De verkiezingsstrijd West-Duitsland NESB-leiders blijven in arrest -. in Aanmaning tot kalmte Boodschap van lord Ismay aan tweede studie-conferentie van de Navo De voedseluitdeling in Berlijn Drielanden-raad keurt resolutie goed ZON- en MAANSTANDEN DE VERJAARDAG VAN PRINSES WILHELMINA Koningin spreekt tot Nederlandse jongeren .Geschenk van jonge kunstenaars aan Koningin Dr Van Mook gastprofessor aan Cornell-universiteit Zuidslavisch-Hongaarse overeenkomst WEERSVERWACHTING HOOGWATER. Beschuldiging van de Prawda Spanning over Triest 0e prinsessen Beatrix en Irene terug in Nederland Frankering bij A^annement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè 5 uur: 2073 Gironummer 3S150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand ƒ1.75; per week 42 cent. Losse nrs S ct. DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 1 SEPTEMBER 1953. 8e Jaargang No. 2934- Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Ffhna P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adrat Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uuf Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De tot dusver vrij flauw ver lopen Duitse verkiezingsstrijd heeft in het laatste weekeinde voor de stemdag een aanmerke lijke verscherping ondergaan. Terwijl de eerste kiezers op 40 plaatsen in de bondsrepubliek ter stembus gingen reizigers naar het buitenland kunnen vooruit stemmen moest de federale grenspolitie in alarmtoestand worden gebracht tegen infiltra tie van Oostduitse propagandis ten, botsten de regeringscoalities en de socialistische oppositie on gehoord heftig op elkaar en spra ken de Katholieke Duitse bis schoppen hun verkiezingswoord ten gunste der Christelijke partij. Zaterdag ontdekte de grenspo litie in de in de laatste maanden vol bezette treinen uit de Sowjet- zöne de eerste jonge mannen met valse verblijfspapieren voor de bondsrepubliek. Het bleken in de meeste gevallen fanatieke aan hangers der Oostduitse commu nistische jeugorganisatie te zijn. Terstond werd de grenspolitie in alarmtoestand geroepen en in Hamburg, Helmstedt en Bebra werden Zaterdag en Zondag meer dan 2000 verdachte reizigers aan gehouden. Ten dele zijn zij reeds onder luidruchtige demonstraties terug over de grens gezet. Men verwacht nog meer rijkelijk van pamfletten en geld voorziene de monstranten van deze zijde, doch de grenspolitie acht zich volko men in staat om de stroom te keren. Dr. Adenauer heeft tijdens dit weekeinde met een speciale ver- kiezingstrein de tocht door Noord- Duitsland gemaakt en hij was, zo Zeer velen verzamelden zich Maandagochtend in de onmid dellijke omgeving van het paleis het Loo, waar H. K. H. Prinses Wilhelmina haar 73e verjaardag vierde, om een glimp op te van gen van de koninklijke gasten, die zich hier bevinden. Evenals de laatste jaren, was er ook nu geen officieel vertoon. Het ge meentebestuur van Apeldoorn had reeds vroeg in de morgen een fraai veldbouquet doen be zorgen aan 't paleis. Vele Apel- doornse kinderen, die ook van de voorliefde van de Prinses voor veldbloemen afweten, brachten zelf kleurrijke bloe. mengarven aan. Hare Majesteit de Koningin, die met het oog op de terugkeer van haar oudste twee dochters Beatrix en Irene Zondagavond van het Loo naar Soestdijk was gegaan, keerde Maandagmorgen tegen 11 uur op het Loo terug. Vele honderden kwamen in de loop van de morgen naar het grote witte huis, op welks dak de koninklijke standaard de aanwe zigheid verraadt van de konink lijke dochter, die met twee van haar kinderen grootmoeders