Indonesië en West-lrian Na Panmoendjon De Fransen kunnen het niet geloven wïersverwachtlg Standpunt van Djakarta niet veranderd Zorgen van de Zuid-Koreaan HOOGWATER. ZON- en MAANSTANDEN Zuid-Koreaanse waarschuwing inzake de krijgsgevangenen „LA GRANDE BAISSE" Bluf of werkelijk succes van Laniel? Toespraak van Australische vertegenwoordiger uiverirgsacties in Indonesië OP JACHT NAAR.EN MET PRINS BERNHARD. Ollenhauer als fractieleider herkozen „ENZOVOORT?" Geen Zwitsers luchtafweergeschut naar Duitsland De algemene vergadering der V erenigde Naties Stakingen in Indonesië opgeheven Lid van Poolse delegatie vraagt asyl West-Duitse reacties op toespraak van Dulles Frunkering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nèi 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1953. 8e Jaargang No. 2950. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adrw Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uar Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 urn: Het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Vrijdag een verklaring uitgege ven over West-lrian naar aanlei ding van het jaarverslag van het Nederlandse ministerie. Een tegenstelling tot de vorige jaren, zo wordt gezegd, is dat West-lrian, dat wij als ons grond gebied beschouwen, in het jaar verslag is ondergebracht in het hoofdstuk „Australië en Ocea- nië en niet in het hoofdstuk Indo nesië". Dit toont aan, dat de Ne derlandse regering een politieke gedragslijn vaststelde, die ver schilt van die der afgelopen ja ren. Nog belangrijker wordt de wijziging, indien wij opmerken, dat in het jaarverslag nadrukke lijk wordt verklaard, dat de Ne derlandse regering haar best zal doen om de samenwerking met Australië en de andere leden van de „Pacific-commission" ten aan zien van West-lrian te verstevi gen. In de verklaring wordt ver der gezegd: Indien wij bedenken, dat de kwestie West-lrian de bij zondere aandacht geniet van Au stralië en dat de „Pacific-commis sion" 'n organisatie van Wester se landen is, dan is het duidelijk, dat Nederland wat West-lrian betreft besloten heeft Indonesië terzijde te stellen, het gebied als eigen gebied te beschouwen en steun te zoeken in kringen van de „Pacific-commission" Op die wijze hoopt de Neder landse regering in haar hart, dat degene die zich tegenover Indo nesië stelt in het geschil West- lrian, tenslotte niet alleen Ne- der land zelf zal zijn, maar dat het alle leden van de „Pacific- commission" zullen zijn, die door Nederland worden aangetrokken om het vitaal belang bij voortge zet Nederlands bestuur in West- lrian. Het standpunt van de Indone sische regering, zo gaat de ver klaring voort, is inmiddels nog steeds, zoals in de recente rege ringsverklaring is uiteengezet. Daarom zal de regering de Ne derlandse maatregelen, waarbij men het doet voorkomen, alsof West-lrian geen Indonesisch ge bied is, niet zonder meer op haar beloop laten. Vervolgens wordt aangehaald, dat de Nederlandse regering zal streven naar technische hulp van andere landen om Irian en de be volking tot ontwikkeling te bren gen. Het Indonesische ministerie zegt hierover, dat dit waarschijn lijk zo kan worden uitgelegd, dat men van Nederlandse zijde er naar zal streven de investering van buitenlands kapitaal in West- Iriart via Nederlandse kanalen te bevorderen, zodat tenslotte de investerende landen gebonden zijn aan de Nederlandse belangen en zij de Nederlandse politiek inzake West-lrian steunen. Ten slotte wordt uiteengezet, dat ie dere band tussen andere landen en Nederland betreffende West- lrian zondr toestemming of deel neming van Indonesië zal worden beschouwd in strijd te zijn met de vriendschappelijke betrekkingen tussen dat land in Indonesië. Indonesië zet tezamen met de andere Aziatische landen de strijd voort om het kolonialisme te doen verdwijnen, daar cit 'n hin derpaal is voor de wereldvrede, zo beslikt de verklaring. De „zwervende reporter" Al fred van Sprang, die o.m. in over leg met de N.C.R.V. op het ogen blik in Afrika vertoeft en in de laatste weken enkele