Stevenson sprak tot het Amerikaanse volk 1 Z\ liZ-J Het Rode Kruis tijdens de watersnood Proces tegen Mossadeq in de doofpot? Mevrouw MacLean verdwenen HOOGWATER. Ook Spierpijn ZON-en MAANSTANDEN WEERSVERWACHTING Drie-eilandenplan in studie Tweede atoomduikboot De politiek van Adenauers partij Mau-Mau generaal geeft zich over Staking in Le Havre geëindigd Vliegtuigongeluk De aardbeving op Cyprus in Arrestaties Cassablanca Begroting van Waterstaat Fransen achten Vietminh-offensief aanstaande Stakende Britse electriciens aan het w erk Geen gratie voor mevrouw Merriefieid «lbs Frankering bij Acannement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Ni 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1953. 8e Jaargang No. 2948. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adreo Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uuï Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur „Wij zijn bezig de koude oorlog te winnen", doch „het is nu niet de tijd om minder op onze hoede te zijn", aldus heeft Adlai Ste venson, leider van de Ameri- rikaanse democratische partij, Dinsdag in een radio- en televi- seirede tot het Amerikaanse volk verklaard. Ook was het volgens hem nu niet de tijd om het ver der maar alleen te doen". Stevenson, die verslag uitbracht over de „ontnuchterende erva ring" van zijn reis door 26 lan den en over besprekingen, ge voerd met talrijke politieke lei ders, waarschuwde tegen ontwa pening door de Ver. Staten al leen. Hij deed echter een beroep op de wereld om pogingen te doen teneinde te komen tot we reldontwapening en „duurzame verzekeringen van non-agressie voor de Sowjet-Unie en de ge hele wereld". De deur van de conferentiezaal is de deur van de vrede. „Laat het nooit gezegd kunnen worden dat Amerika aarzelde om binnen te treden", zo zei hij. De democratische leider maak te melding van bewondering voor de Ver. Staten in andere landen, doch tevens van misverstand en bezorgdheid. „Overal denkt men de overheersende stemming in Amerika te herkennen in wat ge noemd wordt „McCarthyïsme", inquisities, zuiveringen, boekver brandingen, onderdrukking en vrees hebben het lichtende beeld van het land der vrijen en het tehuis der dapperen verduisterd", aldus Stevenson. Volgens hem moeten alle ver bintenissen van de Ver. Staten met Europese geallieerden ter schraging van verzekeringen van non-agressie op lange termijn worden aangegaan. Op het ogenblik drukte de waterstofbom een spoedeisend stempel op de internationale toe stand, zo meende Stevenson. Hoewel jarenlang de pogingen om te komen tot ontwapening waren mislukt, dienden de Ver. VRIJDAG 18 SEPTEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.45 9.20 10.00 10.10 n.m. 9.34 10.09 10.49 10.59 Staten opnieuw, evenals in 1947, het initiatief te hervatten bij een heronderzoek van de mogelijk heid tot ontwapening. Het alter natief van veiligheid door een doelmatig plan voor beperking van bewapening was volgens hem veiligheid door grotere mili taire uitgaven en vreesaanjagen- der wapens. Stevenson wist niet, of nieuwe benadering van Moskou op het punt van ontwapening nu meer kans van slagen zou hebben dan in het verleden. Er was echter inmiddels het een en ander ver anderd. De niet-communistische volken hadden zich bewapend en in Korea was getoond, dat het Westen geweld met geweld zou keren. Het overlijden van Stalin en de opstand in satelietstaten hadden veranderingen in de Sow- jet-unie teweeg gebracht, zo meende hij. Stevenson besloot met te zeg gen, dat Azië in een revolutie toestand verkeerde. Het Westen is er „verdacht", aangezien het wordt geïdentificeerd met kolo nialisme, terwijl de ideeën van Karl Marx er „vrij goed" klinken voor de velen, die te weinig we ten van de „werkelijkheid van het communisme in de practijk", zo zei hij. en rheumatische pijnen wrijft U weg met De 4.500 metaalarbeiders te Le Havre, die 37 dagen