De economische betrekkingen lië en Nederland van Belg lading Nogmaals de geheimzinnige van de Flying Enterprise Vragen over de publicaties van „Het Vrije Volk" De toestand aan de Italiaans-Zuid-Slavische grens Prins Bernhard beschermheer van „Tuin en Tafel" De Brits-Egyptische besprekingen Snelheidsrecord vliegtuigen Verruiming mogelijkheden tot invoer van dollars Het rassenvraagstuk in Zuid-Afrika Nieuwe atomische ontploffing in Rusland EEN NATTE ZOMER MAROKKO WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAANSTANDEN C.V.P.-rapport over de Benelux Surinaamse rijst naar Nederland? Engeland poogt hei wereldsnelheidsrecord in handen te krijgen Frankering bij Auannement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nft 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1953. 8e Jaargang No. 2935. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 eerst, iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: A dim Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De C.V.P. heeft een commissie van economische en financiële deskundigen opdracht gegeven het probleem der Belgisch-Neder landse betrekkingen in het kader der Benelux te onderzoeken. In het verslag van deze commissie wordt o.a. opgemerkt, dat sedert 1948 de industriële investeringen in Nederland de Belgische met bijna 50 procent overtreffen. Ver der wordt gezegd dat Nederland zijn uitvoer van industriële pro ducten sterk heeft opgevoerd en de Belgisch-Luxemburgse econo mische unie hiervoor het gemak kelijkste afzetgebied vormde. In 1952 voerde België b.v. 13,2 pro- Het Tweede Kamerlid de heer Van Rijckevorsel (K.V.P.) heeft aan de minister-president en de minister van Financiën de vol gende vragen gesteld: 1. Zijn de door het dagblad „Het Vrije Volk" bekendgemaak te gegevens over de rijksbegro ting 1954 juist? 2. Zo neen, wil de regering dan deze bekendmaking ten spoe digste tegenspreken? 3. Zo ja, is de regering van oordeel, dat die bekendmaking het gevolg is van een krachtens de artikelen 98 en/of 272 SR. strafbare schending van staats geheimen door één of meer amb tenaren en is de regering voor nemens te dezer zake een straf vervolging te doen instellen? cent van deze producten in tegen over 8,6 procent in 1936. Aan Ne derlandse landbouwproducten voerde de B.L.E.U. 33 procent in van de totale export tegenover 29 procent in 1937. Aan halffabri katen voerde België de helft van zijn industriële productie uit naar Nederland, aan eindproduc ten een kwart gedeelte van de totale industriële productie. In de nota heet het verder, dat het voornaamste instrument der Nederlandse expansie het lage loonpeil betekent, dat thans 40 procent lager ligt dan het Bel gische en 30 procent lager dan het Engelse, Duitse en Franse. De politiek van de lage lonen is voortgezet, aldus het verslag, ook nadat Nederland het even wicht in zijn handelsbalans had hersteld. Dank zij het overschot op de betalingsbalans zijn de re serves aan goud en deviezen in Nederland thans 2'/z keer zo hoog als einde 1949 en overtreffen zij de Belgische. In het verslag der Belgische deskundigen wordt verklaard dat het thans zeker mogelijk moet zijn de levensstandaard van de Nederlandse bevolking te verbe teren door een verhoging der lo nen. De hieruit voortvloeiende vraag in het binnenland zou de gdVolgen van een eventuele ver mindering der verkopen naar het buitenland compenseren. De handhaving van de thans gevolg de politiek schijnt, aldus de Bel gische deskundigen, uit te gaan van de mercantilistische opvat ting van de Nederlandse buiten landse handel, die geheel in strijd i$ met de idee der Europese in tegratie. De schade, die België onder vindt van deze Nederlandse poli tiek, beperkt zich op het ogen blik echter tot een kleine sector van zijn economie, waar minder dan 9 procent der arbeiders werk zaam is. Deze situatie rechtvaar digt niettemin van Belgische zij de zekere aanspraken op tijdelij ke beschermende maatregelen ten gunste van de getroffen in dustrieën. Deze maatregelen