reportages heeft verzorgd vanuit Nairobi, ontving daar van de Hilversumse programmaleiding een telegrafi sche mededeling, dat Z. K. H. Prins Bernhard voornemens was om naar Arusha in Tanganyika te vliegen om daar deel te nemen aan de grote jacht. Zijn telegrafisch antwoord kwam Vrijdag bij de N.C.R.V. binnen uitArusha. Hij was er direct maar naar toe gevlogen en sein de: „September thirty program describes Arusha in Tanganyika, where Prince Bernhard is hun ting". Dit betekent, dat hij aan de N.C.R.V. tijdig voor een uit zending op de 30ste September per luchtpost een „band" zal zen den, waarop een reportage over deze jacht, waarbij hij de konink lijke jager persoonlijk hoopt te mogen ontmoeten. DE „PRAYVDA" OVER DE SOVJET-HULP AAN CHINA. De Sowjet-Unie heeft de Chine se volksrepubliek op gunstige voorwaarden „crediet op lange termijn" verschaft, aldus schrijft het Russische blad „Prawda" over 't nieuwe Russisch-Chinese hulpverdrag. De „Prawda" prijst de weder opbouw in China en zegt, dat de Sowjet-Unie de Chinese volksre publiek, juist zoals fot dusver, de nodige hulp zal verschaffen voor de uitvoering van het vijf-jaren plan. Volgens de „Prawda" heeft Malenkof de Chinese leiders Donderdag doen weten, dat naar zijn, Malenkofs, oordeel de lei ding in China in „betrouwbare handen" is. Het telegram van Mao Tse Toeng, waarin hij de Sowjet-Unie dank zegt voor de hulp, is, aldus de „Prawda" een belangrijk do cument, dat getuigenis aflegt van de verdere versteviging van de grote vriendschap tussen het Sowjet- en het Chinese volk." Volgens het Russische pers bureau Tass heeft communistisch China Donderdag bekend ge maakt, dat de Sowjet-Unie ad viezen heeft gegeveh betreffende het Chinise vijfjarenplan, „die ons zullen helpen ontkomen aan vele fouten en dwalingen" bij de economische wederopbouw van het land. Nu na twee lange jaren de oor log in Korea achter de rug is en de wapenstilstand een voldongen feit, vragen allerlei nieuwe pro blemen onze aandacht*. Want de wapenstilstand is) immers niet het uiteindelijke doel, zij is geen vrede, doch naar we hopen een inleiding tot de vrede. En zoals 1918 ons geleerd heeft, is het sluiten van een vrede één der moeilijkste internationale opga ven. Het is zo gemakkelijk de oude gemeenplaats te herhalen, dat een vrede zowel rechtvaardig als duurzaam moet zijn en zo moeilijk om, zelfs als men van goeden wille is, ook maar aan één van deze beide eisen te vol doen. Er zijn twee problemen, die nauw met elkaar verband hou den. Het' ene is de toekomst van Korea zelf. Het andere is de on- Generaal Won Jong Dok, de provoost-generaal van het Zuid- koreaanse leger die drie maan den geleden order gaf om 25.000 anti-communistische Noordkore- aanse krijgsgevangenen uit de Zuidkoreaanse kampen vrij te laten, heeft Vrijdag .verklaard, dat de 3700 Noordkoreanen, die niet gerepatrieerd willen worden en die zich nog in Zuid-Korea bevinden, niet onder de hoede van de neutrale repatriërings commissie zullen worden gesteld als de Noordkoreanen „pressie op deze mensen blijven uitoefe nen". De generaal beschuldigt de Noordkoreaanse vertegenwoordi gers, die mogen trachten hun landgenoten alsnog te bewegen naar huis terug te keren er van De 151 leden tellende sociaal democratische fractie in de nieuwe Westduitse bondsdag heeft partijvoorzitter Ollenhauer tot haar leider herkozen. Voorts werden in de leiding der fractie gekozen Wilhelm Wellies en Er- win Schoettle. De socialisten besloten prof. Carlo Schmid candidaat te stel len voor het vice-presidentschap van de bondsdag. In een verklaring na afloop van een bijeenkomst van leiders der S. P. D. wordt gezegd, dat het streven van de partij in de eerste plaats er op gericht blijft dat: 1) de kwestie der hereniging van het land met onvoorwaarde lijke voorrang wordt behandeld; 2) een vrij en democratisch Duitsland op basis van gelijkheid in „de gemeenschap der vrije vol keren" wordt opgenomen en dat er in Duitsland een „betere de mocratische en sociale orde" wördt gevestigd. dat zij op ae betrokkenen druk uitoefenen door te kennen te ge ven, dat hun gezinnen gevaar lopen, indien zij in hun weigering volharden. Het Zuidkoreaanse ministerie van landsverdediging heeft een verklaring uitgegeven, waarin geprotesteerd wordt tegen het schenden van de conventie van Genève inzake de behandeling van krijgsgevangen, waaraan de Noordelijken zich in meer dan 4000 gevallen zouden hebben schuldig gemaakt. De Verenigde Naties droegen Vrijdagochtend een duizendtal ar.ti-communistische N.