De zee is krijgsgevangen Schouwen op Frankrijk moet boeten Het einde van de oude vos.... CHINEZENWIJK Commissaris der Koningin was diep ontroerd Door het oog van een naald Nationale radio- prijsvraag op 31 Augustus De tweede levensmiddelenactie Anderhalf millioen hoeren betalen geen centime belasting Kleine man in verzet Toenemende suikerbieten teelt in Limburg Westberiijnse politie arresteert Deense schrijver TWEEDE BLAD Zaterdag 29 Augustus 1953 8e Jaargang No. 2932 Overwinning een historisch moment Frankrijk lijkt op 'n auto van 't jaar 1931, die met Amerikaanse hulp is opgelapt en nu, zo goed en zo kwaad als het gaat, op de internationale racebaan meehobbelt, schreef „Time" onlangs. Het beeld is eigenlijk nog ietwat geflatteerd. Politiek moge Frankrijk denken in de begrippen, die in de jaren '30 modern waren; economisch handelt het voor een flink deel nog als in de tijd vóór wereldoorlog I. Een voorbeeld: een in de oorlog vernielde Franse fabriek werd met behulp van Marshall-dollars weer opgebouwd volgens precies hetzelfde plan, dat vijftig jaren geleden dienst had gedaan bij de constructie van de oorspronkelijke fabriek! Het was de Tudeh-partij, die Mossadeq ten val bracht £«n Vfu Sang DE VRIJE ZEEUW Be zee is op Schouwen krijgs gevangen gemaakt. Wild rukte het water nog aan de nog broze ketting der caissons. Het gierde en bruide in de reten tussen deze betonnen gevaarten, maar uur na uur werd de tegenstand minder en schikte de Nederland se aartsvijand nummer één zich in zijn lot; Schouwen is uit zijn klauwen. Wild en rauw gilden Donder dagavond de fluiten der vele scheepjes de victorie over het verdronken land. Het was tevens een belofte; niet langer zou de zee aan de vruchtbare gronden van Schouwen knagen. Niet lan ger zullen de duizenden verdre venen uit dorpen en hoeven be hoeven te twijfelen. De zee is krijgsgevangen op Schouwen. Het water zal met sluizen en pompen worden uit gebannen en dan zal wellicht omstreeks Nieuwjaar het leven in dit 9000 ha grote, zo gruwe lijk geteisterde gebied, zijn rech ten kunnen hernemen. Eerst moet nu de nieuwe in- laagdijk, die achter de 450 m brede breuk in de oude zeedijk nog 350 ha verdronken land om sluit, worden versterkt en opge hoogd. De zwakke plekken el ders in de zeedijk moeten wor den verzwaard. Over ongeveer een maand zal men met pompen en spuien kunnen beginnen. Weer vier weken nadien zal het mogelijk zijn de wegen te scho nen en te herstellen en de slo ten open te maken, waardoor de rest van het water zal kunnen wegvloeien. Dan pas kan het eigenlijke herstel, voornamelijk landbouwherstel en wederop bouw, beginnen; een arbeid, die naar officiële schatting enige ja ren kan duren. vlqotfluiten krijsten en gilden, zwegen de mannen. Zij gaven elkaar een forse handdruk en staarden met strak ke gezichten langs elkaar heen naar de.donker wordende einder, naar het silhouet van het ver dronken dorpje Serooskerke. De commissaris van de ko ningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, was diep ontroerd. „Deze overwinning", zo zei hij later, toen het fluitconcert reeds lang was verstomd, „kwam eer der dan ik had durven dromen. Wij zullen ons uiterste best doen en alles op alles zetten om zodra dit verantwoord is de bevolking te laten terug komen". Ondanks de tegenslagen op Duiveland bij Ouwerkerk, aldus jhr. De Casembroot, moeten wij moed houden en er vast op ver trouwen, dat ook daar het werk spoedig met succes zal worden bekroond. Ir A. G. Maris, directeur-gene raal van de rijkswaterstaat, de Delftse hoogleraren Thijsse en Jansen, hoofden van diensten van dijkherstel en Zuiderzee, allen waren verheugd, trots en gelukkig. Eerder op de dag was er in Schelphoek nog tegenslag, zo