KERKDIENSTEN Voor de Zondag Mevrouw MacLean thans een week verdwenen EEN EUROPESE VLAG BRITSE TREILER OP SCHOTSE KUST VERGAAN AGENDA: 90 Begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening 1954 Nieuwe Westelijke nota inzake het interzonale verkeer TERNEUZEN. HULVERLENING AAN WATERSNOOD- SLACHTOFFERS. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 20 SEPTEMBER. NED. HEKV. KERK. KRUININGEN. MIDDELBURG. WAS HET TELEGRAM VERVALST? AXEL. OOSTBURG. SAS VAN GENT. ZUIDZANDE. STREVEN NAAR LAGERE PRODUCTIEKOSTEN GOES. de Provincie VERTRAGING IN VEERDIENST ZIERIKZEE KATSEVEER. In de veerdienst tussen Zierik- zee en Katseveer is Vrijdagmor gen enige vertraging ontstaan tengevolge van een ongeval op de stijger, waardoor de ponton de enige waarover Zierikzee be schikt werd geblokkeerd. Bij het laden van het motor schip „Zandkreek" van de pro vinciale stoombootdienst, dat om 5.30 uur naar Katseveer zou ver trekken, brak een oprijplank, toen een zware met fruit beladen vrachtwagen uit Renesse aan boord zou rijden. Hierdoor kwam de wagen met één voorwiel op de boot te staan en met het andere naast de boot. Men begon direct met iiet los sen van de wagen. Een aan de haven in bedrijf zijnde Belgische dragline zorgde ervoor dat de auto weer goed op de boot kwam te staan. Het ongeval veroor zaakte een belangrijke vertraging in het vertrek van de „Zand kreek", alsmede van de andere veerboten, die niet konden aan leggen. Vermaant elkander ten allen dage, zolang het heden ge naamd wordt. Hebr. 3 13. Een dure verplichting wordt ons in onze dagtekst voorgehou den. Tot ons komt zo ernstig de vermaning om te waken. Te waken tegen de aanvallen van de boze, die meest op onze zwak ke zijde aanvalt. En tegen de verzoekingen, die ons eigen hart opwerpt en waarvoor het be zwijkt, zo wij niet wakende zijn in het gebed. Maar hier komt ook de eis, om niet alleen op ons zelf toe te zien, maar ook op elkander. Het is één heilige lief de die ons allen verlossen en hei ligen en zaligen wil. Immers, hebben wij Christus de Heer lief en zijn wij de Zijnen geworden dan hebben wij ook elkander lief tn Hem. Dan wordt immers elke aardse verhouding geheiligd in en door Hem. Dan kunnen wi; niet onverschillig zijn voor elkanders hoogste en duurste be langen. Niet altijd is het echter gemak kelijk elkander te vermanen. Daar hoort wijsheid, zachtheid, ernst en tact toe. Ook moeten wij de mensenvrees overwonnen hebben om vrijmoedig te durven wijzen op een schadelijke weg, die onze naaste gaat, die tot ons in enigerlei betrekking staat. Het is echter een eis der liefde, niet te zwijgen waar spreken nodig is. Hij. die ons dit gebiedt, zal het ons aan de moed daartoe niet laten ontbreken. Eens roept, o, mocht mij God r dit geven Wellicht een zaal'ge ook tot mfj Wees welkom, Gij hebt mij het [leven, De ziele mij behouden, gij! P God, wat zaligheid, hoe groot Een ziel te redden van de dood! (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) WEEKEND „VOLKSHOGE SCHOOL ZEELAND" IN „HEDEN ESSE". Zoals bekend had het bestuur van de „Volkshogeschool Zee land" op 5, 6 en 7 Februari 1953 een weekend belegd te Domburg met het onderwerp: „Wat bindt ons in Zeeland?" Tengevolge van de ramp, die ons op 1 Februari heeft getrof fen, kon dit weekend geen door gang vinden. De bijeenkomst is thans vast gesteld op 24, 25 en 26 Septem ber a.s. in het jeugdcentrum „Hedenesse" te Cadzand. Zij zal onder leiding staan van de heer en mevr. v. d. Wielen en de heer ir. Luijtmeijer. Het programma vermeldt op de eerste dag de officiële opening door de voorzitter, mr. J. F. G. Schlingemann uit Goes, en een lezing van ir. H. J. Luijtmeijer over: „Wat bindt ons in Zee land?" De tweede wag spreekt dr. v d. Wielen over de volkshoge school in binnen- en buitenland, terwijl mr. Schlingemann zal Spreken over „De mogelijkheden en vooruitzichten voor Zeeland", 's Avonds volgt dan een cultu rele avond onder