verjaardag meevierde. Velen schreven hun namen in de felicitatieregisters, welke bij de portier ter tekening waren gedeponeerd. De in het paleis verblijvende Zeeuwse evacué's lieten zich vanzelfsprekend niet onbetuigd. Zij zonden hun ge lukwensen vergezeld gaande van bloemen. zeide hij „gegrepen door het enthousiasme, dat ons tegemoet kwam ook in de kleinste plaat sen, die onze trein aandeed",. Op een aantal meetings, sommige georganiseerd door de drie rege ringspartijen tezamen, richtte Adenauer felle aanvallen op de socialistische Europa-conceptie, die daags tevoren nog eens door de socialistische leiders was ge formuleerd. De socialisten heb ben daarbij nog eens met klem op de totstandkoming van een viermogendheden-conferentie over Duitsland aangedrongen, omdat naar hun mening de vier mogendheden het eens moesten worden over de plaats, die een herenigd Duitsland in de wereld zou moeten innemen. Adenauer noemde dit Zondagavond voor de radio „zeer afschrikwekkend". Duitsland mocht het volgens hem niet aan de geallieerden overlaten uit te maken, waaraan een verenigd Duitsland gebonden zou zijn. „Een volk als het Duitse moet zelf beslissen, waarheen het zich wil richten en bij wie het zich wil aansluiten. Als wij ge- isoleerd blijven, gaan wij ten gronde en worden wij meege sleurd in het Russische kielzog. Wij kunnen niet leven zonder vrienden en wij zouden al onze vrienden verliezen als wij op 6 September de sociaal-democrati sche partij kozen", aldus Ade nauer. De sociaal-democratische leider Ollenhauer, die Adenauer op zijn noordelijke tocht op de voet volg de, trok Maandag in Luebek fel vah leer tegen Adenauer en de coalitiepartijen. De socialisten bleven de Duitse eenheid als eer ste voorstellen „wie de Europese vereniging vooropstelt, wil in werkelijkheid geen Duitse een heid", aldus Ollenhauer. Ollen hauer verdedigde zich tegen de verdenking der regeringspartijen als zouden de sociaal-democraten zich bij de handhaving der Oder- Neisse-grens willen neerleggen. Een oproep tot verzoening tussen Adenauer en de socialisten deed de liberale Württemberge minis ter-president Maier. Hij ver klaarde te Stutgart, dat de hui dige Duitse problemen slechts met een grote parlementaire min derheid konden worden opgelost. „De heerschappij van één partij moet uit zijn, de grote partijen moeten een gemeenschappelijke buitenlandse politiek voeren". Van Maier wordt aangenomen, dat hij de socialisten in Bonn mede aan de regering wil bren gen. Adenauer heeft Zondagavond voor de radio uitvoerig hulde ge bracht aan de Duitse huisvrou wen en haar bijdrage tot het her stel van het economische leven in de bondsrepubliek. Van de 33.000.000 Duitse kiezers zijn 18.000.000 vrouwen en 15.000.000 mannen. Ook de Katholieke geestelijk heid heeft een waarschuwend verkiezingsvermaan gegeven. In alle Katholieke kerken werd een brief van het apiscopaat voorge lezen, waarin ernstige bezorgd heid over de christelijke grond slag van het openbare leven werd uitgesproken. De hoop op een respectering der gewetensvrij heid was volgens de bisschoppen niet in vervulling gegaan. In sommige der Duitse landen was de strijd om het ouderlijk recht bij de opvoering opnieuw ont brand. De bisschoppen laakten het, dat sommige partijen het in 1933 tussen Duitsland en het Va- ticaan gesloten concordaat niet meer wensten te erkennen. Dit betekende volgens hen een kren king van de Paus. De schoolkwestie speelt overi gens in de verkiezingsstrijd een zeer ondergeschikte rol, daar de regering van Bonn inzake het