Regering komt getroffenen enigszins tegemoet De herstelwerkzaamheden van de P.T.T.in het rampgebied De wereldmarkt van voedergranen De wet op de watersnoodschade AGENDA: Voor de Zondag Radiolezing van Chinezen vroegen om hun doden Korea nu het merkwaardigste land der wereld Ex-politieke gevangenen vragen Duitse schadeloosstelling Sanapirin 3 goede Een waarschuwing voor hen die inmaken Advies van voorlichtingsbureau de heer L. Neher Regeringsmaatregelen te wachten Versterkingen naar Kenya Noordelijke Roode Kruis- afgevaardigden Aardschokken in België Incidenten in Oost-Sumatra „Streven naar 100 vergoeding onredelijk' Conferentie van huisvrouwen in Schotlanc Kinderverlamming in Canada Amer. vakbondleider in staal van beschuldiging gesteld In de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsont werp op de watersnoodschade 1953 wordt medegedeeld, dat de aangifte van de schade moet ge schieden uiterlijk 6 maanden na het in werking treden van de wet dan wel voor de afzonder lijke gebieden binnen 6 maanden na de door de minister van Fi nanciën te bepalen latere tijd stippen. De z.g. na-schade (d.i. de scha de die eerst later blijkt, zal in elk geval als watersnoodschade worden afgewikkeld, indien deze zich binnen 5 jaar na het droog vallen van het betrokken gebied openbaart. Voor de getroffenen is verder van belang, dat zij bin nen een maand na de vaststelling van een bijdrage kunnen vragen wn een toelichting omtrent de overwegingen en gronden, waar op de vaststelling berust. GEBOUWEN. In het oorspronkelijk wetsont werp was de mogelijkheid ge opend in geval van onherstelbare beschadiging voor een woning en een bedrijfspand een gunstiger tegeling te krijgen. De aftrek percentages worden dan gehal veerd. Thans is deze mogelijk- Een streven naar 100 ver goeding van alle kosten is in strijd met de redelijkheid. De ge troffenen kunnen in redelijkheid verlangen zoveel mogelijk in hun vroegere positie te worden her steld, doch niet in een betere po sitie te worden gebracht. Ik zal met u zijn, Ik zal u niet begeven en zal u niet verlaten. Joz. 1 5. Indien wij ons deze rijke belof te van Hem, die Zijn woord nim mor terugneemt, konden en durfden toe-eigenen! Zouden wij rlan niet een almachtige Bondge noot aan onze zijde hebben, die aan ons waar maken wil wat de Psalmist getuigt: „Zij gaan van kracht tot kracht steeds voort?" Gehoorzaamheid en trouw zijn van onze zijde echter de onmis bare voorwaarden, waaronder de Here ons Zijn tegenwoordig heid en blijvende genade toezegt. Het levensmotto van Jozua, die zo. kloekmoedig de goede strijd aeeft gestreden, was en bleef: „Be Here is met mij, Hij heeft het gesproken." En in die zeker heid sterk, volbracht Hij in grote trouw zijn moeilijke levenstaak. Laat het ons niet verwonderen, dat hij dezelfde ervaring opdeed, diePhnlus later maakt: „Ik ver mag alle dingen door Hem, die mij kracht geeft." Wij moeten dikwijls beschaamd staan en hebben geen antwoord, als ons geloof wordt bespot. Wij moeten met smart van menige nederlaag gewagen, in plaats van te getuigen van de kracht des Heren. Verstaan wij het dan wel, dat God Zijn aangezicht alleen verborgen houdt, omdat er bij ons wat hapert aan gehoorzaam heid en nauwgezetheid! 2ij het heden onze bede, dat de Here ons zo nabij zij, dat Hij ons die moeilijke lessen zelf van ogenblik tot ogenblik moge teren! Opdat wij in onze banier sok mogen schrijven: „Imma nuS", God met ons. Schoon 'k arm ben en ellendig Ik weet, dat God mij ziet, Zijn goedheid is onendig. M\jn Redder, toef dan niet. (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje"). heid ook geopend voor een wo ning en een bedrijfspand, die herstelbaar beschadigd zijn. BEDKIJFSUITRUSTIN G. Een andere wijziging betreft de vergoeding voor bedrijfs- en beroepsuitrusting. Wanneer hier aan herstelbare schade is ge leden, kan boven de herstelkos- ten een vergoeding worden ge geven wegens de