NEDERLAND IS OP ZIJN HOEDE! De aanstaande verkiezingen in Duitsland Straaljager neergestort in Noord-Brabant Geallieerde resolutie aanvaard Nazisme duikt weer op Meer industrialisatie Fruit rot aan de bomen Hervatting der Brits-Perzische oliebesprekingen WEERSVERWACHTING HOOGWATER. GIRONUMMER 777 VROUWELIJK BEZWAAR PERZIË OP EUROPA GELEGD ZON-en MAANSTANDEN m'hm Algemene vergadering Verenigde JSaties Onder invloed! Indonesië zal kwestie Nieuw-Guinea nog niet aanhangig maken Indonesische antuoordnota De toestand in Frankrijk Aug. 29 5.46 30 5.48 19.35 19.32 20.56 21.29 Genationaliseerde Bribe concessie KORT GEDING OVER AFDRACHT VAN SLEUTELS. Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nel 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1953. 8e Jaargang No. 2932. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cenS; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum p« advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uux De regering is op gaan treden tegen de activiteit van een nieu we partij in ons land. Het be treft hier de N.E.S.B., een partij die in wezen veel lijkt op de N.S.B. en waarvan voor 'n groot deel ex-politieke deiiquenten lid zijn. De politie heeft op grote schaal huiszoekingen verricht en enkele leidende personen van deze par tij in voorlopige hechtenis geno men. Het zijn de algemeen lei der van deze „beweging" P. v. Tienen, die ondanks zijn min derjarigheid tijdens de tweede wereldoorlog officier was bij de Waffen-S.S.; de vverkgroepleider van deze organisatie A. M. Kruijt en de landelijke leider mr J. Wolthuis, die tijdens de oorlog vrederechter was in Arnhem en na de bevrijding oprichter van de stichting oud-politieke delin quenten. De politie heeft o.a. ledenlijs ten, dossiers met corresponden tie, exemplaren van „De Dia loog", het maandblad van de N.E.S.B., van „Alarm", het strijd- en colportageblad en van het beginselprogramma van deze beweging in beslag genomen. De rechter zal aan de hand van deze bescheiden uit moeten ma ken, of de N.E.S.B. een verboden organisatie is in de zin van het K.B. E 102 van Londen. Het is gebleken, dat deze orga nisatie rechtstreeks in contact staat met zusterorganisaties in Zweden, Italië, Frankrijk, Bel gië en Duitsland. In het groot bezien, lijkt het er op of de activiteiten van deze „beweging" ten nauwste samen hangen met een herlevend na zisme over geheel Europa. In Duitsland steken de nationaal- socialisten de kop weer op onder aanvoering van Naumann; de Ijzerbedevaart in België heeft met de daar plaatsgevonden in cidenten duidelijk uitgewezen, dat ook in België het nazisme weer opleeft, want bij het spelen van „De Vlaamse Leeuw" groet ten duizenden demonstranten met gestrekte arm. In ons land is tot nog toe de activiteit van deze beweging be perkt gebleven tot enige propa ganda en colportage met het strijdblad „Alarm", waarbij de politie tot tweemaal toe dadelijk ingreep, namelijk in Amsterdam en Haarlem. Nu werd door de huiszoekingen en arrestaties de koe bij de hoorns gevat en zal door de rechter worden uitge maakt, of deze partij de vrijheid heeft in het openbaar op te tre den. Wij twijfelen er niet aan, of het ministerie van Justitie zal, ook al zou de rechter voor deze partij in gunstige zin beslissen, de activiteiten van de N.E.S.B. nauwlettend gadeslaan en zo nodig ingrijpen voor het te laat mocht zijn. PHILIPS BREIDT UIT. De N.V. Philips gloeilampen fabrieken heeft het voornemen over te gaan tot de vestiging van een grote nieuwe industrie in Nijmegen. Het ligt in de bedoe ling, dat in dit bedrijf geheel nieuwe onderdelen voor de elec- tronische industrie zullen worden vervaardigd, terwijl hier tevens het researchwerk zal worden ver richt. De vestiging van een dergelijke moderne electronische industrie is voor Nijmegen van grote be tekenis, dat hiermee weer een pas verder zet op het pad der in dustrialisatie. De N.V. Philips hoopt in Nijmegen tevens het nodige personeel voor deze in dustrie te kunnen aantrekken. Ook zijn er plannen voor de aankoop van grote industrieter reinen in de omgeving van Zwolle. Het ligt in de bedoeling dat de N.V. Philips hier binnen