deel van de Noord zee. Het op thuisreis zijnde Ne derlands weerschip Cirrus meld de golven van 13 meter hoogte en moest bijdraaien om de zeer woeste zeeën het hoofd te kun nen bieden. Dinsdagmorgen was het centrum van de depressie bij de Oostkust van Schotland aangekomen. Wel was de druk in de kern minder laag gewor den, maar een actieve randsto- ring, samenhangend met een hoeveelheid uit de omgeving van Groenland ofkomstige lucht deed de stormachtige wind langs onze kust nog geruime tijd doorstaan. Het lichtschip Noord-Hinder meldde Maandagnacht zware Zuidwester storm, terwijl het lichtschip Goeree storm onder vond. De hoogst gemeten gemiddel de windsnelheid boven ons land was tot Dinsdagochtend 8 uur 70 km per uur te Den Helder. In buien kwamen stoten van onge veer 90 km per uur voor boven land. Dinsdagmorgen is ten Westen van Ierland een nieuwe depres sie, verschenen, die in snel tem po^ naar onze omgeving loopt. Het onrustige weer is dus nog niet voorbij. medegedeeld door het K. N. M. L te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. NU EN DAN REGEN. Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. WOENSDAG 23 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 1.26 1.38 Terneuzen 2.01 2.13 Hansweert 2.41 2.53 Walsoorden 2.51 3.03 Sept. 23 6.27 24 6.29 25 6.30 18.37 18.35 18.32 18.16 18.35 18.58 '6.51 8.23 9.56

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1