HET CADEAUSTELSEL De Benelux-problemen Binnenlands Nieuws Strenge controle Triëst Gemeenteraad van Philippine Smokkelauto in beslag genomen ,Eric de Noorman en Bor Khan" in Dierenmishandeling in Nederland Premier Laniel over Marokko Een plastic waterleiding Vrouwelijke rechercheurs in België Vrachtauto als stoomwals VERKEER BELGIE—NEDER LAND GESTREMD. Naar aanleiding van het door de sociaal-economische raad uitgebracht advies inzake het voorontwerp van wet op het cadeaustelsel, heeft het Ned. Verbond van Middenstandsver enigingen verklaard, dat het meerderheidsadvies van de S.E. R., hetwelk een regeling van 't cadeaustelsel ziet als een taak van de P.B.O., niet als een aan vaardbare oplossing kan accep teren. In een communiqué deelt het verbond voorts mede: „De uiteenlopende en soms te genstrijdige belangen van het bedrijfsleven enerzijds en de vraag, wanneer en of ooit be doelde organen voor het be drijfsleven in betekenisvolle om vang tot stand zullen komen, kunnen allerminst de verwach ting geven, dat een bevredigen de regeling van dit vraagstuk via bedoelde organen tot stand zal komen. Het verwijzen van dit vraag stuk naar de P.B.O. is niet al leen een wissel op de toekomst, maar maakt tevens een oplos sing van dit al jaren slepende vraagstuk zeer problematiek. Hierbij komt, dat het ingeslo pen kwaad van het cadeau stelsel niet alleen een zaak is van het bedrijfsleven, maar te vens en niet in de laatste plaats ook van de consument, waardoor hier van een algemeen belang gesproken moet worden. Een en ander maken het noodzakelijk, deze aangelegenheid bij de wet te regelen. Evenzo kan het N.V.M. zich niet verenigen met de mening, welke in het S.E.R.-advies tot uiting wordt gebracht om het geven van geschenken aan de detailhandel buiten een regeling te houden. Onder een regeling van het cadeaustelsel hoort ook te vallen 't geven van geschen ken door leveranciers aan de detailhandel, daar dit laatste evenmin bevorderlijk is om tot een juiste economische prijsbe paling te komen en gezonde concurrentieverhoudingen be lemmerd. Goed koopmansge- bruik brengt mede, dat de af name wordt gestimuleerd door het verstrekken van kortingen, waardoor vanzelf ook het con sumenten belang wordt ge diend. Het Ned. Verbond van Mid denstandsverenigingen is tevens van mening, dat het verstrekken van geldprijzen als een geschenk moet worden beschouwd en het niet gewenst is dit buiten een regeling van het cadeaustelsel te houden. Zulks temeer niet, daar verwacht kan worden dat bij het tot stand komen van een regeling van het cadeaustelsel de activiteit naar het verstrek ken van geldprijzen zal worden verlegd. Als enig reëel en juist stand punt dient te worden erkend, dat het verstrekken van ge schenken, in welke vorm ook, niet tot de functie van het be drijfsleven behoort. Het cadeaustelsel moet dan ock gezien worden als niet be vorderlijk voor de ontwikkeling van een gezond maatschappelijk economisch stelsel en vormt een belemmering voor de ontwikke ling van gezonde concurrentie, verhoudingen. Het consumentenbelang brengt mede, dat door het bedrijfsleven wordt gestreefd naar een zo goed mogelijke kwaliteit tegen een zo laag mogelijke economi sche verantwoorde prijs en dienstbaarheid. Ieder ander ele ment dat hierbij wordt betrok ken, vormt een belemmering bij het streven van het bedrijfsle ven zijn taak zo goed mogelijk te verrichten. Het N.V.M. dringt dan ook met klem aan op het zo spoedig mo gelijk tot stand komen van een wettelijke regeling van het ca, deaustelsel", aldus het commu niqué van het Nederlands Ver bond van Middenstandsvereni gingen. Het Belgische rapport, door de Indoe zou niets gemeen hebben