vertelde één hunner. Eén der caissonsegmenten verdween 6 meter in de diepte, maar indien de omstandigheden blijven zoals ze gisteren waren, zal naar de mening van prof. Thijsse de in- laagdijk achter het gat in de Schelphoek weldra zo sterk zijn, dat de afwerking geen bijzondere problemen meer zal opleveren. Dan zal men langzamerhand ook kunnen beginnen met het leeg pompen van de enorme polder Schouwen waartoe Woensdag de eerste grote pomp gereed is ge komen. Verwacht wordt, dat Schouwen met ongeveer 50 pom pen en enige sluizen in vier a vijf weken na het begin van het pom pen goeddeels droog zal kunnen staan. Dat de sluiting van Schelphoek bij springtij is ge schied, is naar de mening der deskundigen louter toeval. „Wij waren zover" zeiden zij, „spring tij of niet". Tot driemaal toe waren de ont werpers en uitvoerders van het Schouwen-Duivelandse dijkher stel door het oog van een naald gekropen. Prof. Ir J. T. Thijsse vertelde, dat men met het slui ten van de Klompegeul en de „gemene geul" met grote cais sons geen dag langer had mogen wachten. Berekeningen hebben bewezen, dat anders de in de geulen liggende voorzieningen door de zee zouden zijn vernield en dat veel werk vergeefs zou zijn geweest. Betreffende Duiveland werd gezegd, dat het westelijke stroomgat van de Vierbannen- polder onder Ouwerkerk nog op HET ZWOEGEN BELOOND. Aan de Schelphoek is de laatste weken dag en nacht gezwoegd. Na de gevaarlijke sluiting van de „gemene geul" en de Klompe geul en liet zorgvuldig bezinken van het maaiveld in de tracée van de inlaagdijk is men snel caissons gaan plaatsen, tenslotte zelfs het recordaantal van 460 op één dag. De 7,5 meter brede, 11 meter lange en 2 tot 3 meter hoge cais sons werden bij vieren en zessen gekoppeld en tot zinken ge bracht. Zo groeide de inlaagdijk snel boven water. Slepers brachten met bakken vol steen en klei aan. Rusteloos verzwaarden de geweldige kranen, reuzengreep na reuzengreep, de slechts lut tele decimeters boven de vloed lijn uitstekende caissonlinie. Totdat Donderdagavond het grote ogenblik was aangebroken om de laatste elementen in te varen. Tegen de kentering van vloed naar eb, het was merk waardigerwijs weer springvloed net als op 1 Februari, werd het vrijwel windstil. De zonsonder gang was helgeel tegen grijs witte stapelwolken. Zwart lagen de silhouetten van schepen, bak ken en kranen tegen het donker grijze water. Niemand maakte onnodig ge luid. Slechts het nijdige puffen van slepertjes, het ratelen en rammelen van kettingen, het bonken van snelle mannenstap pen op grote ijzeren pontons en het gegier van commandofluitjes accentueerden de gespannen aandacht van de honderden wer kers en belangstellenden op de schepen, pontons en boten. De caissonelementen lagen met takels aan zelfverankerende pontons vast. Ongeveer kwart over zes begon men deze cais sons af te vieren. De grauwe gevaarten, elk 66 m lang, werden door de vloedstroom en met be hulp van kleine slepers langzaam naar hun plaatsen gedreven. De moeilijke operatie slaagde prach tig en zonder haperen. Het meest oostelijke element sloot goed aan op de reeds gelegde caissons in de dijkkern. Toen scharnierde het westelijke ele ment van de voor Serooskerke gelegen dijkromp af, rustig tegen de oostelijke sector, precies op de berekende iets naar voren ge projecteerde plaats. Felle fluitsignalen. De kranen gingen open en snel zakten de elementen naar het wachtende bed van rijshout en steen. De deur was dicht en de wilde zee, zij het nog met broze middelen, krijgsgevangen. Ontroerd stonden daar al die harde polderjongens, de technici en ingenieurs, de ambtenaren, de aannemers, de adviseurs, schippers en maats en journalis ten Het was gelukt Én terwijl