waardevermin dering, die nog na het herstel aanwezig is. HERBOUW PLICHT BOERDERIJEN. Met betrekking tot de her- bouwplicht is de volgende wijzi ging van belang. In het alge meen vervalt op 1 Januari 1957 het recht op een bijdrage in de herbouwkosten van woningen en bedrijfspanden, wanneer op ge noemde datum niet tot herbouw is overgegaan en blijft alleen het recht op vergoeding van de ver koopwaarde op 31 Januari 1953 bestaan. Boerderijen worden nu hiervan uitgezonderd, zodat ook na 1 Januari 1957 voor boerde rijen de herbouwplicht blijft be staan. OMVANG DER VER GOEDING. Bij de beoordeling van de maat staven, die aan de omvang van de vergoeding ten grondslag moeten liggen, erkent de rege ring, dat het solidariteitsgevoel en de gemeenschapszin vergen dat gestreefd wordt naar een zo ruim mogelijke vergoeding van de schade. De rechtvaardigheid verlangt echter, dat niet in een ander uiterste wordt vervallen en velen op een zodanige voet vergoeding zouden ontvangen, dat zij blijvend in een betere po sitie komen te verkeren dan niet-getroffenen. Indien men de schade integraal vergoedt (en in het wetsontwerp wordt in deze richting zeer ver gegaan), wil dat nog niet zeg gen, dat gemaakte kosten, die hoger kunnen zijn, voor 100 worden vergoed. Men denke slechts aan de kosten van ver nieuwing of verbetering, welke een vermogensvermeerdering of een besparing voor de betrokke ne ten gevolge hebben en dan ook voor eigen rekening beho ren te blijven. DE HUISRAADSCHADE. Het in het voorlopig verslag uitgesproken oordeel, dat de pri maire vergoeding voor alle soor ten van schade van overheids wege behoort te worden gere geld kan de regering in het alge meen onderschrijven, echter niet ten aanzien van de huisraadscha- de. Indien het rampenfonds een regeling tot stand brengt, welke in" haar uitwerking aan de ge troffenen het volle pond geeft, staat wel vast, dat de getroffe nen niet in een slechtere positie verkeren dan waarin zij zich zouden bevinden, indien de ver goeding uit 's rijks kas werd verleend. Omtrent het achterwege laten van differentiatie naar het socia le milieu bij de basisuitkeringen merkt de regering op, dat juist hieraan het grote voordeel van het systeem van die uitkeringen inhaerent is, te weten de snelle en uiterst eenvoudige uitvoering. Een tweede, niet minder groot voordeel is aan dit stelsel ver bonden en wel, dat het de garan tie schept de primaire behoeften in elk geval te dekken, ongeacht het feit, of de waarde van het verloren gegane dit niveau wel evenaarde. Voor de minder draagkrachtigen wordt hierdoor de gelegenheid geschapen de noodzakelijke goederen in een behoorlijke kwaliteit, beter vaak dan men bezat, aan te schaffen. Een dergelijke gang van zaken was juist door het particuliere karakter der hulp mogelijk. DE MATERIëLE SCHADE. De vraag, of de regering on derscheid maakt tussen mate riële en immateriële schade, wordt bevestigend beantwoord. De immateriële schade valt in beginsel echter buiten het kader van het onderhavige wetsont werp. Deze schade blijft intus sen niet geheel onvergoed, dit in verband met de verschillende door de overheid getroffen rege lingen in het sociale vlak. De vergoeding van de imma teriële schade zal door het fonds geschieden en het zal daarvoor voldoende middelen beschikbaar houden. Het ligt niet in de bedoeling voor de immateriële schade nog een ander wetsontwerp in te die nen. De directeur-generaal der P.T.T., de heer L. Neher, heeft in de regeringsuitzending „Ver klaring en toelichting" gesproken over de herstelwerkzaamheden van de P.T.T. in het rampgebied. De oorlogscorrèspondent W. Hornman schrijft aan de leger - voorlichtingsdienst Soldaten van de A-compagnie van het Nederlandse detache ment, die ongewapend werken in de gedemilitariseerde zone in Korea, hebben een aantal Chine zen ontmoet, die om hun doden vroegen. De Nederlanders hebben hun de plaats gewezen, waar zij na de