Prinsjesdag in 't lustrumjaar Prinses Wilhelmina Mislukte moordaanslag op Marokkaanse Sultan HOOGWATER. Arrestatie van S. E. D.-functlonaris N-en MAANSTANDEN Ambonezen uit Nieuw-Guinea in Nederland aangekomen Koning Willem reed te paard naar de zitting der Staten-Gen er aal HET INTERNATIONALE GERECHTSHOF WEERSVERWACHTING De heer D. de Loor treedt af als Kamerlid Albanese regering komt boeren tegemoet Veroordelingen in Marrakesj nam initiatief tot con ferentie ter versterking van solidariteit in onze samenleving De haven van Duisburg-Ruhrort Heldendaad voorkomt ramp De speciale vlucht naar Nieuw-Zeeland Dader ter plaatse neergeschoten Stakingen in Italië Wachtlijst voor Helicopterdienst De Russen in Oostenrijk Vorming van Zuidkoreaanse garde Brits parlementslid over de zaak Yvonne Corton-Hanrah Het Belgische leger Frankering bij Auannement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sanöe Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Na. 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1953. 8e Jaargang No. 2944. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adraa Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uuï Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Het is dit ja,ar een vroege Prinsjesdag. Er zal in onze resi dentie veel belangstelling zijn voor de plechtige opening van de Staten-Generaal, waarbij Ko ningin Juliana, vergezeld van Prins Bernhard, zich met de oude staatsie van galakoetsen en mili tair geleide in de gouden koets naar het Binnenhof begeeft. Die belangstelling zal natuur lijk afhankelijk zijn van het weer, waarvan in deze zomer" niets valt te zeggen. Maar wij hopen op het oranjezonnetje, zeker op het ogenblik, dat Hare Majesteit in het lustrumjaar harer regering te 1 uur haar pa leis zal verlaten om een kwartier later bij de ingang van de Rid derzaal te worden welkom ge heten. Doch zelfs als het regent, zal alles feestelijk en plechtig zijn! Zo is het geweest in grote trekken gelijk aan nu, sedert wij een democratische grondwet kre gen in 1848. Het enige verschil was, dat Willem II ook in het laatste jaar van zijn leven de sierlijke gewoonte volgde om te paard te gaan, gevolgd door zijn zoon. De gemalin, noch van Wil lem II noch van Willem III ging mede; dat is bij ons nimmer ge bruik geweest. Koningin Emma als regentes nam eerst in 1897 de jonge koningin met zich, die nadat zij getrouwd was bijkans alle jaren door Prins Hendrik werd vergezeld. Toen Juliana eenmaal meer derjarig was geworden en in de Raad van State zitting had, ver scheen ook zij telkenjare. Bijzon dere belangstelling en geestdrift ondervond zij in 1937, toen haar verloofde met de beide vorstin nen medeging en in 1948 toen Het internationale gerechts hof te Den Haag zal Donderdag 17 Sept. beginnen met de be handeling van een geschil tus sen Frankrijk en Engeland over de souvereiniteit over 2 eilan dengroepen in Het Kanaal. De vertegenwoordigers van Engeland en Frankrijk zullen dan het hof uiteenzetten op welke gronden zij menen aan spraak te mogen maken op deze eilandjes. Het betreft hier de Ecreos- eilanden, die ten Noordoosten van het kanaaleilandje Jersey liggen en de Minquiers, een groep ten Zuidoosten van Jer sey. De enkele mensen, die de eilandjes bewonen, beoefenen hoofdzakelijk de visvangst en de oesterteelt. Een der oudste documenten, waarop de partijen hun aan spraken gronden, is het door ko ning Hendrik III van Engeland in 1258- gesloten verdrag van Abbeville. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Veel wind. Veel bewolking met slechts af en toe een bui. Matige tot krach tige, vooral langs de kust nu en dan harde noordwestelijke wind. Tamelijk koud. zij voor het eerst als koningin de statige tocht maakte. GEEN OUDE GEWOONTE. De traditie van de derde Dins dag is niet zo oud als men denkt. Zij dateert van 1887, toen het ge wenst werd geacht de begrotihg tenminste 3xk maand vóór het einde van het jaar in te dienen. In de weg, die de Koningin volgt, is nogal eens verandering gekomen. In 1903 reed zij niet meer door de nauwe Haagse straten, die op het Noordeinde aansluiten, maar langs het rui mere Voorhout en de Korte Vij verberg om zovelen als maar mogelijk was gelegenheid te ge ven haar te zien. En nu komt er dit jaar voor het eerst weer ver andering in de weg. Het heette een ogenblik, dat het Huis ten Bosch voor het verblijf van de Koningin reeds in orde zou zijn, maar daarvan is nog geen spra ke. Het heette toen ook, dat de Koningin uit het Huis ten Bosch naar het Binnenhof zou rijden, een lange weg, waartegen dè techniek van de optocht zich ver zette. H. M. gaat nu van het paleis, dat Koningin Emma tot haar dood bewoonde, eerst het Lange Voorhout door, de Kneuterdijk over, de Lange Vijverberg langs en zo over de Korte Vijverberg naar het Binnenhof. En zij keert langs dezelfde weg terug. Dit zal voortaan de geijkte weg blij- kier Hope bewoonde het en Na poleon verbleef er een paar da gen, toen hij in 1811 met Marie Louise Nederland bezocht. Later heeft er een kunstzinnig minister van Buitenlandse Zaken, de heer Verstolk van Soelen, gewoond. Zijn schilderijen kwamen er prachtig tot hun recht. Prins Hendrik de Zeevaarder liet het huis na aan zijn tweede gemalin. Het werd eigendom van Koning Willem III, die het aan Koningin Emma naliet. Men mag aannemen, dat Prinses Wilhel- mina er nog eigenaresse van is, maar het is, zolang aan het Huis ten Bosch nog wordt gewerkt, toch tenminste een pied A terre voor onze Koningin. VIJF JAAR KONINGIN. Het is nu de zesde maal, dat Koningin Juliana in haar 5-jarige regering deze plechtigheid vol trekt. Het zijn bewogen jaren ge weest. Reeds dadelijk kwam de souvereiniteitsafstand aan Indo nesië, die niet in Den Haag, de stad der Rondetafelconferentie, maar te Amsterdam werd gete kend. Reeds in het jaar, dat zij de kroon van haar moeder over nam en ook in het daarop vol gend jaar was de internationale toestand vol gevaren. Korea in 1950 deed ons op schrikken, maar bracht tevens een krachtsinspanning, die onder leiding van Amerikaanse gene ven. Een mooie weg met brede raajs ais Eisenhower, Ridgway en ruimten aan weerskanten; een weg waarin de kleurrijke stoet tenvolle tot zijn recht komt. GEEN PALEIS. Het paleisje in het Lange Voorhout is niet als paleis ge bouwd. Het is een eigenaardig heid van Den Haag, dat paleizen tot kantoren of woonhuizen en grote woonhuizen tot paleizen worden omgebouwd. De rijke Indischman Patras bouwde dit huis midden 18e eeuw en ver zekerde zich de rechten over het pleintje daarvóór, dat dan ook :en op zichzelf staande bes cra ting heeft. De Amsterdamse ban- Gruenther, West-Europa niet meer geheel zonder verdediging laat. Koningin Juliana is in deze vijf jaren het volk nog nader ge komen dan tevoren. De inne mendheid, de hartelijkheid van haar persoonlijkheid heeft zich bevestigd; haar medeleven on dervinden practisch alle groepen van de maatschappij en niet meer als vóór haar kan een iet wat conservatieve omgeving om haar heen haar verhinderen van dit medeleven blijk te geven. Prins Bernhard is erin ge slaagd zich een eigen positie naast zijn regerende vrouw te ZONDAG 13 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 4,21 4,35 Terneuzen 4,56 5,10 Hansweert 5,36 5,50 Walsoorden 5,46 6,00 MAANDAG 14 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 4,55 5,08 Terneuzen 5,30 5,43 Hansweert 6,10 6,23 Walsoorden 6,20 6,33 Een automobilist heeft Vrijdag middag getracht de sultan van Marokko te doden door deze met zijn auto omver te rijden. De sultan, die te paard op weg was naar de moskee van Toear- ga, werd bij de botsing ten val gebracht, maar hij bleef onge deerd. De aaii^lagpleger is ter plaatse door de lijfwacht dood geschoten. Volgens ooggetuigen reed