geleden op het hoogtepunt van de stakings beweging in Frankrijk het werk neerlegden, hebben Woensdag besloten het werk te hervatten. Over hun looneisen wordt nog onderhandeld. Men verwacht dat de bouwar beiders in Le Havre, die even eens reeds meer dan een maand in staking zijn, nu ook weer aan het werk zullen gaan. Nabij Albany in de Amerikaan se staat New York is Woensdag een passagiersvliegtuig omlaag- gestort. Hierbij zijn 25 personen om het leven gekomen. Het verongelukte toestel is een „convair". Het was uit Bostoiï naar Chi cago vertrokken. Volgens ooggetuigen is het in botsing gekomen met de centrale zendmast van een radiostation. Daar de landingsplaats door mist aan 't oog was onttrokken, heeft het verongelukte vliegtuig 15 minuten boven het vliegveld rondgevlogen, landingsinstruc ties van de controletoren af wachtend. Deze is er evenwel niet in geslaagd in verbinding met de „Convair" te komen. In kringen, die nauw verbon den zijn met de militaire recht spraak in Teheran, is men van mening, dat het proces tegen ex- premier Mossadeq geen doorgang zal vinden. Bij een eventuele uit spraak van het militaire hof zou den er volgens deze kringen slechts twee mogelijkheden zijn: de doodstraf, die de sjah in le venslange gevangenisstraf of verbanning zou kunnen veran deren, of vrijspraak. Men wijst er op, dat bij het be kendmaken van het vonnis ook bepaalde documenten moeten worden gepubliceerd, waaruit zou blijken, dat Mossadeq met de communisten heeft samengespan- Sept. 17 6.17 18.51 16.05 23.30 18 6.19 18.49 16.39 19 6.21 18.46 17.05 0.52 20 6.22 18.44 17.26 2.20 medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Weinig verandering in temperatuur. In de ochtend hier en daar ne vel of mist. Overigens verander lijke bewolking met plaatselijk een bui. Zwakke tot matige zuid oostelijke tot zuidelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. Het K.N.M.I. deelt mede: Sedert het weekeinde staat het weer in ons land onder invloed van een gebied van hoge lucht druk, dat Vrijdag op de Oceaan tot ontwikkeling kwam en dat zich vervolgens naar Scandina vië en Oost-Europa verplaatste. Vooral Maandag en Dinsdag veroorzaakte dit hogedrukgebied bij ons zonnig weer met geleide lijk oplopende temperaturen. Een storing, die vanuit Frankrijk na derde, deed weliswaar op Prins jesdag de wind flink aanwakke ren, waardoor de verwarming wat getemperd werd, maar in Zuid-Limburg werden toch tem peraturen van 24 graden geme ten en elders in het land van omstreeks 20 graden. Gistermorgen bereikte de sto ring het Z. van ons land, waarbij plaatselijk wat regen viel. Aan gezien zich boven Bretagne nog een kleine depressie bevindt, waaromheen enkele nieuwe sto ringen circuleren, blijft ook voor vandaag de kans op enkele ver spreide buien bestaan. Over het geheel genomen zijn de weersvooruitzichten echter vrij gunstig, omdat het hoge drukgebied boven Scandinavië stand houdt en zich zelfs weer in westelijke richting uitbreidt. Hierdoor houdt ook de aanvoer van vrij warme lucht uit het Z. en Z.O. aan, zodat voor de ko mende dagen op tamelijk warm weer gerekend mag worden met een afnemende kans op regen. Naar een woordvoerder van het Britse consulaat-generaal te Ge- nève heeft meegedeeld, is mevr. MacLean, de echtgenote van de ruim twee jaar geleden verdwe nen Britse diplomaat Donald MacLean, met haar kinderen „verdwenen". Het Foreign Office is hiervan in kennis gesteld. Volgens het hgofd van de poli tie te Genève hebben alle Zwit serse grensposten opdracht ge- kregen naar de vermisten uit te zien. Zoals bekend verdween Donald MacLean, een voormalig hoofd van de Amerikaanse afdeling van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken, in Mei 1951 met zijn collega Guy Burgess na aan komst te St. Malo (Bretagne). Ongeveer een jaar geleden gaf het Foreign Office voor het eerst toe, dat MacLean wel eens blijk had gegeven van