Binnenlands Nieuws CHINEZENWIJK Prijsopdrijvings- en Hamsterwet1939 Ambonnezen uit Nieuw-Guinea naar Nederland De aanstaande atoomontploffing in Australië Frankrijk vraagt Amerik. Marhuip voor lndo-China De strijd tegen de belastingontduiking in Frankrijk Zware brand in Paré Paré Zij Zweeds motorschip gezonken MAROKKO Amerik. De kans op een lening voor de K.S.G. Duke breekt wereldrecord vliegen EERSTE KAMER moeten zich onthouden van politieke activiteit „DOOR DE EEUWEN TROUW" PROTESTEERT. Arrestaties in Egypte Nederl militairen gewond bi] auto ongeluk in Duitsland STOFFELIJK OVERSCHOT VAN KLAAS TOT GEVONDEN. Installatie van drs. A. J. Jansen als rector van het openbaar lyceum te Terneuzen £*n lju Song 4 -\.s,;. £8 -aJüBra 'IBB 1Ö> -9l9J- 1 be: bil'. 19!' De Eerste Kamer heeft giste ren de hernieuwde inwerkingtre ding van enige artikelen van de distributiewet 1939 en die van de prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939 behandeld. Mr. K. H. de Vos van Steen- wijk (VVD) zegt dat hier sprake is van onjuiste toepassing van een wet, die voor een ander doel is gegeven. Hier wordt de wet toegepast voor de bescherming van het budget van een bepaalde corporatie. Indien de prijzen te hoog zouden zijn, dan dient de beschikking ook van toepassing te zijn op de specialisten, die een overeenkomst met een zieken fonds hebben en van de particu liere praktijk. De heer Geugjes (CPN) zal zijn stem niet aan het wetsont werp geven. Hij weigert mede werking te verlenen aan het tot stand komen van wetten, waar door vredesindustrieën geheel of gedeeltelijk ten gunste van oor logsindustrieën worden geslo ten Mr H. J. Hellema (A.R.) zegt dat buitengewone omstandighe den in causaal verband moeten staan met het euvel, dat men be strijdt. Hij acht dat hier niet het geval, want dan zou de regeling betrekking moeten hebben zowel op de ziekenfondsen en de par ticulieren en dus algemeen moe ten zijn. Hij merkt op, dat deze wet niet ten doel heeft sociale lasten te stabiliseren. Men kan algemene maatregelen nemen, maar niet incidenteel. Het be roep op het algemeen belang komt spr. wel ongelukkig voor. Op die grond is er in de loop der eeuwen al veel onrecht gedaan. Indien de minister een regeling nodig acht, zou hij met een af zonderlijke wet moeten komen. Minister Zijlstra handhaaft zijn mening, dat bij aanneming van een verlenging van de wet wordt ■uitgesproken, dat in buitenge wone omstandigheden het be leidsinstrument der prijsbeheer- 5ing geldt. Bij verlenging mag doel en strekking der wet niet worden vergeten. Toepassing van de wet is in een concreet geval nodig, wanneer werkelijk potentieel een ernstige bedrei ging aanwezig is voor ons econo misch evenwicht. De minister is er zich van be wust, dat een duurzame rege ling van de zaak der specialisten an der ziekenfondsen niet door deze wet mogelijk is. Hij wil ook de onderhandelingen niet beïn vloeden. Een blijvende oplossing van het conflict verschaft deze wet niet. Hij hoopt, dat er spoe dig een regeling tot stand zal komen. De heer De Vos van Steenwijk <y.V:D.) vraagt de minister de Uit betrouwbare bron te Parijs is vernomen, dat Frankrijk aan de Ver- .Staten een extra-hulp van ongeveer 200 miüioen dollar heeft gevraagd voor lndo-China. Deze extra-hulp zou zijn be doeld voor het opvoeren van het tempo bij het oefenen en uit rusten van plaatselijke Indo- Shinese strijdkrachten aan de vooravond van het verwachte herfst-offensief der Vietminh- troepen, aldus verklaarden rege ringsfunctionarissen te Parijs. Het