Aan de vooravond der Duitse verkiezingen Dulles Rust en onrust in de wereid RUSSISCHE VLIEGENDE SCHOTEL Scherpe reacties op de verklaringen van Jonge nazi's in Louisiane gearresteerd handen van de Noren NIEUWE VOORSTELLEN VAN ADENAUER Aankomst en vertrek Korea-vrijwilligers WEERSVERWACHTING HOOGWATER. in ZON-en MAANSTANDEN Adenauer conira de sociaal-democraten Kwestie Triëst weer geregeld? Vliegtuig in zee gestort Poging tot het doen ontsporen van een trein Wat er deze week gebeurde Uitgewerkt model van de Duitse V-7? Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Dü; cteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1953- 8e Jaargang No. 2938. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 ceag iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, heeft Vrijdag de binnen- en buitenlandse pers te Fonn in kennis gesteld van nieu- \.e voorstellen voor onderhande lingen met de Sowjet-Unie. Hij heeft de gedachte geop- rerd, dat de Europese verdedi- ;ngsgemeenschap als regionaal -rbond in het kader van een ..ieuw op te richten organisatie van de Verenigde Naties in een op een verdrag gebaseerde ver houding gebracht zal worden met de regionale verbonden van het Oostelijk blok. Verder strekken de voorstellen van Adenauer tot het tot stand brengen van een veelomvattend economisch ruilsysteem tussen de gemeenschappelijke Europese markt en het economisch gebied van de Sowjet-Unie. Aan de voorstellen van Ade nauer, waarvan de tekst door perschef Felix von Eckardt werd voorgelezen, wordt in regerings kringen te Bonn grote betekenis gehecht. Von Eckardt zeide te menen, dat deze voorstellen een rol zul len spelen bij eventuële viermo- gendhedenbesprekingen in de naaste toekomst, waarvoor Luga no als plaats van samenkomst is voorgesteld. Men kan aannemen, aldus de perschef, dat ook de Sowjet-regering via de westelijke mogendheden van Adenauers voorstellen kennis zal krijgen. Adenauer vat zijn gedachten aldus samen: De Sowjet-regering zelf noemt de vrees voor een aan val op de Sowjet-Unie en de zorg voor handhaving van de vrede de drijfveer voor haar handelen. Het is niet aan te nemen, dat Rus land zich door de vorming van de Europese verdedigingsge meenschap met inbegrip van twaalf Duitse divisies werkelijk bedreigd voelt. Mogelijk vreest de Sowjet-Unie de Verenigde Staten en de wereldinvloed wel ke zij uitoefenen. Wanneer er echter om deze reden een sub jectieve behoefte aan veiligheid- waarborging bij de Sowjet-Unie bestaat, dan is het Westen daargelaten de noodzaak om voor eigen veiligheid te waken bereid hieraan bevrediging te schenken. President Eisenhower heeft op 16 April j.l. een systeem van al gemene ontwapening en veilig heid in het kader van de Ver enigde Naties voorgesteld. De betrokken voorstellen zijn oorspronkelijk aan de Westelijke ministers van Buitenlandse Za ken gedaan, toen zij deze zomer te Washington bijeen waren en wel in een brief van Adenauer aan minister Foster Dulles. Deze brief werd door Adenauers spe ciale afgezant Herbert Blanken hom overhandgid. In zijn verklaring van thans geeft Adenauer een nadere om schrijving van zijn voorstellen. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zullen Zondag 6 September a.s. 89 militairen van het Ned. detachement Ver. Na ties, na volbrachte diensttijd in Korea, onder commando van de kapitein H. van Ardenne uit Den Haag, per schip in Rotterdam aankomen. Het tijdstip van de ontscheping is voorlopig vastge steld op 9 uur 's morgens. Dezelfde ochtend vertrekt uit Rotterdam een aanvullingsdeta chement voor het N.D.V.N. in Korea van 160 man onder lei ding van de eerste-luitenant H. A. Muller uit Apeldoorn. Gallup-onderzoekingen geven Adenauers partij een kans om bij de Zondag te houden verkiezin gen ongeveer 36 procent der stemmen te verwerven. De so ciaal-democraten zouden volgens deze cijfers op 30 procent kunnen rekenen. Als derde partij zouden de liberalen zich kunnen hand haven