-koreanen over aan de Indische troepen, die belast zijn met de zorg voor de gevangenen, die niet naar huis willen. Een der Noordkorea nen bedacht zich op het laatste ogenblik en gaf te kennen toch naar Noord-Korea terug te wil len gaan. Hierdoor is het aan tal noordelijke militairen, dat alsnog besloten heeft naar huis te gaan, tot 16 gestegen. Later op de dag zouden nog ongeveer 1500 anti-communisii- sc-he Chinezen aan de Indiërs worden overgedragen. Krijgsgevangen gemaakte oud- bewakers van het kamp op Koje. Een door de communisten uit gewisselde Amerikaanse ser geant, McCarthy, heeft te New York gezegd, dat de door de N.- Koreanen en Chinezen krijgsge vangen gemaakte oud-bewakers van het krijgsgevangenkamp van de Verenigde Naties op Koje door de communisten worden vastge houden om als oorlogsmisdadi gers te worden berecht. Dc com munisten stelden hen verant woordelijk voor de dood van Noordkoreaanse en Chinese krijgsgevangenen bij de ongere geldheden op het eiland. derlinge verhouding tussen de grote mogendheden in het gehele Verre Oosten. Voor de Koreanen is het eer ste het belangrijkste. Anderen komt het al of niet verdeeld blij ven van Korea betrekkelijk opbe- langrijk voor, als maar een ont spanning in de internationale verhoudingen wordt bereikt. Dit verschil is natuurlijk onvermij delijk. En wat men ook van Sypgman Rhee moge denken, het zou van weinig begrip getuigen, als wij zijn vrees niet zouden be grijpen, dat zijn land wordt op geofferd in de hoop een overeen stemming tussen de grote mo gendheden tot stand te brengen teneinde op die manier een nieu we oorlog te voorkomen. Op 't eerste gezicht schijnt een oplossing in Korea geen buiten gewone moeilijkheden op te leve ren. Er is immers overeengeko men, dat een verenigd democra tisch en onafhankelijk Korea moet verrijzen. Onlangs sprak Malenkow nog over de taak de nationale eenheid van de Ko reaanse staat te herstellen. Maar acht jaar geleden kon men de zelfde klanken beluisteren. Het Moskouse verdrag van December 1945 sprak van 't her stel van Korea als onafhankelijke staat op democratische grond slag, maar het vervolg was ver deeldheid en oorlog. En nog steers is er de vraag: hoe kan een vereniging op democratische grondslag worden bereikt? VERKIEZINGEN? Voor de Zuidkoreanen is het antwoord eenvoudig: de eenheid moet worden verkregen door het houden van vrije verkiezingen, waarbij een regering voor ge heel Korea wordt gekozen. Dit is onze opvatting van de mocratie. Maar zullen de Noord koreaanse leiders, die in het ver leden deze oplossing van de hand hebben gewezen, deze nu willen aanvaarden? Dat durven we nauwelijks hopen, want de com munisten weten zeer goed, dat vrije verkiezingen een eind zou den maken aan hun macht. Ze zouden inderdaad door de Sovjet en Chinese regering over heerst kunnen worden, maar tot dusver zijn er geen tekenen die er op wijzen, dat Moskou of Peking hiertoe in de stemming zijn en zowel van de Sovjet-Unie als van communistisch China mag verwacht worden, dat ze de opvatting van Stalin huldigen, hoe het het recht van een grote mogendheid (of in elk geval van een communistische grote mo gendheid) is te eisen, dat een naburige kleine staat een regime heeft, dat haar vriendschappelijk gezind is. WEINIG HOOP. Helaas kan men in Korea wei nig reden zien voor het grote optimisme, dat in het algemeen op het sluiten van de wapenstil stand is gevolgd. Misschien zullen de Russen en Chinezen op de komende politieke conferentie een andere houding aannemen dan tot dusver, maar niets wijst in deze richting. Wat de conferentie zelf aan