de auto met grote snelheid in op de stoet van sultan Sidi Moelai Mo hammed Ben Arafa, die omgeven was door zijn lijfwacht en minis ters. Een sergeant van de „Zwar te Garde" van de sultan wist op de treeplank van de auto te springen en het portier van de wagen te openen. Nadat het paard van de sultan was aange reden, sleepte de sergeant de be stuurder, die trachtte een dolk te trekken, uit de auto. De auto mobilist werd door de lijfwacht van de sultan doodgeschoten. De sergeant werd hierbij licht ge wond. Er ontstond paniek onder de toeschouwers, maar de sultan zelf bleef kalm en zette, zonder naar de aanslagpleger om te kij ken, te voet de tocht naar de moskee voort, waar hij voor de eerste maal sedert hij de vorige maand de afgezette sultan Mo hammed Ben Joessef opvolgde, de gebeden leidde. Het paard van de sultan werd bij de botsing ge wond. De doodgeschoten automobilist had geen papieren bij zich. De paniek, die onder de toe schouwers ontstond, verdween snel. De toestand in de stad is rustig. Het Franse bestuur in Marokko verklaarde, dat men niet overweegt speciale veilig heidsmaatregelen te nemen. Uit het politie-onderzoek is la ter gebleken, dat de pleger van de aanslag, tevens eigenaar van de auto, de 28-jarige huisschilder Allal Ben Abdallah uit Rabat is. Hij was gehuwd en vader van 1 kind. Hij pleegde de aanslag al leen, aldus de politie. verschaffen. Ook als hoofd van het gezin. Het interview, dat hij een veel gelezen Amerikaans blad toestond, vatte het in één zin samen: „Mijn vrouw is de baas, voor zover het haar aan deel in de regering en het land betreft; ik ben de baas in het huishouden". Het koninklijk ge zin is, wat onderlinge hartelijk heid en samenleven betreft, een voorbeeld voor andere Europese, nog vorstelijk geregeerde lan den. Tussen de troonrede van het vorig jaar en deze ligt de waters nood, de grootste ramp van dien aard, die ons land in de nieuwe tijd heeft getroffen. Men kan er verzekerd van zijn, dat de troon rede daarvan in de eerste plaats gewag zal maken. Maar ook van de voorbeeldige wijze, waarop ons volk onder leiding van zijn Ko ningin deze ramp heeft opgevan gen. Dat heeft men mag het gerust zeggen ons aanzien in het buitenland doen stijgen en dit mocht inderdaad wel eens ge schieden. Koning Willem III verwierf zich populariteit door zijn optre den bij de watersnood in de Be- De heer D. de Loor van de P.v.d.A. heeft met ingang van 12 September ontslag gevraagd als lid van de Tweede Kamer. Zoals bekend is de heer De Loor enige tijd geleden benoemd tot burge meester van Delft. Voor opvol ging komt in aanmerking mevr. D. Heroma-^-Meilink te Amster dam. Zij zal de benoeming aan nemen. De Albanese regering heeft be sloten de leveringsplicht van boe ren te verminderen en onder be paalde voorwaarden achterstal lige belastingen kwijt te schel den teneinde de algemene toe stand op het platteland te verbe teren, zo heeft 't Albanese pers bureau bekendgemaakt. Naar van welingelichte zijde vernomen wordt, is de vooraan staande SED-functionaris Fred Oelssner in Oost-Berlijn gearres teerd. Hij wordt er van beschul digd in verbinding te hebben ge staan met de vroegere minister van staatsveiligheid Wilhelm Zaisser en de voormalige com- tuvve; Koningin Wilhelmina' Het tribunaal van de pasja van volgde in 1916 in Noord-Holland Marrakesj heeft 113 personen en daarna zijn voorbeeld. Konin gin Juliana deed het op haar manier, en men kan zeggen, dat deze wijze van medegevoelen niet minder goed is begrepen dan die van haar moeder en haar groot vader. veroordeeld wegens deelneming aan betogingen tegen de pasja en voor de afgezette sultan van Ma rokko in de stad Marrakesj op 15 Augustus j.l. De straffen varieer den van een maand tot twee jaar gevangenisstraf. RICHTPRIJS VOOR BACON MET 5 CENT PER KG VERLAAGD. Nadat in Mei de richtprijs voor baconvarkens met 4 cent per kg kon