aanval op de A-compagnie de Chinezen hadden begraven en de eerste luitenant J. Bor uit Rot terdam gaf hun toestemming hun dode vrienden uit te graven en mee te nemen achter hun stellingen. Bij de laatste aanval, toen vijf Nederlanders werden gedood en vijf gewond, hadden de Chinezen niet geschoten, toen een aantal Nederlanders onder bereik van vijandelijk vuur het vijandelijk vuur het voorterrein in gingen om hun doden en ge wonden op te halen. Korea is nu het merkwaardig ste land van de wereld, omdat Het hoofdbestuur van de Ne derlandse vereniging van ex- politieke gevangenen uit de be zettingstijd heeft in een brief aan de raad van ministers ver zocht zich te wenden tot de re gering van W.-Duitsland inzake de Duitse wet tot schadeloos stelling van hen, die in concen- geneesmiddelen in elk tablet. Niet méér, want overdaad schaadt. Geest en lichaam worden er door verkwikt en pijnen verdwijnen tratiekampen of tuchthuizen hebben gezeten. Deze wet geldt namelijk alleen voor Duitsers en hen die tussen 1933 en 1945 in Duitsland woon den. De vereniging acht het een ernstige beleidsfout van de Duitse regering, dat zij hierin niet de exjpolitieke gevangenen uit andere landen, die op last van de toenmalige bezetter naar concentratiekampen en tucht huizen in Duitsland zijn gevoerd heeft betrokken. De vereniging verzoekt de Nederlandse ministerraad de regering van W.-Duitsland uit te nodigen aan de wet een rui mere interpretatie te geven of een nieuwe wet te maken, waar in wordt vastgelegd, dat aan ex- politieke gevangenen die uit Ne derland naar Duitsland zijn ge voerd, voor iedere maand ge lvangenschap hetzelfde bedrag van 150 mark wordt uitgekeerd als aan de desbetreffende Duit sers. Ontstellend groot is het aantal berichten, dat het voorlichtings bureau van de voedingsraad de laatste dagen ontvangt over be dorven inmaak; in het bijzonder groente-inmaak. Dit betreft zo wel groenten, die op de vanouds bekende manier zijn geweckt, als groenten die wbrden bewaard in inmaakglazen, die door luchtver- dunning met behulp van een zuig- of stoompompje zijn ge sloten. Vooral over deze' laatste methode bereiken het bureau veel klachten. Het voorlichtingsbureau heeft thans een aantal aanwijzingen doen uitgaan, waarin o.m. het ■walgende wordt gezegd: Bij het huishoudelijk wecken [eau onrechte steriliseren ge- Taaemd), waarbij groente en wlees b.v. 1% uur bij 100 gr. Cel- aos verhit worden, is men er nooit zeker van, dat bederf uit- Mïjft. Steeds blijft het risico van voedselvergiftiging bestaan, wanneer men de geweckte pro ahsden vóór men ze gebruikt met zorgvuldig doorkookt. Alleen hierdoor kan een ontwikkelde giftige stof worden vernietigd. rajfK al is de fles dicht gebleven «s a! ruikt de inhoud goed, is dit doorkoken beslist noodzakelijk. Het gebruik van verse produc ten, grondig wassen en eventueel opnieuw wecken na 2448 uur Ban het risico van bederf verklei- oen, maar niet uitsluiten. Het mmaken van groente en vlees os flessen, die met behulp van stoom- en zuigpompjes worden gesloten, moet worden ontraden. De levensmiddelen worden bi; deze methode wel verhit, maar de verhitting is niet voldoende. Tevens komen de levensmiddelen na de verhitting weer met de lucht en met voorwerpen, waar op bederfkiemen Voorkomen, in aanraking. De inmaak van vruchten is minder riskant. Door het hoge zuurgehalte van de vruchten wordt de ontwikkeling van kie men tegengegaan. Het huishou delijk wecken kan op vruchten zonder bezwaar worden toege past. PER SUPER-CONSTELLATION NAAR ZUID AFRIKA. De eerste vlucht met een der nieuwe super-Constellations van de K. L. M. naar Zuid-Afrika zal behalve door de ministers Drees en Algera ook worden meegemaakt door de Commis saris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot. Namens de K. L. M. gaat mee de voorzitter van de raad van com missarissen dr A. A. L. Rutgers oud-gouverneur van Suriname en lid van de Raad van