Het festival van de jubilerende Harmonie Terneuzen De Oostenrijkse kwestie Arbeidsgeschil bij N.V. Eternitfabriek Bankbiljetten van de Flying Enterprise in Oostende gelost Opstand in Nyassaland? JsQxl ZON- en MAANSTANDEN Onderzoek naar de financiën van McCarthy De stakingen in de Ver. Staten Cuba wil Engelse spoorweg overnemen Frans pamflet voor Amerikaanse senatoren Uitwisseling van Britse en Amefik. atoomgeheimen Duitse krijgsgevangenen en burgers in Rusland WEERSVERWACHTING HOOGWATER. Ga met overleg te werk! Geslaagd muziekfeest ondanks regen en wind Sublieme taptoe bekroonde het jubileum Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 NS. 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1.75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 31 AUGUSTUS 1953. 8e Jaargang No. 2933. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adras Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs": per mm 12 ct.; minimum pet advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uui Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De Sowjet-Unie heeft een Wes telijke uitnodiging cm vandaag besprekingen te Londen te voe ren over de kwestie van een staatsverdrag met Oostenrijk verworpen. In een nota, die Vrijdag* te Moskou werd overhandigd aan de Amerikaanse, Britse en Fran se ambassadeurs, werd ver klaard, dat de jongste Westelijke nota over Oostenrijk, niet bevre digend was voor de Sowjet-Unie. In deze Westelijke nota werd op nieuw niet verklaard, dat de Westelijken bereid zijn terug te keren tot bespreking van het ont werpverdrag met Oostenrijk, waarover in 1949 reeds in grote trekken overeenstemming was bereikt, aldus het Sowjet-ant- woord. Tevens werd niet het verkorte Westelijke ontwerpverdrag te ruggenomen, zo voegde de nota hieraan toe. (Dit verkorte ver drag werd door Amerika, Enge land en Frankrijk voorgesteld als een poging om de impasse te doorbreken, waarin de besprekin gen over het oorspronkelijke ont werp (van 1949) waren geraakt). Voorts werd in de Sowjet-nota verklaard, dat de plaatsvervan gers van de ministers van buiten landse zaken van Amerika, Enge land, Frankrijk en de Sowjet- Unie, die zijn belast met het op stellen van een staatsverdrag, geen permanent orgaan vormen en dat bijeenroeping van een con ferentie van deze plaatsvervan gers tot de bevoegdheden van de ministers van buitenlandse zaken van de vier mogendheden be hoort. De voor heden voorgestel de conferentie was echter niet van de vier ministers uitgegaan. De Sowjet-Unie herhaalde voorts haar verklaring dat moge lijke successen bij pogingen om het Duitse vraagstuk te regelen, oplossing van de kwestie-Oos tenrijk zouden kunnen verge makkelijken. Vrijdag werd tevens in Moskou de Oostenrijkse ambassadeur een Russische nota overhandigd. Hierin vroeg de Sowjet-Unie om een „definitief antwoord" op de vraag, of de Oostenrijkse rege ring het verkorte verdrag blijft steunen of niet en of zij terug keer tot het oorspronkelijke ont werpverdrag onmogelijk acht, zoals zij in 1952 verklaarde. de kapper met het aparte cachet markt 16 - brouwerqstr. 9 terneuzen moderne kapsels, vereisen mo derne coupe, de natuurlijkste dusde mooiste permanent. betere toiletartikelen. De proc.-generaal van de Ver. Staten, Brownel, heeft op een persconferentie verklaard, dat het onderzoek in de financiën van senator McCarthy te zijner tijd zal worden gepubliceerd. Enige tijd geleden waren ge ruchten opgedoken, dat deze zaak „aan de kapstok was ge hangen". Brownell maakte voorts be kend, dat het Amerikaanse mi nisterie van Justitie het onder zoek had laten varen, dat was ingesteld naar aanleiding van een beschuldiging van McCar thy, volgens welke ambtenaren van' het ministerie van Buiten landse Zaken, in 1947 de rege ring voor 150.000 dollar aan steekpenningen hadden afgezet. De proc.