West-Duitsland na de verkiezingen Minister Suurhof Canada De Indonesische Pers over Westelijk Nieuw-Guinea terug uit De "Liberté» aan grond gelopen de Vlees in Frankrijk goedkoper Toiaal aantal slachtoffers van de watersnood 1795 WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAANSTANDEN 777 Arrestaties in Israël Bevrachtingscommissariaat naar Middelburg? DE KRIJGSGEVANGENEN Communistische zelfcritiek Indonesië hoopt op een overwinning van de Australische Labour partij v.m. n.m. Ontstemming in Terneuzen Na vlot getrokken te zijn zette chip zijn reis voort het SC! O pp errechter Vinson overleden Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 N& 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1953. 8e Jaargang No. 2941. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cenS; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adrea Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 UUE Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur In geallieerde kringen in Bonn heeft men zich Dinsdag wat be zorgd getoond over Adenauers uitlating op de fakkelparade te Bonn, dat in het vervolg niet meer van de hereniging van Duitsland diende te worden ge sproken, maar van ,,de bevrijding der oostelijke Duitse gebieden". In Britse en Franse kringen meent men overeenstemming te zien tussen deze uitspraak, die de bondskanselier later op de avond herhaalde op een tweede openluchtbijeenkomst, en de uit spraak van de Amerikaanse mi nister Foster Dulles, waarop in dertijd veel critiek is geleverd en volgens welke het „ijzeren gor dijn" teruggerold moest worden. Ook in de Britse pers heeft Adenauers uitspraak stof doen opwaaien. Een woordvoerder van het „Foreign Office" echter zag in Adenauers woorden slechts de „bevestiging van diens wens om Duitsland te herenigen". Er bestond geen enkele reden om te geloven, dat Adenauer aan een soort interventie in Oost-Duits land dacht, die oorlogsgevaar met zich zou meebrengen, zo meende men. Kanselier Adenauer heeft Dins dag te Bonn met zijn ministers besprekingen gevoerd. Hij ver klaarde dat gezien de huidige positie van Duitsland geen één- partijregering moest worden ge vormd. Politieke waarnemers verwachten dan ook dat hij in zijn nieuwe regering weer de beide coalitiegenoten, de vrije democraten en de Duitse partij zal opnemen, waardoor de regeringspartijen de beschik king zouden krijgen over 310 van de 487 bondsdagzetels. Men acht het niet waarschijn lijk, dat de bondskanselier even als in 1949, toen hij zijn eerste regering vormde, sleutelposities zal moeten afstaan aan zijn coali tiegenoten. Max Reimann, de leider van de Westduitse communistische par tij, heeft „alle tegenstanders van Adenauer" opgeroepen aan te dringen op vrije verkiezingen in geheel Duitsland teneinde de „agressieve en fascistische" machten in het Westen te beteu gelen. In een zelfcritiek verklaarde de communistische partij Dinsdag dat zij er niet in was geslaagd de resten van fascistische ideologie, anti-Sowjetisme en chauvinisme in West-Duitsland te overwinnen en het belang van de Russische rol voor de vreedzame hereniging van Duitsland duidelijk te ma ken. In officiële Westduitse krin gen te Bonn zegt men naar aan leiding van de bewuste uitlating van dr Adenauer, dat deze niet heeft gesproken van een „bevrij ding van de oostelijke gebieden door geweld", maar er verschei dende malen de nadruk op legde, dat de Westduitse politiek ge richt is op de vrede. Hij wilde, aldus deze kringen, een oproep tot de Duitsers richten om het herstel van de eenheid van Duits land niet vóór alles als een terri toriale, administratieve en diplo matieke kwestie te beschouwen, maar als een „humanitaire mis sie, welke er uit zou bestaan de Oo'stduitsers, die door de commu nistische terreur en Sowjet-bezet- ting verdrukt worden, te bevrij den uit hun slavernij". Adenauer had zijn gehoor gewaarschuwd tegen „elke neiging om het lijden