traditiegetrouw de HET DIJKHERSTEL OP GOEREE-OVERFLAKKEE. In de afgelopen week is bij het herstel van de dijken Ooltgens- plaat (Sluishaven)—Herkingen en nabij de Pallandspolder onder Middelharnis nogal stagnatie ontstaan door de vele regenval. Gedurende enkele dagen kon in het geheel niet worden ge werkt en de overige dagen zeer Op Maandag 31 Augustus, de verjaardag van Prinses Wilhel- mina, zal om 20.00 uur des avonds over beide zenders een nationale radio-prijsvraag wor den uitgezonden. De baten van die prijsvraag komen ten goede aan het Koningin Wilhelmina- fonds van de kankerbestrijding. Kent u uw vaderlandse ge schiedenis?", zal aan de luiste raars worden gevraagd in een programma, dat luchtig en vro lijk van toon is gehouden en waarin 7 bekende figuren uit onze nationale historie 't woord zullen voeren. Het zal voor de luisteraars de taak zijn de juiste volgorde vast te stellen van Piet Hein, Jan Stavast, Van Speijck, Hugo de Groot, Joost van den Vondel, Kenau Simons Hasselaar en Jan van Schaffe- laar. Omdat het een prijsvraag is voor een goed doel, moeten de inzendingen vergezeld gaan van een bedrag van 50 cent tot een maximum van 1 aan postze gels, te zenden aan Postbus 26000 te Amsterdam. het nippertje is dicht gekomen. Het gat was een slagveld van betonbrokken, keien en modder. Langs de vernielde caissons wor den met drie grote kranen pers kaden van klei gebouwd. Daar tussen wordt een dijkkern van zand gespoten. Het dijklichaam, dat thans ten dele nog onder water ligt, wordt voorts ver sterkt door bietennetten, gevuld met ongeveer een kubieke meter steen en losgestorte steen op z.g. stalen torpedonetten. Het oostelijke gat bij Ouwer kerk biedt een trieste aanblik. Eén der landhoofden is totaal vernield en de voorzieningen en bezinkingen in het gat zijn gro tendeels weggeslagen door de felle stroom, die in en uit de pol der komt, nu het westelijke gat is gesloten. Gisteren zijn op enkele plaat sen al vrij grote diepten ge meten, één daarvan was reeds ruim 22 meter Deskundigen weten op het ogenblik niet, hoe l,ang men no dig zal hebben om dit zeer kwa lijke gat te sluiten. De gedach ten variëren van drie tot acht weken. Het sluiten van dit gat met de uit Engeland aangevoer moeilijk. Het zand dat wordt de phoenix-caissons maakt nog gebruikt voor het aanmaken van de bitumen, moet n.l. een droog- proces ondergaan. Hierdoor kan dus minder asfalt aan de dijken worden gebracht. Om half Octo ber met het voornaamste herstel gereed te zijn, wil men zo wei nig mogelijk tijd verloren laten gaan. Besloten is dat voortaan om de veertien dagen ook op de Zaterdagen zal worden gewerkt en wel van 's morgens 6 tot 's middags 4 uur. Van Maandag tot Vrijdag werkt men de klok rond en is men van 6 tot 6 in de weer om de zandasfalt op zijn plaats te brengen en de binnen kant van de dijken met gras zoden te beveiligen. een punt van overweging uit. In elk geval ligt een reeks van deze caissons op één der zandplaten bezuiden het eiland Schouwen gereed. De nieuwe Ford-automobiel, de X-100 die nog in het proef stadium verkeert, zal nog deze maand naar Europa worden verscheept waar zij in Frankrijk en Engeland ter bezichtiging zal worden gesteld. In October be leeft Parijs de primeur. De wa gen wordt een laboratorium op wielen genoemd, omdat de al lernieuwste technische vindin gen in deze auto zijn toegepast. Op de eerste dag van de twee de levensmiddenactie voor de bevolking van Oost.-.Duitsland, die Donderdag is begonnen, zijn ongeveer 105.000 voedselpakket ten uitgereikt. Tot dusver schijnen de Oost- duitse autoriteiten nog geen uitgebreide maatregelen tegen de actie te hebben getroffen, hoewel de controle aan de grens van O.