-generaal zeide, dat hier geen maatregelen konden wor den genomen, daar de beweerde misdrijven meer dan 3 jaar ge leden zouden zijn gepleegd. Ruim 10.000 employé's van te- lef ooncentr alen te Washington hebben besloten in staking te gaan. Zij eisen evenals hun sta kende collega's in andere Ame rikaanse steden een loonsverho ging van twee tot drie dollar per week. In het geheel zijn thans 70.000 employé's van Amerikaanse communicatiebe drijven in staking. Het verbond van controleurs bij de spoorwegen, dat ongeveer 35.0000 leden telt, heeft ge dreigd met een staking in het gehele land op 10 September. Bij de N.V. Eternitfabriek te Goor hebben zich in de afgelopen weken diverse moeilijkheden voorgedaan ten aanzien van de lonen, die de arbeiders te laag achten. Enige malen zijn groe pen arbeiders in sitdownstaking gegaan. Een zestal vormers, afkomstig uit Amsterdam (men is namelijk bezig het oudste deel van het be drijf, dat in Amsterdam is geves tigd, naar Goor over te brengen) heeft onlangs het bijltje er bij neergelegd. Van arbeiderszijde spreekt men over hen als sta kers. De directie beschouwt hen als ontslagen, doch is bereid deze arbeiders weer in dienst te nemen zodra zij daartoe via de bonafide vakorganisaties het verzoek doen. Hieruit blijkt dat de bedrijfslei ding al het mogelijke wil doen om de arbeidsvrede in de fabriek te herstellen, terwijl men tracht tegemoet te komen aan de grie ven omtrent het loon. De oorzaak der ontevredenheid is gelegen in het feit, dat men ongeveer een half jaar geleden de tot dusver vrij uniforme loon schaal heeft doorbroken door het invoeren van een werkclassifica- tie, waardoor de basisionen voor verschillende arbeid nogal uit eenlopen. Door een tariefsysteem en voor hen, bij wie dit niet mo gelijk is het toepassen van „me rit-rating" wordt dan de moge lijkheid geschapen boven deze basisionen uit te komen. acht dit ook in het belang van de arbeider. Tegenover de vakorganisaties heeft de directie toegezegd de nieuwe regeling, die nu eenmaal tijd kost, zo snel mogelijk in te voeren en voorts er bij het colle ge van rijksbemiddelaars op aan te dringen de basisionen voor de laagste groepen te verhogen. Als gevolg van het feit, dat Goor in de vierde gemeenteklasse ligt, kwam namelijk een deel der werknemers na het invoeren der werkclassificatie met een lager loon dan voorheen uit de bus. Teneinde dit te compenseren heeft de directie, in afwachting van de invoering der tarifiëring een tijdelijke, wekelijkse toeslag verleend, waardoor de betrokken lonen thans boven het oude peil uitkomen. (Advertentie) Nieuw afwasmiddel maakt het veel eenvoudiger! De moderne huisvrouw zal bij haar dagelijkse werkzaamheden gretig gebruik maken van alle apparaten, methoden en midde len, die de techniek en weten schap haar bieden en daardoor zichzelf veel tijd en moeite be sparen. Zo is het ook het geval met de iedere dag opnieuw te rugkerende afwas. Dank zij het nieuwe afwasmiddel van de Castella-fabrieken, de Castella Vaatwas, is dit vervelende werk je thans in zeer korte tijd en met een minimum aan moeite gedaan en zelfs zonder afdro gen worden vorken en lepels, vaat- en glaswerk toch glanzend schoon. Castella Vaatwas )per pak 25 ct.) bezit echter nog een eigenschap die zeer zeker IEDERE huis vrouw