De toestand in Perzië Uit de Provincie ^RÏGtEY# II KERKDIENSTEN Voor de Zondag DE TOESTAND OP CYPRUS DUITSLAND AGENDA: De invoer van Perzische olie in Japan tanden Wit, ad em Engelse persstemmen over Adenauers overwinning De ^kwestie Triësl OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 13 SEPTEMBER. NED. HERV. KERK. TERNEUZEN. AXEL. BIERVLIET. MIDDELBURG. STAVENISSE. SLUISKIL. ZAAMSLAG. Sinds Woensdagmiddag zijn in Teheran 72 communisten ge arresteerd, aldus heeft de politie meegedeeld. Onder deze gear resteerden bevindt zich de direc teur van het Pahlevi ziekenhuis, dr Ghazizadeh, en 15 leden van het personeel, onder wie zes vrouwen. De berichten, als zou Mossa deq in hongerstaking zijn, wer- dan door een woordvoerder als leugens bestempeld, Eén der avondbladen te Teheran meldde Donderdag, dat het onderzoek inzake Mossadeq thans door een militair hof is overgenomen, na dat functionarissen van de mili taire gouverneur hun ondervra ging van de ex-premier hebben beëindigd. De Perzische regering heeft Hij doet mij nederliggen in grazige weiden; Hij voert mij zachtkens aan zeer stille wateren. Ps. 23 2. Israël had een lange woestijn- reis achter zich, waarin het on misbare water had ontbroken, en zag nu de onmetelijke woestijn voor zich, die doorworsteld moest worden, eer de heuvelen van 't Beloofde Land in 't gezicht kwamen! Wat mag het wel ge weest zijn, toen zij daar plotse ling stonden in Elims liefelijke oasen. Daar borrelden de water fonteinen hun tegen en der palmbomen bladgesuis ruiste als liefelijke hemelmuziek boven hun hoofden! Ook wij, kinderen des Vaders, zijn reizigers, maar al te dikwijls als vreemdelingen in een vreemd land. De woestijn van het leven kan zo verzengend heet en zo eenzaam zijn, zonder water voor onze zieledorst, zonder schaduw voor ons verlangend hart. Ondankbaar zouden wij zijn, indien we niet tevens beleden; ook ons brengt Gods hand soms op da meest verrassende wijze in EÏims der rust! Ook ons doet Hij wel neerzitten in de schaduw rijke plekjes, waar onze ziel tot zichzelf komt. Aan stille, koele wateren, die afschaduwing zijn van het hemels Vaderland, waar van de heuvelen soms van verre reeds worden gezien. Gods kin deren past het dus een jubeltoon en geen klacht in hun reislied te leggen: Mijn herder weidt mij, Wat zou m' ontbreken? In frisse vlakten Voert mij de Heer. In groene streken, Bij stille beken, Word ik verzadigd, Leg ik mij neer! <JJit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) Hoessein Makki Woensdag be noemd tot lid van de opperste olieraad van Perzië. Makki was het hoofd van de missie, die in 1951 de installatie van de Anglo- Iraanse oliemaatschappij over nam. Ibrahim Alemi, die in het kabi net van Mossadeq minister van arbeid was, heeft een brief tot premier Zahedi gericht, waarin hij zijn trouw aan de sjah en aan de huidige regering bevestigt. Alemi verklaart in de brief dat hij het niet eens is met de door Mossadeq gevoerde politiek. Hij legt er de nadruk op, dat Mossadeq hem dikwijls onkun dig liet over maatregelen, die de premier zelf had genomen, zoals bijvoorbeeld de veranderingen tussen 17 en 19 Augustus. Het hof van appel te Tokio heeft het beroep van de Brits Iraanse oliemaatschappij verwor pen, dat deze had ingediend tegen de uitspraak van een la gere rechtbank, die het verzoek van de maatschappij om beslag op de ingevoerde Perzische olie te leggen, heeft afgewezen. Het Japanse ministerie van handel heeft in antwoord op een Britse protestnota