Uit de Provincie Eind van margarine-oorlog in zicht? 1 s De kwestie Triëst Reacties inzake Triëst CHINEZENWIJK Ontwikkeling van de kunstmatige inseminatie Montgomery over Westeuropese soldaat Zoon van generaal Van Fleet nog bij de Noordelijken? Bewoners van de Ionische eilanden keren terug AXEL. TERNEUZEN. HOOFDPLAAT Detailhandel bevreesd voor geringe winstmarge SLUIS. Toespraak van Attlee f v Avonturen van Eric de Noorman N.V. Firma P. J.VAN DESANDE Het beste bed ooit gemaakt! Cin y» Sang PROV. COMMISSIE C. J. M. V. VERGADERDE TE BRESKENS. De provinciale commissie van het C. J. M. V. vergaderde dezer dagen te Breskens o.m. ter vast stelling van het werkprogramma 1953—1954. Besloten werd tot het houden van een voorjaarsvergadering te Goes op 20 Februari 1954. Een weekend voor bestuurders van C. J. M. V.'s en jongenslei ders zal worden gehouden op 8 en 9 Mei te Zaamslag. In de ringen zullen voor de be stuurders der C. J. M. V.'s cur sussen worden gehouden in ver band met de nieuwe methodiek, terwijl er eveneens ringsgewijze trainingsavonden komen voor de jongensleiders. De bondsdag 1954 op Tweede Paasdag zal ditmaal in Gent plaats hebben. Bovendien zal met deze bondsdag niet alleen het C. J. M. V. een toogdag beleven, doch de dag wordt georganiseerd sa men met de C. J. V. F. en de Vlaamse jeugdbonden. Besloten werd voorts het bonds- bestuur voor te stellen op Hemel vaartsdag '55 de nationale bonds dag in Zeeland te houden. Ver moedelijk zal het in Middelburg zijn. -v Aandacht werd geschonken aan de bibliotheken in verband met de provinciale subsidie-regeling. Een commissie met vertegen woordigers uit alle delen der pro vincie is samengesteld. Deze zal zich binnenkort over deze zaak beraden. Grote aandacht heeft het werk op Schouwen en Duiveland opgeëist. Er blijken daar tal van problemen te liggen, waarover langdurig van gedachten is ge wisseld. Aan het bondsbestuur werd verzocht op korte termijn een bezoek aan Zeeland te bren gen, speciaal aan het rampgebied, waarbij de verschillende proble men, waarvoor het jeugdwerk zich in die gebieden geplaatst kunnen worden besproken. Aanrijding. Op de hoek WeststraatOran jestraat kwamen Zondagavond rond 8 uur twee luxe wagens met elkaar in botsing, n.l. een Neder landse en een reeds stilstaande Belgische auto. De Nederlandse auto, die in een naburige garage provisorisch werd hersteld, liep materiële schade op. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. ziet, Nieuwe pastoor recipieerde. Zondag na de hoogmis werden de Katholieke ingezetenen in de gelegenheid gesteld met hun nieuwe pastoor kennis te maken. Zijn eerwaarde recipieerde daar toe op de pastorie en uiteraard maakten velen van de geboden gelegenheid gebruik, in afwach ting van nauwer contact, pastoor Van Campen even nader te leren kennen en welkom te heten. f' Gevonden voorwerpen. De Korpschef der Gemeente politie te Terneuzen maakt be kend, dat omtrent de volgende gevonden voorwerpen inlichtin gen zijn te verkrijgen aan de daarachter vermelde adressen. Schroevendraaier, Nieuwediep- straat 67; zalmkleur breiwerk, Dokweg 6; blauw rode kinderpor- temonnaie met inhoud, School- weg 13; stalen duimstok^ mare- chausséekazerne; pak 5-duims spijkers, Bureau van Politie, lichtgroene capuchon van regen jas, Marijkestraat 11; 2 sleutels in een étui, Irenestraat 19; kin dertasje, Donze-Visserstraat 76, portemonnaie met inhoud, Dek kerstraat 2; zilveren kettinghan gertje, Oudelandseweg 3; paar gehaakte handschoenen, Schelde- kade 3; zwarte gymschoen, Jul. van