Eric de Noorman en de gebroken pyl" |l!l 1^"" Markt berichten CHINEZENjWIJK Ulf ile fjroDincic Binnenlands Nieuws ilpcrSnscuiiis HANDBOOGSPORT SCHAKEN 99 Eerste vergadering van Zeeuwse polder- en waterschapsbond Kantongerecht te Terneuzen m U CADZAND. OUWERKERK. OOSTBURG. PHILIPPINE. SAS VAN GENT. VLISSINGEN. Cin lju Song SCHEEPV A ARTBE WEGIN G KANAAL TERNEUZEN—GENT gedurende de maand Augustus. ZEEVAART. Aantal B.R.T. Naar België 146 187.501 Van België 150 179.949 Gelost of geladen te: Aantal B.R.T. Terneuzen 42 37.953 Sluiskil 3 6.950 Sas van Gent 1 2.464 BINNENVAART. Opvaart: Aantal Ton. 322.686 208.680 Stoom- en motorschepen 1548 Sleep- en zeilschepen 258 Afvaart: Aantal Ton. Stoom- en motorschepen 1588 35o.479 Sleep- en zeilschepen 257 187.042 Gelost of geladen te: Aantal Ton Terneuzen 382 96-319 Sluiskil 147 o-'qto Sas van Gent HO 2o.870 6. Eric stijgt af, bindt de paarden aan een boom en loopt dan op de hut af, terwijl zijn blikken speurend in het rond gaan. Er is echter geen levende ziel te ontdekken. De sporen wijzen er ech ter op, dat dit de hut moet zijn waar de ver. moorde vandaan is ge komen. Nu heeft de Noorman de deur van de hut bereikt. Hij luistert even, doch geen geluid dringt van binnen tot hem door. Voorzichtig probeert hij de klink en met een droefgeestig gepiep wijkt de deur. De hut is blijkbaar verla ten, want niemand vertoont zich. Eric trekt zijn zwaard en treedt behoedzaam naar binnen. Daar ziet het er al even armelijk uit als buiten. Een tafel, een krukje, een aarden kruik en in een hoek een bank, waarop een paar vellen van geschoten dieren liggen. - Zou die arme drommel hier gewoond hebben? vraagt de Noor man zich af, hij is enigszins te leurgesteld, want hij heeft reeds begrepen, dat er niet veel kans is dat hij hier iets zal vinden wat hem dichter bij de oplossing van het raadsel kan brengen. Doch dan ziet hij ineens, dat Wolf de oren spitst en op hetzelfde ogen blik hoort Erjc het geluid van na derende voetstappen. Bliksemsnel verschuilt hij zich achter de openstaande deur en trekt Wolf mee. Zolang hij niet weet, wie daar nadert, oordeelt Eric het verstandiger, zich niet te laten zien. De voetstappen naderendan valt de schaduw van een man in het kleine vertrek en een stem roept: Jelf'. Jelf, waar zit je! Eric houdt zijn adem in, doch Wolf kan zich niet langer goed- houden en laat plotseling een woe dend geblaf horen. Meteen is de schaduw verdwenen en Eric hoort de man wegrennen. WEGENPROBLEMEN IN WEST de ZEEUWS-VLAANDEREN. De Zuid-Noord verbinding door West Zeeuws-Vlaanderen, gericht op het veer te Breskens, liep vroeger in hoofdzaak van de Bel gische grens bij Aardenburg via Draaibrug naar Oostburg, Schoondijke en Breskens met een zijtak naar IJzendijke. Aangezien de rijkswaterstaat beoogt de verbindingen van grenzen naar veren te doen ge schieden via rijkswegen werden deze wegen geleidelijk aan opge nomen in het rijkswegenplan. Dit streven komt vooral tot uiting, nu het rijk is overgegaan tot het moderniseren van de wegdekken van de desbetreffende vakken. In Breskens, Schoondijke en Oost burg zijn de laatste jaren beton nen wegdekken aangelegd, vol ledig aangepast aan het moderne snelverkeer. Op herstel wacht nu nog het wegvak Breskens Schoondijke. Inmiddels is de Belgische kust tot ontwikkeling gekomen en daarmee het internationale ver keer Belgische grensSt. Anna ter Muiden—Sluis—Draaibrug— Oostburg enz. Met die ontwikke ling ging niet