kort ook een nieuwe industrie zal gaan vestigen, hoewel nog niet bekend is welk bedrijfs onderdeel hier zal worden geves tigd. Deze bedrijven zullen weer werk bieden aan honderden man nen en vrouwen, waardoor de economische positie van deze plaatsen zal worden versterkt. Voor ons land is het bovendien verheugend, dat een Nederlandse industrie als de N.V. Philips dermate kan uitbreiden. DURE PRUIMEN. Er is een overvloedige oogst aan late pruimen en de kwekers moeten de pruimen aan de boom laten zitten, omdat de veilings- prijzen de plukkosten niet dek ken. Op de veiling brengt de beste soort pruimen ongeveer 15 cent per kilo op. In de grote steden echter be taalt de huisvrouw aanmerkelijk <meer en men vraagt zich af, waarom de pruimen zo duur moeten zijn. Het gaat niet alleen met de pruimen zo, maar ook ander kostelijk fruit en groen ten gaan zoals maar al te dik wijls is bewezen, niet naar de consumenten, maar op de mest vaalt en dat terwijl tweederde van de wereldbevolking honger lijdt of althans voedsel tekort komt. Het wordt dringend noodzake lijk, dat men op internationaal niveau een en ander ernstig on der de loupe neemt. Nederland zou als klein land met een goede reputatie misschien het initiatief hiertoe kunnen nemen. Volgens het Egyptische blad „Al Misri" heeft de Perzische premier, generaal Zahedi, be kend gemaakt, dat hij in de tweede helft van September be sprekingen met Groot-Brittannië zal voeren over de oliekwestie. De onderhandelingen zouden worden gevoerd op basis van de olie-vnationalisatiewet, die was goedgekeurd door de „Madjlis" (de Perzische tweede kamer) en de sjah. De Perzische godsdienstige leider Kasjani meende, dat ge- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. Regen. Veel bewolking met tijdelijk regen of motregen. Overwegend matige wind hoofdzakelijk tussen west en zuid. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZONDAG 30 AUGUSTUS. neraal Zahedi de oliekwestie zou kunnen oplossen op een manier, die voor hem en het Perzische volk aanvaardbaar is. Hij ge. loofde niet, dat de premier op dit punt tegen de wens van het volk zou handelen. „In ieder ge. val kan de politiek van Razma- ra (de in Maart 1951 vermoorde Perzische permier, die een aan vullende overeenkomst met de Brits-Perzische oliemaatschap pij steunde) in Perzië niet meer worden opgelegd en ieder die dit probeert, zal hetzelfde lot als Razmara ondergaan", zo voegde Kasjani hieraan toe. In Londen meent men alge meen, dat hervatting der olie besprekingen dient te worden voorafgegaan door hervatting der diplomatieke betrekkingen, die verleden jaar door Mossadeq werden verbroken. Tot gisteren was op gironum. mer 777 van het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis ten behoeve van de slachtoffers der Griekse aardbevingsramp een bedrag gestort van 108.511,63. De vorige stand luidde J 100.890,24. Verwacht wordt nog de opbrengst van een aantal collecten, die in ruim 60 af de. lingen van het Roode Kruis zijn gehouden. Er is plotseling een nieuwe grief tegen de komende bonds dagverkiezingen in West.Duits- land gerezen. Deze grief komt van de zijde der vrouwelijke stemgerechtigden van alle leef tijden en betreft het feit, dat de thans per post uitgezonden stern- oproepen onverhuld de officieel geregistreerde geboortedatum der dames vermelden. Vrouwen, op wie nog geen man het oog heeft laten vallen, tonen zich bevreesd, dat aan haar huwe. lijkskansen door deze ambtelijke impertinentie schade kan wor den toegebracht. PRINS BERNHARD IN BELGIË. Prins Bernhard is Vrijdag in Knokke/Het Zoute aangekomen, waar hij zal deelnemen aan een internationaal concours hippique. OPENING RIJKSWEG. Volgens de K.N.A.C. mag wor den verwachte dat omstreeks half October de rijksweg door de polder Kruiningen wederom voor het doorgaande verkeer zal wor den opengesteld. Hiermede zal dan de gehele verbinding Bergen op Zoom—Middelburg hersteld zijn. De Westduitse sociaal-demo cratische oppositiepartij heeft er Vrijdag bij bondskanselier, dr Adenauer op aangedrongen, zijn politiek van éénwording van Europa op te geven tot de vier grote mogendheden hebben ge confereerd. Het