Stolbergstraat 29; doublé armbandje, Steenkamplaan 1 portemonnaie met inhoud, Van Bovenstraat 35; rode kinderstep, Baandijk 13; scheenbeschermer, Bureau van politie; een bril, Markt 15; zilveren speldje (sou- vernir uit Echterna'ch), Mar grietstraat 15; dop van benzine tank van grote vrachtauto, Tuin straat 3; schuif ladder, Tholens- straat 94. Bevolkingsonderzoek t.b.c. 1953 Het bevolkingsonderzoek ter bestrijding van de tuberculose in de gemeente werd Vrijdag beëin digd. Van 2 tot en met 11 Sep tember was er elke dag gelegen heid voor de bewoners om zich te laten fotograferen. Het onderzoek vond plaats in het gymnastieklokaal der open bare school terwijl voor Spui en omgeving een dankbaar gebruik kon worden gemaakt van de lo kalen der Gereformeerde kerk aldaar, welke daartoe spontaan ter beschikking werden gesteld. Het onderzoek had een vlot verloop. Het mobile team met een paar vrijwillige hulpkrachten heeft zich ingespannen om de deelnemers alle mogelijke service te geven en het onderzoek vlug te doen verlopen, zodat niet lang gewacht behoefde te worden. 3902 foto's werden gemaakt. Hoewel dit aantal lager is dan 2 jaar geleden, kan het toch niet slecht worden genoemd, gezien het grote aantal werknemers, die in bedrijf of openbare diensten regelmatig worden doorgelicht. Aan het mobileteam en mede werkers werd een eenvoudige koffiemaaltijd aangeboden, ter wijl de gemeentesecretaris in bij zijn van enige leden v£n het ge- meentepersoneel een hartelijk woord van dank heeft gesproken voor de arbeid in het belang van de volksgezondheid verricht als mede voor de prettige wijze waarop is samengewerkt, waar op de teamleider, de heer Paarde- koper, zijn dank vertolkte voor de medewerking van het gemeen tebestuur en -personeel ondervon den. Raadsvergadering. De gemeenteraad van Hoofd plaat kwam bijeen onder voor zitterschap van burgemeester A. Temmerman. Naar aanleiding van een schrijven aan Ged. Sta ten over de slechte toestand van de weg Hoofdplaat—Breskens en als gevolg daarvan de slechte busverbinding naar Breskens deelde de voorzitter mee van Ged. Staten een schrijven te heb ben ontvangen, waarin wordt meegedeeld, dat de verbetering van genoemde weg verband houdt met de aansluiting op de wegen in de Braakmanpolder. Verheugd was de voorzitter te kunnen meedelen, dat de Z.V.T.M. voornemens is met ingang van 4 October 5 diensten via Hoofd plaat en Nummer I naar Bres kens te onderhouden. In het des betreffende schrijven wijst de Z.V.T.M. er op, dat het moeilijk is genoemde 5 diensten als gevolg van de erbarmelijke toestand van de weg te handhaven. Een en ander is afhankelijk van de be rijdbaarheid van deze weg. Evenals vorig jaar zal ook deze winterperiode een D.U.W.- subsidie kunnen worden aange vraagd. Thans is evenwel het verlenen van de subsidie afhan kelijk van een zekere werkloos heid in de bouwvakken. De ge gevens omtrent de arbeidsmarkt zullen aan het arbeidsbureau worden aangevraagd. De subsidie zal 1/6 van de aannemingssom bedragen tot een maximum van 700.Voor woningverbetering wordt de helft der verbeterings- kosten door rijk en gemeente ge dragen, waarbij de verbeterings- kosten tot maximaal 2800.in aanmerking worden genomen. Bij woningsplitsing wordt ma ximaal 60 "/o van ƒ3500.ver goed. Hierna ging de raad in beslo ten zitting. Na het weer openbaar worden werd de rondvraag ge houden. De heer Vic. de Ruijs- scher informeerde hoe het stond met de door A. Pilaet aange vraagde premie voor woningver betering. De voorzitter deelde mee, dat deze aanvrage in