Prinsjesdag in Den Haag TROONREDE SUIKERFABRIEKEN OVERVALLEN Democraten doen aanval op Amerikaanse regering WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAANSTANDEN BRAND BIJ GASHOUDER PERZIE VRACHTWAGEN OP MENSEN INGEREDEN REORGANISATIE VAN DE TSJECHO-SLOWAAKSE REGERING Zomerzon beschijnt de sprookjesstoet Tienduizenden belangstellenden uit binnen- en buitenland WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1953. 8e Jaargang No. 2947. De hulp aan Griekenland uitgesproken door H.M. Koningin Juliana op Dinsdag 15 September 1953 in de Ridderzaal te s-Gravenhage Frankering bij Al onnement: Terneuzen, Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nèi 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5.20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum p« advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uut Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Koningin Juliana heeft gisteren voor de zesde maal, sinds zij de troon heeft bestegen, de zitting van de Staten-Generaal geopend niet het uitspreken van de troon rede. H. M. heeft zich daartoe, vergezeld door Prins Bernhard, in de gouden koets naar de Rid derzaal begeven. Er werd ditmaal een andere weg gevolgd dan tot nu toe. De stoet, die altijd iets sprookjesachtigs heeft, vertrok namelijk van het paleis aan het Lange Voorhout om via het z.g. Schelppad, de Kneuterdijk, Lange Vijverberg en Korte Vijverberg naar het Binnenhof te rijden. In de Ridderzaal voltrok zich de jaarlijkse plechtigheid, welke steeds een hoogtepunt is in het staatkundig leven van ons land. Het is een treffende plechtigheid in de indrukwekkende, sierlijk met bloemen en groen getooide zaal, als de Koningin haar rede uitspreekt. Vormt de plechtige opening van de zitting der Staten-Generaal 'n hoogtepunt in het staatkundig leven, niet minder is zij een hoog tepunt in het stedelijk leven van Den Haag. Men laat zich. niet gaarne de gelegenheid ontgaan om een glimp van de feestelijke stoet op te vangen. Zo heerste er al vroegtijdig een grote drukte in de binnenstad en met name langs de weg, die de stoet volgt. De staanplaatsen, de tribunes en de plaatsen achter de vensters waren reeds bijtijds ingenomen. Voor de duizenden gelukkigen, die een gunstig plaatsje hebben weten te bemach tigen, krijgt het sprookje van de gouden koets gestalte. Behalve die gouden koets zijn er de kleu rige gala-uniformen van de gar deregimenten, het gala-tenue der rijkspolitie, de feestelijke muziek, de glanzend geborstelde paarden en de vele vlaggen, die vreugde verkondigden. IN DE RIDDERZAAL. Met de leden der Staten-Gene raal hadden zich reeds vroegtij dig* velen in de Ridderzaal verza meld. Men zag er het stemmige zwart der herenkleding en het goud en zilver van ambtsgewa den, fleurige toiletten der dames en verscheidene uniformen. On der de aanwezigen waren de le den van het corps diplomatique, vlag- en opperofficieren, leden van de Hoge Raad, provinciale en stedelijke autoriteiten. Tegenover de troon namen la ter de ministers hun plaatsen in met de staatssecretarissen en de leden van Raad van State. Onder leiding van mej. Tjeenk Willink begaf de commissie van ontvangst zich naar de ingang van de Ridderzaal om Koningin en Prins te ontvangen. Zodra de komst van H. M. was aangekon digd, rezen alle aanwezigen van hun zetels op. De commissie ge leidde de Koningin en de Prins /laar de troon. Nadat H. M. had plaats geno men, ving zij aan met het uit spreken van de troonrede. Het voorlezen duurde achttien minu ten. Na de rede weerklonk een ,,leve de Koningin", dat door de aanwe zigen werd overgenomen. Voorafgegaan door de leden der commissie van in- en