Uil Je Srovtncic IJEUK CHINEZENWIJK D.D3 GEVONDEN VOORWERPEN AGENDA: Bevrijdings- en Herdenkingsfeesten te Axel Cln tju Sang minister wette naar TERNEUZEN. KOUDEKERKE. SLUIS VLISSINGEN. STAVENISSE. AXEL. ZAAMSLAG. OUWERKERK. SCHOUWEN EN DUIVELAND. Zaterdag 26 September zal de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir H. B. J. Wit te, een bezoek brengen aan Schou wen en Duiveland. De plaatselij ke autoriteiten zullen deze ge legenheid aangrijpen om de aan dacht van de regering nogmaals te vestigen op de zeer ernstige moeilijkheden, waarmee op dit eiland wordt geworsteld als ge volg van de woningnood. Deze moeilijkheden zouden ver dwijnen als minstens 2000 wonin gen zouden worden gebouwd. Het is, zo meent men ter plaat se, bovendien van het grootste belang, dat met de bouw ten spoe digste wordt begonnen teneinde het mogelijk te maken, dat de enkele duizenden geëvacueerden, die als gevolg van de overstro ming geen woning meer hebben binnen niet al te lange tijd weer een eigen dak boven het hoofd hebben. Aan de gemeente Zierikzee is weliswaar bouwvolume voor 100 woningen toegezegd, maar teza men met de 40 gezinsbarakken welke over enkele weken in ge bruik zullen worden genomen betekenen deze naar de mening van autoriteiten, slechts een zeer geringe verbetering van de toe stand. Alleen in de gemeente Zierikzee zullen naar schatting nog ruim 500 woningen nodig zijn wanneer men de precaire situatie van dit ogenblik de baas wil wor den. Bovendien zijn deskundigen van oordeel, dat men, om de zo noodzakelijke snelle bouw te be reiken, deze onmogelijk zal kun nen laten verrichten door plaat selijke arbeidskrachten. Een gro te bouwmaatschappij zal voor de bouw op het gehele eiland moeten worden ingeschakeld om tot een verantwoord resultaat te komen stukken. Hier werden reeds diep ten van ongeveer 15 meter ge peild, doch naar wordt verwacht zal men hier minder moeilijkhe den ondervinden dan bij de aan vankelijk geprojecteerde sluiting van de opening in de ringdijk, waar enkele dagen geleden reeds een put van 27 m diepte werd aangetroffen. Of men mettertijcj ook nog tot sluiting van laatst genoemd gat zal overgaan, is nog niet bekend, doch wèl is zeker, dat men nog niet helemaal de plannen hiervoor heeft opgege ven. De werkzaamheden bij Ouwer- kerk zullen nog geruime .tijd in beslag nemen. Deskundigen ne men aan, dat de sluitingsdatum vermoedelijk in de tweede helft van October zal vallen, mits de weersomstandigheden niet al te ongunstig worden. Pas na de sluiting zal kunnen worden begonnen met het leeg pompen van de ruim 2700 ha gro te Vierbannenpolder. De dorpen Ouwerkerk en Nieuwerkerk in die polder liggen nog steeds mid den in het water. tricts-inspecteur voor het brand weerwezen in Noord-Brabant en Zeeland, besprak hierop de pres taties der deelnemende corpsen en verklaarde, hoewel hij over 't algemeen tevreden was, toch verschillende tekortkomingen te hebben geconstateerd. Ook de heer G. Korthuis gaf als wedstrijdleider zijn bevindin gen weer. BURGEMEESTER VAN STAVENISSE BEZOEKT KOP VAN NOORD-HOLLAND. Burgemeester en mevrouw L. A. Verburg van Stavenisse uilen eind September begin October a.s. een bezoek van en kele dagen aan de kop van Noord-Holland brengen, waar van een groot aantal gemeenten de getroffen gemeenten op het eiland Tholen adopteerden. Dit bezoek is in de eerste plaats bedoeld om de dank van de bevolking van Stavenisse te vertolken, terwijl in enkele plaatsen (Alkmaar, Den Helder, Hoorn en Bergen) de film „Storm over Stavenisse" zal worden vertoond. Deze film zal worden vertoond op speciaal ten bate van Stavenisse georgani seerde avonden. Burgemeester Verburg is ver der voornemens op die avonden een door hem vervaardigde (op ae band opgenomen) reportage aver Stavenisse te geven, waar uit de dankbaarheid van Sta venisse's bevolking jegens de adopterende gemeenten blijkt. Tragisch. (Sisternamiddag omstreeks 5 uur wandelde mej. C. H., wonen de in de Nieuwediepstraat, met een vriendin tussen de brug over de middensluis en de brug over de Westsluis, toen zij door een hartverlamming werd getroffen. Dokter De Koek, die, evenals de inspecteur van politie, spoedig ter plaatse was, moest de dood van mej. H. constateren. Bezoek van H. M. de Koningin. H M de Koningin zal Woens dagmiddag 30 September in Kou- dekerke op Walcheren de uitbrei ding van het verpleeghuis voor chronische zieken „Der Boede officieel in gebruik stellen. De opening is voorlopig bepaald op 3 uur 's namiddags. Sinds 1951 wordt gewerkt aan de uitbrei ding van „Der Boede", waarbij de architect, de heer M. Duin- tier uit Amsterdam, zich voor de moeilijke taak zag gesteld, deze uitbreiding zó te ontwerpen, dat het stijlvolle oude gebouw met ontluisterd zou worden. De heer Duintjer werd geïnspireerd door het paleis Soestdijk en ontwierp voor de uitbreiding twee symme trisch gebogen vleugels. Brandweerwedstrijden. Zaterdagmiddag vond alhier de jaarlijkse brandweerwedstrijden plaats waaraan werden deelgeno men door de corpsen van Aar denburg, Biervliet, Breskens, Cadzand, Hontenisse, Sluis, Wa terlandkerkje, Hoofdplaat, IJzen- dijke en Schoondijke en door de Belgische corpsen uit Ardoije, Avelghem, Gullegem, Ingelmun- ster, Marke, Menen, Nieuwpoort, Rumbeke en Zwevele. Op het gemeentelijk sportter rein verwelkomde burgemeester P. F. van Hootegem de corpsen, waarna onmiddellijk de wedstrijd een aanvang nam. De uitslag hiervan was: le. Prijs voor de beste Belgische brandweercom mandant, de heer Alb. Debacker, uit Ingelmunster. Van de Neder landse corpsen hadden de com mandanten van Hoofdplaat en Waterlandkerkje, de heren Le- cluze en Kramer een gelijk aan tal punten verkregen. De heer Kramer, die vorig jaar de com mandantsprijs verwierf, reikte de erepalm, onder gejuich van 200 brandweerlieden, over aan zijn collega, de heer Lecluze, wiens klein corps een extra pluim van de jury in ontvangst mocht ne men voor de wijze waarop het met gering materiaal maar met groot enthousiasme voor de eer ste maal aan deze wedstrijd deelnam. Voor de corpsen was de uitslag: Belgische afdeling: 1. Ingel munster; 2. Avelghem; 3. Rum beke; 4. Marke (winnaar 1952»; de overige corpsen werden gelijk gewaardeerd. Nederlandse afdeling: 1. Aar denburg; 2. Breskens; 3. Sluis (winnaar 1952); 4. Hoofdplaat; de overige corpsen werden gelijk gewaardeerd. Het corps van Hontenisse, als enigste deelnemer uit het ooste lijk deel werd gelijk gewaardeerd met de prijswinnaar Aardenburg, maar viel buiten de prijzen in deze afdeling. Een gelijkwaardige prijs zal aan dit corps worden nagezonden. De prijzen werden na afloop door de burgemeester in het pa rochiehuis aan de commandanten en corpsen uitgereikt. De heer G. Schoonheim, dis Het muziekfestival ter ere van het 75-jarig bestaan van de muziekvereniging „Apollo" werd Zaterdag begunstigd door buitengewoon fraai zomerweer en dit had tot gevolg dat de jubi lerend,e vereniging en het organi serend comité met voldoening konden terugzien op de vele voor afgaande werkzaamheden die men had moeten verrichten. Dit kwam ook tot uiting in de toespraak die door de wnd voor zitter, de heer M. Leenhouwers, op het gemeentehuis werd gehou den bij de ontvangst van de geno digden. Hierbij waren aanwezig de besturen van de muziekgezel schappen, het college van B. en W. en notabelen uit de gemeente, w.o. oud-burgemeester A. F. J. Aernoudts. De burgemeester van Sluis fe liciteerde de jubilerende vereni