met die, welke een uit ADMINISTRATEUR VAN RUBBERONDERNEMING VERMOORD. De administrateur van de rub beronderneming „Toge", de heer H. W. Neuteboom, is in de nacht van Dinsdag op Woensdag door bandieten vermoord. Zijn stof felijk overschot is Woensdag ochtend aangetroffen bij de ge opende brandkast in het onder nemingskantoor, dat ongeveer 40 km ten W. van Bogor in het Bantamse is gelegen. De bandie ten hadden het lichaam met touwen gebonden. Uit de aange troffen situatie kan worden afge leid, dat de overvallers hun slachtoffers hebben gedwongen de brandkast te openen, waarna zij hem vastbonden en om het leven brachten. De heer Neuteboom was 45 jaar oud en laat een vrouw en twee kinderen achter, die niet op de onderneming, maar in Bogor wonen. Nader wordt nog vernomen, dat zich in de brandkast een be drag van rp 26.000 bevond. Enkele dagen geleden publi. ceerden verscheidene Belgische kranten een rapport over de Benelux-problemen dat afkom stig zou zijn van een commissie van deskundigen der C.V.P. In een communiqué aan de pers, dat de volgende dag verscheen, ontkende de C.V.P. ten stelligste ook maar iets met dit rapport te maken te hebben. Naar uit inmiddels ingewon nen informaties blijkt, is be doeld rapport opgesteld door de I.N.D.O.C. (Institut de Docu mentation), een particulier stu diebureau dat adviezen ver strekt aan grote industriële in stellingen. Dit rapport had een vertrouwelijk karakter en schijnt door een indiscretie in handen geraakt te zijn van een journalist, die het verkeerdelijk heeft gepubliceerd als een pu blicatie van de C.V.P. Deze stu die van het Benelux.probleem 7 deskundigen bestaande C.V.P. studiecommissie heeft verricht. Een ieder van deze deskundigen zou, naar verluidt, een rapport hebben gemaakt met betrekking tot de Benelux.vraagstukken, zodat men zich .thans een dui delijk beeld kan vormen van de verschillende opvattingen, die in de C.V.P. bestaan ten aan zien van de Nederlands-Belgi sche economische verhoudin gen. Naar vernomen wordt zouden de rapporten dezer deskundigen niet veel nieuwe gezichtspunten bieden en zouden deze in hoofd zaak de thans door de regering gevolgde politiek met betrekking tot de Benelux bevestigen. Prof. Dupriez is er mee belast uit de ze rapporten een synthese op te stellen. Dat de dierenmishandeling in ons land niets minder wordt, blijkt o.m. uit een rapport, dat de inspecteur van de Nederland se vereniging tot bescherming van dieren in het rayon Meppel onlangs aan het hoofdbestuur toezond. In Meppel werd een doos ge vonden, inhoudende 5 jonge le vende poezen, die onverzorgd waren achtergelaten. In een vuilnisemmer in dezelfde plaats werd een levende duif aange troffen en in een andere een 3-tal jonge levende katten. In Dwingelo trof men in een weide 5 pinken en een kalf aan, die zonder eten en drinken wa ren achtergelaten. Door de Zuidslavische autori teiten wordt sinds enkele dagen strenge controle uitgeoefend op het verkeer tussen de a- en b- zóna van Triëst. In Albara Vescoca zouden de Zuid-Slaven zelfs alle Istriërs, die in de a-zone werken of daar inkopen willen doen, de toegang naar die zone hebben verboden. Volgens reizigers uit de b-zone worden daar tal van bijeenkom sten gehouden door de socialis tische arbeidersorganisatie. De sprekers op deze bijeenkomsten leggen de nadruk op de Itali aanse dirigent en roepen de be volking op in grote getale de bijeenkomst op 6 September, waarop maarschalk Tito het woord zal voeren, bij te wonen en de straten te versieren. Italiaanse waarnemers te Ro me waren van mening, dat er door de uitwisseling van nota's tussen Italië en Zuid-Slavië „voorlopig" een einde is gekomen aan de