worden verlaagd, heeft de daling in de prijzen voor geïm porteerde veevoerdergrondstof- fen zich in die mate voortgezet, dat wederom een verlaging van de kostprijs van de slachtvarkens is ingetreden. Overeenkomstig hiermede heeft de minister van Landbouw besloten met ingang van 14 September 1953 de richt prijs voor de baconvarkens met 5 cent per kg te verlagen en op 2,29 per kg geslacht gewicht vast te stellen. De prijsontwikkeling voor het varkensvlees op de wereldmark ten maakt het voorts mogelijk de regeling voor de prijsuitslag voor baconvarkens tijdelijk buiten wer king te stellen, zodat de overna meprijs voorlopig gelijk is aan de nieuwe richtprijs. munistische hoofdredacteur Ru- dolf Herrnstadt. Oelssner is lid van het polit bureau en de leidende theoreti cus van de partij. Hij zou het zevende lid van het politbureau zijn dat dit jaar is gevallen. Drie zijner medewerkers zijn eveneens aangehouden. Wilhelm Zaisser en Rudolf Herrnstadt zijn in Juli uit het po litbureau gezet en beschuldigd van pogingen om Ulbricht eïi andere partijleiders ten val te brengen. Deze actie zou 'n direct gevolg zijn geweest van de op stand van 17 Juni. Oelssner was in 1920 één der oprichters van de communisti sche partij in Duitsland. Het christelijk-democratische vakverbond in Italië heeft beslo ten zijn leden in alle industrieën volgende week voor 24 uur in staking te laten gaan, als eerste maatregel van een grote aanval op de werkgevers. Verwacht wordt, dat de door communisten geleide arbeids- federatie zich bij het christelijk- democratische verbond zal aan sluiten, om te pogen alle fabrie ken in het land stil te leggen. Het christelijk-democratische vakverbond heeft dit besluit ge nomen, nadat het reeds een maand met de werkgevers over loonsverhogingen heeft onder handeld. Prinses Wilhelmina der Neder landen heeft verantwoordelijke leiders van christelijke jeugd organisaties uit vele Europese landen en officiële vertegen woordigers van wereldorganisa ties, die zich richten op de vor ming van de jonge mens, uitge nodigd voor een conferentie, ge wijd aan de vraag, hoe de solida riteit in onze samenleving en tuSsen de kerken kan worden versterkt. Deze conferentie werd van 7 tot 11 September op paleis Het Loo te Apeldoorn gehouden. Enige tijd tevoren had de Prinses het uitvoerend comité van de wereldraad van kerken op de hoogte gesteld van haar initia tief. Naar aanleiding van deze mededeling nam dit comité de navolgende verklaring aan: „Het uitvoerend comité van de wereldraad van kerken heeft met waardering en eerbied de brief ontvangen, die Prinses Wilhel mina der Nederlanden tot zijn voorzitter heeft gericht. Met na druk wil het comité verklaren, In de haven van Duisburg- Ruhrort, de grootste haven van het Ruhrgebied, is thans de ra diografische telefoondienst in werking gesteld, die het moge lijk maakt met de schepen in te lefonische verbinding te treden. Sept. 11 12 13 14 15 16 6.07 19.05 9.41 19.28 6.09 19.03 10.52 19.45 6.11 19.00 12.05 20.08 6.12 18.58 13.16 20.39 6.14 18.56 14.22 21.22 6.16 18.53 15.19 22.19 In het Oostenrijkse aardolie- gebied heeft Donderdagnacht een opzichter, een zekere Wilhelm Wallisch, door heldhaftig optre den een ramp voorkomen. Toen hij n.l. ontdekte, dat door een breuk in een leiding uitstro mend gas in brand was geraakt, wierp hij zich op de breuk, waar uit een vlam van tien meter hoog spoot, op deze manier de vlam met zijn lichaam verstikkend. De opzichter is met ernstige brandwonden overdekt in een ziekenhuis opgenomen. Vier uur vroeger dan verwacht werd is Vrijdagochtend op Schip hol het K.L.M.