onderwijs geen competentie heeft. Zoals gemeld, zal H.M. de Ko ningin ter gelegenheid van haar officiële bezoek aan de hoofdstad op Zaterdag 12 September het woord rcihten tot de Nederlandse jongeren. Dit zal geschieden in de Koopmansbeurs aan het Dam rak, tussen 19 en 21 uur. Opdat een zo rijk en volledig mogelijk geschakeerde groep van Nederlandse jongeren in de leef tijd van 17 tot 25 jaar in zo groot mogelijk aantal aanwezig zal kunnen zijn, heeft de Nederland se jeugdgemeenschap overleg ge pleegd met het Gereformeerde jeugdcentrum, de Nederlandse studentenraad, de Nederlandse jongerenraad en de Nederlandse sportorganisaties (N.O.C.). Bovendien zullen uit iedere provincie vijftig jongens en meis jes, zoveel mogelijk uit de be staande geestelijke groeperingen en maatschappelijke stromingen gekozen, worden aangewezen door de Commissarissen der Ko ningin. Ook zal een aantal jeug dige militairen en verpleegsters deelnemen. In totaal zullen onge veer 2000 jongeren worden uitge nodigd. De toespraak van de Koningin zal omlijst worden met een vlag- gengroet, een tweetal korte de clamaties en het optreden van de zang- en muziekgroep „Het Ne derlandse Lied" onder leiding van Renske Nieweg, welke groep tevens leiding zal geven aan de samenzang. DE KONINKLIJKE FAMILIE BIJEEN OP HET LOO. Toen gisteiraivond omstreeks kwart over zeven ook Prins Bern- hard met zijn oudste twee doch ters, Beatrix en Irene, per auto op het paleis Het Loo arriveerde, was de gehele koninklijke familie bijeen. De begroeting, die op het bordes van het witte paleis geschiedde, was allerhartelijkst en ongedwon gen. H. M. de Koningin liep de prinsessen met uitgestrekte ar men tegemoet, waarna zij de Prins verwelkomde. Ook Prinses Wilhelmina be groette haar schoonzoon en de oudste twee kleinkinderen op het bordes. In de late namiddag had H. M. de Koningin in gezelschap van haar verjarende moeder en de prinsesjes Margriet en Marijke een rijtoer gemaakt door het uit gestrekte bospark, dat bij Het Loo behoort. Tot laat in de avond bleef het druk in de onmiddellijke omge ving van het paleis. Allen hoop ten een glimp op te vangen van de leden der koninklijke familie, die, toen de avond viel, geheel verenigd was. Van bevoegde zijde te Parijs is Maandag bevestigd, dat vertegen woordigers van de drie Westelij ke mogendheden stappen hebben genomen te Belgrado en Rome, om de regeringen van Zuid-Sla- vië en Italië tot kalmte en mati ging aan te sporen met betrek king tot de kwestie-Triest. Een woordvoerder van het Zuidslavische ministerie van bui tenlandse zaken heeft Maandag verklaard, dat Zuid-Slavië niet van plan is de door Zuid-Slavië bezette zone-B van het vrije ge bied van Triest in te lijven. De Britse ambassadeur, Mallet, zou Maandag uit Bied, waar het corps diplomatique de zomer doorbrengt, naar Belgrado vlie gen. Een functionaris van de Britse ambassade heeft ver klaard, dat de toestand met be trekking tot Triest als rustig be schouwd wordt. Een lid van de Italiaanse legatie te Belgrado zeide, dat er geen reden tot on gerustheid is. Radio-Belgrado heeft gemeld, dat de Italiaanse grensautoritei- ten te Monfalcone aan de grens van Italië met de Brits-Ameri kaanse zone van Triest Zondag het paspoort van een Zuidslavi sche diplomaat, die naar huis te rugkeerde van een internationale conferentie te Genève, in beslag hebben genomen. Na Zuidslavi sche stappen werd het paspoort teruggegeven. Verder meldde ra dio-Belgrado, dat de Italiaanse autoriteiten hadden geweigerd Zuid-Slaven bij verscheidene grensposten in de buurt van Go- rizia in Italië toe te laten. Ita liaanse tanks patrouilleerden daar Zondag langs de grens, al dus de Zuidslavische radio. Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft Maan dag te Washington meegedeeld, dat volgens de jongste inlichtin gen de toestand niet zo ernstig is als de eerste berichten mis schien hebben doen voorkomen. INCIDENT AAN ITALIAANS— ZUIDSLAVISCHE GRENS. Ongeveer 25 Italiaanse solda ten, uitgerust met automatische wapenen, zijn 50 m op Zuidsla- visch grondgebied doorgedron gen en verlieten het, nadat Zuid slavische grenswachten hen daartoe tweemaal hadden gesom meerd, aldus deelde Maandag avond het officiële Zuidslavische persbureau „Tanjoeg" mede. Het incident geschiedde vol gens „Tanjoeg" in de omgeving van Nova Gorica bij het Italiaan se Gorizia. Gorizia ligt 25 km ten N. van Triest. „Tanjoeg" sprak van een nieuwe Italiaanse „provocatie". Een woordvoerder van het Ita liaanse departerrient van buiten landse zaken heeft het bericht van „Tanjoeg" „onjuist" ge noemd. „De Zuid-Slaven" hebben zonder twijfel de Italiaanse sol daten door de verrekijkers van hun verbeelding gezien", aldus de Woordvoerder. Volgens „Tanjoeg" is erger voorkomen door de kalme hou ding van de Zuidslavische solda ten. Het incident had zich Maan dagochtend om kwart over acht afgespeeld. Bij het verblijf van de Konin gin te Amsterdam in September zal aan H. M. ter gelegenheid van haar eerste lustrumperiode door de schilders Matthiéu Wiegman, voorzitter; Mark Kolthoff, secre taris en Gerard van Vliet, pen ningmeester van de jury-com missie van de „Koninklijke sub sidie" voor de vrije schilderkunst een album worden aangeboden met aquarellen, tekeningen en litho's van de schilderessen en schilders, die tijdens die 5 jaar docr de Koningin werden onder scheiden met de „koninklijke subsidie". De-jonge kunstenaars die aan deze verzameling hebben mede gewerkt, willen daarmee uitdruk king geven aan hun gevoelens van dank voor hetgeen de „ko ninklijke subsidie" voor hen heeft betekend. De aanbieding van deze album zal plaats vinden op Donderdag 10 September a.s., des namiddags te 4 uur, in het paleis te Amsterdam. Een voltallige kamer van de Amsterdamse rechtbank heeft Maandagochtend in raadkamer een bevel tot voorlopige hechte nis uitgevaardigd tegen de alge meen leider der N.E.S.B., de 31- Met bijna een halve dag ver traging zijn de Prinsessen Bea trix en Irene gisteren van hun vacantie in de Verenigde Staten en Canada op Schiphol terugge keerd in de DC 6 „Prins Bern- hard", gezagvoerder J. Bellink. De Prins stond zijn dochters op het vliegveld op te wachten en omhelsde hen hartelijk even als een vriendinnetje, Renée Roëll, dat uit Canada was mee gekomen om enige tijd in Neder land door te brengen. De Prinsessen waren in opge wekte stemming en vertelden, dat zij niet luchtziek waren ge weest in tegenstelling met de haar omringende passagiers. De vertraging was te wijten aan een cilinder, die Zondag avond in Gander moest worden nagezien. Na de begroeting, o.a. door of ficials van de K.L.M. en door majoor-vlieger Gerben Sonder- man, adjudant in buitengewone dienst van de Koningin, bleef het gezelschap enige tijd voor het toestel wachten, tot de bagage in orde was gebracht. Daarna zette Prins Bernhard zich achter het stuur van een der wachtende auto's en reed met zijn dochters naar het Loo om de verjaardag van Prinses Wilhelmina te vie- De Cornell-universiteit heeft de benoeming bekendgemaakt van de oud-gcuverneur-gene- raal van Nederlands-Indië, dr