uitgeleide en de opperceremoniemeester begaven de Koningin en de Prins zich naar de ontvangkamer, waar de vorstelijke personen eni ge ogenblikken vertoefden. Na dat de leden der commissie in de zaal waren teruggekeerd, sloot mr Jonkman de verenigde ver gadering. Langs dezelfde weg ging de stoet naar het paleis Lange Voor hout terug. DE TOCHT VAN DE GOUDEN KOETS. Tienduizenden Nederlanders en uiteraard ook veel buitenlanders hebben de tocht van de gouden koets gadegeslagen. Plechtstatig trok de indrukwekkende stoet voorbijde marechaussee in gala uniformen te paard; lakeien, de mooie koetsen der hoogwaardig heidsbekleders en de gouden koets. Overal overstemde het ge juich van de krioelende mensen massa het hoefgetrappel van de tientallen paarden, die zich weer voor een keer superieur toonden aan de auto. In langzaam tempo trok de praalstoet naar de Rid derzaal, overal enorme mensen menigten passerend. In de door zon overgoten gou den koets zwaaiden Koningin en Prins naar alle kanten. Hun groeten werden beantwoord door oVaties en gezwaai met allerhan de dundoek, dat overal tussen het publiek zichtbaar was. Om elf minuten over half één klonken commando's en steeg de spanning ten top. Toen reden 6 koetsen bij het paleis voor met daarachter de met acht paarden bespannen statiekoets. Enkele minuten voor de Konin gin in het rijtuig stapte, vielen enige leden van de erewacht flauw. De Koningin en Prins Bernhard verschenen op het bordes en het gejuich zwol aan tot een ovatie. De Koningin was gekleed in een lange grijze robe, gegarneerd met witte kant. Zij droeg 'n klei ne grijze hoed met aigrettes en grijze (metaalkleurige) schoenen met bijpassende tas. Het muziekcorps van de lucht macht, gestoken in gala-uniform, speelde het Wilhelmus. Luide toegejuicht vertrok de stoet in de richting van het Binnenhof. Reeds uren voor de stoet daar werd verwacht, hadden zich de gelukkigen opgesteld, die voor deze historische plaats een kaart hadden weten te bemachtigen. Om kwart voor één werd de erewacht geïnspecteerd door ge- neraal-majoor der mariniers b. d. P. van Gijn. Op het bordes wachtten de chef van het militaire huis en de gouverneur der residentie. Om 1 uur hoorde men het eer ste schot, het teken dat Koningin en Prins het paleis aan het Voor hout verlieten. Het was negen minuten over een, toen de stoet op het Binnenhof arriveerde met een detachement van de mare chaussee aan het hoofd en even later de koninlijke militaire kapel. PRINS BERNHARD NAAR TANGANYIKA VERTROKKEN. Dinsdagavond omstreeks zes uur is Z. K. H. Prins Bernhard met zijn particulier vliegtuig van het vliegveld Soesterbêrg ver trokken naar Tanganyika. Daar zal de Prins zoals men weet aan een jacht op wild deelnemen. Van Soesterberg zou de Prins vliegen naar Rome, waar de eerste tus senlanding wordt gemaakt. Op gironummer 777, voor de hulp aan de slachtoffers van de aardbeving in Griekenland is tot heden 217.996,33 gestort. Vrijdag j.l. was de stand 201.006,66. Een verlaat bericht uit midden Java maakt melding van bende activiteit in de omgeving van de suikerfabrieken Pagongan, Djatibarang en Bandjaratlma Eerstgenoemde fabriek werd slechts beschoten, doch de sui kerfabrieken Djatibarang en Bandjaratma kregen daadwer kelijk bezoek van de onruststo kers. De bezittingen van de em- ployé's werden geroofd en op de onderneming Djatibarang welke binnen twee weken tot twee maal toe werd aangevallen, werd een Indonesische employé door bandieten vermoord. Op een tweedaags congres te Chicago van de Amerikaanse democratische partij hebben de democratische leiders heftige critiek uitgeoefend op de hui dige (republikeinse) regering. Ex-ipresident Truman ver klaarde, dat de regering van Eisenhower in de Amerikaanse hoofdstad een „ondermijnende afbrekende" politiek voerde. De democraten moesten Amerika medegedeeld door het .K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. MINDER WIND. In het N.O. van het land: vrij zonnig weer met een vrij krachti ge tot matige Z.O.