meegedeeld dat, wanneer de deviezentoewij- zing van de importerende Japan se oliemaatschappij is opge bruikt, de regering geen verdere invoer van Perzische olie zal toestaan. Duizenden Cyprioten hebben in de nacht van Donderdag op Vrijdag de nacht in de open lucht doorgebracht. Volgens een bestuursambte naar van Paphos was Vrijdag ochtend vastgesteld, dat er in Paphos en omgeving 37 mensen om het léven zijn gekomen. Te Limassol kwam er één om. De gehele nacht door werden met vrachtauto's tenten en levens middelen uit Nicosia en Fama- goesta voor de daklozen aange voerd. In Stroumbi zijn 500 gebou wen, w.o. de kerk, verwoest. Van de 700 inwoners hebben er 13 de dood gevonden Een politiemededeling zegt, dat het district Limassol, in het Zuidelijke deel van het eiland Cyprus, ernstig is getroffen door de aardbeving van Donder dag. In de stad Limassol en in de dorpen van de streek zijn huizen en kerken ingestort of ernstig beschadigd. Drie dorpen in het district Paphos zijn na genoeg geheel verwoest. Bijna geen huis staat overeind. Het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis heeft aan het Brit se Roode Kruis een telegram ge zonden, waarin het zijn diepe deelneming betuigt met het leed, dat de bevolking van Cy prus tengevolge van de aardbe ving heeft getroffen. Het Ned. Roode Kruis heeft aangeboden zonodig hulp te bieden aan de slachtoffers. MAATSCHAPPELIJK WERK EN GEZINSVERZORGING VOOR THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. Op Dinsdag 22 September a.s. zal er een vergadering worden gehouden van vertegenwoordi gers van alle kerkelijke en bur gerlijke gemeenten op het eiland Tholen en op het schiereiland St. Philipsland. Het doel van deze vergadering is te komen tot op richting van een stichting voor maatschappelijk werk en gezins verzorging in genoemd gebied. Reeds werd een commissie van voorbereiding gevormd, waarvan burgemeester L. A. Verburg van Stavenisse het voorzitterschap bekleedt, terwijl ds. D. J. van Dijk, Ned. Herv. predikant te St. Annaland als secretaris fun geert. De directeur van de stichting Zeeland voor maatschappelijk en cultureel werk, mr J. Hornstra, zal doel en werkwijze van de eventueel in het leven te. roepen stichting toelichten. Dank zij de financiële mede werking van rijkswege kon be reids tot aanstelling van een maatschappelijk werkster (mej. A. Paling) worden overgegaan. Zij zal voorlopig voornamelijk in Stavenisse werkzaam zijn, doch ook reeds thans regelmatig con tact opnemen met andere ge meenten in bovengenoemde ge bied. In het weekblad van de aan hangers van Bevan, „Tribune", heeft de redacteur Michael Foot de dag, waarop Adenauer de macht in West-Duitsland her krijgt, „een van de zwartste da gen in de geschiedenis van Euro pa sinds Hitier" genoemd. Volgens Foot wordt Adenauer gesteund door dezelfde machten, „die Hitier tot de gesel van de gehele planeet hebben gemaakt" en hij voegt hier aan toe, dat dit het begin is van de wederople ving van het Duitse nationalisme en niet het einde. Het conservatieve weekblad „Spectator" schrijft o.m., dat West-Duitsland thans economisch en politiek het sterkste land op het vasteland van West-Europa is en meent, dat het onder deze omstandigheden niet lang tevre den zal zijn met zijn status als al* een mogendheid van de tweede rang. Het blad meent, dat West- Duitsland spoedig als een vol ledig deelgenoot in de westelijke alliantie moet worden opgeno men en dat het dezelfde souve- reiniteit moet worden gegeven als zijn buurstaten. „Indien