Amerikaanse congres heeft Frankrijk reeds 400 millioen dol lar toegewezen voor 1953-1954 prijsbeschikking in te trekken bij de inwerkingtreding der wet. De heer Hellam (A.R.) merkt op, dat de minister eigenlijk er kent, dat de wet hier verder wordt gebruikt dan waarvoor zij is gemaakt. Minister Zijlstra heeft niet het voornemen hier permanent te regelen. Maar het is goed mogelijk, dat men accuut tot een tijdelijke maatregel zijn toevlucht neemt. Hij doet het dringend verzoek de verlenging te aanvaarden. De ka mer weet, dat hij niet enthousiast is over die verlenging en dat hij niet wil ingrijpen in het conflict tussen ziekenfondsen en specia listen. Het wetsontwerp ten aanzien van de inwerkingtreding der dis tributiewet wordt z.h.s. aangeno men. De heer Geugjes (C.P.N.) wordt geacht te hebben tegenge stemd. Het wetsontwerp tot verlenging van de prijsopdrijvings- en ham sterwet wordt z.h.s. goedge keurd. De heer Geugjes (C.P.N.) wordt geacht te hebben tegenge stemd. De voorzitter sluit dan de ver gadering. Hij merkt op, dat er enkele ontwerpen zijn overgeble ven. Zo zal de wet op de materië le oorlogsschade op 13 October in behandeling worden genomen. ;9 EéN-PARTIJ STELSEL IN EGYPTE. In bevoegde kringen te Parijs wordt verklaard, dat de buiten gewone actie tot ontdekking van belasting-ontduiking, waarmede in het begin van de vorige week tegen bepaalde personen met bezit in het buitenland werd be gonnen, wordt voortgezet. Onder de ontdekte overtredin gen komen o.a. voor verheime- lijking van vlot-ikapitaal in het buitenland, in het bijzonder in Zwitserland. Eén der ontduikin gen heeft betrekking op 231 mil lioen frs., een andere op 120 millioen frs. Verder zijn vele te goeden gestoken in onroerende goederen in het buitenland. In een der gevallen is een fraude van 180 millioen gebleken, in 'n ander geval één van 115 mil lioen, in een derde geval één,, van 75 millioen. Verder zijn er ook talrijke overtredingen, die betrekking hebben op niet aangegeven deel nemingen in buitenlandse maat schappijen. In betrouwbare Egyptische re geringskringen verwacht men binnenkort een wijziging van de regering. De vice-premier, Gamal Abdel Hasser, zou met het pre- mierschap worden belast. Op het ogenblik is generaal Naguib zd- wel president als premier. Ook zou het militaire regime op het punt staan een verklaring uit te geven aangaande het toe komstige beleid. Een belangrijk punt hiervan zou zijn de verster king van de militaire controle over het uitvoerend bestuur. Het huidige regime zou voorts neigen naar een stelsel van een enkelê politieke partij, met name de „bevrijdingsbeweging", die werd opgericht na de ontbinding van de oude politieke partijen. In Paré Paré, in Z.-Celebes, heeft gedurende het afgelopen weekeinde een zware brand ge woed; 100 huizen werden hier door in de as gelegd. De schade wordt geschat op 3 millioen ru pi ah. Terwijl een zware rook boven Paré Paré hing, trachtte een groep kwaadwilligen de stad binnen te dringen. Door het op treden van het leger werd even wel 'n infiltratiepoging voorko men. 