-wind en iets hogere temperaturen dan giste ren. In het Z.W. van het land: vrij veel bewolking met later en kele buien. Matige tot zwakke wind uit zuidelijke richtingen en ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. DONDERDAG 17 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 7.19 7,57 Terneuzen 7.54 8.32 Hansweert 8.34 9.12 Walsoorden 8.44 9.22 Sept. 16 6.16 18.53 15.19 22.19 17 6.17 18.51 16.05 23.30 18 6.19 18.49 16.39 19 6.21 18.46 17.05 0.52 20 6.22 18.44 17.26 2.20 Dinsdagmorgen om 11.44 werd de Haagse brandweer gealar meerd voor een brand bij een gashouder aan de Gaslaan. Het bleek dat een gedeelte van de olie, waar de gashouder op drijft^ in de put rond de gas houder was terechtgekomen en in brand was geraakt. De brandweer, die met groot materieel uitrukte, was na tien minuten de brand meester. Een gedeelte van het materieel bleef daarna achter voor het nathou den van de gashouder. Dooor de hitte en de daarop volgende afkoeling is de gas houder wat ontzet. De brand weer heeft het vuur met vijf stralen geblust. LEDEN DER STATEN-GENERAAL, Met gespannen aandacht volgen wij allen de ontwikkeling van de internationale toestand, die ook voor ons volk van zo grote betekenis is» No°- valt niet te zeggen of de wijzigingen, die zich in het afge lopen" jaar hebben voorgedaan, zullen leiden tot een werkelijke ontspanning. Op Korea is intussen, na moeizame onderhandelingen, een wapen stilstand bereikt, waardoor althans de mogelijkheid tot herstel van de vrede voor het zwaargeteisterde Koreaanse volk is geopend. Met diepe dankbaarheid herdenk ik onze dappere vrijwilligers uit Nederland en Suriname, waarvan zovelen zijn gevallen in deze strijd voor de collectieve veiligheid. Het beleid der regering richt zich onverminderd op een voortzet ting der internationale samenwerking, zowel in de Verenigde Naties als in Atlantisch en Europees verband. Binnen het kader van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie gaat de opbouw der defensie regelmatig voort. Economische integratie ziet de regering als een van de voor naamste doelstellingen bij de vorming ener Europese Gemeen schap. Desbetreffende voorstellen harerzijds zullen met andere belangrijke vraagstukken, welke aan de vorming van een derge lijke gemeenschap verbonden zijn, onderwerp uitmaken van het op gang zijnd overleg tussen de regeringen, waarvoor de arbeid der Assemblée ad hoe een waardevolle bijdrage heeft geleverd. In West-Europa is nauwe samenwerking noodzakelijk, ook met landen, die niet deelnemen aan de integratiepogingen. De Orga nisatie voor Europese Economische Samenwerking en andere in tergouvernementele organisaties benevens de Raad van Europa blijven dan ook van groot belang. Overleg tussen de regeringen der Benelux-landen heeft geleid tot overeenstemming omtrent tijdelijke maatregelen ter vermin dering van gerezen moeilijkheden. Nauwere coördinatie van het interne en externe economisch beleid zal daarop moeten volgen. Totstandkoming van de voorgestelde interparlementaire advies raad zal een wezenlijke stimulans kunnen zijn voor de groei der Benelux-gedachte in de drie landen. Wetsontwerpen, betrekking hebbende op de beoogde'regelingen, zullen U spoedig bereiken. Het regeringsbeleid blijft gericht op het onderhouden van goede betrekkingen met Indonesië en het