Binnenlands Nieuws RADIO? Sportnieuws i IccUn de t et Eric de Noorman en Bor Khan r War brengt de AGENDA: Vulkanische uitbarsting op de Gaiapagos-eilanden Gelegenheidsstempel De uitwisseling yan krijgsgevangenen Overstromingen in India Opinie-onderzoek over loonsverhoging en huurverhoging Herderlijk schrijven van Aartsbisschop van York HANDBOOGSPORT WIELRENNEN. SCHAKEN. Westduitse verkiezingsvaria TUNIS Record aantal bezoekers in de hoofdstad gedurende Augustus J GEVONDEN VOORWERPEN WEER SLACHTOFFER VAN ONBEWAAKTE OVERWEG. AANGEHOUDEN. ZEEPOST. Actie „Yeteranenlegieen Nederland" Vliegtuig in zee gestori Het voedselverbruik in België De airestatie van Oost-Duitsers WA d« 9* De 48-jarige grondwerker L. van der Ploeg uit Apeldoorn is op de onbewaakte overweg aan het eind van de Waterlooseweg door een electrische trein gegre pen en enige meters weggeslin gerd. In zorgwekkende toestand werd hij naar het Julianazieken- huis vervoerd. Bij aankomst al daar bleek hij reeds te zijn over leden. Een voorbijganger trachtte Van der Ploeg nog op het naderen van de trein attent te maken, maar op dat moment bleek het reeds te laat te zijn. Het slachtoffer laat een vrouw en drie kinderen ach ter. BROODBEZORGER HIELD COLLEGA VOOR DE GEK. De 24-jarige broodbezorger O. M. van D. ontmoette Zaterdag op de Loevensteinlaan te 's-Graven- hage een collega in dienst bij de firma, waar hij zelf vroeger werkzaam was geweest. Van D. zeide tot deze collega, een zekere Van G., dat hij gestuurd was door de controleur van zijn firma met de boodschap dat Van G. onmid dellijk naar de Jutphaasstraat moest gaan om een broodbezor ger te vervangen, die een hart aanval had gekregen. Van D. zou dan de wijk Loevensteinlaan overnemen. Hij moest daartoe niet alleen de broodkar hebben maar ook de tas met geld van Van G. De laatste geloofde dit verhaal en spoedde zich naar de Jut phaasstraat, waar hij tot de ont dekking kwam, dat het gehele verhaèl gefantaseerd was. Toen Van G. ijlings naar de Loeven steinlaan terug ging stond zijn broodkar daar onbeheerd en Van G. was in geen velden of wegen te zien. De tas met geld bevatte 127. De politie zit thans achter Van D. aan. In de nacht van Zaterdag op Zondag j.l. is te Beverwijk door de politie aldaar aangehouden de Vrijdagmiddag uit het zieken huis „St. Joannes de Deo" te Haarlem ontvluchte gedetineerde H. van der W., alsmede de in zijn gezelschap vertoevende 25-jarige vrouw M. P.Van D., die hem bij de ontvluchting behulpzaam is geweest. Bij hun verhoor bleek dat beiden na de ontsnapping in de richting Beverwijk zijn gelopen, doch aangezien Van der W. door zwakte niet in staat was Bever wijk te bereiken hebben zij de nacht van Zaterdag op Zondag in een bos te Santpoort doorge bracht. De volgende morgen zijn zij naar Beverwijk gegaan, waar zij zijn aangehouden. De vrouw tegen wie proces verbaal is opgemaakt terzake van het behulpzaam zijn bij de ont vluchting van de Beverwijker, stond gesignaleerd door de hoofdcommissaris van politie te Enschede. Zij is naar Amster dam overgebracht om verhoord te worden naar aanleiding van de diefstal van het herencostuum dat zij aan Van der W. vóór zijn ontvluchting heeft gegeven. Van der W. is weer in het zie kenhuis opgenon^n, omdfct hij een operatie moet ondergaan ter verwijdering van een spijker uit zijn rechterlong. Van der W. was gedetineerd wegens een diefstal in Beverwijk. De Haagse politie heeft aange houden en in verzekerde bewa ring gesteld de vertegenwoordi ger A. H. R. R„ die in dienst was bij een grossier in rijwielonderdelen, werkt in Nrd-Brabant en mocht daar de geleverde onderdelen af rekenen. Toen zijn baas bij de Brabantse klanten op bezoek kwam, bleek hem, dat sommigen van hen re keningen