crêèrt Geen overeenstemming over de lonen Komen de Koreaanse niet Verenigde Staten de bestandsovereenkomst na? Jubileum van het Lyceum te Terneuzen Regering moet nu beslissen De winterdienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen HOOGWATER. ZON- en MAANSTANDEN WEER AARDSCHOKKEN OP CYPRUS WEERSVERWACHTING „Wie nu Veranderingen in Rotterdam Huldiging van oud-recior Ir G. Weslerhof en amanuensis A. I. B. Schirris Frunkering bij Actmnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 NA 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. MAANDAG 21 SEPTEMBER 1953. 8e Jaargang No. 2951- Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Flrfna P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cenSs iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adrea Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Zoals gemeld heeft het overleg tussen werknemers en werkge vers in de stichting van de arbeid in verband met de gedeeltelijke looncompensatie met betrekking- tot de komende huurverhoging en de opheffing van de consump tiebeperking van Maart 1951 niet tot resultaat geleid. Na de impasse, waarin men ge raakt was, is Zaterdag een nieu we bespreking gehouden, waarin minister Suurhof als bemiddelaar optrad en mede aanwezig was staatssecretaris mr dr van Rhijn. Ook deze bemiddeling heeft niet tot resultaat geleid. Omtrent de Vrijdagmiddag in de stichting van de arbeid gehouden bespre kingen deelt de raad van vak- centralen het A.N.P. het volgen de mede: ,,De besturen van het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. hebben tot dusver afgezien van publica ties over de stand van het over leg over de per 1 Januari a.s. te nemen algemene loonmaatrege len. Zelfs toen in verschillende dagbladen allerlei berichten over de stand van zaken verschenen, die kennelijk afkomstig waren uit werkgeverskringen, hebben de vakcentralen zich onthouden van het doen van mededelingen. Zij hebben dit gedaan ten eerste omdat zij tot het uiterste het be reiken van overeenstemming met de centrale werkgeversorganisa ties hebben willen bevorderen en ten tweede omdat zij niet wens ten, dat de regering uit de dag bladpers zou moeten vernemen tot welke conclusies de vakcen tralen zijn gekomen. Zij hebben daarom met het doen van mede delingen aan het publiek in elk geval willen wachten tot na af loop van het Vrijdagmiddag in de stichting van de arbeid ge voerde overleg. Op deze bijeenkomst is de vak centralen opnieuw gebleken dat er met de centrale werkgevers organisaties geen reeël overleg valt te plegen over deze belang rijke zaak. Reeds in de vergade ringen van de stichting van de arbeid op 8 en 29 Mei j.l. is er door de vakcentralen op aange drongen, zo spoedig mogelijk tot een bepaald standpunt te gera ken. Hoewel eind Juli de bespre kingen, noodzakelijk om tot een concreet standpunt te komen, gereed waren, moest een beslis sing steeds weer worden uitge steld, enerzijds omdat de werk gevers telkens uitstel voor het nemen van een beslissing vroe gen, anderzijds omdat de werk gevers een belangrijk gedeelte van de behandeling van de zaak naar de sociaal economische raad wilde verwijzen. De vakcentralen hebben zich tegen een zodanige verwijzing verzet, vooral ook om dat dit een 'onnodige en hoogst bedenkelijke vertraging in de be slissing over het concrete per centage loonsverhoging tot ge volg zou hebben. Vrijdag is de laatste poging om tot overeenstemming te geraken, mislukt. Nu dat het geval is, heb ben de werknemersvakcentralen zich nog dezelfde dag tot de re