in hoge mate zal waar-, deren. Het actieve schuim van dit bijzondere afwasmiddel (een lepel geeft teilen vol sop), dat zo'n afdoende werking heeft op de vuilste en vetste vaat, tast echter de huid van haar handen in het geheel niet aan, maar maakt deze juist zacht als flu weel, zodat geen ruwe „afwas- handen" haar verschijning meer afbreuk zullen doen. In werknemerskringen is ver zet gerezen tegen de invoering van tarifiëring, doch de directie wil daaraan niet tegemoet ko men, daar zij het billijk acht, dat verschillende prestatie ook ver schillend wordt beloond. Men Het Cubaanse ministerie heeft een wetsontwerp goedgekeurd tot uitgifte van een obligatie lening van maximaal 20 millioen pesos voor de aankoop en ex ploitatie van de United Havana- Railway die Engels eigendom is. De spoorweg is van belang voor het vervoer van de suiker- oogst. In het begin van deze maand heeft de regering onderhande lingen geopend met de Engelse maatschappij. Deze vroeg naar gemeld wordt voor de spoorweg 14% millioen pesos. Alle Amerikaanse senatoren hebben van ongeveer 200 afge vaardigden van de Franse natio nale vergadering een pamflet ontvangen, waarin wordt uitge legd, waarom vele Franse afge vaardigden gekant zijn tegen een Europees leger. Volgens een bericht in het Engelse blad „News Chronicle" 2ou Churchill aan Eisenhower een boodschap hebben gezon den, waarin hij duidt op de be langrijkheid van het sluiten van een overeenkomst betref fende de uitwisseling van „atoomgeheimen" tussen Enge land en de Ver. Staten. Pluvius de onberekenbare had voor zijn overvloedige zegenin gen geen ongeschikter dag kun nen uitkiezen dan de 29e Augus tus 1953, de grote dag toch waar op de jubilerende Harmonie ter gelegenheid van haar 60-jarig_ be staan zo'n veelbelovend festival had uitgeschreven. Daags tevoren reeds hadden de weerberichten pessimistische klanken laten horen en inderdaad had een druilerig regentje in de morgenuren al kans gezien de hoopvolle vooruitzichten in de somberste verwachtingen te doen keren. Loodgrijze wolkgevaarten, uit de verkeerde hoek over Zeeuws- Vlaanderen stuwend, vergezelden de deelnemende muziekcorpsen, die in de middaguren hun entree maakten op het marktplein, waar een talrijk publiek bijeen was om het feest van de Harmo nie stemming te geven en om te genieten van de pittig-opwekken de muziek, die gul opklonk uit de rijen der kwiek marcherende ge zelschappen. Tegen vier uur hadden de vijf tien corpsen uit West en Oost Zeeuws-Vlaanderen en uit Zuid- Beveland hun plaatsen ingeno men in de honderden meters lan ge file en begon met de Harmo nie voorop de mars door de stad onder toenemende belangstelling van de zijde van het publiek, dat de ongunstige weersvooruitzich ten ten spijt in groten getale de straten vulde en spontane blij ken van medeleven gaf. Officiële ontvangst op het stadhuis. Inmiddels waren in de raads zaal de besturen der deelnemen de muziekverenigingen bijeenge komen voor de officiële ont vangst door het gemeentebe stuur. Naast het voltallige colle ge van B. en W. en het bestuur der jubilerende Harmonie waren ook vertegenwoordigers van V.V.V. en „Klimop" aanwezig ten bewijze dat de feestelijkheden te Terneuzen in nauwe samenwer king tot stand waren gekomen. Burgemeester Teilegen heette de gasten hartelijk welkom in Terneuzen. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat zovelen van heinde en ver aan de uitnodiging gevolg hadden gegeven om dit feest van de Harmonie luister bij te zetten. Het gemeentebestuur stelde het op prijs het bestuur der 60-jarige Harmonie met de gasten op deze voor Terneuzen zo belangrijke dag officieel te ont vangen. De harmonie, onze Harmonie, aldus de burgemeester, heeft al tijd een voorname plaats ingeno men in Terneuzen en het is een goede gewoonte, dat bij iedere plaatselijke gebeurtenis de mu ziek de kern is, waaromheen de feestviering zich groepeert. Spr. hoopte dat dit zo zou blijven. De Harmonie bestaat thans 60 jaar; een feit van betekenis noemde de burgemeester dit jubileren en een prestatie zonder weerga. Verheu gend is ook dat het bestuur van de Harmonie naast het vereni gingswerk streeft naar verhoging van het muziekpeil in het alge meen. Dit is o.m. gebleken uit de oprichting van de muziekschool, welke school na een jaar reeds op resultaten mag bogen. De burgemeester eindigde met een gelukwens voor de Harmo nie, waarbij hij de hoop uitsprak dat nog een rijk en vruchtbaar bestaan voor de muziekvereni ging zou zijn weggelegd in het belang van de gehele gemeente Terneuzen. Een Duitse delegatie heeft bij de speciale commissie der Ver. Naties te Genève, die zich be zighoudt met uit de tweede we reldoorlog stammende vraag stukken betreffende krijgsge vangenen, een rapport inge diend. Hierbij behoort een lijst met de namen van 117.529 Duitse krijgsgevangenen, die nog niet naar hun land zijn teruggezon den. Vermeld wordt, dat zich hiervan 102.958 in de Sowjet- Unie bevinden. Op een tweede lijst zijn de namen van 1.272.986 in de twee de wereldoorlog vermiste Duitse krijgsgevangenen vermeld. Een groot gedeelte hiervan zou zich nog in krijgsgevangenschap be vinden. Tenslotte wordt in het rap port meegedeeld, dat tenminste 750.000 Duitse burgers naar de Sowjet-Unie zijn overgebracht. Hiervan zouden er 134.000 nog in leven zijn. Voorzitter De Smidt antwoordt. De voorzitter van de Harmonie Terneuzen, de heer C. L. de Smidt, dankte de burgemeester en het gemeentebestuur voor de ze gulle ontvangst, die opnieuw aantoont dat onze gemeente de Harmonie een warm hart toe draagt. Spr. was zeer verheugd over de flinke deelneming uit Zuid-Beveland. In het kort gaf de heer De Smidt een schets van de geschie denis der vereniging. Hij herin nerde aan de bootwerkers van de en de Vlooswijkstraat, ten dele verregend. Slechts weinig mu ziekliefhebbers trotseerden het barre weer in portieken, onder afdaken of tegen de muren ge drongen. De anderen hadden een goed heenkomen gezocht, zodat er in tal van café's een meer dan opgewekte stemming heerste. Het concert op de markt duur de het langst. Tussen de buien door had zich daar tegen acht uur weer een talrijk publiek ver zameld in afwachting van de aan komst van het koninklijk erken de muziekcorps „De Unie" uit Breda, een uit 90 man bestaand gezelschap, dat onder leiding van de heer F. J. Vermeeren een ge selecteerd programma zou uit voeren. Ook in de Nieuwstraat heerste er rond dat tijdstip een gezellige drukte. Van het hotel „Des Pays- Bas" marcheerde „De Unie" door de Noordstraat naar de markt waar het, toen tegen half negen het concert een aanvang nam. buitengewoon druk was gewor den. Wel was het lang niet zo vol als op de mooie Woensdagavond van de 19e Augustus, toen de Oostenrijkers concerteerden, maar daarvoor waren de omstan digheden thans ook te ongunstig. Het begin zag er hoopvol uit. Tij dens de marspotpourri „Colonel Bogey" en de ouverture „Precio- sa" bleef het zowaar droog, maar onder de „Patineurs" begon het weer angstig te druppelen, tot bij de Fest-polonaise de regen in stromen neerviel, terwijl de wind fel was opgestoken. Het was echter duidelijk dat