-Berlijn door poli tie en douane strenger schijnt te zijn. De Oostduitse spoorwe gen geven geen kaartjes voor Berlijn buiten een straal van 50 km om de stad. In enkele plaatsen bij Berlijn werden pak ketten in beslag genomen. In de Britse sector werden 75 merendeels Oostduitsers ge arresteerd, die willen ageren bij uitreikposten. Natuurlijk zijn er ook in Frank rijk grote bedrijven, die de ver gelijking met moderne onderne mingen in andere landen kunnen doorstaan. Maar het overgrote deel der Franse industrie bestaat uit middelgrote en kleine fami lie-bedrijven, die op aartsvader lijke manier worden geleid. Voor de export komen hun artikelen vanzelfsprekend nfet in aanmer king. Ouderwets als zij zijn, pro duceren zij veel te duur om op de wereldmarkt ook maar een kleine kans te- kunnen maken. Het is de Franse consument, die de hoge prijzen mag neertel len. En wanneer hij af en toe al eens aanstalten maakt daar de brui aan te geven, tracht de fa brikant niet, zoals men zou ver wachten, door prijsverlaging de Blijkens het jaarverslag van de C.O.V.A.S., de vereniging van suikerbietentelers in Limburg, zijn in het jaar 1952 ongeveer 1800 ha met bieten beplant, waarvan de productie ruim 62 millioen kg beliep. Voor het a.s. seizoen wordt een hogere op brengst per ha verwacht,, n.l. 40.000 k,g tegen 37.000 kg in '52. Dit is te danken aan de vroege inzaai van het gewas, hetgeen zoals reeds gebleken is ook be vorderlijk is geweest om de ver- gelingsziekte minder kans te ge ven. Doordat het areaal is uit gebreid, wordt voor het komen de seizoen een aanvoer van 80 tot 90 millioen kg verwacht. Het gemiddelde wortelgewicht bleek bij steekproeven voor het eerst gelijk te liggen met het landelijk gemiddelde. Ook het suikergehalte blijkt bevredigend te zijn. De C.O.V.A.S. levert de bieten aan de suikerfabriek te Puttershoek. Medegedeeld werd dat de vereniging thans ook aandelen van een andere fa briek heeft aangekocht. markt te stimuleren, maar be perkt hij eenvoudig de produc tie. Zijn spaarpot is dik genoeg om het te kunnen uitzingen, want zijn winsten zijn hoog en van de belasting, die hij betaalt, wordt de fiscus niet vet. Belastingontduiking is een van de grootste euvelen, waaraan Frankrijk lijdt. Frankrijk telt on geveer 2 millioen boerenfamilies, een derde deel der bevolking. Daarvan betalen anderhalf mil lioen families geen centime aan directe belastingen, het overige kwart slechts een miniem bedrag. Over de industriëlen spraken we al. ELK ARTIKEL BELAST. Notoire belastingontduikers zijn verder de winkeliers, maar deze Tijdens de eerste uren van de 19e Augustus had dr. Mossadeq de toestand in Perzië in handen, nadat er drie dagen tevoren een poging tot een militaire staats greep was mislukt. Diezelfde dag, om 12 uur 's middags, stort te zijn regime ineen. Royalistische betogingen, door enkele jongelieden op touw ge zet, breidden zich uit tot mili taire detachementen arriveerden, die de straten onder leiding van generaal Zahedi een revolution- nair aanzien gaven. De ontstel tenis was zó algemeen, dat noch de politie noch enig onderdeel van het leger gereageerd hebben om Mossadeq te verdedigen. De menigte, die een ogenblik besluiteloos was, trok snel par tij voor de sterkste groep en dat waren in dit geval de royalisten. Alle verzet heeft zich beperkt tot enkele honderden soldaten, die de lijfwacht vormden van de pre mier en die evenzeer persoon lijke redenen hadden om de val van Mossadeq te verhinderen. De verklaring voor deze verras- In geautoriseerde bewerking uit het Amerikaanse door E. VEEGENS—LATORF. 