Amerika stelt vertrouwen Adenauer in Surinaamse regeringsraad bereid bei overleg voort te zeiten Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam I Twee ministers van buitenlzaken in Duitsland De toekomstige economische politiek in West-Dustsland De Chinese nationalisten in Birma Opa Klijzing doet mee aan nat. concours pijproken Amerikaanse hulp voor de Fransen in Indo-China Brief van minister Kernkamp als uitgangspunt WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAANSTANDEN Oostenrijk wil deelnemen aan vierlandenbespreking Sluiting zitting 1952-1953 der Staten-Generaa! VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1953. 8e Jaargang No- 2943. DE MENING VAN DE NEDERL. REGERING. Algemere staking En Italië? >:<- Frankering bij Auannement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5.20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 unat Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De VVestduitse bondsrepubliek zal voorlopig twee ministers van buitenlandse zaken krijgen. Dr. Adenauer heeft gisteren aange kondigd, dat hij zal vasthouden aan zijn vroegere voornemen om de teugels van het buitenlands beleid in handen te houden, tot dat de Europese verdragen van kracht zullen zijn. Na een onderhoud, dat de kanselier had met zijn partijge noot Von Brentano, verluidde in partijkringen, - dat dr Von Bren tano plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken zal wor den. Aangenomen kan worden; dat hij dr Adenauer zal opvol gen, zodra deze een eind aan zijn dubbele functie wenst te maken. Brentano heeft aangekondigd, dat uit Bonn zoiets als een Euro pees offensief te wachten is. De overwinning van Adenauer moest volgens hem worden ge zien als een appèl aan de Euro pese volken, in de eerste plaats aan Frankrijk, om de politiek der Europese samenwerking voort te zetten. Waarnemers in Bonn brengen ook het bezoek dat de Ameri kaanse ambassadeur bij de Euro pese organen, David Bruce, aan dr Adenauer bracht, met dit of fensief in verband. Men wijst erop, dat door dit bezoek wordt geaccentueerd, welk een grote betekenis de Verenigde Staten hechten aan het voortzetten van de Europese politiek van Bonn en welk vertrouwen Washington in Dr. Adenauer als Europees promotor stelt. Bonn stelt overigens alles in het werk om de hier en daar in het buitenland bestaande vrees weg te nemen, als zou het Duit se streven naar nationale een heid gevaren voor Europa inhou den. De bondskanselier en ook prof. Hallstein en dr Von Bren tano hebben allen nadruk gelegd op de Duitse overtuiging, dat dit doel slechts met vreedzame mid delen mocht worden bereikt. Dr Adenauer zelf heeft olie laten gieten op zijn verklaring, dat voortaan in plaats van over Duitse hereniging gesproken moest worden over „bevrijding der Oostduitse gebieden". Ook in het binnenland heeft dr Adenauer getracht de door zijn overwinning ontstane beroe ring te kalmeren. De socialisti sche vrees, als zou zijn bewind in autoritaire richting gaan, noemde hij ongegrond. Integen deel wilde hij streven naar mati ging en van de kant van de C.D.U. zijn oproepen tot de socia listen gericht om hun opgewon den reacties te kalmeren en een basis voor een vruchtbare poli tieke gedachtenwisseling te zoe ken. Tegelijk echter werd de so cialistische vrees weer aange wakkerd döor nieuwe oproepen aan de socialistische regeringen in Hessen en Württemberg om het veld te ruimen, nu de gunst Dr Sjao Jei Lin, speciaal af gevaardigde van maarschalk Tsjiang Kai-Sjek op de onlangs te Bangkok gehouden confe rentie over' de repatriëring van de Chinees.nationalistisdhe troepen in Birma, heeft op doorreis te Hongkong verklaard, dat waarschijnlijk aan het einde van de week een accoord tussen Birma, Siam, de Ver. Staten en nationalistisch China zal wor den getekend. Daarna zal de repatriëring naar Formosa van de achterge bleven troepen beginnen. van het volk zo duidelijk naar het christelijke kamp is overge slagen. In Bonn gaat inmiddels het partijberaad over de regerings vorming verder. De vluchtelin- genpartij is bijeengeweest en heeft te verstaan gegeven, dat