Koninklijk Paar in Amsterdam aangekomen De kabinetsformatie in West-Duitsland Het rampgebied Csstella-Vaatwas NA DE VERKIEZINGEN 777 bSinkender vaat en zachtere handen! Diemer bevolking doorbrak de afzetting Om^el Van Fleet over slachtoffers van Koreaanse oorlog TS JECH0-SL0W AK1JE PROTESTEERT Buitenlandse landbouwdeskundigen roemen herstelwerkzaamheden Opnieuw juwelendiefstal aan de Rivièra Franse vrees voor grotere concurrentie van West-Duitsland Poolse tolk vraagt bescher ming aan Amerikanen Zuidafrikaanse vakbonds leider moet aftreden Rijdende Roode Kruis-poslkanloor lai klandizie van H.M. de Koningin WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAANSTANDEN De actie tegen Franse belastingontduikers Moderne huwelijksreis Blijft Adenauer alleen aan Buitenlandse Zaken? Frankering bij A^annement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1953. 8e Jaargang No. 2942. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adrea Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Heel jeugdig Diemen was gis teren uitgelopen naar de drie sprong van de Middenweg, Gooi- seweg en Hartveldseweg, de grens van de hoofdstad, waar klokslag half drie het koninklijk paar met gevolg in twee aufb's arriveerde. Reeds van twee uur af had de rijkspolitie te Diemen de door lage heggen afgebakende baan van de driedubbele rijweg voor het doorgaande verkeer geslo ten. Vlak voor de driesprong stonden vijf rijtuigen gereed, toen de auto's onder luide toe juichingen van het talrijke pu bliek arriveerden. Aan de grens van de gemeente Amsterdam, heetten burgemees ter mr A. J. d'Ailly en hoofd commissaris kolonel H. A. J. G. Kaasjager, de koninklijke gasten welkom. Nadat de burgemeester en de hoofdcommissaris het koninklijk paar welkom hadden geheten, nam ieder plaats in het voor hem bestemde rijtuig, terwijl Koningin en Prins instapten in de door vier paarden getrokken derde koets, een open calèche. Twee postillons, ieder twee paarden besturend, hielden de leidsels van de vier paarden, die de koninklijke calèche voort trokken. De koets werd geflan keerd door twee ruiters. Op het moment, dat de stoet zich in beweging zette, door brak Diemer-bevolking de afzet ting en stormde naar de heg om het koninklijk paar van dichtbij te kunnen toejuichen. Daarna vertrokken de rijtuigen over de Middenweg om via het Oosterpark, de Ceintuurbaan en de Ferdinand Bolstraat naar de tentoonstelling ,,De gouden poort" in het R.A.I.-gebouw te rijden. Een vroeger bestaande tradi tie is in ere hersteld. Juist als vóór de oorlog Koningin Wilhel- mina zal ook Koningin Juliana met haar gezin jaarlijks enkele dagen haar intrek nemen in het paleis op de Dam. De Koningin was gekleed in 'n lichtblauw complet. Op het hoofd droeg zij een klein hoedje in de zelfde kleur. De Prins droeg de uniform van luitenant-admiraal. Na het bezoek volgde een tocht van ruim 20 minuten door de be- vlagde straten naar het paleis op de Dam. Daar stond de menigte als van ouds tientallen rijen dik opge steld. Uit de omliggende gebou wen hing het publiek uit de ra men. Voor het paleis stond een erewacht van de studentenschiet vereniging; daartussen stond ook de Amsterdamse politiekapel op gesteld. De eerste aankondiging van de naderende stoet werd gevormd door een gemeentelijke zand- strooi-auto, die langs de gehele route het asfalt van een laagje zand had voorzien, opdat de paar den niet zouden uitglijden. Het gejuich en gewuif golfde door de menigte om 16.22 uur, toen de 5 rijtuigen de Dam op zwenkten. De calèche met het koninklijk paar hield stil voor de hoofdingang en de kapel zette 't Wilhelmus in. Nadat Koningin en Prins de erewacht hadden geïnspecteerd, traden zij het paleis binnen en drie minuten later verschenen zij op het balcon. Vriendelijk lach ten en wuifden zij de menigte