spanning tussen de beide landen. Te Washington verwacht men, aldus Reuters correspondent dat Tito Zondag in zijn rede op- de richting van de grens gediri geerd. In de buurt van Tolmin werden Italiaanse strijdkrachten op heu veltoppen en andere strategische punten opgesteld, aldus „Tan- joeg". De Zuidslavische plaatsver vangende minister van Buiten landse Zaken, dr Bebler, heeft in een artikel ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de oprichting van het negende in- fanteriekorps, verklaard, dat 't probleem-Triëst alleen maar kan worden opgelost „door een einde te maken aan de Itali aanse landhonger". Italië dien de zich terug te trekken binnen zijn natuurlijke en historische grenzen". In het artikel wordt gezegd, dat oplossingen van het type- München altijd de slechtste zijn, Bebler verweet de Ver. Staten, de Sow jet-Unie, Engeland en Frankrijk vlug te hebben ver geten, dat Zuidslavische verzet strijders in de oorlog hun leven hebben gegeven in de gehele Sloweense kuststreek, in Vene- zia Julia en in de straten van nieuw zijn reeds bekende stand- Triëst en Gorizia. Deze gebieden punt uiteen zal zetten, dat uit voerig van het plan voor een plan voor een vrij Triëst noch wenselijk noch mogelijk is. Mis schien zal hij de clausules van het Italiaanse vredesverdrag be treffende Triëst formeel ver werpen, aldus meent men, doch men betoonde zich niet opge wonden daaromtrent. Er werd bij opgemerkt, dat de Sow jet- Unie de enige ondertekenaar van het verdrag van 1947 is, die de bepalingen over instelling van een vrij gebied van Triëst onder toezicht van de V. N. niet aan de kant gezet heeft. Enge land, Frankrijk en de Ver. Sta ten pleitten 5 jaar geleden voor toevoeging van het gehele ge bied van Triëst aan Italië. Volgens Zuidslavisch inzicht ziet de Sowjct-Unie niet gaarne een regeling van het geschil vanwege de nauwere anti-Sow- Jet-eenheid tussen Italië en Z.- Siavië, welke daarvan het ge volg zou kunnen worden. Zuid-Slavië reeft reeds dik wjjls een Italiaans-Zuidslavisch gemeenschappelijk bezit van Triëst voorgesteld maar de Ita lianen hebben dit van de hand gewezen Het officiële Zuidslavische pers bureau „Tanjoeg" heeft medege deeld, dat 15 Italiaanse soldaten in de omgeving van Belo Brdo 100 meter op Zuidslavisch grondge bied zijn doorgedrongen. Reeds eerder is van Zuidslavi sche zijde melding gemaakt van een dergelijke grensschending. Verder deelde „Tanjoeg" mede dat Italiaanse eenheden ook mi nog voortgingen met het patrouilleren langs de grens en na het onmiddellijk achter de grens gelegen gebied. Nieuwe Italiaanse eenheden werden in maken op het ogenblik deel uit van 't onder Brits-Amerikaan se toezicht staande gebied van Triëst en van Italië. Volgens Be bler hebben de grote mogendhe den het Sloweense kustgebied „ter dood veroordeeld" door het van zijn „natuurlijk achterland" in Zuid-Slavië af te snijden. Het artikel van Bebler is ge publiceerd in het overzicht van internationale zaken. Volgens een te Parijs gepubli ceerd vraaggesprek met de Franse eerste-minister LanieL heeft deze gezegd, dat door het besluit om de sultan af te zet. ten „een burgeroorlog in Ma rokko is voorkomen". „Frankrijk zag pas af van zijn rol als bemiddelaar, toen het le ven van de sultan op het spel stond", zo zei Laniel, en hij voegde hieraan toe, dat Frank rijk „in het belang van de troon en van de dynastie" zich niet langer had kunnen verzetten tegen de „zo sterk tot uitdruk king komende vastberadenheid van de bevolking". Laniel verklaarde, dat Frank rijk zal voortgaan met de her vormingen door het instellen van gekozen gemeente- en lan delijke raden om „de verloren tijd in te halen". Te Odijk bij