Koningin Juliana Jeugd prak tot Nederlandse Aanslag op de Marokkaanse Sultan Sluiting zitting der Staten-Generaal Voorbereiders ven de komende samenleving Gefilmd door amaieur-foiograaf Koninklijk paar bezocht Amsterdam benoorden het IJ WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAANSTANDEN Ging McCarthy buiten zijn boekje MAANDAG 14 SEPTEMBER 1953. 8e Jaargang No. 2945. Zingen in de keuken... Minister Beel spreekt de verenigde Kamers toe DE OPENING VAN DE STATEN-GENERAAL. JAARBEURS TE GENT GEOPEND. De aardbeving op Oypnis hankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 N& 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1.75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels '75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adre* Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uux Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Jeugd van Nederland, je hebt met onze de J^ejd jms- Zaterdagavond heeft Koningin Juliana in de Amsterdamse Koop mansbeurs de jeugd van Neder land toegesproken. Uit alle provincies waren de putaties van jongeren organisa ties naar de hoofdstad gekomen om te luisteren naar de konink lijke boodschap aan de vertegen woordigers van de jeugd van ons vaderland. „Gij jeugd van Nederland, zo ving de Koningin haar rede aan. zo compleet als mogelijk verte genwoordigd door uw organisa ties, heeft deze avond voor haar rekening genomen en gevraagd of ik in gewone termen uitge drukt soms een boodschap voor u had. Er is altijd een boodschap, voor al als je zoals ik door je werk vaak het voorrecht hebt op een uitkijktoren te staan. Van daar uit rondkijkend zie je dan welis waar, dat een dichte mist niet alleen de toekomst, maar ook 't heden en zelfs nog het verleden verbergt en dat je alleen de schimmen der mensen ziet bewe gen; maar toch zie je soms! als genade de glimlach van de zon door de nevelen boven je hoofd breken. Ik wilde wel, dat ge dit laatste beeld ten volle kunt aan voelen en het waarderen in de hoop dat het elk van u ook vaak zo gaat, al noemt ge liet ieder met uw eigen benaming. Gij hebt het helderste licht wer kelijk wel nodig om u voor te lichten bij de taak, die ge uit hoofde van uw jonge leeftijd de uwe mag noemen en die men kan aanduiden met: het voorbe reiden van de komende samenle ving. Als je jong bent, moet je met de mentaliteit hebben van: als 't me meeloopt, zal ik wel een plaatsje vinden tussen alle ande re mensen in de maatschappij maar je moet jezelf voor ogen houden: laten we ons erop voor bereiden de maatschappij straks over te nemen. Niemand kan zich de luxe per mitteren te „freewheelen" en het aan enkelen over te laten, de fat soensnormen te herzien en de veranderde gedragslijnen uit te stippelen. Vroegere generaties moesten volwassen worden, maar brachten daar vaak weinig van terecht. Gij moet volwassen worden in een andere zin dan tevoren. Iets van werkelijke rijpheid, ja wijsheid wordt van u gevergd, wilt ge het leven nog zo reëel mogelijk kun nen maken op deze aarde. De situatie is nu eenmaal zó, dat we op deze planeet wonen met z'n ruim twee milliard, die stuk voor stuk maar al te veel uitgaan van: „Ik ben het middel punt van het heelal". Daar we geneigd zijn niet ver der dan naar ons eigen belang te kijken, zou men de aarde kun nen noemen de planeet der kort zichtigheid. Wij zijn door de eeuwen heen teveel geneigd het delfstof- fenrijk, het plantenrijk, het die renrijk èn elkander te exploite ren, dom en gewetenloos. Het is werkelijk alsof wij men sen geslagen zijn met blindheid en met doofheid, zonder ruik- of proefvermogen, en niets kunnen aftasten, laat staan aanvoelen. Wanneer werkt dan toch ons be grip, ons geweten, ons hart? We hebben twee wereldoorlogen achter de rug en kennen de angst voor een derde. Een wereldoorlog is de fatale terugkeer van de gro te massa der boomerangs en stuurt er nog veel meer nieuwe uit. Zien we dan niet, dat het gaat om het behoud of het verderf van het