's Avonds werd aan de rand van de stad schieten ge hoord, dat vermoedelijk af~- komstig was van dezelfde groep. Ook toen greep het leger in, waarna de rust terugkeerde. Op 5 Augustus j.l. is van offi ciële zijde mededeling gedaan van het besluit om enkele Am bonnezen, vooraanstaande aan hangers van de „republiek der Zuid-Molukken", die naar Nieuw. Guinea waren uitgeweken, naar Nederland over te brengen. De betrokkenen, aan wie door de Nederlandse regering op Nieuw- Guinea asyl was verleend, heb ben zich niet van politieke acti viteit onthouden, in verhand waarmede de overheid van Nieuw-Guinea zich genoodzaakt zag hen in bewaring te stellen. Aangezien hun verblijf in Nieuw-Guinea ongewenst was geworden, besloot de Nederland se regering destijds hen een ver blijfplaats in de Nederlandse An tillen aan te bieden, tenzij zij er de voorkeur aan zouden geven naar elders te vertrekken. Nadat de Ambonnezen te kennen had den gegeven niet bereid te zijn naar de Antillen te gaan en ves tiging elders niet mogelijk bleek werd besloten hen naar Neder land over te brengen. Op 6 September zijn ir Manu- sama en zijn echtgenote en de heren Pattipeiluhuh, Nanlohy en Tahapary per „Catalina" naar Biak gebracht, vanwaar zij gis teren per vliegtuig naar Neder land zijn vertrokken. Zij zullen hier bewegingsvrijheid hebben met dien verstande, dat zij als vreemdelingen vallen onder de beperkingen, welke hun als zo danig worden opgelegd. In ieder geval zullen zij zich hebben te onthouden van politieke activi- teit. De stichting „Door de eeuwen trouw" heeft het volgende com muniqué uitgegeven: Zaterdag vond een ernstig in cident plaats, toen ir. Manusama weigerde zich door de gouver neur van Nieuw-Guinea te laten ontbieden voor het aanhoren van een regeringsverklaring. Ir. Ma nusama werd door politie-ambte- naren gewelddadig naar het gou vernementsgebouw overgebracht, waartegen hij zich verzette. Voor de gouverneur geleid, hoorde hij staande en aan beide armen vastgehouden door politie ambtenaren, een verklaring aan waaruit bleek dat minister Ma nusama, zijn echtgenote en de heer Pattipeiluhu, chef van de geneeskundige dienst van het leger der R. M. S. per vliegtuig naar Nederland zouden worden overgebracht. Indien ir. Manu sama dit mocht weigeren, zou het hele gezelschap naar Boven- Digoel worden getransporteerd. Mr. De Rijke, de raadsman, wendde zich tot de landrechter teneinde in kort geding te doen uitspreken, dat ir. Manusama niet mocht worden weggevoerd in verband met een proces tegen het gouvernement van Nieuw- Guinea wegens het onrechtmatig vasthouden van het Zuidmoluk- se motorschip „Hoa Moa", in welk geding ir. Manusama één der belangrijkste getuigen is. De landrechter weigerde een zitting te houden vóór of op 7 Septem ber. Inmiddels werd aan ir. Ma nus'ama huisarrest opgelegd en werd hij onder strenge bewaking gesteld. Voorts werden bij de Ambon- nees Latumahina stukken in be slag genomen, welke betrekking hebben op een registratie van de op Nieuw-Guinea verblijvende Zuid-Molukke rs. De stichting „Door de eeuwen trouw", heeft telegrammen ver zonden aan de ministerraad en de gouverneur van Nieuw-Gui nea, waarin voor de betrokkenen algehele bewegingsvrijheid wordt verzocht en geprotesteerd tegen de behandeling van ir. Manusa ma c.s. De Egyptische autoriteiten heb ben Maandagochtend vroeg in Cairo verscheidene personen ge arresteerd, aldus wordt in be trouwbare kringen vernomen. Men gelooft;5 dat de arrestaties vèrband houden met beweerde linkse „ondermijnende activiteit" waarvan het hoofd van de ge heime dienst melding heeft ge maakt. De Australische eerste minister heeft meegedeeld, da* de proef te Woomera met het nieuwe Britse atoomwapen geen gevaar voor de Australische bevolking met zich mee zal brengen. De proef zal in October worden ge nomen. Zoals reeds gemeld, heeft een deel van de Australische pers van de Britse regering een vol mondig „ja" of „neen" geëist op de vraag of er een kobaltbom tot ontploffing zou worden ge