leiding van mevr HuijsmanGriep, presi dente van de bond'van platte landsvrouwen in Zeeland. Op Zaterdag 26 September brengen de cursisten een bezoek aan de maatschappij „De Schel de" te Vlissingen, waarna een koffiemaaltijd het weekend zal besluiten. resultaat en met de bijzondere lasten, welke op de betrokkenen rusten. Het jubileum van het Open baar Lyceum. Bij de feestelijke herdenking ,van het 40-jarig bestaan van het Openbaar Lyceum kwamen eerst de jongelui aan bod, voor wie des voormiddags op het gemeen telijk sportpark op het Westelijk Bolwerk diverse spelen werden georganiseerd. Met enthousiasme werd op de diverse banen om de overwinning gestreden. Winnaars bij de meisjes werden tenslotte in groep A: J. Evers; in groep B: I. de Smet en in groep C: A. Groenenberg en bij de jongens groep A: W. de Clerck; groep B: J. Stoffels en groep C: J. Fran cken. De winnaars bij de diverse spe len waren: Naar wij vernemen heeft de minister van maatschappelijk werk aan de gemeentebesturen, de kamers van koophandel en de borgstellingsfondsen mededeling gedaan van zijn besluit om in noodzakelijke gevallen voorlopige en bijzondere uitkeringen te doen aan door de watersnood ge troffen middenstanders en zelf standigen. Aan hen, die geheel of gedeel telijk ter voorziening in de kos ten van het noodzakelijke levens onderhoud waren aangewezen op inkomsten uit een direct of indi rect door de watersnood getrof fen eigen bedrijf, kan, indien deze inkomsten tengevolge van de ramp zodanig zijn verminderd, dat zij niet meer toereikend kun nen worden geacht om in de noodzakelijke levensbehoeften te voorzien, een voorlopige uitke ring worden toegekend. Indien het de getroffene on danks deze uitkering niet moge lijk is zijn bedrijf op dezelfde voet als voorheen voortgang te doen vinden o.m. tengevolge van de bijzondere lasten, welke in verband met de ramp op het bedrijf zijn komen te rusten, zo als hogere huur, opslagkosten e.d. kan door de minister, na dat het advies van de kamer van koophandel en zonodig van het borgstellingsfonds is ingewonnen een bijzondere uitkering worden toegekend bij de vaststelling waarvan rekening wordt gehou den met de levensbehoeften van het gezin alsook met het bedrijfs- Meisjes: Hardlopen: A: J. Visser; B: I de Smet; C: A. Groenenberg. Verspringen: A: C. Numann; B: A. Dieleman; C: A. Mazure. Eierlopen: A: J. Evers; B: J. v. d. PeijlC: A. Mazure. Kleine bal-werpen: A: M. Vinke; B: O. Schut; C: A. Groenenberg. Grote bal-werpen: A: C. Tous- saint; B: O. Schut; C: A. Groe nenberg. Jongens: Hardlopen: A: A. Esselbrugge; B: R. Neeteson; C: C. W. v. Al phen. Verspringen: A: W. v. d. Peijl; B: R. Neeteson; C. J. Francken. ZaklopenA: W. Minnebo; B: J. Visser. J. Ramondt en J. de Vijl- der; C: W. v.d. Berge. Kleine bal-werpen: A: L. van Harn; B: A. v. Dijke; C: J. Fran cken. Grote bal-werpen: A: M. de Vis ser; B: M. Dieleman; C: J. Fran eken. Axel: 10 uur Ds. K. J H. Burgy. van Den Haag; 2.30 uur Vica- tic VVissG Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. D. H<m*ten?ssefa9.30 uur Ds. K. Ver- Hufst^ 10.30 uur Ds A. C. Hon- ders, van Sas van Gent Sas van Gent: 10 uur Ds. J. Homan, van Hulst. Philippine: 2.30 uur Ds. P. A v d. Vlugt, van Terneuzen. Sluiskil: 10 uur en 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg. Terneuzen: 11 uur Ds. P. A. v. d Vlugt; 4.30 uur Ds. J. Schol ten; 7 uur Ds. K J. H Burgy van Den Haag (Jeugddienst). (Alle diensten in de Geret. Kerk, Noordstraat.) 10 uur „Bethel", Kerk voor Jongeren (van 12 tot en met 15 jaar): mei. M. van S.tnen. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. Jansma. OTHENE: 7 uur Eerw. heer C H. Heijboer. DONDERDAG 24 SEPT. Hoek: 3 uur Ds. D. A. ten Haaft (Huwelijksinzegening) WEST zeeuws-vlaanderen ZATERDAG 19 SEPTEMBER Ëchoondijke: 7 uur Avondgebed. uur Ds. P. L. W. Sluis: 9.30 Groenveld. