RAPPORT VAN DE O.E.E.S. KOREA RECHTSZAKEN NAZOMER VOORBIJ CHINEZENWIJK Werklozen veroorzaakten relletjes in Beerta Drukte in de luchtvaart Oiefstal in kampeer-tenten op St. Pietersberg Grensverkeer bij Aken aanzienlijk gestegen De actie tegen de Toedeh-partij in Perzië Het samenvoegen van divisies in de Navo Gearresteerde Oostduitsers vrijgelaten Nog geen overeenstemming over kanaalzone De economische ontwikke ling van West-Europa Veertig bruiloftsgangers verdronken in Pakistan Ver. Naties wil inlichtingen over krijgsgevangenen De economische positie van Zuid-Korea Visserijmoeilijkheden tussen Japan en Z.-Korea AGENDA: Noordelijk protest bij Liga van Roode Kruisvereniging Het Japans-Zuidkoreaans geschil over Takesjima De inschrijvingen aan de Techn, Hogeschool DE WATERSTOFBOM i Elf vissers door vloed verrast De repatriëring van de krijgsgevangenen Frans bataljon in Korea zal worden teruggeroepen Ctn yu Song Verrassende overval van de Vietminh Het dollartekort van Europa in het handelsverkeer met de Ver enigde Staten en Canada is voor de eerste vijf maanden van dit jaar, vergeleken met de overeen komstige periode van 1952, met 1.116 millioen dollar vérminderd, zo blijkt uit een rapport, dat dooi de organisatie voor Europese economische samenwerking (O.E. E.S.) is opgesteld voor de raad van Europa. Volgens dit rapport beliep het handelstekort, van Europa mêt Noord-Amerika, dat in de eerste vijf maanden van 1951 1713 mil lioen dollar groot was, in de overeenkomstige periode van dit jaar 597 millioen dollar. De in voer uit de Verenigde Staten en Canada was 35 kleiner en de export naar die landen 20 groter. Uit een tent bij het fort St. Pieter te Maastricht werden de zer dagen lakens onvreemd, ten nadele van de heer Rutten, be heerder van de restauratie. Door de politie werd onmiddel lijk een onderzoek ingesteld, tot nu toe echter zonder resultaat. De politie was nauwelijks ver trokken toen er weer diefstallen werden geconstateerd in een 2- tal tenten op het kampeerter rein bij café Bergrust. Een echt paar uit Eindhoven miste in de zelfde nacht een damestas met ongeveer 100, terwijl in de na- hijheid van een tweede tent en- iele kamp-materialen werden ontvreemd. Later ontdekte men dat de ijskast van het café opengebro ken was. Men vond daar ook 't damestasje, echter leeg. Aar. de voet van de berg bij café Ha- xneleers vond men toen neg en kele papieren uit deze tas. Deze ileken voor de politie waarde volle aanwijzingen te zijn. De gedupeerde kampeerders kregen van collega's een voor schot teneinde de thuisreis te kunnen aanvaarden. Jk In Augustus j.l. hebben bij Aken 1.148.000 personen over en weer de Nederlands-Duitse en de Belgisch-Duitse grens over schreden. Van hen reisden er 955.000 op een grote pas cn 193.000 op een grenspas. Tot dusver bleef het maandcijfer hier na de oorlog steeds bene den 1 millioen. Vergeleken met Augustus 1952 steeg het grens verkeer bij Aken in Augustus jl met 54 procent. Tussen 1 Mei en 31 Augustus jjl; passeerden in totaal 3.300.000 Dersonen de Duitse grenskar.to- rien in het rayon Aken. Het grensverkeer was hier in die 4 maanden resp. ruim 30 en 150 procent frequenter dan in de zelfde periode van 1952 en 1951. Het nadelige saldo van de han del van Europa met het overig deel van de wereld was in het eerste kwartaal van dit jaar 1195 millioen dollar groot, hetgeen 412 millioen dollar minder was dan in het eerste kwartaal van 1952. Het verschil vloeide tot een be drag van 300 millioen dollar voort uit een daling van de prij zen. In het rapport wordt mede gedeeld, dat de groothandelsprij- zen in de meeste O.E.E.S.