Middelburg is voor definitieve afwikkeling. gevormd, dat op 19 Juni voor de. eersje maal bijeenkwam. Het voornaamste punt van bespre king was, hoe de benodigde fi nanciën bij elkaar zouden komen. Men besloot een beroep te doen op de burgerij en een week later was het antwoord daar; ruim 1700,wérd voor „Apollo" gegeven. Van 15 muziekverenigingen werd medewerking aan het festi val verzekerd. In Sluis zal het het komende weekend daveren van de marsen der muziekcorp sen. Zaterdag begint het feest om 3 uur met de officiële ontvangst op het gemeentehuis. Om 4 uur volgt de gezamenlijke rondgang en van 510.30 uur zullen concerten worden gegeven. De slotconcerten worden ge geven door St. Caecilia uit Viis- singcn op Zaterdag en door de Koninklijke Harmonie uit Bier vliet op Zondag. Ze zullen beide met de taptoe eindigen. Verder worden 's Zaterdags voor de vierde achtereenvolgen de meal internationale brand weerwedstrijden gehouden, waar aan door niet minder dan 25 Bel gische en Nederlandse corpsen zal worden deelgenomen. 75-jarig bestaan van „Apollo" Sluis twee dagen muziekstad. Met recht kan worden gezegd dat Sluis op 19 en 20 September a.s. twee dagen muziekstad zal zijn ter ere van het 75-jarig be staan van het muziekgezelschap „Apollo". Door de oorlog gingen de ar chieven van „Apollo" verloren. Uit een uit 1878 daterend nieuws blad valt op te maken dat het muziekgezelschap reeds langer bestaat dan 75 jaar. Hierin staat o.a. dat de muzieksociëteit „Apollo" verscheidene jaren was ingeslapen en dat enkele muzi kanten besloten hadden de oude vereniging nieuw leven in te blazen. De concerten werden de eerste tijd gegeven in een café-zaal en niet-leden moesten om deze te gaan beluisteren 90 cent entrée betalen. Nadat men er in geslaagd was een goede kapelmeester te krij gen, ging het crescendo. De po pulariteit van „Apollo" groeide met elk concert. Tot grootse pre staties zijn de muziekliefhebbers uit Sluis echter nooit gekomen, maar tot ver in de omtrek was „Apollo" zó bekend, dat zij bij iedere feestelijke gelegenheid een uitnodiging kregen om de feest vreugde te verhogen. In November 1944 bleken wei nig of geen eigendommen meer over te zijn. Door een toevallige samenloop van omstandigheden had de penningmeester nog een klein bedrag van de kas weten te redden, maar dit was dan ook alles. Men ging niet bij de pak ken neerzitten; van zustervereni gingen werden instrumenten ge leend en door verschillende acties werd de kas versterkt. En nu gaat „Apollo" dan zijn 75-jarig bestaan vieren. Voor deze feestelijkheid heeft zich uit de burgerij een comité BELGIË IS TEVREDEN OVER DE ZWINGEUL DOCH BEZORGD OVER DE DUINEN. Nadat van Belgische zijde ja renlang critiek werd geleverd over de z.g. afsluiting van het Zwin, is thans een kentering gekomen in de houding van onze Zuiderburen. Na het stormachtige weer van vorige week schreef de Belgische pers o.m.; „De storm deed ook een ge deelte van de Zwinschorre onder water lopen. Het zeewater stroomde binnen langs de kunstmatig aangelegde geul, die sedert de storm van Februari niet meer was uitgegraven. Zo dat men mag zeggen, dat nu een vaste doorgang tot stand kwam. De stromingen uit de Schelde werden op dit gedeelte nu be studeerd en een drietal masten werden daarvoor speciaal op het strand geplaatst. De duinen voor het Zwyn blij ven verder aan het zeegeweld en stromingen uit de Schelde blootgesteld". Veldmaarschalk lord Mont gomery, onderbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Europa gelooft, dat de Rus sische soldaat door