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. P. L. W. Groenveld Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 9.30 uur Ds. C. Blo- maard. Zuidzande: 10 uur Ds. H. Kuijl- man. GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. D A. Vogel, van Geleen. Terneuzen: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. H. Pestman. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. Middelkoop (Bed. H. A.) GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K Deddens. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. C. J. Breen. ZONDAG 20 SEPTEMBER. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. St^Kruis: 9 uur Ds L. S. Blom. Biervliet: 9.30 uur Ds. H. C. P. M Wiebosch. on Breskens: 10 uur en 6.30 uur Ds. J. H. van Beusekom. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate (Bed. H. Doop). ©roede: 9.30 uur Ds. C. B. Boere (Voorb H. Avondmaal) Hoofdplaat: 10 uur Ds. J Eneen- daal (Voorb. H. Avondmaal). Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. van de Graaff. „r Oostburg: 10 uur Ds W. J. Fournier (Gezinsdienst). Retranchement: 10 uur Ds. J. B van Bork. Schoondijke: 9.30 uur Ds. M. J W. Schopenhauer (Openbare geloofsbelijdenis en bevesti ging lidmaten); 7 uur Ds. M J_ W. Schopenhauer (Bed. H Avondihaal) CHR. GEREFORMEERDE KERK Axel: 6.30 uur Ds. H. van Leeu wen (in de Fröbelschool, Nieuw straat Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. H. van Leeuwen. GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 uur en 2 uur lees- dienst. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 u. en 7 u. Samen komsten. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H.H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur uur H.H. Missen. Bij de receptie, welke 's-middags werd gehouden, was het feeste lijk versierde gymnastieklokaal van het lyceum amper groot ge noeg om de velen, die van hun belangstelling bij dit jubileum blijk gaven, te bevatten. Met de tegenwoordige rector drs A. Jan sen en mevr. Jansen recipieerden de oud-rector ir G. Westerhof en mevr. Westerhof en de voorzitter van de commissie van toezicht mr P. H. W. F. Tellegen en mevr. Tellegen. Verder merkten we op het vrijwel voltallige leraren corps en hun dames, drs A. Boe- zeman, rector van het Jansehius- lyceum te Hulst, de conrector van het Chr. lyceum te Goes, vele ingezetenen van Terneuzen ep omliggende plaatsen en menige buiten Terneuzen woonachtige oud-leerling. Enige gelukwensen gingen vergezeld van 'n fraaie bloemen mand, w.o. een van de gemeente Terneuzen en van het Jansenius lyceum te Hulst. Des avonds werd in het geheel bezette Concertgebouw door leer lingen en oud-leerlingen van het „yceum met veel succes opge voerd het toneelstuk „De Spook trein." Na het slotbedrijf klaterde een daverend applaus op, dat aan hield tot de medewerkenden zich op het toneel hadden opgesteld om de dank der toehoorders in ontvangst te nemen, waarna de heer Westerhof hen namens de feestcommissie dank betuigde voor het gebodene, waardoor ook deze uitvoering een succes is ge worden, in welke dankbetuiging spreker ook de belangstellenden in de zaal betrok. In het bijzonder richtte de heer Westerhof zich tot de heer Van den Briel, onder wiens leiding ,De Spooktrein" voor het voet licht was gebracht. Onder een hartelijk applaus overhandigde de heer Westerhof de heer Van den Briel een ge schenk. Tenslotte verzocht de heer Wes terhof de aanwezigen zich, al vorens zich naar hotel „Rotter dam" te begeven voor het bijwo nen van een soirée dansante; naar het Lyceum te begeven om de feestverlichting te bezichtigen waarna hij met een joviale groet deze succesvolle uitvoering be sloot. Waarschuwing voor het voetlicht met de klucht „De Spaanse Vlieg" van Arnold en E. Bach. De activiteit, die deze toneel groep vorig seizoen ontwikkelde, zal velen nog bekend zijn door hun opvoeringen van „Jan Onge luk" en „Mensen in nood", die onder grote belangstelling plaats vonden. Zowel in het komische als in het dramatische genre werd