bracht. Prof. Oliphant, het hoofd van het natuurkundig instituut van de Australisch nationale univer siteit, zei in Augustus: „Alleen een krankzinnige zou gebruik maken van een kobaltbom". Wanneer men de springstof van atoombom met kobalt zou VBrmengen, blijft het gebombar deerde gebied misschien jaren vang besmet, aldus prof. Oli phant. Toevoeging van kobalt aan 'n uranium- of waterstofbom zou het getroffen gebied voor lange tijd na de ontploffing met ra dioactiviteit besmet doen blij ven, aldus is door een lid van de vereniging van kern-.physici te Londen nader uiteengezet. De radio-activiteit van kobalt blijft 5 jaar en langer na de ontploffing voortbestaan. Ko balt wordt in de natuur aange troffen. Het heeft de eigenschap de bij ontploffing van een ura nium- of waterstofbom vrijge komen neutronen in zich op te kunnen nemen, waardoor het zeer radio-actief kan worden. Het Zweedse motorschip „Ann Charlotte" is 70 mijl ten Noord westen van Borkum, na een aanvaring met het 7000 ton me tende Panamese schip „Sparta" gezonken. De bemanning van het Zweed se schip is door de Sparta op gepikt. De Ann Charlotte was geladen met graan. Negen Nederlandse militairen zijn Zaterdagmiddag bij een ver keersongeluk op de Lueneburger- heide gewond geraakt, enkele van hen in ernstige mate. Zij re den in een militaire vrachtauto. Een Duitse personenauto uit te gengestelde richting, die een an der voertuig wilde inhalen, kwam in botsing met de Nederlandse vrachtauto. Het ongeluk is ge schied in het district Celle tus sen de meenten Often eri Bergen. Gistermiddag is in de Blauwe Slink, tussen Vlieland en Ter schelling, het stoffelijk overschot gevonden van Klaas Tot," de schipper van de reddingboot „Brandaris", die Zondag 16 Augustus j.l. bij een zeiltochtje in het Schuitegat overboord was geslagen en sindsdien werd ver mist. Het lijk is door de „Harlin- gen 92" opgevist en naar Hariin- gen gebracht, vanwaar het door de reddingboot „Brandaris" naar Terschelling werd vervoerd. De teraardebestelling zal ge schieden Donderdagmiddag 10 September 2 uur te West Ter schelling. DRIEJARIG JONGETJE VALT 7 M. EN BLIJFT ONGEDEERD. Het driejarig jongetje A. D. is Maandagmiddag uit een raam van zijn ouderlijke woning op de tweede etage in de Regterenstr. te Den Haag gevallen. Het kind was uit zijn bedje gestapt en bij het spelen uit het raam getui meld en in een bloembed terecht gekomen. De dokter van de G.G.D., welke was uitgerukt, kon geen letsel constateren. Het jongetje had een val van 7 meter hoogte gemaakt. PSEUDO-VOGELPEST OP NOORD-VELUWE. In deze gemeente is wederom een geval van pseudo-vogelpest geconstateerd, thans onder de pluimveestapel van de landbou wer M. Kroes, te Wezep. Alle op het bedrijf aanwezige kippen ten getale van 165 zijn afge maakt. ALUIN IN PLAATS VAN BITTERZOUT. Bij een drogist aan de Koker molenstraat te Zaandam is aan een man aluin in plaats van bitterzout verkocht. De koper beweerde als gevolg van een maagkwaal een operatie te moeten ondergaan. Aangezien het aluin een nadelige invloed op de onbekende koper zou kun nen hebben, is deze per radio aangeraden zich met de drogist in verbinding te stellen. BOTSING TE ROTTERDAM. Op de Vondelingenweg zijn gisterochtend 4 autobussen met personeel van de aldaar geves tigde bedrijven in botsing ge komen. Er reden 3 bussen achter elkaar, waarvan de laatste plot seling moest remmen. De rem leiding brak en de bus botste tegen de tweede bus en die weer tegen de eerste. Daarna reed de bus met de kapotte rem nog te gen een