gaat, er schijnen twee belang rijke vragen te zijn, die om ant woord vragen, alvorens de con ferentie kan plaats vinden. Hier mee zal de assemblée der Ver enigde Naties zich bezighouden. De eerste betreft de samenstel ling, n.l. welke landen er deel van gaan uitmaken; de tweede is, wat voor soort zaken behan deld zullen worden," uitsluitend Koreaanse aangelegenheden of ook die van het Verre Oosten in het algemeen. „Er moet binnen drie maanden na ondertekening en in werking treden van de wapenstilstand 'n politieke conferentie op hoger niveau van beide zijden worden gehouden", zo werd het vastge legd. Met „beide zijden" wordt in het normale spraakgebruik bedoeld de landen, die actief deelnamen aan de vijandelijk heden en derhalve vertegenwoor digd zijn bij de wapenstilstands onderhandelingen. WAT BETEKENT Het doel van de conferentie is te komen tot een oplossing van het probleem van het terug trekken der vreemde strijdkrach ten uit Korea, het vinden van een oplossing voor de Koreaanse kwestie enz. De onderhande laars der Verenigde Naties heb ben hieraan de verklaring toe gevoegd, dat de uitdrukking „en zovoort" niet van toepassing zou mogen zijn op zaken, die niet op Korea betrekking hebben. Dit alles schijnt duidelijk ge noeg, maar men moet niet uit 't oog verliezen, dat dit speciale ar tikel van het verdrag slechts een raad van de militaire opperbe velhebbers aan de betrokken regeringen is en daarom in geen enkel opzicht bindend. Er is geen reden, waarom er niet van zou worden afgeweken. De betrokken regeringen zouden bijvoorbeeld kunnen besluiten de Sovjet-Unie tot de conferentie uit te nodigen, hoewel niet be kend is, of de Sovjet-Unie hier op prijs zou stellen. Ze zouden ook de werkzaamheden van de conferentie kunnen uitbreiden. Al deze problemen zullen, naar men in Seoel aanneemt, eerst door de assemblée der Verenigde Naties moeten worden opgelost, alvorens de conferentie zelf zijn moeilijke taak kan beginnen. De Zwitserse bondsraad heeft aan de Zwitserse firma Hispano- Suiza toestemming geweigerd voor het uitvoeren van luchtaf weergeschut naar West-Duits- land. De firma had verzocht om vergunning voor uitvoer van 20- centimeter-stukken ter waarde van 2.800.000 francs. Wel is de uitvoer van een klein aantal pis tolen voor de Westduitse politie macht toegestaan. Na de tweede wereldoorlog heeft de Zwitserse regering de uitvoer van wapenen van speciale vergunning afhankelijk gesteld. „La grande baisse", de grote prijsverlaging is in de eerste week ongetwijfeld een succes voor premier Laniel en zijn mi nister van financiën, Elgar Fou- re, gebleken. Alle ongeloof van de Fransen ten spijt zijn de prij zen in verschillende sectoren van het dagelijks leven omlaagge- gaan. Haar eerste grote overwinning behaalde de regering, toen zij tot een accoord kwam met monsieur Drugbert, de voorzitter van de bond van Parijse slagers, een even machtig als lastig heer, die indertijd de door de toenmalige premier Pléven bevolen prijsver laging met succes boycotte. Plé ven liet Drugbert in de gevange nis opsluiten, maar de dictator van de Parijse slagers trok toch aan het langste einde. Ditmaal was de heer Drugbert de eerste, die de prijsverlaging van 10 procent in zijn winkel aan de Avenue de Neuilly uitvoerde. Het pond biefstuk, dat we deze week bij hem kochten, kostte 360 francs, tegen 400 francs de week tevoren. En een speurtocht in de daarop volgende dagen in an dere Parijse wijken ondernomen, leerde ons, dat waar de bestuur der van de bond was voorgegaan, de leden waren gevolgd. NIET HET GOEDKOPE. Nu is het waar, dat de prijs verlaging slechts geldt voor de duurdere soorten rund- en kalfs vlees en niet voor het in Frank rijk zo geliefde lamsvlees. Het is ook waar, dat de prijzen zelfs na de verlaging voor Neder landse begrippen nog altijd hoog zijn: ƒ7,20 een kg biefstuk, ƒ8,95 een kg biefstuk van de haas, 7,20 een kg roastbeef, 9,30 een kg kalfsfricandeau, 9, een kg kalfscotelettes enz. En tenslotte is het waar, dat de Franse lonen maar weinig hoger zijn dan de Nederlandse. Maar