ging en na de toegebrachte ere- dronk werd nog het woord ge voerd door de heer C. Wijfels, na mens de muziekvereniging Aar denburg, door pastoor G. Rom- bouts en door dominee L. Groen veld In deze toespraken kwam tot uiting het belang van de mu ziek als vrije-tijdsbesteding. De zelfbesteding van de muziek heeft voor de mensen een grotere culturele waarde dan het beluis teren van mechanische muziek via radio en gramofoon. Hierna volgde een rondwande ling door de gemeente in twee groepen onder grote belangstel ling van het publiek. Deze ging vooral uit naar de keurig ver zorgde korpsen uit Ter neuzen en St Caecilia uit Vlissingen. Dit laatste korps verzorgde ook de taptoe, hetgeen bij het publiek zeer in de smaak viel. Na ieder concert dat op de mu- ziekkiosk op de Markt werd gege ven, werd aan de concerterende vereniging een herinnerings-me- daille uitgereikt. De muziekver eniging met het grootst aantal werkende leden, in dit geval de Harmonie Terneuzen, mocht het genoegen smaken een 2 liter kruik vocht van Schiedam", ge schonken door de firma Bols in ontvangst te nemen, dit om de 85 inwoners van Stavenisse en omgeving 15, 16 en 17 Septem ber j.l. aan Mantes (Fr.) heeft gebracht werd o.m. besproken de uitwisseling van landbouwjon- geren van Mantes en het eiland Tholen. Het gemeentebestuur van Man tes zal volgend jaar 3050 land- bouwjongeren naar het eiland Tholen zenden, om aldaar (tegen kost en inwoning) in de land bouw werkzaam te zijn en kennis te maken met de methode van bedrijfsvoering. Men is in Man tes van Qordeel, dat bij toepas sing van Nederlandse methoden de opbrengsten uit de landbouw aanzienlijk verhoogd zullen kun nen worden. Indien daarvoor belangstelling bestaat zal t.z.t. een aantal land- bouwjongeren van het eiland Tholen kennis kunnen maken met de methode van bedrijfsvoe ring in Mantes. Met het oog op deze uitwisse ling van landbouw jongeren bracht het gezelschap uit Stave nisse o.a. een bezoek aan de jaar beurs in Mantes, waar o.m. land bouwmachines te bezichtigen waren. Nieuw stadhuis. We lagen eens in Fu-Shang. aldus Stuurman Steven, toen we tijdens een wandeling langs een rotsachtige weg wat gerommel boven ons hoofd hoor den etvopkijkend een stuk losgeraakt steen naar beneden zagen komen. „Pas opl" schreeuwde ik en. terwijl het stuk steen op de grond plofte, hoorden we:.„Pas op!" en weer een plof. ,,Wie is daar" riep ik. ..Wie is daar" klonk het. Opeens begrepen we het. er was hier een prachtige echo! „Nou Uw lijfspreuk. Stuur." Ik zoog mijn longen vol en riep keihard ..Sta - op Sterling!" En daar klonk het over China terug: „Sta - op - Sterling!" We grinnikten over dit prachtige effect, maar merkten ook nog een ander effect: van verscheidene kanten kwamen Chinezen op ons toegerend. die ons met het roepen van „Stel-ling!M duidelijk maakten, dat ze graag wilden opsteken! Eén van hen sprak een beetje Engels en vertelde dat ze jaren jp Nederlandse schepen gevaren hadden. Daardoor kwam het dus, dat Sterling hier een magische klank had! „Vooruit mannen" zei ik tegen mijn maats, „we geven ze allemaal een pluk van die gouden Sterling-shag. Maar niet alles hoor! *T Ik dénk er niet aan. de hele verdere dag zonder die fijne lekkere Virginia-shag te zitten, want je weet. ik Sta op STERLING! B. W. van Vlissingen hebben aan de gemeenteraad medege deeld, dat het thans noodzakelijk is om de bouw van een nieuw stadhuis met alle mogelijke mid delen te bespoedigen. Het college is namelijk in ken nis gesteld van het voornemen van de Kon. Mij „De Schelde' om op korte termijn over te gaan tot het slopen van aan deze Mij toebehorende percelen ten O. van het stadhuis. Aangezien de ter reinen ten W. van het stadhuis reeds eigendom zijn