menselijk leven op aarde? Kiezen we dan het verderf? Moeizaam heeft de mens in kleine groepen leren samenwer ken, in belangengemeenschap pen op ieder denkbaar gebied en tot ieder denkbaar doel. Menkan een deel van zijn eigen egoïsme daarin gezellig overdragen op 't groeps-egoïsme en de gemeen schapszin hoeft zich niet te ver moeien met te breed de vleugels uit te slaan, maar kan knus bin nen de perken blijven. SAMENWERKEN! Er is op ieder gebied veel op- je eigen laak onder de jeugd van de volkeren, maar het is een zwa re. Nederland verkeert nog in de grote moeilijkheid niet op adem te zijn gekomen van de gebeurte nissen der laatste jaren. Hoe klei ner 'n land, hoe groter en zwaar der de druk. Toch heeft het zijn innerlijke kracht! getoond die te weerstaan. En hoewel de toestand niet zonder uitzicht voor je is, omdat er veel wegen voor je open zijn, toch moeten er nog zware belemmeringen worden overwon nen om tot een leven te komen, dat onder hogere eisen moet worden volbracht dan een gene ratie terug. Je hebt het niet gemakkelijk, maar in 't licht van verantwoor delijkheid gezien, mag je dank baar zijn voor de geboden kan sen, zowel hier thuis als in de landen waarheen je uitzwermt. Sommige dingen kun je beter en sommige minder goed dan ande ren. Wat dan nog? Laten we ons zelf niet minder achten dan een ander en vooral ook niet meer. Het gaat er om wat we zijn, als volk en als mens. Wat we den ken, moet zijn waarde doen ken nen in wat we zeggen en wat we zeggen zal zijn waarde bewijzen in wat we doen. De mens kan zo zijn kijk naar wat hij deed in tijden van onderdrukking en van ramp. Kijk hoe de Europese jongeren dit jaar samen een jeugdgemeen schap zijn begonnen. Kijk hoe jongeren van verschillende lan den samen door de wereld trek ken en helpen waar te helpen valt. IEDER KRIJGT ZIJN KANSEN. schien niet eens gekende smart zo zullen we ook paraat blij ken als leden van de gemeen schap. Men moet de dingen kunnen zien in het licht der eeuwigheid, d.w.z. het nu en het hier onder die grote schijnwerper met zijn straling, die hel is zowel als mild. Men kan het ook noemen het licht der werkelijkheid, het licht der waarheid. We hoeven nooit bang te zijn voor dé waarheid omdat die verruimt. Verruiming geeft altijd een bevrijding. Zelfs het onderkennen van de ergste en droevigste feiten kan alleen maar dienen om ons op weg te helpen naar een oplossing van de ellende waar het om gaat. Het geeft hoop voor de toe komst, dat de jongeren over 't algemeen sterk reëel zijn inge steld, dus op dat wat werkelijk is. Dit helpt om eens afstand te nemen van de sleur in denken en handelen en om van alle dingen jezelf het meest critisch te be kijken. Ik heb mensen gekend, die de zin van het leven zochten met de microscoop, en anderen die dat deden met de telescoop. Zo gingen ze tegenovergestelde kanten op. Zij werden zonder twijfel verrijkt met de verbijste rende ontdekkingen, die ze in beide richtingen gedaan moeten hebben; ze hebben evenwel niet gevonden wat ze gezocht hadden. Als ze elkaar daarna weer ont moeten, hoop ik voor hen. dat hun zin voor humor zal blijken. Ik weet echter zeker, dat we ons er op mogen verlaten, dat alle leven sterker is dan alle dood. Op het ogenblik, dat de Ma rokkaanse huisschilder Allal ben Abdalah, gezeten in een oude „Ford" poogde de nieuw geko zen sultan van Marokka te ver moorden door zijn auto in volle vaart op het paard, waarop de sultan was gezeten, te laten in rijden, was een andere Marok kaan juist bezig een filmtoestel te beproeven, hetgeen hij deed door het maken van opnamen van de stoet van de sultan, die op weg was naar de moskee. De film is voor politieleiders en leden van het gerecht afge draaid. Zij geeft het verloop van de mislukte aanslag volledig weer. De naam van de dader is niet onthuld. (Advertentie.) en neergang, maar de algemene tendens gaat toch naar een sa menwerken toe, zeker in deze eeuw waarin de omstandigheden het vereisen. Iedere groep is