18) Nadruk verboden. „Maar waarom dan jij wel?" „Omdat ik groter ben. Ik ben groter en dikker dan Daiko. Ik noem haar Flora. Ik noem alle Amerikaanse meisjes bij haar voornaam. Maar jij bent zo klein." „Zeg, hoe heet „put keng" in het Engels?" „Dat heet „geen eerbied". Dat is een gewoon woord. Wil je een paar mooie woorden leren?" „Zeg mij alsjeblieft hoe ik het moet zeggen.' Ik wil Flora ver tellen waarom ik haar niet bij haar voornaam noem." „Als je een mooi woord wilt gebruiken, zeg dan maar, dat het is omdat je niet onhoffelijk wilt zijn. Dat wil zeggen niet be leeft. Of je zegt oneerbiedig." Tom leerde de moeilijke woor den en herhaalde ze voor zich zelf. Toen hij met Flora alleen was, stak hij van wal en zei, „Daisow, ik ga je geen Flora noemen." „Waarom niet? Van mij mag het best." „Omdat vader zei, dat het..." „Dat het wat?" „Omdat... omdat ik niet on hoffelijk en oneerbiedig tegen je wil zijn." „Wat zeg je? Tom, wat heb je een lange woorden geleerd!" „Gosie, ik wou, dat ik je Flora kon noemen. Als ik later een meisje heb, dan noem ik haar Flora." Daar gaf Flora hem een zoen voor op zijn hoofd en Tom schoot de keuken uit. 2. Mevrouw Fong was in geen weken °haar huis meer uit te krijgen. Zij droeg haar Chinese jasje en broek en zij wilde niet uitgelachen worden, en op haar leeftijd was een volkomen ver andering van kleding iets on denkbaars. Toen zij naar dit vreemde land gekomen was, had de gedachte haar geleid, dat haar gezin in zijn omgeving ge- eerd en gerespecteerd moest worden. Dit was geen bewuste gedachte; het was haar hele levenshouding: dat niemand, ook zij zelf niet, iets mocht doen, dat hét gezin te schande maakte. Meer verlangde zij niet van het leven en van Amerika. Geen van haar zonen zou haar onteren in de ogen van haar buren; het was een goddelijke en overal gelden de wet, waaraan de leden van gebonden voelden dan aan alle mogelijke reglementen en ver ordeningen. De straf op over treding van deze onzichtbare wet van de schijn was hoon en spot. En toch bevond zij zich hier in een belachelijke situatie. Zij had het gevoel, dat zij zich in haar kleding naar de Amerikaan se gebruiken moest richten, maar tegelijk voelde zij dat als iets onmogelijks. Hoe idioot zou zij er uitzien met een hoed! Zij had dameshoeden gezien en die waren allemaal even mal ge weest. Zij had gezien hoe dwaas sommige oudere vrouwen in de Chinezenwijk er uit zagen, die een hoed opgezet en een lange zwarte japon hadden aangetrok ken, zoals de vrouwen van het Leger des Heils die droegen, en zij besloot, dat zij haar waardig heid zou bewaren door zich aan haar Chinese kleding te houden. Zij wist tenminste hoe zij zich op zijn Chinees hoorde te kleden. Maar het viel haar niet moei lijk om thuis te blijven. In China blijven de vrouwen dikwijls maandenlang in huis zonder ooit buiten te komen. Zij was niet gekomen om Amerika te bekij ken; ze was gekomen om bij haar gezin te zijn. Het was ech ter een verrassing voor haar, dat er in New York City eigen lijk geen buren bestonden en dat je nauwelijks een woord wissel de met de mensen, die vlak naast je of in hetzelfde huis woonden. Dat maakte de zaak veel eenvoudiger voor haar, daar het gezin geheel aan zich zelf buren had wilde dat zeggen, dat de schijn op hoefde te houden. Dikwijls stond mevrouw Fong voor het raam het vreemde stadsbeeld daar beneden aan te zien en de Amerikanen, mannen, vrouwen en kinderen te bekij ken. 