van „De Schelde", zou na de voorgeno men sloop het stadhuis practisch een enclave gaan vormen in het omringende Schelde terrein. Dit acht het college van B. W. op den duur een onhoudbare situa tie. Daarom wensen zij de mees te spoed te te betrachten bij de verdere voorbereiding van de plannen voor het bouwen van 'n nieuw stadhuis aan de Nieuwe Markt. Voor de dekking van de kosten van voorbereiding wordt een crediet van 40.000 ge vraagd. en Abr. Koster gehouden collec te voor de aanleg van een centra le verwarming in het rusthuis bracht ƒ1100 op, die onder lei ding van ouderling A. P. Wisse spoedig tot stand kwam. Wegens drukke werkzaamhe den heeft de heer A. Haak thans gemeend als zodanig te moeten aftreden en past het hem voor die lange staat van dienst dank te betuigen. In de jaren 1938 en 1939, toen de heer Joh. Scheele administra teur was, werd het rusthuis uit gebreid, thans nu de" heer K. de Jonge, de heer Scheele is opge volgd, zal „Rustoord" wederom een uitbreiding ondergaan. Nadat ds Jansma nog een over zicht had gegeven van de oude en nieuwe armenwet, welke laatste veel kelen na het gegeven concert te herstellen. Na afloop van de concerten werd door de deelnemende corp sen op een door het comité aan gegeven plaats nog een buurtcon- cert gegeven. De gehele dag heerste er in Sluis eert gezellige drukte van muzikanten, brandweerlieden, in gezetenen en bezoekers uit vele gemeenten. Aanbesteding woningen, De centrale dienst in West Zw.- Vlaanderen heeft voor rekening dezer gemeente aanbesteed de bouw van 5 woningen aan de Rid derstraat. Hiervoor werd als volgt ingeschreven: J. F. H. A. Boogaard 45.535^, H van Poecke ƒ45.730; F Leenhouts 47.000; J. J. van Hee ƒ47.195; C. G. Hast ƒ47.995; C. Cortvriendt Zn 48.360; firma Daanse, Aardenburg, 48.990. Waar geen woonplaats vermeld, wonen de inschrijvers te Sluis De begroting bedroeg 44.720. De gunning werd aangehouden. Uitwisseling landbouwjongeren MantesTholen. Tijdens het bezoek, dat burge meester L. A. Verburg van Sta venisse tesamen met ongeveer aan de gemeenten veel meer armslag geeft, bepaalde hij zich Stationsstr. 30. weder tot de tekst van deze her- j denkingsdienst en besloot met i innige dank te betuigen voor het geloof en de liefde waardoor de gemeente Christus kan dienen in het werk der barmhartigheid. Na het uitspreken van het dankgebed volgde als slotzang Gez. 115 14 en 6, waarna ds Jansma de zegenbede uitsprak. Bij de groepscommandant der rijkspolitie zijn als gevonden aan gegeven: Jongensjasje, Pr. Mauritsstr. 35; Haarstrik, Walstr. 54; 6 Bouten met moeren, Wilhelminastr. 60; Kindersokje, Bylocquestr. 1; Zak doek en Zadeldekje, Koster, Pr. Mauritsstr.; Hooivork, Sassing P 60; Zakdoek, Bylocquestr. 1; IJzeren ketting, kazerne rijkspo litie; 2 papieren Boorden, firma Deij, Noordstraat; Konijn, Byloc questr. 23 boven; Shawl, Juliana- str. 97; reep Touw, Vlaander, Sas sing Q 39; Ijzerzaag, De Ridder, Weststr. 21; Halssnoer, Beatrix- str. 20; witte Gymnastiekschoen, WERELDSNELHEIDSRECORD VERBETERD. De Britse testpiloot Neville Du ke heeft Zaterdag met een Haw ker Hunter straaljager het snel heidsrecord op een gesloten cir cuit van 100 km, dat in Ameri kaanse handen was, verbeterd. Hij bereikte een gemiddelde snelheid van 1141,4 km per uur. De recordpoging is ondernomen boven het Britse graafschap Sur rey. Twee weken geleden brak Duke het wereldsnelheidsrecord met 1171 km per uur. Duke vloog beide keren in het zelfde vliegtuig. Beide records moeten nog officieel worden be vestigd door de „Fédération Aéronautique Internationale". Zilveren jubileum „Rustoord" In de ochtendienst van de Ned Herv. kerk herdacht ds G. Jans ma het 25-jarig bestaan van het tehuis voor ouden van dagen .Rustoord". Als tekst voor deze dienst had de predikant gekozen Handelin gen 26: 19-22. Nadat ds Jansma er op gewezen had, dat in de Bij bel herhaaldelijk wordt gespro ken over het werk der barmhar tigheid, verheugde spr. zich er over dat ook te Zaamslag op zo milde wijze het werk der barm hartigheid wordt betracht, zodat, toen ruim 25 jaar geleden tot de bouw van een rusthuis besloten was, de giften en gaven niet uit bleven en met voortvarendheid onder leiding van ds Van Dis tot de totstandkoming ervan kon worden overgegaan. Hierna gaf de predikant een overzicht van de geschiedenis van het rusthuis. Hoe vlug er gear beid is moge blijken uit het feit, dat op 31 Dec. 1927 de le verga dering werd gehouden, gevolgd door een tweede op 10 Jan. 1928, waarna op 2 Maart 1928 de bouw van het rusthuis werd aanbe steed en reeds op 27 April d.a.v. ds Van Dis de eerste steen legde. Op 3 Dec. 1928 werd het rusthuis officieel geopend en 4 dagen la ter werden de eerste ouden van dagen opnomen De eerste commissaris de heer A Haak heeft 25 jaar en de tweede commissaris de heer Anth Dekker 20 jaar het werk barmhartigheid met liefde ver vuld. Hedenavond zal in tegenwoor digheid van de kerkeraad, het bestuur van „Rustoord", burge meester Trimpe en echtgenote en verdere genodigden in een ge zellig samenzijn in het rusthuis met de verpleegden het zilveren jubileum worden herdacht. - Onder Egyptische pelgrims, die uit Mekka zijn teruggekeerd, zijn een honderdtal gevallen van pok ken geconstateerd. Er worden maat regelen getroffen voor de inenting van de bevolking. De Zuid-Afrikaanse minister van Justitie Swart, heeft in de Volksraad meegedeeld, dat 33 func tionarissen van vakverenigingen en 89 anderen is aangezegd, dat zij moeten aftreden op grond van de wet tot onderdrukking van het communisme. HEDEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Fanfaren der Liefde. Concertgeb. 8 uur: Zonen der Siaux. Bethel, 7.30 uur: Evange lisatie. MORGEN TERNEUZENLuxor Theater 3 uur: Het banket der smok- kGlssrs Concertgeb. 8 uur: Zonen der Siaux. Bethel, 7.30 uur: Evange lisatie. Een stralende dag, was deze negende herdenking der bevrij- ding van onder het Duitse juk op 19 September 1944. Volkomen in de lijn van voor gaande jaren was door de ver eniging „Axel-Polen" weer een sober en bescheiden programma opgesteld van de herdenkings plechtigheden, gevolgd door con certen en verdere festiviteiten. Overeenkomstig deze gewoon te werd als inzet van deze dag in de R. K. kerk een plechtige H. Mis opgedragen ter nagedachte nis van diegenen, die toen voor de bevrijding van Axel het leven hebben geofferd. Ook nu weer moesten in de allereerste plaats de gedachten uitgaan naar hen in wie wij op die gedenkwaardige September namiddag de kampioenen voor onze vrijheid mochten begroeten Des namiddags te 3 uur werden ten stadhuize dé Poolse gasten uit Vlissingen ontvangen. Zi; vormen in onze provincie de eni ge kern van Poolse oud-strijders die aldaar sedert de bevrijding nu wel als ingeburgerd mag worden beschouwd. Bevrijders van een land, maar burgers van .'seconden, dooc Niet krabben. De helder vloeibare D. D. D. kal- meert de jeuk in enkele der /seconden, doodt de ziektekiemen en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN' Een door de heren A. Haak] huidaandoeningen In'geautoriseerde bewerking uit het Amerikaanse door E. VEEGENSLATORF. 