State. Voorts zal de heer G. J. Reijers, hoofd van het lijnbedrijf Afrika van de K.L.M., meereizen. men niet weet waar men aan toe is. Op de door regen spiegelglad geworden tjotten sjouwen sol daten zware balken omhoog en bouwen koortsachtig hun bun kers aan de oever van een brede rivier. Men heeft bij de Amerikanen grote belangstelling voor dit werk. Generaal William G. Brad ley, de plaatsvervangend com mandant van de tweede divisie en generaal W. L. Barringer commandant van de tweede divisie, brachten reeds een be zoek aan de „Nederlandse bun kerbouwers". De laatste vroeg ons uitdrukkelijk in de Neder landse kranten te willen mee delen, dat hij verheugd was dat overste C. Knuist als comman- dant van het Nederlandse .batal jon was aangewezen en dat hi; trots is een bataljon als het Ne derlandse in zijn divisie te heb ben. De Korea-vrijwilligers werken dan ook als paarden. Als men rondkijkt, ziet men een complete Olympiade. Zij zijn van vecht- soldaten plotseling gewichts heffers, athleten, zwemmers, hoog- en verspringers en vooral zwoegers geworden. DE GEWONE SOLDAAT Wat in deze dagen door het Nederlands bataljon wordt ver zet, grenst aan het ongelooflijke. Het is de gewone soldaat, die dit doet. De gewone jongen met de vuile klei van Korea aan zijn blote voeten; de werkman die met balken van meer dan 100 kilo een wilde stroom overzwemt en ze daarna hoe begrijpt nie mand tegen de 400 meter hoge tjotten omhoogsleept. Want de nieuwe lijn moet een stevige lijn worden. Tjottenglibberige, dicht begroeide heuvels, waar de pa den niet eens zijn gebaand, waar men door een wit lint, dat men bij het bestijgen van de heuvels op klein-duimpjes-manier achter zich afrolt, de weg terug moet vinden. Deze weg bestaat uit glibbe rige, kletsnatte klei, die zich vastzuigt aan je schoenen en de wereld tot een kermis van glad heid maakt. Een stromende regen maakt dit alles onnoeme lijk triest. Langzaam verrijzen de hon derden bunkers. Uur na uur tor sen de jongens de zware balken tegen de heuvels omhoog. Dit zijn de Nederlandse solda ten in Korea op het ogenblik. Het vuren is gestaakt, maar ze hebben het zwaarder dan ooit. „De geweldige overstroming, waardoor het Z.W. van ons land werd getroffen, heeft niet alleen ernstige schade toegebracht aan het telecommunicatie-net en aan het postbedrijf, maar de P.T.T. ook gesteld voor het oplossen van omvangrijke problemen. De nationale en internationale kabelverbindingen over de Moer dijk werden geheel verbroken en daarmee het verkeer naar Lon den, voor een groot deel naar België en naar Frankrijk. In het telefoondistrict Rotter dam werden vier automatische centrales vernietigd; veertien grote en kleine hand-centrales, 52 netten, kalbels en lijnen; 6200 abonné-aansluitingen gingen ver loren. In district -Breda waren alle verbindingen verbroken met Schouwen-Duiveland, Tholen, N.- Beveland en St. Philipsland. Een en zeventig netwerken met ruim 3300 abonné's werden óf ernstig beschadigd óf werkten uitermate gebrekkig. Een bijzondere be lasting ontstond in het resteren de net van Zuid-Holland, Bra bant, maar ook van overig Ne derland. Alle centrales werden zwaar overbelast en in verschil lende plaatsen van ons land moesten bijzondere noodbureaux voor hulpverlening worden opge steld. De hulpverlening eiste, dat in het overstroomde gebied binnen de kortst mogelijke tijd voorzie ningen werden getroffen om het contact met het overig deel van ons land te onderhouden of te herstellen, zij het dan ook met vele beperkingen. Daarbij is het van belang gebleken, dat het be staande mobilofoonnet kon wor den uitgebreid. Een typische bijzonderheid hierbij is dat het P.T.T.