dit West-Duitsland niet wordt toe gestaan binnen het westelijke huis, zal het daartoe vroeger of later zelf overgaan buiten de mu ren van dit huis", aldus de „Spec tator". Een woordvoerder van het Italiaanse ministerie van buiten landse zaken heeft Donderdag avond te Rome medegedeeld, dat de jongste uitlating van de Zuid- Slavische minister van buiten landse zaken, Bebler, over een Zuid-Slavische actie in geval de Italiaanse troepen niet van de grens worden teruggetrokken, voor de Italiaanse regering niet duidelijk is. De woordvoerder zei, dat de minister in tegenspraak is ge weest met het semi-officiële Zuid-Slavische persbureau Tan- joeg. Tanjoeg had Woensdag avond medegedeeld, dat de Ita liaanse strijdkrachten Woensdag minder hadden gepatrouilleerd dan de voorafgaande dagen. Ook zeide de woordvoerder, dat de Italiaanse troepenbewegingen het grensgebied alleen uit voorzorg waren bevolen. De be trokken troepen maakten uitslui tend deel uit van de garnizoenen van Udine en Gorizia. Axel: 10 uur Vicaris I. J. Wisse; 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Hoek: 10 uur Ds. D. A. ten Haaft; 2.30 uur Ds. Wetstein, van Wes- terwijtwed Gron. Hontenisse: 9.30 uur Ds. K. Ver- Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. Sas van Gent: 10 uur Ds. A. C. Honders. Philippine: 2.30 uur Ds. A. C. Hon- ders. Sluiskil: 10 uur Eerw. heer Schae- fer; 2.30 uur Ds. Joh. W. Star- renburg. Terneuzen: 10 uur Ds. C. A. r. van Stipriaan Luïscius, van Gent; 3 u. Ds. P. A. v. d. VlugO 10 uur: „Bethel" (Kerk voor Jongeren van 12 tot en met 15 jaar): Ds. P. A. v. d. Vlugt Driewegen7 uur Ds. A. C. Hon ders, van Sas van Gent. Zaamslag: 9.30 uur Eerw. heer C H. Heijboer; 2.30 uur Ds. K, Verbeek, van Hontenisse. DONDERDAG 17 SEPTEMBER. Philippine: 3 uur Ds. A. C. Hon ders (Huwelijksinzegening). WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZATERDAG 12 SEPTEMBER. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 13 SEPTEMBER. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. BSeivliet: 9.30 uur Ds. W. A. Vrij- landt, van Borssele. Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Beusekom; 4 uur Ds. J. van de Graaff en Ds. H. Kuijlman. Jeugddienst. Bevestiging van Wika R. Wasterval tot jeugd leider. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 9.30 uur Ds. C. B. Boere. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Ejjgen- daal. UBeuwvliet: 10 uur Ds. J. v. d Graaff (Bed. H, Avondmaal). Oostburg10 uur Ds. W. J. Four- Eier. Retranchement: 10 uur Ds. J. B van Bork. Schoondijke: 9.30 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer. Sluis: 9.30 u. Ds. L. P. W. Groen veld. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds L. P. W. Groenveld. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijqe: 9.30 uur Ds. C. Blo- maard. Zuidzande: man. 9.30 uur Ds. H. Kuijl GEREFORMEERDE KERK Hoek: 10 uur en 2.30 uur Cand. H Bade te Sneek. Terneuzen: 10 uur en 4.30 uur Ds, H. Pestman. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. Middelkoop. GEREFORMEERDE KERK (Onderh. Art, 31 D.KO.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddens. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. C. J. Breen. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. H. van Leeuwen. GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 uur en 2 uur lees- dienst. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 u. en 7 u. Samen komsten. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H.H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur uur H.H. Missen. Het officiële Oostduit se blad „Taegliche Rundschau" laat doorschemeren, dat de Sowjets tot vierlandenbesprekingen over de kwestie-Duitsland wensen te komen. Met nadruk wordt evenwel ver klaard, dat de recente bondsdag verkiezingen in West-Duitsland geen voorbeeld kunnen zijn voor verkiezingen in het gehele Duits land. Met behulp van Oost Duitsland moesten in het gehele land zulke omstandigheden wor den geschapen, „dat de democra tische partijen en organisaties vrij en ongehinderd, juist zoals bij ons, kunnen werken en de fascisten en de oorlogsstokers uit het politieke leven worden ge weerd", aldus de m Rundschau". Bevolkingsonderzoek op t.b.c. In de gemeente Terneuzen zai op Dinsdag 15 Sept. a.s. een aan vang worden gemaakt met het bevolkingsonderzoek op t.b.c. Een dezer dagen zullen de op- roepingskaarten worden verzon den. Niet alleen degenen, die zich voor het onderzoek opgaven, worden opgeroepen, doch ook zij die zich aanvankelijk afzijdig hielden; dit om te bereiken dat ieder, die zich bedacht heeft, als nog de gelegenheid wordt gebo den aan het onderzoek deel te nemen. De bijdrage kan dan in het onderzoeklokaal voldaan worden. Ten gerieve van de personen die slechts nu en dan in Terneu zen zijn (als schippers e.d.), wor den hieronder de data en uren van het onderzoek te Terneuzen, in het zusterhuis van het nieuwe ziekenhuis aan de Van Steenber genlaan, vermeld: Dinsdag 15 Sept., 16.3019.30 uur; Woensdag 16 Sept., 13.30—16.15 uur en 17.0019.30 uur; Donderdag 17 Sept., 10.30 12.30 uur en 13.30—17.30 uur; Vrijdag 18 Sept., 15.4516.30 uur en 17.30—19.30 uur; Maandag 21 Sept., 10.3011.15 uur en 17.0017.30 uur; Dinsdag 22 Sept., 10.3011.30 uur en 16.0017.30 uur; Woensdag 23 Sept., 10.30—11.00 uur, 12.0012.30 en 15.3017.30 uur; Donderdag 24 Sept., 12.0012.30 uur en 16.0017.30 uur; Vrijdag 25 Sept., 12.00-12.30 uur en 16.3017.30 uur; Maandag 28 Sept., 13.30—16.30 uur en 17.3019.30 uur. De data en plaatsen van het onderzoek te Driewegen en Sluis kil zullen nader worden bekend gemaakt. Alle leerlingen der scholen wor den in schoolverband onder zocht. Moge het werk, dat door de 350 wijkhoofden en huisbezoe kers in de afgelopen weken be langeloos is verricht, er toe lei den dat zich een onafgebroken rij deelnemers aan het onderzoek lokaal aanmeldt. Elk weldenkend mens behoort zich zijn verantwoordelijkheid jegens zijn gezin en omgeving bewust te zijn door er in de ko mende weken toe mede te wer ken het besmettingsgevaar weg te nemen. ver directeur van de Katholieke actie in het bisdom Breda, door deken G. van Dijk uit Hulst als pastoor te Terneuzen geïnstal leerd. De nieuwe pastoor werd aan de grens van de gemeente opge wacht door de kerkmeesters en arriveerde kort daarop op het kerkplein, begeleid door vele geestelijken uit de omliggende parochies en een aantal familie leden. Namens de parochie heet te de heer A. IJsebaert de nieu we pastoor welkom. Door een dubbele rij van bruid jes betraden de geestelijken en genodigden de kerk en geleidde de deken pastoor Van Campen naar het hoogaltaar. Na het zin gen van het „Veni Creator" las deken Van Dijk de vele aanwezi gen in het Latijns en in het Ne derlands de bisschoppelijke be noemingsbrief voor, waarna pas toor Van Campen de vereiste eden aflegde. Volgens de eeuwenoude ge bruiken der Katholieke Kerk werden daarop de nieuwe paro chieherder de sleutels van de kerk, missaal, kelk en misgewa den overhandigd en hem preek