-landen tussen eind 1951 en begin 1952 een hoogtepunt hebben bereikt. Daarvan ging de tendens in bene denwaartse richting. In de mees te landen zijn de prijzen in de eerste zes maanden van 1953 la ger geweest dan die in de over eenkomstige periode van het vo rige jaar. Het indexcijfer der grondstof- fenprijzen, berekend op basis van de invoer in de aangesloten landen, is tussen de eerste helft van 1952 en de tweede helft van dit jaar met 5 °/o gedaald. Sedert de tweede helft van 1952 zijn de kosten van levensonder houd bijna overal in Europa sta biel gebleven. Ondanks de Engelse en Franse invoerbeperkingen was de inter- Europese handel in het eerste kwartaal van dit jaar 4 gro ter van omvang dan die in de overeenkomstige periode van 1952, maar de waarde ervan was 3 °/o kleiner. In het rapport wordt ook mel ding gemaakt van de vorderin gen op het gebied van liberalisa tie van de handel tussen de aan gesloten lahden. Het globale per centage van de geliberaliseerde particuliere handel werd tussen ver- ge- Juli 1952 en 1 Juli 1953 hoogd van 61 °/o tot 70,3 meten op basis van de prijzen van 1948. De waarde van de ge liberaliseerde handel beloopt thans op basis der prijzen van 1948 5,9 milliard dollar. Zolang voor twee van de grootste mark ten, Frankrijk en Engeland, geen grotere mate van liberalisatie bereikt kan worden, blijft verde re vooruitgang in de richting van algemene vrijheid van han del een illusie. Het optreden tegen de Toedeh- partij in Perzië wordt overal voortgezet. Te Babol zijn 50 ar. restaties verricht. De afgelopen 24 uur zijn te Teheran een 60- tal personen door de politie en militairen opgepakt. In totaal zijn tot nog toe 500 communistische leiders en offi cieren in Teheran aangehouden, aldus wordt uit regeringsbron vernomen. De zuivering heeft zich ook uitgebreid tot andere groepen, die rivalen zijn van de regering. Chalil Maliki, leider van de derde-lmachtspartij, die vóór Mossadeq is, is gearresteerd. Men meende te Teheran uit betrouwbare bron te weten, dat dr Mossadeq in de nacht van Dinsdag op Woensdag naar de gevangenis van Soeltanabad is overgebracht, aldus meldde A.F.P. Soeltanabad ligt 9 km van Teheran. Zoals bekend, telt het Belgi sche leger thans 3 volledig uit geruste divisies. Volgens inlich tingen, die het Belgische blad „Le Soir" bij de leiding van de' Navo heeft Ingewonnen, zouden in de Noord-Europese strijd krachten 2 Belgische divisies en een Duitse divisie tezamen on der Belgisch bevel worden ge plaatst. De derde Belgische di visie zou dan tezamen met twee Duitse divisies onder Duits be vel komen te staan. Wat de Nederlandse strijd krachten betreft, deze zouden worden samengevoegd met Duitse en Engelse divisies. De in Duitsland gelegerde strijdkrach ten zouden zo dicht mogelijk bij de grens van het door de Rus sen bezette gebied worden opge steld. Vooral de Duitse divisies zouden vrijwel naast de zöne- grens worden gekazerneerd. De vervolging van 816 leden van de Oostduitse organisatie „Vrije jeugd", die de vorige week aan de zonegrenzen van Slees- wijk-Holstein zijn aangehouden, zal gestaakt worden. De betrokkenen zullen waar schijnlijk heden naar de zone- grens worden