volkomen vrij te verkiezen in onmin met zijn omgeving te leven of zich af te sluiten in hoogmoedige of ang stige eenzaamheid. Maar wat denkt men er mee te winnen? Het grotere groepsbelang ligt altijd buiten en boven het kleine re groepsbelang. Er is daarbuiten en daarboven altijd een waarde voller eenheid, een diepere ver wantschap, een hogere waarheid, die ons in wezen verenigt. Om dan tenslotte wegens onze onwetendheid voorlopig niet ver der dan naar onze eigen planeet en zijn bewoners te kijken: een werkelijk doeltreffend, als één gehele, samenlevende mensheid moet in wezen altijd in het be lang van elk harer leden zijn. In onze tijd is dit tot noodzaak ge worden. Scheiding heeft immers altijd iets van afsterven. Met een speciaal gereserveerde moment en liet 0,7 seconde voor In wat voor hoop we mogeu leven of in wat voor vrees, dat is allemaal speculatie en nog geen werkelijkheid, 't Ene reële is het nu-hier en dat is tevens de eeu wigheid. Die kent tijd noch plaats maar daarin is alleen van belang hoe men is dus nu en hier. Déardoor blijkt wat iemand waard is en dat is van eeuwig belang. Je was zelf, toen je geboren werd, een nieuwe verschijning op deze aarde. En er zijn redenen waarom juist jij nu en hier no dig bent. Als je er niet het al lerbeste van maakt, vertraag je de mensheid in de gang naar haar bestemming. Voorbeelden zijn er voldoende om ons te kun nen inspireren. Je kunt ze niet nadoen; iedere naaperij is een komieke vertoning. Voorbeelden zijn er om je eigen moed, gfloof, geduld, liefde en wat al niet meer aan te toetsen, maar ieder krijgt zijn eigen kansen met zijn leven iets groots tot stand te brengen. Ik denk aan het verhaal, hoe 'n oude man, de Joodse rabbi Susja, kort vóór zijn dood zei: „In het toekomende rijk zal mij niet ge vraagd worden: „Waarom zijt gij niet Mozes geweest?" Mij zal gevraagd worden: „Waarom zijt gij niet Susja geweest?" De schrijver hiervan voegt er o.a. aan toe: „Juist in de verschei denheid der mensen, in de ver scheidenheid van hun aanleg en hun neigingen ligt de grote mo gelijkheid voor het mensdom". VERANTWOORDELIJKHEID. Persoonlijk verantwoordelijk- En alle leven is tenslotte liefde. Liefde tussen man en vrouw doet de mensheid zich vernieu- wen. Broederliefde laat het aardrijk voortbestaan. Goddelijke liefde leidt de mens heid naar haar hogere bestem ming, en bestuurt het dl". De afivas bekort „afwashanden" verdwenen Wist U, dat er tegenwoordig veel meer wordt gezongen in de keu ken? Ja werkelijker wordt zingend aan de afwas gewerkt. die sombere gezichten van wel eer zijn verdwenen. Castella Vaatwas heeft die revolutie be werkstelligd. Alle oude narig heid en tijdverlies behoren nu tot een verleden, dat niemand meer terugwenst. Een enkele le pel Castella Vaatwas geeft teilen vol actief sop, waaruit de vetste borden, de vuilste vorken en le pels direct spiegelend schoon, flonkerend en glanzend te voor schijn komen. Castella Vaatwas lost niet alleen alle vet en vuit opmaar ook het probleem van die nare „af- washanden". Castella is goed voor uw handenU kunt na de afwas vol trots een paar flu. weelzachte handen tonen! Men ziet eerst op de film, hoe Abdallah met zijn auto op het paard van de sultan wil inrij den. Vervolgens kómt het beeld van sergeant-majoor King, van de lijfwacht van de sultan, die op de treeplank van de rijdende auto weet te springen en die zich met gekromde vingers, over het portier heenwerkt, om Ab dallah bij de keel te grijpen. Dan trekt laatstgenoemde een dolk, waarmede hij King in de schouder steekt. De sergeant-majoor weet echter een directe rechtse op de kaak van Abdallah te plaatsen* waardoor deze uit de auto en op straat wordt geslingerd. Dan opent de lijfwacht van de sul tan het vuur op hem. Inmiddels heeft King de auto tot stilstand weten te brengen. Een opgewonden menigte ver dringt zich om hem en maakt gebaren. Het blijkt, dat zij de sergeant-majoor wil waarschu wen dat hij gewond is. Dez;e had dit, in