een homogeen en voor amateurs hoog spelpeil bereikt, terwijl aan decors en toneelaankleding bij zondere aandacht werd geschon ken. Naar we vernamen heeft de groep in de afgelopen zomer hard gewerkt, zodat we ook nu weer mogen verwachten, dat een toneelprestatie wordt geleverd, die de groep waardig is. Wij ver wachten een druk bezoek aan de kluchtige comedie „De Spaanse Vlieg", die de toneelliefhebbers een genotvolle avond kan ver schaffen. Jaarvergadering Schaakclub Voor de jaarvergadering van de Terneuzense schaakclub, die deze week in Hotel des Pays-Bas is gehouden bestond flinke be langstelling. Na een kort openingswoord reikte de voorzitter de wissel beker uit aan de heer M. J. Quakkelaar, kampioen van Zee land, die nu voor de derde maal het clubkampioenschap op zijn naam heeft gebracht. De traditionele bekerwedstrijd tegen de schaakclub „Edgar Colle" uit St. Niklaas werd vast gesteld op Zondag 20 September te Terneuzen. Verder is contact opgenomen met een Gentse vereniging, het welk in de komende winter tot een vriendschappelijke ontmoe ting kan leiden. De heer H. Voorhans werd her kozen als wedstrijdleider. De verehiging zal met twee tientallen deelnemen aan de club competitie van de Zeeuwse Schaakbond. Onderling wordt een dubbelvoudige competitie ge speeld, waartoe de deelnemers in twee groepen werden verdeeld. De contributie bleef gehandhaafd op 12,50 per jaar. De heren J- P. v. d. Staal, G Dijselynck en J. J. Kaan zullen de schaakclub vertegenwoordi gen op de jaarvergadering van de Z. S. B„ die op 10 October te Goes wordt gehouden. leed vrijwel enmiddellijk. Het slachtoffer is gehuwd en vader van één kind. Nieuwe Stationschef. De stationschef 4e kl. P. Jan sen te Reuver is met ingang van 1 October a.s. benoemd tot sta tionschef Yerseke. 3e kl. te Kruiningen- Röntgen-dieptebestralings- apparaat. Het „Koningin Wilhelmina- fonds" heeft aan het subcentrum te Middelburg een röntgen-diep- tebestralingsapparaat verstrekt ter waarde van meldt het A.N.P. 35.750,zo Op 25 November veemarkt. Men déelt ons mede, dat de jaarlijkse vee- en paardenmarkt te Terneuzen dit jaar zal worden gehouden op Woensdag 25 No vember a.s. Aan deze jaarmarkt zal als ge woonlijk een loterij verbonden zijn. 40 Jaar rangeerder. De heer V. Brandt herdacht onder veler belangstelling, waar bij zijn collega's en superieuren niet ontbraken het feit dat hij gedurende 40 jaar als rangeerder werkzaam is bij de spoorweg MechelenTerneuzen. Zoals te begrijpen werd de jubilaris in het midden zijner familie in de bloe metjes gezet. Nieuwe Rijksweg klaar. Het laatste gedeelte van de nieuwe rijksweg door Oostburg, aansluitende aan het wegvak OostburgDraaibrug is thans gereed gekomen en voor het ver keer opengesteld. Hierdoor komt het éénrichtingsverkeer en de omleiding langs de ambachts school over de Grotendam te ver vallen. Aanbesteding brug bij Groede. In opdracht van het water schap „Het Vrije van Sluis" is aanbesteed de bouw van een brug in de Noordweg te Groede. Er werd als volgt ingeschreven: L. v. d. Klippe en J. la Gasse te Vlissingen voor 33.760; P. J. van de Sande en H. A. den Exter te Breskens ƒ33.750; P. Mollet te Hoofdplaat ƒ32.450; L. Martens te Hoofdplaat 31.970; firma A. Verhagen te Breda ƒ31.450; L. van Boven te Eliewoutsdijk 31.100; C. D. de Ruijsscher en P. A. Rammeloo te Biervliet ƒ30.700. Jubileum bij K.A.B. Donderdag herdacht de afde ling Sas van Gent van de K.A.B. het 25-jarig voorzitters jubileum van de heer H. van Assche. In de volle zaal van het Olympia- theater waren vele autoriteiten die blijk van belangstelling ga ven. De jubilaris werd toege sproken door pastoor Smeltzer, die hem mededeelde dat het de paus had behaagd hem de me daille te verlenen behorende bij de onderscheiding Pro Ecclesia, welke onderscheiding door de pastoor werd opgespeld. Hierna voerden het woord de diocesane bestuurder van de K.A.B., de heer Broeders, de waarnemend