velen zich kost wat kost hadden voor genomen de taptoe bij te wonen, want van een algemeen sauve- qui-peut zoals 's middags was geen sprake. Taptoe vol begeestering en wijding. Tragisch was het, dat een zo groot opgezette en alles beloven de muziekdag tot in het laatste half uur met zoveel tegenslag te kampen had. De non stop-taptoe-, die de mannen van „De Unie" het inmiddels weer tot rijen-dik aangegroeid publiek wisten te bieden, had dan ook een beter lot verdiend. Na enkele nummers werd het schitterend uitgevoerde - programma in een plasregen vol- firma Little Johnston, die in tooid. Maar de mensen bleven Een Italiaans bergingsvaartuig, de „Rostro", heeft in de haven van Oostende een grote hoeveel heid bankbiljetten gelost, welke afkomstig zijn uit de op 10 Ja nuari 1952 op 60 km van Fal mouth in de golven verdwenen „Flying Enterprise". Reeds tijdens de heldhaftige strijd van kapitein Carlsen om zijn schip veilig de haven binnen te brengen werd dikwijls gefluis terd over een geheimzinnige la ding, die het schip aan boord zou hebben. Dit is thans bevestigd door een woordvoerder van de havendienst van Oostende. Deze verklaarde dat het Italiaanse bergingsvaartuig een grote hoe veelheid Engelse en Amerikaanse bankbiljetten aan wal heeft ge bracht afkomstig van de „Flying Enterprise". Deze bankbiljetten zouden vervoerd zijn voor reke ning \an de Zwitserse nationale bank. De biljetten, die meer dan anderhalf jaar in het zeewater hebben gelegen, zouden niet erg Een woordvoerder van het Britse ministerie van Koloniën heeft verklaard, dat de toe stand in Nyassaland met grote aandacht door de Britse rege ring wordt gevolgd. Naar in Londen werd vernomen dreigt de agitatie in het district Cholo zich uit te breiden. De Britse regering zou voorbereidingen treffen om troepen uit Zuid. Rhodesië naar Nyassaland te zenden. De Zuidafrikaanse radio.om. roep meldde reeds, dat volgens de correspondent te Blantyre ernstige ongeregeldheden in Nyassaland w.aren uitgebroken. Enkele duizenden inheemsen zouden, om uiting te geven aan hun verzet tegen een centraal- Afrikaanse federatie, in open lijke opstand zijn gekomen te gen de overheid. Het bestuur van Nyassaland heeft tijdelijk een speciaal ra diostation opgericht in 't district Cholo, dat ieder uur berichten geeft over de ontwikkeling in het land. Donderdag hadden 1000 stamleden zich voor het ge rechtsgebouw van Cholo verza meld, waar het stamhoofd Ngamwane terechtstond op be schuldiging van het verwekken van ongeregeldheden. Hij werd echter vrijgesproken, waarna de stamleden zich verspreidden. Het gebouw werd door de po litie bewaakt. Honderd man van de Britse Zuidafrikaanse politie zijn Zater dag per vliegtuig van Salisbury (Zuid-Rhodesia) naar Nyassa land gezonden, nadat berichten waren ontvangen volgens welke de politie in Nyassaland 't vuur zou hebben geopend bij nieuwe ongeregeldheden. Een speciaal door het bestuur in Nyassaland opgericht radio station maakte melding van nieu we ongeregeldheden en riep het personeel van de politie in Lim- be, Blantyre en Zoma op zich on middellijk op hun bureaux te melden. Een verkenningsvlieg tuig berichtte, dat één der brug gen op de weg naar Madema door betogers in brand was ge stoken. In de stad Tsjiradzoeloe trad de politie herhaalde malen tegen betogers op, waarbij zij gebruik maakte van traanbommen. Ver scheidene personen werden ge wond. Te Nkenge opende een patrouil le het vuur, nadat zij bijna in een hinderlaag was gevallen. geleden hebben en de opschriften zouden nog goed leesbaar zijn. Het bergen