De Westduitse verkiezingen De laatste dag van de uitwisseling in Korea Rede van Tito Volkomen rustige stemming Adenauer herkozen President van Maledieven neemt ontslag De militaire operaties in Indo-China Triest dient te worden geïnternationaliseerd Sowjet 45 millioen dollar extra hulp voor Perzië -soldaten mogen „verbroederen" met Oostenrijkers WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON-en MAANSTANDEN Zwitsers geschut naar West-Duitsland Zelfs gehoorzame dochters v.m. n.m. Sept. 7 6.01 8 6.02 19.14 19.12 5.04 6.14 18.38 18.50 Nederlandse Korea-vrijwilligers in het Vaderland terug Handelsovereenkomst tussen Sowjet-Unie en Perzië Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Ni 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 et. DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 7 SEPTEMBER 1953. 8e Jaargang No. 2939. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 ceisC; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De Westduitse verkiezingen zijn in volslagen rust verlopen en hebben millioenen meer kiezers naar de stembussen getrokken dan vier jaar geleden, toen de eerste bondsdag werd gekozen. Niet alleen is het aantal kiesge rechtigden sedertdien o.m. door de voortdurende toevloed van Oost-Duitsers naar de bondsrepu bliek met 4.000.000 toegenomen, doch de deelneming aan de stem ming is volgens de eerste voor lopige opgaven ook aanzienlijk groter geweest dan in 1949. Op grond van dé uit verschil lende steden en landelijke distric ten ontvangen berichten neemt men aan, dat aanzienlijk meer dan 80 procent der opgeroepen kiezers hun stem hebben uitge bracht. In 1949 bedroeg de deel neming 76 procent. Vooral ten plattelande zijn de kiezers zeer sterk opgekomen. Dit wordt uitgelegd als een te ken ten gunste van de regerings partijen en in het bijzonder van de christelijke partij. De communisten hebben ner gens een noemenswaardige po ging aangewend om een spaak in het verkiezingswiel te steken. Op gewonden sensatieberichten in de Zondagsochtendbladen spraken nog van achter de zonegrens ge concentreerde vrachtautocolon nes, die zogenaamd communisti sche groepen zouden aanvoeren om een soort aanval op de zone- grens te doen en de orde in de kiesdistricten langs de grens te verstoren. Dit alles is louter fan tasie gebleken en niets van dit alles is gebeurd. In het officiële Bonn had men ook geen ernstige verstoringen gevreesd. Men heeft er op gewe zen, dat de grenspolitie op volle sterkte was en volkomen in staat om haar mannetje te staan. Het bleek intussen aan de zonegrens de rustigste dag die men er in de laatste weken heeft gekend. Ook elders in het gebied der grensrepubliek is de verkie zingsdag zo rustig verlopen als men zich maar kon wensen. Van enige verkiezingsdrukte was in de meeste plaatsen bijna niets te merken. Het weer was zó fraai dat ook zonder verkiezingen vrij wel de gehele bevolking aan de wandel zou zijn geweest. Op en kele plaatsen zijn vervalsingen geconstateerd van vergunnin gen, waarmee men buiten zijn eigen woonplaats kon stemmen. Er is echter generlei aanwijzing, dat zulke vervalsingen op enigs zins betekenende schaal zijn ge pleegd. In vele Duitse steden waren de stemlokalen met vlaggen ge tooid. Voor elk bureau stonden twee politiemannen zich in de na jaarszon te koesteren. Er waren afzonderlijke stembureaux voor mannen en vrouwen ingericht. DE EERSTE UITSLAGEN. Te half acht Zondagavond is de volgende uitslag van de verkie zing op het eiland