lid van het socialistische partijbestuur Eichler, zei op een persconferentie, dat de kwestie of een verenigd Duitsland bewa- Onder Wasberg in de gemeen te Deurne is Vrijdagmiddag een straaljager van de vliegbasis Welschap te Eindhoven neerge stort. De piloot is tijdig uit het vliegtuig gesprongen. De boer. derij van de heer A. Konijnen burg is als gevolg van dit onge val in brand geraakt en afge brand. Mensenlevens zijn niet te betreuren. Nader werd gemeld dat de pi- Kort voor de opening van de vergadering had Menon een ern stig onderhoud met Wysjinsky, eerst in de wandelgangen en later in de vergaderzaal zelf. Na het gesprek met Wysjinsky on derhield Menon zich nog met de Amerikaan Lodge en de Austra liër Spender. De voorzitter, Pearson, gaf reeds een aanwijzing, dat Menon een belangrijke verklaring zou afleggen. Hij zeide, dat de Indi sche afgevaardigde een opmer king over de Indische deelne ming aan de Korea-conferentie wilde maken, die „misschien ge volgen zal hebben voor de stem ming". De Indische afgevaardigde Me non deelde mede, dat India zich niet langer candidaat stelt voor deelneming aan de Korea-confe rentie. De landen die de resolutie waarin India wordt uitgenodigd deel te nemen aan de Korea-con ferentie indienden, hebben deze resolutie na de mededeling van Menon ingetrokken. De Amerikaanse afgevaardig de Lodge noemde het besluit van India „edelmoedig". Munrc, af gevaardigde van Nieuw-Zeeland, die sprak in naam van de landen van het Britse gemenebest, die de resolutie indienden, zeide dat hij „met spijt" vroeg de uitnodi ging aan India niet in stemming te brengen. Toen Menon het spreekgestoel te verliet, bewees de vergadering hem hulde. India had het besluit genomen, aldus Menon, om de zuivere sfeer te scheppen voor de „pe riode na de wapenstilstand Lodge zeide over de bekend making van Menon, dat de wens om de strijd niet te verscherpen afkomstig is van een man, „die wij beschouwen als een groot vertegenwoordiger van een groot leider van een groot volk". Het was deze geest, die hoop geeft voor de toekomst. Het Amerikaanse standpunt was, al dus Lodge, niet tegen India als v.m. n.m. Breskens 5.31 5.49 Terneuzen 6.06 6.24 Hansweert 6.46 7.04 Walsoorden 6.56 7.14 MAANDAG 31 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.22 6.57 7.37 7.47 ENGELAN NmTI DUITSLAND F RANKR Meshed SLOW - HtJNGARUE ROEM SPANJE SLA VIE n.m. Abédan Bender Abbas ■V? ïffM* lURKUE ■p GRIEKEN^ AFRIKA 12.25 13.50 zodanig gericht. In alle andere komende besprekingen en con ferenties over kwesties in het Verre Oosten dient India „een centrale en opbouwende rol" te spelen, aldus Lodge. De algemene vergadering heeft Vrijdag het gehele geallieerde plan voor de regeling van de vre desconferentie over Korea aan vaard met 43 tegen vijf stemmen bij tien onthoudingen. De Sowjet-resolutie voor een conferentie van vijftien landen werd verworpen met veertig te- Duizenden Oostduitsers naar Sowjet-Unie overge bracht Radio „Vrij Europa", een niet- officiële Amerikaanse anti-com munistische omroep, die uitzen dingen voor Oost-Europa ver zorgt, heeft in een uitzending verklaard, dat na de opstand van Juni j.l. in Oost-Duitsland dui zenden Oost-Duitsers per trein naar de Sowjet-Unie zijn overge bracht. Het station baseerde deze ver klaring op berichten van oogge tuigen uit Polen. gen vijf stemmen bij elf onthou dingen. De algemene vergadering keur de met 55 stemmen tegen één stem bij één onthouding deelne ming van de Sowjet-Unie aan de conferentie goed, „mits de ande re partij dit wenst". Een Britse geleerde, Gor don Cook, heeft verklaard, dat proefnemingen hebben aangetoond, dat muizen, die een flinke hoeveelheid alcohol op hebben, beier bestand zijn tegen de ge volgen van een atoomont ploffing, dan wanneer zij geen alcohol op hebben. Hij is van mening, dat, hoewel alles wat goed voor muizen is, nog niet ge schikt voor mensen behoeft te zijn, er voldoende reden is een flinke dosis alcohol in te nemen, wanneer men weet dat er een atoombom onderweg is. loot met zijn parachute behou den tussen Deurne en Merselo was neergekomen. Hij stelde zich telefonisch met het vlieg veld