autobus, die langs de weg geparkeerd stond. De chauf feur van deze autobus en die van de aanrijdende bus werden licht gewond. Aan de autobussen ontstond nogal wat schade. AANGEHOUDEN 's Avonds belde S. op en ver telde dat zijn verloofde de ring met vierkante zetting had geko zen. De rekening zou op een be paalde dag aangeboden moeten worden, dan zouden de gewone gouden ringen tevens worden te ruggegeven. Op de dag van de aanbieding van de kwitantie belde de moe der van S. op en deelde mede dat er niemand thuis was. De moeder bleek S. zelf te zijn, die een vrouwenstem had geïmiteerd. S. had pech. De kwitantie was al onder weg. Zijn moeder bleek van niets te weten. De juwelier deed aangifte bij de politie. S. werd van zijn bed gelicht. UITSLAANDE BRAND IN DEN HAAG, In een woning aan de Piet Heinstraat 127 te 's-Gravenhage is Maandagavond omstreeks half elf, tengevolge van een korte, maar felle uitslaande brand de zolder-étage uitgebrand. De brandweer, die het vuur met drie stalen, één straal van de magirusladder af bestreed, kon binnen 'n kwartier de brand bedwingen. De zolder-étage, bewoond door de 48-jarige mevrouw Krens en de omstreeks 70-jarige mevrouw Veldman, brandde echter geheel uit. Mevrouw Krens, die enige dagen geleden thuis was geko men uit het ziekenhuis, heeft lichte brandwonden aan haar ge laat opgelopen. De brand is ont staan door het omvallen van een petroleumstel, waarop mevrouw Krens eten aan het koken was. De eerste en tweede étage van het huis liepen waterschade op. MOEDER DEED VERVELEND. Omdat mijn moeder zo verve lend doet, dat is de reden, ver telde een 8-jarig ventje uit Utrecht, dat van huis was weg gelopen aan de politie te Rot terdam, waar de chauffeur van een vrachtauto dit ongewone vrachtje had afgeleverd. Hij had de jongen bij Gouda als „lifter" meegenomen. Hoe hij in Gouda is gekomen is niet be kend geworden. Toen men hem vroeg, waar hij woonde, gaf hij een adres in 'Rotterdam op, doch bij informatie bleek niet hij, doch zijn grootvader daar te wonen. De politie heett zijn moeder in Utrecht kunnen ge ruststellen en hopenlijk zal zij bij de terugkeer van zoonlief niet vervelend doen. HOOFDWATERLEIDINGBUIS GESPRONGEN. Op het kruispunt Statenweg- Stadhoudersweg te Rotterdam, juist onder een trambaan, is de hoofdwaterleidingbuis gespron- en. Het water stroomde zelfs tot in de nabijgelegen straten. Het waterballet, juist ontstaan op één der uitgangswegen naar Den Haag, noodzaakte de po litie aanvankelijk het verkeer oni te leggen. De gebeurtenis trok veel bekijks en de straat jeugd sprak van „klein Scheve- ningen". Er ontstond een gat van een kleine 30 m2. Nadat de buis was afgesloten is men be gonnen met het herstel. Vrouwelijke piioien in de race Londen-Wellington De Australische mevr. Gertrude McKenzie en de Amerikaanse Diana Bixby zijn voornemens met een Douglas D.C.-3 deel te nemen aan de vliegwedstrijd van Londen naar Wellington in Octo ber a.s., als zij er in slagen de 40.000 gulden, die zij nodig heb ben voor de vlucht, kunnen inza melen. De dames willen met haar deel neming in de vervoersklasse van deze wedstrijd bewijzen, dat vrouwen geschikt zijn voor de fünctie van piloot van verkeers vliegtuigen. Als de dames er niet in zouden slagen in Australië genoeg geld bijeen te krijgen, zouden zij vol- 'gerts mevr. Bixby moeten trach ten de kosten van de vlucht te dekken door passagiers mee te nemen, maar doch mevr. McKen zie meent, dat dit gelijk zou staan met „zelfmoord". Het bestuur van de agrarische Liga heeft meegedeeld, dat