Helgoland be kendgemaakt: Van de geldig uitgebrachte stemmen heeft de C.D.U. er 64 de S.P.D. 98, de Duitse partij 22 de liberalen 35, de vluchtelingen partij 20, de communisten 8, de Duitse rijkspartij 10 en andere partijen gezamenlijk 14 gekre gen. Dr Otto Lenz, het hoofd van het kabinet van dr Adenauer, kiezingen gekozen en vier vrije democraten (liberalen). Deze 2 partijen veroverden 10 van de 26 zetels op andere partijen en on- afhankelijken. Het grootste zetel verlies boeken de socialisten. De liberale leider August Mar tin Euler werd herkozen. Herko zen is ook de commissaris voor veiligheidszaken van de West duitse regering, Theodor BLyik. De eerste president van de re publiek der Maledieven een eilandengroep ten Z.-W. van Ceylon heeft zijn ontslag ge nomen, nadat de bevolking met grote demonstraties heeft gepro testeerd tegen de voedselschaar ste op de eilanden, aldus is te Colombo vernomen. De president, Amin Didi, heeft volgens betrouwbare bronnen huisarrest. De 42-jarige president, een af stammeling van de sultans die ruim 200 jaar op de eilandjes hebben geregeerd, is in Januari van dit jaar benoemd tot de eer- heeft in zijn district, Ahrweiler I ste president van de republiek, in de Rijnpalts, de meeste stem- Op nieuwjaarsdag heeft Engeland (Advertentie) Maar nu geeft de afwas fluweelzachte handen! Ook gehoorzame dochters helpen meestal maar tegenstribbelend met de afwas. Het is zo'n ver velend karwei.en kijk daar na eens naar je handen! Die te genzin blijft de meisjes bij, ook als ze eenmaal getrouwd zijn en weten, dat er wel ergere dingen zijn om op te mopperen. Daarom wordt overal 't grote nieuws van de Castella Vaatwas met gejuich ontvangen. Einde lijk is de afwas zo aan kant! Een lepel Castella Vaatwas in de teil, water bij gieten.en het sop schuimt de teil uit. Fluks de afwas erin.en alles blinkt en schittert weer in een oogwenk. En kijk dan eens naar uw han den! Fluweelzacht zijn ze gewor den, een waar wonder. Ja, wie niet wil rondlopen met hatelijke De geallieerden en de commu nisten hebben op een bijeen komst van de commissie voor repatriëring van krijgsgevange nen te Panmoendjon verklaard, dat de uitwisseling van gevan genen Zondag zou worden vol tooid. Tot Zaterdag hadden de com munisten 12.628 van de 12.763 gevangenen, die zij verklaarden in handen te hebben, uitgele verd. De uitlevering van gevan genen, die gerepatrieerd wilden worden, begon op 5 Augustus. Volgens de bepalingen van de bestandsovereenkomst moest de uitwisseling voor eind Septem ber voltooid zijn. De communisten hebben da gelijks ongeveer 400 man over men op zich verenigd in de rechtstreekse verkiezing. Dr Lenz is lid van de christen-demo cratische partij van Adenauer. Later is bekend geworden, dat bondskanselier Adenauer direct is herkozen, evenals de christen democratische Westduitse minis ter van Financiën, dr Fritz Schaeffer. Gekozen zijn verder de Westduitse christen-democra tische minister van Posterijen, Hans Vu en de christen-demo craat dr Werner Dollinger. .Uit de uitslagen der directe verkiezingen in dertien kieskrin gen, die tot dusver bekend zijn gémaakt, blijkt, dat in al deze kieskringen christen-democrati sche candidaten zijn gekozen. In ,drië van genoemde kieskringen betekent de verkiezing van chris ten-democraten een nederlaag voor de socialisten. Volgens de uitslagen uit 26 kieskringen zijn 22 christen-de mocraten bij rechtstreekse ver een verdrag ondertekend, waarbij het vroegere Britse protectoraat