-toestel uit Biak op Nieuw-Guinea aangekomen met aan boord enkele Ambone-, zen, vooraanstaande figuren van de „Republiek der Zuid-Moluk- de voorkeur aan zouden geven zich elders in het buitenland te vestigen. De Ambonezen waren niet be reid naar de Antillen te vertrek ken. Vestiging elders bleek niet mogelijk. Daarop werd besloten ken", die naar Nieuw-Guinea wa- hen naar Nederland over te bren- ren uitgeweken. Het zijn de he ren Nanlohy, Tahapary, Pattipei- luhu en ir J. A. Manusama en zijn echtgenote. Zoals bekend hebben de betrok kenen volgens een mededeling van officiële zijde zich niet van politieke activiteit onthouden, toen hun op hun verzoek door de Nederlandse regering asyl was verleend op Nieuw-Guinea. In verband daarmee zag de overheid van Nieuw-Guinea zich genoopt hen in bewaring te stellen. Aan gezien hun voortgezet verblijf aldaar „bezwaarlijk en onge wenst" was geworden, besloot Ie Nederlandse regering destijds hen een verblijfplaats in de An tillen aan te bieden, tenzij zij er gen, aan welk plan thans uitvoe ring is gegeven. Bij hun aankomst op Schiphol op een tijdstip, dat vrijwel door niemand werd verwacht, zijn de aanwezige persfotografen en ver slaggevers op een honderd meter afstand gehouden, aangezien nie mand de vijf Ambonezen mocht benaderen. Van officiële zijde vernam A.N.P., dat zij in Nederland be wegingsvrijheid hebben met dien verstande, dat zij als vreemdelin gen vallen onder de beperkingen, die hun als zodanig worden opge legd. Zij zullen zich derhalve, zo als alle vreemdelingen, hebben te onthouden van politieke activi teit. hoe de wereldraad van kerken ieder warm begroet, die de roe ping voor het oecumenische werk ernstig neemt en in staat is deze roeping in brede kringen tot le ven te brengen. Het comité is in het bijzonder verheugd te vernemen, dat een representatieve groep van chris telijke jeugd uit alle delen van de wereld door H. K. H. is uitge nodigd voor een conferentie om met elkaar te bespreken, hoe de begeerte tot broederschap en so lidariteit, waarvan reeds vele te kenen zijn, op de beste wijze ont wikkeld en bevorderd kan wor den. Dienovereenkomstig mach tigt het comité de directrice van het jeugddepartement van de we reldraad van kerken deze .confe rentie bij te wonen en vertrouwt, dat deze conferentie een belang rijke bijdrage zal geven voor de grote zaak der menselijke broe derschap". Ook bij niet bij de wereldraad aangesloten kerken heeft het plan van de Prinses bijval gevon den. De gedelegeerden spraken intensief met elkaar over de mo gelijkheden om tot een wezenlij ke solidariteit in onze tegenwoor dige wereld te geraken. Van gro te waarde waren hierbij de be schrijvingen, die sommige deel nemers gaven van geslaagde po gingen om in nieuwe vormen de solidariteit tussen volken en groe pen te beleven. Met name trok ken in dit verband de aandacht verschillende activiteiten op het gebied van het vluchtelingen werk en werkzaamheden tot ver betering van de menselijke ver houdingen in het bedrijfsleven. De conferentie aanvaardde een aantal aanbevelingen. Hierin wordt o.m. een dringend beroep gedaan op de christelijke jonge renorganisaties van Europa om in oecumenische solidariteit de gehele Europese generatie prac tisch te dienen en vooral in de plaatselijke sfeer de eenheid in Christus te beleven. Voorts werd de wenselijkheid uitgesproken, dat tenminste eenmaal jaarlijks een oecumenische werkgemeen schap van de Europese jeugd bij eenkomt om zich op de actuele vragen en taken te beraden, ook Voor de helicopterlijn Brussel- Rotterdam bestaat thans een wachtlijst, waarop niet minder dan 150 personen zijn ingeschre ven. De Sabena geeft prioriteit aan reizigers, die te Meisbroek op een lijntoestel overstappen alsmede aan hen, die nog dezelfde dag per helicopter terugkeren. Binnen enkele dagen zal de lijn LuikMaastricht worden ver lengd tot Keulen en Bonn. Te Keulen is de helihaven bijna ge reed. met het oog op de dienst van Europa aan de gehele wereld. In de slotzitting sprak de ver gadering uit, dat deze besprekin gen een grote inspiratie beteken den voor nauwere eenheid en dat zij gereed staat zich hiervoor