37) (Nadruk verboden). De dijkdichtingswerkzaam heden. De dijkdichtingswerkzaamhe den zijn een nieuw stadium in gegaan. De Westelijke verbm- dingsdam tussen de oude zeedijk en de nieuwe ringdijk is thans dicht Wel werkt men er nog door 'aan 't aanbrengen van klei- bekleding tegen de geplaatste caissons om de dijk waterdicht te- maken, doch niettemin kan cfèze phase van het werk zo goed als afgelopen worden beschouwd. Intussen vordert de Oostelijke verbindingsdam. Deze zal geheel als een aarden dam worden aan gelegd. Deze Oostelijke verbin ding dient als beveiliging voor het daar achter gelegen stuk van de ®ude zeedijk. Dit stuk is derma te gehavend, dat men nieuwe moeilijkheden voorzag voor de sluiting, welke hier straks worden voltrokken. Wanneer ook deze Oostelijke dam voltooid is, zal de grote bres ïn de oude zeedijk, welke dan sluitgat zal zijn geworden, kun nen worden gedicht. Over de me thode van sluiting, welke zal worden toegepast, bestaat nog niet voldoende zekerheid. In elk geval komen hier Phoenix-cais- Sons aan te pas. In de sluitope ning is men intussen reeds be gonnen met het leggen van zink „Waar kwam hij terecht. „In het gekkenhuis of op bt. Helena Dat is net hetzelfde, waar alle krankzinnigen moes ten worden opgesloten. „Tja, in zekere zin zou je kun nen zeggen, dat alle grote man nen een beetje gek zijn. „Thomas Edison met. Die was goed, dat heeft hij bewezen. Die man van Singer was ook goed. Maar ik bedoel al die kerels die ons niet met rust willen laten, Zoals Ziffy Hrushka." „Wat is er met Ziffy Hrush ka7" „Hij wil alle jongens op hun kop zitten. Hij en Gus willen de baas zijn en laten yps kleine jon gens niet met rust." De leraar wist weinig van Hrushka, behalve dat hij altijd onvoldoende had. In weikelij heid wist hij niets van wat zijn leerlingen buiten de school de d6"wil je zeggen, dat Ziffy de aanvoerder van de jongens is. „Ja Hij wil minister of ka merlid of zoiets worden als hi. groot is." „En jij, wil jij nooit aan het hoofd van andere mensen staari?'' „Nee. Dat kan ik niet." „Nu, tussen ons gezegd en ge; zwegen," zei de leraar, terwijl hij zijn ogen dichtkneep, „ik zou het ook niet willen. Ik maak alleen maar een objectieve studie van al die helden." II. Maar Tom nam allerlei meu we ideeën in zich op. Toen hij in de negende klas zat, moest hi meer van de Amerikaanse ge schiedenis leren. Hij voelde zich er niet in thuis. Hij worstelde moeizaam met de Onafhanke lijkheidsverklaring. Hij had nooit zo iets moeilijks en onbegrijpe lijks gelezen en bovendien was het niet het soort Engels, dat hi; graag las. Hij ging naar zijn leraar om hulp. De leraar was dit jaar een jonge socialist met een bril op. Tom had moeite met de zeer lange eerste zin, die een plechtige en rhythmische tirade Wa,Wat betekent „de politieke banden losmaken?" „Dat betekent de banden ver breken, banden die Engeland en de Koloniën verbinden." „En dit: „gepaste eerbied voor de meningen der mensheid ver eist, dat zij de oorzaken verkla ren, die hen tot de scheiding be wegen." „Dat betekent, dat wij ver plicht zijn aan de andere lui te vertellen waarom wij het gedaan hebben." Naar Chinees gebruik probeer de Tom de zin hard op te lezen om te horen hoet het klonk vereist dat zij verklaren". Het klinkt wel mooi. Maar wat ver eist?" „Eerbied vereist." „Vereist dat zij wat verkla ren?" ,De oorzaken verklaren, die hen bewegen". „Eerbied vereist dat je oorza ken verklaart, die bewegen", lijs- de Tom. „Mijnheer Watson, dit is net oud Chinees. Zij maken het zo dat je er niets van begrijpt en dan denk je, dat de schrijver erg knap is." De leraar had lange tijd nodig om de woorden „onvervreemd bare rechten" uit te leggen. „Waarom zijn het onvervreemd bare rechten?" „Omdat niemand ze je af kan nemen. Leven, vrijheid en het zoeken van geluk. Die zijn je eigendom als je geboren wordt. Niemand kan je je vrijheid af nemen." „Niemand?" „Niemand," zei de leraar be slist. Hij had het gevoel, dat dit de jonge Tom verschrikkelijk raar en revolutionnair toeklonk. „Wie heeft dat gezegd?" vroeg