Utrecht zal op Dinsdag 8 September een plas tic waterleiding (van z.g. dra- katileen) worden gelegd als toe voerleiding voor veedrinkbak ken. De aanleg geschiedt met behulp van een speciale mol- ploeg. Hierbij behoeft de grond niet tevoren te worden openge legd, maar wordt de leiding di- ricet onder de grond gewerkt Zonder zichtbare beschadiging van het bodemoppervlak. De leiding wordt in één stuk als een kabel van een haspel gewikkeld, waarbij tussentijdse verbindin gen niet meer behoeven te wor- öenen gemaakt. De duur van de aanleg wordt daardoor met meer dan het tienvoudige be kort. Het is voor de eerste maal in de geschiedenis van de Ne derlandse watervoorziening, dat een leidingaanleg op deze wijze tot stand komt, aldus deelt de Hollandse draad- en kabelfa- briek te Amsterdam mede. Bij het parket te Brussel zijn thans de eerste vrouwelijke re chercheurs benoemd. Zij zullen in hoofdzaak belast worden met misdrijven, waarbij vrou wen en jeugdige delinquenten zijn betrokken. Deze eerste vrouwelijke leden van de Belgische „Hermandad" werden gekozen uit 300 candi dates voornamelijk maatschap pelijke werksters en onderwijze ressen. De 26-jarige mej. Gel ders is doctor in de rechten ^n heeft een bijzondere studie ge. maakt van de criminilogie. De 31-1 jarige Maria Smeets is maat schappelijk werkster en afkom stig uit de Limburgse mijn streek. De derde vrouwelijke re chercheur is de 31-jarige Maria Hubert, een onderwijzeres. Na een proeftijd van enkele maan den zal één van haar de rang krijgen van politie-officier. BEWONERS LATER OOK GELD EN SIERADEN AFWEZIG. Terwijl de bewoners van een huis aan het Dysselhof plant, soen in Theater Carré te Am sterdam genoten van Snip en Snap, hebben enkele ongenode gasten een bezoek gebracht aan hun woning. Via een boom be reikten de mannen het balcon op de eerste verdieping en na vakkundig een ruit uit de spon ning te hebben gelicht en de deuren te hebben geopend, tra den zij de slaapkamer binnen. Van het nachtkastje ontvreemd den zij een gouden schakelarm band, een gouden broche met granaatsteen en een speldje met bergkristallen. Daarna werd de tocht door de woning voortgezet en uit het bureau van de heer des huizes werd een bedrag van 745,85 meegenomen. De totale waarde van de buit bedraagt aldus de politie ongeveer 1250 Toen de inbrekers de deur met een klap achter zich dicht trok ken bij het verlaten van de wo ning, dacht het dienstpersoneel in de slaapkamers, dat mijnheer en mevrouw waren thuis ge komen VERDWENEN JACHT IN BORKUM BINNENGELOPEN. De motorreddingboot „Insulin- de" van de Kon. Noordzuidhol- landse redding maatschappij, ge- stationneerd te Oostmahorn, is tegen de middag eveneens uitge varen om het zeiljacht, dat bij Ameland in moeilijkheden zou verkeren, assistentie te verlenen. Toen de „Insulinde" onverrich ter zake op haar basis was terug gekeerd, werd vernomen, dat het zeiljacht in de voormiddag op eigen kracht naar Borkum was opgestoomd en aldaar was bin nengelopen. FELLE BRAND ONDER DIEPENVEEN. Door tot nu toe onbekende oor zaak is gistermiddag een felle brand ontstaan aan de Raalter- weg in de buurtschap Tjoene on der Diepenveen in een boerderij met smederij van de firma J. G. Verwoolde en Zoon. De gewaar schuwde brandweren uit Diepen veen, Raalte en Deventer moes ten het bluswater halen uit een wetering op een afstand van cir ca 600 meter van de brand. Een korenberg werd eveneens door het vuur aangetast. Men kon uit een stal vier varkens redden. Drie andere varkens vonden de dood. Uit het woonhuis kon slechts een deel van de inboedel worden gered. De boerderij, de smederij en de korenberg zijn ge heel uitgebrand. De schade, waarvan