met ongeveer 10 procent, gevolgd door de vluchtelingen- partij met zeven en de Duitse partij met vijf procent. Vijftien procent der stemmen zouden volgens de schattingen ten deel kunnen vallen aan de extremistische en neutralistische partijen, waarvan slechts de par tij van Heinemann een kans op zetels wordt gegeven. Deze schat tingen zijn gebaseerd op cijfers, die begin Augustus zijn verza meld, toen de verkiezingsstrijd in feite nog moest beginnen. De meeste kiezers bleken toen hun keuze echter reeds te hebben ge maakt en slechts vijf procent bleek nog in twijfel te verkeren. Of de van stad tot stad trek kende politieke redenaars kans hebben gezien in deze verhou dingen nog wijziging te brengen, staat te bezien. Waarnemers lei den uit de lauwheid, waarmee de kiezers de woordvoerders te gemoet .zijn getreden, af, dat in feite de teerling reeds was ge worpen. De strijd gaat nu snel naar het einde en heeft naar het schijnt zijn hoogtepunt reeds overschreden. De partijen hebben hun laatste oproepen tot de kie zers gericht. Dr. Adenauer heeft daarbij opnieuw zijn vaste besluit te kennen gegeven na een over winning te zullen voortgaan met zijn streven naar Europese inte gratie. Adenauer is voor het laatst in de federale hoofdstad opgetreden, waar hij Zondag ze ker als directe candidaat zal wor den gekozen. Andermaal richtte hij zijn pijlen in hoofdzaak tegen de sociaal-democratie en bezwoer de toehoorders, dat een socialis tische overwinning alles kapot zou slaan, wat voor Duitsland en Europa in vier jaren is bereikt. Zijn grote tegenstander, de so cialistische leider Ollenhauer, heeft voor de radio Adenauers „politiek van kracht" aangeval len, die volgens hem op „abso luut illusionaire voorstellingen" is gebaseerd. Ollenhauer sprak van een „vabanquepolitiek" en „een spelen met vuur", waarvan de laatste consequentie slechts het gebruik van militaire machts middelen zou kunnen zijn. De Westelijke uitnodiging aan de Sowjet-Unie voor een conferentie over de Oostenrijkse en Duitse problemen speelt in de verkie zingsstrijd hoegenaamd geen rol meer. Zij is in Bonn door alle partijen toegejuicht. De strijd heeft zich in de laatste dagen meer en meer toegespitst tussen regeringscoalitie en socialisten. De Italiaanse dagbladen heb ben scherp gereageerd op de ver klaring van minister Dulles be treffende Triëst. De correspondent te Washing ton van het invloedrijke Milanese blad „Corriere della Sera" schrijft, dat Dulles „eens te meer het duidelijke maar pijnlijke feit heeft bevestigd, dat er geen offi ciële Amerikaanse gedragslijn in zake Triëst bestaat. Hij noemt de verklaring van de minister vaag en zegt, dat Dulles zich op het ogenblik niet duide lijk ten gunste van Italië of Zuid- Slavië zou kunnen uitspreken. De Washingtonse correspon dent van het te Rome verschij nende blad „Messagero" schrijft, dat uit de verklaring van de Amerikaanse minister twee din gen duidelijk naar voren komen: de in 1948 afgelegde verklaring is tot nu toe niet verwezenlijkt en ten tweede, dat Dulles niets heeft gezegd, waaruit men zou kunnen afleiden, dat genoemde verklaring officieel ter zijde is gelegd. Het monarchistische blad „Po- polo di Roma" verklaart, dat de Italiaanse premier, Pella, „de vastberadenheid van Italië in het aangezicht van Dulles' dubbel zinnige verklaring heeft beves tigd". Het voegt hieraan toe, dat men zich in kringen te Rome af vraagt, of „Amerika besloten heeft de functie van Italië in het Atlantisch Pact te verzwakken en of Washington thans de stomp zinnige politiek van Engeland navolgt". Het communistische blad „L'Unita" beschrijft de verkla ring van Dulles als een opzienba rende bevestiging van het falen der buitenlandse politiek van De Gasperi. In Britse regeringskringen is de verklaring van Dulles over Triëst met een zekere mate van verrassing ontvangen. Men ver klaarde in deze kringen, dat er tussen de regeringen van Enge land en Amerika over dit onder