zoveel mogelijk verbeteren dier betrekkingen. De regering heeft aan de landsregeringen van Suriname en de Nederlandse Antillen voorstellen gedaan om te komen tot hervat ting van het overleg over de nieuwe rechtsorde in het Koninkrijk. Er is grond voor de verwachting, dat de besprekingen spoedig kunnen aanvangen. Maatregelen in het belang van de economische, geestelijke en sociale verheffing van de bevolking van Nieuw-Guinea zullen ge leidelijk en in onderling verband worden getroffen. Een belang rijke taak is weggelegd voor Zending en Missie. Aan de mogelijk heden voor een toekomstige politieke ontwikkeling zal de regering bij voortduring aandacht schenken. De reeds op verschillend gebied aangevangen exploratie-werk zaamheden ter bevordering van de economische openlegging van het land zullen voortgang hebben. In het bijzonder is de aandacht gericht op verbetering en uitbreiding van de landbouw voor eigen voorziening, naast winning van exportproducten. De regering zal, waar zulks in het belang is van het land, particulier initiatief aan moedigen en steunen. Voor ons land zal 1953 in de herinnering voortleven als het jaar van de watersnood, die zoveel leed bracht en zoveel schade aan richtte. Onafscheidelijk zal daarmede echter verbonden blijven de heugenis aan het ontroerend medeleven in binnen- en buitenland, aan de warme spontaniteit waarmede hulp werd geboden en aan de betoonde offervaardigheid. Het Rampenfonds en het Rode Kruis hebben veel gedaan om de getroffenen tegemoet te komen. De Regering vertrouwt, dat het wetsontwerp in zake de schade regeling spoedig in behandeling zal komen. „„Lpj-Lp^p water.1 gaven voor éénmaal, terwijl de uitgaven voor herstel van de oor- !l 1 n/Tcn /-»Vi <-i i-T.r» Kinnnv» o^innViorn +11/4 ^nllov» t.'Dr TY1 i tlHpfOn RpkATHTlO vrijwilligheid zal kunnen geschieden. Op korte termijn zal zij naar aanleiding van door de Sociaal-Economische Raad uitgebrachte adviezen de instelling van een aantal bedrijfslichamen bevorderen. Het vraagstuk van de bezitsvorming is in studie, in samenwer king met de Commissie Bezitsspreiding. Het streven der regering blijft gericht op het scheppen van zodanige economische voorwaarden, dat de landbouw en de visserij in staat worden gesteld de grootst mogelijke bijdrage aan de natio- nale welvaart te leveren. Hiertoe bevordert zij krachtig het lshd- bouwonderwijs, de voorlichting en het onderzoek. Was in de jaren na de laatste wereldoorlog de markt voor producten van de landbouw en de visserij gunstig, thans moet met een dalende tendens rekening worden gehouden. Het streven naar verlaging van kostprijzen en het voeren van een actief afzetbeleid vormen dan ook nog meer dan tevoren een belangrijk onderdeel van de landbouwpolitiek. Maatregelen tot verbetering van de toestand in de zeevisserij zijn in voorbereiding. Ter voorziening in het nog steeds nijpende gebrek aan woningen bevordert de regering verwezenlijking van een bouwprogramma van 65.000 woningen. Daarbij zal zij bijzondere aandacht schenken aan de bouw ter vervanging van de door de oorlog en de waters nood verloren gegane huizen. Het ligt in de bedoeling in dit zittingsjaar een ontwerp-Wonmg- wet en een ontwerp-Ruimtewet in te dienen. De regering overweegt of wijzigingen in het systeem of in de organisatie van de tot dusver gevolgde loonpolitiek gewenst zijn. Hierbij zijn het werkgelegenheidsaspect en het behoud van de arbeidsvrede, die tot dusver zo voorbeeldig gehandhaafd bleef, van veel belang. v De uitvoering van de werkloosheidswet, de ziektewet en de kin derbijslagwet door de bedrijfsverenigingen verloopt in het alge meen bevredigend. In overweging is thans een