gebracht en daar vrijgelaten worden. De Egyptische minister van Voorlichting, majoor Salah Sa lem, heeft in een gepubliceerd interview verklaard, dat Egypte nog niet met de Engelsen tot 'n accoord is 'gekomen over de Suez-kanaalzone. Majoor Salem zegt: „De Britten hebben voorstel len gedaan, die op bepaalde punten onze wensen dicht be naderen, maar nog ver verwij derd zijn van wat wij op andere vitale punten willen. Ons stand punt blijft onveranderd. De Britten zullen Egypte verlaten wanneer zij voelen dat zij daar niet langer kunnen leven. Dit eist een eensgezind volk, dat alle moeilijkheden zal trotseren en offers zal weten te brengen, hoe groot die ook mogen zijn". Toen eind 1952 de vorst inviel en de werklozen in Beerta niet voldoende steun kon worden uit gekeerd, trok op 19 December een groot aantal werklozen naar het gemeentehuis. Na de sluiting van de zitting van de gemeente raad wilden de mannen de bur gemeester spreken. Deze gaf te kennen hen niet te kunnen hel pen, omdat de regelingen van de nieuwe werkloosheidwet dat niet toestond. Er klonk geschreeuw en uitroepen als „proletariërs al ler landen, verenigt u". On danks verzoeken en bevelen bleef men op de publieke tribune. Een achttiental van hen, waaronder twee vrouwen, werd gedagvaard en door de Groninger politierech ter tot zes weken gevangenisstraf veroordeeld. Eén van hen, J. S., de voorman, kreeg drie maanden. Voor het gerechtshof verklaar den de verdachten Dinsdag in nogre beroep dat zij geen bevel hebben gehoord en dat het hier niet ging om een politieke rel van de C.P.N. Armoede en ellen de had hen naar het gemeente huis gedreven, zo zeiden zij. De procureur-generaal, mr. J. H. Besier, vorderde tegen alle verdachten twee weken gevange nisstraf. De verdedgiers mr. L. Mok en F. Heemskerk uit Amsterdam, recht staan voor belediging van het openbaar gezag, voor welk feit de Groninger rechtbank hem tot zes maanden had veroordeeld. Dit feit speelde zich af op 6 Januari 1953 in een café te Beer ta, waar verdachte zijn gehoor toesprak. Hij viel de burgemees ter aan, die de politie gelast zou hebben er op los te slaan. Hij be- critiseerde de Eurpoese verdedi gingsgemeenschap, die volgens zijn zeggen de vroegere nazi- generaals weer in het zadel helpt en de eigen overheid, die gevan genen uit Breda laat ontvluchten. Verdachte ontkende dfe ge wraakte woorden te hebben ge bezigd. De procureur-generaal eiste be vestiging van het vonnis van de Groninger rechtbank. De verdedigstèr, mr. Enthoven uit Amsterdam, vroeg vrijspraak. De directeur van het Ameri kaanse „Bureau voor buitenland se operaties'", Harold Stassen, heeft tijdens een persconferen tie verklaard, dat WestJEuropa in de afgelopen 8 maanden gro te vorderingen heeft gemaakt en dat de Europese landen in 't komende jaar waarschijnlijk weinig of geen economische hulp meer nodig hebben. Hij deelde mede, dat de pro ductie in West-Europa thans groter is dan ooit tevoren en zeide te geloven, dat er in de af gelopen 8 paanden werkelijke vooruitgang is bereikt in de koude oorlog. Hij vestigde er de aandacht op, dat de levens standaard in West-Europa, en vooral in West-Duitsland en Engeland, aanzienlijk is geste gen. In de perióde van 1 Juli 1953 tot 30 Juni 1954 zullen de Ver Staten economische hulp tot 'n bedrag van 450 millioen dollars aan West.Europa verlenen. Generaal De Gaulle zal vier October uit Parijs vertrekken