burgemeester, de heer Scheffer en de geestelijk adviseur, kape laan Van Beek. De jubilaris dankte hierop de sprekers en de aanwezigen. De plaatselijke afdeling bood hem een pendule aan. Na het officiële gedeelte volgde een ge slaagde cabaret-avond onder lei ding van de humorist Bennie Barendsen. Vooral het optreden Vrijdag was het een week ge leden, dat mevr. Melinda Mac Lean, de echtgenote van de in 1951 spoorloos verdwenen Britse diplomaat, bij het station te Lau sanne haar auto zou hebben ach tergelaten en met haar drie kin deren het station zou zijn inge gaan, waarna men haar spoor bijster is geraakt? Volgens de garagehouder zeide hij, dat ze de auto „over een week" terug zou komen halen. Vandaar dat giste ren door de detectives, die in de buurt van het station op post waren gezet, extra scherp is uit gekeken. Van Lausanne uit zou mevr. MacLean per trein naar Wenen gegaan kunnen zijn en vandaar kan men met verschillende on der Russische controle staande vliegdiensten steden achter het „ijzeren gordijn", bereiken. De politiecommissaris van Ge- nève, Charles Knecht, meent dat mevr. MacLean vrijwel zeker Zwitserland heeft verlaten. Zij had haar moeder, bij wie zij reeds geruime tijd te Genève woonde, gezegd dat zij enkele dagen ging doorbrengen bij een vriend te Territet. Men vraagt zich af, waarom zij dan haar auto te Lausanne heeft achtergelaten, daar van hier uit een goede weg naar het slechts 45 km verder gelegen Territet leidt. Over de authenticiteit van het telegram, dat mevr. Dunbar, de moeder van de vermiste, dezer dagen ontving en waarin mevr. MacLean zelf gemeld zou heb ben, dat zij nog wat langer weg bleef dan voorzien was, is men het nog niet eens. Men denkt aan een vervalsing, maar het is opmerkelijk, dat in dit telegram wordt gesproken van het twee jarige dochtertje Melinda als: „Pink Rose" een schertsnaam welke slechts in intieme familie kring bekend was. „Pink Rose" is een maand na de verdwijning van MacLean ge boren, dus aan haar vader nog onbekend. De vriend, in wiens villa te Territet mevr. MacLean zeide te gaan logeren, werd door haar „Robin Muir" genoemd. Men helt over naar de mening, dat mevr. MacLean op de een of andere wijze bericht van haar verdwenen echtgenoot had ge kregen en zich met de kinderen naar hem toe heeft begeven. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft medegedeeld dat de Britse regering de autori teiten van verscheidene West- Europese, niet aan Zwitserland grenzende landen, h'eeft verzocht zo mogelijk behulpzaam te zijn bij de nasporingen naar het ver dwijnen van mevr. MacLean. van het bekende radio-duo „De Spelbrekers" oogstte veel succes. Tentoonstelling Opvoering productiviteit. Aan de Oostkade hebben een tweetal tot tentoonstellingszaal omgebouwde Rijnaken ligplaats gekozen. De contactgroep op voering productiviteit bezocht met deze tentoonstelling de di verse industriecentra in den lan de. De tentoonstelling te Sas van Gent is ingericht voor de Zeeuws- Vlaamse industrie en is slechts toegankelijk voor fabrieksdirec- ties en leidinggevend personeel. De tentoonstelling en de diverse conferenties en filmavonden wor den gehouden van 23 tot en met 28 September. Concerti Ter gelegenheid van de jaar lijkse kermis hoopt de muziek vereniging „Veronica" alhier Zondag van 11.30 tot 12.30 te concerteren op het dorpsplein. Zondagavond neemt Veronica deel aan het muziekfestival te Sluis. De raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft, nadat jarenlang zonder resul taat gestreden is over de vraag, welke vlag boven het Verenigde Europa zal waaien, thans be sloten een eigen vlag te gaan voeren. De politieke commissie heeft voorgesteld, onmiddellijk een Europese vlag in gebruik te ne men, bestaande uit een azuren veld met een kring van vijftien gouden sterren. In Straatsburg wenst men deze vlag als vlag van de raad gevende vergadering uit te han gen, vóórdat de raad van minis ters