voorstel om ook de land- en tuinbouwongevallenverzekering ter uitvoering aan de bedrijfsverenigingen over te dragen. De indiening van een wetsontwerp tot het verbod van arbeid in de industrie voor 14-jarige meisjes is te verwachten. De gezondheidstoestand van ons volk blijft zich gunstig ontwik kelen. De over het gepubliceerde voorontwerp-Ziekenfondswet ontvangen adviezen hebben de noodzaak aangetoond dit ontwerp nader in beschouwing te nemen. De verbreding en verdieping van het maatschappelijk werk, gericht op individu en gezin, zal de regering zoveel mogelijk be vorderen. Bijzondere aandacht zal zij besteden aan die gebieden in Neder land, waar achterstand aanwezig is op maatschappelijk, cultureel en hygiënisch terrein. Voorstellen in de geest van het rapport van de Commissie Ach terstallige Betalingen zullen U bereiken. Ten aanzien van de maatschappelijke moeilijkheden, waarin een aantal Nederlanders in Indonesië verkeren, worden maatregelen voorbereid, welke tot een meer gecoördineerd beleid kunnen leiden. De in 1951 aangenomen vervoerswetten, die het mogelijk maken krachtiger dan tot dusver een goede vervoersvoorziening na te streven, zullen spoedig tot een begin van uitvoering komen. De organisatie Bescherming Bevolking zal in de loop van het aanstaande zittingsjaar haar voltooiing naderen, mede dank zij de gebleken bereidheid van velen zich»vrijwillig hiervoor beschikbaar te stellen. De regering is voornemens een ontwerp-Politiewet aanhangig te maken. Zij zal binnenkort haar standpunt bepalen ten aanzien van de Friese taal in het rechtsverkeer. Op het gebied der justitie zal, zowel bij de wetgeving als daar buiten, het beleid gericht blijven op vernieuwing en op aanpassing aan de maatschappelijke behoeften. Mede als gevolg van de uitgaven voor het rijk, voortvloeiend uit de stormramp, sluit de begroting 1954 met een aanzienlijk tekort. Het beeld van deze begroting, op zich zelf genomen, is dan ook niet gunstig. De kosten van de rampschade zijn echter uit en de wereld van „de weg naar verval" terughouden. Stevenson, de democratische candidaat bij de jongste presi dentsverkiezingen, beschuldigde de republikeinen er van, dat zij de zaken op de lange baan schuiven. Luid gelach en ap plaus volgde op een opmerking van hem, waarbij hij de Ameri kaanse regering een „regering van uitstel" noemde. Stevenson en Truman spraken bij het din^r op het congres dat de deelnemers 100 dollar per persoon kostte. Stevenson uitte zijn opluchting over het feit, dat er nog steeds zo veel demo craten in het land zijn, die ne gen maanden nadat de republi keinse regering aan het hewind kwam nog honderd dollar bezit ten. De republikeinse leider ver klaarde veel op het hart te heb ben, waarover hij wilde spreken. Over het moreel van de buiten landse dienst, over de uitwer- werking van holle politieke ge baren, zoals de veel besproken orders aan de zevende vloot en de „doodgeboren" resoluties over geheime verdragen, over besnoeiingen op de defensiekos- ten, de inmenging in buiten- ladse aangelegenheden etc. Volgens Stevenson leek het, alsof de regering met de be kendmakingen over besnoei ingen op de verdediging, die werden gevolgd door dreigende woorden in Azië, tot de commu nisten wilde zeggen: „nog een verkeerde beweging van jullie, en we zullen nog een paar mil liard dollar bezuinigen op onze uitgaven voor de defensie". De Perzische regering bereidt de publicatie voor van stati stieken over het aantal slacht offers dat is gevallen bij demon straties gedurende de 28 maan den, dat president Mossaöek aan het bewind is geweest. Dit aantal zou 2.000 bedragen. De Perzische minister van binnenlandse zaken