als onafhankelijke republiek er kend werd. Hevige moessonstormen hebben in Juni j.l. grote schade aan de oogst toegebracht, waardoor er gebrek aan voedsel is. De Franse strijdkrachten, die deelnemen aan de op 29 Aug. begonnen „operatie-Claude", hebben tot dusver 230 opstan delingen van de Vietminh ge dood en 600 krijgsgevangenen gemaakt, aldus deelde 't Franse persbureau A.F.P. uit Hanoi me de. De operatie wordt gevoerd op het eiland Tienlang, 30 km ten Zuiden van Haiphongh. „afwashanden", die heeft het nu gedragen, de geallieerden on gevonden: Castella Vaatwas! j geveer 2400. Volgens betrouwbare kringen is het de Sowjet-soldaten in som mige streken van Oostenrijk nu toegestaan met de bevolking te „verbroederen". Dit was tot nog toe verboden. De soldaten mogen Oostenrijk se bioscopen, café's en gezinnen bezoeken en met Oostenrijkse meisjes omgaan. Zij mogen bur gerkleding dragen, aldus deze be richten. De maatregel zou wellicht bin nenkort voor de gehele Sowjet- zöne voor Oostenrijk gelden. Te Wenen is officieel medege deeld, dat alle besprekingen op het zenden van pakketten naar Oostenrijkse krijgsgevangenen in de Sowjet-Unie door de Sowjet- autoriteiten zijn opgeheven. De beperkingen golden tot nog tde voor bepaalde gevangenen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Weinig verandering. Droog en zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. Iets hogere maximum tem peraturen dan Zondag. DINSDAG 8 SEPTEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 1.57 2.06 2.32 2.41 3.12 3.21 3.22 3.31 President Eisenhower heeft de' nieuwe Perzische regering inge volge een verzoek van haar pre mier, generaal Zahedi, als nood maatregel hulp ter waarde van 45 millioen dollar verstrekt, al dus is Zaterdag officieel te Den ver medegedeeld. Dit bedrag staat los van de bestaande programs voor techni sche en militaire bijstand aan Perzië. Zahedi vroeg 10 dagen geleden om hulp, zeggende, dat de Per zische schatkist leeg is en drin gend geld nodig is wegens „een toestand van economische en fi nanciële chaos." In een verklaring, uitgegeven in Denver waar president Eisenho wer met vacantie is, wordt het besluit bekend gemaakt en on der meer gezegd: „Wij hopen, dat met onze bijstand de binnen landse stabiliteit van Perzië zal toenemen, hetgeen de ontwikke ling mogelijk zal maken van een gezonde economie, waartoe een spoedig doeltreffend gebruik van Perzie's rijke hulpbronnen zal bijdragen." De Britse regering heeft haar verheugenis! uitgesproken over het feit, dat de Verenigde Staten extra hulp aan Perzië zullen ver lenen. Uit een te Londen uitge geven verklaring blijkt, dat Ame rika met Engeland overleg heeft gepleegd over dit besluit. In diplomatieke kringen te Lon den is men van mening, dat En geland bij het overleg Amerika zou hebben aangeraden de hulp te verlenen, in het vaste geloof dat de nieuwe Perzische premier er in zal toestemmen de diploma tieke betrekkingen met Londen te hervatten. Deze werden het vorige jaar afgebroken door ex premier Mossadeq. Zahedi zegt Eisenhower dank. De Perzische eerste-minister Za hedi, heeft president Eisenhower Zaterdag dank gezegd voor de 45 millioen dollar extra hulp, die de Verenigde Staten de Perzische regering heeft toegewezen. Volgens Zahedi is de snelheid waarmede' de hulp werd verschaft in het bijzonder op prijs gesteld nu de gelden, die de Amerikaan se regeling voor buitenlandse hulp beschikbaar heeft gesteld zijn besnoeid en het congres niet bijeen