der Oostduitsers te onderschat ten", aldus deze kringen. KONINKLIJK VERBLIJF IN DE HOOFSTAD HERNIEUWT TRADITIE. Als de Koningin en Prins Bern- hard hedenmiddag hun intrek hebben genomen in het paleis op de Dam voor een verblijf van eni ge nazomerse dagen in de hoofd stad des lands, zal een traditie zijn vernieuwd, Dit jaarlijks terugkerende ver blijf, waarvan het eerste samen valt met het eerste regeringslus trum, zal geenszins het karakter hebben van een officieel- of van een werkbezoek. Niettemin zul len zowel de Koningin als de Prins tijdens hun verblijf nader kennis nemen van bepaalde fa cetten van het hoofdstedelijke leven. Dit jaar worden bezoeken in hoofdzaak gebracht aan sociale instellingen, zoals de Mytijl- school, het blindengeleidehonden instituut, het R. K. Jongenswees huis en de sociëteit voor ouden van dagen. Overigens bevat het programma bezoeken aan ten toonstellingen: de Gouden Poort, Vincent van Gogh, Venetiaanse kunst en aan de schouwburg: „Het leven een droom". Ook Prinses Wilhelmina zal enige dagen in Amsterdam ver toeven. Met het koninklijk paar en de drie jongste Prinsesjes zal Prin ses Wilhelmina Zaterdag a.s. het Stadionbloemenspel bijwonen. „Ik zal met grote gerustheid doorgaan met het bevorderen van Nederlandse emigratie naar Canada" heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid, J. G. Suurhoff, Dinsdag ochtend op Schiphol verklaard, De Franse slagers hebben de prijzen van het goedkopere vlees met 10 procent verlaagd. Hiertoe werd een week geleden door regering en slagershond besloten. De bedoeling van de regering is door deze en andere prijsverlagingen de kosten van levensonderhoud met 10 procent te doen dalen. Dit is het 28e vleesplan se dert het einde van de oorlog. In tegenstelling tot de vorige keren heeft de voorzitter van de sla gershond thans strafmaatrege len verzocht tegen slagers, die hun prijzen niet verlagen. Deze week nog zullen prijs verlagingen voor andere waren ingaan. Uit dicht bij de regering staan de kringen verneemt „Merdeka' dat de Indonesische regering thans met belangstelling de in April a.9. te houden algemene verkiezingen in Australië tege moet ziet en de hoop koestert, dat de arbeiderspartij de over winning zal weten te behalen, aangezien hierdoor de realise ring van de Indonesische claim op West-Irian een stap nader zal worden gebracht. Internationale politieke waar nemers zijn echter van oordeel, dat een eventuële machtswisse ling in Australië van geer ïn- Volgens het informatiebureau van 't Nederlandse Roode Kruis bedraagt het totale aantal slachtoffers van de overstro mingsramp thans 1795. Het is zeker, dat hierbij geen doublu res voorkomen. Het informatie bureau heeft Dinsdag de 100ste lijst van slachtoffers uitgegeven. Nog 164 personen worden ver mist. Een aantal van hen zal waar schijnlijk nog wel gevonden worden, maar groot is de kans, dat velen van deze slachtoffers door de zee naar buiten zijn ge- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Nazomer ten einde. Van het noordwesten uit bin- nendrijvende Wolkenvelden. In het midden en zuiden van het land meestentijds matige weste lijke wind. Overwegend droog en aanvankelijk nog zonnig. Belang rijk lagere middagtemperaturen. DONDERDAG 10 SEPTEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 2.54 3.04 3.29 3.39 4.09 4.19 4.19 4.29 Sept. 9 6.04 19.10 7.23 19.01 10 6.06 19.07 8.31 19.14 11 6.07 19.05 9.41 19.28 12 6.09 19.03 10.52 19.45 13 6.11 19.00 12.05 20.08 14 6.12 18.58 13.16 20.39 voerd of onder het door de storm, de stroming- en of de herstelwerkzaamheden opge worpen zand zijn bedolven. Van de 164 nog vermisten zijn inmiddels 32 slachtoffers ge borgen, doch dezen konden nog niet geïdentificeerd worden. De rijkspolitie verricht de identifi caties. Na 1 Februari heeft het infor matiebureau, zo vertelde de di recteur de heer J. van de Vosse aan het A.N.P., ongeveer 55.000 vragen van de