de grote wisselingen van het weer in de Sowjet-Unie meer gehard is dan zijn Westeuropese collega. In 'n toespraak te Aldershot (Eng.) verklaarde de maarschalk te menen, dat ook de Westeuropese soldaat gehard diende te wor den. Overigens noemde Montgome ry de jonge westelijke soldaat „heel goed feitelijk beter dan de generaals". Volgens een mededeling van het Amerikaanse departement van de luchtmacht zou kapitein James A. van Fleet, een zoon van generaal Van Fleet, zich nog in communistische krijgs gevangenschap kunnen bevin den. De naam van de kapitein komt voor op een lijst met de namen van 309 andere militairen van de luchtstrijdkrachten, van wie men weet, dat zij door de Noor delijken gevangen zijn geno men, en waarover aan de com munistische autoriteiten in Ko rea opheldering is gevraagd. Vier Nederlandse deskundigen op het gebied van de kunstma tige inseminatie zijn onder aus piciën van het bureau voor we derzijdse beveiliging (M.S.A.) in het kader van het programma voor technische bijstand vertrok ken voor een studiereis naar Amerika, waarbij speciale aan dacht aan de foktechnische zijde van de K.I. zal worden geschon ken, namelijk het selecteren van de stieren en ook aan de verzor ging van deze stieren. De studiegroep is samengesteld uit de heren dr. Th. Stegenga, secretaris van de centrale com missie van toezicht óp de K.I., ir A. Th. Arriëns, rijksveeteeltcon- sulent in Noord-Brabant; E. Bol huis te Zeerijp, voorzitter van de federatie van provinciale bonden van K.I.-verenigingen, alsmede J Spruit, directeur van de grootste K.I.-vereniging in ons land en wel die van de coöperatieve land- bouwbank te Meppel. Het is voor het welslagen van de K.I. van het grootste belang dat de K.I.-verenigingen over stieren beschikken, waarvan be lcend is, dat zij goed vererven. De verzorging van de stieren moet zodanig zijn, dat een lange levensduur wordt bevorderd. Tot nu toe schiet de K.I. in ons land op dit punt tekort. Dit is ge deeltelijk te verklaren door de snelle ontwikkeling, welke de K.I. heeft doorgemaakt en uit het feit, dat de K.I. hier te lande aanvankelijk tot taak had de ste riliteit te bestrijden. Hoewel men zich in de laatste jaren reeds meer op de foktech nische zijde van de K.I. heeft toegelegd en ook wegen worden aangegeven om het gestelde doel te bereiken, hoopt deze groep deskundigen in Amerika profijt te trekken uit bestudering van de Amerikaanse werkmethoden en kennisneming van de daar opge dane ervaringen. De socialistische leider Clement Attlee heeft op een bijeenkomst van de Labourpartij te Widnes in noordwest-Engeland verklaard, het te betreuren, dat de Britse regering zich had verenigd met de „bedreiging", dat, indien de Koreaanse wapenstilstand ver broken zou worden, „het onmo gelijk zou kunnen zijn de oorlog in het Verre Oosten tot Korea te beperken". Attlee doelde op de verklaring de vorige maand, van de zestien landen van het V. N.-opperbevel in Korea, waarin de Noordelijken gewaarschuwd werden, dat de strijd zich waarschijnlijk tot China zou uitbreiden, indien zij de wapenstilstand zouden ver breken. Attlee had eerder gezegd, dat het zijn plicht was bepaalde cri tiek op de Amerikaanse politiek te oefenen. „Er is een neiging om allen, die het Amerikaanse stand punt niet aanvaarden, te be schouwen als behorend in het tegenovergestelde kamp". Hij be treurde het dat men zich tegen India's vertegenwoordiging op de politieke conferentie over Korea had verzet. Aan de margarine-oorlog, die nu reeds enkele jaren woedt, zal waarschijnlijk met