gering gewend en haar hun ge meenschappelijk standpunt me degedeeld", aldus deelt de raad van vakcentralen mede. Van de zijde der gezamenlijke centrale werkgeversorganisaties deelt het A.N.P. het volgende mede: „Bij de in de afgelopen maan den gevoerde besprekingen over een looncompensatie ter gelegen heid van de huurverhoging per 1 Januari 1954 heeft men het van werkgeverszijde sociaal gewenst geacht tegemoet te komen aan de verlangens van de raad van vak centralen om de loonsverhoging zodanig te bepalen, dat ook de nog resterende verbruiksbeper- king voor de loontrekkenden zou worden opgeheven. Bovendien verklaarden de werkgevers zich in principe be reid: a). Mede te werken aan een herziening van de richtlijnen voor de loonvorming per 1 Januari a.s. waardoor de loonspreiding tussen de categorieën onge schoold en geschoold, in het bij zonder overgeschoold, zou wor den vergroot. b). Mede te werken aan een nader te bepalen herziening van de richtlijnen voor het gemeen teklassenverschil per 1 Januari a.s., waardoor de verschillen tus sen de bestaande klassen zouden worden verminderd. Alvorens tot een definitieve a- uitspraak te komen wenste men van werkgeverszijde dat de so ciaal-economische raad een oor deel zou geven over de vraag of de totale lastenverzwaring als gevolg van een en ander voor 't Nederlandse bedrijfsleven ver antwoord te achten zou zijn. In het bijzonder wenste men 'n uit spraak over de vraag of een las tenverhoging in de orde van grootte als waartoe gemaakte berekeningen voorlopig hadden geleid een bevredigende ontwik keling van de werkgelegenheid en van de betalingsbalans niet in gevaar zou brengen. Het wordt door de werkgeversorganisties in hoge mate betreurd, dat- de regering geen aanleiding heeft gevonden over deze vraag tijdig een advies van de sociaal econo mische raad in te winnen. Opnieuw is door de centrale werkgeversorganisaties het gro te bezwaar gevoeld van het hui dige systeem van loonbeheer- sing, waarbij met de uiteenlopen de economische omstandigheden in de verschillende sectoren van het bedrijfsleven onvoldoende re kening kan worden gehouden. Niettemin is thans door de cen trale werkgeversorganisaties op basis van de beschikbare gege vens een standpunt bepaald ten aanzien van de voor het gehele bedrijfsleven te nemen maat regelen. In besprekingen tussen de ver tegenwoordigers van de centrale werkgevers- en werknemersor ganisaties, op uitnodiging van minister Suurhof, op het mini sterie voor Sociale Zaken is over de tegen 1 Januari a.s. te nemen maatregelen geen overeenstem ming bereikt kunnen worden. De centrale werkgeversorgani saties hebben daarop hun stand punt ter kennis van de regering gebracht. cachet markt 16 - brouwerijstr terneuzen moderne kapsels, vereisen mo derne coupe, de natuurlijkste dus.... de mooiste permanent, betere toiletartikelen. (ADVERTENTIE) Geen sprake meer van „afwashanden" Vroeger klonk het in veel huis houdingen maar al te vaak zo: „Wie moet er nu weer de afwas doen?" Moeder en dochter, of de dochters onderling lagen met elkaar overhoop, omdat ieder voor zich tegen de afwas opzag. En dan die ellendige afwashan- den! Met Castella Vaatwas, het nieu we, wonderbaarlijke afwasmid- del, is. hier echter met één slag een eind aan gekomen. Een enorme hoeveelheid krachtig, actief schuim krijgt U al met één enkele lepel van dit won dermiddel. Pannen, borden, bestek, kortom alles komt in een ommezien kraakhelder en fonkerend uit het sop te voorschijn. Afdrogen hoeft niet eens, alleen maar eventjes laten afdruipen. Maar