de Arabische landen de „onwettige maatregelen" die de Franse autoriteiten in Marokko hebben genomen", niet zullen erkennen. OPLICHTER De Haagse recherche heeft de 24-jarige cineast J. H. S. aange houden en ingesloten omdat hij enige juweliers in Den Haag, zo als hij zelf heeft bekend, heeft opgelicht. S. stelde zich aan een juwelier voor als een goede vriend van de zoon van een oud-minister, die een klant was van deze juwelier. Kij nam twee verlovingsringen op zicht mee, om deze aan zijn verloofde te laten zien. D. zelfde dag verkocht hij de ringen. De volgende dag ging S. op nieuw naar de juwelier en zei dat zijn verloofde liever een ring met briljanten had. De ring met een briljant in vierkante zettjng die hij ter keuring aan zijn ver loofde zou laten zien, werd de zelfde dag weer verkocht. De volgende dag kwam S. op nieuw bij de juwelier. Zijn ver loofde had toch maar liever een briljant met ronde zetting De vrouw van de juwelier kreeg eindelijk argwaan en gaf geen ring mee. Onder grote belangstelling uit onderwijskringen is gisteren de nieuwe rector van het openbaar lyceum te Terneuzen geïnstal leerd. In de nieuwe gymnastiekzaal waren daartoe aanwezig de in specteur van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs, de heer dr. J. P. Ch. de Bper; de burge meester van Terneuzen met de curatoren en de commissie van toezicht; de oud-rector ir. G. Westerhof; de nieuwe rector drs. A. J. Jansen; alle docenten en voorts de directeuren uit de kring Zeeland; kapelaan Claarhoudt, benevens de leerlingen der school. Inspecteur dr. De Boer richtte zich mede namens de staats secretaris eerst tot de vertrek kende rector. Ruim 38 jaar, waarvan 25 jaar als directeur en rector, is de heer Westerhof hier werkzaam geweest. Ondanks zijn grijze haren is hij steeds jeugdig gebleven. Spr. hoopte dat de heer Westerhof nog vele jaren van zijn rust zou mogen genieten. U hebt veel meegemaakt, aldus de heer De Boer; vooral de oorlog was een moeilijke tijd voor U en het verheugt mij, dat Uw hou ding allen tot voorbeeld kon strekken. Wij hebben U in die jaren bewonderd om de vitale wijze, waarop U de slagen wist te dragen. Oox namens de staatssecreta ris dankte spr. de heer Wester hof voor het vele werk, dat hij in het belang van de school had verricht. De vice-president van de Europese kolen, en staalge meenschap (K.S.G.), Franz Et. sel, heeft verklaard, dat nog ropr het einde van dit jaar een langlopendq Amerikaanse lening 7-oor de K.S.G. te verwachten is. De lening zou een half mil- Sard dollar belopen en zou on- dter zqer gunstige voorwaarden rerleend worden. De Britse piloot Neville Duke, heeft een nieuw snelheidsrecord gevestigd voor vliegtuigen. Hij bereikte een gemiddelde snel heid van 1171 km per uur, aldus is officieel bekendgemaakt. In Dayton (Ohio) waren Maandag juist 2 nieuwe records bekendgemaakt. Brigade-gene raal Stanley Holtoner, de bevel hebber van 'n luchtmachtbasis in Californië, bracht op 2 Sept. j.l. het record voor straalvlieg tuigen over een gesloten circuit van 100 km op ongeveer 1104 km per uur. Op 1 Sept. vestigde de Amerikaanse kapitein van de luchtmacht Collins een nieuw record over 15 km, door een ge middelde snelheid van ongeveer 1130 km per uur te bereiken. De Britse piloot vloog in een „Hawker Hunter" over een ge sloten circuit van 3 km. Het nieuwe record, dat door de Royal Aero club werd be kendgemaakt, moet nog worden erkend. In geautoriseerde bewerking uit het Amerikaanse door E VEEGENS—LATORF. 