H. J. van Mook tot gastprofes sor. Dr Van Mook, die hoofd is van de afdeling openbaar be stuur van het bureau voor tech nische bijstand der Ver. Naties, zal gedurende de herfst iedere week van New York naar de universiteit reizen om college te geven voor de verschillende vor men van bestuur. jarige Paul van Tienen uit Am sterdam, en tegen de landelijk leider, mr. J. A. Wolthuis uit Groningen. Dit bevel is 30 dagen van kracht en kan een onbepaald aantal keren met die termijn worden verlengd. Naar bekend had de rechter commissaris mr. B. van der Waerden reeds een bevel tot be waring uitgevaardigd, dat echter slechts 6 dagen van kracht is en maar eenmaal kan worden ver lengd. De derde leider van deze bewe ging, die gelijktijdig met Van Tie nen en mr. Wolthuis op Zaterdag 22 Augustus was gearresteerd, de 29-jarige werkgroepsleider van Amsterdam A. M. Kruit, is na vier dagen in verzekering te zijn geweest de vorige week door de rechter-commissaris in voorlopige vrijheid gesteld. „Ongeacht de arrestatie van de heren van Tienen en mr Wolt huis en de beslissing, die de rechtbank thans genomen heeft om hen in voorlopige hechtenis te houden, gaan alle activiteiten der nationaal-Europese sociale beweging onverminderd door' aldus luidde de officiële commen taar van de plaatsvervangende leiders dezer beweging Maandag. Namens de werkleider van de afdeling Vlaanderen, Guido Lou- wers en de plaatsvervangend leider in Nederland, A. M. Kruit, werd daaraan nog de volgende verklaring toegevoegd: „Immers, onze beweging is in genen dele een voortzettting of navolging van enigerlei natio- naal-socialistische organisatie en ziet derhalve de uitspraak in het proces tegen haar leiders met vertrouwen tegemoet, zulks af gezien van de vraag of het staatsnoodrecht, vervat in de Londense besluiten, van toepas sing kan zijn. De beslissing, die de rechtbank Maandagochtènd heeft genomen, kan aan dit vertrouwen niets af doen. Het is betreurenswaardig, dat subjectieve perscommentaren het grote publiek onvoldoende hebben gewezen op de omstandigheid, dat de sociale beweging in Ne derland optreedt als vertegen woordigster der Europese sociale beweging van Malmö. Reeds al leen uit hoofde van het feit, dat zij zich richt naar de conventies van laatstgenoemde die niet de geringste gemeenschap hebben met partijpolitieke programma's, welke dan ook en waar dan ook, van vóór of tijdens de periode 19391945 blijkt duidelijk, dat de sociale beweging een strikt legale organisatie is en zal blijven. Ver schillende buitenlandse functio narissen der N.E.S.B. hebben in middels reeds aangeboden bij het komende proces in deze zin te getuigen. Onder hen bevindt zich o.a. dr Per Engdahl, voorzitter van het secretariaat der Europe se sociale beweging te Malmö. De leiding der N.E.S.B. be seft ten - volle de grote verant woordelijkheid, die zij draagt ten overstaan van haar leden en geestverwanten. De menigvul dige sympathiebetuigingen, af komstig uit alle delen der bevol king, bewijzen overduidelijk, dat de sociale beweging voorziet in een politieke behoefte van het democratische staatsbestel in Nederland. Zij zal derhalve niets nalaten om zich volledig en op democratische wijze te kwijten van haar plichten jegens ons land en Europa en alles doen, wat op legale wijze kan bijdra gen tot handhaving van het reent der vrije meningsuiting voor allen". Zuid-Slavië en Hongarije heb ben een overeenkomst getekend tot het instellen van een onder zoek naar grensincidenten, al dus is te Belgrado bekendge maakt. Aan de overeenkomst zijn sinds 5 Augustus onderhan delingen voorafgegaan tussen 'n Zuidslavische en een Hongaarse delegatie. Zij wordt van kracht wanneer de regeringen van bei de landen haar hebben goedge keurd. De overeenkomst voor ziet in de samenstelling van Zuidslavisch-Hongaarse com missies, die zich zullen bezig houden met net onderzoek van incidenten die zich in de toe komst kunnen voordoen. Ook de werkwijze van deze commissies is in de overeenkomst omschre ven. Besprekingen tussen Z.