behulp van een administratieve maatregel een einde worden gemaakt. Het bestuur van het bedrijfschap margarine, oliën en vetten over weegt het opstellen van een ver ordening, waarbij voor iedere fabrikant in het land een aan deel in de productie zal worden vastgesteld. Deze verordening zal door de minister van Landbouw moeten worden goedgekeurd. In de dertiger jaren werd on der de drang van de economische crisis door de Nederlandse mar garinefabrikanten onderling een conventie gesloten, waarbij voor ieder een percentage van de ge hele productie werd vastgesteld. Daardoor werd voor ieder een vast productieschema met een vast inkomen mogelijk. De grond stoffen voor de margarinefabri- cage immers werden en worden tegen vastgestelde prijzen via het bedrijfschap aan de fabrieken ter beschikking gesteld. Enige jaren geleden liep de conventie af. Men zal zich her inneren, dat toen door de com missie-Kruit nieuwe voorstellen tot het sluiten van een conventie zijn gedaan. Verschillende fabrikanten wens ten niet in deze voorstellen te treden. Zij wilden grotere vrij heid en voorts de mogelijkheid om in onderlinge concurrentie hun aandeel in de totale produc tie te verhogen. De toen uitgebroken „marga rine-oorlog" heeft voor vele fa brikanten tot enorme verliezen geleid. Herhaaldelijk is getracht in onderling overleg tot overeen stemming te komen. Pogingen dienaangaande leden steeds schip breuk met als gevolg nieuwe campagnes met afbraakprijzen. Veel margarine is in de laatste jaren beneden de kostprijzen van de grondstoffen verkocht. In het najaar van 1952 is nog een poging gedaan om aan de moordende concurrentie een eind te maken, .maar enkele ondernemers bleken niet voor rede vatbaar. De ver liezen van sommige bedrijven zijn zeer aanzienlijk, hoewel zij het hoofd nog boven water heb ben gehouden. Om nu een einde aan de margarine-oorlog te maken, wil het bestuur van het bedrijfschap een verordening met bindende productie-aandelen voor iedere fabriek vaststellen. Er zal dan meer regelmaat in de groothandelsprijzen kunnen komen en de goedkope aanbie dingen door detaillisten zullen dan ophouden. In de detailhandel bestaat on gerustheid en vrees over en voor de eventueel op te leggen con ventie. Men is van mening, dat de winstmarge op margarine, die in de laatste jaren nogal eens speling vertoonde, wel eens heel gering zal kunnen worden. Aan dit vraagstuk wordt bin nen het raam van het gehele margarnievraagstuk de nodige aandacht besteed. Het is nog niet bekend, of een op te leggen re geling ook zal leiden tot vast gestelde verkoopsprijzen en winstmarges voor de wederver kopers. DE MENING DER FABRI KANTEN. Van de zijde der margarinefa brikanten wordt er op gewezen, dat de laatste jaren door belang hebbenden herhaaldelijk overleg is gepleegd over de moeilijkhe den, die door de felle prijscon currentie zijn ontstaan. Na tal loze besprekingen is dezer dagen in het bedrijfschap een verorde ning aangenomen, waarbij de margarineproductie wordt ge quoteerd en waarmee het over grote gedeelte der fabrikanten zich accoord verklaarde. De quotering is zodanig gere geld, dat geen enkele detaillist bevreesd behoeft te zijn, dat hij niet de gewenste kwaliteit zal kunnen betrekken. Voor een be langrijke prijsverhoging er worden prijzen genoemd van 50 en 45 cent per pakje met uitslui ting van andere prijzen be hoeft niet gevreesd te worden. Wel zullen de huidige prijzen „een kleinigheid" worden ver hoogd om deze eindelijk op meer reële basis te brengen. V V y Noordstraat 55 - Terneuzen