Tom. „De stichters van de Republiek hebben dat gezegd." „Gelooft u dat ook?" „Dat geloven alle Amerikanen. Denk eraan, niemand," voegde hij erbij. „En daarom bestaan vandaag de Verenigde Staten van Amerika." Het gelaat van de jonge leraar droeg een be zielde uitdrukking. „En als er nu iemand komt, die je die rechten af wil ne men?" „Die gooi je eruit. Lees maar verder. De regering bestaat om die rechten te beschermen. De regering heeft geen recht om te regeren als het volk dat niet wil. En wanneer een regering daar inbreuk op maakt, dan heeft het volk het recht om een verandering aan te brengen, de regering eruit te zetten en een nieuwe aan te stellen" Mr. Watson zag, dat er nieu we ideeën in Toms geest door drongen. Hij nam de hele tekst met hem door 'en sprak meer tegen hem dan hij ooit tegen de klas deed, omdat Tom luisterde. Het duurde een uur. „Belastingen zonder volksver tegenwoordiging zijn tyrannie," herhaalde de leraar. Dat was bijna het merkwaardigste, dat Tom nog ooit in zijn leven ge hoord had, zo nieuw dat hij er letterlijk verstomd van stond. „De belastingbetaler is het be langrijkste wezen in de Verenig de Staten. Hij betaalt de belas tingen en kiest zijn eigen rege ring." Hij kon het nauwelijks ge loven. „Dat is de grondslag van de Amerikaanse democratie. Toen de leraar de volgende dag zei: „Tom Fong, sta op en ver tel de klasse wat de Onafhanke lijkheidsverklaring zegt," deed Tom iedereen verbaasd staan. „Wie was de Engelse koning, Tom? begon Mr. Watson. „George III." „Wat was hij voor een man. „Hij was een zwakzinnige. Hij kon niet eens goed Engels spreken." De klas brulde„En zijn koningin was een flodder," voeg de Tom erbij, een nieuw woord gebruikend, dat hij kort geleden had opgevangen. De klas brulde weer. (Wordt vervolgd.) een vaderland dat nog zucht on der een tyranniek bewind en daarom nog niet door hen kan worden betreden. Ten overstaan van het voltalli ge college van burgemeester en wethouders onzer gemeente (met de heer C. Hamelink als lid van Ged. Staten van Zeeland in haar midden), werden de ongeveer 20 Poolse oud-strijders, velen njet hun dames, door burgemeester Van Oeveren verwelkomd, terwijl mede aanwezig waren enige raadsleden en het bestuur van de vereniging „Axel-Polen." Ook dit jaar mag de soberheid van deze herdenkingsdag niet als de „graadmeter" worden be schouwd van de dankbaarheid van de burgerij dezer gemeente, aldus de burgemeester. Daarom gedenken en herdenken wij ook nu weer hen, die onze vrijheid met hun bloed hebben gekocht. Daaronder vergeten wij de burgerslachtoffers zeker niet. Het beste bewijs van deze vriend schapsband tussen U en ons, zei spr. zich tot de Polen richtend, is ook nu weer Uwe aanwezigheid. De tijd heelt alles" moge in ab solute zin niet, doch in relatieve zin wèl gelden in betrekking tot de spannende dagen van 1944. Maar wij voelen ons toch blijvend gedrongen telkenjare weer deze dank te vertolken voor het grote goed van de herkregen vrijheid. Deze vrijheid is door de Poolse soldaat voor ons bevochten. Het is daarom dat hij ook thans hulde brengt aan de hier aanwezige oud-strijders in eerbiedige nage dachtenis van hun gevallen kame raden. Door de heer B. Stroik, secreta ris van de ver. van Poolse oud strijders werd met ontroering ge memoreerd welke daden van dankbaarheid door de Axelse burgerij sinds de bevrijding wer den daargesteld, n.l. de jaarlijkse huldiging op de graven der ge vallen kameraden en inzonder heid ook de zorg voor het graf van mevr. Szydlofski, alsmede de aanbieding van het ereburger schap der stad-Axel aan kolonel Szydlofski en de steeds tot uiting komende banden van vriendschap telkenjare. De vrijheid zij en b ij- ve één en ondeelbaar. Namens de ver. van