stoel, biechtstoel en doopvont overgedragen. In zijn installatietoespraak schetste deken Van Dijk het werk van de priester, die in het leven van de gelovigen van wieg tot graf zulk een belangrijke plaats inneemt en waaromheen vooral 's Zondags de parochia nen zich verzamelen om God te loven en te danken en met hem te offeren. De parochie wenste de deken geluk met de komst van een actief priester als pas toor Van Campen. De nieuwe pastoor werd gefeliciteerd met de mooie parochie, die nu de zijne was geworden. Tot slot weeg de deken de parochieanen op hun plichten ten opzichte van hun pastoor. Afd. Axel van de stichting „Vrederust". Onder leiding van de heer M. de Regt Lzn kwam deze afd. in vergadering bijeen. Na het lezen van een schriftgedeelte ging men over tot de vervulling der vaca ture ontstaan door het overlijden van de heer J. M. Oggel. Geko zen werd de heer W. A. den Bog- gende, terwijl het bestuur verder werd aangevuld met de heren P. de Feijter Jzn en Adr. Scheele. Met de heren M. de Regt en Iz. de Feijter Wzn vormen deze dus het bestuur der afdeling. Men hoopt zo spoedig mogelijk de functies te verdelen, terwijl voorts een actie voor ledenwer ving op touw zal worden gezet. Bouw 32 woningen. B. en W. hebben de bouw van de 32 woningen in Plan West op gedragen aan de laagste inschrij ver, de firma Gebr. Van der Poel te Terneuzen. Nachtelijke oriëntatierit van de „Zevac" door Oost en West. Start nieuwe cursus A.A.S, Donderdag j.l. bestond in de zaal van café ,,'s Lands Welva ren" alhier gelegenheid zich op te geven voor de nieuwe cursus van de A.A.S. (Arbeiders-avond school), die waarschijnlijk nog deze maand opnieuw zal starten De heer A. Holvast, die de lêi ding van deze A.A.S. zowel te Terneuzen als te Sluiskil heeft attendeerde nogmaals op het gro te nut van deze cursus voor de niet gestudeerde arbeider. Hij deelde mede, dat Zeeland nog een slecht figuur sloeg wat het aantal scholen en leerlingen be trof. Zeeland kwam 't vorig jaar met 100 leerlingen b.v. ver ach ter bij onze kleinste provincie Drente met bijna 800 leerlingen. Toch toonde hij zich niet onte vreden, nu in Terneuzen (met Sluiskil) bijna van alle leer lingen in Zeeland zaten en Ter neuzen de eerste Zeeuwse ge meente zal zijn, waar in het vol gend seizoen een kaderschool ge sticht zal worden naast de reeds bestaande A.A.S. Tevens deelde hij mede, dat in Terneuzen het percentage vrou welijke deelneemsters ver lag boven het landsgemiddelde, n.l resp. 28.6 en 12 HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Intrugues van het Oosten. Concertgebouw, 8 uur: The Drum. Collecte Hoogeland. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: De roepstem der Pom- pa's. MORGEN TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Intrigues van het Oosten; 2 uur: The Drum; 4.30 uur: Intrigues van het Oosten. Concertgebouw, 8 uur: The Drum. Westl. Bolwerk, 2.30 uur: Voetbalwedstrijd Terneuzen- R.A.C. Parochiehuis, 7.15 uur: Prijskaarting. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: De roepstem der Pam pa's; 8 uur: Les miserables. Bazar bracht netto bijna 15.000 op. De bazar steunfonds „Prot. Ziekenzorg Z.-Vlaanderen" heeft netto opgebracht 14.933,23. Dit bedrag kon bereikt worden door de volle inzet van de bevol king, zowel bij de voorbereiding door het breien enz. van de tex- tielgoederen, de inrichting, eerst in het veilingsgebouw en tenge volge van de watersnood nadien „Taeglische jn het sous-terrein van het prot. ziekenhuis in aanbouw. 