zijn opwinding, nog niet gemerkt en hij vraagt dan ook eerst verbaasd wat er aan de hand is. En het laatste gedeelte van de film toont hoe de op de grond liggende, dodelijk gewonde Ab dallah, zijn ogen met moeite opent, poogt het hoofd op te heffen, dat evenwel na enkele seconden plotseling terugvalt, waarna hij de laatste adem uit blaast. De directie van het ziekenhuis waarin King is opgenomen, hëeft meegedeeld, dat deze zeer veel bloed heeft verloren, doch dat zijn leven niet in gevaar verkeert. Na deze laatste opname ge maakt te hebben, is de Marok kaanse amateur-fotograaf de sultan naar de moskee gevolgd, om zijn plichten als Mohamme daan na te komen. De politie heeft Zaterdag te Rabat een schoenmaker, de buur man van de huisschilder die Vrij dagmiddag werd doodgeschoten na een mislukte aanslag op de sultan van Marokko, aangehou den. Zij gelooft, dat de schilder hem op de hoogte bracht van zijn plannen, toen hij Vrijdag j.l. bij de schoenmaker zijn mes kwam slijpen. De schoenmaker wordt er van beschuldigd niet de politie van dit voornemen op de hoogte te hebben gebracht. Rechercheurs geloven, dat de gedode huisschilder lid was van de nationalistische „IstiklaV'-par- tij, die de afgezette sultan van Marokko steunde, doch dat hij op eigen initiatief handelde. Uit een bloedproef is gebleken, dat de schilder dronken was, toen hij de mislukte aanslag pleegde. de kapper met het aparte cachet markt 18 - brouwerijstr. 9' terneuzen moderne kapsels, vereisen mo derne coupe, de natuurlijkste dus.... de mooiste permanent., betere toiletartikelen. De minister van Binnenlandse Zaken, dr L. J. M. Beel, heeft Zaterdagmiddag, daartoe ge machtigd door H. M. de Konin gin, de zitting der Staten-Gene raal gesloten in het gebouw der Eerste Kamer. Dr Beel arriveerde in een „ga- la-Berliner", bespannen met twee paarden en geëscorteerd door rijkspolitie voor en achter het rijtuig. Hij was vertrokken van het paleis Noordeinde. Nadat de minister de zaal was binnengetreden, hield hij de vol gende rede: „H. M. de Koningin heeft mij opgedragen de tegenwoordige zitting van de Staten-Generaal in haar naam te sluiten. Wederom is een zittingsjaar verstreken, een jaar van parle mentaire arbeid, waarin tal van heid te dragen maakt het moge- gewichtige aangelegenheden uw gemeentelijke veerpont zijn de Koningin en de Prins Zondag middag in gezelschap van enkele leden van de hofhouding en Am sterdams burgemeester het IJ overgestoken voor een bezoek aan het noordelijk deel van de hoofdstad. Het koninklijk bezoek gold „Het visitekaartje van Noord", de middenstand- en industrieten toonstelling „Dit is Noord" op 't Hagedoornplein. Op haar wandeling langs de stands toonde de Koningin veel belangstelling voor de afdeling van hft sociaal cultureel wijk centrum Noord. Prins Bernhard was zeer geïn teresseerd in de resultaten van de z.g. schukoscoop, een röntgen apparaat om de ligging van de tenen in de schoen te controleren. Ook de maquette van het tunnel plan alsmede het uitbreidings plan voor dit stadsdeel trok de „Piet Hein" aan steiger 2 op de zich afdrukken. De gemiddelde reactietijd op de stand gemeten bedraagt 0,8 se conde, werd Z. K. H. verteld. Na het afscheid van het ten- toonstellingsbestuur, verlieten de gasten de tent en verdween door 'n dichte haag van juichen de en zwaaiende mensen. TOCHTJE MET DE „PIET HEIN". Het gezelschap reed naar de Oranjesluizen, waar inmiddels ook de oudste drie Prinsessen waren aangekomen. Met het mo torjacht de „Piet Hein", maakten de koninklijke gasten en de hof houding een tocht over het IJs- selmeer. In Muiden zijn de Prinsessen afgezet, vanwaar zij per auto naar paleis Soestdijk terugkeer den. Tegen de avond arriveerde de aandacht van 't koninklijk paar. DE PRINS LIET REACTIE TIJD METEN. In de stand van de Amsterdam se verkeerspolitie liet de Prins zijn reactietijd vaststellen. De re actietijd is de tijd, die verloopt tussen het ontvangen van een prikkel en het in werking treden