hadden betaald, die in de boeken nog open stonden. Het totale bedrag daarvan bedroeg 381,85. De grossier stelde de politie van deze zaak op de hoog te, die de vertegenwoordiger uit nodigde eens over deze affaire op het bureau te komen praten. R. bekende zich aan verduiste ring te hebben schuldig gemaakt. Hij heeft nog een ander oplich- tinszaakje lopen. Het geld, dat hij zich had toegeëigend, is op. AANKLACHTEN INGEDIEND TEGEN HAAGS REISBUREAU. Over een reisbureau in Den Haag zijn van drie zijden klach ten ontvangen bij de Haagse po litie. Het bureau, dat op 1 Mei 1952 werd opgericht door de 41- jarige J. F. M. G. F., organiseert reizen naar Oostenrijk. De men sen, die voor 22 Augustus hadden ingeschreven, ontvingen kort vóór hun vertrek bericht, dat de reis was uitgesteld tot 29 Augus tus. Op deze laatste datum is de reis evenwel weer niet doorge gaan. Het geld dat reeds was be taald 110,per persoon), werd niet teruggeven. Naar aanleiding hiervan hebben enkele gedupeer den een aanklacht ingediend we gens vermoedelijke verduiste ring. WOENSDAG 2 SEPTEMBER HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gr.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.18 Gew. muziek; 8.45 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Gram.: 10.30 Mor. gendienst; 11.00 Gram.; 12.00 Piano; 12.30 Mededelingen; 12.33 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Cau. serie; 13.20 Ensemble; 13.50 Ope ra; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Orgel; 17.50 Gram.; 18.00 Ka mermuziek; 18.30 Causerie; 18.45 Piano; 19.00 Nieuws; 19.10 Boek bespreking; 19.25 Gram.; 19.30 Buitefil. overzicht; 19.50 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Orkest; 21.20 Causerie; 21.40 Gr.; 21.45 Orgel; 22.00 Reportage; 22.10 Gram.; 22.30 Carillonbespeling; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. JONGEMAN STAL GELD VAN ZIJN OUDERS. De rechtbank te Rotterdam heeft de zaak tegen de 24-jarige kantoorbediende W. W. uit Rot terdam, die ervan was beschul digd geld van zijn ouders te heb ben gestolen, voor onbepaalde tijd aanhouden. De rechbtank zal een rapport over de geestestoestand van de jongeman laten inwinnen. Aan vankelijk zou de rechtbank op 8 September uitspraak doen. VERDACHT VAN OPLICHTING MET WISSELTRUC. Enige tijd geleden maakte een oplichter Rotterdam onveilig met een wisseltruc. In een winkel kocht hij b.v. sigaren, betaalde met een bankbiljet van 50 maar ging, omdat hij handig en slinks de winkelier bedroog, zonder si garen maar met 10 de deur uit. Plotseling hoorde men niets meer van deze oplichter. De re cherche beschikte echter over aanwijzingen dat de 56-jarige E. E. D. D., die deze wisseltruc vroe ger had uitgehaald met biljetten van 100 zijn oude praktijk weer had opgevat. Enkele dagen ge leden is deze D. te Goes gearres teerd op aanwijzing van een ho telhouder, die hem herkende als de man die zijn hotelrekening niet had betaald. D. echter ontkent echter perti nent. „Ik doe dergelijke dingen niet, daarvoor ben ik een te nette man", zegt hij. Deze dagen is hij ter be schikking van de justitie ge steld. D. moet nog drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf, die hem wegens oplichting te Al melo zijn opgelegd, uitzitten, om dat hij zich niet aan de hem ge stelde voorwaarden heeft gehou den. NOG VEEL TE JONG VOOR HET RIJBEWIJS. Op de Nieuwe Zijds Voorburg wal te Amsterdam reed gister middag een vrachtauto plotseling de straat op, sukkelde naar de overkant en kwam daar met een klap tegen een andere auto tot stilstand. De weggebruikers in deze druk ke straat stonden perplex. Wie haalt het nu in zijn hoofd om een dergelijke stunt uit te halen met een zeer grote kans op brokken, zo vroeg men zich