werp geen enkele bespreking is geweest. Men is dan ook geneigd aan te nemen, dat Dulles zijn persoonlijke mening over deze zaak heeft weergegeven. In Italiaanse politieke kringen verklaarde men Vrijdag dat, in dien de officiële versie van de verklaring van Dulles overeen stemt met de door de persbu- reaux gegeven berichten, de in ternationale positie van Italië veranderingen zou kunnen on dergaan. Italië heeft zich volgens deze kringen altijd aan de verkla ring van 1948 gehouden. Indien de woorden van de Amerikaanse minister zouden betekenen, dat Amerika zich niet meer aan die verklaring houdt, kan Italië voor een dergelijk feit niet onverschil lig blijven en zal het niet nalaten naar aanleiding van de nieuwe Amerikaanse houding de toe stand grondig te onderzoeken, zo wordt in genoemde kringen te Rome gezegd. Voor de kust van het Engelse graafschap Suffolk is een Britse „Meteor"straaljager in zee ge stort. Het Engelse schip „Loch Garth" seinde Vrijdagavond, dat het met een snelheid van zestien knopen op weg was naar de plaats waar de „Meteor" is neer gestort. Verder waren twee reddings vaartuigen van de Britse lucht macht en een reddingsboot op zoek naar de inzittende van het toestel. Een bende jongelui van gemid deld 20 jaar, waaronder zich twee leden bevonden van de na zistische S. A.-club, heeft vorige week geprobeerd de „Speeding Sunset Limited", een trein van de Soutliem Pacific, in de V. S. te doen ontsporen door een wis sel om te zetten. Gelukkig ontdekte een bewa ker van de spoorrails tijdig de omzetting en zo werd een ernstig ongeluk op het laatste moment voorkomen. De politie heeft daarna nog zeven jongelui gearresteerd, die toegegeven hebben dat ze de ont sporing graag hadden gezien. Eén van deze jonge nazi's had op de arm een hakenkruis geta- toueerd. Hij heeft toegegeven, dat hij met één zijner kameraden behoort tot de oude Hitler-orga- nisatie, die de autoriteiten in November van het vorig jaar hebben ontbonden. De jeugdige nazi's droegen een soort identiteitskaarten bij zich, die in slecht Duits waren gesteld en een foto van Hitier vertoon den. De leider van deze Stér- tjes bleek een jongeman van zeventien jaar te zijn, die de autoriteiten tartend mededeelde, dat Hitier nog altijd leeft en wel in Zuid-Amerika en dat de dag zou komen, waarop hij de macht weer in handen zou nemen. „Als hij de Verenigde Staten komt veroveren, zullen wij hem hel pen", aldus deze veelbelovende jongeman. De woordvoerders der regerings partijen vallen vrijwel uitslui tend Ollenhauer aan en beschul digen hem ervan Moskou te hel pen. Geleidelijk beginnen de tegen stellingen onder de oude partners der regeringscoalitie weer op de voorgrond te dringen en wel om dat men zich reeds zorgen maakt over de verdeling van de buit der regeringszetels. Ce liberale partij heeft haar vroegere aanspraken op het ministerie van Buiten landse Zaken aan de orde ge steld. Het gaat volgens de partij leiding niet aan, dat dr. Ade nauer nog vier jaar lang de amb ten van kanselier en minister van Buitenlandse Zaken zou behou den. Adenauer heeft de neiging van minister Kaiser naar een verbond met de socialisten kennelijk de kop ingedrukt en zich uitgespro ken voor een voortzetting van zijn huidige coalitie. Daarbij heeft hij zijn vrees voor de na tionalistische neigingen van zijn partners niet verborgen. Juist om de aanspraken der liberale en der Duitse partij te beperken, was het volgens hem dringend nodig, dat de christelijke partij als onbetwist overwinnaar uit de strijd zou treden. De beide klei ne coalitiepartijen vertegenwoor digen naar het oordeel van poli tieke waarnemers in Bonn voor een groot deel de herlevende ac tiviteit van vroegere leden der N.S.D.A.P. In nog sterkere mate is dit het geval met de ook naar ministerszetels dingende vluch- telingenpartij-Kraft, op wier lijs ten verscheidene bekende figuren uit het nazi-tijdperk voorkomen. De stroom van Oost-Duitsers, die de