is. De Perzische regering zal alles in het werk stellen om de finan ciële en economische crisis in Perzië te doen afnemen, aldus de premier. De regering zal nu voor „een beperkte tijd" in staat zijn „dringende maatregelen te nemen om de plannen voor de verbetering van de levensstan daard van het Perzische volk uit te voeren." Ook beloofde Zahedi, dat Perzië „een maximaal gebruik van zijn natuurlijke hulpbronnen zal ma ken." De laatste uitlating zou, vol gens Perzische kringen, beteke nen, dat de Perzische regering bereid is het oliegeschil met En geland te regelen. de kapper met het aparte cachet markt 16 - brouwerijstr. B terneuzen De Zuid-Slavische president Ti to heeft Zondag in een rede voor duizenden partisanen uit de laat ste wereldoorlog gezegd, dat de stad Triëst dient te worden ge ïnternationaliseerd en dat de ge hele omgeving van die stad aan Zuid-Slavië moet komen. Hij hield zijn rede in de Sloveen se plaats Okroglica, in het zicht van Italiaans gebied. Zuid-Slavië zou niet toestaan, dat zóne „A" van het vrije ge bied van Triëst door Italiaanse troepen zou worden bezet. (Deze zóne, waarin de stad Triëst met haven is gelegen, is door Britse en Amerikaanse troe pen bezet, maar de Italianen heb ben een aandeel in het burgerlijk bestuur. De Zuid-Slaven bezet ten het gebied ten Zuiden daar van, bekend als zóne ,,B.") President Tito verzocht Italië de militaire operaties langs de grens te staken hij noemde ze een „circusvoorstelling" en zijn divisies van de grens terug te trekken. Dan, zo zei hij, kunnen wij mis schien de besprekingen hervat ten op een ronde-tafelconferen tie. Alleen als Triëst een internatio nale stad zou worden en de om geving aan Zuid-Slavië zou ko men, zou het Triëst goed kunnen gaan. „Ik geloof, dat wij dan in dit deel van de wereld vrede zou den kunnen hebben," zei de maar schalk. „De Zuid-Slaven wensen een vreedzame regeling van het pro- bleem-Triëst, maar zijn bereid voor elke voet van hun grond te vechten onverschillig wie de vijand is." Elders in zijn rede zegt Tito tot RUIM 140.000 VOOR GRIEKENLAND. Tot Vrijdagavond is op giro nummer 777 van 't hoofdbestuur van het „Nederlandsche Roode Kruis" voor de hulpverlening aan de slachtoffers van de aardbe vingsramp in Griekenland een bedrag gestort van 142.918,18. de Italiaanse regering: „De Zuid- Slavische volken wensen de laat ste kruimel van hun nationaal grondgebied te bezitten en U moet dit bedenken als U vrede wenst." Hij zei, dat Italië geen recht heeft op het Sloveense kustge bied, de strook aan de Adriati- sche kust tussen Italië en Zuid- Slavië, waarin ook Triëst ligt. Reacties op Tito's rede. In Italiaanse politieke kringen Wijst men Tito's voorstel om de stad Triëst te internationaliseren en de omgeving bij Zuid-Slavië te voegen, van de hand. Het kan zelfs niet als basis van bespre king dienen, zo zegt men, aan voerend dat de stad Triëst over wegend Italiaans is en ook het grootste deel van het achterland. Vrijdag werd de hoogste ge allieerde officier in communis tische gevangenschap generaal- majoor Dean, gerepatrieerd. De Noordkoreanen en Chinezen hebben Zondag, de laatste dag van de uitwisseling van de krijgs gevangenen, 125 geallieerde krijgsgevangenen ter beschikking gesteld van de Verenigde Naties te Panmoendjon. Onder hen wa ren 11 Amerikanen, 8 Britten, 4 Turken, een Zuidafrikaan en een Japanner. De Noordelijken wis selden een Amerikaan meer uit dan zij hadden toegezegd. Volgens waarnemers is geen uitwisseling