af. Die „wie" werden spoedig ont maskerd. Tot grote verbazing van de ijlings toegesnelde Amster dammers stapten uit de cabine van de vrachtauto vier peuters, twee meisjes en twee jongens, nauwelijks enige turven hoog. Het gezelschap, waarvan de leeftijd varieerde van 2 tot 5 jaar, was - zo vertelde de oudste later aan de kinderpolitie in de ca bine geklommen en een hunner had op een knop gedrukt. Die knop bleek toevallig de starter- knop te zijn en omdat de motor in de eerste versnelling stond, was het voertuig gestart en lang zaam weggereden. De jeugdige coureurs zijn aan de respectievelijke ouders over gegeven en het verhaal vermeldt niet, wat daarna is geschied. Waarschijnlijk zaten zij na thuis komst niet zo zacht als eerst op de comfortabele bank in de vrachtauto BRILJANTEN BRUILOFT TE EINDHOVEN. Gisteren vierde het echtpaar GeeraertsHeesen aan de Woen- selsestraat te Eindhoven zijn bril janten bruiloft. Ter receptie ver scheen o.m. burgemeester Kollf- schoten, die namens H. M. de Koningin een fraaie fruitmand, namens H. K. H. Prinses Wilhel- mina een prachtige bloemen mand en namens het gemeente bestuur een grote peperkoek aan bood. Onder de schriftelijke geluk wensen bevonden zich telegram men van Koningin Juliana, Prin ses Wilhelmina en de bisschop van Den Bosch, mgr W. Muts- aerts. Des avonds bracht de fan fare Vlokhoven het 65-jarige echtpaar een serenade. HAMSTERS GEVANGEN. Te Maria-hoop, een gehucht on der de gemeente Echt, heeft egn boer een tweetal hamsters in zpn oogstveld ontdekt. Na een vier meter lange tun nel, de toegang tot het hol, te hebben uitgegraven, vond hij in de „voorraadschuur" van deze dieren niet minder dan 20 kg vruchten. De beide hamsters konden wor den gevangen. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Het gevaar klopt aan. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Het gevaar klopt aan. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Bureau zedenpolitie. Volgens een radio-boodschap van een Amerikaans vissers vaartuig aan het oeeanogra- phische instituut van de univer siteit in Californië is een vul kaan op het eijand Isabela in werking getreden. De bemanning van het schip heeft van een afstand van on geveer 40 km van Isabela, dat tot de Gaiapagos-eilanden in de Stille Oceaan behoort, een ge weldige rookkolom van duizen den meters hoogte waargeno men. Ook werd gezien dat lava van de hellingen van de vulkaan stroomde. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld Indonesië: m.s. „Oranje" (16 Sept.); Nw.-Guinea, m.s. „Pe- leus" (11 Sept.); Ned. Antillen: m.s. „Delft" (8 Sept.)Suriname: m.s. „Rantum" (15 Sept.); Unie van Z.- en Z.W.-Afrika: m.s. „Edinburgh Castle" (5 Sept.); Canada: s.s. „Maasdam" (8 Sept.), s.s. „Arkeldijk" (10 Sept.) Zuid-Amerika: s.s. „EVaPeron" (5 Sept.), s.s. „Highland Prin ces" (7 Sept.); Brazilië: s.s. „Eva Peron" (5 Sept.), m.s. „Westv land" (7 Sept.)Australië: s.s. „Orion" (7 Sept.); Nvv.-Zeeland via Engeland (5 Sept.). Ter gelegenheid van het „Quatrieme congres de la so- ciété Europeene d'hematologie", dat van 8 tot en met 12 Septem ber te Amsterdam wordt gehou den, zal in he koninklijk insti tuut voor de tropen een tijdelijk bijkantoor der P.T.T. worden gevestigd. De in dit, tijdelijke bijkantoor ter post bezorgde gewone en aangetekende stukken zullen van een bijzonder stempel wor den voorzien. Volgens de Maandag uit krijgsgevangenschap terugge keerde Amerikaanse luchtmacht kapitein Payne, zullen de Noor delijken de uitwisseling van de krijgsgevangenen nog tot 10 September a.s. voortzetten. De kapitein had dit van de Chine zen vernomen. In het district Ballia in de In dische staat Oetar Pradesj zijn duizenden daklozen als gevolg van het buiten de oevers treden van rivieren. Talrijke huizen zijn ingestort. Tientallen dorpen staan blank en zijn van de buitenwe reld afgesneden. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws 7.13 Gram.; a.00 Nieuiws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gymnastiek; 9.10 Gram.; 9.35 Waterrtanden; 10.00 Boekbe spreking; 10.05 Morgenwijding 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Cau serie; 11.30 Gram.; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Mededelingen 12.38 Lichte muziek; 13.00 Nws. 13.15 Tent'oonstellingsagenda 13.20 Kwintet; 13.45 Gram. 14.00 Causerie; 14.15 Gram 15.15 Voor de jeugd; 16.00 Hoorns; 16.10 Voor de jeugd; 16.45 Voor de zieken; 17.15 Gr.; 17.25 Lichte muziek; 17.50 Re geringsuitzending; 18.00 Nws.; 18.20 Actualiteiten; 18.30 Cause rie; 19.00 Piano; 19.15 Causerie; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nws.; 20.05 Pari. overzicht; 20.15 Lich te muziek; 20.40 De sterken voor de zwakken; 20.50 Hoorspel; 22.10 Holland festival; 22.45 Causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 Esperanto; 23.20 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Orkest; 15.10 Gram.; 16.15 Mil. kapel; 17.00 Nieuws; 17.10 Gr.; 17.30 Causerie; 17.45 Gram.; .17.50 Boekbespreking; 18.00 Pia no; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gr.; 20.00 Hoor spel; 21.05 Gram.; 21.15 Orkest; 22.00 Nieuws; 22.15 Gram.; 23.00 Nieuws. Bij het N.I.P.O.-onderzoek van vorige maand bleek dat meer dan de helft van de ondervraag den (53 er op rekende er slechter aan toe te zijn zodra (op 1 Januari a.s.) de nieuwe huur verhogingen ingaan. Het Nederlands instituut voor de publieke opinie heeft nu ook geïnformeerd; „De regering heeft huurverhogingen aange kondigd, die op 1 Januari volgend jaar ingaan. Tegelijkertijd heeft de regering andere dingen voor gesteld, n.L: belasting-verlagin gen, afschaffing van bepaalde belastingen, verhoging van kin deraftrek e.d. Het ene maakt dus het leven duurder, het andere goedkoper. Wat verwacht u: Zult u door dit stel maatregelen na 1 Janua ri beter of slechter af zijn?" 86 antwoordt: 5 loonsver hoging noodzakelijk. 7 meent van niet. 7 geen oordeel. Aanhangers van alle politieke richtingen zijn het eens over de noodzaak van deze loonsverho ging om de huurverhogirfg te kunnen opvangen. Van de KVP-ers antwoordt 90 nodig, van de PvdA-stemmers 93 alle CPN-stemmers vinden het en drie kwart (74 van de VVD-ers, terwijl de cijfers bij de AR-ondervraagden 75 en bij de CH 81 zijn. Van de welgestelden stemt 71 voor de voorgestelde loonsver hoging, van de middenstand 81 van de mensen met lage in komens 88 en onder de armste groepen 92 „Hoe eerder de regering die- de grote meerderheid van het Chi nese volk vertegenwoordigt, tot de Verenigde Naties wordt toe gelaten, des te groter zal de kans zijn op een algemene regeling der geschillen", zegt dr. Cyrill, aarts bisschop van York en primaat van de Anglicaanse kerk, in een herderlijk schrijven. Hij spreekt zich ook uit voor een conferentie op het hoogste plan met de Sow- jet-Unie. Een eenzijdig optreden van de Verenigde Staten, hetzij door zich terug te trekken van de politieke conferentie over Ko rea hetzij door China aan te val len, zou fataal zijn voor de inter nationale samenwerking. Zolang China geen agressie pleegt, zal Engeland weigeren het de oorlog te verklaren. Het is te hopen dat Amerika dat goed begrijpt", al dus dr. Garbett. SCHIETING TE WESTDCRPE. Zoals reeds jaren gebruikelijk is, organiseerde de handboogmij. „St. Sebastiaan" te Westdorpe ter gelegenheid van de wijkker- mis te Passluis een schieting op de staande wip. Gezien de slechte weersomstandigheden was de deelname nog goed. De uitslag was: Hoogvogel niet