van de spieren. De Prins nam plaats in de opgestelde autocabi ne, remde op het aangegeven De Ruijterkade, waarna per auto naar het koninklijk paleis op de Dam werd teruggekeerd. KONINKLIJK PAAR WOON DE KERKDIENST BIJ. H. M. de Koningin en Prins Bernhard hebben Zondagochtend de godsdienstoefening bijge woond in de Nieuwe Kerk te Am sterdam, het gebouw waar de vorstin vijf jaar geleden werd ingehuldigd. lijk vrijheid waardig te zijn. Een democratische maatschappij gaat ook van deze vóór-onderstelling uit. Er is geen kostbaarder goed wat de mensenziel meedraagt. Het betekent niet alleen de plicht die staat tegenover het recht op vrijheid, maar het houdt juist de mogelijkheid in „er het aller beste van te maken". Het stelt ons in staat scheppend werkzaam te zijn. Men voelt de zegen van de arbeid, van de prestatie, ook van de nooit eindigende mogelijk heden voor een levendige geest. Een maatschappij vol van zuike mensen is jong en vol leven. Het kan niet anders of dat leidt tot iets verrassends als geheel, aan alle zijden fonkelend van per soonlijke topprestaties. En de samenleving behoeft rij pe, verantwoordelijke mensen voor haar voortbestaan. Het is veel meer waard dat ze zo zijn dan het hele werk, dat ze verzet ten op zichzelf. Daarom mist nie mand zijn kans om mee te doen, ook niet zij, die om wat voor re denen zich buiten de maatschap pij gesteld voelen. Ieder mens staat in wezen heel alleen tegenover zijn lot en dus ook tegenover zijn leed en moet er in z'n eentje mee klaar ko men. En hoe hij het klaart, dat is voor de eeuwigheid en staat alleen vermeld waar geen ster veling het te zien krijgt. Maar in zo ver als we, alleen, in onze bin nenste eenzaamheid paraat zijn voor een innerlijke worsteling aandacht en werkkracht vorder den. Door de totstandkoming van de voorstellen tot herziening van de grondwettelijke bepalingen inza ke de buitenlandse betrekkingen treedt thans ook in ons constitu tioneel recht de toenemende be tekenis van de internationale rechtsvorming naar voren. Dat ook overigens deze ontwikkeling de arbeid van de Staten-Generaal in bijzondere mate beïnvloedt, is tijdens dit zittingsjaar duidelijk gebleken. De ramp, die op 1 Februari ons land in diepe rouw dompelde en een omvangrijke schade veroor zaakte, noopte tot het treffen van wettelijke voorzieningen, tot overweging waarvan de Staten- Generaal zich terstond bereid verklaarden. Ook dit jaar stemt de sfeer, waarin het gemeen overleg plaats vond, tot verheugenis. De Koningin heeft mij opgedra gen u voor de betoonde ijver en toewijding dank te zeggen. In naam van H. M. de Konin gin en daartoe door haar gemach tigd, verklaar ik deze zitting van de Staten-Generaal te zijn geslo ten". Nadat de minister uitgeleide was gedaan, werd de vergadering gesloten. De radiouitzendingen, die be trekking hebben op de opening van de Staten-Generaal op a.s. Dinsdag, veroorzaken enige ver anderingen in de tijden van en kele vaste uitzendingen. De nieuwsuitzending van 13.00 wordt gesplitst: tien minuten van 12.3012.40 en vijf minuten van 15.15—15.20. De mededelingen voor land- en tuinbouw, die normaal om 12.30 worden uitgezonden, zullen die dag worden opgenomen in de nieuwsuitzending. Het programma wordt als volgt: 12.3012.40 Nieuws en mede delingen voor land- en tuin bouw. 12.40tot het einde van de plechtigheid: reportage van de opening van de Staten-Ge neraal. De benoemingen van de commissie voor ontvangst e.d.; reportage van de tocht van de Gouden Koets; uitzen ding van de troonrede, enz. THEE-ONDERNEMING AANGEVALLEN. De thee-onderneming „Tjili- woeng", gelegen ten Z.O. van Buitenzorg nabij de bekende Poentjak-pas, welke laatste ont spanningsoord bij de inwoners van Djakarta bijzonder in trek is, is door een bende van onge veer 200 man van de de Tentara Islam Indonesia aangevallen. Er ontstond een vuurgevecht met de politiepost, welke op de onderneming is gestationneerd. Bij dit gevecht werden 1 politie man en een kind van de post- commandant gedood, terwijl diens echtgenote zwaar gewond raakte. Zeven leden van de ben de sneuvelden, terwijl er één ge vangen kon worden genomen. Bij het wegtrekken van de onderne ming stak de bende de woning van de adminstrateur in brand medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. Droog weer. In de ochtend hier en daar mist. Overigens droog en vrij zonnig weer met een zwakke z.O.