gepaard het opne men van deze route in het rijks wegenplan. De weg door Sluis bleef gemeentelijk en de andere vakken buiten de kom zoals ge bruikelijk provinciaal. Het na deel voor het druk bezochte Sluis is nu dat Sluis zelf de weg door de stad moet verzorgen, waar voor geen gelden zijn, terwijl buiten Sluis de provincie ook om financiële redenen niet tot weg- verbetering kon overgaan. Het resultaat is, dat deze en- trée naar Nederland in een slechte toestand verkeert. De Belgische toeristen ontwikkelen hier grote snelheden, waardoor de wegkanten tot op het funda ment zijn uitgereden en naast het asfalt een diepte van meer dan tien centimeters verschil is ont staan. Aan de andere zijde van de weg ligt een fietspad, geschei den door opstaande stenen, welke voor dit verkeer een ernstig ge vaar vormen. Een voetpad is er niet op deze weg. Ondanks alle pogingen van het gemeentebestuur van Sluis ziet het er nog niet naar uit, dat voorlopig verbetering in deze si tuatie komt. Uit Den Haag ver nemen wij dat zoals de situa tie thans is het niet in de be doeling ligt in de bestaande si tuatie verandering te brengen. communicatie met Zierikzee en overig Schouwen-Duiveland van Duiveland af slechts moge lijk per boot. Verbetering zeewering. In het herstel van de buiten dijken, die bij de Februariramp werden beschadigd, komt thans enige tekening. Bij Cadzand na dert de dijk voor de duinen en van het haventje tot hotel Beun zijn voltooiing, terwijl in Groede en bij het Duivelhoekje met klei verkregen door afgravingen van verder gelegen binnendijken de zeeweringen worden verhoogd waardoor men de najaarsstor men het hoofd denkt te kunnen bieden. Het dijkherstel. Er wordt hard gewerkt aan de verbindingsdam tussen de oude zeedijk en de nieuwe ringdijk; het hiervoor benodigde zinkwerk is in wording. Wanneer deze dam zal zijn vol tooid en daarmede het Westelij ke gat in de oude dijk is afgeslo ten, zal een begin worden ge maakt met de sluiting van het Westelijke stroomgat in de oude dijk. Na de afsluiting van eerst genoemd stroomgat zal de stroom in het sluitgat aanzienlijk toene men en men is dan ook reeds be gonnen de landhoofden te bevei ligen. Hiervoor worden zinkstuk- ken aangebracht om verder uit- schuren en afkalven van de dijk- kruin te voorkomen. Men zal voor deze sluiting gebruik maken van z.g. „Phoenix-caissons." Het staat nog niet vast, of ook de Oostelijke opening in de ring dijk nog zal worden gesloten. Hier is namelijk de bezinking zo goed als geheel verdwenen. Men heeft hier diepten van 22 m gepeild, ter wijl ook de landhoofden volkomen zijn verwoest. Fokveemarkt en feest. Woensdag 23 September zal te Oostburg een fokveemarkt worden gehouden op het Ledel- plein, waarvoor reeds 300 inzen dingen werden geboekt uit de gehele streek. In de week van 19 tot 16 Sep tember zullen te Oostburg tevens diverse feestelijkheden worden gehouden ter gelegenheid van de winkelweek. Op het uitge breide pogramma staan vermeld sportwedstrijden, muziek te brengen door Belgische en Ne derlandse korpsen, zangwed strijden, luister wedstrijden enz. Wit-Gele Kruis. In de Maandag gehouden ver gadering van 't W.G.