wat de huisvrouwen misschien wel als het grootste voordeel zullen beschouwen is dit: met Castella Vaatwas is er van die nare rode „afwashanden" geen sprake meer. Fluweelzacht zijn Uw handen na de afwas! Een pak Castella Vaatwas kost U slechts 25 cent. Iedereen kan het zich dus aanschaffen. De Russische premier Malen kof heeft op een diner, dat op 't Kremlin werd aangeboden aan de Noordkoreaanse delegatie, die besprekingen heeft gevoerd met de Sowjetautoriteiten, o.m. ver klaard: „Het feit, dat India en andere OosterSIe landen niet zijn uitgenodigd voor deelneming aan de over Korea te houden confe rentie, wijst er op, dat de Ver. Staten de Koreaanse wapenstil standsovereenkomst niet wensen na te komen". Malenkof zeide, dat het woord „Korea" thans een zinnebeeld is van kracht en nationale geest en een symbool voor edele onzelf zuchtigheid van het vaderland". „Een volk, dat besloten heeft het lot van zijn land zelf te bepalen, kan door geen enkele macht van buiten worden vernietigd", zo vervolgde hfj. „In agressieve kringen weigert men rekening te houden met het feit, dat het oude Azië er niet meer is". Malenkof prees de moed en het heldendom der Ko- reanen en wees er op dat het te hulp snellen van „vrijwilligers uit het broederland China een be wijs was van de onverbreekbare banden, waardoor de Aziatische volken zijn verbonden". De Russische premier trok een vergelijking tussen de Ameri kaanse onafhankelijkheidsoorlog, nu ruim 175 jaar geleden, en de huidige politiek der Verenigde Staten. „Er is geen enkele Amerikaan, die zal zeggen, dat de onafhan kelijkheidsverklaring der Vere nigde Staten onwettig was, maar dan geldt hetzelfde ook voor het streven van Aziatische volken om zich vrij te willen maken. De Aziaten zijn vastbesloten er voor te zorgen, dat hun landen geen broeinesten zullen worden, waaruit een derde wereldoorlog zou kunnnen voortkomen. De Amerikaanse politiek is een po ging om de historische groei in Azië tegen te gaan". „Omkoopbare vrienden". De Russische premier zeide verder, dat „slechts een volk, dat geen oog heeft voor wat er gaan de is in de wereld, een politiek kan bedrijven, waarbij steun wordt verleend aan juist die per sonen en groepen, die blijk heb ben gegeven achterlijk van gees telijke instellingen en omkoop baar te zijn. De heer Tsjiang Kai Sjek en zijn aanhangers vormen een groep van dergelijke Ameri kaanse vrienden". Volgens Malenkof had het slui ten van de wapenstilstand in Ko rea aangetoond, dat „de vredelie vende krachten een juiste rege ling van internationale vraag stukken kunnen verkrijgen, in dien zij standvastig blijven". Hij waarschuwde, dat het „on vergeeflijk zou zijn geen aan dacht te schenken aan de nieuwe plannen, die de reactionnairen in het Oosten ten uitvoer willen leggen". Hij wees op Zuid-Korea, „dat de Amerikanen als militaire springplank willen houden, het geen in strijd is met de vereisten om tot een vreedzame regeling van het Koreaanse vraagstuk en een vergroting van de veiligheid van de Aziatische landen te ko men". Malenkof sprak ook over de partijen, die aan de conferentie over Korea zullen deelnemen. Hij zeide, dat deze de „verontwaardi ging der vredelieve krachten" had gaande gemaakt. „India en andere Oostaziatische staten zijn niet op de besprekingen verte genwoordigd, hoewel er geen twijfel aan bestaat dat dit wel het geval had moeten zijn", zo ver klaarde hij. „Dit toont aan, dat Amerikaan se regeringskringen er niet naar streven de wapenstilstand in vrede te doen overgaan en een nieuwe stap te doen in de