-kabel schip „Poolster" op de rede van Zierikzee als mobilofoon-steun punt kon dienen, zo vervolgde spreker. Vodr het overbruggen van gro tere afspanden werd in nauwe Samenwerking mei de Neder landse en buitenlandse militaire onderdelen een straalzendernet opgebouwd, dat een koppeling verzekerde tussen Bergen op Zoom en plaatsen als Terneuzen, Middelburg, Zierikzee, Middel- harnis en Rotterdam. Met grote waardering herin nerde de heer Neher aan de spontane, bekwame en ruime medewerking van de Nederlandse militaire autoriteiten en man schappen, alsmede van de bui tenlandse militaire organisaties, die zowel personeel als materiaal voor de straalzenderkoppeling ter beschikking hebben gesteld. Gedurende enige tijd werd dioor samenwerking met prominente radio-amateurs een hulpverbin- dingsnet tot stand gebracht, waardoor aan vele aanvragen om hulpverlening van persoonlijke en materiële aard kon worden vol daan. Ook werd bereikt, dat de betrokken autoriteiten en het Nederlandse publiek een steeds duidelijker beeld kregen van de omvang der ramp. Voor de redding van mensen, de handhaving van het bestuur, de taakverrichting van militaire organisaties, waterstaats-autori teiten, aannemers en vele ande ren moesten soms op bijna onbe reikbare plaatsen verbindingen worden aangelegd en schakel- punten gemaakt, waardoor con tact met de rest van Nederland kon worden verzekerd. Na de toewijding, ijver, moed en vakkennis van het P.T.T.-per soneel te hebben geroemd, wees spr. op de typische voorbeelden van persoonlijk initiatief, getoond om kostbare en belangrijke in stallaties voor waterschade te behoeden. Overal waar mensen waren achtergebleven of werkten, werd de post bezorgd, hoe bezwaarlijk dit ook was. De toevoer van cor respondentie werd geleid over telkens nieuwe en andere banen, zelfs geruime tijd via België om het postale en het geldverkeer in stand te houden. Na ongeveer twee maanden kon practisch met alle plaatsen, die niet volledig overstroomd waren, weer een normaal verkeer wor den onderhouden. Vanzelfspre kend was dit onmogelijk in de overstromingsgebieden van Schouwen en Duiveland en voor een deel van Zuid-Beveland. Hier is zoveel vernietigd, dat na het droogvallen van de grond eerst het herstel of de wederopbouw van de voor de installaties nood zakelijke gebouwen ter hand moet worden genomen, voordat de nieuwe centrale-inrichtingen en kabelnetten kunnen worden aangelegd. Telkens, wanneer een oord weer bewoonbaar is gemaakt, worden door tijdelijke voorzienin gen verbindingsmogelijkheden geschapen, die voor het normale leven noodzakelijk zijn. Het to'jaal der directe materië le schade, aan de P.T.T.-eigen- dommen toegebracht, en de kos ten van noodvoorzieningen belo pen tot dusver een bedrag van rond 3'/2 millioen gulden. Boven dien lijdt de P.T.T. een bedrijfs schade, die nog niet kan worden overzien, zo besloot de heer Neher. Het Britse ministerie van Oor log heeft bekendgemaakt, dat versterkingen naar Kenya zullen worden gezonden om de militai re operaties tegen de Mau Mau te intensiveren. Binnenkort ver trekken twee bataljons uit Enge land naar Kenya. En aan de overzijde doen de Chinezen hetzelfde. Daar waaien, als de zon maar even heeft geschenen, zware stofwol ken omhoog. Het is hef zand, dat loskomt onder de autobanden van zware trucks, die materiaal vervoeren. En terwijl aan de ene zijde de bunkers langzaam verrijzen aan de oever van de rivier, worden in de gedemilitai- riseerde zone op de plaats waar nog maar kort geleden hevige gevechten door de A-compagnie werden geleverd, de oude bun kers op geruimd. Volgens een mededeling van 't Chinese persbureau „Nieuw China" hebben gewapende Ame rikaanse manschappen een Ko reaanse en een Chinese Roode Kruisafgevaardigde geslagen bij de eerste uitreiking van ge schenkpakketten aan communis tische krijgsgevangenen op 21 Augustus op het eiland Koje. Het persbureau zei, dat de twee mannen verscheidene malen met geweerkolven op de schou der waren geslagen, toen zij toe stemming verzochten om de uit reiking van de pakketten, die op last van de Amerikaanse autori teiten was stopgezet omdat de gevangenen zouden hebben „ge demonstreerd", te