afgeschoten; zijvogels: G. Bracke te Langelede (B.) en E. Uyten- daele te Ertvelde (B.)kallen D. de Cooker en Willy van Esbroek, beiden te Westdorpe. Voor de meeste punten over alle schietingen in 1953 had de brouwerij Van WaesBoodts een beker beschikbaar gesteld. Deze viel ten deel aan K. Lereux te Ertvelde met 13 punten, een voorsprong van 6 punten op H. Meert van Sluiskil, die 7 punten bij elkaar had geschoten. ROERS TE 's-HEERENHOEK. Rinus Verhelst eerste. De Zondag te 's-Heerenhoek ge reden baankoers voor amateurs over een afstand van 110 km werd gewonnen door Rinus Ver- helst te Axel in 2 uur 56 min. In een bespreking van het da gelijks bestuur van de vereniging .Veteranenlegioen Nederland", waarbij ook de generaal-majoor K.N.I.L. P. Scholten aanwezig was, is overwogen wat deze oud- strijdersorganisatie kan doen tot oprichting van een alles omvat tend nationaal monument. Een plan voor de voorbereidende werkzaamheden werd opgemaakt Voorts is besloten, dat cen traal een folder zal worden uitge geven in de geest van de folder, welke de afdeling Rotterdam reeds verspreidde teneinde gro tere eerbied voor de vlag aan te kweken. Een commissie is ingesteld tot beheer van een opgericht schuld- delgingsfonds, dat tot taak zal hebben de aanloopkosten, welke de vereniging heeft gehad en die 30.000 gulden bedragen, bijeen te brengen. Fel bestookt door de plaatselij ke favoriet Westdorp, met Kee pers en Schrauwen, die eveneens uitgelopen waren, wist ten slotte Verhelst in fraaie stijl beslag te leggen op de eerste prijs. De verdere uitslag was: 2. Schrauwen, Ossendrecht; 3. Keepers, Roosendaal; 4. West dorp, 's-Heerenhoek; 5. Looyen, Steenbergen; 6. Konings, Breda; 7. Roovers, Etten; 8. Oosthoek, 's-Heerenhoek; 9. Breugelmans, Zegge; 10. Gielman, Roosendaal. HET CANDID ATENTORN OOI VOOR 'T WERELDKAMPIOEN SCHAP. De uitslagen van de tweede ronde van het candidatentornooi voor het wereldkampioenschap schaken te Neuhausen luiden: KotovStahlberg afg.; Geiler dr Euwe 01; SmyslovSzabo 1/2y2; KeresAverbach 01; Reshevsky—Petrosian afgebr.; BronsteinNajdorf V2V2Gli- goricTaimanov xkDe Rus Boleslavsky was vrij. Dr Euwe speelt Woensdag a.s. in de derde ronde met wit tegen Smyslov. In de Westduitse bioscopen verschijnt de laatste dagen in de pauze een stekelvarkentje op het doek, dat de bevolking aanraadt Zondag a.s. haar stem in ieder geval uit te brengen. Het stekelvarkentje, Mecky ge naamd, berispt degenen, die zeggen dat de politiek hun niet aangaat en dat anderen zich daar wel mee zullen bezig hou den. „Past u maar op", zo zegt Mecky, „dat die ander er niet zó uitziet". En dan heeft hij plotseling een zwarte lok over zijn voorhoofd en een klein zwart snorretje. Met een knip oogje en een: „Dus u stemt Zondag ook" neemt Mecky ver. volgens afscheid van het pu bliek. Maandagavond is vijftien km ten oosten van Dungeness een kaap in het Engelse graafschap Kent een vliegtuig in zee gestort. Bij ongeregeldheden met Tu nesische nationalisten in Mona- stir, die op een der pleinen de Tunesische vlag hadden gehe sen, is een Frans soldaat dode lijk gewond. Volgens onbevestigde berich ten kwamen verscheidene Tu- nesiërs om het leven toen de Franse politie na het incident arrestaties verrichten. Van de zijde van het bureau van de re sident-generaal kon geen beves tiging of ontkenning van deze berichten worden verkregen. Uit statistieken blijkt, dat de Belgen onmiddellijk na de Ame rikanen komen wat het verbruik van levensmiddelen per hoofd der bevolking. Zo nuttigt iedere Belg gemiddeld per jaar 115 kg meel spijzen, 190 kg aardappelen, 26,4 kg suiker, 38 kg vlees, 80 kg groente, 60 kg fruit, 104 l melk, 225 eieren en 11 kg boter. De Belgen eten gemiddeld 300 gr brood per dag