enige ogenblikken toe, waarna ze het balcon verlieten en de bal- condeuren gesloten werden. Op girorekening 777 van het Ned. Roode Kruis is ten bate van de slachtoffers van de aardbevingsramp in Grieken land tot nu toe een bedrag van 156.785,30 ontvangen. De vorige stand was 153.368,60. Generaal James van Fleet, voormalig bevelhebber van het Amerikaanse 8e leger in Korea, heeft te Londen verklaard, dat in Zuid-Korea 100.000 kinderen wees zijn geworden tengevolge van de oorlog. Er zijn 300.000 oorlogswedu wen en meer dan 30.000 ver minkten te verzorgen. Er zijn 2 millioen huizen nodig. De Tsjechoslowaakse regering heeft in een nota bij de Ameri kaanse hoge commissie in Duits land, krachtig geprotesteerd te gen beperkingen, die op 31 Aug. waren opgelegd aan leden van de Tsjechoslowaakse militaire missie te Berlijn, aldus meldt radio-Praag. (De Duitse politie legde toen een cordon rondom het gebouw der missie, dat exterritoriaal ge bied is, na berichten, dat daar vandaan hulpgeroep was ver nomen. Men dacht dat iemand ontvoerd was. Het cordon werd na enige uren teruggetrokken. De politie deelde later mede, dat het hulpgeroep was geko men uit een huis nabij het ge bouw van de missie, waar een kind een ander kind op de zol der had opgesloten). De Tsjechoslowaakse regering eist, dat stappen worden gedaan om soortgelijke acties van de politie te voorkomen, daar zij, aldus de nota, in strijd zijn met het internationale recht. De Amerikaanse autoriteiten had den tot nog toe niets gedaan om te verzekeren, dat de diploma tieke rechten van de leden der missie in acht worden genomen, zo wordt hieraan toegevoegd. Men verwacht in Bonn, dat dr. Adenauer in zijn kabinet twee belangrijke nieuwe posten zal creëren, die waarschijnlijk beide door een christelijke minister zullen worden bezet. Het minis terie van Defensie wordt, naar men aanneemt, gereserveerd voor Theodor Blank. Voor Adenauers naaste mede- •werker dr. Otto Lenz, een nieu we man in het parlement, wordt een ministerie van voorlichting gevormd. Lenz kan daar de werkzaam heden voortzetten, die hij tot nu toe achter de schermen van de bondskanselarij uitvoerde. De overige christ^ijke minis ters Erhard, Stock, Schaeffer en Schubert zullen welhaast zeker op hun post blijven. Als nieuwe Beierse christen democraat zal waarschijnlijk op treden Franz Strauss, een der jongste afgevaardigden, die er aanspraak op maakt de liberale heer Blücher op te volgen als plaatsvervanger van de kanse lier. De liberalen zullen vermoede lijk Dehler als minister van Jus titie verliezen. Deze is in con flict met de Katholieke geeste lijkheid geraakt en heeft in het verleden door onvoorzichtige uitingen de kanselier vele moei lijkheden bezorgd. Mogelijk zal het ministerie zelf voor de libe ralen worden gered. Daarnaast zullen zij slechts het onbelangrij ke ministerie van Woningbouw kunnen behouden. De liberale partijleider Blücher wenst in het kabinet terug te keren, maar het is niet zeker in welke kwaliteit Tenslotte zal de Duitse partij, naar het zich laat aanzien, met één man in het kabinet genoe gen moeten nemen. Deze post zal worden bezet door de partij leider Heinrich Ehllwege, die in tegenstelling tot de nogal natio nalistische heer Seebohm het conservatieve element dezer par tij vertegenwoordigt. Dr. See bohm geeft men niet veel kans om als minister van Verkeer te rug te komen wegens de erger nis, die hij de kanselier in het verleden heeft bezorgd door zijn befaamde Zondagsspeeches. In één daarvan had Seebohm ver klaard, dat hij ook vcor het ha kenkruis nog altijd een buiging wilde maken en daarover is een heftige parlementaire rel ont staan. Per pak 25 cent Dubbel pak 45 cent Uit de villa van graaf Jean de Marguenat nabij Nice zijn Dins dagavond juwelen ter waarde van ongeveer tien millioen