Voorhanden: Nieuwe deeltjes van de BOEKHANDEL De Italiaanse premier Pella om tijd, dat zij zich bewust wor- heeft voorgesteld het vraagstuk Triëst door middel van een volks stemming op te lossen. Om de voorwaarden, waaronder een dergelijk plebisoiet zou moeten worden gehouden, vast te stellen, zou op zeer korte termijn een bij eenkomst op neutraal gebied moeten worden gehouden door vertegenwoordigers van de Ame rikaanse, Britse, Franss, Itali aanse en Zuidslavische regerin gen. Pella wees erop, dat Amerika en Engeland de twee uitvoerders waren van het verdrag, waar voor Italië heeft gebogen. Deze mogendheden handelden thans niet, zoals zij op het ogenblik, dat het verdrag werd opgesteld en toen Italië geïsoleerd en overwonnen was, handelden. „Thans staat een hernieuwd Italië naast hen, een Italië, dat met hen is verenigd in het At lantische verbond. Het is daar- Het voorstel van de Italiaanse premier, Giuseppe Pella, voor een plebisciet in het vrije gebied van Triëst, is slechts een poging om Italië's werkelijke verlangens naar expansie te verbergen, aldus heeft Tanjoeg, hat officiële Zuid slavische persbureau, verklaard. Het voorstel voor een plebisciet was reeds eerder door Zuid-Sla- vië verworpen ten tijde van de regering van De Gasperi, Pella's voorganger. Onder aanhaling van politieke kringen verklaart het persbureau dat de Zuidslavische regering al leen met een plebisciet accoord HAZET, BEDDEN» EN ST A A IW A R E N F A B RI E K EN TE ZEVENBERGEN zou gaan, nadat „het onrecht, dat de Zuidslavische bevolking in het gebied van Triëst was aange daan. Ten tijde van Mussolini, toen ongeveer 100.000 Zuidslaven ge dwongen werden te emigreren, zou zijn goed gemaakt". (President Tito verwierp in zijn rede te Split de gedachte van een plebisciet. Pella had toen zijn voorstel nog niet gedaan. Voor dat de Italianen begonnen met hun infiltratie in Triëst, was het gehele gebied tot de rivier de Isonzo wat bevolkingssamenstel ling betreft Zuidslavisch). In betrouwbare kringen te Lon den neemt men aan, dat Enge land gelooft, dat de tijd is geko men voor een bijeenkomst van de westelijke grote drie met Ita lië en Zuid-Slavië, nu de stand punten van beide landen verder dan ooit uiteen liggen en een on derlinge regeling onwaarschijn lijk lijkt. Italië en Zuid-Slavië worden beide als belangrijk voor het westen beschouwd, zodat het moeilijk zou zijn zich voor ëën van beide uit te spreken. In geautoriseerde bewerking uit het Amerikaanse door E VEEGENS—LATORF. 32.) (Nadruk verboden.) 3. Het merendeel van de 4.000 bewoners van de Ionische eilan den, die vorige maand met het oog op de aardbevingen hun haarsteden hadden verlaten, is thans teruggekeerd en bezig met de wederopbouw, zo heeft een functionaris van de wereldge zondheidsorganisatie, Riskels, na een bezoek aan het getroffen gebied meegedeeld. Hij verklaar de, dat de eilanden er uit zagen, alsof zij aan een zwaar lucht en vlootbombardement hadden blootgestaan. Op een middag bracht Tom zijn pak wasgoed weg langs een van de straten waar een troep jon gens Indiaantje speelde. Hij liep hen voorbij, toen plotseling een kleine jongen water in zijn ge zicht spoot met een waterpistool. Tom was er niet op verdacht ge weest en toen hij zag dat het pakpapier nat was, nam hij gauw zijn zakdoek om het af te vegen. „Hü, je bent een wasman, hè?" Tom zei geen woord. De jongens lachten en hij liep gauw door. Op de hoek stond hij stil en bekeek de natte plek op het pak en hoop te, dat het niet erg zou zijn. Hij holde door naar de flat waar