zönegrenzen wilden over schrijden om in het Westen actie te voeren, is plotseling opgehou den. In voorgaande dagen was het aantal door de grenspolitie ge grepen jongemannen tot over de 7000 opgelopen, waarvan vierdui zend in bewaring zijn gesteld tot de verkiezingsdag. Vrees, dat het van de kant van Oostduitse com munisten nog tot ernstige versto ringen op de verkiezingsdag zou komen, koestert men in rege ringskringen in Bonn niet meer. De stemlokalen zijn afdoende be veiligd. Indien de Oostduitse commu nisten het plan voor een groots opgezette ordeverstoring mochten hebben gehad, dan wordt dit plan in Bcnn als falikant mislukt be schouwd. De 7de assemblée der Ver enigde Naties is definitief uiteen gegaan om reeds op 15 Septem ber door de 8ste assemblée te worden gevolgd. Zij heeft nu de nodige besluiten genomen over de Koreaconferentie. India wordt niet uitgenodigd; de meerder heid in de politieke commissie toonde aan, dat de in de volledige assemblée nodige twee derde meerderheid niet zou worden verkregen. India trok zich terug, een ver zoenend gebaar, dat ter verhin dering van verdere verscherping der Amerikaans-Engelse tegen stelling op prijs dient te worden gesteld. De conferentie kan worden bij gewoond door de 16 staten, die aan de actie in Korea aan de zijde der Verenigde Naties deel namen, en aan de andere zijde door China, Noord-Korea en Rus land. De conferentie zal op 28 October bijeenkomen, vermoede lijk in Genève. Haar agenda zal zich, hetgeen reeds uit haar samenstelling volgt, beperken tot het Koreavraagstuk en niet Oost-Aziatische problemen in het al'gemeen bespreken. Een poging, door de Russen aangewend om het Koreadebat in de a.s. 8ste assemblée voort te zetten, faalde. Alle aanwezigen waren er tegen met uitzondering van de vijf leden van het Sowjet- blok. Bij de beslissende stemming over India's deelneming werd Amerika gesteund door prac- tisch alle Latijns-Amerikaanse staten, door Griekenland en Pa kistan, door de onthouding van een aantal Europese bondge noten als bijv. Frankrijk en Ne derland. Engelands voorstel om India wel uit te nodigen werd door alle overige Common wealth-leden, door de overige Europese staten en door het aaneengesloten blok der Azia- tisch-Arabische staten gesteund. MAROKKO EN IRAN. In Frankrijk is ontspanning ingetreden. Het gaat nog niet heel vlot met de. onderhandelin gen tussen regering en vakver enigingen en de voorspelling, dat Laniel misschien binnen korte tijd voor Mendès France met veel vrijzinniger tendenzen zal moeten plaats maken, wordt ge hoord. In Marokko hebben geen nieuwe incidenten plaats gehad en het lijkt waarschijnlijk, dat het verlangen der Aziatisch- Arabische staten, dat de Veilig heidsraad zich met dit door Frankrijk binnenslands geoor deelde geschil bemoeit, niet ver vuld wordt. In Perzië zet de nieuwe rege ring haar pogingen voort om orde op de zaken te stellen. Mossadeq is naar de gevangenis overgebracht. Hij zal eerst voor een militair gerechtshof wegens ongrondwettige aanranding van de dynastie, daarna voor de volksvertegenwoordiging wegens het veroorzaken van een deficit van 17 milliard rials terecht staan. Wat er met het oliegeschil zal gebeuren, is nog niet duidelijk. De regering wil wel met Enge land onderhandelen. Zij zal het moeten doen, wil zij Amerikaan se hulp verkrijgen. De nationa listen bij monde van Kasjani waarmede de nieuwe regering heeft rekening te houden, hebben intussen reeds te kennen ge geven, dat zij Engeland niet ver trouwen en geen herstel dei- diplomatieke betrekkingen met Engeland willen. Als dat niet aan de onderhandelingen vooraf gaat, zal daarvan weinig terecht komen. KRUITVAT TRIëST. Tussen Joego-Slavië en Italië is plotseling het geschil-Triëst opgevlamd. De Italiaanse pers beschuldigde Joego-Slavië van het voornemen om de door Joe go-Slavië bezette zone van het stadsgebied te willen annexeren. De Italianen maakten prompt fnflitaire voorbereidingen nabij