toch kan de prijsverlaging voor vlees voor de Fransen, die twee maal per dag warm plegen te eten, van veel betekenis zijn, in het bijzonder, indien zij sympto matisch zou blijken te zijn. Veel zal afhangen van de vraag, of de thans in de hoofd stad begonnen ontwikkeling zich tot de provincie kan uitbreiden en of de regering, die aan het onderhandelen is met verschei dene bonden yan leveranciers, daarbij evenveel geluk zal heb ben als met de slagers. PRESTIGE KWESTIE. Er moet de regering-Laniel veel aan gelegen zijn op het ge bied van de prijzen een overwin ning te boeken. Slaagt zij daar in, dan zal haar prestige aan zienlijk stijgen. En zij zal dat prestige straks, wanneer het parlement weer bijeenkomt, hard nodig hebben. Tal van problemen, waarover een Franse regering maar al te gemakkelijk de nek kan breken: de Europese defensie-gemeen schap, Marokko, Indo-China enz., wachten op de parlementaire be handeling. Slechts wanneer La niel ze voor de volksvertegen woordiging kan brengen, steu nend op het vertrouwen, dat een geslaagde strijd tegen de levens duurte hem kan bezorgen, heeft hij kans de komende gevechten zonder kleerscheuren te door staan. Wat de stemming in het alge meen betreft: die is er nog altijd één van scepticisme. Verreweg de meeste Fransen zijn er van overtuigd, dat de huidige prijs verlagingen niet meer zijn dan een bluf en dat de prijzen in de komende herfst- en wintermaan den opnieuw de lonen voorbij zullen streven. Men heeft hier in de laatste jaren te veel teleur stellingen beleefd De eerste spreker in de Vrij dag voortgezette bijeenkomst van de vergadering der Verenigde Naties was de Australische mi nister van Buitenlandse Zaken Richard Casey. Casey verklaarde het „niet on mogelijk te achten dat de van „minder boosaardigheid en vijan digheid" getuigende gebaren van het Kremlin werkelijk gemeend zijn." „In dat geval moet het de Sow- jetleiders duidelijk zijn, welke weg de aangewezene is. Het wes ten zal voorshands waakzaam moeten blijven. Er zijn vraag stukken genoeg, zoals Duitsland, Korea, Indo-China en het pro bleem om tot een internationaal toezicht op de kernsplitsings kracht te komen, waarin de com munisten blijk kunnen geven van hun goede wil." Omtrent Korea zeide Casey, dat het thans aan de communis ten is hun delegaties naar de politieke conferentie samen te stellen en overeenstemming te bereiken met de Verenigde Na ties over de plaats waar en het tijdstip, waarop de besprekingen zullen beginnen." De communis ten moeten niet trachten de door de algemene vergadering geno men beslissingen betreffende de vertegenwoordiging der Verenig de Naties ter conferentie op losse schroeven te zetten", verklaarde hij. Over atoomwapens sprekend zeide Casey, dat „beide partijen thans een verzadigingspunt heb ben bereikt, wat betreft de ver vaardiging van deze wapens. De Sowjet-Unie en de Verenigde Staten beschikken nu over vol doende atoombommen om in staat te zijn alle voornaamste centra in hun gebieden weder zijds te vernietigen. Nu is dan ook een punt bereikt, waarop in ternationale controle op de atoomkracht, uit te voeren door een doelmatig- stelsel van toe zicht op de voortbrenging ervan, niet slechts gewenst, maar zelfs dringend noodzakelijk is gewor den, zo besloot Casey. TACHTIG MILLIARD VOOR BEWAPENING. José Maza, de Chileense dele gatieleider, zeide dat het de in- Het bataljon van de „banten. graiders" heeft in Augustus in midden-Java veel successen ge boekt in de strijd tegen leden van de Daru] Islam en andere ordeverstroorders, aldus blijkt uit een heden verschenen com muniqué. 