zou den zolang gehandhaafd dienen te blijven als de getroffen in dustrieën aan een abnormale Concurrentie als gevolg van de Nederlandse politiek het hoofd moeten bieden. Tenslotte doet de commissie van deskundigen de volgende suggesties aan de hand: bescher mingsmaatregelen ten gunste van enkele industrieën kunnen geen definitieve oplossingjfgeven aan het Beneluxprobleerrt noch een verwezenlijking van een vol ledige unie vergemakkelijken. Hiertoe is een harmonisering van de economische, financiële, socia le en fiscale politiek noodzake lijk. Organen zouden opgericht moeten worden, die de coördina tie van deze politiek verzekeren. De thans bestaande verschillen in opvatting op het stuk van econo mische politiek maken een snelle voortgang op de weg naar ver werkelijking van de Benelux moeilijk. Voorlopig zal men zich moeten beperken tot pogingen ter verzoening in de boezem der gemeenschappelijke organen en tot een geleidelijke opruiming der kunstmatige verschillen, die thans bestaan tussen de voor waarden der economische activi teit in beide landen. Het rapport besluit met de vol gende woorden: de tegenwoordi ge situatie van Nederland staat dit land toe de dwang, die het op de bevolking oefent te verminde ren, geleidelijk de lonen te verho gen en zijn binnenlandse markt enigszins uit te breiden. Prins Bernhard heeft zich be reid verklaard het beschermheer schap te aanvaarden van de nationale tentoonstelling van aardappelen, groenten, fruit, bloemen en aanverwante artike len „Schakels tussen tuin en tafel", die van 23 tot 30 Septem ber te Utrecht in de jaarbeurs gebouwen wordt gehouden. Deze tentoonstelling belooft nog grootser te worden dan reeds vroeger werd gemeld. Zoals de stand van zaken op het ogenblik is, zal niet minder dan 15.000 m2. oppervlakte voor de expositie worden gebruikt. Er is nog een belangrijke sector in het schema voor deze tentoonstelling inge voegd, n.l. een inzending, die be trekking zal hebben op Suri name. Dit onderdeel zal onge veer 300 m2. omvatten en wor den ondergebracht in het z.g. Zweedse paviljoen. Hier zal voor al de aandacht worden gevestigd op de Surinaamse citrusvrucht. Men zal dit fruit kunnen proeven eri constateren, dat het zeer sap rijk is (pl.m. 55 pet. sap) en zoe ter dan andere soorten, zo werd door deskundigen ^en. pers conferentie verklaard. De collec tie zal omvatten sinaasappelen, citroenen, grapefruit en pompel moezen. Het publiek moet zich echter niet laten misleiden door de enigszins groene kleur van de sinaasappelen; deze blijven n.l. enigszins groenachtig, ook al zijn ze overrijp. Van de Surinaamse grapefruits werd gezegd, dat zij zoeter zijn dan andere soorten; zij kunnen zonder suiker worden genuttigd. Ook de pompelmoes moet uitmuntend van smaak zijn. Het bezwaar is echter, dat deze vrucht groot van stuk is, zoiets als een voetbal. MANGA'S EN WATER MELOENEN. Behalve de citrusvruchten, die in aanmerking komen voor ex port naar Nederland, zullen ook andere Surinaamse vruchten worden tentoongesteld, die echter niet naar ons land kunnen wor den vervoerd, omdat daarvoor geen scheepsruimte met koelka- mers beschikbaar is. Dit zijn bijv. de manga's en de watermeloenen, die zeer smakelijk zijn. Ook zal de echte Westindische banaan vertegenwoordigd zijn. Wat wij hier als zodanig kennen, is eigen lijk de baocove. De banaan is veel groter en dient in Suriname als volksvoeösel. Er werd nog de aandacht op gevestigd, dat Surinaamse rijst voor ons land een groot artikel zal kunnen worden. Deze moet in kwaliteit gelijkwaardig wor den geacht met de in Nederland zoveel gebruikte Siamese rijst. Suriname zal echter tegen veel lagere prijs kunnen leveren, in dien eenpiaal de productie in volle gang is Toch bestaat niet het plan spe ciaal de nadruk te leggen op de agrarische voortbrengselen van Suriname, maar eerder op het land zelf. In sterke mate heeft de gedachte voorgezeten dat Neder land Suriname en dat Suriname Nederland nodig heeft. Daarbij heeft de overweging een rol ge speeld, dat