richting van een definitieve regeling van het Koreaanse vraagstuk", zeide hij. „Gedurende tientallen jaren hebben imperialistische groepen, die elkaar de beheersing van Chi na niet gunden, in het Verre- Oosten internationale spanningen verwekt, maar nu is in Azië en aan de kusten van de Stille Oceaan de Chinese volksrepubliek gekomen. Zij vormt een machti ge, stabiliserende factor en zij volgt haar eigen onafhankelijke politiek. Bepaalde kringen bedrijven 'n agressieve politiek jegens de Chinese volksrepubliek, die zij van andere landen trachten af te zonderen. Bij de huidige inter nationale stand van zaken is elke illusie om China te isoleren niets meer dan een utopie van reac tionnairen, die hun zin Voor de werkelijkheid hebben verloren", aldus de Sowjetrussische pre mier. Malenkof sprak over „onver woestbare vriendschap", welke tussen de Sowjet-Unie en de Chinese volksrepubliek bestaat. „Alle volken verheugen zich over deze vriendschap en zij achten haar een basis-voorwaarde voor het versterken van de vrede", zo zei hij. „Indien de in Azië en aan de kusten van de Stille Oceaan gelegen landen de kans kregen zich onder een toestand van vre de en veiligheid te ontwikkelen, zouden de economische betrek kingen met andere delen van de wereld zich zo volledig mogelijk kunnen ontwikkelen. Dit zou te vens nieuwe mogelijkheden ope nen voor de hulpverlening aan de Aziatische landen", aldus Malen kof. De Russische premier besloot met te zegen, dat de Sowjet-Unie „Noord-Korea in elk opzicht met zijn herstel zal helpen" en hij sprak de overtuiging uit, dat Ko rea „spoedig het genot van een algehele vrede zal genieten". Ee op Zondag 4 October in gaande winterdienstregeling van de Nederlandse spoorwegen geeft belangrijke wijzigingen te zien voor Rotterdam. De instelling van een uurdienst AmsterdamRot terdam over de „nieuwe lijn" via Gouda zal ontlasting geven op de „oude lijn" via HaarlemDen Haag. Met hetzelfde doel wordt op het traject Rotterdam Hofplein Een Haag S.S. de frequentie ver hoogd. Van belang is ook, dat op Zaterdag 2 Januari de treinen loop zal zijn op Zondag. De winterdienstregeling brengt voor de stad Rotterdam de slui ting van het Maasstation, de ope ning van een nieuw station Noord en een wijziging van de stations namen Delftse Poort in Rotter dam-Centraal Station en Rotter dam Feijenoord in Rotterdam- Zuid. Uurdienst RctterdamAmster dam over nieuwe lijn. Ter ontlasting van het verkeer op de „oude lijn" zijn maatrege len genomen, waarvan die tot in stelling van een uurdienst over de „nieuwe lijn" Amsterdam- Woerden-Gouda-Rotterdam de belangrijkste is. Langs deze rou te zal men in 62 minuten van Amsterdam C.S. naar Rotterdam C.S. kunnen reizen en in 64 mi nuten in tegengestelde richting. De nieuwe reisgelegenheid is aantrekkelijk, want zij bespaart veel tijd in vergelijking met de reis via Delft en Haarlem en is bovendien belangrijk goedkoper. Om de treindienst Utrecht Rotterdam C.S. op laatsgenoemd station te doen aansluiten op de halfuurdienst richting Dordrecht zullen de treinen uit de richting Arnhem en 's-Hertogenbosch vroeger van Utrecht vertrekken. Aangezien deze treinen reeds te Woerden stoppen, kunnen zij Rotterdam-Noord niet bedienen. Dit wordt overgelaten aan de iange-afstandstreinen richting Noord en Oost, die niet te Woer den stoppen. Te Rotterdam C.S. zullen de treinen richting Gouda worden behandeld langs het hoge toe komstige zesde perron, dat 4 Oct. in dienst komt. Dit perron is door een luchtbrug verbonden met de oude perrons. MAANDAG 21 