27) (Nadruk verboden). III. Tom en Eva gingen snel voor uit met Engels, zoals- dat met kinderen het geval is. In zijn derde jaar had Tom als onder wijzeres in Engels een juffrouw Cartwright, een bleek, blank meisje, met een trillende stëm. Zij was Toms grote ontdekking. Hij had nooit gedacht, dat er zul ke Amerikanen bestonden. Juf frouw Cartwright sprak met een soort engelachtige liefheiden haar lippen spanden zich en welfden zich in het midden tot een zoete glimlach als zij tegen Tom sprak, en haar ogen waren lichtblauw en werden groot en rond als zij boos was, en haar haar wks van prachtig glanzend zilver. Als de jongens lastig wa ren opende zij haar mond tot een cirkel en kwam er een glinste ring in haar ogen. Als zij haar leerlingen vroeg het woord Mi sisippi te spellen, bewogen -haar lippen zich vooruit zodat de kin deren, die het niet wisten, altijd goed konden spellen door net een letter bij haar achter te blijven. Haar stem was vrolijk, helder, zacht trillend, en scheen Tom goddelijk toe. Zij'gaf ook zangles en wat kwarh er dan een ijl, be vend maar mooi geluid uit haar keel! Dat was de enige gelegen heid waarbij juffrouw Cart- wrights lichaam en hoofd en handen heen en weer wiegden, want zij scheen het zingen heer lijk te vinden. Waarschijnlijk was het de enige gymnastiek, die zij ooit deed. Tom aanbad haar. In gedach ten stelde Tom een gelijkenis vast Engels was juffrouw Cartwright en juffrouw Cart wright was Engels. Uit zijn liefde voor juffrouw Cartwright ontstond een lièfde voor Engelse klanken en uit zijn liefde voor deze klanken ontwik kelde hij een methode om Engel se woorden te leren. Vooral de klanken, die het minst op Chi nees leken, trokken zijn aan dacht. Juffrouw Cartwright had plezier in zijn intelligente vragen en gaf zich moeite om zijn nieuwsgierigheid tevreden te stellen. Thuis schreef hij in een schrift rijtjes Engelse woorden, die hij in zijn woordenboek vond. Daarnaast schreef hij de Chinese betekenis, die hij -in een Engels- Chinese dictionnaire had opge zocht. „Waarom heb je die woorden uitgekozen?" vroeg juffrouw Cartwright. „Omdat ze zo leuk klonke.n" Het w^rd een spelletje van hen samen. Tom koos een woord uit, dat hem aantrok en de juffrouw schreef woorden op, die dezelfde klank hadden. Op die manier nam zijn woordenschat snel toe. Ook de andere kinderen van zijn klas begonnen mee te doen en leerden daardoor de waarde van hun woorden beter kennen. Juf frouw Cartwright gaf een be paalde uitgang op en de jongens en meisjes moesten alle woorden opschrijven die ze daarbij kon den bedenken. Tom genoot van zulk een opgave en de kinderen noemden het Toms spelletje. IV. Tom leerde de Amerikaanse eed van trouw. Hij leerde keurig de vlag groeten. Het was een mooie vlag; de bloemrijke vlag (Wah Kay), met welke woorden de Amerikaanse republiek zelf in het Kantonees werd aangeduid. In zijn gedachten verbond hij de vlag altijd met een speelplaats waar een heleboel jongens en meisjes onder de vlag speelden, holden en sprongen. De ledema ten van de kinderen waren even lenig en sierlijk en mooi als de vlag zelf. „Gossie, het is de mooiste vlag van de hele wereld," zei Tom. Maar zijn bewondering voor de vlag werd enigszins getemperd door iets, dat op school gebeurde. Tom was een nadenkende, peinzende jongen, een beetje op een afstand, en zijn nagels waren kortgebeten omdat er zoveel din gen waren, waarover hij moest nadenken. De andere kinderen vonden hem een beetje vreemd. Hij deed met alle spelletjes mee en leerde voetballen, maar vech ten interesseerde hem