zo rustig verlopen als die op de laatste dag van de operatie. Radio-Peking verklaarde Zon dag, dat 25 Amerikaanse vliegers „die zich schuldig hebben ge maakt aan bacteriologische oor logvoering" Zonodag te Pan moendjon zijn vrijgelaten. Twee Zondag vrijgelaten kolo nels van de Amerikaanse lucht macht, die door de Chinezen en Noord-Koreanen waren beschul digd van deelneming aan „bacte riologische oorlogvoering", ver klaarden in het geallieerde ont vangstcentrum, dat zij, na een „geestelijke marteling", gedwon gen waren geweest verklaringen af te leggen voor de communis tische radio. Een van hen zei, dat hij getracht had zelfmoord te plegen om aan de kwellingen te ontkomen. Generaal Osborne, de bevel hebber van het geallieerde ont vangstcentrum, verklaarde Zon dag, dat in totaal 12.760 geallieer de gevangenen waren gerepatri eerd, van wie 3.597 Amerikanen, d.w.z. 284 Amerikanen meer dan op de eerste communistische lijs ten was opgegeven. Het totaal van 12.760 was vier minder dan het op de lijsten vermelde totaal, doch generaal Osborne meende, dat de ontbrekende gevangenen Zuid-Koreanen zijn, die volgens de communisten niet gerepa trieerd willen worden. De verbondenen hebban in to taal 75.799 Chinezen en Noordko reanen uitgeleverd. Hiervan waren 5.640 Chinezen en 70.159 Noordkoreanen. BELGISCHE VRIJWILLIGERS UIT KOREA TERUGGEKEERD. Met het Amrikaanse schip „Ge neraal R. M. Blatchford" zijn Za terdagochtend 81 Belgische vrij willigers uit Korea in hun land teruggekeerd. Hierbij waren 22 gewonden en ook 16 soldaten, die door een Belgische krijgsraad in Korea tot straffen zijn veroor deeld. Voorts zijn met het schip de stof felijke overschotten van 34 Belgi sche vrijwilligers, die in Korea zijn gesneuveld, naar vaderland se bodem teruggebracht. Aan boord van het schip bevond zich nog een contigent Neder landse vrijwilligers. Het schip heeft na de ontscheping der Bel gische militairen de haven van Zeebrugge Zaterdagmiddag ver laten om de reis naar Rotterdam te vervolgen. DE INDISCHE BEWAKINGS TROEPEN VOOR KOREA. De bevelhebber van de Indische troepen, die de Koreaanse gevan genen die niet willen repatriëren, zullen bewaken, generaal Majorr Thorat, heeft Zondag dene ge vangenen verzekerd, dat zij door zijn troepen vriendelijk zullen worden begroet. In een aan de Verenigde Naties en de betrokken krijgsgevange nen gerichte boodschap zegt de generaal-majoor, dat de Indische ■troepen de krijgsgevangenen zul len beschermen tegen mentale en physieke geweldpleging en hen volkomen onpartijdig zullen be handelen. Hij verzekerde, dat de krijgsge vangenen niets zal geschieden, dat in strijd is met de bepalin gen, die zijn vastgelegd in de be standsovereenkomst. Zoals gemeld, zijn reeds Dins dag 1100 Indische militairen met hefschroefvliegtuigen van de ha venstad Moensan naar de gede- militairiseerde zöne vervoerd. De overige manschappen, in to taal ruim 6000 man sterke Indi sche bewakingstroepen zullèn binnenkort in Korea aankomen. Zij zullen eveneens met hef schroefvliegtuigen worden ver voerd om incidenten met Zuid- Koreanen te vermijden. Het vierde en laatste contigent bestaande uit 1400 officieren en manschappen is Zaterdag per schip van Madras naar Korea vertrokken. moderne kapsels, vereisen mo derne coupe, de natuurlijkste dusde mooiste permanent. betere toiletartikelen. PRIJSVERLAGINGEN IN HONGARIJE. Radio-Boedapest heeft Zaterdag meegedeeld, dat met ingang van Zondag in Hongarije een prijsver laging van 10.000 