als een kern in de dagelijkse practijk van het jeugdleven in te zetten. Regeringskringen te WeneD hebben niet-officiële persberich ten bevestigd, volgens welke de Russische bezettingsautoriteiten van plan schijnen te zijn de win kels die door een Russische or ganisatie worden, beheerd, te sluiten. In deze winkels worden onder meer levensmiddelen, tex tiel, schrijfmachines, fietsen, fototoestellen tegen aanzienlijk lagere prijzen verkocht dan op de Oostenrijkse vrije markt. In de laatste twaalf maanden zijn reeds een aantal van derge lijke winkels in Neder-Oostenrijk en Wenen gesloten. President Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft Vrijdag bepaald dat alle Zuid-Koreaanse jeugd organisaties moeten worden op genomen in een „nationale gar de". De leden van de nationale garde kunnen van 17 tot 37 jaar oud zijn. Zij vormen een reserve voor het leger, waarop in tijd van nood een beroep moet kun nen worden gedaan. De president deelde nog mede de ontbinding der bestaande fjeugdorganisaties te hebben ge last, omdat deze elkander onder ling bestreden, zulks ten nadele van 's lands belang. Ook pakketten mogen mee. Naar het A.N.P. van de K.L.M. verneemt zal met het toestel dat deelneemt aan de Christchurch- race behalve gewone post ook pakketpost worden meegeno men. Verscheidene mensen blijken namelijk in de veronderstelling te verkeren dat slechts brieven met de speciale omslagen met dit vliegtuig kunnen worden verzonden. Een socialistisch lid van het Britse parlement, Robert Mellish, heeft vèrklaard er bij de rege ring op aan te zullen dringen bij, de Amerikaanse regering stap pen te doen voor de terugzending van een 4-jarig meisje, Yvonne Corton-Hannah, naar haar moe der in Londen. Yvonne woont thans bij haar rijke grootmoeder te Rye in de staat New York. Yvonne's moeder, mevr. Cor ton-Hannah, zag haar dochtertje 2Vi jaar geleden voor het laatst. Dat was op het Victoria-station te Londen, toen Yvonne en haar Nederlandse vader voor een kor te vacantie naar Nederland ver trokken. Geen van beiden keerde naar Engeland terug. Mevr. Corton-Hannah heeft sindsdien alles in het werk ge steld om Yvonne terug te krij gen. Zij riep de hulp in van Ne derlandse en Amerikaanse rech terlijke instanties, van Britse mi nisters en het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken. Inmid dels was haar huwelijk door een Nederlandse rechtbank ontbon den. Het kind werd haar toege wezen. Yvonne's vader zegde toe het meisje naar Engeland te zul len zenden, wat hij echter naliet. Yvonne woont nu al maanden lang in de Verenigde Staten. Een Amerikaans hof had, zo zeide Mellish, de zaak reeds be handeld. Het stelde de uitspraak voor onbepaalde tijd uit. De Amerikaanse rechters waren van oordeel, dat het kind heel geluk kig bij haar grootmoeder was en dat zij later zelf maar moest be slissen. Volgens Mellish kreeg mevr. Corton-Hannah veel steun van de Nederlandse ambassade in Londen. „Als moeder en dochter niet op 1 October weer bij elkaar zijn, zal ik het parlement vragen diplomatieke druk op de Ver. Staten uit te oefenen", aldus Mellish. Volgens statistische gegevens werden in België in 1952 63.500 Vlaam sprekende, 24.500 Frans sprekende en 268 Duits spreken de dienstplichtigen onder de wa penen geroepen. In genoemd jaar waren er slechts 887 officie ren met het Nederlands als voer taal tegenover 3875 officieren met het Frans als eerste taal. De Nieuwe Gids tekent hierbij aan, dat de Vlamingen zich wei nig aangetrokken voelen tot de officiersloopbaan. Het officieren corps in België is in hoofdzaak Frans, de geest van het leger'is Frans en de Vlamingen voelen er zich niet op hun plaats. Het blad vraagt zich echter af, hoe het leger werkelijk een Belgisch leger kan zijn indien drie vierde gedeelte van de soldaten er zich als vreemde gevoelen.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1