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 0.01 12.18 Terneuzen 0.36 12.53 Hansweert 1.16 1.33 Walsoorden 1.26 1.43 Sept. 21 6.24 18.42 17.43 3.50 22 6.25 18.39 18.00 5.20 23 6.27 18.37 18.16 6.51 24 6.29 18.35 18.35 8.23 Zaterdagvoormiddag trokken, met voorop een auto, waarin een ge luidsinstallatie was opgesteld, wel ke lustige marsmuziek liet weer klinken, leraren en leerlingen van het openbaar lyceum in optocht door de stad. Allereerst begaf de stoet zich naar de woning van de jubilerende amanuensis de heer A. I. B. Schir ris, waar deze, onder luidruchtige verwelkoming van de feestvieren de jongelui, zich bij het gezelschap voegde. Op dezelfde wijze werd de oud-rector ir G. Westerhof aan zijn woning en de voorzitter van de raad van toezicht, burgemeester Teilegen, aan het gemeentehuis „opgehaald." Na op het pleintje voor het ly ceum de oud-rector en de amanu ensis nog tot middelpunt van een welhaast Indiaanse krijgsdans te hebben gemaakt, trokken de jon gelui weer naar huis en de oude ren het schoolgebouw binnen, waar inmiddels meerdere oud-leraren, w.o. de vroegere directeuren dr H. G. ten Bruggencate en drs J. H. Massink, en een groot aantal uit alle delen van Nederland afkom stige oud-leerlingen waren samen gekomen. Uit de geschiedenis der school. Na een rondgang door het school gebouw te hebben gemaakt, kwam het gezelschap bijeen in het gym nastieklokaal voor het beluisteren van een door dr J. Wesseling te houden causerie over de historie der school en het huldigen van ir Westerhof en de heer Schirris. De heer Wesseling ving zijn cau serie aan met er op te wijzen, dat men zich bevond in hetzelfde lo kaal waar precies 40 jaar geleden, dus op 18 September 1913, een uit gelezen gezelschap bijeen was voor het bijwonen van de officiële ope ning der school. Aanwezig waren toen o.a. de toen malige burgemeester van Terneu zen de heer J. Huizinga, de Com missaris der Koningin in Zeeland mr H. J. Dijckmeester, de inspec teur M. O. dr Ten Bruggencate, het lid van Ged. Staten Van Nif- trik, de eerste directeur der school dr Godee Molsbergen, de meeste raadsleden, ouders van leerlingen en genodigden. Dat het pad van hen, die zich ten doel hadden gesteld te komen tot de stichting van een H. B. S. te Terneuzen, en dit tenslotte ook bereikten, niet over rozen is ge gaan, vermeldden wij reeds in ons blad van j.l. Vrijdag, maar enige toen niet genoemde en door dr Wesseling aangehaalde bijzonder heden mogen niet onvermeld blij ven! Nadat op het eind van de vorige eeuw reeds enkele mislukte pogin gen waren gedaan om te Terneu zen een H. B. S. te krijgen, nam op 11 Augustus 1910 de raad van Terneuzen het voorlopige besluit tot stichting van een dergelijke in richting van onderwijs over te gaan en op 28 December 1911 werd het definitieve besluit genomen. Toen kwam de reeds felle oppo sitie eerst goed los! Meer dan de helft van de kiezers voor de ge meenteraad ondertekenden een ver zoekschrift, waarin de raad werd verzocht het genomen besluit weer in te trekken. Argumenten had men te over! De school zou voor de gemeente veel te duur worden; de toestand, waarin de arbeiders en de kleine middenstanders zich bevonden, liet geen belastingver hoging toe; de belangrijke offers, die de stichting der school van de gemeente zou vergen, kwam slechts een zeer klein deel van de inge zetenen ten goede en andere zaken, waarmee een veel groter aantal Terneuzenaars zouden zijn gebaat o.a. een betere beerruiming! moesten dan achterwege blijven! Onder deze heftige openbare strijd kwam de