heeft Maandag een bevel uitgevaar digd tot uitwijzing van twee Russen, die in dienst staan van de Sowjet-maatschappij met olieconcessies in het gebied van Khoerian. De twee Russen wor den verdacht van handelingen in strijd met de Perzische be langen. Deze olieconcessie wordt niet door de Russen geëxploiteerd. De uitgewezen personen wa ren aangesteld voor het bewa ken van materiaal ter plaatse. handhaafd. Met dankbaarheid kunnen wij constateren, dat thans de dijken op één uitzondering na gedicht zijn. Er bestaat goede hoop, dat vóór de najaarsstormen de sluiting voltooid zal zijn. Dit ware de schoonste beloning voor de onvermoeide arbeid van velen. Alle krachten worden ingespannen voor het herstel der getrof fen gebieden, ook op het gebied van landbouw en wederopbouw. Tevens is het oog gericht op de noodzakelijkheid om voor de toe komst grotere veiligheid te verzekeren. De ramp stelt hoge eisen aan de schatkist en heeft verschillende takken van de agrarische productie ernstig getroffen. De wijze waarop de schok is opgevangen getuigt echter van de economische weerstandskracht, waarover ons volk thans weer beschikt. De wijziging ten goede, die reeds eerder in het buitenlands be talingsverkeer was opgetreden, zette zich voort. De goud- en deviezenreserve nam gestadig toe. Dientengevolge was het mogelijk enkele verzachtende maatregelen ten aanzien van het deviezenbeleid te treffen. De regering gaat na of verdere verruiming mogelijk is. Productie en werkgelegenheid liggen op een hoog niveau. De hulp, die ons land in de jaren 1949 tot en met 1952 van de Verenigde Staten van Amerika ontving en die tot het economisch herstel in zo belangrijke mate heeft bijgedragen, kon worden beëindigd. Het behoud van het verkregen evenwicht en de voortzetting van de normale groei der economische bedrijvigheid eisen bij voort during aandacht. De sterke toeneming van onze bevolking maakt het nodig de totstandkoming van nieuwe en de uitbreiding van be staande welvaartsbronnen met kracht te blijven bevorderen. De aanhangige voorstellen in zake verlaging van de belastingdruk op het bedrijfsleven zullen daartoe kunnen bijdragen. Onmisbare voorwaarde voor een blijvend gunstige ontwikkeling is een verdere vergroting van de export en een zo ruim en vrij mogelijk internationaal handels- en betalingsverkeer. De regering is voortdurend bedacht op het stimuleren en steunen van maat regelen .in die richting. Het ligt in het voornemen op korte ter mijn een ontwerp van wet houdende regelen omtrent de economi sche mededinging bij de Staten-Generaal aanhangig te maken ter vervanging van het op dit gebied nog steeds geldende bezettings recht. Een nota over het middenstandsvraagstuk zal U dit zittingsjaar bereiken. Op grond van met het bedrijfsleven gevoerd overleg heeft de regering goede hoop, dat de door haar gewenste verwezen lijking van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie op basis van TWEE DODEN. Maandagmiddag omstreeks vijf uur is te Volkel (gem. Uden) een militaire vrachtauto inge reden op een groepje personen dat naar de kermis stond te kijken. Tengevolge hiervan is een drie en een half jarig kind op slag gedood. Haar moeder, de weduwe V., uit Volkel, werd zwaar gewond en de toeschouw ster E. uit Wanroy eveneens. De ernstig gewonden zijn naar het ziekenhuis te Vechel gebracht, waar mevr. E. kort daarna is overleden. De politie heeft de zaak in onderzoek. ERNSTIG AUTO ONGELUK TE RIJSBBERGEN. Twee doden en drie zwaar gewonden. Op de Bredase weg te Rijsber- gen is gisteravond een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Tengevol ge van het springen van een band is een Belgische auto