fr. (ongeveer 100.000 gulden) gesto len. Er zijn de laatste tijd aan de Rivièra verscheidene grote ju- welendiefstallen gepleegd, welke nog niet zijn opgelost. Franse zakenlieden vrezen, dat de verkiezingszege van dr Adenauer zal betekenen, dat W. Duitsland belangrijke Ameri kaanse steun zal ontvangen en dat als gevolg daarvan de con currentie voor Frankrijk groter zal worden. Men is van mening, dat de Duitsers, van het Amerikaanse standpunt uit bezien, bewezen hebben een solide en betrouw baar element in Europa te zijn. Volgens Franse industriëlen zal er financiële hulp worden ver leend in de vorm van een be langrijke lening voor Bonn en grote Amerikaanse particuliere investeringen in de Westduitse industrie. Een vertegenwoordiger van 't Amerikaanse bedrijfsleven te Parijs verklaarde, dat de Duit sers goedkoper produceren dan de Fransen en goede leverings- -tijden hebben. Bovendien pro Een Poolse tolk, verbonden aan een der neutrale inspectie- groepen, die toezicht houden op de krijgsgevangenen, die niet willen repatriëren, heeft op het vliegveld Kangnoeng aan de oostkust van Korea, nabij Seoel aan de Amerikanen asyl ge vraagd, even voordat een vlieg tuig de groep naar Noord-Korea zou brengen. Hij is in bescherming genomen aldus wordt gemeld in een com muniqué van de V. N. De Pool verklaarde, dat hij ,,bang" was om naar zijn land terug te keren. In het Westen van Noorwegen zijn door zware regenval rivie ren buiten haar oever getreden. Bruggen werden weggespoeld en duceren ze góederen voor de mas-boerderijen geïsoleerd. Er zijn sa-markt, wat Frankrijk doet. niet geen mensenlevens te betreuren, maar de schade is aanzienlijk. Het algemeen bestuur van het verbond van Europese landbouw heeft op uitnodiging van de 20 bij het verbond aangesloten Ne derlandse organisaties in Sche- veningen vergaderd ter voorbe reiding van de algemene verga dering, die van 4 tot 11 October in Sevilla (Spanje) zal worden ge houden. De Nederlandse leden van het verbond hadden hun algemeen bestuur naar ons land uitgeno digd als blijk van erkentelijkheid voor zijn stimulerend optreden bij de hulpverlening kort na de watersnood -in Februari, waar door onder de ruim 300 bij het verbond aangesloten organisa ties in 19 Europese land.en een grote inzameling van geld en goe deren werd gehouden. Dit algemeen bestuur onder lei ding van Graf Von Andlau uit Straatsburg heeft een excursie gemaakt naar het rampgebied, welke excursie was georganiseerd door de Zeeuwse Landbouw Piet Huijser, nationaal orga nisator van de vakbond van bouwvakarbeiders in Z.-Afrika, welke 15.000 leden telt, heeft van de minister van Justitie, Swart. opdracht gekregen zijn positie op te geven, op grond van de wet op de onderdrukking van het communisme. Huijser, die tevens vice-voor- zitter is van de Zuidafrikaanse beroeps- en arbeidsraad, mag gedurende 2 jaar geen vergade ring meer bijwonen. Maatschappij met medewer king van de kring Schouwen-Dui- veland. De provinciale Zeeuwse voedselcommissaris ir J. D. Dorst leidde de deelnemers rond. Tijdens een diner, waar ook de minister van Landbouw, de heer S. L. Mansholt aanzat, heeft de voorzitter van het verbond, Graf Von Andlau in antwoord op een toespraak van minister Mans- holt een rede gehouden, waarin hij zijn indrukken, tijdens de ex cursie opgedaan, in een viertal punten had samengev'at. Hij zeide zeer onder de indruk te zijn gekomen van de rust der bevolking en versteld te hebben gestaan van het enorme techni sche apparaat, dat beschikbaar is voor het snelle herstel van de dijken. De buitenlandse land bouwdeskundigen hadden zich eigenlijk niet gerealiseerd, dat de gewassen waren vernield als gevolg van het hoge zoutgehalte in de bodem. Zij hadden dan ook alle aandacht voor de pogingen om het zoutgehalte te miniseren. Tenslotte