raadsvergadering van 9 Maart 1912, waarin het er dus om ging het genomen besluit te handhaven of in te t>ekken. Ondanks hartstochtelijk beroep van de tegenstanders op de voor standers bleef de raad met een meerderheid van 8 tegen 5 stem men bij het genomen besluit. De publieke belangstelling voor deze raadsvergadering was onge woon groot. Men verdrong zich om een plaatsje op de niet ruime tribune machtig te kunnen wor den worden en de politie was pre sent om zonodig de orde te kun nen handhaven. Dit bleek ook wel nodig, want in de hitte van de hartstochtelijke discussies in de raad waren er toehoorders, die slechts met moeite konden worden weerhouden zich met interrupties daarin te mengen. Toen het besluit eenmaal was ge vallen, werden de discussies op straat voortgezet en een der oppo sitieleiders haalde zich daarbij een proces-verbaal op de hals door de toenmalige wnd. burgemeester uit te maken voor „schoft." Maar de H. B. S. kwam er, werd met vele toespraken officieel in ge. bruik genomen en begon haar ze genrijk werk voor Zeeuws-Vlaan deren. De vorm was de eerste jaren een beetje ongewoon: slechts de drie hoogste klassen waren H. B. S.- klassen, de onderbouw was M. U. L. O. Bijzonder interessant waren ook de aanhalingen uit de notulen van de leraars-vergaderingen, die dr Wesseling citeerde. Op een gegeven moment kwam de schoolklok aan de orde, die, volgens de te laat ko mende leerlingen, de meest vreem de capriolen uithaalde, 's Morgens bij het begin van de lessen, bleek deze vóór te staan, en 's middags bij het eindigen der lessen, achter! Op een vraag van één der leraren, welke klok nu goed was: de school klok of de torenklok, kreeg deze van de directeur het afdoende ant woord: „De schoolklok, ook al staat deze fout!" De oorlog 19141918 bracht wel enkele moeilijkheden met zich mee, maar het onderwijs kon toch vrij wel normaal doorgang vinden. Ge brek aan kolen en licht noodzaak ten tot inkorting des lesuren en het vrijaf geven op Zaterdagoch tend, maar daar bleef het dan ook bij. Geheel anders werd de situatie gedurende de laatste wereldoorlog! De Duitsers namen de school in beslag en de leerlingen moesten in diverse noodlokalen, her en der verspreid liggend, worden onder gebracht. De heer Stuffken, die zich in de klas een onschuldig grapje over de bezetter had veroorloofd, werd door één van de leerlingen verra den en boette dit grapje met 5 maanden gevangenisstraf, en de heer Westerhof kreeg de. medede ling dat gebleken was, dat onder de leerlingen der Rijks H. B. S. te Terneuzen een sterke anti-Duitse geest heerste en of deze maar uiterst voorzichtig wilde zijn, want anders zouden er nog meer slacht offers vallen! Inderdaad viel er nog een slachtoffer! De heer Westerhof zelf werd op 4 Mei 1942 in gijze ling genomen en kwam pas in 1944 weer vrij Ondanks de vele voorspellingen van het tegendeel heeft de school steeds een behoorlijke groei mogen beleven. Begonnen werd met 70 leerlingen, momenteel zijn het er 195. In 1919 werd de school omge zet in een 5-jarige H. B. S„ in 1937 kwam de voorbereidingsklasse er bij en in 1946 werd er een gymna siale opleiding aan toegevoegd. Eén ding is volgens dr Wesseling min of meer zorgbarend. Het aan tal mutaties in het lerarencorps is groot. Van de 65 leraren met vol ledige of bijna volledige betrekking, die de school tot 1950 heeft gehad, zijn er 30 slechts 4 jaar of nog korter gebleven en dit is teveel. Argumenten voor deze vele mu taties liet de heer Wesseling niet horen, maar de ligging van Zeeuws- Vlaanderen zal wel een