Suriname aan Neder land een grote hoeveelheid uit stekende zuidvruchten zou kun nen leveren en dat de band tus sen beide gebiedsdelen kan wor den versterkt. TRGPENSFEER. Met het oog hierop zal in het Surinaamse gedeelte van de ten toonstelling de tropensfeen wor den opgeroepen. Men zal zich in een Surinaamse tuin verplaatst voelen, waarin zich dames in Surinaamse klederdracht bewe gen en waarin zich een Suri naams orkestje zal doen horen. Volgens in de Zuidslavische stad Ljubljana ontvangen berich ten zetten de Italianen Dinsdag hun militaire bewegingen langs de Italiaans-Zuidslavische grens voort. Behalve door gemotori seerde eenheden werd door groe pen soldaten en politiemannen van dertig tot veertig man langs de grens gepatrouilleerd. De Ita lianen versterkten de bezetting van de grensposten met tien tot vijftien man. Een Italiaans vliegtuig vloog Maandag boven Zuidslavisch ge bied en in de avonduren van de zelfde dag werd vlak over de grens met mitrailleurs en gewe ren geschoten, aldus de te Ljubl jana ontvangen berichten. Volgens „Tanjoeg" werd in Triest verteld, dat de Sloweense bevolking van het dorp Beneska Slovenia in Italië drie dagen lang door het Italiaanse leger werd geïsoleerd. Zelfs in kleine dorpen werden Italiaanse gemotoriseerde en ge pantserde eenheden gelegerd, al dus de door „Tanjoeg" aange haalde berichten. De bewegingen van het leger zouden de boeren van Beneska Slovenia ernstige schade hebben berokkend. Radio-Belgrado heeft Dinsdag avond gemeld, dat de Italianen in bepaalde sectoren van de grens hun troepen schenen te hebben teruggetrokken. De Italianen waren echter, al dus de zender, nog steeds bezig de Slavische minderheid op Ita liaans rechtsgebied vrees in te boezemen. De Italiaanse militaire demon straties maakten in het geheel geen indruk op Zuid-Slavië, aldus zei radio-Belgrado. Italiaans antwoord aan Zuid-Slavië. Italië heeft Zuid-Slavië in ant woord op zijn protest met betrek king tot de jongste ontwikkelin gen in Triest medegedeeld, dat „voorzorgs- en beschermings maatregelen" waren genomen uitsluitend wegens „een lange serie officiële en semi-officiële Zuidslavische uitspraken, die blijk geven van nieuwe houdin gen en dreigende bedoelingen van de Zuidslavische regering" ten aanzien van de status van zo ne B (Zuidslavische zone van Triest). Het is Italië's onvervreemdbaar recht die maatregelen te nemen, welke het in zijn eigen gebied passend-acht, aldus de nota. Het is ZuicESlavië's schuld, dat de betrekkingen tussen beide lan den onbevredigend zijn, zo wordt hieraan toegevoegd. Er wordt aan herinnerd, dat Zuid-Slavië niet was ingegaan op een Italiaans voorstel in 1952 om het geschil over Zuid-Slaviës ge drag in de zone B aan het inter nationaal gerechtshof in Den Haag voor te leggen. Generaal Sir Brian Robertson, de voornaamste Britse onder handelaar bij de Brits-Egyptische besprekingen, zal Donderdag per vliegtuig naar Londen reizen. Robertson zal daar verslag uit brengen over de vorderingen bij zijn besprekingen over de toe komst van het Suezkanaal, aldus heeft een woordvoerder van r"e Britse ambassade Dinsdag mede gedeeld. Waarnemers zijn van mening, dat de geschilpunten aanzienlijk kleiner zijn geworden. De mysterieuze lading van de „Flying Enterprise" houdt nog steeds de gemoederen in België bezig. Het blijkt thans dat de Engelse en Amerikaanse bank biljetten, die zich aan boord van het schip bevonden een waarde vertegenwoordigen van meer dan één millioen gulden. Een groot deel hiervan is thans ge red. Onder de bankbiljetten be vond zich merkwaardigerwijze ook een partij Duitse marken met het jaartal 1920, die nog slechts een antiquarische waar de hebben. Een gedeelte van de door het Italiaanse bergings schip „Rostro" naar boven ge brachte goederen bevindt zich in de lokalen van de douane dienst te Oostende. In het be nedenlokaal staan verscheidene kisten opgestapeld terwijl hier en daar een zak staat. Opval lend is hef dat in verscheidene kisten het woord „dynamiet" gebrand