voor een bezoek aan de Franse gebieden in de Indische Oceaan, o.m. Madagascar en Reunion. Over de eerste 7 maanden van 1953 is het passagiersvervoer bij de K.L.M. met 15 procent toege nomen in vergelijking met 1952. In deze maanden vervoerde de K.L.M. n.l. 331.500 passagiers te- concTudêërden" tot" ontslag van gen 288.000 in dezelfde periode rechtsvervolging. In een tweede zaak stond ge noemde S. terecht met H. S. uit Finsterwolde, eveneens wegens locaal-vredebreuk. Op 19 Decem ber van het vorig jaar waren enige honderden werklozen opge trommeld te demonstreren in en bij het gemeentehuis. De burge meester sommeerde hen het ge bouw te verlaten, maar aan dit verzoek werd geen gevolg gege ven. Twee van de mannen wer den vervolgd. De politierechter veroordeelde H. S. tot 6 weken en J. S. tot twee maanden. Ook in deze zaak luidde de eis: twee weken. De raadsman mr. Heemskerk bepleitte bntslag van rechtsver volging. Tenslotte moest J. S. nog te- van 1952 De drukte in de luchtvaart neemt zienderogen toe. Op 28 Juli j.l. werden op de Amster damse luchthaven Schiphol 2307 passagiers geregistreerd, het hoogste aantal tot nu toe. Sinds- Veerti,g genodigden op een bruiloft zijn verdronken in de rivier de Soetlej in de staat Ba- ha walpoer (Pakistan). Door de sterke stroming sloeg de boot, waarmede zij de rivier wilden oversteken om. Niemand werd gered. dien is dit record weer twee maal gebroken met 2876 passa giers op 29 en 2399 op 30 Aug. Het ziet er naar uit, dat deze records binnenkort weer zullen worden overtroffen. Ook op Londen Airport wordt het dagelijk drukker. In Aug. vervoerde de K.L.M. bijna 6500 passagiers uit Londen, 't hoog ste tot op heden behaalde aan tal. Dit betekent, dat de K.L.M. in Augustus elke dag met vijf volbezette Convairs uit Londen is vertrokken. Ook het vervoer van Amsterdam naar New York neemt toe. Zondag 30 Augustus bijv. vertrokken 5 grote vier motorige vliegtuigen met passa giers en vracht naar New York. Onder deze vliegtuigen bevindt zich de nieuwe super constellation met 80 zitplaatsen. Sinds enkele weken voert de K.L.M. 21 re tourdiensten met passagiers en vracht tussen Nederland en de U.S.A. uit. Luit.-igeneraal Thimajja, de voorzitter van de repatriërings commissie van neutrale landen in Korea, belast met de zorg voor de krijgsgevangenen die niet willen repatriëren, is uit Tokio te Seoel aangekomen. Om het Amerikaanse vliegtuig waarin hij was gezeten, werd onmiddellijk een cordon gelegd door mannen van de militaire politie. Tegelijk met Thimajja kwa men 50 Zweedse en 2 Zwitserse leden van de commissie aan. De functionarissen werden onmiddellijk door 5 hefschroef- vliegtuigen naar de gedemilita riseerde zone overgebracht. Men verwacht, dat Vrijdag de eerste krijgsgevangenen onder toezicht van de Indische bewa kingsstrijdkrachten zullen ko men. De Ver. Naties hebben de communisten inlichtingen ver zocht over de verblijfplaats van 999 krijgsgevangenen van de V. N.. en 2410 Koreaanse gevan genen, „van wie bekend is dat zij in communistische handen zijn". Dit verzoek is gedaan in een nota, die op een bijeenkomst van de militaire wapenstil standscommissie is overhan digd. Door verklaringen van ooggetuigen, brieven van de be trokken gevangenen of door meldingen van de Noordelijken zelf weten de Verbondenen, al dus de nota, dat deze mensen in Noordelijke gevangenschap moeten zijn. Van geen hunner is