heeft kunnen beslissen of dit ontwerp inderdaad tot Euro pese vlag zal worden gepromo veerd. Men meent dat hetzelfde embleem, dan in andere kleuren zou kunnen worden gebruikt voor de overige bestaande of te vormen Europese organen. Het blijkt nodig te zijn de inge zetenen te waarschuwen tegen de practijken van een scharenslijper, die, indien men piet eerst met hem de te betalen prijs overeen komt, voor de door hem gesle pen messen of scharen een ab normaal hoge beloning eist. De Kermis. Op de Markt wordt druk ge werkt aan de opbouw voor de kermis. Hoewel het lijkt dat de drukte minder zal zijn dan vorige jaren, is er nog genoeg voor oud en jong om zich te vermaken. We missen dit jaar de' „bots- autotjes". Daarvoor in de plaats komt evenwel een andere attrac tie, de „speedway-track". Dit maal is ook een berenshow van de partij en de zweef-, draai-, fietsen- en babymolens ontbre ken niet. Verder vindt men de gewone kramers voor de snoe pers, de schiettent, goktent, enz. „De Spaanse Vlieg' Het Terneuzens .dilettantento neel treedt in de kereiisweek Bevolkingsonderzoek. Het bevolkingsonderzoek op t.b.c. in Axel werd deze week be ëindigd. Naar wij vernemen, wer den in totaal 3902 foto's genomen. Supportersvereniging actief. De Axel^e voetbalsupporters hebben dezér dagen vergaderd. Daar reeds een 400 aan reisgeld is gespaard, zullen dit seizoen 5 reizen worden meegemaakt met het 1ste elftal, n.l. naar Zeelandia en naar Souburg. De andere rei zen worden in de tweede helft van de competitie gemaakt, naar Noord-Brabant en nader worden vastgesteld. Besloten werd dat de leden aan hun reiskaarten in het vervolg naar goeddunken 'n beschikking (dus ook aan der den) kunnen geven. Hiermede werd een hangende kwestie tot aller genoegen opgelost.. Bevrijdingsdag-concerten, Hedenavond zullen de beirle plaatselijke muziekcorpsen bui tengewone concerten geven. „Concordia" zal te kwart vóór 6 een marsconcert geven, waarna deze vereniging de feestelijkhe den bij de „Bleye Haghe" zal op luisteren. Te kwart vóór 8 geeft daarop de Chr. fanfare „Hosanna" een concert met onderstaand pro gramma: Marching thro Georgia Miller 2. Joyeuse, ouverture Delhaye 3. Iris, valse Jakma 4. Air Variée voor trombone [Montagne 5. Cendrillonette, fantaisie [Andrieu 6. Marsparade Bisselinck 7. Taptoe. Na afloop hiervan zal „Mond- accordeola" 'n slotconcert geven. De drie Westelijke hoge com missarissen in Duitsland hebben hun Russische ambtgenoot, Semjonof, in gelijkluidende nota's opnieuw voorgesteld, de passen voor het interzonale verkeer in Duitsland af te schaffen. De Westelijke mogendheden willen, dat de Duitsers met in gang van 1 October vrij de zone- grens kunnen paseren. Zij ver werpen voorts het Russische voorstel van 1 September om de kwestie van de interzonale pas sen over te laten aan de rege ringen van Oost- en West- Duitland. Dijkwerker verongelukt, Donderdagavond om zeven uur is de 23-jarige J. H. C. uit Nij megen op de zeedijk bij Wol- phaartsdijk dodelijk verongelukt C., die werkzaam was bij de Grontmij., keerde samen- met en kele andere werknemers terug van de herstelwerkzaamheden op de zeedijk. Zij waren daartoe op een zandtreintje geklommen. Sa men met zijn vader stond hij voorop de locomotief. Bij een bocht is hij er af gevallen en een eindweegs meegesleurd. Hij over- De minister van Landbouw meent, dat de producten, die in 1948 werden aangeduid als pro ducten, welke voor de landbouw van directe betekenis zijn, ook in de toekomst objecten van het prijsbeleid in de landbouw moe ten zijn. Aangezien dit beleid ge richt is op de bestaansmogelijk heid voor het landbouwbedrijf als geheel, zal bij de te treffen prijs- ondersteunende maatregelen het verband tussen de onderscheide ne producten niet uit het oog mo gen worden verloren. Met name zal niet in de eerste plaats het prijsverloop van een bepaald pro duct, maar de gehele marktsitua tie van de producten en de daar