is. Het zouden kisten zijn, die vroeger gediend hebben voor het transport van deze ontplofbare stof en vermoede lijk zijn het ook deze kisten, die na het vergaan van de Flying Enterprise aanleiding zijn ge weest tot het gerucht dat het va„rtuig wapenen en zelfs ge heime wapenen vervoerd zou hebben. In een grote half ge opende kist bevinden zich col lecties gebruikte postzegels, die door het water echter volkomen verkleurd zijn en geen enkele waarde meer kunnen hebben. Schrijfmachines en volksauto's, die eveneens uit het wrak naar boven werden gebracht, zijn on middellijk weer in zee geworpen omdat zij nog slechts oud roest waren. Men treft in deze lokalen van de douanedienst ook hele kisten aan met kleine glaasjes, welke zouden dienen voor mi croscopisch onderzoek. De geborgen goederen zijn thans eigendom van de verze keringsmaatschappijen waarbij de eigenaar van het schip de lading had verzekerd. Een groot gedeelte van de waarde der geredde goederen en bank biljetten zal natuurlijk het eigendom worden van de ber gingsmaatschappij die de „Rostro" in dienst' heeft. Er blijkt in België nog een wet te bestaan uit de tijd van Karei V op grond waarvan bergings maatschappijen 50 procent ont vangen van de waarde der ge borgen goederen. Met de Ita liaanse bergingsmaatschappij van de Rostro blijkt echter een aparte overeenkomst gesloten te zijn. De duikers van de Rostro blij ken door middel van een dui- kersklok de lading van het schip af te tasten. Zij zouden echter nauwelijks kunnen zien op de diepte van 80 meter waar zich het wrak van de Flying Enter prise bevindt en eerst aan boord van de Rostro, wanneer de pak ken en kisten uit het ruim naar boven zijn gebracht door middel van een grijpkraan, kan men constateren of de buit goed of slecht is. Een ander lokaal van de douanedienst te Oostende is ge heel bespannen met dunne touwtjes waaraan honderden effecten te drogen hangen, die afkomstig zijn uit het schip. Het zijn Zwitserse, Cubaanse en Duitse papieren, die alles bij el kaar een waar fortuin vertegen woordigen. De Rostro blijkt met zijn zeer kostbare lading naar Oostende gekomen te zijn omdat België een der weinige landen blijkt te zijn dat geen aandeel eist van de geredde goederen. In Frank rijk wordt door de schatkist een bepaald percentage geëist ter wijl men in Engelse havens moeilijkheden zou hebben met het binnenbrengen van het En gelse en Amerikaanse geld. Een Brussels avondblad heeft een onderhoud gehad met de heer Hamilton Mack, de direc teur van de Antwerpse verzeke ringsfirma, die in opdracht van de andere verzekeringsmaat schappijen het toezicht heeft over de geredde lading. Hij wees er op dat door een Bel- gisch-iltaliaanse samenwerking het voor het eerst in de geschie denis van de zeeverzekering mo gelijk is geworden, 8 maanden na het vergaan van een schip, een zo aanzienlijke schat aan de zee te ontrukken. Hij verklaarde verder dat de bergingsoperaties werden uitgevoerd om zoveel mogelijk bankbiljetten terug te vinden en dat zich aan boorc geen geheimzinnige goederen bevinden, zoals sommige kran ten schrijven. Volgens latere berichten heeft de „Rostro" Engelse en Ameri kaanse bankbiljetten naar bo ven gebracht tot een gezamen lijke waarde van drie en een half millioen Belgische frank. Er moet zich thans nog voor 'rt waarde van 5 millioen Belgische franks aan genoemde bankbil jetten in het schip bevinden. In het bijzonder ontbreekt nog een pakket inhoudende 100.000 dol lars. De heer Hellincky, directeur van de verzekeringsmaatschap pij „Concordo" verklaarde dat kapitein Carlsen niets wist van de inhoud der postzakken, even min als de Zwitserse posterijen. Volgens hem betrof het hier louter een bankoperatie, waarbij geen particulieren waren be-' trokken. Zwitserse banken zon den de bankbiljetten aan Ame rikaanse banken. De „Rostro" zal zijn werk zaamheden nog slechts een 2- tal dagen voort kunnen zetten. Dan begint namelijk het hoge herfstgetij, dat verdere opera ties onmogelijk maakt. Met het oog op