consumptie goederen van kracht zal worden. De prijsverlaging bedraagt 5 tot 30 aldus de Hongaarse zender. De prijzen van ingevoerd voed sel in blik dalen 30 die van schoenen 10 tot 25 Cosmetica en zeep zullen 14 tot 20 goed koper zijn. Wat de bouwmaterialen betreft, stenen zullen 30 de andere bouwmaterialen 20 in prijs da len, aldus radio-Boedapest. WEER EEN SCHAT UIT EEN GEZONKEN SCHIP? De Belgische kapitein Pierlot is van plan een poging te doen om 1247 ton tin te bergen, dat zich in een van de 196 gezonken schepen in het zeegebied ten Westen van Oostende zou bevinden. Het schip, de „Siguard Faul- baum," was, toen de Duitsers snel oprukten naar dei kust, uit de haven van Zeebrugge vertrokken om een lading tin naar Engeland te brengen. Ter hoogte van Oost ende deed zich een hevige ontplof fing voor en het schip begon te zinken. De bemanning verliet het schip om de wijk te nemen naar Engeland. Vóór het verlaten schip zonk, dreef het nog enkele kilometeis af. Reeds driemaal werden na de oorlog pogingen gedaan om de kostbare lading van het schip te bergen, maar g^sn van de keren kon men de „Siguard Faulbaum" vinden. De eerste poging werd door kapitein Pierlot onderno men. Bij deze poging kwam een duiker om het leven. Thans zegt Pierlot de plaats van het wrak te weten, indien de Duitsers het tenminste nog niet hebben gelicht. Alle verloven ingetrokken. In de Brits-Amerikaanse zóne van Triëst zijn voor de 8000 man Britse en Amerikaanse bezettings troepen alle verloven ingetrok ken. De politie patrouilleert in de stad Triëst om tegen eventuële reacties op Tito's rede te kun nen optreden. De vakbonden van spoorweg arbeiders te Triëst hebben Zater dagavond bekendgemaakt, dat zij hebben besloten tot een staking om het vertrek van de treinen die Slowenen naar de Zuidslavische massabijeenkomst te Okroglica zullen brengen, te verhinderen. De staking duurde van Zaterdag nacht twaalf uur tot Zondagmid dag twaalf uur. Volgens het Italiaanse persbu reau Ansa hebben Zaterdag troe penbewegingen plaatsgevonden in de Zuidslavische zone van het vrije gebied van Triëst. Een tien tal vechtwagens werd dicht bij de demarcatielijn tussen beide delen van het gebied waargenomen. Ook werd dicht bij de lijn artille rie opgesteld. Volgens het Zuidslivische pers bureau Tanjoeng zijn de Italia nen ook Zaterdag doorgegaan met het samentrekken van troe pen langs de Italiaans-Zuidslavi- sche grens. De burgemeester van Triëst, Bartoli, heeft in een brief aan Bidault, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, er aan her innerd, met hoeveel enthousias me de Frans-Amerikaans-Britse verklaring van 1948 in Triëst werd ontvangen. In deze verkla ring spraken de drie Westelijke mogendheden zich uit voor inlij ving van het gehele gebied van Triëst bij Italië. Zuid-Slavië protesteert wederom. Zuid-Slavië heeft Zaterdag voor de vijfde maal in één week een nota aan de Italiaanse regering doen toekomen. In de nieuwe nota wordt ge zegd, dat de Zuidslavische rege ring het Italiaanse antwoord op het vorige protest als onbevredi gend beschouwd, aldus deelde ra dio-Belgrado mede. Zuid-Slavië houdt zich aan de houding die het in de voorgaande nota's heeft uit eengezet, aldus de nota. In de vo rige nota's protesteerde Zuid-Sla vië tegen Italiaanse „provoca ties" in het grensgebied. In de vierde nota,- dreigde Zuid-Slavië over te gaan „tot soortgelijke ac tie" als Itatlië doorging met „mi litaire betogingen" aan de grens. „Op een gegeven ogenblik