het Italiaanse Goritza, die ma noeuvres heetten zonder meer. De geallieerden zijn met diplo matieke stappen tussenbeide ge komen en het heeft er de schijn van, dat de rust rondom de Adriatische Zee ten dele is terug- gekerd. Maar een regeling van het vraagstuk blijft, daar ook Joego-Slavië binnenlandse moei lijkheden heeft, toch wel uiter mate gewenst. Sowjet-Rusland heeft te ken nen gegeven, dat het aan nieuwe besprekingen over het Oosten rijkse vredesverdrag niet zal deelnemen. Deze houding valt niet zo erg te verwonderen, om dat een vredesverdrag aan Rus land een pand uit handen zou nemen, dat het ook om economi sche redenen nog gaarne be houdt. Rusland zegt, dat de geallieer den het z.g. korte vredesverdrag niet hebben ingetrokken en dat Oostenrijk er zich niet daadwer kelijk tegen heeft uitgesproken. De geallieerden gaan het met een nieuwe nota nog eens pro beren, terwijl zij ook werken aan een nota inzake het Duitse vra agstuk, waarvoor dan einde September in Lugano een confe rentie der vier ministers van buitenlandse zaken zal worden samengeroepen. De verkiezingsstrijd in West- Duitsland, waarop aller aandacht is gevestigd, ging intussen de laatste ronde in. Aanstaande Zondag wordt gestemd. Chris ten-democratische regering en sociaal-democratische oppositie staan uiteraard het scherpst tegenover elkander, maar kléi nere partijen als de vrijzinnigen, de Duitse partij en de vluchte- lingenpartij kunnen op de uitslag gróte invloed oefenen en zeker op de vorming ener nieuwe re gering. Aan de Duitse rijkspartij is verboden Naumann candidaat te stellen; nu komt Ru pel, een voormalig bekend vliegenier, in aanmerking om neo-nazistische stemmen te werven. Het zou een goed resultaat zijn tegenover het buitenland, indien deze rijks partij evenals waarschijnlijk de Westduitse corrynunisten de 5 procent niet haalde. VAN DER MANDERE Op de Waaldijk te Herwijnen (Betuwe) is gisteren een vracht auto geladen met graszoden van de zes meter hoge Waaldijk ge reden. De chauffeur, de 23-jarige J. de Gits, werd op slag gedood. Zijn vader, die naast hem zat, be kwam o.a. een dubbele teen breuk. Een derde inzittende in de cabine bleef ongedeerd. Ook een op de graszoden zittende H. de Bruin, die door de schok de lucht in werd geslingerd, bleef onge deerd. De Noren hebben een wereld-1 primeur gevangen. Er is dezer I dagen een schip de haven van Narvik komen binnenvaren. Een scherp bewaakt schip, omdat het een bijzondere lading aan boord had, n.leen vliegende scho tel. Geen brok suggestie en geen ruimteschip van Mars, bestuurd door geheimzinnige mannetjes, maar een heuse, stoffelijke vlie gende schotel. Vervaardigd van een metaalsoort, over welker sa menstelling de geleerden het nog niet eens zijn, met een middellijn van ca. 50 meter en met een in- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Vrij zonnig. In de ochtend plaatselijk mist, overigens droog en vrij zonnig weer. Weinig wind. Iets warmer 's middags. gewikkelde montage van niet minder dan 46 straalmotoren. Niet het minst spectaculaire van deze vliegende schotel is daarbij, dat de opschriften en kentekenen op het instrumenten bord erop wijzen, dat de schotel van Russische makelij is GEEN LEVEN. ZONDAG 6 SEPTEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.49 1.24 2.04 2.14 n.m. 1.05 1.40 2.20 2.30 MAANDAG 7 SEPTEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.27 2.02 2.42 2.52 n.m. 1.38 2.13 2.53 3.03 Sept. 5 5.58 19.19 2.40 18.11 6 5.59 19.17 3.53 18.26 7 6.01 19.14 5.04 18.38 8 6.02 19.12 6.14 18.50 Wanneer wij een boeiend ver haal in de „Rheinische Post" mo gen geloven en waarom zou den wij niet: het verhaal is in ieder geval reëler dan andere verhalen over vliegende schotels, die ons de laatste jaren zijn voor- geschoteld dan was het in eerste instantie een eskader van zes Noorse straaljagers, dat op zomermanoeuvres boven Spits bergen met de vliegende schotel werd geconfronteerd. Op een gegeven