der voor naamste zijn. Mogelijk, dat uitbrei ding en verfraaiing van de stad en verbetering der verbindingen met „Holland" dqze mutaties binnen redelijker grenzen kan helpen houden! Een gul applaus beloonde dr Wes seling voor zijn vlotte, interessan te en waar dit pas gaf ook humo ristische causerie. De huldiging. De heer drs J. H. Massink, even als de heer Westerhof oud-direc teur van de Terneuzense H.B.S., haalde herinneringen op uit de ja ren 19211928 toen beiden aan de school waren verbonden. Steeds had deze op de meest prettige wijze met de heer Westerhof samenge werkt en hem bewonderd om de prettige en joviale wijze, waarop deze met de jongelui wist om te springen. Hierna wendde de heer Massink zich met een persoonlijk woord tot de heer en mevrouw Westerhof en wenste hen het beste voor de toekomst. Zich tot de heer Schirris wen dende feliciteerde hij deze met zijn 40-jarig ambtsjubileum er bijvoe gend, dat hij in Alkmaar wel een goede amanuensis had gevonden, maar geen betere als de heer Schir ris, wiens nauwkeurigheid hem tot in lengte van dagen was bijgeble ven. Mej. Van der Meide, die ruim 30 jaar geleden lerares Duits op de school werd, haalde herinneringen op uit voorbije jaren en zeide voor al met grote waardering terug te denken aan de altijd gastvrije wo ning van de familie Westerhof aan de Van Steenbergenlaan. Ook zij besloot met de heer en mevrouw Westerhof nog veel voor spoedige jaren toe te wensen. Nog verder teruggrijpen in de herinnering kon dr Ten Bruggen cate. In zijn Terneuzense tijd had hij ir Westerhof steeds een kranige jongeman gevonden, die met jovia liteit en liefde de leerlingen tege moet trad en daarom ook goede resultaten had weten te boeken. Ook aan de heer Schirris had hij de beste herinneringen voor wat betrof diens kunde en hulpvaardig heid. Levendig herinnerde hij zich nog, dat de altijd experimenteren de amanuensis in de eerste wereld oorlog als eerste in Terneuzen een kristal-ontvanger had geconstru eerd en op zekere dag triomfante lijk hoorde aankondigen, dat hij Parijs „had"! De' heer D. van Houte, zoon van het vroegere hoofd der openbare lagere school te Axel, thans tand arts te Rotterdam en bij de oudste oud-leerlingen welbekend onder de naam „Daan", maakte zich de tolk van alle oud-leerlingen. Onder gro te hilariteit van alle aanwezigen liet deze nog eens de bijnamen, waaronder meerdere leraren toen bekend waren tot nieuw leven ko men, haalde momenten uit lang' voorbije gelukkige schooljaren weer voor de geest, kortom wist de ware reünie-gedachte wel zeer goed te treffen! Maar „Daan" sprak ook een ernstig woord. Hij dankte de heer Westerhof voor het vele, dat deze hen allen had weten mee te geven, roemde diens joviaal optreden, zijn bereidheid tot hulp en steun te zijn en zijn altijd goed lachse natuur en zijn warme men selijkheid. „In Uw moeilijke jaren waren wij, na zo lange tijd, in ge dachten nog bij ET en het is mij een behoefte dit namens ons allen van daag te getuigen!" Namens de oud-leerlingen over handigde hij de heer Westerhof het 5-delig werk „Wonderen der Na tuur" van Fritz Kahn, benevens een pick-up, en aan mevrouw Westerhof bloemen, terwijl de heer Schirris, die eveneens in het hart van alle oud-leerlingen een goed plaatsje blijkt in te nemen een gouden polshorloge met inscriptie in ontvangst mocht nemen. Dankwoord van ir Westerhof. Met een kort woord dankte de heer Westerhof voor de vele tot hem en zijn echtgenote gesproken waarderende woorden en het mooie geschenk, daarbij constaterende, altijd te hebben