wa ren er vier Van Ardenne's op Korea: mijn broer, twee neven en ikzelf," zo vertelde Zondag ochtend de commandant van het elfde Nederlandse aanvullings- dfetachement Verenigde Naties, kapitein H. van Ardenne uit Den Haag. Dit detachement, 89 man omvattend, is met het Ameri kaanse troepen-transportschip „Generaal R. M. Blatchford" in Rotterdam aangekomen. De militairen werden namens de minister van Oorlog en de chef van de generale staf toegespro ken door kolonel Schouwman, na dat zij in de Maashaven waren ontscheept. Het schip was op 4 Augustus j.l. uit Korea vertrok ken. Alle terugkerenden ontvingen het kruis „Voor recht en vrij heid," de sergeanten Hermans uit Heerlen en Velt uit Amster dam ontvingen bovendien de „Wa- rang." Deze Zuid-Koreaanse on derscheiding voor bijzondere ver diensten ging voor de eerste maal vergezeld van de zilveren ster. Verleden jaar Augustus is dit detachement vertrokken onder leiding van kapitein Den Daas zij hadden 32 doden te hétreu- ren. Door het grote aantal opvaren den was er weinig gelegenheid tot ontspanning aan boord ge weest. Na de debarkatie scheepte zich een nieuw aanvullingsdetache ment in, omvattend 160 man schappen, onderofficieren en of ficieren, onder commando van eerste luitenant Muller uit Apel doorn. Ook deze militairen wer den door kolonel Schouwman toe gesproken. De aankomst en het vertrek werden opgeluisterd door muziek van de koninklijke militaire kapel onder leiding van R. van Ypereo. die thans als majoor is ingedeeld oefenen DE HERTOG VAN EDINBURGh EN DE ZONDAGSRUST. De predikant van het Engelse dorpje Longhope heeft in 'n ker kelijk blaadje een artikel geschre ven, waarin hij er op aandringt, dat -je aartsbisschop van Canter bury, het hoofd van zijn Kerk, eens een „vaderlijk gesprek" zal hebben met de hertog van Edin burgh, om deze te bewegen des Zondags geen sport meer te be- bij de „United Nations prisoner of war commission." Het detache ment heeft geen gesneuvelden gehad, doch wel gewonden. Er waren ongeveer 20 Surinamers bij, die binnen een maand naar hun land zullen terugkeren, zo vertelde de commandant. Met het schip keerden ook Turken en Perzen naar huis terug. Voorts waren er Belgen aan boord, die in Zeebrugge werden ontscheept: Het Zwitserse kabinet zal waar schijnlijk Dinsdag bijeenkomen om te beslissen, of vergunningen dienen te worden verschaft voor de uitvoer van luchtdoelgeschut ter waarde van 10 millioen gul den voor de Westduitse grenspo litie, aldus werd Vrijdag in wel ingelichte kringen te Bern mede gedeeld. De bestelling van de Westduit se regering voor het geschut, dat van een kaliber van 20 mm is, werd geplaatst bij Hispano-Suiza te Genève. De order betreft waarschijnlijk 34 stukken. De predikant wijst er op, dat er steeds weer foto's verschijnen van de prins, die genomen zijn bij een op Zondag gespeelde cricket- of polowedstrijd. In Engeland wordt streng de hand gehouden aan de Zondags rust. Er wordt op deze dag b.v. geen enkele beroepssport beoe fend. Volgens berichten in Teheranse avondbladen is Donderdag te Teheran een Russisch-Perzisch handelsverdrag getekend, waar door de ruilhandel tussen de Sowjet-Unie en Perzië bijna wordt verdubbeld. De nieuwe overeenkomst is een aanvulling van een handelsverdrag, dat op 10 Juni werd gesloten. Rusland zal een grote verscheidenheid van fabrikaten, variërende van katoenen stukgoederen tot loco motieven leveren en Perzië grondstoffen.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1