's Morgens was de straat rustig en schoon. De trottoirs waren van asphalt, zo glad als een keukenvloer, en keurige vuilnisbakken stonden op rijtjes voor de hekjes van de souter rains. Vlak bij was de Third Avenue, die donker, rumoerig en vertrouwd was. Er was iets in de duisternis en vertrouwdheid en drukte van de Third Avenue, dat haar beviel. Zij had er nooit naar verlangd in een stille straat te wonen, wat volgens haar een gebrek aan voorspoed beteken de. Zij had altijd aan een drukke, welvarende winkelstraat willen wonen met veel lawaai en veel mensen, en zich op voet van ge lijkheid voelen met de millioe- nen, die daar voor hun bestaan streden. Third Avenue scheen daaraan precies te voldoen. De winkels kruideniers, groen- tenwinkels, schoenmakerijen, stoffeerderijen, winkels die he- rencostuums met twee broeken aanboden lagen allemaal vlak bij elkaar. Huisvrouwen met boodschappentassen, dikke vrou wen in het zwart, jonge vrouwen in lichtgebloemde kunstzijde, vrachtwagens, auto's, groente wagens met paarden ervoor, straatorgels, alles trok in een onafgebroken optocht langs de hoek. (Wordt vervolgd.) een gemeenschap zich sterker je geen mensen had voor wie je sende omwenteling is eenvoudig: het niet op het tapijt verschijnen van de Tudeh-partij. Tot op dat moment had Mos sadeq zoals steeds gedurende de afgelopen twee jaar in een oogwenk elke poging tot rebellie weggevaagd. Maar niemand maakte zich illusies; deze over winning van de premier was niet te wijten aan de onverdeeldheid van de nationalistische partijen achter hem, maar uitsluitend aan de duidelijke goedkeuring van de meest linkse partij. De consolidatie van zijn suc ces vereiste een anti-royalistische onderdrukking, die tot het bit tere einde moest worden doorge voerd. Maar als de vluchtende sjah van de troon vervallen ver klaard zou worden en de repu bliek ingesteld, zou vroeg of laat de Tudeh-partij voordeel van de situatie trekken. Mossadeq die al zo lang de bijnaam verdiende van „oude vos", geloofde eens te meer tijd te kunnen winnen. Deze dwaling werd hem nood lottig. Het gerucht deed weldra de ronde, dat de regering voor bereidingen trof om krachtige maatregelen tegen de Tudeh te nemen. Even later vernam men zelfs, dat de leiders van de Hit- Ier-partij, de „Siunka", waren vrijgelaten. Deze maatregel wees erop, dat de regering niet terugschrok om de Tudeh de nederlaag te bezorgen door een beroep te doen op de oproerige elementen, zelfs op de getrou wen van de sjah. Het resultaat liet dan ook niet op zich wachten: Geen uiterst- links mens vertoonde zich op straat om de regering-Mossadeq te verdedigen. De val van deze „oude vos" heeft bewezen, dat de macht van de communistische Tudeh zeer groot is; de Tudeh steunde Mossadeq en deze laat ste triomfeerde over zijn tegen standers. Toen de Tudeh hem losliet, viel hij. Hoe zullen nu de nieuwe mees ters Van Iran dit probleem op lossen? Het leger zal zonder twijfel de onderdrukkingsmaat regelen tegen de Tudeh verster ken. Zal het leger dus vergeten, dat juist de illegaliteit deze par tij zo sterk heeft gemaakt?? Generaal Zahedi zal ook de oliekwestie moeten oplossen. Welaan, de grote Amerikaanse en Engelse oliemaatschappijen hebben hun voordeel gehad van het uitvallen van de Perzische olie. De wederopenstelling van de bronnen van Khouzistan zal ongetwijfeld de grote kartels in ongelegenheid brengen, want deze lijden toch al onder over productie...... En tenslotte nog dit: als Mos sadeq gedurende de laatste maanden van zHn macht gere geerd heeft door de toestemming van de uiterst-linksen, hoe zal het dan met de sjah aflopen? vervullen als belastinggaarders ia zekere zin nog een nuttige taak. Omdat de Franse staat via de di recte weg slechts weinig belas tinggelden binnenkrijgt (28 pro cent van de totale belastingop brengst) en de staatshuishouding toch gaande moet worden gehou den, tracht hij door de heffing van een enorm aantal indirecte belastingen aan zijn trek te ko men. Bijna geen artikel, of het is belast. Dat heeft Frankrijk zo langzamerhand tot een der duur ste landen van Europa gemaakt; sinds 1950 zijn de kleinhandels prijzen er met meer dan 50 °/o ge stegen Het