-Kruis werd in de bestaande 3 bestuurs-vaca- tures, ontstaan door het bedan ken van de voorzitter de heer P. van Hoek en mej. I. Dhooge, als mede door 't vertrek van de heer F. Begijn, voorzien door het be noemen van de heer H. van den Broek als voorzitter en tot mede bestuursleden de heren M. van Hecke en M. Antonisse. De organisatie van het polder en waterschapswezen is Maan dagmiddag aan de orde gesteld in de algemene vergadering van de Zeeuwse polder- en water- dchapsbond die te Goes is gehou den. LAGE WATERSTAND IN W. ZEEUWS-VLAANDEREN. De lage waterstand van het binnenwater in W. Zeeuws- Vlaanderen heeft tot gevolg, dat de vele sportvissers in deze streek tijdelijk op het lauweren moeten rusten. Alleen op enkele diepe kreken wordt nog wat ge vist. De lage waterstand zal te vens tot gevolg hebben, dat de ■binnenwateren intensiever wor den verontreinigd door het root- water, tenzij voldoende regenval de standen zullen verhogen in de nabije toekomst. reorganisatie in gevaar zullen komen. Hij is er weliswaar van overtuigd, dat grotere water schappen de absolute veiligheid zeker niet waarborgen, maar merkte op, dat de waarborgen in ieder geval worden vergroot, als het dijkbeheer verantwoord is ge regeld. DE TOESTAND OP DUIVELAND. De 1700 ha grote polder Ooster en Sirjansland is thans zover droog, dat uit de dorpen Ooster- land en Sirjansland het water ge weken is. Volop is men hier thans aan het schoonmaken der huizen en schuren, voor zover deze althans niet geheel vernield zijn, wat in deze polder en in deze dorpen veelvuldig voor komt. De bewoning van deze dorpen is nog niet vrij, daar de berucht geworden Rampaartse dijk, nu Ouwerkerk nog niet dicht is, geen volledige veiligheid biedt. Bij het weer bewoonbaar ma ken van huizen en dorpen wordt veel daadwerkelijke steun ont vangen van de coördinatiecom missie hulpverlening. Van veel belang is het droog vallen van de rijksweg, waardoor ongestoorde zandaanvoer naar de Rampaartse dijk mogelijk is ge worden. Ondanks het feit, dat de Vier- Bannenpolder nog dagelijks door het zeewater wordt overspoeld, zal het straks toch mogelijk zijn per auto van het Oosten van het eiland Schouwen-Duivelnad naar het westen te komen. Het voornemen bestaat name lijk om de weg van de „blauwe keet" (polder Oosterland) naar Sirjansland voor autoverkeer in orde te maken. Tot voor kort was Met name ging het over con centratie van krachten op het gebied van het dijksbeheer. Uit de redevoeringen en de discus sies bleek, dat men deze concen tratie zeer gewenst acht, meer gewenst dan samenvoeging van polders en waterschappen. De voorzitter, de heer P. J. J- Dek ker uit Wemeldinge kon behalve de Commissaris der Koningin, „hr mr A. F. C. de Casembroot, verwelkomen de leden van Ged. Staten, de heren C. Philipse en C. Hamelink, burgemeester mr W. C. ten Kate van Goes, ir, J. F. van den Burgt, hoofdingenieur van de rijkswaterstaat te Middel burg, ir H. D. J. Schwaters, hoofdingenieur-directeur van de provinciale waterstaat in Zee land, alsmede ir J. Post, direc teur van de rijksdienst voor landbouwherstel in Zeeland en rijkscultuurconsülent, voorts o.a vertegenwoordigers van de unie van waterschapsbonden, de Stichting voor de Landbouw en tenslotte als buitenlandse gast 't hoofd van waterschapsbestuur in Brits-Guyana, mr Jack. In zijn openingswoord heeft de heer Dekker, na eerst de doden van de ramp te hebben herdacht, gesproken over de komende her verkavelingen in de getroffen ge bieden. In deze gebieden zal diep worden ingegrepen in de water staatkundige toestand en met 't oog daarop pleitte hij met klem voor een behoorlijke polderverte genwoordiging in de in te stellen herverkavelingscommissies. Hij drukte zijn toehoorders op het hart, de