tegenover de Amerikanen slechts 158 gram. Volgens de gegevens van de hotelcontrole-dienst der Am sterdamse recherche, heeft Am sterdam in de afgelopen maand opnieuw een recordaantal lo gerende gasten onder zijn da ken gehad. In totaal lieten 65.098 bezoekers zich in de hoofdstedelijke hotel- en pen- sionregisters inschrijven, van wie verreweg het grootste ge deelte van buitenlandse natio naliteit was, t.w. 47.918, zodat er 17.180 Nederlandse bezoekers overblijven. Het aantal overnachtingen", zoals dat in andere statistieken dikwijls wordt vermeldt, is dus veel hoger, aangezien velen der bezoekers meer dan 1 nacht in Amsterdam hebben gelogeerd. Vergelijkende cijfers van het totaal aantal logerende gasten over de maand Juli van dit jaar en over Augustus van het vorig jaar waren resp. 62.820 en ruim 56.000. In de afgelopen maand is dus het in Juli gevestigde re cord opnieuw gebroken. HET INCIDENT BIJ GAZA. De gemeenschappelijke Egyp tischIsraëlische bestandscom missie, die een onderzoek heeit ingesteld naar een beweerde Is raëlische aanval op een vluchte lingenkamp in de sector Gaza, heeft besloten Israël als „aanval ler" aan te merken, zo is door het hoofd van de Egyptische mis sie in de bestandscommissie ver klaard. De commissie heeft vergaderd onder voorzitterschap van een Amerikaanse kolonel. Zij stelde vast, dat Israël de bestandsover eenkomst heeft geschonden, al dus de Egyptische woordvoerder. Van Egyptische zijde is ver klaard, dat bij de Israëlische aan val 19 personen werden gedood en 18 gewond. Een woordvoerder van het Is raëlische leger verklaarde Zon dag, dat geen Israëlische leger eenheid aan een aanval op het vluchtelingenkamp had deelge nomen. Het aantal gearresteerde Oost duitsers aan de grens tussen Oost- en West-Duitsland is al bijna drie duizend. De grens politie, waarvoor de alarmtoe stand geldt, verwacht dat nag veel meer agitators de grens zul len trachten te passeren. Rede nen tot bezorgdheid acht men niet aanwezig. Een bedrag van meer dan 200.000 Westmark is al in beslag genomen, evenals duizenden kilo's gedrukt propagandamate riaal. Te Helmstedt, het voornaamste doorgangspunt naar de Britse zone. zijn 1500 Oostduitsers aan gehouden. Duizend hunner bren- gen'de te fab - In Londen is Maandag voor het eerst in elf jaar weer wittebrood verkocht. Alle bakkers zeiden, dat de vraag groter was dan het aan bod. In de Meerselse peel zijn percelen wit bloeiende hei de gevonden. Dit is een zeldzaam verschijnsel. In sommige plaatsen zijn er zelfs wel eens-wedstrijden uitgeschreven om wit bloei ende heide te vinden. na irie DE VERKIEZINGSSTRIJD WEST DUITSLAND. IN Te Neurenberg zijn 3000 en in het nabijgelegen Fuerth 2000 le den van de uiterst rechtse „Duit se Rijkspartij" in botsing geko men met de politie, toen zij, in strijd met het verbod, toch een verkiezingsbijeenkomst wilden houden. Toen de sommatie van de poli tie om zich te verspreiden geen resultaat had, maakte deze van gummistokken en waterstralen gebruik. Deel Hl: HET LOKKENDE ZWAARD 181. Als het eerste grauwe licht van de naderende dag door de tentspleten van het rookgat in het dak naar binnen valt is Eric nog steeds aan het rusteloos heen en weer lopen in zijn en ge gevangenis. Pein zend neemt hij het handjevol krijgers op dat is overgebleven na de laatste hopeloze strijd. Dan wendt hij zijn blik naar 't bleek gezichtje van Wino- nah; een seconde ver schijnt een vleug van een glimlach om zijn strakke mond. „Mijn zoon... hij zal ontkomen," mompelt hij. „Geprezen zij de in geving, die mij deed zwijgen over zijn verdwijning..." „Zij zullen zijn vlucht ontdekken," fluistert Winonah hees, „en dan..." „Dan zullen mijn krijgers de dwaze welp achtervolgen en zal ook hij worden