onrechtvaardige van indi recte belastingen is altijd, dat zij de kleine man naar verhouding zwaarder treffen dan de rijkaard. In Frankrijk werkt het systeem nog onrechtvaardiger, omdat de loonbelasting, zowat de enige di recte belasting die de staat nog iets oplevert, wordt opgebracht door de werknemers met vaste lonen en salarissen, dus arbei ders, ambtenaren, kantoorbe dienden enz. Een arbeider met twee kinderen en een loon van 3000 gulden per jaar betaalt 15 van zijn loon aan de belasting, plus een veel groter bedrag aac indirecte heffingen. Daarentegen betaalt een boer met een vier- of vijfmaal hoge inkomen langs de directe weg niets, terwijl hij als verbruiker van artikelen, die hij zelf voor een goed deel voort brengt, ook weniig indirecte be lasting betaalt. PARLEMENT REGEERT. Het is begrijpelijk, dat de vak bonden in verzet kwamen, toen de vrees werd gewekt, dat de regering-Laniel ter sanering van de altoos berooide staatskas (er is een tekort van meer dan 6 mil liard gulden!) een onevenredig grote veer van de slechts betaal den en naar verhouding hoogst belasten wilde plukken. Dat de stakingsactie haar doel voorbijschoot en dat de regering tenslotte voor de vakbonden door de knieën ging, omdat zij naast de Marokkaanse kwestie niet ook nog de last van een gevaarlijk arbeidsgeschil durfde te dragen, laten wij hier buiten beschou wing. Onbegrijpelijk zal het voor de gemiddelde Nederlandse lezer zijn, dat nog geen enkele Franse regering er toe is overgegaan het geld te halen, waar het zit: in de spaarkousen der boeren en in de safes van de industriëlen, nering doenden en vertegenwoordigers der vrije beroepen. De oplossing van dit raadsel ligt hierin, dat in Frankrijk niet de regering, maar het parlement de baas is. En in het parlement hebben alle belangengroepen hun eigen vertegenwoordigers, die hel natuurlijk niet wagen maatrege len te steunen, die onpopulair zijn bij hun kiezers. Onder de vele partijen is er immers altijd wel één, die de bijzondere belangen van deze of gene groep nog wél wil behartigen. MET HULP VAN AMERIKA. Helaas is het einde van de gees telijke, politieke en economische crisis, waarin Frankrijk verkeert, nog steeds niet te zien. Voor een deel is dat misschien te wijten aan de hulp, die de Amerikanen het land nog altijd zo royaal schenken, bevreesd als zij zijn, dat Frankrijk in Indo-China naar een compromis met de commu nist Ho Tsji Minh zou streven, indien verdere steun uitbleef. Die hulp stelt Frankrijk in staat beslissingen, die al lang ge leden hadden moeten worden ge nomen, steeds weer op de lange baan te schuiven. Maar het Ame rikaanse congres zal niet eeuwig scheutig blijven en eens zal Frankrijk het mes moeten zetten in wat er kwalijk zweert. Het cngelukkige is, dat de Fransen niet inzien, dat hoe eer der dit gebeurt, hoe meer baat zij bij de operatie zullen hebben. (Van de P.A.-correspondent te Parijs.) De Westberiijnse politie heeft Donderdag bekendgemaakt, dat zij de Deense schrijver Arthur Boernsted heeft aangehouden op verdenking van spionnage ten behoeve van de Sowjet-Bussi- sche geheime dienst. Boernsted is Donderdag aan de Amerikaan se autoriteiten overgedragen- Volgens de politie had Boern sted getracht een Wit-Russische emigrant in West-Berlijn te dwingen voor de Russische ge heime dienst te spionneren. De politie-eenheid, die Boernsted aanhield, is gespecialiseerd in het verhinderen van pogingen tot ontvoering. Boernsted is 60 jaar en werd in Leningrad geboren uit Deense ouders. Tot zijn 30ste jaar had hij in Rusland gewoond. Hij bezit een Deens paspoort, is gehuwd met een Russische en noemt zichzelf journalist, aldus de West beriijnse politie.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 5