een bericht van overlijden ont vangen. Korea moet worden ge ïndustrialiseerd om zich te kun nen handhaven en op indu strieel gebied niet een slaaf van Japan te worden, zo heeft pre sident Syngman Rhee ver klaard. Hij verwijt „talrijke pro-Ja panse Amerikanen", er van dat zij Japan economisch overheer send willen maken in het Verre Oosten. Te Tokio wordt in welinge lichte kringen vernomen, dat het Franse bataljon in Korea inge volge een accoord met het op perbevel der V. N. zal worden te ruggetrokken. Een symbolische macht zou ter plaatse blijven. Bepaalde elementen van het bataljon zullen naar Indo-China worden overgebracht en gebruikt worden als basis voor nieuwe Frans-Vietnamese eenheden. nota aan de Japanse regering overhandigd, waarin wordt ge zegd, dat het eiland Takesjima, 80 mijl van de Zuidkoreaanse kust, Zuidkoreaans gebied is. In de nota wordt gedreigd met maatregelen, indien er Japan ners \op het eiland zullen lan den. Deze nota was het antwoord op de Japanse nota van 13 Juli, volgens welke Takesjima Japans grondgebied is. In de Japanse nota werd geprotesteerd tegen de landing van Zuidkoreaanse politie op het eiland. Japan en Zuid-Korea betwis ten elkaar de zeggenschap over het eiland sedert de Ver. Na ties het niet opnemen in de verdedigingszone in het zeege bied rondom Zuid-Korea. Deze verdedigingszone beslaat een strook van 60 mijl buiten de Zuidkoreaanse kust. Later schafttn de Ver. Naties de zone af. Japan zeide in zijn nota van 13 Juli, dat het om tussenkomst van Engeland en de Ver. Staten zou kunnen verzoeken. Een hooggeplaatste Z-Koreaan in Tokio zeide, dat de betrekkin gen tussen Japan en Zuid-Korea op het ogenblik slechter zijn dan sedert 1945. „Zekere Japan se kringen en de Japanse pers maken gebruik van de kwestie over de zone van 60 mijl om te pleiten voor een bespoediging van de Japanse herbewapening", aldus deze woordvoerder. De Zuid-Koreaanse regering heeft, als gemeld, bepaald dat 't zeegebied, 60 mijl uit de Zuid koreaanse kust, onder Zuidko reaanse souvereiniteit valt. Als gevolg van dit, van de gangbare internationale opvat tingen terzake afwijkende be sluit, hebben zich opnieuw moeilijkheden voorgedaan met Japanse vissersvaartuigen, die binnen de „60-mijlszone" aan 't vissen waren. Zuidkoreaanse oorlogsschepen hebben 3 dezer vaartuigen in beslag genomen; 27 andere Japanse vissersboten moesten, begeleid door Zuidko reaanse marinevaartuigen, naar de igrens van het verboden ge bied varen, waar zij hun reis mochten voortzetten. Van officiële Japanse zijde wordt nog meegedeeld dat Zuid koreaanse marinevaartuigen op Japanse vissersboten hebben gevuurd. Er zijn hierbij geen slachtoffers gevallen. Japan heeft 6 kustwachtvaar tuigen en 5 loodsboten van het ministerie voor Visserijzaken naar de 60-mijlszone gezonden. De Japanse pers heeft voor gesteld dat een derde mogend heid zal bemiddelen. Zij eist voorts het aannemen van een zeer krachtige houding door de Japanse regering. HEDEN: TERNEUZEN: Collecte Hoo- geland. le Verbindingsstr. nr 16, 2 uur: openbare verkoping van enig huisraad. Het persbureau Nieuw China heeft uit Peking gemeld, dat de Chinese Roode Kruisvereniging bij de Liga van Roode Kruis verenigingen te Genève gepro testeerd heeft tegen „3 aanval len op Koreaans en Chinese Roode Kruispersoneel door Amerikaanse militairen en on redelijke (Amerikaanse) beper kingen bij het verschaffen van gerief aan krijgsgevangenen". De Zuidkoreaanse vertegen woordiging in Japan heeft een POLITIERECHTER TE 3IIDDELBURG. Concierge veroordeeld wegens diefstal. Voor de politierechter te Mid delburg heeft terechtgestaan de voormalige concierge van de landbouwhuishoudschool te Schoondijke, P. W. H. aldaar. Hij had gelden, die bestemd waren om rekeningen te voldoen, ge bruikt om zijn eigen schulden te betalen. De politierechter veroordeelde H. deswege tot een gevangenis straf van drie maanden "voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Valse naam opgegeven. Naar aanleiding van een ver keersovertreding had de landbou wer A. R. I. te Biervliet een val se naam aan de politie opgege ven. Een en ander bleek bij on derzoek niet te kloppen. Later vroeg de politie hem opnieuw naar zijn naam en weer gaf de man een valse naam op. De po litie besloot hem toen mee te nemen, waartegen de verdachte zich heftig verzette. Hij had na dien nog een fooi aangeboden, als de zaak in de doofpot zou worden gestopt. De politierechter veroordeelde hem tot 75 boete subs. 30 da gen hechtenis. „SERGEANTENCOMPLEX". Gisteren kwam in behandeling bij het gerechtshof te 's-Graven- hage de zaak van C. L. S. Deze had in Dordrecht terechtgestaan wegens mishandeling van de ser geant O. uit Bergen op Zoom. De rechtbank van Dordrecht had hem veroordeeld tot 14 dagen ge vangenisstraf. Hiertegen was S. in hoger beroep gegaan. Op 22 Februari 1953 stond S. met een groepje vrienden op de hoek van een straat te praten, toen de sergeant O. langs kwam. Een uit het groepje riep O. een scheldwoord na. Deze draaide zich om en kwam op het groepje toe. Op de een of andere wijze voelde S. zich door de houding van de sergeant persoonlijk be dreigd en sloeg hem met de volle vuist in het gezicht. O. liep hier door ernstig letsel op. De procureur-generaal, mr. J. Zaayer, eiste verzwaring van de straf tot één maand. De verdediging pleitte een voor waardelijke straf in verband met de smetteloze reputatie van S. Een der raadsheren suggereer de, dat men hier te doen had met een „sergeantencomplex". S. had gezegd: „Ik ben niet voor niets in Indië geweest". Op de vraag, of hij daar mis schien door een sergeant slecht was behandeld, bleef S. het ant woord schuldig. Uitspraak over 14 dagen. Tot dusver werden bij de nieu we inschrijving aan de technische hogeschool te Delft 557 studen ten voor de eerste maal inge schreven. Van hen meldden zich voor de studie in de afdeling bouwkunde 32; civiel 54; electro- techniek 89; geodesie 10; mijn bouw 22; natuurkunde 49; schei kunde 116; scheepsbouwkunde 14; vlïegtuigbouwkunde 55; werktuigbouwkunde 112 en me- tallogie 4. Het hogedrukgebied, dat ons enige dagen van bijzonder fraai nazomerweer heeft doen genieten, is van het vasteland yan Europa verdreven. Een ac tieve depressie viel enkele dagen geleden het hogedrukgebied bo ven Scandinavië aan en met succes. Nadat het hogedrukge bied deze vooruitgeschoven post had prijsgegeven, verplaatste 't zijn centrum naar de onmiddel lijke omgeving van ons land, sznSat Dinsdag bij aanvankelijk nagenoeg windstil weer de tem peraturen snel konden oplopen: irr Eindhoven werd een hoogste kwikstand van 27 graden be reikt. In het Noorden van het land bleven de temperaturen «ehter langer, doordat daar in de loop van de dag Westelijke win den doordrongen, die koelere zeelucht aanvoerden. Deze Westen-winden gingen