71 Leden van de Darul Islam werden in gevechten ge dood. Aan de zijde van het leger vielen 2 doden. Blijkens mededelingen van het basiscommando van Makassar zijn er acties gaande tegen een bende in de omgeving van Ma- kasar, waarbij alle schuilplaat sen van benden in dit gebied door het leger onder handen worden genomen. Ten Oosten van Makassar werd een prauw waarin zich 10 bendeleden be vonden, tot zinken gebracht. Bij een treffen tussen het le ger en ordeverstoorders tussen Tjandjur en Sukabumi zijn er aan de zijde van de bende 20 doden gevallen. Dit vuurcontact geschiedde in het raam van de intensieve zuiveringsacties, wel ke ook in West-Java tegen het bende-wezen worden gevoerd, aldus een bekendmaking van de generale staf van het leger. In deze bekendmaking wordt voorts gezegd, dat bij achtervolging van een bende in het Tjikurajse 16 terroristen werden gedood en bij een treffen te Tjirojom tus sen 10 militairen en desawach ters enerzijds en een bende, be staande uit 30 man, werden er 8 leden van de bende gedood. De Sarbupri heeft Vrijdag be kendgemaakt, dat zij geen reden meer ziet de staking voort te zetten, in afwachting van een herziening van de beslissing van de commissie ter beslechting van arbeidsgeschillen. De staking was begonnen als protest tegen deze beslissing. Vice-premier Wongsonegoro heeft Donderdagavond over de staking aan Pi-Aneta medege deeld, dat de regering te kennen heeft gegeven, dat zij bereid is pogingen te doen, opdat de bij de Sarbupri aangesloten arbeiders loonsverhoging krijgen, „doch", zo voegde hij hieraan toe, „de re gering wenst niet, dat er druk op haar wordt uitgeoefend en zij laat zich niet intimideren door wie dan ook. Aan het bevel om 2 uur te sta ken werd door vele bij de Sarbu pri (vakbond van ondernemings arbeiders) aangesloten arbeiders op de ondernemingen in Java en Sumatra gevolg gegeven, aldus blijkt uit een Vrijdagochtend in Djakarta ontvangen berichten. Op enige ondernemingen werd evenwel de gehele dag gewerkt. druk wekte, dat de wereld er zich bij heeft neergelegd voortdurend in een toestand van gevaar te leven. „Wij hebben bewapend op -een schaal, alsof wij elk ogenblik het uitbreken van een derde we reldoorlog verwachten. Ruim tachtig milliard dollar is aan bewapening besteed. Indien wij dit bedrag zouden hebben be steed om armoede en nooddruft te bestrijden, zouden wij in een welvarende wereldgemeenschap leven. Wij hebben de beste kans, die de mensheid ooit is .geboden, teloor laten gaan", aldus de Chi leense afgevaardigde. Dr Marek Korowicz, een plaats vervangend lid van de Poolse de legatie bij de Verenigde Naties, heeft de Verenigde Staten poli tiek asyl gevraagd, aldus is op het V. N.-hoofdkwartier verno men. Dr Korowicz is volgens de offi ciële lijst professor aan de uni versiteit van Krakau. Hij zou naar werd meegedeeld, Vrijdag nog in New York een persconfe rentie houden. In Westduitse regeringskrin gen is Vrijdag verklaard, dat de Donderdag door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, in de alge mene vergadering der Verenig de Naties uitgesproken rede van staatsmanschap getuigt. „Foster Dulles heeft de wereld opnieuw getoond, dat dg. Ameri kaanse politiek gericht is op de bevordering van vreedzame doel einden, alle beweringen der com munisten, waarin het tegendeel wordt verkondigd, ten spijt", al dus deze kringen. Voorts wordt opgemerkt dat Foster Dulles' opmerkingen over het te vormen Europese leger en het niet-agressieve karakter hier van geheel in overeenstemming zijn met het inzicht van de rege- ring-Adenauer. Besloten werd met de opmer king, dat thans gehoopt moet worden dat de Sowjet-Unie de haar door de Amerikaanse mi nister uitgestoken „vredeshand" zal drukken. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. Weinig verandering. Veranderlijke bewolking met slechts enkele verspreid optre dende regenbuien en in de och tend op vele plaatsen nevel of mist. Zwakke later matige wind in hoofdzaak tuSsen Zuid en Zuid west. Weinig verandering in tem peratuur. ZATERDAG 19 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 10.20 11.01 Terneuzen 10.55 11.36 Hansweert 11.35 12.16 Walsoorden 11.45 12.26 ZONDAG 20 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 11.25 11.30 Terneuzen 12.05 Hansweert 0.40 12.45 Walsoorden 0.50 12.55 Sept. 19 6.21 18.46 17.05 0.52 20 6.22 18.44 17.26 2.20 21 6.24 18.42 17.43 3.50 22 6.25 18.39 18.00 5.20 23 6.27 18.37 18.16 6.51 24 6.29 18.35 18.35 8.23

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1