inwoners van het rampgebied ter beantwoording gehad. In de eerste weken na de overstroming werkten er 80 mensen overdag en 75 's avonds. Zij registreerden de slachtoffers en de aanvragen, noteerden de adressen van de geëvacueerden en deelden deze aan de aan vragers mee. De vragen kwamen via het hoge commissariaat der Nederlanden uit Indonesië. Ook moesten vele tientallen telex berichten, telegrammen en brie ven uit de gehele wereld op kor te termijn beantwoord worden. Het informatiebureau kon be schikken over de adressen, die bij de centrale registratie van geëvacueerden, gehouden door de rijksinspectie van het bevol kingsregister, aanwezig waren. Acht eigen informateurs reis den in het watersnoodgebied rond voor het verzamelen van gegevens over de slachtoffers. De ook door rijks- en gemeente politie verstrekte gegevens droe gen bij tot het verkrijgen van een volledig overzicht. Een scherpe controle op dit werk was wel nodig, omdat in de chaos van de eerste weken na de ramp de mogelijkheid tot het maken van vergissingen, die veel persoonlijk leed zouden veroorzaken, zeer groot was. vloed zal zijn op de Australische houding met betrekking tot de Indonesische claim op West- Irian, aangezien deze houding meer gebaseerd is op strategische dan op politieke overwegingen, aldus Merdeka. De regering verwacht thans een rapport van de nieuwe Indo nesische ambassadeur in Austra lië, mr Tamzil, omtrent de Australische publieke opinie ten aanzien van de Indonesische claim, teneinde aan de hand hier van een tegenstap te concipiëren tegen de activiteiten van minister Luns in Australië en te trachten de Australische sympathie voor de Indonesische claim te winnen, aldus genoemde kringen. WEST-IRIAN. tiet Nederlandse standpunt tegenover deze claim op West- Irian is duidelijk geworden, zo schrijft het onafhankelijke Soe- rabajase blad „Harian Umum". Het beschouwt West-Irian niet langer als een geschilpunt tussen Indonesië en Nederland, doch als een zuiver Nederlandse zaak. Voordat Nederland tot deze stap overging, heeft 't zich eerst van de internationale steun ver zekerd, zodat deze unilaterale annulering geen voor Nederland nadelige reacties teweeg zou brengen. En inderdaad is op deze verklaring geen reactie geko men, behalve van onze zijde, zo zegt het blad, dat vervolgt: Wij hebben daarentegen een sensationele propaganda gevoerd voor onze claim op West-Irian, met leuzen, uitdagingen en di verse bedreigingen, zodat het erop lijkt, dat Indonesië feitelijk de eerste stappen heeft genomen. Dit is echter niet zo. Tot dusver hebben wij slechts eisen gesteld, agitatie gevoerd en de geestdrift aangewakkerd, doch nooit hebben wij enige maatregel tegen Ne derland genomen. Werd ener zijds het fan-atisme van het volk aangevuurd voor Irian, ander zijds aarzelde een deel van onze leiders om krachtig op te treden en zij nodigden de Nederlanders maar steeds uit voor het voeren van besprekingen. De kwestie van de vernieuwing der betrek kingen en het vervangen van het unie-verband door gewone inter nationale verdragen, werden steeds gekoppeld aan de claim op West-Irian. Wij zijn het feitelijk, die daar in verandering wensen en het valt te begrijpen, dat Nederland alles uitstelt en niet kan goed keuren, dat de kwestie van West- Irian ergens aan gekoppeld wordt. Thans staan zij één zet op ons voor door de verklaring, dat de kwestie-Irian ons niet aangaat. Het is niet voldoende, dat wij antwoorden of dit als een „on vriendelijk daad" beschouwen. Wij moeten reële maatregelen nemen. Wij moeten daarop ook met een unilaterale maatregel antwoorden. Er zijn nog vele R.T.C.-overeenkomsten, die voor ons nadelig zijn. Thans is de tijd aangebroken om deze te annule ren. Allereerst moeten wij het unie-verband loslaten, en onze vertegenwoordiging aldaar moe ten wij door een gewone inter nationale vertegenwoordiger ver vangen. Geen hoge commissaris meer, doch een gewoon gezant schap. De monetaire en econo mische overeenkomsten, die ons binden, moeten wij onmiddellijk opzeggen, aldus dit blad. OVERTREDING R.T.C.