-Slavië enerzijds en Roemenië en Bul garije anderzijds om tot een dergelijke overeenkomst te ko men zijn nog gaande. De secretaris-generaal van de Navo, Lord Ismay, heeft een boodschap gericht aan de tweede studieconferentie van de Navo, die Maandag in Kopenhagen is begonnen In de boodschap zegt Lord Is may, dat de houding van de re gering der Sowjet-Unie sedert het overlijden van Stalin aanlei- Volgens de correspondent te Triest van radio-Belgrado rijden de Italianen met vechtwagens langs de grens om „de Sloween- se minderheid in Italië vrees aan te jagen". Zuid-Slavië zal bij Italië protesteren. De Zuidslavische regering zal vandaag een protestnota aan de Italiaanse regering zenden in verband met de „militaire de monstraties en andere militaire maatregelen van Italiaanse kant" langs de grens tussen beide lan den. AMERIKAAN SE HULP GAAT VOORT. Het Oostduitse nieuwsbureau A.D.N. heeft aangekondigd, dat de uitdeling van „ingeleverde voedselpakketten" aan Westber- lijnse werklozen en gepension- neerden vandaag zal worden her vat. Maandag, de vierde dag van de tweede actie der uitreiking van voedselpakketten van Ameri kaanse zijde, zijn weer tiendui zenden uit Oost-Duitsland en Oost-Berlijn naar West-Berlijn gekomen om een pakket in ont vangst te nemen. Op deze dag werd geen melding gemaakt van inbeslagneming van pakketten door de politie in Oost-Berlijn. Wel vond volgens Oost-Duit sers, die in de rijen bij de uitreik- posten hun beurt stonden af te wachten, inbeslagneming plaats op de spoorwegstations in de Russische zone. Te Maagdenburg en Erfurt was het tot botsingen met de politie gekomen en ver schillende personen zouden we gens verzet tegen inbeslagneming van hun pakket zijn gearres teerd. In de Oostduitse kranten staat, dat zij die pakketten gaan halen in West-Berlijn als „schurken" gebrandmerkt en behandeld moe ten worden. Volgens Westberlijnse functio narissen heeft men Oostduitse communistische agenten in de rijen bij de uitreikposten aange troffen. Bij de posten zijn waar schuwingen aangeplakt om geen inlichtingen aan vreemden te ver schaffen. De burgemeester van West- Berlijn, Reuter, deelde Maandag mede, dat West-Berlijn in de ko mende winter zijn 220.000 werk lozen kosteloos levensmiddelen en bruinkolen zal verstrekken. Met Kerstmis zal ieder bovendien een gift van 40 tot 60 mark ont vangen. Reuter deelde het Westberlijn se stadsparlement mede, dat de Amerikaanse hulporganisatie C.A.R.E. 900 ton boter en 1.350 ton melkpoeder voor dit doel ter beschikking van West-Berlijn heeft gesteld. ding heeft gegeven tot vele wens dromen. „Het is daarom uiterst belang rijk, dat het de inwoners van de Ncord-Atlantische gemeenschap duidelijk wordt gemaakt, dat de bedreiging van hun veiligheid verschrikkelijk en onverminderd is, en dat de beste, indien niet de enige hoop voor de vrede ligt in hun voortdurende inspanning en voortdurende solidariteit", al dus de secretaris-generaal. Lord Ismay besloot met te zeg gen, dat de conferentie wordt ge houden op het meest geschikte ogenblik en dat