samen met het verschijnen van «en nieuwe actieve depressie bij IJsland, die in de loop van Dins dag een nieuwe, krachtige aan- ■zaLep het hogedrukgebied lan ceerde, dat thans de wijk heeft genomen naar het zeegebied ten Westen van Ierland. Woensdagmorgen lag deze ïbatste depressie boven Zuid- Seandinavië en stuwde grote Hoeveelheden koel en vochtige Oceaanlucht over de Noordzee naar ons land. Het binnendrin gen er van bracht veel bewol kt- J v. 4- Woensdag bevond zich ten Noorden van de Faroër al weer een nieuwe depressie, die in Zuidoostelijke richting koerste en de wind in ons land verder deed aanwakkeren uit richtin gen tussen West en Noord. De huidige drukverdeling is van dien aard, dat een terugkeer van het warme weer niet direct te verwachten is. Volgend jaar een proef? De Ver. Staten zullen misschien volgend jaar „een volwaardige waterstofbom" tot ontploffing brengen, aldus schrijft het Ame rikaanse blad „Baltimore Sun". In de laatste tijd heeft men, aldus het blad, de experimentele waterstofbom, die in November van het vorig jaar door de Ame rikanen tot ontploffing werd gebracht, kunnen verbeteren. De proef zou weer op Bikini worden genomen. De Amerikaanse commissie voor de atoomenergie wilde geen commentaar geven op het be richt in het blad. In geautoriseerde bewerking uit het Amerikaanse door E VEEGENS—LATORF. 28) Nadruk verboden. Als er een boef in het labora torium van een beroemde geleer de zou komen en hij bedreigde hem met een revolver, wat zou de geleerde dan doen? Als hij een echte geleerde was, zou hij zich natuurlijk laten vastbinden en knevelen. Als hij inplaats daar van de schedel van de bandiet insloeg, maakte dat hem niet tot een groter geleerde. Agenten die nen om bandieten hun schedel in te slaan: daar worden zij voor betaald. Tom begreep helemaal niet, dat de Amerikaanse meisjes altijd de grootste en sterkste jon gens bewonderden. Wat hij nog minder begreep was, dat op de film verslaggevers en soldaten altijd problemen oplosten met een draai om de oren. De man, die de klap kreeg, was idikwijls een bewaker of een portier, die de verslaggever de toegang wei gerde omdat dat zijn plicht was. Waarom juichte het publiek dan de verslaggever toe? Er was een troepje jongens, in de klas, Jackie en Gus en "Steve en een heel grote jóngen, die .,Ziffy" Hruschka heette. Die vier waren altijd de belhamels als de juffrouw er niet bij was. Steve was een vriend van Tom, maar Ziffy was een bullebak. De juf frouw had de leerlingen verbo den de woorden „Chinees" en nikker" te gebruiken. „Hee daar, Chinees," zei Ziffy toen zij tussen de middag naar huis gingen, „ga jij eens even een ijsco voor me halen." „Nee, ik ga naar huis", zei Tom. „Hee zeg, wat mankeert jou' Ken je me niet?" „Ja zeker." „Nou vooruit dan, haal een ijsco voor me, en vlug." „Ik heb geen tijd. Ik ga naar huis om te eten." „Dat wil ik wel eens zien!" gromde Ziffy. Hij kwam dichterbij, zijn han den in zijn zak en zei op een schijnbaar luchtige, vertrouwe lijke toon: „Dus je wilt niet doerf wat Ziffy je zegt, is het niet?" „Laat hem toch gaan," zei Steve. „Ik zou wel eens willen weten wie iets tegen Ziffy durft te be ginnen." •Woedend kwam hij naar Tom toe en gaf hem een draai om zijn oren. „Chinees!" Tom kromp in elkaar. „Doe je het nou of wil je vech ten?" „Ik doe het niet en ik vecht niet." „Lafaard!" De andere jongens stonden er omheen te kijken. Eva