lessen die de ramp ons heeft geleerd, ter harte te ne men Voorts deelde hij mede, dat uit giften van de nationale borg Mij, de unie van waterschaps bonden en de polders en water schappen in Noord-Holland een steunfonds is gevormd voor de getroffen polders in Zuid-Hol land, Noord-Brabant en Zeeland. Sprekende over Zeeland achtte prof. Schilthuis, lid van Gedep. Staten van Zuid-Holland, het dijkbeheer sterk versnipperd Honderdtwintig polders en wa terschappen moeten^480 m. zee dijk onderhouden. Uit de discussie bleek alras, dat men consentratie in Zeeland wel gewenst acht, doch dat men meer voelt voor samenwerking voor dijksbeheer, dan voor samenvoe ging van polders. Doch het een, zo zei tenslotte prof. Schilthuis, behoeft het ander niet uit te sluiten. Na de discussies heeft ,jhr de Casembroot verklaard, diep te zijn getroffen door de toewijding, de ijver en de vooruitziende blik van de vele polderbesturen tijdens de rampdagen. Hij is van mening, dat concentratie een gezonde sa menwerking tussen bestuurders en personeel zal moeten houden met traditie en historische ont wikkeling. Tentoonstelling. Evenals vorig jaar heeft de al gemene instelling Jeugdzorg dit jaar een onderwijstentoonstelling ingericht, die ditmaal gewijd is aan lepels, vorken, messen en tinnen gebruiksvoorwerpen. Deze tentoonstelling bevat een 4-tal tafels met wandborden, een grondstoffen en lichttafel en een kast met foto's van historische maaltijden uit de loop der eeuwen. Op de tafels liggen de grond stoffen, half- en eindproducten, terwijl op de wandborden het fa bricageproces is uitgebeeld. De tentoonstelling wordt gehou den van 18 Sept. tot 2 October. Door de leerlingen van diverse scholen uit Sas van Gent en om geving (ook uit België) zal een bezoek aan de tentoonstelling ge bracht worden. Muziekfestival Tot slot van de Sasse kermis werd Zondag j.I. een klein mu ziekfestival georganiseerd. De muziekcorpsen uit Zelzate, Asse nede, Philippine en Sas van Gent namen hieraan deel. Het Zelzaat se muziekgezelschap opende het concertprogramma op de kiosk. De gehele namiddag was de be-| langstelling aan de kiosk van luisteraars belangrijk. Het mooie weer heeft tot het welslagen van dit festival zeer zeker bijgedra- Classis Delft adopteert Vlissingen. De classis Delft der Ned. Herv. Kerk heeft de gemeente Vlis singen geadopteert en zal der halve helpen bij het herstel van de door de watersnood geleden schade. De kerkvoogdij dezer gemeente heeft hulp gevraagd voor het herstel van de schade die aan de Jacobskerk is aan gebracht, een schade van zulk een omvang, dat de Hervormde gemeente van Vlissingen hierin niet zelf kan voorzien. Het gaat n 1. om een bij taxa- tie-tvastgesteld bedrag van 60.000. Wel zal door verscheidene in stanties twee-derde van dit be drag worden vergoed, doch dan dient de gemeente toch noch voor 20.000 te zorgen. De kerk voogdij wil trachten in de ge meente een bedrag van 5.000 bijeen te brengen, zodat nog j 15.000 verkregen moet worden. Het moderamen van de clas- sicale vergadering van Delft heeft deze aangelegenheid be sproken. In de classis zijn ook gemeenten, die onder zware (oorlogs) lasten gebukt gaan, (bijv. Ter Heyde), doch de ge meenten der classis tellen sa men 45.000 zielen, zodat men meent, dat het door Vlissingen gevraagde bedrag bijeen is te brengen. Er is voor de diverse gemeen te^ eeh verdelingsplan opge maakt inzake de bedragen, die van haar verwacht worden. In Delft is