-OVEREENKOMST. Door grondwettelijk vast te stellen, dat West-Irian thans een deel vormt van het koninkrijk der Nederlanden, heeft Neder land op unilaterale wijze de R. T.C.-overeenkomsten geschon den, aldus „Beria Indonesia" in een hoofdartikel. Door negering van de eis van zijn uniepartner heeft Nederland blijk gegeven van zijn bekrom pen politiek standpunt. Het blad adviseert de Indone sische regering om zo spoedig mogelijk represaille-maatregelen te treffen, zoals de annulering van de unieband en opneming van West-Irian in het grondge bied van de R. I. „De Indonesische vertegen woordigingen in het buitenland dienen hiertoe op intensieve wijze voorlichting te geven over de In donesische claim op het betwiste West-Irian teneinde sympathie te kweken voor ons standpunt ter zake", aldus het blad tot slot. DE ISLAMIETISCHE WERELD EN WEST-IRIAN. De verklaring releverend die Inamullah Khan, de secretaris van de wereldconferentie van Is lamieten, in Karachi aan minis ter Luns heeft aangeboden en waarin naar voren werd gebracht dat deze conferentie de Indone sische claim op. West-Irian steunt en Nederland verzocht wordt dat gebied zo spoedig mogelijk aan Indonesië over te dragen, schrijft „Mimbar Indonesia" o.m.: Het is dus duidelijk, dat Indo nesië de steun krijgt van alle Islamieten ter wereld en dat de kracht der Islamieten op het nationale en internationale vlak een niet te verwaarlozen factoi- is. Door hiervan op de juiste wij ze gebruik te maken bij de Ver enigde Naties en andere orga nen. zullen wij spoediger het doel, dat wij t.a.v. Irian voor ogen gesteld hebben kunnen bereiken. Het schijnt,' dat in ce laatste tijd de sympathie der Philippij- nen en Australië, na de vorming van het nieuwe kabinet, meer naar Nederland dan naar Indo- I nesië overhelt. Wij kunnen hun sympathie terugwinnen, indien waar hij was teruggekeerd van een drieweekse oriëntatiereis in ZuidwOntario, Montreal, Mani toba, Saskatchevan en Alberta. „De positie van onze circa 80.000 emigranten in Canada is uitstekend en echte typische mislukkingen heb ik nergens aangetroffen", vervolgde de mi nister. „Na de eerste paar harde moeilijke jaren komen de mees ten er goed doorheen. En laat ons toch bedenken, dat emigra tie voor Nederland niet alleen verlies is maar ook regelrechte winst. Nederlandse beschuit, Nederlandse sigaren, om een paar voor de hand liggende ar tikelen te noemen, zijn met on ze emigranten Canada binnen gekomen. Niet te vergeten ook de „hagelslag". De handel heeft dit al beseft maar er kan nog veel meer in dit opzicht worden bereikt. Ik moet hier nog eens grondig mijn gedachten over laten gaan. Wij hebben in Canada", aldus de minister verder, „een deksels goede naam, die mede te dan ken is aan onze emigratiepoli- tiek, een veel meer omvattende politiek dan die van de meeste andere landen. De Canadezen willen dat de nieuwkomers goe de Canadese burgers worden, maar stellen wel degelijk prijs op de „invoer'" van goede Ne derlandse eigenschappen en verlangen volstrekt geen volko men assimilatie. Bijna alle Ne derlandse kerkgenootschappen zijn er vertegenwoordigd. In heb emigranten bezocht, werkzaam in de industrie en landbouw, maar ook midden standers ja zeker, er begint zich duidelijk een middenstand te ontwikkelen. Mijn bezoeken kwamen volkomen onverwacht, dus ik heb de meest zuivere in drukken kunnen opdoen. De meesten ontdekten pas bij het afscheid wie ik was". „Zoals gezegd", besloot minis ter Suurhoff. „Ik ben zeer te vreden. Eén uit velen: een tex tielarbeider uit Vroomshoop bleek een huis te bezitten zijn gehele gezin had werk. Des morgens bracht de dutch baker Hollandse koekjesHij was „thuis" en het ging hem goed. Ook de verstandhouding met de omgeving heb ik uitstekend be vonden, evenals de grote hulp vaardigheid van Canadese „bu ren", die dikwijls op grote af stand wonen. Mijn reis is stellig voor dit deel van de Nederland se belangen bijzonder nuttig geweest. Op giro 777 ten behoeve van de Roode Kruishulp aan Grie kenland is tot nu toe 153.368,60 binnengekomen. De laatste stand luidde 147.696,13. m jv: De Israëlische politie heeft tientallen oud-leden van de ex tremistische partij „Irgoen" ge arresteerd. De arrestaties hou den verband met een gedane en mislukte poging om een zending herstelgoederen uit Duitsland in de lucht te laten vliegen. Dinsdag is men in Z.