hervatten. Door vertraging in de bericht geving had het nieuws pas op 25 Augustus de coördinerende groep van de gemengde Roode Kruis groepen bereikt, aldus „Nieuw China". Op de Vrijdag te Utrecht ge houden jaarvergadering van de Nederlandse pluimveeteeltver- enigïng heeft de voorzit.br van het bedrijfschap voor veevoeder, ir T. P. Huisman, een lezing ge houden over „De wereldmarkt van granen en onze productie kosten". Hij besprak de belangrijke wij zigingen, die er gekomen zijn in de exportverhoudingen van de voornaamste exportlanden en hij stelde vast dat de importprijzen van voergranen zijn gedaald en dat de vooruitzichten meer op overschotten dan op tekorten wij zen. In 1952 was de Europese productie dank zij een uitsteken de oogst weer op hetzelfde peil per inwoner als vóór de oorlog. In het Verre Oosten blijft de productie nog achter met 14 pro cent. Naast de uitstekende oog sten heeft aan de gunstige posi tie van de wereldvoorraden ook meegeholpen het feit dat de ze- kerheidsvoorraden, die de im- portlanden hadden aangelegd na aanvang van het Koreacon- flict, gaandeweg weer worden geliquideerd. De opbrengst van de oogsten is in vergelijking met 1934/'38 veel sterker gestegen dan de bebouwde oppervlakte deed verwachten. De vooruitzich ten voor de nieuwe oogst zijn opnieuw gunstig. De indruk be staat dat de Nederlandse rege ring maatregelen zal treffen om bij verdere daling van de wereld marktprijzen de voerprijs in het eigen land op een zeker niveau handhaven door monopolie- Naar gemeld wordt, zijn in de nacht van Donderdag op Vrij dag in het centrum van Waals- Brabant en in de streek van Gembleurs 4 aardschokken ge voeld. De tweede van deze schokken was bijzonder hevig. In de streek van Court-Saint-Etienne en van Ottignies scheurden en kele muren. De Indonesische regering heeft besloten de gouverneur van Noord-Sumatra's instructie te geven alle bewerkingen met tractoren en het afbreken van gebouwen op de betwiste gebie den in dat gebied te doen op houden. Dit besluit is gevolgd na nieu we incidenten, die zich hebben voorgedaan over de grondenpo- litiek in Oost-Sumatra, waarbij één dode is gevallen. De inci denten ontstonden bij een de monstratie tegen het verwijde ren van onwettige occupanten op ondernemingsgrond bij Bindjei, op de ondernemings grond van de tabaksonderne ming Tandjong Djatti van de Deli-maatschappij. Volgens bladen in Medan wa ren de demonstranten niet uit deze streek afkomstig en had het slachtoffer van de op de de monstratie gevolgde incidenten zelf geen enkele moeilijkheid ten aanzien van de grondkwes- tie. Hety kabinet heeft besloten, dat de minister van Binnen landse Zaken, prof. Hazairln, naar Medan zal gaan om ter plaatse een onderzoek in te stellen. In het komende weekeinde zul len 1.300 vrouwen uit 47 landen naar huis terugkeren na een week lang te Edinburgh huishou delijke problemen te hebben be sproken. Het was de achtste keer dat een internationaal congres over het voeren van een econo mische huishouding werd gehou den. De huisvrouwen besloten, dat afwassen en het hanteren van de stofzuiger niet langer als spe ciale bezigheden voor de vrouw dienen te gelden, maar ook tot de plicht van de man gerekend be horen te worden. In een van tie door het congres aangenomen resoluties wordt een beroep gedaan op allen, die in vloed hebben op de openbare me ning om aan te tonen, dat huis houdelijk werk in geen enkel op zicht minderwaardig is aan ande re werkzaamheden voor meisjes. De huishouding zou in de Scan dinavische landen op het hoogste peil staan. De Zuidslavische af vaardiging gaf toe, dat Zuid-Sla- vië op dit terrein achterlijk is. Zij bepleitte het zenden van lera ressen naar andere landen om daar te worden opgeleid. te heffing bij import. De voergranen behoren n.l. tot de basisproducten, die in moeilijke tijden zoveel mogelijk op een minimumniveau gehand haafd zullen blijven om de produ centen een bestaan te helpen ver schaffen. Ir Huisman geloofde, dat het zwaartepunt zal liggen bij het streven naar het op peil houden van het voergraanprijs- niveau in Nederland door een heffing per 100 kg bij import en een restitutie bij export ervan. Spr. zag geen principieel be zwaar óf denaturatie óf steun per hectare toe te passen, wan neer dat in bijzondere gevallen beter lijkt. Ir Huisman is bij het bestude ren van het vraagstuk tot de con clusie gekomen, dat de volgende weg de beste is: 1. De opbrengst der monopolie- heffingen blijft voor b.v. 20 pCt in het landbouw-egalisatiefonds voor eventuele hulpverlening in onvoorziene gevallen en voor res titutie bij export van granen e.d. 2. De 80 pCt wordt verdeeld over de bedrijfschappen die de restituties dienen te verzorgen bij de export der eindproducten, want het recht op deze restitutie bestaat in principe. Dat is voor de dierlijke sector dus het be drijfschap voor pluimvee en eieren; het bedrijfschap voor vee en vlees en het bedrijfschap voor zuivel. Deze bedrijfschappen met besturen, samengesteld uit pro ducentenvertegenwoordigers, han del en exporteurs, beoordelen naar gelang de omstandigheden zich ontwikkelen, de wijze van besteding dezer tot hun beschik king staande gelden. De gelden blijven dus beschik baar, ook al zijn exportrestitu ties niet in volle omvang nodig of gewenst. 3. De betrokken bedrijfschap pen zullen er goed aan doen niet te wachten op monopolieheffing- inkomsten, maar op andere wijze zelfstandige fondsen voor markt regelingen uit eigen middelen te scheppen om klaar te zijn in moeilijke omstandigheden. Doet men dit, dan heeft men ook meer recht om in moeilijke omstandig heden bij de overheid om verdere hulp aan te kloppen. Tot slot zeide ir Huisman dat het niet zijn bedoeling is geweest de indruk te wekken, als zouden wij een ernstige tijd tegemoet gaan. Hij heeft integendeel liet vertrouwen, dat het mee zal val len. Na misschien een moeilijk jaar acht hij Nederland best in staat bij een vrije wereldmarkt te kunnen concurreren. De lijst van lijders aan kinder verlamming in Canada breidt zich nog steeds uit. De ziekte heeft dit jaar grote afmetingen aangenomen. In de afgelopen 24 uur zijn alleen al in het gebied van Toronto 16 nieuwe gevallen geconstateerd. Het aantal sterf gevallen is 28. In de provincie Manitoba, waar de epidemie bij zonder ernstig is, zijn sedert het begin van het jaar 695 mensen door de ziekte aangetast en 33 er aan gestorven. Ben Gold, de in Rusland gebo ren leider van het verbond van Canadese en Amerikaanse arbei ders in de bont- en lederindustrie, is Vrijdag door een federale „grand jury" beschuldigd van meineed. Gold zou in 1950 valselijk ver klaard hebben, geen communist tg ziin. De bond van Gold, die 100.000 leden telt, werd in 1949 uit de C I.O gestoten omdat communis ten er in doorgedrongen zouden zijn. Volgens een woordvoerder van Golds verbond was Gold eens „openlijk" lid van de communis tische partij, doch in Augustus 1950 trad hij er uit om zich te houden aan de arbeidswet van Taft en Hartley. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Call me madam. Concertgebouw, 8 uur: Op de bres. Terrein Molendijk, 1.45 uur: Voetbal. Tern. Boys II- Scheepswerf; 3.30 uur: Tern. Boys 1-Terneuzen 2. 3.15 uur: Groot muziek festival; 5.00 uur: Concerten op de Markt, Nieuwstraat, Vlooswijkstraat. 8.15 uur op de Markt concert door „De Unie" uit Breda met als slot taptoe door de drumband. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Triomph der liefde. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Call me madam; 2 uur: Op de bres; 4.30 uur: Mevr. de Ambassadeur. Concertgebouw, 8 uur: Op de bres. Sportpark West. Bol werk, 3 uur: Voetbal. Terneu zen 1Neptunus 1. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Triomph der liefde; 8 uur: Bureau-zedenpolitie.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2