zij nog altijd op deelname aan de nieuwe regering hoopt. Volgens een verklaring van dr Von Bren tano is het niet onmogelijk, dat dr Adenauer zal besluiten zijn coalitie met de heer Kraft uit te breiden, waardoor zijn kabinet op een meerderheid van tweederde zou steunen. Opa Klijzing, de wereldrecord houder pijproken, heeft besloten voor zijn club „De gesellighe Dampkring" uit te komen bij de nationale pijprokerswedstrijd in Purmerend. Ook de Nederlandse recordhouder, de heer S. de Ridder zal Zaterdagmiddag de brand in zijn pijp steken. Reeds meer dan 100 pijprokers hebben voor dit nationale con cours ingeschreven. De Amerikaanse veiligheids raad heeft er mede ingestemd een nieuwe Franse poging om een einde aan de oorlog in Indo- China te maken met een extra toewijzing van"' 300 tot 400 mil- lioen dollar te steunen, aldus berichten uit Washington in de New Yorkse pers. De door de raid aanbevolen gelden zullen de Fransen in staat stellen 9 bataljons van Europa naar Indo-China over te brengen voor een nieuwe veld tocht tegen dé Vietminh, aldus deze berichten. Deze toewijzing zou boven de 400 millioen dollar komen, die dit jaar door het congres aan Indo-Chiija zijn toegewezen. De Franse premier, Laniel, heeft Dohderdag besprekingen gevoerd'naet de minister van de fensie, Pléven, en de minister van financiën, Faure, óver de nieuwe toewijzing ojpr Amerika van 385 millioen dollar voor Indo-China, aldus is uit Parijs vernomen. Laniel had tevoren bekendge maakt, dat de nationale veilig heidsraad van de Verenigde Sta ten Woensdag was overeengeko men, in principe een extra-toewij zing van 385 millioen te verlenen, behoudens goedkeuring van pre sident Eisenhower. >Ir R. Poa, de vertegenwoordi ger van Suriname in Nederland, die deze week uit Suriname is teruggekeerd, heeft met zijn landsregering o.a. besprekingen gevoerd over het antwoord aan de Nederlandse regering over de jongste voorstellen aan de regeringen in West-Indië, welke beogen een grondslag te vinden voor een voortzetting der ronde tafelconferentie. Over het antwoord aan de Nederlandse regering werd vol ledige overeenstemming bereikt. In dit antwoord van de Suri naamse landsregering op de brief van minister Kernkamp, geda teerd 1 September j.l., spreekt de Surinaamse regering er haar te- Minister Erhard, de West- Duitse minister van economi sche zaken, heeft verklaard, dat het zijn eerste doel zal zijn in de volgende vier jaren een krach tige economische expansie te doen ontplooien. Het wordt in Bonn bij voorbaat als vaststaan de beschouwd, dat prof. Erhard ook in het tweede kabinet-Ade- nauer economische zaken zal blijven beheren. Een goed deel van Adenauers succes wordt toe geschreven aan de economische politiek van prof. Erhard, onder wiens bewind de economische situatie, de productie en de be talingsbalans der bondsrepubliek vrijwel ononderbroken in op gaande lijn zijn gegaan. Prof. Erhard wil de economi sche expansie een nieuwe krach tige stoot geven door een grote belastinghervorming, die de be volking veel grotere financiële medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Flinke opklaringen. Aanvankelijk wisselend be wolkt met op vele plaatsen droog weer, maar 's middags vanuit het noordwesten toenemende bewol king en in het noorden van het land kans op wat lichte regen. Matige tot. vrij krachtige naar west of zuidwest krimpende wind. Weinig verandering in temperatuur. ZATERDAG 12 SEPTEMBER. Bresken s Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3,53 4,28 5.08 5,18 n.m. 4.04 4,39 5,19 5,29 Sept. 11 6.07 19.05 9.41 19.28 12 6.09 19.03 10.52 19.45 13 6.11 19.00 12.05 20.08 14 6.12 18.58 13.16 20.39 vrijheden zal laten. De bevrij ding van de zware belastingdruk biedt in de komende regerings periode volgens Erhard zeer grote mogelijkheden tot econo mische ontplooiing. Hierdoor zullen niet alleen gro te economische reserves vrij komen, doch zal ook de levens standaard van alle burgers ver beterd kunnen worden. De mo gelijkheid van een grondige be lastingverlaging zal volgens Er hard moeten worden geschapen door sterke uitbreiding