-Korea begonnen de Noordelijke krijgs gevangenen die niet naar huis terug willen, over te brengen naar kampen in een gedemilita riseerde zone. Het eerste con tingent, 1891 Chinezen uit het kamp op Tsjejoe, is aan boord gegaan van twee Amerikaanse vaartuigen die hen naar de Zuidkoreaanse haven Intsjin zullen brengen. De 2 vaartuigen worden heden in Intsjon ver wacht. Er zullen in de komende da gen 14.000 Chinezen uit het kamp op Tsjejoe en 8000 Noord- koreanen uit kampen te Poesan en Moesan naar de gedemilita riseerde zone worden overge bracht. In de gehele Zeeuws-Vlaamse kanaalzone, en in het bijzonder in Terneuzen, heerst ontstemming over de plannen van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat om het reeds sinds 1933 te Ter neuzen gevestigde bevrachtings commissariaat voor de binnen scheepvaart naar Middelburg over te brengen. Deze plannen houden verband met de samen voeging van de rijksverkeersin specties en de bevrachtingscom missariaten, waartoe reeds enige tijd geleden werd besloten. Met begrijpelijke verontwaar diging heeft men in Zeeuws Vlaamse scheepvaartkringen van deze voornemens kennis geno men, die een degradatie van de haven van Terneuzen betekenen. Terneuzen toch als grootste plaats in de kanaalzone, waarin belangrijke industrieën zijn ge vestigd, is nu eenmaal het bin- nenvaartcentrum bij uitnemend heid in Zeeland. Men acht het 'n miskenning van het belang dezer haven, die mede door de aanwe zigheid der voornaamste Zeeuw se industrieën op het gebied van het vervoer te water de vooraan staande plaats inneemt, hetgeen de statistieken overduidelijk aan tonen. Gedurende het jaar 1952 zijn via het Terneuzense commissa riaat en de agentschappen in to taal ruim 3900 binnenschepen be vracht met meer dan 600.000 ton inhoud. Hiervan heeft Terneuzen alleen 2200 schepen met totaal 420.000 ton voor zijn rekening genomen. In Middelburg, waar het de partement thans het bevrach tingscommissariaat wil onder brengen, werden slechts 282 sche pen bevracht met 48.000 ton in houd. Deze cijfers moeten zelfs hierop slechts met een protest de binnenlandse politiek een Het Franse passagiersschip „Liberté" (51.839 ton) is Dins dagmiddag om half drie op min der dan één kilometer van Le Havre in dichte mist aan de grond gelopen, een half uur na dat het uit Le Havre was ver trokken met bestemming New York. De „Liberté" de voormalige Duitse „Europa" heeft 1.075 passagiers aan boord, voorname lijk Amerikaanse toeristen. De hoofdpurser van de „Liber té" verklaarde in een kort radio- telefonisch gesprek met een cor respondent van Reuter, dat zich „een klein technisch ongeval" had voorgedaan. Hij wilde geen nadere bijzonderheden geven. Alle radioverbindingen van het duidelijke lijn vertoont en door een krachtige hand geleid wordt. Wij zijn het volkomen eens met het protest van onze delegatie in de Ver. Naties tegen het Ne derlands» standpunt. Het volk zouden wij willen toeroepen om eerst de eenheid van binnen te verstevigen en de ophouw te steunen. Dan zal op een bepaald tijdstip in de nabije toekomst Irian Barat weer tot ons gebied terugkéren. schip met Parijs werden later verbroken. De „Liberté" heeft een bewo gen carrière achter de rug. In 1929, het jaar dat het schip in Hamburg werd gebouwd, liet men het zinken nadat een grote brand was uitgebroken. Een jaar later, nadat