communistische sympathieën. Mevrouw MacLean, die met haar drie kinderen bij haar moe der in Genève woonde, was Vrij dag j.l. naar Montreux gegaan, waar zij twee dagen bij kennis sen zou logeren. Toen zij Zondag dagavond echter niet terugkeer de, waarschuwde haar moeder de politie. Het Foreign Office heeft later bekendgemaakt, dat twee func tionarissen van de veiligheids dienst naar Zwitserland zijn ge zonden om een onderzoek in te stellen. Deze mannen hebben in dertijd ook deelgenomen aan de nasporingen naar de verblijf plaats van MacLean en Burgess. nen. Hierbij zou de Russische ambassadeur in Perzië, Lavren- tief, misschien worden betrok ken, hetgeen bepaalde diploma tieke consequenties met zich zou brengen. Uit getuigenverklaringen van medewerkers van Mossadeq, on der wie de vroegere minister voor de Verbindingen, zou zijn komen vast te staan, dat Lavren- tief de steun van de Sowjet-Unie had beloofd voor het stichten van de republiek Perzië. Een woordvoerder van de Per zische regering heeft Woensdag de voorgaande regering ervan beschuldigd in zes maanden ruim een millioen guldefi te hebben verkwist. Ex-minister Fatemi zou verscheidene malen een ver goeding van ruim 10.000 gulden hebben ontvangen en het organi seren van de door Mossadeq gehouden volksstemming zou 50.000 gulden hebben gekost. De sjah laat zich voorlopig niet kronen. In een mededeling van het Perzische hof wordt gezegd dat de sjah, die na twaalf jaar gere geerd te hebben, nog steeds niet is gekroond, als kroningsdatum 19 Augustus 1954 moet aanhou- De abt van het klooster Kykko ^en. vorst kan onder de moei- in het Oosten van Paphos op qjke omstandigheden, waarin Cyprus, mgr. Chrysostomos, 'zijn onderdanen thans leven, niet heeft Dinsdagavond medegedeeld ingaan op de talrijke verzoeken dat hij in de omgeving van Ayios om <je kroningsdatum vroeger Overigens schijnt het adres te Montreux, waar mevr. MacLean zeide het weekeinde te zullen doorbrengen, vals te zijn. Het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis heeft verslag uitge bracht over zijn activiteiten ge durende de watersnood 1953. Het verslag bevat een uitge breid documentatiemateriaal met betrekking tot de verleende hulp uit binnen- en buitenland. Het blijkt, dat Zweden met 13.179.085 aan goederen bij de hupverlening aan de kop staat. Dan volgen Canada met 9.800.046 Frankrijk met ƒ5.344.715; Dene marken met 5.097.608 en de Ver. Staten met 4.826.457. De rij van ruim 60 landen wordt gesloten door Cameroun met 14. Het Roode Kruis maakt met dankbaarheid gewag van de vele particuliere hulp, die is geboden. Er stonden 3 projecten op het programma: a. Het textielplan; b. Het huizenplan; c. Het agrarische plan. In totaal werden 1.294.375 stuks textielgoederen (totale waarde 7.983.125,ter beschikking ge steld. Vermeld wordt de belangrijke bijdrage van het internationale Jeugd-Roode Kruis aan geschen ken, zowel van kortere levens duur als van blijvende waarde. 5251 Boeken en 2591 kg tijd schriften werden door het lec- tuurdepöt gedistribueerd. Het aantal geregistreerde do den bedraagt 1615; het aantal ge registreerde vermisten 180. NIEUWS IN HET KORT. Vijf kinderen van een mijn werker uit de Canadese staat Nieuw Schotland zijn, toen de woning van de mijnwerker in brand stond, in de vlammen om gekomen, de moeder en twee kin deren konden worden gered. Vier arbeiders in de Spaanse filmstudio's van „Sevilla films" zijn om het leven gekomen na een val van een steiger, waarop zij bezig waren met het in ge reedheid brengen van decors. Demetrianos, 40 km van Paphos een in tweeën verdeelde berg had gezien. Mgr. Chrysostomos had een inspectietocht langs bescha digde kerken gemaakt. De spleet tussen beide delen van de berg was 35 centimeter breed. Ooggetuigen te Paphos beves tigen de mededeling van de abt. vast te stellen. Dertig Perzische vissers gearresteerd. Dertig vissers uit het Perzische gebied