Zondag j.I. een begin gemaakt met een collecte voor het geadopteerde Vlissingen. DRONKEN „DAME" TRAD OP ERGERLIJKE WIJZE OP. Toen P. M' H„ vrachtauto-chauf feur te Terneuzen, op de Baan- dijk na het passeren van een Belgische luxe-auto te snel naar de rechterzijde van de weg terug- zwenkte, veroorzaakte hij een aanrijding. Hoewel H. beweerde niet „gesneden" te hebben, eiste de ambtenaar O. M. een geldboete van 35 of 10 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde H. tot een boete van 25 of 10 dagen. De fabrieksarbeider D. D. uit Sluiskil stak ter hoogte van het casino te Sluiskil met zijn rijwiel plotseling de rijweg naar links over. Een achter hem rijdende militaire jeep moest om een aan rijding te voorkomen zover naar links uitwijken, dat deze in aan raking kwam met een auto uit tegenovergestelde richting. Pas nadat de jeep tegen een paaltje was opgebotst, kwam zij tot stil stand. Wonder boven wonder liep een en ander zonder persoonlijke ongelukken af. De ambtenaar eiste 15 of 10 dagen. De kantonrechter, die het onvoorzichtige rijden van ver dachte hoogst gevaarlijk vond, verhoogde de straf tot 20 of 10 dagen. De handelaar H. P. H. uit Hon- tenisse, die zijn goederen door derden liet vervoeren, zonder dat ze gedekt waren door een ver- voersvergunning, werd vrijge sproken nadat mr G. Tichelman bezwaar had aangetekend tegen de vermelding in de dagvaarding van „geregeld vervoer." Het be trof hier slechts één enkele rit. J. N., landbouwkundige te Goes, veroorzaakte op de weg van Ter neuzen naar Axel bij een opge broken weggedeelte een aanrij ding met enkele wielrijders. De eis luidde 25 of 10 dagen. De kantonrechter, die zich wel kon indenken dat op bedoeld M. P. en Th. van G., beiden land bouwer te Moerbeke, die een ge deelte van hun land op Neder lands grondgebied hebben, had den de wet op de aardappelmoe heid overtreden. In verband met de grootte van de van de met aardappelen be- teelde oppervlakte luidden de vonnissen: E. 40 of 30 dgn, P. 50 of 30 dgn en Van G. 30 of 15 dgn. Als de drank is in de vrouw is haar uitspraak veelal rauw! Hierna verscheen de 21-jarige J. S. de K., uit Zaamslag. Zij was te Philippine in beschonken toe stand aangehouden, terwijl zij ook in het openbaar tegen diver se personen op ergerlijke wijze optrad. Zij maakte de feiten nog ernstiger door aan de politie een valse naam op te geven. Zowel de ambtenaar als de kan tonrechter vonden haar optreden afschuwelijk en zij werd overeen komstig de eis veroordeeld tot 15 of 15 dgn wegens openbare dronkenschap, 10 of l'Cj dgn voor het vloeken en 25 of 15 dgn voor het opgeven van een valse naam. Zij was hiermede nog niet klaar, want zij had zich nog te verant woorden wegens het berijden van een rijwiel, waarvan het licht niet brandde. Daar zij zich hieraan reeds meerdere malen heeft schul dig gemaakt luidde het vonnis 7 of 5 dgn. VIER BOERDERIJEN EEN FROCI VAN HET VUUR. In Nieuwleusen ten Oosten van Zwolle zijn gisteren door een felle brand vier boerderijen ver woest. Vijf gezinnen zijn hier door dakloos geworden. Slechts een klein gedeelte van de inboe del kon in veiligheid worden ge bracht. De brand is door onbekende oorzaak ontstaan in de boerderij van W. Boer. De verdere getrof fenen zijn H. Boerman, B. Brink man, A. J. Brinkman en G. Schoenmaker. Door de felle wind aangewakkerd, sloegen de vlam men van de ene boerderij naar de andere over. Twee boerderijen stonden aan een kant van een weg, de andere twee aan de an dere zijde. Hooibergen en de rie ten daken waren sen gemakke lijke prooi voor de vlammen. Ook is enig klein vee verbrand. Een vijfde boerderij werd ook door het vuur aangetast, maar deze kon worden behouden. De brandweer van Nieuwleu sen stond aanvankelijk machte loos tegenover het vuur bij ge brek aan een tankwagen. Op de waterleiding was te weinig druk. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Alle boerderijen waren 'verzekerd. De brandweer kreeg spoedig assi stentie van de brandweergroepen uit Dalfsen en Ommen. k. SNELLE MEDISCHE HULP DANK ZIJ EEN VLIEGTUIG. De luitenant ter zee vlieger tweede klasse S. R. Wolters is Dinsdagmiddag omstreeks twee uur met een Lockheed Harpoon van het vliegveld Valkenburg vertrokken teneinde op snelle wijze medische hulp te verlenen aan een patiënt in het ziekenhuis ce Heerlen. De Lockheed zou eerst koers zetten naar Schiphol, waar een motortje voor een ijzeren long gereed zou staan om te worden ingeladen. Hierna zou het toestel koers zetten naar het vliegveld te Leeuwarden om de overige ap paratuur van de ijzeren long in te laden. Vervolgens zou de Lock heed doorvliegen naar het vlieg veld Beek bij Maastricht, waar een auto van het ziekenhuis uit Heerlen aanwezig zou zijn om de complete ijzeren long zo snel mo gelijk naar het Heerlense zieken huis te vervoeren, waar een pa tiënt ligt, wiens leven afhangt van het gebruik van een ijzeren long. Het vliegtuig is om 16.35 uur op het vliegveld Beek geland. Di rect werd de ijzeren long over geladen in de wachtende auto, die op haar beurt onmiddellijk in de I richting Heerlen is vertrokken. VEEMARKT ROTTERDAM. 15 September. Weektotaal 5573. Aangevoerd werd 4055 stuks vee. w.o. 750 vette koeien en ossen; 987 (231) gebruiksvee; 145 vette kalveren; 357 (151) graskalveren; 466 nuch tere kalveren; 214 varkens; 215 biggen; 161 paarden; 69 veulen?; 616 schapen of lammeren; 75 punt het passeren moeilijkheden bokken of geiten. met zich bracht, veroordeelde N. tot ƒ15 of 8 dagen. A. W. M. uit Ouwerkerk reed met zijn motorrijwiel tussen Ter neuzen en Zaamslag op het rij wielpad, hetgeen hem op 5 of 3 dagen kwam te staan. S. F. B. uit Terneuzen reed met zijn motorrijwiel over een op de Kanaalweg te Sluiskil door ge meentewerken afgesloten gedeel te. Eis 6 of 3 dagen; vonnis 3 of 1 dag. W. de Z., vertegenwoordiger te Terneuzen, werd tussen Pyrami de en Philippine op zijn brom fiets aangehouden, daar het vóór en achterlicht van zijn brommer niet brandde. Eis en vonnis luidde 10 of 5 dagen voor het vóórlicht en 3 of 2 dagen voor het niet branden van het achterlicht. Prijs per kg: Vette koeien le kw. 2,64 tot 2,74, 2e kw. 2,50 tot' ƒ2,64, 3e kw. ƒ2,20 tot ƒ2,34; vette kalveren le kw. 2,40 tot 2,50, 2e kw. 2,30 tot 2,40, 3e kw. ƒ2,10 tot ƒ2,30; slachtpaar- den ie kw. 1,75, 2e kw. 170, 3e kw. 1,65. Prijs per stuk: Graskalveren le kw. 320, 2e kw. ƒ280, 3e kw. ƒ200; nuchtere kalveren le kw. f 57, 2e kw. ƒ50, 3e kw. 45; biggen le kw. 52, 2e kw. ƒ48, 3e kw. 42; veulens le kw. 375, 2e kw. ƒ325; 3e kw. ƒ2,25; scha pen le kw. 90, 2e kw. 80; 3e kw. 75; lammeren le kw. 75, 2e kw. 65, 3e kw. 60; kalf- koeien le kw. 1050, 2e kw. 925, 3e kw. ƒ825; melkkoeien le kw. 1050, 2e kw. ƒ925, 3e kw. 825; vare koeien le kw. 720, 2e kw. ƒ620; 3e kw. ƒ570; vaarzen le kw. 800, 2e kw. 725, 3e kw. Overzicht: Vette koeien aan voer groter, handel lui, prijzen als vorige week; prima's boven notering. Vette