het moest worden bezorgd. „Mevrouw Renke," zei hij tegen de dame, die hem opendeed. „Het spijt mij erg. Ik ben bang dat het pak een beetje nat is. Er heeft een jongen water op ge spoten. Wilt U het even open maken? Als het erg is neem ik het weer mee en dan wordt het overgewassen." „Wel heb ik van mijn leven! Die kinderen lijken wel halve wilden. Laat eens kijken." Zij maakte het pak open. Alleen de bovenste japon was een beet je nat. „Het komt er niet op aan," zei mevrouw -Renke. „Was dat jouw stem, die ik aan de telefoon van de winkel hoorde? Hoe heet je?" „Tom. Ik ben Tom Fong, ju nior." „Nu Tom, je bent een beste jongen. Je moet maar zorgen dat die rakkers het niet nog eens doen." De volgende week speelde de zelfde troep er weer, aangevoerd door een lange slungel van der tien of veertien jaar in een rood met zwart geruit jasje. Het zag er gevaarlijk uit. Misschien had hij de eerste keer niet moéten weglopen. Hij wist niet wat hij doen moest. „Hee, Chinees, wat heb je daar voor gestolen goed in dat pak?" zei de aanvoerder. „Je bent ge arresteerd." De andere jongens kwamen er omheen staan. „Laten jullie me nou, dit is wasgoed." „Wasgoed, hè? Dus je bent een wasman. „Wat doet dat er toe?" „Je bent een Chinees, dat ben je." De aanvoerder greep hem hardhandig bij zijn arm. Nu werd Tom werkelijk boos. Hij wilde zich verdedigen. Maar hij moest voor zijn pak zorgen. „Laat me gaan.'1 Hij probeerde langs hen heen te komen. „Dat kun je denken. Je bent gearresteerd.". „Je bent geen agent. Het is hier toch een vrij land?" Tom gebruikte de woorden die hij zo dikwijls in Amerika had gehoord. „Dit is onze straat. Wij willen niet, dat hier vreemdelingen rondsluipen." Tom stompte er zich doorheen. Dat was het teken tot de aanval. Iemand rukte aan zijn pak en probeerde het uit zijn handen te trekken. Tom klemde het pak vast tegen zijn borst en kon niet terugvechten^ Iemand greep zijn been en hij viel voorover op de grond en liet het pak vallen. In een uitbarsting van louter balda digheid trok de bende het pak uit elkaar en verstrooide de in houd in het stof van de straat. Tom was in tranen. Hij raapte het vuilgeworden goed op terwijl de grote jongen de dingen naar hem toe schopte en zei: „Dus het is wasgoed. We zullen je vrijla ten. Maar laat dat je een les zijn om hier niet meer langs te ko men." „Kom vooruit. Laten we hem smeren voordat er een agent komt." De jongens verdwenen. Het den van het anachronisme van hun huidige positie", aldus de premier. „Laat men zich geen illusies maken over een veron derstelde bereidheid onzerzijds om dit vraagstuk nog onopge lost te laten. Laat iedereen, ge allieerden en niet-geallieerden, zich realiseren, dat dit vraag stuk niet langer mag worden uitgesteld", zo zei hij. Pella eiste, dat de 47 millioen Italianen recht zal worden ge daan „indien dit niet zou wor den gedaan, en ik weiger aan deze mogelijkheid te geloven, dan ons parlement en onze re gering weten, hoe zich de ver tolkers van de belangen van het land, van de wil van het volk, moeten maken". Het vraagstuk betreffende Triëst was voor Ita lië van fundamenteel belang en moest op een wijze worden op gelost, die de. Italiaanse ver wachtingen bevredigde. Italië beschouwde de verklaring van 1948 alsnog van kracht en bin dend zijnde. De Italiaanse regering zag in het voorstel tot een volksstem ming geen alternatief van die verklaring, maar een practische mogelijkheid om deze toe te passen. Volgens de premier is door de rede, die maarschalk Tito vorige week Zondag heeft gehouden, slechts