roemde spreker de taaiheid van de bevolking. Waar andere landen de polders en de dijken reeds lang zouden hebben opgegeven, is Nederland met grote snelheid aan het herstel begonnen. Minister Mansholt had in zijn toespraak de hoop uitgesproken, dat het verbond die besluiten zou nemen, welke er toe zouden lei den, dat het „Huis Europa" zien- zelf zou kunnen voeden. Tijdens de in Sevilla te houden conferentie zal als een van de be langrijkste punten het „kleine- boerenvraagstuk" aan de orde komen. De secretaris van het verbond, dr A. Borel uit Burgg (Zwitserland) zeide dat het ver bond er voor wil waken, dat de kleine landbouwbedrijven te gronde worden gericht. Hoewel het nog niet zo ver is. gelooft men in kringen van het verbond, da.1 Europa binnen niet al te lange tijd zonder voedsel- invoer uit andere werelddelen kan worden gevoed. Het orgaan van het West duitse vakverbond „Welt der Arbeit" aanvaardt de uitslag van de bondsdagverkiezingen als een duidelijke democratische beslissing. Met voldoening wordt vastgesteld, dat de partijen in de oude regeringcoalitie, n.l. de vrije democraten en de Duitse partij, minder belangrijk zijn geworden, waardoor aldus het vakverbond, de verwachting be staat, dat de christen-demo cratische unie aan het sociale deel van haar program in de toekomst meer dan tot dusver aandacht zal schenken. „Wij vestigen onze hoop op een parlement met sociale ver antwoordelijkheid op een rege ring die, na het wegvallen van vele tot dusver bestaande be- lemmeriipgen, de verwerkelij king van het ook door haar ge stelde doel der sociale recht vaardigheid meer dan in het verleden op de voorgrond zal stellen". Verder wordt ver klaard, dat samengaan van re gering en oppositie op dit ge bied en bij belangrijke kwes ties op het gebied van de bui tenlandse politiek mogelijk moet zijn. Toegejuicht wordt „de ra dicale afwijzing door de kiezers" van de uiterst rechtse en linkse partijen. Het artikel van het vakverbond besluit met een op roep, de eenheid van de vakbe weging te bewaren. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Herfst. Zwaar bewolkt met enkele bui en, maar ook verspreide opklarin gen. Matige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde noordwes telijke wind. Iets kouder dan gis teren. VRIJDAG 11 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 3,24 3,35 Terneuzen 3,59 4,10 Hansweert 4,39 4,50 Walsoorden 4,49 5,00 Sep t. 10 6.06 19.07 8.31 19.14 11 6.07 19.05 9.41 19.28 12 6.09 19.03 10.52 19.45 13 6.11 19.00 12.05 20.08 14 6.12 18.58 13.16 20.39 15 6.14 18.56 14.22 21.22 16 6.16 18.53 15.19 22.19 Het Rijdende Postkantoor, dat op het ogenblik door ons land rijdt om de verkoop van Roode Kruispostzegels te stimuleren, een actie die werd ingezet op 24 Augustus en zal worden besloten op 24 October, deed Dinsdagmorgen Scestdijk aan. H. M. Ko ningin Juliana kocht bij het postkantoor een aantal Roode Kruispostzegels en prentbriefkaarten. De landsvrouwe schreef er een briefkaart naar het Roode Kruis, en zij postte deze meteen, in de in het rijdende postkantoor aanwezige brievenbus. H M. koopt een aantal zegels en prentbriefkaarten, met toeslag voor het Roode Kruis (links)H. M. bezig met het schrijven van de briefkaart (midden) en H. M. post de briefkaart (rechts). Dr Adenauer heeft voor zijr. kabinet aangekondigd, dat hij het voornemen heeft zijn nieu we regering weer te baseren op een coalitie met de liberale en de Duitse partij. Aangenomen wordt echter, dat de bij de ver kiezingen sterk achteruitgelo pen coalitiepartijen daarbij een veer zullen moeten laten ten be hoeve der christelijke partij, die zelfstandig over een meerder heid in het parlement kan be schikken. De liberale partij had tot dus verre 3 ministers, doch van hen zal de minister van Justitie, dr Dehler, vermoedelijk