der pro ductie, waartoe hij ook bereid zou zijn zijn toevlucht te nemen tot „niet conventionele midde len". In het bijzonder zal de ver hoogde productie gericht moeten worden op de consumptie der grote massa, die volgens Erhard ook zal moeten worden ingescha keld in het meer luxe verbruik. De economische expansie zal vol gens de minister voor een be langrijk deel moeten worden ge dragen door de woningbouw. Erhard heeft voorts verklaard, dat zijn voornaamste zorgen mede zullen uitgaan naar de vor ming van een versterkte kapi taalmarkt. Daarbij zullen de voorrechten van de overheid vol gens hem moeten verdwijnen. Trouwens hij wenst ook een be gin te maken met het terugvoe ren van industriële bedrijven, die nu in overheids bezit zijn, in privé-bezit. De aandelen van vele grote in dustrieën in Duitsland zijn thans in overheidsbezit en reeds vaak zijn stemmen opgegaan om deze geleidelijk aan naar het private bezit over te hevelen. Minister Erhard heeft tenslot te verklaard, dat zijn pogingen om de Duitse industriële capaci teit nog uit te breiden, gezien moeten worden in nauw ver band met de Europese integra tie-politiek. Deze moet volgens hem krachtig worden voortgezet en wel in een zo groot mogelijk verband. Wanneer een groot- Europees verbond echter op het ogenblik nog niet te bereiken viel, dan was het altijd nog beter in het klein te beginnen, dan de huidige versplintering te hand haven. KONINGIN JULIANA BEZOCHT MYTYLSCHOOL. Op de tweede dag van haar verblijf in de hoofdstad heeft Koningin Juliana Donderdag ochtend een bezoek gebracht aan de Mytylschool in de Water graafsmeer. Op deze, zeven jaar geleden opgerichte school, wordt aan lichamelijk gebrekkige kin deren aan hen aangepast onder wijs gegeven. Toen kort voor tien uur de zwarte hof auto met neergeslagen achterkap bij de ingang voor reed stonden daar een groot aan tal scholieren, van enkele scho len uit de omgeving, en ouderen, die de landsvrouw hartelijk toe juichten. Daarna begon de bezichtiging van de school waarbij H. M. zich door de leraren en leraressen alsmede, door de medische staf uitvoerig liet voorlichten over de behandeling van de verschil lende gevallen en over de me thode van onderwijs. In de proefklas boden een meisje en een jongen een zelf gemaakte boekenlegger en een fluitkoord aan. Later ontving de Koningin nog een zelfgemaak te servetring. Alle lokalen van de school, die thans 75 leerlingen telt en waar aan een staf van 17 leerkrachten is verbonden, werden bezocht. Het was een grote dag voor deze zo lichamelijk misdeelde jonge ren, dat hun Koningin hen kwam bezoeken. PRINS BERNHARD BEZOEKT RIJKSWERKPLAATS. Wim Moes uit Andijk, de 24- jarige cursist in de precisie bankwerkerij van de rijkswerk- plaats voor vakontwikkeling aan de eerste Nassaustraat te Amsterdam, heeft Donderdag ochtend iets beleefd, dat hem waarschijnlijk in de rest van zijn leven niet meer zal overkomen. Terwijl Prins Bernhard, die de werkplaats bezocht, tussen de machines doorliep en juist Wim wilde passeren, kletterde van Wims schaafbank een zware ijze ren kruk op de grond voor de voeten van de Prins. Nog voor de beduusde Wim kans had gezien de kruk op te rapen, had de Prins zich gebukt en dit voor hem gedaan. Met een vriendelijke glimlach en een hoofdknik reikte de Prins Wim de kruk toe. Wim was zó ver bluft, dat hij geen woord kon uitbrengen. Prins Bernhard liet zich rond leiden door alle afdelingen. Het prinselijk bezoek bleef niet beperkt tot het gebouw in de eerste Nassaustraat, waar zowel bij zijn aankomst als drie kwar tier later bij zijn vertrek de Prins luide werd toegejuicht door de samengestroomde bewoners van de straat en omgeving. De hoge Oostenrijk heeft de Grote Vier verzocht deel te mogen nemen aan een eventuele bespreking over het sluiten van een staats verdrag met Oostenrijk. gast bezocht n.l. ook nog het ter rein naast de Maggifabriek aan de Haarlemmerweg, waar de bouwvakarbeiders van deze rijks werkplaats worden geschoold. Om kwart over elf keerde de Prins terug naar het paleis op de Dam. DE KONINGIN BEZOCHT DE PRINSES BEATRIX- SCHOOL. Om