tegen een boom gereden met 't gevolg, dat de echtgenote van de bestuur der, de 52-jarige mevrouw De Blauwe, enkele ogenblikken na het ongeluk ter plaatse overleed, evenals de 80-jarige tante, mej. A. H. Depuydt uit Poperingen. De bestuurder, de 51-jarige-C. L. de Blauwe uit Brasschaet, werd levensgevaarlijk gewond. Zijn 2 zoons van 10 en 13 jaar kregen - een gebroken been. Eén van hen economische toesta vfu lie land, acht de regering het verant ]jep nog een hersenschudding op. woord het comple: van ingediende belastingmaatregelen aan te vullen met een wetsontwerp betreffende de inkomsten- en loon belasting, waardoor een geleidelijker verloop van de progressie wordt verkregen. Dit zal een voelbare vermindering van de druk betekenen, in het bijzonder ook voor de lagere inkomstenklassen en de middengroepen. Voorstellen zullen U bereiken inzake de compensatie voor van overheidswege gepensionneerden en voor degenen, die bij de wet vastgestelde sociale uitkeringen ontvangen. Daarbij zullen ook verschillende vraagstukken, die met de kinderbijslag verband hou den, een oplossing moeten vinden. Het ligt in het voornemen der regering daarbij aan een relatief achterblijven van de positie der grote gezinnen een eind te doen komen. Zij zal voorstellen indienen tot wijziging van de Pensioenwet 1922 op punten, waarover in het interim-rapport der desbetreffende Staatscommissie is geadviseerd. Ten aanzien van het televisiebestel hoopt de regering binnen kort haar plannen aan de Staten-Generaal voor te leggen. Tijdens de overgangsperiode, aanvangende op 1 October 1953, zullen de televisie-uitzendingen met steun van de overheid voortgang vinden. Op het gebied van het onderwijs zal veel van Uw werkkracht worden gevergd, met name door de wetsontwerp op het kleuter onderwijs, het voorbereidend hoger onderwijs en het hoger onder wijs. Daarnaast zullen U wetsvoorstellen tot wijziging der rege lingen voor school- en college-gelden en voor het toekennen van studiebeurzen bereiken, terwijl een ontwerp tot wijziging van de nijverheidsonderwijswet in voorbereiding is. Ook overigens zal grote aandacht vereist zijn voor de geestelijke en lichamelijke vorming van de jeugd in en buiten schoolverband. Daarnaast hoopt de regering door een krachtige steun aan de wetenschap en door de bevordering en spreiding van de kunst bij te dragen tot de versteviging van de geestelijke waarden van ons volk. In het komende jaar wacht U een veelomvattende arbeid, met grote verantwoordelijkheid voor de te nemen beslissingen. Moge de wetenschap bij te dragen aan voor de toekomst van ons volk belangrijke besluiten U in Uw werk stimuleren. Dat God U wijsheid en sterkte moge schenken om Uw taak te verrichten als goede vertegenwoordigers des volks! Met deze bede verklaar ik de zitting van de Staten-Generaal voor geopend. De gewonden zijn naar het St. Ignatius-ziekenhuis te Breda ver voerd. De toestand van de heer De Blauwe is zorgwekkend. DRIELING TE 's-HERTOGENBOSCH. In het St. Carolusziekenhius in 's-Hertogenbosch is Maandag in de vroege morgen een drie ling geboren, n.l. drie dochter tjes van het echtpaar Lelyveld- Swagemakers uit Den Bosch. De moeder is 39 jaar. Het huisgezin werd van 4 kinderen op 7 ver meerderd. Moeder en babies ma. ken het uitstekend. Radio-Praag heeft Dinsdag ochtend bekendgemaakt, dat de Tsjechoslowaakse regering naar Sowjet-voorbeeld is gereorgani seerd. Het ministerie van hoger on derwijs werd samengevoegd tot het ministerie van onderwijs en propaganda. Er werd een ministerie van plaatselijke nijverheid en een ministerie van cultuur in het leven geroepen.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1