kwam van de speelplaats om te zien wat er met Tom aan de hand was. „Zeg, is het waar, dat Chinese meisjes twee horizontale monden hebben?" Ziffy wilde met alle geweld ruzie. „Laat dat toch," zei Steve. „Ben jij soms op zijn zusje ver liefd, zeg?" „Je hoeft hem niet te pesten. Hij heeft je niets gedaan." „Tom, wat is er aan de hand? vroeg Eva. „Je broer is een lafaard, dat is er aan de hand. Hij is bang, dat is-ie." „Wil je vechten of niet?" vroeg Ziffy. „Waarom? Als jij wint, wil dat zeggen, dat je sterkere spieren hebt dan ik. Dat wil nog niet zeggen, dat je gelijk hebt." Dekjongens wisten niet meer wat ze moesten zeggen. Ze riepen allemaal door elkaar. „Kom vooruit, vecht met me als je wilt laten zien, dat je geen lafbek bent." „Laat me je arm eens zien," zei Tom langzaam. KINDJE BLEEF DOOD OP SCHOOL. Bij het uitgaan van de St. Aloysiusschool te Baarn is de 8- jarige Sjaantje Kuyer, die met haar fiets huiswaarts wilde gaan, gevallen. Het hoofd der school trof het kind in bewusteloze toe stand op het speelplein aan. Een onmiddellijk ontboden genees heer kon slechts de dood consta teren. Het kind was het enig dochtertje uit een groot gezin. Ziffy hief zijn arm op, maar Steve hield hem vast. Tom betastte doodkalm Ziffy's biceps. „Ik vecht niet met jou", zei hij. „Jij hebt sterkere spieren. Dan heeft het geen zin." Tom keerde zich om en ging weg. „Dus je bent een lafaard." „Ik weet, dat jouw spieren sterker zijn. Dat zie ik zo wel. Maar iets anders dan spieren heb je niet Ik zeg, dat ik niet met je ga vechten en dat ik geen ijsco voor je koop. Doe dat maar zelf.' Tom drong zich door de kring heen. Ziffy was razend. Hij pakte Tom bij zijn arm en zei: „Zo zal je niet van mij afkomen. Chinees, die je bent." Tom draaide zich om. „Wat is er niet goed aan Chinezen?" „Je bent een vreemdeling." „En jij?' „Ik ben Amerikaan. „En je vader dan, Hruschka?" „Je hebt niks over mijn vader te zeggen. Hij is naar Amerika gekomen." „Ik ook, net als jouw vader". Ziffy was woedend. Maar Tom was al uit zijn bereik. Hand in hand met Eva ging hij de speel plaats af, tot grote verbazing van alle jongens. „Wat was er gebeurd?" vroeg Eva. „Och niks. Hij noemde me Chi nees. Ik begrijp niet wat dat er toe doet. Het is net of je zegt En gelsman, Fransman, Hollander, wasman. Ik weet niet, wat er aan het woord mankeert." (Wordt vervolgd.) Een groep van 11 vissers is op een verlaten strand bij het §iland Oleron aan de Franse Oceaankust door de vloed afge sneden. Elf van de vissers ver dronken, de twaalfde slaagde er in de kust te bereiken. Toen de vloed opkwam hing er een zeer dichte mist. In de nacht van Dinsdag op Woensdag heeft een afdeling van de Vietminh 'n teruggetrok ken basis van de Franse strijd krachten dertig km ten O. van Hanoi, aan de weg HanoiHaip hong, bij verrassing overvallen. De overvallenen hebben ernsti ge verliezen geleden. De overval lers daarentegen trokken zich na genoeg zonder verliezen terug met medeneming van enkele wa pens. De manschappen van de over vallen basis, die administratief of technisch werk verrichtten, schij nen vast in slaap te zijn geweest, toen de aanval werd uitgevoerd. Drie maanden geleden heeft de Vietminh met hetzelfde resultaat een Franse basis overvallen, slechts enkele kilometers verwij derd van de plaats, waar het Dinsdag aangevallen kampement ligt.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2