het juiste bedrag nog niet bekend is, wordt door verze kering gedekt. Niet alleen op Zondag a.s. zal de weg Breda—Wuestwezel— Antwerpen voor het doorgaande verkeer zijn gestremd wegens het bloemencorso te Zundert en de kermis te Brasschaet, maar ook op Dinsdag 8 September zal naar de K.N.A.C. meldt het ver keer BredaAntwerpen moeten omrijden over RoosendaalNis penCalmthoutKapellen, aan gezien op deze dag te Brasschaet (België) de ronde van Brasschaet wordt verreden. De stremming zal duren van ongeveer 9 tot 20 uur. VAN EEN KRAAN GEVALLEN. Woensdganacht omstreeks half één is de 30-jarige ongehuwde hulpelectricien J. L. M. uit Am sterdam bij werkzaamheden aan de askraan achter de electrische centrale van de staatsmijn „Mau- rits" te Geleen door onbekende oorzaak van het 14 meter hoge bordes van de kraan in de asput gevallen. Hij is ter plaatse overleden. DE ZEE NEEMT EN GEEFT. Het stoffelijk overschot van de 32-jarige Fransman Albert Lu- cien Pourvin, die op 1 September tijdens een zwempartij bij Kijk duin verdronk, is bij Wassenaar aangespoeld. De heer Pourvin, afkomstig uit Ville Juif bij Pa rijs, logeerde bij vrienden in Den Haag. Men had zijn verdwijning niet direct gemerkt en zijn kle ren om half tien 's avonds aan het strand gevonden. Na een lange worsteling zijn agenten en badknechts er in ge slaagd Woensdagmiddag een 16- jarig meisje C. I. M. H. uit Rot terdam, dat bij een golfbreker onder Kijkduin in verdrinkings gevaar verkeerde, aan de zee te ontrukken. Het meisje, dat reeds honder den meters was meegesleurd, werd door een agent, die zich zwemmende moest ontkleden, ge red en later met een reddingslijn aan wal gebracht. De kleding van de agent ging verloren. Het meis je is in een der ziekenhuizen be handeld. HIJ IICUDT BLIJKBAAR NIET VAN AGENTEN. Woensdagnacht werd op het Haagse Vaillantplein een agent door een voorbijganger aangeroe pen. Zonder enige aanleiding gaf deze man de agent een stomp tegen de kaak, waardoor een bloedende wonde ontstond. De agent greep zijn pistool en loste een schot in de lucht. Dit inti mideerde de aanvaller, de 33- jarige los-werkman B. C. S. Hij liet zich gewillig opbrengen. Het hoe en waarom van zijn afkeer van agenten wordt nader uitge zocht. In de Haagse Haagpoort mag niemand zijn fiets neerzetten. Desondanks sleept de politie de fietsen er dagelijks bij vracht auto's vol uit. Het parkeren van fietsen vormt daar een obstakel, dat vooral ook aan de vracht wagens, die daar bouwmateria len moeten aanvoeren tijdverlies en ergernis voor de bestuurders veroorzaakt. Een vergramde vrachtrijder, die weer eens niet verder kon, riep op verstoorde toon: „Ik heb er genoeg van", greep twee der clandestien geparkeerde fietsen, legde ze voor zijn truck en wals te de onschuldige stalen rossen plat. Welke drastische wraak oefening hem op een lieve cent aan schadevergoeding zal komen te staan. Alle leden waren aanwezig. De voorzitter wees in een korte toe spraak op de plichten, welke het raadslidmaatschap meebrengt. Speciaal de nieuwe leden H. van den Broek en A. van Ooteghem werden welkom geheten en de voorzitter hoopte op een goede samenwerking en een zegenrijk werk. De heer Van den Broek be loofde zijn beste krachten te ge ven in het belang der gemeente. De wethouders R. Barbé en J. Cornells werden herkozen. De oostelijke oprit (richting Hoek) krijgt tot boven de dam een breedte van 5 meter en zal bestraat worden met klinkers. De weegbrug op de haven moet verdwijnen. Voor de onderhand se aanbesteding der riolering en bestrating van de Vaartstraat zal op verzoek van de heer Brouwer nog twee of drie aannemers van buiten de gemeente om prijsop gave worden