langs de Kaspische Zee, die ervan worden verdacht com munistische sympathieën te heb ben, zijn Woensdag gearresteerd en naar Teheran overgebracht. Te Groton in Connecticut is de kiel gelegd voor een tweede duik boot die door atoomkracht wordt voortbewogen. De eerste, de „Nautilus zal binnenkort kunnen proefvaren, zo heeft de Amerikaanse minis ter van marine meegedeeld. De minister verklaarde bij de kiellegging, dat de atoomduik- boot een krachtig nieuw wapen is, dat vijandelijke oorlogschepen aan de andere kant van de we reld kan blokkeren in havens. „Onze vijand kan elke dag de oorlog beginnen met zesmaal zo veel duikboten als Duitsland had bij het begin van de tweede we reldoorlog, duikboten die voor 't merendeel moeilijker op te spo- te ren en moeilijker tot zinken brengen zijn", zo zei hij. De atoomduikboot is in staat onder water duizenden kilome ters af te leggen met een snel heid van meer dan twintig kno pen. Zij is het ideale vaartuig om uit te zenden ter bestrijding van vijandelijke duikboten onder water, zo voegde de minister hieraan toe. In de leeftijdsgroep van 01 jaar vielen 38 slachtoffers; in de groep van 8089 vielen 79 slacht offers. De directe kosten der eer ste hulpverlening belopen een bedrag van 2.012.000. Het verslag besluit met o.a. de mededeling, dat het Zwitserse Roode Kruis en het Italiaanse Roode Kruis nog belangrijke be dragen ter beschikking zullen stellen. - De politie te Casablanca heeft medegedeeld, dat veertien leiders van de nationalistische partij „Istiqlal", die zij de generalestaf van het gebied van Casablanca noemt, zijn gearresteerd. Zij zullen worden berecht op beschuldiging van het organise ren van verstoringen van de or de. Sommige van hen worden door de politie beschuldigd van het organiseren van de ongere geldheden in Marrakesj, toen de sultan werd afgezet en Sidi Mo hammed Ben Moulay Arafa tot nieuwe sultan werd uitgeroepen. ONTVANGSTBEVESTIGING VOOR BIJDRAGEN AAN HET RAMPENFONDS. Van verschillende zijden is er bij het rampenfonds op aange drongen de ontvangst van bij dragen voor de watersnood slachtoffers schriftelijk aan de schenkers te bevestigen. Hoewel overtuigd van de rede lijkheid van deze verzoeken, heeft het N. R. F. aanvankelijk gemeend daaraan geen gevolg te moeten geven, o.m. op grond van de hoge kosten. Toen ech ter enige instellingen aanboden de verzorging der ontvangstbe vestigingen belangeloos op zich te nemen, heeft het N.R.F. dit aanbod met dankbaarheid aan vaard. Zij die onder eigen naam (dus niet via collecten, comité's, inza melingen, verenigingen e.d.) gel den aan het N.R.F. deden toeko men, kunnen binnen afzienbare tijd een ontvangstbevestiging te- gemoetzien. Met de verzending is een aanvang gemaakt. Het N.R.F. doet een beroep op allen niet terstond te reclameren wegens het niet ontvangen van een dergelijke bevestiging. De verheugend grote stroom van gif ten, welke het rampenfonds zijn toegevloeid, maakt een afwerking op korte termijn onmogelijk. Zodra de laatste bevestiging is verzonden, zal hierover een pu blicatie verschijnen. Daarna wor den reclames gaarne tegemoetge- zien. Dr Adenauer heeft op een bij eenkomst met de nieuwgekozen bondsafgevaardigden van zijn partij, de christelijk-democrati- sche unie, de door zijn partij te volgen politiek uiteengezet. De nadruk zal worden gelegd op de sociale politiek. Er zal veel wor den gedaan voor jong en oud. In het bijzonder zal aandacht wor den besteed aan de behuizing. Al het mogelijke zal worden gedaan ter bevordering van de moderni sering van de zware industrie in West-Duitsland, die onder oorlog en ontmanteling heeft geleden. Hiertoe zou men het beste de vor ming van particulier kapitaal kunnen aanmoedigen. In de begroting van het depar tement van waterstaat worden als belangrijke werken, die in 1954 zullen worden voltooid, o.m. genoemd de aanleg van de rijks weg no 2 AmsterdamUtrecht (met