niet terug keren. De partij heeft steeds aanspraak gemaakt op de post van minister van Buitenlandse Zaken, doch de kansen daarop heeft zij door haar verlies ge heel en al verspeeld. Van de 2 ministers, die de Duitse partij tot dusverre had, zal waarschijn lijk dr Seebohm, de minister van Verkeer, het veld moeten rui men. Minister Dehler heeft de toorh der christelijke partij op zich geladen door zijn felle strijd te gen uitingen van katholieke geestelijken in de verkiezings campagne. Telegram van Franse regering aan Adenauer. De Franse regering heeft een telegram aan bondskanselier dr Adenauer gezonden, waarin zij hem gelukwenst met zijn over winning „in omstandigheden, die de vitaliteit van de jonge Duitse democratie aantonen, alsmede haar trouw aan de ideaJen van vrijheid, interna tionale samenwerking en Euro pese eenheid, die tevens die van het Franse volk zijn". Radio-Moskou over West duitse verkiezingen. Een commentator van radio- Moskou, Nikolai Yantzen, heeft verklaard, dat „militaire politie van de bezettende mogendheden direct tussenbeide kwam in de verkiezingscampagne in West- Duitsland". Op verscheidene plaatsen wa ren uitslagen vervalst en „agen ten van de autoriteiten van Adenauer stemden in vele ge vallen verscheidene malen"- Ongeveer één millioen stembil jetten zouden ongeldig zijn ver klaard. Militaire politie en misdadige elementen verscheurden of ver brandden verkiezingsaffiches en -kiosken van de oppositie en joegen personen, die pamfletten uitdeelden, weg. De politie ver bood bijeenkomsten van de op positie en gehuurde bandieten verstoorden vergaderingen die niet verboden konden worden, aldus de commentator. De Franse minister van Fi nanciën, Edgar Faure, heeft Woensdag het begin aangekon digd van de „operatie-goed-leven" gericht tegen gefortuneerde Fransen, die er jachten, auto's en villa's op na houden doch aan de belasting een inkomen van 300.000 francs per jaar of zelfs in het geheel geen inkomen op geven. Tientallen belastingin specteurs hebben in Augustus in Franse badplaatsen en mondaine vacantie-oorden het doen en laten nagegaan van Franse „pauper- millionnairs" en hiervan rapport opgemaakt. O.m. is gebleken, aldus het Franse ministerie van Financiën, dat een ingezetene van Nice, die geen inkomen opgaf, twee villa's en een Cadillac bezit. De betrok kene is nu aanslagen voor een inkomen van 7 millioen francs per jaar. Een Parijzenaar met drie auto's, drie bedienden en een weelderige woning, die echter zijn inkomsten verzweeg, is nu in de categórie van 15 millioen francs per jaar ingedeeld. Het inkomen van een andere Parijze naar, die 326.000 francs per jaar had ingevuld, maar er twee wa gens en vier bedienden op na houdt en vaak dure feestjes geeft, is thans getaxeerd op 10 millioen fanes per jaar. Sir Winston Churchill zal 17 September te Nice aankomen om zijn vacantie door te brengen in de villa van lord Beaverbrook. De Egyptische autoriteiten hebben beslag gelegd op 35 Ame rikaanse auto's aan boord van 'n Grieks schip, dat op weg was naar een Israëlische haven. De auto worden als oorlogscontra banden beschouwd. De persdienst van de bonds kanselarij heeft op aanwijzing van dr Adenauer meegedeeld, dat de kwestie, of de bondskanselier de leiding van het ministerie van buitenlandse zaken al of niet aan een andere politicus zal afstaan, niet als actueel kan worden be schouwd. „Het Duitse volk heeft zich op 6 September duidelijk uitgesproken voor voortzetting van de buitenlandse politiek door dr Adenauer", aldus de me dedeling. Vandaag vertrekt van de „heli port" te Rotterdam naar Brussel een bruidspaar op de huwelijks reis. Het is voor het eerst in de geschiedenis, dat een huwelijks reis zal geschieden per interna tionale helicopterdienst.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1