de verbetering van de Nederlandse dollarpositie heeft de regering besloten de be staande restricties op de dollar- invoer te verzachten. De voor genomen verruiming van invoer - mogelijkheden zal in de eerste plaats betrekking hebben op de grondstoffen- en half-fabrikaten- sector, waarbij voor sommige goederencategorieën een vol ledige vrijheid van invoer zal worden toegestaan. Uiteraard zullen de ingevoerde dollargoe- Volgens een bericht in de Z. Afrikaanse bladen hebben het Zuid-Afrikaanse congres en het nationale Afrikaanse congres ge zamenlijk een memorandum ge zonden aan de commissie van de Verenigde Naties voor rassen discriminatie, die op het ogenblik in Genève bijeen is. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft be kendgemaakt, dat op 23 Augus tus in de Sowjet-Unie een ato mische ontploffing was teweeg gebracht, waarbij eenzelfde ma te van energie vrijkwam als bij de Amerikaanse proeven in Ne vada in dit jaar. Uit de bewoordingen van het communiqué der commissie valt op te maken, dat bij deze Rus sische proef explosieven van het type dat gebruikt wordt in ge wone atomische ontploffingen, waren gebruikt. De ontploffing van 23 Augus tus scheen een onderdeel van een serie proefnemingen te zijn, aldus het communiqué. Als dit het geval zou blijken te zijn, zo werd hieraan toege voegd, zullen geen verdere be kendmakingen volgen, tenzij uit de inlichtingen blijkt dat be langrijker dingen gaande zijn. Tien dagen geleden maakte de commissie bekend, dat in de Sowjet-Unie op 12 Augustus proeven waren genomen met atoom- en waterstofbommen. In vroegere officiële bekendmakin gen was gesproken van atomi sche proeven in de Sowjet-Unie op 23 September 1949 en 3 Oc tober en 12 October 1951. deren, niet in onverwerkte vorm mogen worden geher-exporteerd. Voorts kan nog worden mede gedeeld, dat de mogelijkheid be staat dat, ingevolge internatio nale afspraken, de huidige ex portbevorderings-dollarregeiing zal worden beëindigd. Mocht het inderdaad tot opheffing van deze regeling komen, dan ligt het in de bedoeling op andere wijze in een beschikbaarstelling van dol lars voor de invoer van niet es sentiële dollargoederen te voor zien. Tenslotte zullen ook in de dienstensector de richtlijnen voor de beoordeling van aanvra gen voor dollarbetalingen aan de verbeterde dollarpositie wor den aangepast. Nadere bijzonderheden terzake van de verruiming van de dollar invoermogelijkheden zullen bin nenkort worden gepubliceerd. In het memorandum wordt de Zuid-Afrikaanse regering, in het bijzonder sedert de nationalisten in 1948 aan de regering zijn ge komen, ervan beschuldigd een onderscheid makende gedragslijn te voeren, door de tien millioen niet-blanken van Zuid-Afrika, de fundamentele rechten van de mens te ontzeggen om leidende functies te bekleden, of om de grond en de rijkdommen van hun land te exploiteren. Het memorandum wordt be sloten met te zeggen, dat dit in absolute tegenspraak is met het handvest van de Verenigde Na ties, van welke organisatie Zuid- Afrika toch lid is, en dat dit een bedreiging voor de vrede inhoudt. De politie heeft Dinsdag te Stji- tera in Nyassaland het vuur ge opend op betogers. Een inheemse werd gedood en verscheidene ge wond. De politie verzocht om ver sterkingen om de inheemse dorps bewoners te ontwapenen. DE POLITIEKE CONFERENTIE OVER KOREA. De zestien landen met troepen in Korea hebben Dinsdag op een bijeenkomst te Washington be sloten, dat Amerika zich met de communisten in verbinding zal stellen om tot vaststelling van plaats en tijd van de politieke conferentie o'ver Korea te komen Eén der diplomaten, die de be spreking heeft bijgewoond, zei dat 15 Oct. als datum en Genee San Francisco of Honoloeloe als in aanmerking komende plaatsen van vergadering zullen worden voorgesteld aan de Noordelijken. Amerika, zo zei hij, zal via een neutraal land (Zweden) dit voor stel doen. De bespreking is ook bijge woond door de Zuidkoreaanse ambassadeur te Washington. De zestien landen waren ver tegenwoordigd