niet. Hij zag jongens over elkaar op de grond rollen en begreep niet waar het voor diende. „Waarom vech ten de mensen?" was één van de vroegste vragen, die hij zichzelf stelde. Plagen en grappen uit halen was leuk. Maar vechten en kleinere jongens er onder krijgen was onbehoorlijk; soms was het gemeen. Wat bewees het? Dat de ene jongen sterker dan de andere was. En wat zou dat? Als er een lelijke schurk op de film was en de detective of een agent sloegen hem neer met een geweldige stoot tegen zijn kin en hij zakte in elkaar op de grond, dan vond je dat fijn. Daar genoot je van. Maar wie wilde nu graag een agent of een schur- kenjager zijn? Geen beschaafd mens! (Wordt vervolgd) Vervolgens wendde de inspec teur zich tot de heer Jansen, de nieuwe rector. Hij kende hem reeds lang als leraar te Middel- harnis. Ook de vader van de heer Jansen had spr. goed gekend. Ik hoop, dat U hier in Terneuzen zult kunnen aarden, aldus dr. De Boer; U vindt hier een conrector die het klappen van de zweep kent en verder een goed leraren corps. Ik installeer U als rector van het openbaar lyceum te Ter neuzen, zo besloot de inspecteur. De burgemeester achtte het een voorrecht het woord te mogen voeren bij deze installatie, die van zo'n grote betekenis is voor het onderwijs in Terneuzen. Na de woorden, welxe de inspecteur tot ir. Westerhof had gesproken, meende de burgemeester niet in herhalingen te moeten treden. Bij het a.s. jubileum van de H. B. S. zal er tijd genoeg voor zijn. Spr. had met genoegen meegewerkt aan de benoeming van de heer Jansen in Terneuzen. Wij zijn dan ook vol verwachting voor Uw werk in onze gemeente, aldus mr. Tellegen. Dr. C. v. d. Pol, directeur van de H. B. S. te Goes en vroeger te Middelharnis, voorzitter van de kring van rectoren en directeu ren in Zeeland, bracht in herin nering dat de heer Jansen leer ling van zijn school in Middel harnis is geweest. Toen spr. daar directeur werd, was de heer Jan sen leerling der eerste klasse. Spr. heeft reeds vele leerlingen opgeleid, maar dit is de eerste die tot rector wordt benoemd. Hij hoopte dat spoedig zal blijken hoe hier de juiste man op de juis te plaats is gekomen. De heer dr. K. v. d. Briel heet te de nieuwe rector namens de docenten hartelijk welkom. De verhoudingen waren onder de heer Westerhof altijd goed en spr. heeft het vertrouwen, dat dit ook onder de heer Jansen het geval zal zijn. De heer Jansen sprak zijn dank uit voor de benoeming. Hij weet dat daar veel verplichtingen te genover staan. Alles wat in zijn vermogen ligt zal hij doen om goede rector te zijn en hij een rekent daarbij op de steun dei- docenten. Tot de leerlingen kan spr. nog niet veel zeggen, maar hij hoopt dat ze elkander spoedig zullen leren kennen en waarderen. Met een dankwoord aan de burge meester en de curatoren aan vaardde de heer Jansen het rec toraat. De oud-rector, ir. Westerhof, nam als laatste het woord. Hij dankte de inspecteur, de com missie en de docenten voor de samenwerking. Zich tot de leer lingen wendend, zei spr.: „Voor jullie heb ik hier gewerkt en al ging het niet steeds van een leien dakje, toch brachten wij het altijd tot een goed eind." In het bijzonder dankt hij de docenten voor hun prettige sa menwerking. Alles ging heel col legiaal en daar is spr. zeer erken telijk voor. Hierna verlieten de leerlingen de zaal, waarna de aanwezige dames en heren op verzoek van de heer Jansen nog enige tijd bijeen bleven onder het genot van een kopje koffie met gebak.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2