oud-strijders spreekt hij de wens uit, dat Axel nooit en te nimmer meer opnieuw behoeft te worden her-bevrijd. Door de burgemeester werd nog een telegram van kolonel Szydlof ski uit Canada ontvangen met goede wensen voor zijn Axelse medeburgers. Officieel was daarmede deze plechtigheid beëindigd en werden daarop enige verversingen rond gediend, waarna men zich kort nadien opmaakte tot het neerleg gen van Kransen op de graven op de beide begraafplaatsen. Bij deze kranslegging werd niet meer ge sproken. Nadat deze huldebetui ging was verlopen, volgde deze ook bij het Poolse monument aan de Zeestraat. Even tevoren was de aangebrachte toorts van gemeen tewege ontstoken. Deze symbo lische handeling werd in het bij zijn van enige honderden belang stellenden, onder doodse stilte door de burgemeester verricht Per auto ging het naar het z.g „Poolse Kruis". Zowel hier, als bij het Poolse monument werd resp. door een kleinkoor, o.l.v. de heer J. Smies, en door de Poolse deputatie het Poolse volkslied gezongen. Tot besluit klonk daar bij ook spontaan het Wilhelmus. Het feestelijk gedeelte. Dit deel van het programma werd te 5 uur 45 door de harmo nie „Concordia" op het markt plein ingezet met een kort mars concert. Vanwege het wel zeer ongewo ne uur (het was rond etenstijd) bestond voor dit concert slechts geringe belangstelling. Heel wat meer belangstelling bestond voor de later op de avond gegeven concerten door de Chr.-fanfare „Hosanna", o.l.v. de heer P. C. Brakman, die een vrij goed ge slaagd gevarieerd programma ten gehore bracht, dat met een ver dienstelijk uitgevoerde „taptoe" werd besloten, terwijl aan „Mond- accordeola" de eer te beurt viel de bekende populaire best-sellers uit te voeren, waarmede het feestelijk gedeelte binnen de kom der gemeente werd beëindigd. Rondom „De Bleye Ilaghe". Voor de eerste maal was dit maal ook gebruik gemaakt van het sportterrein in de omgeving van de „Bleye Haghe", waarbij de hele plaatselijke en logerende trekkersbeweging vrijwel volle dig was ingeschakeld. In de voor avond was het een „internatio naal"' treffen doormiddel van een geeostumeerde voetbalwedstrijd. Holland—België. Deze ploegen waren geformeerd uit trekkers van beider nationaliteit. Voor deze door „Concordia" opgeluis terde ontmoeting bestond heel wat belangstelling. Met het oog op de wonderlijke type's en figu ren die in het strijdperk waren getreden, was het een tot uitbars tingen van vrolijkheid aanlei ding gevende vertoning. Tenslot te werd het pleit na tal van dol le situaties en capriolen met 76 beslecht ten gunste van de Hol landse trekkers. In de avonduren werd op dit terrein een groots trekkerskamp vuur ontstoken in het bijzijn van enige honderden trekkers (sters), waarna zang en dans volgde. De dansen in wijde cirkel om dit kampvuur boden een fantastisch schouwspel en wanneer af en toe verpoosd werd, klonken de be kende liederen van de honderden jongens en meisjes, die amphi- theatersgewijs om het kampvuur geschaard zaten. Dit geslaagde onderdeel werd besloten met het reciteren van 'n gedicht van Adama van Schelte- ma, dat niet naliet indruk te ma ken en de Vlaamse oorlogs-psy- chose vertolkte. Zo eindigde deze bevrijdings-herdenkingsdag, ter wijl de Poolse gasten met auto's reeds in de richting Breskens waren vertrokken. Ons bezinnende op het verloop ervan en afgaande op de van jaar tot jaar verflauwende deelne ming aan de bloemenhulde, etc. rijst toch de vraag of voor de toekomst de hiervoor in aanmer king komende plaatselijke ver enigingen niet kunnen worden ingeschakeld. Met het oog op de komende tiende herdenkingsdag in 1954 moge dit tijdig onder het oog worden gezien.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2