de nadruk gelegd op de dringende noodzaak van een spoedige oplossing van 't vraag stuk Triëst, en op het feit, dat iets moet worden gedaan, „in dien geweld niet over recht vaardigheid moet zegevieren". Premier Pella sprak tijdens 'n ceremonie in Rome ter gelegen heid van de viering van de tien de verjaardag van het officiële begin van de Italiaanse partisa- nenoorlog tegen de Duitsers. Hij werd luide toegejuicht, toen hij bevestigde, dat Italië Triëst nooit zal opgeven. Engeland zal de regeringen van Amerika en Frankrijk raadplegen over het Italiaanse voorstel tot het houden van een vijfmogend- hedenconferentie over Triëst, al dus heeft een officiële woord voerder van hét Britse ministerie van Buitenlandse Zaken Maandag meegedeeld. De woordvoerder maakte met voldoening gewag van de „gema tigde toon" van Pella's rede en van „zijn bevestiging, dat de Ita liaanse regering niet voornemens is wijziging te brengen in de r.a wasgoed zag er hopeloos uit. Tom pakte het bij elkaar in hetde oorlog gevoerde Italiaanse i-i iiai /-l r- ,-v t-inli ioU" gescheurde bruine papier en ging met een vuil en bebloed gezicht naar de winkel terug. „Mijn hemel, wat ie er gebeurd? vroeg zijn vader. Toen Tom het hem verteld had was de vader woedend. Aan het avondeten was er een heftige discussie. „Ik was wel bang, dat er zo iets zou gebeuren," zei de moe der. „Die jongens spelen de hele dag rovertje met hun pistooltjes en er is niemand die hen ver biedt." Toevallig was Yiko erbij. „Hoe groot zijn die jongens?" vroeg hij in het Engels. „Ze zijn niet groot. Net als ik." „De enige manier is met ze te vechten. Ik heb je gezegd, dat de Amerikanen van vechtersbazen houden. Ze hebben geen respect voor je als je niet terugslaat." „Ik heb geen zin om te vech ten. Waarom? Het is zo'n onzin." „Je kunt ze ontlopen. Ga niet meer door die straat," zei Loy. Flora luisterde scherp toe „Het is waar, dat hij niet door die straat hoeft te gaan," zei de moeder in het Chinees. „Ik zou de schande niet willen beleven van mijn kinderen op straat te zien vechten." „Maar dat moet je hier doen. Je moet je zelf handhaven," zei .Yiko in het Chinees. De moeder hield voet bij stuk. „Wat wil je dat er uit Tom groeit? Een struikrover of een soldaat?" (Wordt vervolgd). buitenlandse politiek" ,De nieuwe toestand, ontstaan door de redevoeringen van pre mier Pella en president Tito, zal thans door de Westerse mogend heden in ogenschouw moeten worden genomen, waarbij vooral aandacht dient te worden ge schonken aan de overweging, of een conferentie zou bijdragen tot het vinden van een oplossing voor het Italiaans-Zuidslavische geschil over Triëst", zo verklaar de hij nog. Ook in Franse gezaghebbende kringen wijst men op het „gema tigde karakter van Pella's toe spraak". Het Italiaanse voorstel tot het houden van een volksstemming wordt „eervol" geacht en men neemt in deze kringen, dat het door de internationale openbare mening welwillend zal worden beoordeeld. Het door Tito ingeno men standpunt schijnt het vol gens deze bron moeilijk te maken het vraagstuk-Triëst door een volksstemming te doen beslech ten. Het voorstel van Pella voor een bijeenkomst van vertegenwoordi gers van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Ita lië en Zuid-Slavië acht men om dezelfde reden moeilijk te verwe zenlijken. Tenslotte wordt van deze zijde vernomen, dat Frankrijk zijn standpunt niet zal bepalen alvo rens overleg te hebben gepleegd met de Verenigde Staten en Groot-Brittannië.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2