kalveren aanvoer als vorige week met tamelijke handel, notering even lager. Graskalveren ruimer aanvoer, handel matig, niet geheel prijs houdend. Nuchtere kalveren gro ter aanvoer, handel levendig, prijshoudend. Biggen aanvoer even minder, handel kalm, prij zen onveranderd. Slachtpaarden iets meer aanvoer, handel stroef, prijzen als vorige week. Veulens aanvoer kleiner, redelijke handel, niet geheel prijshoudend. Scha pen aanvoer groter, handel wil lig, iets hoger in prijs. Lammeren aanvoer groter, williger handel, iets stijver in prijs. Melkkoeien aanvoer als vorige week; handel stil, prijzen onveranderd. Kalfs- koeien aanvoer als vorige week, handel stil, prijzen onveranderd. Varekoeien gewone aanvoer, han del slepend, prijzen als vorige week. Vaarzen ruimer aanvoer, handel stil, prijzen onveranderd. Pinken aanvoer ruimer, handel stil, prijzen onveranderd. T.b.c.- vrij vee iets meer aanvoer, han del redelijk, prijshoudend. 600; pinken le kw. 525, 2e E. E., landbouwer te Zelzate, kw. 475, 3e kw. 375. In geautoriseerde bewerking uit het Amerikaanse door E. VEEGENS—LATORF. dat zijn moeilijkheden vergeten waren. De practische conclusie was wat Tom Fong Sr. had ge zegd. „Als het een nare straat is ga je er niet door." Het was heel eenvoudig. Sinsdien maakte Tom altijd een omweg als hij wasgoed bij mevr. Renke moest bezorgen. 33) Nadruk verboden) wezigheid van calamiteuze pol ders ligt de situatie hier, wat concentratie betreft, bijzonder moeilijk en wel omdat gevreesd wordt, dat 's rijks uitkeringen bij „Moeder, u kent dit land niet. Ziet u het dan niet op de film? Amerikaanse ouders leren hun kinderen hun jas uit te gooien en terug Je slaan als zij door iemand worden aangevallen." „Dat kan wel, maar dat zijn onze gewoonten niet. Mijn Tom wordt een geleerde en geen land loper," zei de moeder op besliste toon. De vader sprak. „Waarom al dat gepraat? Als het een nare straat is ga je er niet door. Is dat niet eenvoudig? De Amerikanen cloen het op hun manier. Wij_ Chinezen doen het op een andere manier. Zo komen wij er door heen. Zo komen de Chinezen er overal doorheen. In mijn dagen was het heel moeilijker voor ons aan de Westkust.' „Vader, ze hebben mij verteld Door de aan- dat zij de Chinese arbeiders heb ben geplunderd en vermoord en bestolen en geslagen," zei Tom „Zeker, het was moeilijk. Maar ik heb het overleefd, niet? Als je pech had, werd je vermoord, Maar wij niet allemaal." Zijn stem was kalm; hij genoot ervan het verhaal te vertellen. ,Ik ontkwam door het achterhek van mijn tuin in het donker en verborg mij overdag in de strui ken en 's nachts liep ik verder Maar ik ontkwam. De oude Tuck kwam niet op tijd weg. Zij pak ten hem toen hij in een van de hoeken van zijn huit onder een deken zat. Zij hebben hem naar buiten gesleept en zijn hut in brand gestoken, en toen hebben zij hem tussen dertig of veertig mannen, die aan weerszijden van de weg stonden, laten doorlopen en zij schopten hem om beurten Toen hebben zij hem beetgepakt en hem zo toegetakeld, dat hij voor dood bleef liggen, zijn lichaam half weggezonken in een rivier. Maar hij ging niet dood. Hij leeft zelfs nu nog." „Waar is hij, die oude hoe heet hij ook weer?" „De oude Tuck. Hij woont hier in de Chinezenwijk. Ik zal je eens mee naar hem toenemen. Hij is nu zowat zeventig jaar." Het verhaal hield Tom zo bezig, IV. De oude Tuck was een lagen- darische figuur in de Chinezen- wijk. Hij was waarschijnlijk de