gedood!" vult een metalen stem aan. Een gespannen stilte treedt in, als Bor Khan's pezige gestalte ge luidloos in de ingang van de tent verschijnt. „Gij spreekt te luid, vrouw!" ver volgt de nomade met bijtend sar casme en zonder acht te slaan op de ontsteltenis die zijn woorden te weeg brengt, wendt hij zich onbe wogen tot de Noorman. „Welnu de dageraad is aangebro ken. Ge hebt nog de laatste kans. Waar is het zwaard? Zeg het mij, zo ge uw leven wilt redden..." Eric haalt slechts de schouders op en staart de ander haast uit dagend aan. „Dan hebt ge zelf over uw lot beslist. Gij zult sterven!" Ziedend van woede maakt Bor Khan een wild armgebaar. Drie, vier krijgers dringen zich naar voren en in minder dan geen tijd zijn Erics handen op de rug ge bonden. In machteloze woede zien de an dere Noren hun koning wegvoeren en even later worden ook zij door een aantal zwaar bewapende no maden naar buiten gedreven. Zwijgend schrijdt Eric tussen Bor Khan en een ander stamhoofd naar de plaats vanwaar hij voor het laatst de zon zal aanschouwen. Hij krijgt een brok in zijn keel als hij aan het lot van zijn vrouw denkt. En aan Erwin, zijn dappere, kleine zoon, die nu ergens geheel alleen door dit meedogenloze land zwerft en hem nimmer zal terugzien... De Noorman heft het hoofd op als hij de martelplaats betreedt. Dan staat hij met een ruk stil. Ook Bor Khan en de anderen, nomaden zowel als Noormannen... Een diepe stilte daalt over het kamp, want daar, naast de onheil spellend grommende wolfshond, staat trots en uitdagend de tenge re gestalte van Erwin tussen de tenten en in zijn kleine handen rust het fonkelende, verschrikke lijke zwaard Tyr... acht door in een bewaak- ekshal, waar zij slapen op pakken communistische vlug schriften, die zij voor dat doel mochten houden. Radio Oost-Berlijn sprak Zon dagavond van een „schandelijke manoeuvre ter belemmering van het interzonale verkeer". Zondagnacht heeft de West- Duitse grenspolitie opnieuw ver scheidene honderden Oost-Duitse communisten, die trachtten W. Duitsland binnen te komen, ge arresteerd. Uit West-Duitse regeringskrin gen verluidt, dat de meeste der in de laatste dagen in West- Duitsland aangehouden Oostduit- se „communistische agitators" naar Oost-Duitsland zijn terug gezonden. TERNEUZEN. De korpschef der gemeente politie maakt bekend, dat over de onderstaande gevonden voor werpen inlichtingen zijn te beko men aan de daarachter vermelde adressen. Broche, Axelsestraat 129; ijzeren duimstok, Tuinstraat 10; kinder- schopje, T. Uijtenbogaard, mare- chaussekazerne; rode damespor- temonnaie met inhoud, Dahlla- str. 1; dameshandschoen, ScheL dekade 2; zakdoek, Burg. Geill- str. 11; sleuteltje, Tholensstr. 16; 3 wit gebreide kwastjes, waarin een belletje, Dr. Buijfcestr. 18; fototoestel, Gazan, bootslieden- wacht Westsluis; f oud raai van parapluie, rood zwembroekje, zakmesje, waarop beeltenis stad- huis te Middelburg, Wilhelmina- plantsoen 17; riempje, Schoolweg 41; geborduurd tasje, Verlengde Van Steenbergenlaan 27; regen jas, Nieuwstr. 17; contactsleutel tje 8117 G. M„ blauw meisjesvest, badhanddoek met zwembroek, kampeeruitrusting, kleed, kussen, pan en vest, hoes van parapluie, étui met rozenkrans, alle bureau van politie. AXEL. De opperwachtmeester, groeps commandant der rijkspolitie deelt mede, dat over de volgende ge vonden voorwerpen nadere in lichtingen zijn te bekomen aan onderstaande adressen: Automatische driehoekschake ling (merk: „Wijk Visser, Gel- dermalsen), Langeweg K 7; drie muntbiljetten, Irenestr. 14; blauw linnen boodschaptas, Walstr. 4; groen jongensjasje, Bylocquestr. 1; wieldop van „Chevrolet" en autoped, bureau der rijkspolitie.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 3