1 De technische commissie heeft bijgestaan door de bouwvakarbei ders, avond aan avond belange loos gewerkt en mede door de hiervoor in bruikleen ontvangen materialen kon het probleem van de inrichting van de 790 m2 be schikbaar gestelde ruimte tot 'n echt bazargebouw worden opge lost. Door de spontane medewerking tijdens de bazar van meer dan honderd personen kon de grote toeloop van de bezoekers worden verwerkt. Nog niet afgehaald zijn de prij zen van de loten: Serie wit 105Ö, (eerste prijs) en 701 (5de prijs); serie grijs-blauw 872; serie licht geel 47 en 555; serie rose 1463. Tot en met 30 November blij ven deze prijzen beschikbaar bij mevr. Klaassen, Burg. Geillstr. 19, Terneuzen. Na 1 December vervallen zij aan de bazar. Behalve de tevoren zeker nooit verwachte opbrengst heeft deze inspanning het ziekenhuis op al ler lippen gebracht. Installatie van Pastoor Jos. van Campen. Vrijdagmiddag werd de eerw. heer Jos. van Campen, tot dus Herdenking Bevrijdingsdag op 19 September. De eerste jaren na de bevrij ding werd de historische bevrij dingsdag van 19 September 1944 met meer luister gevierd dan daarna het geval was. Thans schijnt hierin een ken tering ten goede te zijn geko men. Niet alleen gingen er van achter de groene tafel op het stadhuis stemmen op om de be tekenis van deze dag nooit te doen verbleken, maar zelfs werd er met grote nadruk op gewezen dat de 10-jarige herdenking van dit onvergetelijke feit weer eens op grootse wijze moest worden gevierd. Met genoegen mogen wij ver melden dat de vereniging „Axel Polen" ook voor de a.s. 19e Sep tember-herdenking weer het ini tiatief nam. Om te beginnen zal 's morgens in de R.K. kerk een plechtige mis worden opgedragen. 's Middags arriveren de Poolse oud-strijders die sindsdien te Vlissingen te werk zijn gesteld, hoofdzakelijk op de werf „De Schelde". Zij zullen door het ge meentebestuur worden verwel komd bij monde van de burge meester. Te 3.30 uur zal daarna op het graf van mevr. Szydlowski op de R.K. begraafplaats door de ver eniging „Axel-Polen" een krans worden gelegd. Het gemeentebe stuur zal evenzeer door een bloemenhulde haar gevoelens van eerbied en herdenking to- nen. Bij het monument aan de Zee straat zal het gemeentebestuur eveneens 'n bloemenhulde bren gen. 's Avonds zal dit monument op feërieke wijze worden ver licht. Aan de Kanaaldijk zal in de middag bij het Poolse kruis de gebruikelijke zanghulde worden gebracht. Het meer „feestelijk" getinte deel van het programma zal worden ingezet met een concert te geven op het marktplein door de harmonie „Concordia". Dit corps zal daarna een gecostu- meerde voetbalwedstrijd opluiste ren nabij de jeugdherberg. Daar zal in de latere avond ook een bevrijdingskampvuur worden ontstoken, nadat de fan fare „Hosanna" tevoren op de markt een slotconcert zal geven Onder auspiciën van de Z. Vlaamse automobielclub (afge kort „Zevac" was in de nacht van Donderdag op Vrijdag een nach telijke oriëntatierit georgani seerd, waarvoor (zeker omdat het de eerste maal en dus een nieuwtje was) veel liefhebberij bestond in de kringen van dames en heren automobilisten. De start geschiedde bij „Het Centrum" te Axel, waar wij de voorzitter van de in geheel Z. Vlaanderen leden tellende club, burgemeester jhr Von Bönning- hausen, burgemeester van IJzen- dijke, met zijn staf en een kern van trouwe helpers leiding zagen geven bij de start die om 9 uur aanving en waarbij de deelne mers met telkens twee minuten verschil vertrokken. De blinde route met