twee rijbanen) en de verrui ming van het Amsterdam—Rijn kanaal tussen Amsterdam en Utrecht. De landaanwinning, welke in Friesland en Groningen langs de kust tot stand wordt gebracht, is een arbeidsintensief werk, dat langzaam vordert en daarom eco nomisch gezien vrij kostbaar is. Er wordt nagegaan of het aange wezen is op deze wijze voort te gaan of dat tot het nemen van meer ingrijpende maatregelen moet worden besloten. Oek in Zeeland wordt land ge wonnen. Genoemd worden de landaamvinningswerken binnen de bedijking van de Braakman. De deltacommissie heeft het drie- eilandenplan Noord-Beveland, Zuid-Beveland en Walcheren in studie. Binnen de afsluiting van het Veerse gat en de Zandkreek zouden terreinen benoorden de Sloedam op eenvoudige wijze in cultuur worden gebracht.- De zuivering van afvalwater wordt een steeds nijpender pro bleem. Bevolking en industrie veroorzaken verontreiniging in Adenauer zeide te verwachten, dat de sociaal-democraten de con clusie zouden trekken uit hun nederlaag en hun politiek zouden herzien; Hij was in elk geval voornemens de leider van de op positie, Ollenhauer, uit te nodi gen voor 'n algemene bespreking van de nieuwe toestand. Volgens een uit Hanoi ontvan gen bericht heeft het Franse opperbevel meegedeeld, dat de Vietminh-opstandelingen binnen kort een grootscheeps offen sief in de delta van de Rode Ri vier in Tonkin zullen beginnen. Deze aanval, die oorspronkelijk op 15 dezer had moeten beginnen doch nu, naar men aanneemt tot half October is uitgesteld zou bedoeld zijn om de oprichting van een zelfstandig Vietnamees leger te vertragen. Volgens de Fransen is het uitstel van het offensief te danken aan de jong ste succesvolle aanvallen op ba ses van de Vietminh. Ongeveer 15C0 electriciens uit het gebied van Londen en omge ving, die in staking waren ge gaan, hebben besloten vandaag weer aan het werk te gaan. Men verwacht, dat de driedui- toenemende mate. Kostbare zend man, die in speciaal uitge- maatregelen ter bestrijding van zochte gebieden van Engeland, deze verontreiniging worden op Wales en Noord-Ierland z.g. talrijke plaatsen genomen. Het„guerilla'-stakingen (van korte ontwerp voor een wet is in stu-duur) uitvoeren, hun voorbeeld die 1 zullen volgen. Volgens berichten van gewoon lijk welingelichte zijde in Nyeri (Kenia) heeft de Mau-Mau-leider Kahioeia, die zichzelf generaal noemt, zich bij de politie gemeld. In een officiële verklaring wordt de naam van de „gene raal" die zich gemeld heeft als Gathoge opgegeven. Hij zou de laatste tijd de schuilnaam Kire- theni hebben gebruikt. De generaal, wiens naam later officieel als Gathoegoe werd ge geven, behoort volgens de offi ciële verklaring niet tot de hoog ste leiders van de Mau Mau-bewe- Sin2- In totaal hebben zich zes leden van de Mau Mau bij de autoritei ten gemeld, sedert het bestuur van Kenya drie weken geleden de opstandelingen aanraadde zich over te geven. In het gebied van de vulkaan Kenya is de activiteit van de op standelingen weer toegenomen. Zij deden aanvallen op een katho lieke school, die verbrand werd, en op woningen van regerings getrouwe stamhoofden en politie mannen. De 46-jarige mevrouw Louisa Merriefieid, die in Juli ter dood werd veroordeeld op beschuldi ging van het vergiftigen yan de 76-jarige mevr. Sarah Ricketts te Blackpool, zal Vrijdag worden opgehangen, aangezien op haar verzoek om gratie afwijzend is beschikt. Haar echtgenoot, de 72-jarige Alfred Merrifield, was aanvanke lijk tezamen met zijn vrouw in staat van beschuldiging gesteld, De jury kon het echter over zijn aandeel in de zaak niet eens wor den, waarna de procureur-gene raal hem van verdere rechtsver volging ontsloeg. H. M. de Koningin heeft Dinsdagmiddag voor de zesde maal sinds zij de troon heeft bestegen, de zitting van de Staten-Generaal geopend met het uitspreken van de troonrede.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1