uit voortvloeiende rentabiliteit van het desbetreffende bedrijfs type bepalend zijn voor het prijs beleid. Hieruit vloeit voort, dat de mi nister zich niet kan binden aan minimum garantieprijzen voor elk dezer producten, daar zowel het moment van ingrijpen in de vrije prijsvorming voor een be paald product als het peil, dat daardoor zal worden nagestreefd, afhankelijk zijn van het prijspeil van de overige producten, die door dit bedrijfstype worden voortgebracht. De afzet van producten van land- en tuinbouw heeft in de ja ren na de oorlog een gunstig ver loop gehad. Thans doen zich tekenen voor, die er op wijzen, dat een kente ring niet is uitgesloten. Reeds manifesteren zich ten aanzien van enkele belangrijke verede lingsproducten moeilijkheden, die tot dusver zonder ernstige gevol gen konden worden opgelost. Zij zijn echter een aanwijzing, dat meer dan- tevoren moet worden gestreefd naar verlaging van productiekosten. Daarnaast laat de minister niet na in internatio naal verband aan te dringen op opheffing van belemmeringen van het handelsverkeer, alsmede door medewerking aan een ac tieve export-politiek de afzet van agrarische producten te bevorde ren. De minister heeft, gelet op de taak van de z.g. delta-commissie, een commissie doen instellen, welke de aspecten van de land bouw en de visserij zal bestude ren, die bij een eventuele afslui ting van een of meer zeegaten in het gebied van de Zeeuwse en Zuidhollandse stromen naar vo ren komen. WETGEVING. Naar de minister verwacht, zal het nieuwe zittingsjaar voor vele sectoren van het gebied van land bouw en voedselvoorziening de verwezenlijking brengen van de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie op de grondslag van de wet op de bedrijfsorganisatie. Hierbij valt te denken zowel aan de tot standkoming van productschap pen als van bedrijfsschappen. De voorbereiding ener nieuwe pachtwet is een zo omvangrijke arbeid gebleken, dat de verwach ting omtrent indiening in de loop van het verstreken zittingsjaar niet is uitgekomen. Intussen is de voorbereiding vrijwel voltooid. Omtrent een wettelijke rege ling van het landbouwonderwijs kan worden medegedeeld, dat de voorbereiding ter hand is geno men. Wat de regeling betreft van de uitbetaling van melk naar kwa liteit, kan worden medegedeeld, dat de rpinister in het uitblijven van overeenstemming tussen de verschillende groepen van het be drijfsleven aanleiding heeft ge vonden tot het in het leven roe pen van een werkcommissie welke de opdracht heeft aan de hand van door de minister gege ven richtlijnen op korte termijn een wetsontwerp samen te stel len. In de afgelopen nacht is de 350 ton metende Britse treiler „Hassett" uit Grimsby ter hoog te van Auchenhill, in 't uiterste noorden van Schotland, op de rotsen geslagen. Tengevolge van het zware weer kon de red dingsboot van het nabijgelegen kuststation Wiek niets uitrich ten. Tenslotte slaagde de kust wacht er in om met behulp van een lijn 17 van de 20 opvarenden aan land te brengen. De overige drie matrozen wor den nog vermist. Van de gered den moesten verscheidene naar het ziekenhuis van Wiek worden overgebracht. Volgens een nader bericht van Reuter had de treiler 19 opva renden aan boord, van wie er vijftien konden worden gered. Een der geredden overleed echter na korte tijd. Men vreest dat de vier vermisten om het leven zijn gekomen. HEDEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Fanfaren der Liefde. Concertgeb. 8 uur: Some body loves me. Terrein Molendijk, 4 uur: Terneuzense Boys 1AZVV 1. AXEL: Het Centrum, 6,30 en 9 uur: Tarzan in gevaar. MORGEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Fanfaren der Liefde. 2 uur: Somebody loves me; 4.30 uur: Fanfaren der Liefde Concertgeb. 8 uur: Some body loves me. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Tarzan in gevaar; 8 uur: Jeugd ir^de branding.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2