door hun ambas sadeurs of gezanten. Engeland heeft er alles op ge zet naar het schijnt, om het we reldsnelheidsrecord, dat al ver scheidene jaren een Amerikaan se aangelegenheid is, weer eens in de wacht te slepen. De chef-invlieger van de Haw- ker-vliegtuigenfabriek, de 41-ja- rige Neville Duke was Dinsdag morgen om acht uur Nederlandse tijd in een Hawker „Hunter"- straaljager van het vliegveld Tangmere opgestegen om te pro beren het wereldsnelheidsrecord te verbeteren dat met 1151.8 km per uur sedert Juli j.l. op naam staat van de Amerikaanse kolo nel William F. Bams met een North American „Sabre F 86D"- straaljager. PECH. Duke was nog maar enkele seconden in de lucht toen hij aan zijn secondanten in de verkeers toren op het vliegveld berichtte, dat het waarschuwingslicht in de stuurhut, aangevende dat het landingsgestel is ingetrokken, weigerde. Dat was voor Duke een reden om de recordpoging niet te ondernemen, omdat hij toen kon vermoeden dat een der „poten" van het hoofdlandings gestel niet helemaal ingetrokken was. Hij vloog circa een half uur boven het op 23 mijl van Tang mere gelegen fabrieksvliegveld Dunsfold van Hawker om de brandstof door de straalmotor op te laten gebruiken. LANDING OP ÉÉN WIEL. Duke bracht de „Hunter" op één wiel van het hoofdlandings gestel aan de grond. Eén vleugel helft werd slechts licht bescha digd. Nadere berichten over deze landing ontbreken nog, maar men kan zich voorstellen dat het geen kleinigheid is een snelle straal jager als de „Hunter" op slechts het neuswiel en één der hoofd- landingswielen aan de grond te zetten met een snelheid die niet ver van de 200 kilometer per uur zal afwijken. Even vóór het eind van de uitloop moet een vliegtuig dat op deze wijze landt omvallen, omdat het één noodzakelijk steunpunt mist. Men kan aanne men, dat het in dit geval niet an ders is gegaan en dat deze „Hun- ter" dus schade heeft opgelopen. Voor het behalen van het wereldsnelheidsrecord is het noodzakelijk, dat een traject van drie kilometer vier keer moet worden afgelegd, n.l. twee keer in iedere richting. Geen van deze keren mag het toestel hoger vlie gen dan 457 meter. De gemiddelde temperatuur van de 3 zomermaanden Juni, Juli er Augustus bedroeg te De Bilt 16,2 graden Celcius, dit is juist de normale waarde. Ook ir de zomer van 1952 werd deze gemiddelde temperatuur be reikt. Ondanks het feit, dat het gemiddelde van de temperatuur r.ormaal was, was er een tekort aan warm zomerweer. Te De Bilt kwam de temperatuur op slechts 15 dagen Doven de 25 graden, terwijl dit gemiddelde op 18 dagen gebeurt. In De Bilt werd 614 uren zon neschijn regeristreerd tegen £10 uren normaal. De hoeveelheid neerslag bedroeg 311 mm tegen 222 mm normaal. Niet alleen in De Bilt viel te veel regen, in vrijwel het gehele land was dat het geval. Vooral Augustus was een natte maand, Juni was min der ver boven normaal en de ge middelde hoeveelheid regen van Juli was maar heel weinig gro ter dan de normale maand. De zomer is derhalve te nat ge weest, maar wat de zonneschijn en de temperatuur betreft vrij normaal. De Franse resident-generaal in Marokko, is Dinsdagmorgen per vliegtuig uit Parijs in Casa blanca aangekomen. Ook de pasja van Marrakesj, El Glawi en sheriff el Kittani zijn in Casablanca aangekomen. In welingelichte kringen is men van mening, dat El Glawi en Kittani naar Casablanca zijn gekomen voor een bespreking met de resident-generaal. medegedeeld door het K.N.M.L De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. VRIJ VVAR3I Droog weer. Aanvankelijk zon nig maar later van het Westen uit toenemende bewolking in de hogere niveaux. Zwakke tot ma tige, later aan de kust krachtige Zuidelijke tot Z.-Westelijke wind. Vrij warm. DONDERDAG 3 SEPTEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.13 10.48 11.28 11.38 TLÏTi. 10.55 11.50 12.10 12.20 Sept. 2 5.53 19.26 16.54 3 5.54 19.23 0.14 17.28 4 5.56 19.21 1.27 17.52 5 5.58 19.19 2.40 18.11

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1