verzocht. De heer Van den Broek vraagt verbetering van de waterafvoer bij slagregens in de Weststraat. De heer Klaassen verzocht spe ciale aandacht voor de „brand jes" op de vuilnisbelt. De heer Van Ooteghem infor- De ambulante dienst van de in voerrechten en accijnzen te Roo sendaal is er in geslaagd een Bel gische auto aan te houden en in beslag te nemen. Met deze auto werd 500 kg roomboter fraudu leus vervoerd. De chauffeur wist te ontsnappen. Een tweede smokkelauto slaagde er in aan de greep van de douane te ont komen door na een wilde vlucht via een stuk weiland naar België uit te wijken. Maandagavond waren enige ambtenaren op controle onder Huijbergen, toen daar over de Huijbergse weg twee Belgische auto's naderden. Op enige af stand van de douaniers hielden beide wagens plotseling stil en trachtten in een snelle manoeu vre rechtsomkeert te maken. Een wagen raakte daarbij vast in de berm van de weg en de chauffeur zag geen andere uitweg dan zijn auto in de steek te laten en het nonneerboot nr. 33, welke was ge- stationneerd voor Philippine en Biervliet. Tijdens schermutselingen met Vlaamse vissersschuiten bij Phi lippine op 19 Maart 1831, werd een door de kanonneerboot nr. 30 gestreken sloep door de Belgen van het fort Isabella uit bescho ten, waarbij een matroos werd gewond. De kanonneerboot nr. 33 snelde ter hulp, doch kon door de lage waterstand de sloep niet ge noegzaam beschermen. De sloep raakte aan de grond, waarop de bemanning het vaartuig over de schorren verliet. „Daar zich echter", zoals in de Staatscourant van die dagen staat vermeld, „ene Nederlandse vlag in de vastgeraakte sloep bevond, wilde men tot redding daarvan niets onbeproefd laten". De vlag werd tegen de avond door Jacob Hobein, die ondanks het aanhou dende vuur van de vijand naar de sloep was gezwommen, naar de kanonneerboot teruggebracht, onder het gejuich van de inwo ners van Philippine en het luide hoezee der soldaten en schepe lingen. Hobein werd wegens zijn stout moedige daad vereerd met de hazenpad te kiezen over de grens. In de auto bevond zich 500 kg Nederlandse roomboter. Intussen was de andere auto „de weg terug" gegaan en had de ambulante dienst de achter volging ingezet. Met een vaart van soms meer dan honderd km per uur stoven de wagens in de richting Ossendrecht, vervolgens in de richting van het grensdorp Putte en daarna weer in de rich ting van Huijbergen. De achter volgers openden enige malen het vuur op de smokkelauto zon der deze echter te treffen. Uit de smokkelauto werden pakken bo ter geworpen om het de achter volgers een beetje lastiger te ma ken. De douaniers moesten de achtervolging opgeven, toen de Belgische auto met een gevaar lijk scherpe draai van de weg af zwenkte en dwars door een wei land reed en de Belgische grens passeerde. meerde naar de stand van zaken I Militaire Willemsorde 4e klasse, betreffende de electrificatie in de Dijckmeesterpolder. Met algemene stemmen werd aan het voormalig tramemplace ment de naam gegeven van Jacob Hobeinstraat (zie volgend be richt). Naamgeving Marineschepen. Het heeft H. M. de Koningin behaagd aan het oefen- en in structievaartuig P 882, thans ge naamd „Doornbosch", de naam „Hobein" te geven. Jacob Hobein, geboren de 8e Januari 1810 te 's-Gravenhage, werd op 5 September 1823 te Rotterdam in de zeedienst aan genomen. Na op verschillende schepen van de vloot te hebben gediend werd hij op 10 September 1830 als matroos der 2e klasse ge plaatst aan boord van het wacht schip Minerva" en vervolgens gedetacheerd aan boord van ka- Deel III: HET LOKKENDE ZWAARD 184. Met grote spron gen rent Eric op hem af, doch vóór hij Svit- jold bereikt heeft, ziet