-wind. Dezelfde temperaturen als giste ren of iets hogere. DINSDAG 15 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 5,33 5,49 Terneuzen 6.08 6,24 Hansweert 6,48 7,04 Walsoorden 6,58 7,14 Sept. 13 6.11 19.00 12.05 20.08 14 6.12 18.58 13.16 20.39 15 6.14 18.56 14.22 21.22 16 6.16 18.53 15.19 22.19 Het Amerikaanse leger heeft senator Joseph McCarthy, zon der hem evenwel met name te noemen, beschuldigd van het publiceren van geheime gege vens. De senator heeft gedeelu ten van 'n verslag van de ge-' heime dienst over Siberië aan de pers getoond, hoewel dit ver slag niet gepubliceerd mocht worden. Het bekendmaken van der gelijk materiaal kan gestraft worden met maximaal 10.000 dollar boete en 10 jaar gevan genisstraf, maar het is niet waarschijnlijk dat de senator die optrad in zijn hoedanigheid van voorzitter der subcommissie van onderzoek van de senaat, zal worden aangeklaagd. Het leger verklaarde, dat het document getiteld „psycho logische en culturele trekken van Sowjet-Siberië" bestemd was voor „een beperkt aantal DE VAKCENTRALES EN DE PER 1 JANUARI TE NEMEN LOON3IAATREGELEN. Naar aanleiding van de vele berichten en geruchten over de stand der besprekingen in de stichting van de arbeid over de per 1 Januari a.s. te nemen loon maatregelen, delen de besturen van het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. mede, dat het overleg over deze zaak nog niet definitief is afgebroken. Met het oog daarop menen de vakcentrales op dit ogenblik te moeten afzien van het doen van mededelingen. Ook komt het de vakcentrales onjuist voor, dat de regering uit de kran ten zou moeten vernemen, tot welke conclusies de vakcentrales zijn gekomen. officieren, die zich specialiseren in de gedachtengang van de Sow jet-staatsburger" In de niet door McCarthy getoonde deler, van het- verslag werd gezegd, dat de Sowjet-Unie bijna leeft en werkt als een veroordeelde, aldus de bekendmaking. De senator had, toen hij de delen van het verslag aan de pers toonde, gezegd dat het „riekt naar communistische propaganda". Het leger, noch enige andere tak van dienst zal oneerlijkheid, corruptie of com munisme kunnen verbergen door er het stempel „geheim" op te drukken", zo zei hij. McCarthy had het leger ver zocht hem mee te delen, wie het verslag had opgesteld en de verspreiding er van had gelast. Het document werd in 1952 te Tokio samengesteld, voorname lijk aan de hand van verklarin gen van gerepatrieerde Japan se krijgsgevangenen. Zaterdagochtend is te Gent de achtste internationale jaarbeurs geopend door de minister-presi dent Van Houtte. De voorzitter van het jaarbeurs- bestuur, de heer Motrraye, vroeg de bewindslieden de werkzaam heden aan de Gentse haven en die voor de verbreding van het kanaal GentTerneuzen te doen bespoedigen. Tot besluit wenste hij, dat de oplossing van d-e drie nationale havenproblemen afzon derlijk zou worden nagestreefd, in geval de Belgisch-Nederlandse onderhandelingen in een onmid dellijke toekomst niet tot gunsti ge resultaten zouden leiden. Een Brits vliegdekschip heeft Zaterdag 250 matrozen aan land gezet op Cyprus. Zij zullen hel pen bij het opruimingswerk te Paphos en omliggende dorpen, die Donderdag door een aardbe ving getroffen zijn. Zaterdagochtend vroeg zijn nog twee lichte schokken gevoeld. Schade werd niet aangericht. Negen en dertig mensen zijn in totaal om het leven gekomen. Naar schatting zijn er 4.000 dak lozen. Er bestaat grote behoefte aan tenten. De schade wordt op meer dan tien millioen gulden geschat.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1