oudste man, die er leefde. Slechts weinig mensen kregen hem te zien en hij kwam maar één of tweemaal per jaar op straat. Daar hij tot het geslacht Ng behoorde, zorgde de Ng-vereniging, die ve le leden telde, voor hem. Hij had geen directe afstammelingen, maar toch waren alle Ngs met hem verwant en noemden hem oude oud-oom. Er werd verteld, dat hij in Alas ka, Vancouver en Portland was geweest en een groep Chinese arbeiders door de wildernissen van Wyoming had gevoerd. Al stelende en vechtende en met het verlies van de helft van hun mensen hadden zij zich een weg naar Illinois gebaand en zich ten slotte aan de Zuidzij van Chicago gevestigd. Toen hij bijna zestig jaar was, was de Oude Tuck naai New York gekomen. Hij stond bekend om zijn prysieke moed maar tegen de tijd, dat hij in New York kwam, was hij een listige, wijze, oude man, alsof hij de drie duizend jaren der Chine se geschiedenis had gelezen. Het heette, dat hij op zijn 35ste de studie van oud Chinees ter hand had genomen, dat hij in Chicago met Sun Yat-sen in aanraking was gekomen en dat Sun Yat-sen hem na de revolutie van 1911 een regeringsfunctie had aangeboden, maar dat hij had geweigerd. Hij was een geboren beslechter van geschillen tussen de scheefogen. Acteurs zochten zijn bescherm heerschap, alle liefdadigheids instellingen trachtten zijn naam in hun comité's te krijgen, voor aanstaande Chinese advocaten vroegen zijn raad en de New Yorkse politie rekende op zijn medewerking. Er werd verteld, dat hij ten tijde van het drank verbod de Chinezenwijk droog hield, hoewel het aan de kant van de Bowery krioelde van de klandestiene kroegen en er geld overvloed aan te verdienen viel. De Oude Tuck stond het eenvoudig niet toe. Hij was de meest gewilde gast op bruiloften, waar hij de gasten in verrukking bracht met zijn grove Kantonese kwinkslagen. Hij was zonder dat hij er moeite voor deed de popu lairste figuur van de Chinezen wijk ondanks het feit, dat hij een glazen oog had. Maar de Oude Tuck werd te oud. Hij werkte niet meer, had het grootste deel van zijn geld weggegeven en zich nu al enige jaren terugge trokken en hij werd weinig meer gezien. (Wordt vervolgd) SCHIETING IN DE ZANDSTRAAT. Zondag j.I. gaf de handboog- mij „De Zeeuwsche Schutters" een schieting, die begunstigd werd door prachtig weer. De uitslag luidde: Hoogvogel: M. Goethals, Zand straat; zij vogels: D. de Cooker, Westdorpe en J. Bruggeman, Graauw; kallen; F. Vermast, Terneuzen en Alb. Goethals, Westdorpe. CANDID ATENTORNOOI TE ZWITSERLAND. De uitslagen van de te Zürich ge speelde partijen uit de tiende ron de luiden: ReshevskySmyslov BronsteinGeiler 1414 AverbachSzabo 14—14 GligoricKotov afgebr. in gewon nen stelling voor Kotov; Taimanov Boleslavsky afgebr. in gelijke stand; NajdorfStahlberg afgebr. in betere stelling voor Najdorf; PetrosianEuvve afgebr. in betere stand voor Petrosian. De stand na de 10e ronde luidt: 1. Smyslov 6% p. uit 9 partijen; 2. Reshevsky 6 p. 1 afgebr. par tij (10)3. Euwe 514 p. 1 afgebr. partij (10); 4, Keres 5 p. (9); 5/6/ 7. Gligoric, Najdorf en Boleslavsky ieder 4% p. 1 afgebr. partij <9> 8. Bronstein 414 p. 1 afgebr. partij (10); 9. Taimanov 4 p. 4- 1 afgebr. partij (9); 10. Averbach 4 p. (9); 11. Szabo 4 p. (10); 12. Pe trosian 3% p. 1 afgebr. partij (9); 13. Gelier 314 p. (9); 14. Stahlberg 214 p. 1 afgebr. par tij (10); 15. Kotov 1% p. 3 af gebr. partijen (9).

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 3