ongeveer kwart over elf arriveerde de Koningin aan het hek van de Prinses Beatrixschool aan de Sara Burgerhartstraat in de nieuwe wijk Bos en Lommer. Duizenden ouderen en kinderen juichten de vorstin hartelijk toe. De Prinses Beatrixschool is de eerste openbaar lagere school, die volgens de in het rapport aangegeven richtlijnen is ge sticht, waarbij vooral de nadruk is gelegd op het sociale element en de plaats die het gebouw in de gemeenschap inneemt. Hierover werd de Koningin voorgelicht door mr De Roos. Twee olijke schoolklantjes boden H. M. een mooie ruiker bloemen aan, onder de woorden: „Als- ublieft Uwe Majesteit, dit is van de ouders van alle kinderen van de gehele school". De koninklijke bezoeker maak te een rondgang door het school gebouw. De gasten bezochten verder 't speelwerklokaal, een nieuw ele ment in het schoolgebouw. Dit werklokaal is geconstrueerd om de overgang tussen kleuter en schoolkind zoveel mogelijk op na tuurlijke wijze aan te passen bij het onderwijs. De Koningin be wonderde hier de vele vormen van scheppende arbeid. Aan het winkeltje, waarin achter de toonbank, twee aller aardigste meisjes troonden, kocht de Koningin een ons drups die op de toonbank met een schriftelijke aanmoediging te koop lagen. De koninklijke „klant" betaalde natuurlijk met het gebruikelijke „schoolgeld", waarmee de kinderen heel goed raad wisten en zij letten goed op, dat het juiste bedrag voor de ge leverde waar in de kassa kwam. In de schoolzaal, eeir heuse aula met 250 zitplaatsen en een toneeltje, voor de ontwikkeling van het gemeenschapsleven In de school, voerde een aantal kin deren een dansje uit, waarbij de kinderen in de zaal op verzoek van de Koningin meezongen. Vervolgens begaven de gasten zich naar de oostelijke uitgang, waar zij het schoollied het Prinses Beatrixlied aanhoor den, gezongen door alle 644 kin deren, die op het schoolplein stonden opgesteld. Verrast was de vorstin, toen zij van Margriet Serlijn en Sietse Dolstra, twee leerlingetjes, een album kreeg aangeboden met foto's van de school. Dit album wordt door het gemeentebestuur van Amsterdam opgedragen aan H. K. H. Prinses Beatrix. Vriendelijk wuivend, als ant woord op de luide toejuichingen van de vele Bos- en Lommerwijk bewoners, die rond de school waren samengestroomd, ver dween de Koningin in de open auto naar het koninklijk paleis terug. ALBUM MET KUNSTWER KEN AANGEBODEN. In de burgemeesterskamer van het paleis heeft Koningin Julia na te 4 uur het dagelijks bestuur van de jurycommissie van de koninklijke subsidie in audiëntie ontvangen. De schilders Matthieu Wieg man, Mark Kolthoff en Gerard van Vliet (resp. voorzitter, se cretaris en penningmeester der genoemde commissie) hebben de Koningin officieel de album met 25 kunstwerken aangeboden, ver vaardigd door de jongere schil deressen en schilders, die gedu rende het eerste regeringslus trum onzer vorstin de koninklij ke subsidie verwierven. Gedurende drie kwartier heeft H.M. zich met de kunstenaars onderhouden, elk der geschon ken werken bekeken en bespro ken en tenslotte de commissie haar dank betuigd voor deze ges te, die zij, hogelijk op prijs heeft gesteld. DINER TEN PALEIZE. Aan het diner, dat het konink lijk paar gisteravond in de troon zaal op het paleis heeft gegeven, hebben de leden van de minis terraad, de staatssecretarissen en de minister van staat, mr. J. R. H. van Schaik, met hun da mes aangezeten. Voor het diner waren zestig gasten uitgenodigd. Na afloop begaf het koninklijk paar zich naar het concertgebouw ter bij woning van het volksconcert, dat het concertgebouworkest on der leiding van Eduard van Bei- num heeft gegeven. leurstelling over uit in de brief van de minister te moeten lezen „dat het destijds door de minis ter ingenomen standpunt om trent de betekenis van het me morandum van New-York in Ne derland en de Ned. Antillen een zodanige tegenkanting heeft ont moet, dat het niet voor verwezen lijking vatbaar moet worden ge acht". De Surinaamse regerings raad blijft van mening, dat de opvatting van de minister over het memorandum van New-York de grootste