voortgebouwd op de traditie door dr Ten Bruggen cate begonnen en door drs Mas sink voortgezet. „Ik heb gedaan wat ik kon," aldus de heer Wester hof, en de geschiedenis zal leren, of ik het goed heb gedaan." In het bijzonder dankte de oud rector voor de vele mooie herinne ringen hem en zijn echtgenote van daag meegegeven. „Hondius-lyceum". Een mededeling van de voorzit ter van de raad van toezicht, mr Teilegen, dat de raad had besloten het 'terneuzense lyceum de naam „Hondius-lyceum" te geven, als herinnering aan deze grote Ter- neuzenaar, bracht de heer J. A. Vink uit IJsselmonde in het ge weer! Na te hebben verklaard, dat alles wat er was gesproken hem uit het hart was gegrepen, consta teerde de heer Vink, dat dit lyceum geen lyceum voor Terneuzen alleen is en hij gaf de raad van toezicht in overweging eens na te gaan of er geen naam van een andere grote Zeeuws-Vlaming kan worden gevonden. De voorzitter van het huldigings comité, de heer H. de Caluwé, sloot tenslotte deze bijeenkomst. VOETBALWEDSTRIJDEN LerarenJeugdelftal Op het gemeentelijk sportpark werd onder grote belangstelling des middags te half drie een voet balwedstrijd gespeeld tussen een elftal van leraren en personeel van het lyceum en leerlingen van de voorbereidende en le en 2e klasse. De jeugdige leerlingen namen hier hun kans waar om thans hun lera ren een lesje te geven en wisten de faire kamp met 63 te winnen. Dat hierbij menig vrolijk tafe reeltje viel te aanschouwen, be hoeft niet te worden gereleveerd. Lyceum-elftaloud-leerlingen Het elftal gevormd door leerlin gen uit de hoogste klassen van het lyceum betrad hierop het veld om het tegen een elftal van oud-leer lingen op te nemen. De lyceum'ers troffen het niet, dat zij tegenover zich kreeg een sterk elftal van „oudjes", die de knepen van het voetbalspel terdege in hun mars hadden, zodat de rust inging met 06 stand. In de tweede helft maakten de oud-H.B.S.'ers het dozijn vol, zon der dat het lyceumelftal er in slaagde de doelman van de tegen partij te verschalken. De slotavond. Des avonds hadden de leerlingen van de voorbereidende klasse en van de le, 2e en 3e klasse in hotel Centraal een gezellig onderonsje, terwijl in hotel Rotterdam een souper plaats had, waaraan meer dan 100 personen deel namen. Na afloop hiervan volgde nog een zeer geanimeerde soirée dan sante, waarmede de feestelijke herdenking van het 40-jarig jubi leum van de school werd besloten. Vrijdagnacht zijn te Paphos en omgeving weer drie aard schokken gevoeld. De eerste was zv/aar. Verscheidene reeds be schadigde huizen stortten in. Persoonlijke ongelukken worden niet gemeld. In het dal van Panayia, 35 km ten N. van Paphos op Cyprus, worden 5000 dorpbewoners be dreigd door instorting van een wand van de berg Vouni-Panayia. Bij de aardbevingen, die on langs dit gebied teisterden, zijn brede scheuren ontstaan in de bergwand en door de nog steeds aanhoudende aardschokken wor den deze scheuren steeds groter. Op sommige plaatsen zijn reeds scheuren van 40 cm breed. De bevolking, die reeds zwaar geleden heeft bij de grote aard bevingen tien dagen geleden, leeft goeddeels in de openlucht en dorphoofden hebben de rege ring verzocht tot evacuatie over te gaan. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Regen en wind. Zwaar bewolkt met tijdelijk re gen, maar later vanuit het zuid westen enkele opklaringen. Krach tige tot harde en aan de kust mo gelijk tot stormachtig toenemende zuidelijke wind, later ruimend naar zuid-west. Ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1