hij tot zijn grote op luchting de reus moei zaam overeind komen. Verwezen staart Svit- jold voor zich heen. Zwijgend legt de ko ning zijn arm om de schouder van Svitjold. Spreken is hem on mogelijk. Hij voelt méér dan hij ziet de starre ontzetting in de blikken der ande ren, die zich om hem heen geschaard heb ben, en hij weet, dat zij dezelfde gedachten hebben als hij. Door het vreselijke wapen te hanteren om zijn koning van de dood te redden heeft hij de vloek van Tyr op zich geladen... Thans is ook Svitjold ten dode gedoemd... Zwijgend daalt het troepje Noor mannen de heuvel af en plotseling ziet Eric het troosteloze figuurtje CO» MARIEN tOONOEB SruClOÏ rUfWP* van Chu Ghandra gebogen over het lichaam van haar vader. Met langzame stappen gaat hij naar haar toe. Het is alsof het meisje zijn aan wezigheid voelt, want zonder op te zien snikt zij: „Zijn laatste woor den waren voor U... „De Noorman had gelijk... laat hem het zwaard vernietigen...", dat heeft hij ge zegd vóór hij stierf." Met zachte drang leidt de Noor man haar weg en zijn grijze ogen laten haar blik niet los als hij tot haar zegt: „Thans moet gij uw volk leiden, Chu Ghandra. Weet goed, dat ge het alleen gelukkig kunt maken door vrede en rechtvaardigheid. Laat het gebeurde U een les zijn. Werkelijke macht kan men niet veroveren, die kan slechts groeien uit onszelf en uit onze gedragin gen. Gij bezit alle eigenschappen om uw volk gelukkig te maken. Gebruik ze en wees uw volk ten zegen. Vóór dat wij uw land ver laten wil ik U nog zeggen, dat, zo ge ooit moeilijkheden op uw weg mocht ontmoeten, vergeet dan niet dat ik ten alle tijde bereid ben U hulp te verlenen! Vaarwel, Ghu Ghandra!" „Vaarwel, Noorman!" fluistert Chu Ghandra met een door tranen verstikte stem. HET BEZOEK VAN MR BEYEN AAN ZWITSERLAND. Ter ere van het korte bezoek, dat de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken mr J. W. Beyen aan Zwitserland brengt, heeft de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Zwitserland gis termiddag te Zürich een lunch aangeboden, waar o.m. talrijke Zwitserse autoriteiten, vertegen woordigers van buitenlandse mis sies en de Nederlandse gezant te Bern aanzaten. De regeringspresident van Zü rich, dr Heusser, heette de Ne derlandse minister welkom en herinnerde aan de sinds jaren be staande vriendschapsbanden tus sen Nederland en Zwitserland, die hun oorsprong vinden in gemeen schappelijke karaktertrekken. De Zwitserse bewondering voor Nederland, zei hij, geldt niet al leen de economische, maar ook de culturele en wetenschappelij ke prestaties en niet in de laat ste plaats het weerstandsvermo gen en de wil tot opbouw van het Nederlandse volk na verschrik kelijke tegenslagen. Al jarenlang vormt de Rijn scheepvaart een belangrijke ver binding tussen beide landen en de zojuist gereedgekomen lucht haven te Zürich opent nieuwe mogelijkheid voor nauwer con tact, aldus dr Heussen. Minister Beyen sprak van zijn persoonlijke verbondenheid met Zwitserland, dat hij door een lang durig verblijf kent. Hij dankte de Nederlandtee Kamer van Koop handel voor haar lofwaardige ac tiviteit Tot Zwitserland richtte hij woorden van dank voor de in tijden van nood aan Nederland verleende hulp. In het bijzonder herinnerde hij aan het bewijs van vertrouwen, dat Zwitserland in 1944 tegenover de Nederlandse regering in ballingschap gegeven had door het verlenen van credie- ten. Dat vertrouwen was, zoals uit de huidige stand van de we derkerige economische betrekkin gen bleek, niet beschaamd gewor- den. De rest van zijn rede wijdde de minister aan de economische sa menwerking in Europa.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2