het schip gelicht en de bouw voltooid was, liep het aan de grond. In Maart 1931 won de toenmalige „Europa" de blau we wimpel voor de snelste over tocht over de Atlantische Oceaan. In 1945 werd de „Europa" door de Britse luchtmacht in ce grond geboord. De Fransen kregen het schip in 1946 als herstelbetaling, maar in 1947 zonk het opnieuw, ditmaal bij Bremen. In Augustus 1950 maakte het zijn eerste reis als „Liberté", maar een maand later liep het bij Southampton aan de grond. Na enige uren kon de „Liberté" toen worden vlotge bracht. Volgens een woordvoerder van de scheepvaartmaatschappij, waartoe de „Liberté" behoort, heeft het schip geen schade op gelopen en zijn alle passagiers veilig. Zes sleepboten hebben het Franse passagiersschip Dinsdag avond vlot kunnen trekken. De „Liberté" heeft toen terstond koers gezet naar Southampton. buitenstaanders iets te zeggen hebben. Indien de samenvoeging van verkeersinspectie met bevrach tingscommissariaat moet door gaan, mag verlangd worden, dat bevoegdheden worden verleend aan een deskundige, die volledig op de hoogte is van alles wat het vervoer te water raakt en tevens dat die eenhoofdige leiding wordt gevestigd in de plaats, die het centrum is van het belangrijkste Zeeuwse vervoer, in dit geval Terneuzen. Verder verwacht men moeilijk heden voor het werk der z.g. no teringscommissie, zoals elk com missariaat die kent. Deze com missie moet bij het vaststellen der noteringen namelijk rekening houden met' de behoeften van 't binnenlands verkeer en met de activiteit van het internationaal vervoer te water. Daarom zijn in die commissie zowel de handel als de binnenvaart vertegen woordigd. Een plaats als Terneuzen, waar men wat de tarieven aangaat steeds weer beducht moet zijn voor buitenlandse concurrentie, kan er zich dan ook niet bij neef- leggen, dat de leiding en vooral het controle-apparaat voor de binnenscheepvaart wordt overge plant naar een plaats, die op scheepvaartgebied geen belang van enige betekenis vertegen woordigt. Van verschillende zijden, zo deelt men ons mede, zijn reeds telegrafische protesten aan de minister gezonden. Of dit effect zal sorteren, dient te worden af gewacht. Om het departement te door dringen van het gerechtvaardig de standpunt van Zeeuws-Vlaan- deren zal een gemeenschappelijke en massale actie heel wat over tuigender zijn. Wij doelen hierbij op een gemeenschappelijk op treden van gemeentebesturen. Kamer van Koophandel, Haven- belangen, handel, scheepvaart, industrie, schippersorganisaties, Schuttevaer, middenstandsvereni gingen, enz. Een grote protestvergadering, een klinkende motie en 'n stroom van telegrammen kunnen de mi nister d# ogen openen, waarna een deputatie van twee of drie deskundigen in Den Haag Zijne Excellentie ten overvloede mon deling kan inlichten hoe dè ver houdingen in Zeeland liggen. Slechts een doelbewust en eens gezind optreden kan hier tot succes voeren. Het overlijden van rechter Vin son, een democraat, die indertijd Roosevelt heeft geholpen bij de New Deal, geeft president Eisen hower de gelegenheid een repu blikein te benoemen tot opper rechter, de belangrijkste officië le functie in de Ver. Staten na die van president. Eisenhower kan een opvolger voor Vinson kiezen uit de huidi ge leden van het oppergerechts- hof, maar een mogelijke candi- daat voor Vinsons post zou ook Earl Warren, de 62-jarige repu blikeinse gouverneur van Cali- fornië, kunnen zijn. Warren is jurist. Verleden jaar was hij candidaat voor het repu blikeinse candidaatschap bij de presidentsverkiezingen. Verle den week maakte hij bekend, dat hij zich niet herkiesbaar zou stel len als gouverneur van CalifoT- nië. Te Berlicum (N.-Br.) is gister avond brand ontstaan in de boer derij van de landbouwer Van Kils- hout. De brandweer van Rosmalen wordt bij het blussingswerk geas sisteerd door die van Den Bosch.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1