de uitvoe rige beschrijving was van 8 uur af aan de deelnemers ter hand gesteld. De organisatie was voor treffelijk. In totaal vertrokken 37 deelnemende luxe auto's. Het traject besloeg een par cours van 118 km en het was de deelnemers niet al te gemakke lijk gemaakt, hetgeen moge blij ken uit de door de 19 controle posten (waaronder 4 officiële tijdcontröles) toegekende straf- punten. Het laat zich indenken, dat deze nachtelijke oriëntatietocht niets was voor snelheidsmaniak ken. Hij vergde de grootst moge lijke opmerkzaamheid van alle bestuurders en de verdere deel nemers, die in de verlichte wa gens vol ambitie zaten mee te puzzelen. De duur van de tocht bedroeg van 3 uur 15 min. tot 5 uur, resp. voor de eerst en laatst aankomende equipes. Wij laten hier de 16 beste resultaten van deze interessante wedstrijd volgen: 1. A. Ramondt te Axel (Coe gorspolder) 17 strafp.; 2. J. J. de Bakker te Hulst 103; 3. Gebrs. Kerckhaert te Hulst 138; 4. D. Meeuwsen te Terneuzen 139; 5 L. Cammaert té Schoondijke 201; 6. P. van Heijfte te Schoondijke 219; 7. M IJsebaert te Axel (Kijkuit) 247; 8. A. de Hullu^te Schoondijke 263; 9. L. Dieleman te Axel 266; 10. Mr. Van Oss (hoofdinsp. I. en A.) te Terneu zen 286; 11. A. van de Sande te IJzendijke 313; 12. J. van Oers te IJzendijke 334; 13. J. C. Vink te Axel 349; 14. Pr. de Meijer te IJzendijke 361; 15. Jac. van Dijke te Breskens 365; 16. H. Ver schoor te Terneuzen 369 strafp. Van de 37 deelnemers kwa men 35 in 't bezit van de fraaie plaquettes voor het volbrengen van de tocht. Het hoogste aan tal strafpunten bedroeg 976. Als bijzonderheid zij vermeld dat ook twee dames-equipes aan de rit deelnamen. Hiervoor waren 2 prijzen uit geloofd, n.l. een 1ste prijs voor de dames Bruijnzeel en Van Dij ke, beiden uit Schoondijke en een 2e voor het duo MaasVergau wen uit Breskens, resp. met 474 en 756 strafpunten. Zoals uit de uitslagen voor iedere leek te distilleren valt werden er geweldig veel straf punten toegekend, een bewijs van de ingewikkelde route. De rit begon met een ware „dool hof" van secundaire en tertiaire wegen onder Axel van de Capel- lepolder via Kijkuit naar het z.g „grote eiland". Daar moest ™en zelfs over boerenhoeven rijden en men behoeft niet te vragen op welke wegen. Via de Koewachtse grenscontreien kwam men weer bij Drieschouwen en daarop ging het via Sassing naar Sluiskil door een labyrinth van allerlei wegobstakels. Via Philippine en Biervliet kwam men onder Hoofdplaat, waar velen in neve len bleken te tasten wegens de kronkelingen in het parcours. Langs wegen, waarvan het be staan ternauwernood te gissen bleek, kwam men weer in cen traal W. Z.-Vlaanderen en via Oostburg „Plakkebord" en „Tur kije" bereikte men de finish. Hard is er gewerkt door alle Qrganiserende instanties en de controleposten en de „Zevac' heeft dan ook een grote eer in gelegd met deze welgeorgani- seerde rit. a.s. in het gebouw „Het Cen trum" te Axel. De voornaamste agendapun ten zijn bestuursverkiezingen, jaarverslag rekening 1952 en be groting 1954. Het middagprogramma ver meldt de film „Onder vier ogen". Gemeenteraad. In de gisteravond gehouden raadsvergadering deelde de voor zitter, burgemeester A. P. Kos- tense, mede van Ged. Staten goedkeuring te hebben ontvan gen van het op 20 Aug. door de raad genomen besluit inzake toe kenning vacantie-toelage en de interim-regeling ziektenkosten van het gemeentepersoneel. Voorts is van het ministerie van Financiën vergunning ont vangen tot het uitvoeren van ha