het internatio nale Atlantische comité de zaak voor de vrijheid een grote dienst bewijst door het organiseren van deze conferentie. „Ondanks de steun, die het At lantisch pact inhoud, legt het bij de Navo aangesloten volken ook medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Warmer. Perioden met zonneschijn, vooral in het zuiden van het land en droog weer. Matige, aan de kust tijdelijk vrij krachtige zuid westelijke wind. Warmer. WOENSDAG 2 SEPTEMBER. een zware last op, en het is van het grootste belang, dat deze vol ken ingelicht worden over de be tekenis van hun opofferingen", zo verklaarde de voorzitter van de Noord-Atlantische raad, de Deense minister van Buitenland se Zaken, Kraft, in zijn openings rede. Sprekende over de militaire uitgaven zei Kraft, dat er voor gewaakt moet worden, dat deze uitgaven niet zo groot worden, dat ze behoeftigheid kunnen ver oorzaken. „Bij onze poging om ons tegen een buitenlandse vijand te verdedigen, moeten we de binnenlandse vijand sociale ontevredenheid niet vergeten", aldus de Deense minister. Het officiële orgaan van 5e Sowjetrussische communistische partij, de Prawda, heeft de Ver. Staten opnieuw er van beschul digd, „de oorlog in Zuidoost- Azië" te willen uitbreiden en rechtstreeks in Indo-China tus senbeide te willen komen". President Eisenhower had doen blijken van de mate van de Amerikaanse belangstelling in de grondstoffen van Indo-China en aangrenzende gebieden in een rede op 4 Augustus aldus de Prawda. (Generaal Eisenhower ver klaarde dat bronnen van grond stoffen, onontbeerlijk voor de veiligheid van de vrije wereld, verloren zouden gaan, indien het Indo Chinese schiereiland door de communisten veroverd zou worden. De 400 millioen dol lar die door het conjres waren toegewezen voor de bestrijding van het communisme in Indo- China vormden een wezenlijk onderdeel van het Amerikaanse ver dedigingspr ogr amma v.m. n.m. Breskens 8.38 9,25 Terneuzen 9.13 10.00 Hansweert 9.53 10.40 Walsoorden 10.03 10.50 Sept. 1 5.51 19.28 23.08 16.07 2 5.53 19.26 16.54 3 5.54 19.23 0.14 17.28 4 5.56 19.21 1.27 17.52 De algemene drielandenraad van het comité voor Belgisch- Nederlands-Luxemburgse sa menwerking, te Brussel bijeen onder voorzitterschap van J. Hoste en in aanwezigheid van jhr M. F. Beelaerts van Blokland en H. N. Margue, heeft de volgende resolutie 'goedgekeurd: „De algemene drielandenraad. na kennis genomen te hebben van de protocollen, die openbaar gemaakt werden na de ministe riële Benelux-conferentie van 24 Juli 1953. „Stelt met genoegen vast, dat de drie regeringen uitdrukkelijk besloten hebben de overeenstem ming van hun economische en sociale politiek te verzekeren, en dat zij te dien einde de nodige maatregelen getroffen hebben, „Beklemtoond het belang van het m werking stellen der onont beerlijke hogere organen zoals een ministeriële raad, die maan delijks bijeenkomt, een college van scheidsrechters en een inter parlementaire consuivatieve raad, „Is van oordeel, dat de oplos singen welke in de moeilijk heden, veroorzaakt door het ge brek aan evenwicht op econo misch gebied, moeten voorzien, van aard dienen te zijn om de samenwerking van de drie lan den te verstevigen, die zich meer dan ooit op internationaal gebied opdringt, „Geeft uiting aan de wens dat deze protocollen door de parle menten spoedig mogen bekrach tigd worden en dat in de drie landen de bevoegde overheden alles in het werk zullen stellen om de getroffen besluiten te ver wezenlijken".

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1