der lading van de „Flying Enterprise", die ruim 80 meter onder de zeespiegel ligt, is reeds enige tijd gaande. De werk zaamheden gaan met grote moei lijkheden gepaard daar het afda len naar deze diepte slechts bij zeer kalme zee kan geschieden. De „Rostro" heeft een beman ning van 27 koppen, allen Italia nen, aan boord, onder wie de be kende duiker Mario Raffale, die reeds 20 jaar geleden te Oostende vertoefde waar hij de ladingen van de tijdens de eerste wereld oorlog in de grond geboorde sche pen heeft geborgen. De „Rostro" heeft een bijzondere duikersklok aan boord. Tot nu toe werden uit het wrak van de „Flying Enterprise" be halve de bankbiljetten ook grote hoeveelheden schrijfmachines, stukgoederen en auto's naar bo ven gebracht. Al deze goederen waren echter onbruikbaar gewor den door het langdurige verblijf in het zeewater. Een hoeveelheid porcelein was grotendeels aan scherven. Er zou zich ook nog een grote hoeveelheid postzegels aan boord van het vergane schip hebben bevonden. De geborgen goederen werden tot nu toe ontscheept in de Fran se haven Marlaix aan de kust van Bretagne doch wegens de stakingen in Frankrijk was de „Rostro" dit keer Oostende bin nengelopen. Het Italiaanse ber gingsvaartuig handelt in op dracht van de eigenaar van de „Flying Enterprise" en de assu radeurs. De aan wal gebrachte bankbiljetten zouden aan de Bel gische nationale bank zijn toe vertrouwd, die met de telling er van begonnen zou zijn. Bij na vraag werd dit evenwel tegenge sproken. De lading van de „Fly ing Enterprise" werd indertijd op 420.000 dollar geschat. ISBRANDTSEN VERBAASD. Jacob Isbrandtsen, president van de scheepvaartmaatschappij, die eigenares was van het gezon ken vrachtschip „Flying Enter prise", heeft te New York ver klaard zeer verbaasd te zijn over de berichten, dat belangrijke sommen geld uit het wrak van het schip zouden zijn gehaald door een Italiaanse bergings maatschappij. Er werd gesproken over 100.000 dollar. „Degenen die de berging op zich namen, wisten iets, waarvan wij niet op de hoogte waren. Wij zijn niet betaald voor het vervoer van dat geld, dat niet op het scheepsmanifest voorkwam", al dus Isbrandtsen, die de mogelijk heid opperde, dat het geld zich in de postzakken, die het schip aan boord had, bevond. Hij was ervan overtuigd, dat kapitein Kurt Carlsen niet wist dat het geld aan boord was. Isbrandtsen vroeg zich voorts af, waarom men een jaar had ge wacht met de berging. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. Perioden met zonneschijn. Overwegend droog weer met perioden met zonneschijn, maar later op de dag in het W. van 't land kans op lichte regen. Matige tot krachtige, en aan de Wadden- kust tijdelijk harde wind tussen W. en Z.W. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. DINSDAG 1 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 7.20 7.51 Terneuzen 7.55 8.26 Hansweert 8.35 9.06 Wals oorden 8.45 9.16 Sept. 16.07 1 5.51 19.28 23.08 2 5.53 19.26 16.54 3 5.54 19.23 0.14 17.28 4 5.56 19.21 1.27 17.52 5 5.58 19.19 2.40 18.11 6 5.59 19.17 3.53 18.26 7 6.01 19.14 5.04 18.38 8 6.02 19.12 6.14 18.50 1893 met papieren toeters door de straten marcheerden en pro paganda maakten voor hun stre ven. Hun experiment vond in die dagen niet overal waardering, maar ze hielden vol en slaagden er zelfs in bij de firma Kessels te Tilburg crediet te krijgen voor de benodigde instrumenten. Een jong en bekwaam musicus, de bij de ouderen welbekende heer On- no Borgman, nam het directeur schap op zich. Later werd hij als zodanig opgevolgd door de