venwerk tot een totaal bedrag van 10.900. Naar aanleiding van een schrij ven van het ministerie van Bin nenlandse Zaken wordt het Kon. besluit betreffende verbetering positie rijkspersoneel ook voor het gemeentepersoneel van toe passing verklaard. Voor de amb tenaren ter secretarie en de beide gemeentewerklieden komt dit neer op een salarisverhoging van 6,24 per maand, terwijl de ge meentewerklieden thans in plaats van in 6 jaar nu in 4 jaar het ma ximum salaris zullen ontvangen. Ook voor burgemeester, wethou ders en ontvanger heeft Ged. Sta ten het betreffend K.B. geaccep teerd. Na een vrij lange besloten zit ting werd bij de rondvraag door de heer A. J. van Hoeve Jr gewe zen op het grote nut van het ver- keersonderricht op de lagere scholen. De voorzitter deelde mede, dat de leerlingen reeds theoretische lessen ontvangen. Wat de practi- sche lessen betreft zal met de hoofden der scholen overleg wor den gepleegd. Provinciale Waterstaat. Per 1 Januari 1954 zijn aange steld tot hoofdingenieur van de provinciale waterstaat de heer ir. C. Koning te Zierikzee, thans districts-ingenieur, en tot dis- tricts-ingenieur de heer ir. A. B. J. de Koning te Middelburg, thans ingenieur aldaar. Consulentschap Lich. Opvoeding. Naar men ons mededeelt, is de heer E. Bueninck, consulent voor de lichamelijke opvoeding in de onderwijsinspectie Middelburg, overgeplaatst naar de inspecties Dordrecht en Gorinchem. De heer S. J. Klompe, consu lent in de inspectie Goes, zal met de waarneming in de inspectie Middelburg worden belast. Contactdagen StavenisseMantes (Fr.) Alg. vergadering prov. Zeeuwse vereniging „Het Groene Kruis". De algemene vergadering van de prov. Zeeuwse vereniging „Het Groene Kruis" zal worden gehouden op Zaterdag 3 October Op 15, 16 en 17 September a.s. zullen 85 inwoners van Stavenis se en omgeving een bezoek bren gen aan Mantes (Fr.), welke plaats Stavenisse heeft geadop teerd. Dit bezoek is bedoeld om de vriendschapbanden tussen de be volking van Stavenisse en Man tes' nauwer aan te halen. Burgemeester en mevrouw L. A. Verburg zullen onder meer de tocht mee maken. Burgemeester Verburg zal in Parijs op daar toe strekkend verzoek be sprekingen voeren over 'n even tuele uitwisseling van land- bouwjongeren uit Stavenisse enerzijds en de stad Mantes an derzijds. Jaarvergadering V.S.V. I In het clubgebouw hielden de „Verenigde Schaakvrienden" van Sluiskil, hun jaarvergadering. Het was jammer te moeten constateren, dat de animo in be langrijke mate was gedaald en dat er slechts 14 leden overble ven. In dit verband ziet V.S.V. zich genoodzaakt in de komende competitie slechts met één tien tal aan de wedstrijd deel te ne men. Het bestuur onderging een kleine verandering. Het bestaat nu uit de heren E. Tacq, A. Dour- leijn en M. Schooff. Van balcon gevallen en pols gebroken. Vrijdagmorgen wilde mej. A. de Vos, die als werkster bij bak ker Risseeuw werkzaam was, van het buitenbalcon een matje uit slaan. Zij deed dit over de boven rand der stenen. Op een gege ven ogenblik brak de rand met stenen af met het gevolg dat mej. De V. omlaag stortte en op de straat terechtkwam. Dokter Elen- baas constateerde een gebroken pols en achtte het nodig, dat mej. De V. voor verder onderzoek naar het ziekenhuis te Terneu zen werd vervoerd. Collecte bracht meer dan 200 op. De in de gemeente Zaamslag gehouden collecte ten bate van het „Koningin Wilhelminafonds" (kankerbestrijding) heeft 210,67 opgebracht.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2