mogelijkheid biedt voor de bestendigheid van een wezenlijke band tussen Neder land, Suriname en de Antillen. Daar dit memorandum waar schijnlijk niet tot een overeen stemming met Nederland zal kunnen leiden, is in Suriname het voorstel van de Nederlandse regering ter overbrugging van het verschil in zienswijze in be schouwing genomen. Voor een vrijwillige verbonden heid acht de regeringsraad no dig, dat Suriname de vrije keuze heeft gehad tussen het verbon den zijn en het niet-verbonden zijn, terwijl de voorwaarden van de verbondenheid en anderzijds de gevolgen van een uitspraak om niet verbonden te zijn vooraf bepaald moeten zijn geweest en aan de bevolking bekend. Bij een regeling van zijn be trekkingen tot de andere rijks delen zal voor Suriname het be langrijkste punt zijn de wijze, waarop deze regeling aan zijn groei zal kunnen worden aange past. De regeringsraad is van me ning, dat de inhoud van de brief van de minister een uitgangs punt' voor voortzetting van het overleg in de z.g. „kleine com missie" zal kunnen zijn. Suriname zal evenwel aan dit overleg niet kunnen deelnemen, voordat de begroting van Surina me en enige andere spoedeisen de zaken zijn afgehandeld, het geen niet vóór December te ver wachten is. Op een vraag van het A.N.P. naar de mening van de Neder landse regering werd er in Den Haag voldoening ovter uitgespro ken, dat de Surinaamse lands regering bereid is op basis van de voorstellen van minister Kern kamp de onderhandelingen over de nieuwe rechtsorde voort te zetten. Nederland heeft nog geen ant woord ontvangen van de Antil liaanse landsregering. In het Nederlandse voorstel, dat eind Juni aan de landsrege ringen van de Antillen en Suri name werd gedaan ter overbrug ging van de met Suriname gere zen punten van verschil, wordt het principe van tiet zelfbeschik kingsrecht opgenomen in de preambule van het statuut, dat de staatkundige verhouding zal regelen tussen Nederland, Suri name en de Antillen. Het recht van secessie is vol gens het voorstel in het begrip zelfbeschikkingsrecht niet inbe grepen. In het voorstel wordt de nadruk gelegd op de uitwerking van punt 4 van het New Yorkse memorandum om herziening van het statuut te verkrijgen door combinatie van drie maat regelen 1. Een voorstel tot wijziging van het statuut komt tot stand bij rijkswet, welke door de ko ning niet wordt goedgekeurd, alvorens het voorstel door Suri name en de Antillen is aanvaard. 2. Indien het voorstel tot wij ziging van het statuut afwijkt van de grondwet, is in Neder land de procedure voor grond wetswijziging vereist met dien verstande, dat in tweede lezing niet twee derde, maar gewone meerderheid van stemmen wordt voorgeschreven. 3. Om de kans op afwijking van de grondwet te verminderen, zegt de regering toe bij de eerst volgende wijziging van de grond wet na tot standkoming van het statuut te zullen opnemen een voorstel op de artikelen 6264 (welke nog altijd aan de staat kundige verhouding ten grond slag liggen) en het 14e hoofd stuk van de grondwet (betreffen de de overgang naar de nieuwe verhoudingen) voor wat betreft Suriname en de Antillen te doen vervallen. De beide Kamers der Staten- Generaal zullen Zaterdag 12 September, 's middags om kwart vóór drie in verenigde vergade ring bijeenkomen in het gebouw der Eerste Kamer. In deze vergadering zal de zitting 1952.1953 worden geslo ten. De secretaris-generaal van her algemene Italiaanse vakverbond, Vittorio, heeft Donderdag ver klaard, dat nu geen overeen stemming is bereikt over loons verhoging, 4 millioen fabrieks arbeiders aan de vooravond staan van een grootscheepse actie. In verschillende takken van de industrie in alle delen van Italië werd de laatste tijd nu en dan reeds gestaakt. De stakingen duurden meestal niet langer dan enkele uren Woensdagmiddag om 16.30 uur arriveerde het Koninklijk Paar, dat een zesdaags bezoek brengt aan Amsterdam, bij het Paleis op de Dam, na een bezoek te hebben gebracht aan „De Gou den Poort". De inspectie van de erewacht van het Studenten-weerbaarheidscorps.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1