heer Aug. Eeckhout uit Hulst, die op zijn beurt in 1919 weer werd ver vangen door de heer Schirris. Tot 1951 heeft de heer Schirris de directeurstok gehanteerd. Met zijn voorgangers heeft hij zijn beste krachten gegeven om de vereniging op te bouwen en groot te maken. Op het ogenblik treedt als di recteur op de heer J. Meijers, in wien het bestuur veel vertrou wen heeft. De heer De Smidt toonde zich zeer erkentelijk voor de steun, die de Harmonie steeds heeft mo gen genieten van de zijde der burgerij, waardoor de muzikan ten na de oorlog o.a. in fraaie uniformen zijn gestoken en van nieuwe instrumenten voorzien. Ook aan het uniformencomité en het instrumentenfonds, dat onder leiding van ir J. F. Denie prach tig werk heeft verricht, is de ver eniging veel dank versehuldigd. Nadat enkele verversingen wa ren rondgediend door een tweetal dames van de secretarie, trok de burgemeester de lootjes die moesten beslissen over de toe kenning der geldprijzen aan elk der deelnemende muziekcorpsen. Deze prijzen varieerden van 150 tot 20. De eerste prijs was voor „Prin ses Juliana" te Baarland; de 2e viel ten deel aan „Afferzione" te Kwadendamme. De 3e en de 4e prijs waren resp. voor „Oefening Kweekt Kunst" te Borssele en „Concordia" te Axel. Alle verenigingen ontvingen verder een herinneringsmedaille. De concerten. Terwijl de bestuursleden in de raadszaal een jubileumsigaar rookten en de muziekcorpsen hun i mars door de stad beëindigden, waren de regenpoorten weer rij- geboeid staan, opeengepakt en druipend nat„Je merkte niet dat het regende, zó mooi was het", zei iemand na afloop tegen zijn buurman. En zo was het ook! Doodstil heeft de mensenmenigte de tap toe „beleefd", die muziek bracht van het zuiverste gehalte en mee sleepte van begin tot eind. De be geestering van de bazuinentap toe, de grenadiersmars en de ma noeuvremars viel te lezen in de ogen van de geboeide toehoor ders; de wijding, die uitging van het „Wilt heden nu treden" en „Nun danket alle Gott" was voel baar, alle tergend neerplensende regen ten spijt. Enhet Wilhelmus klonk zo zuiver en plechtig over het druipende marktplein, dat de stilte onder de mensen na afloop nog voortduurde. Deze taptoe vormde een waar dig en stemmingsvol besluit van een helaas verregende feestdag en heeft goedgemaakt wat het ongunstige weer had bedorven. Het was in één woord subliem en het bestuur van de Harmonie verdient alle hulde voor de orga nisatie van zo iets geweldigs, dat wij voor Terneuzen stellig uniek mogen noemen. Omstuwd door een massale be langstelling trok „De Unie" spe lend naar de Nieuwstraat, waar het muziekfeest bij hotel „Des Pays-Bas" werd afgesloten. Het was begonnen met regen en het eindigde met regen De 60-jarige Harmonie is een belangrijke mijlpaal gepasseerd. Moge zij, geschraagd door de steun der ganse bevolking, een grote toekomst tegemoetgaan. Welke corpsen er waren Aan het festival, dat de Har monie Terneuzen op 29 Augustus 1953 heeft georganiseerd ter vie ring van haar 60-jarig bestaan, verleenden de volgende muziek corpsen medewerking: „Concordia" te Axel; „Prinses Juliana" te Baarland; „Oefening kweekt kunst" te Borsele; „De Unie" te Breda; „Euphonia" te Goes; „Scheldegalmen" te Hans. weert; „Con Amore" te Hoede- kenskerke; „Afferzione" te Kwa dendamme; „St Cecilia" te Phi lippine; de R.K. fanfare van Sluiskil; „St Cecilia" te Stoppel dijk; Mozart" te Yerseke; „Ge- duld Overwint" te IJzendijke en 18.501 op de markt, in de"Nieuwstraat „De Volharding" te Zaamslag.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1