ogenblik werd de onder linge radioverbinding van de straaljagers ernstig gestoord en vertelden de rood-springer.de ra darinstallaties, dat er iets in de lucht moest zjjm dat er niet hoorde. De piloten zochten er tever geefs naar, totdat de eskader commandant, die in de „Rheini sche Post" met naam en toenaam wordt genoemd, toevallig naar beneden keek. Hij ging in duik vlucht naar omlaag, gevolgd door de andere toestellen. Alle piloten zagen toen op het sneeuwbevro- ren landschap van Spitsbergen een grote ronde blinkende schijf liggen/' Verrekijkers kwamen er aan te pas. Men zag in het midden van de schijf een kluwen van draden, waarboven een gedeeltelijk ver nielde cabine uitstak. Noch in noch rond de geheimzinnige schijf was enig leven te bespeu ren DRAADLOOS BESTUURD. De eskadercommandant gaf opdracht naar Narvik terug te vliegen, vanwaar nog dezelfde dag een vijftal met sneeuwlan- dingstellen uitgeruste machines opsteeg. Zij landden vlak bij de vliegende schotel. De Noorse rakettenspecialist dr. Norsel, die meegevlogen was, begon onmiddellijk met een on derzoek en stelde al spoedig vast, dat een zich in de schijf bevindende zendinstallatie, welke op alle golflengten een onbe kende meettoon uitzond, oorzaak moest zijn geweest van het ra daralarm en van de storingen in de koptelefoons van de straal jagers. Het onderzoek wees ver der uit, dat de onbemande scho tel draadloos werd bestuurd; dat het discusvormige toestel werd voortbewogen door 46 straal motoren, die op gelijke afstand van elkaar rond de schijf waren aangebracht en de schijf deden draaien om een cabine van plexi glas, waarin de nodige instru mentaria waren gemonteerd. Men schatte de actie-radius van de schotel op 30.000 kilometer en de vlieghoogte op 160 kilometer. De schotel bevatte voldoende ruimte om bommen van welke soort dan ook te kunnen mee voeren. De Noorse specialisten zijn van mening, dat de vliegende schotel uit Rusland afkomstig is en waarschijnlijk door een ont- vangstfout in de besturing uit viel. Een Duitse deskundige op het gebied van V-wapens, wie de gegevens over de juist gevonden schotel werden voorgelegd, ver klaarde dat het hier een V-7 be trof, een van de z.g. wonder- wapenen, waarmee de Duitsers in 1944'45 de oorlog meenden te kunnen keren. RAKETTENBASES. Wat nu te zeggen van deze be richten, welke tot nu toe van of ficiële Noorse zijde werden be vestigd noch tegengesproken? Dat niet deze vondst stel dat de berichten juist zijn alle vliegende-schotelproblemen uit de wereld zouden zijn geholpen, mag niet worden verondersteld. Er blijven nog ettelijke geloof waardige waarnemingen over, die het onderzoek naar de scho tel onopgelost lieten. Anderzijds is 'er geen enkele reden om in twijfel te trekken, dat de Russen niet knap genoeg zouden zijn een dergelijk super sonisch „schijfschip" te con strueren» Het zijn niet alleen de Amerikanen, die de Ijand hebben weten te leggen op de Duitse deskundigen op het stuk van V-, raket, en soortgelijke wapenen. In dit verband mag een artikel in het goedingelichte Ameri kaanse blad „Aviation Age" zo niet toevallig dan toch wel op merkelijk heten. Dat artikel ver telt namelijk, dat de Russen een keten van rakettenbases hebben aangelegd van Finland tot de Zwarte Zee en van Archangel tot noordoost Siberië, van welke bases draadloos bestuurde raket ten kunnen worden gericht en gezonden naar elk gewenst doel in West-Europa, Alaska en de Verenigde Staten. Het artikel verklaart met evenzoveel woor den, dat de Russen op he' ge bied van de V-wapens en de ra ketten verrassende vorderingen moeten hebben gemaakt. De conclusie mag in afwach ting van nader nieuws voorlopig wel blijven, dat de jongste be richten over vliegende schotels en rakettenbases de westelijke wereld wel niet zullen verzwak ken in de overtuiging, dat het potentieel van Rusland in en uit de lucht niet mag worden onder schat.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1