Welschap in verbinding. Het toestel kwam brandend op een kippenhok naast een boerderij terecht. Het vliegtuig is in vele stukken uit elkaar ge sprongen. De benzine vloog in brand en de vlammen sloegen over naar de nabijgelegen boer derij, die geheel uitbrandde. Het toestel behoorde tot de Nederlandse luchtstrijdkrachten en was van 't type-Thunderjet. Over het neerstorten van een straaljager nabij Deurne deelt de L.V.D. het volgende mede: „Hedenmiddag omstreeks 14.50 uur kreeg een Thunderjet-straal- jager van de vliegbasis Eindho ven (Welschap) tijdens een oefenvlucht, toen het op een hoogte van 10.000 voet vloog, te kampen met een ernstige motor storing, waarbij zich brandver- schijnselen voordeden. De piloot was genoodzaakt het vliegtuig met de schietstoel te verlaten. Hij bereikte ongedeerd de grond. Het vliegtuig stortte neer ongeveer twee km noord-oost van Deurne in de nabijheid van een boerderij die in brand raakte en afbrandde. Voor zover bekend, deden zich hierbij geen persoonlijke onge lukken voor. pend diende te worden, niet door de vier grote mogendheden, maar door de Verenigde Naties moest worden beslist. De veiligheid van een verenigd Duitsland kon alleen worden ver zekerd als Duitsland lid zou wor den van de Verenigde Naties. De belangstelling van de so ciaal-democraten voor de vier- mogendhedenconferenties was gebaseerd op de hoop, dat ook andere kwesties dan de Duitse konden worden besproken, het geen tot een vermindering vein de spanning in de wereld kon lei den. De Europese éénwording en de Duitse hereniging zijn, volgens Eichler, onverenigbaar. De so ciaal-democraten waren tegen 'n politiek van militaire kracht za lang de weg van onderhandelen nog open was. Een andere socialistische woord voerder op de persconferentie, Erler, een parlementslid, zeide dat een herenigd Duitsland zich niet bij een militair verdrag dien de aan te sluiten en dat zijn vei ligheid door de Verenigde Naties diende te worden gewaarborgd. Ook werd Vrijdag door de so ciaal-democratische partij een ge schrift gepubliceerd over de bui tenlandse politiek van de partij. In dit geschrift wordt gezegd, dat Duitsland zich niet moet bin den, zo lang de grote mogendhe den nog verdeeld zijn. De banden van de kolen- en staalgemeenschap met andere landen, die er geen deel van uit maken, dienden te worden ver sterkt om kartelvorming tegen te gaan. Ook wordt in het geschrift ge pleit voor parlementaire contro le op de O.E.E.S. en de Europese betalingsunie. Een plaatselijke functionaris van de rechtse Duitse partij, Wil ly Rüpke, is door een rechtbank te Bad Ganderheim in Neder Saksen tot zes maanden gevan genisstraf veroordeeld wegens belediging van de leider der so ciaal-democratische partij, Erich Ollenhauer. Rüpke zou Ollenhauer in een brief gevraagd hebben, of hij als geëmigreerde Jood in d.e oorlog officier is geweest in de Britse luchtmacht. Toen hij geen antwoord kreeg maakte hij zijn vragen in vlug schriften en op een verkiezings- Voor de derde keer zal voor de' bijeenkomst van de Duitse partij president van de Zwolse recht bank een kort geding worden be handeld over de kerkelijke moei lijkheden bij de vrije hervormde gemeente in IJsselmuiden. De voorganger van deze gemeente, ds T. J. Wakker en zijn volgelin gen hebben thans de heer J. Boer, die tot de opposanten van ds Wakker behoort, gedagvaard. De heer Boer heeft namelijk ge weigerd de sleutels van de kerk, de kas en het doopboek af te dra gen aan ds Wakker c.s. Dinsdag a.s. komt deze zaak voor. Naar aanleiding van recente berichten, als zou Indonesië voor nemens zijn, de kwestie over Nieuw-Guinea voor te leggen aan de algemene vergadering der Verenigde Naties, heeft men Vrijdag van bevoegde Indonesi sche zijde aan Aneta medege deeld, dat deze berichten praema- tuur zijn. Wel wees men er op, dat de kwestie-Nieuw-Guinea nog steeds voorkomt op de agen da van de V.N. en dat de moge lijkheid, dat Indonesië op een ge schikt ogenblik deze kwestie we derom aanhangig zal maken, openblijft. Dezelfde bevoegde kringen deelden mede, dat de Indonesi sche regering kort geleden aan de Nederlandse hoge commissa ris, graaf Van Bijlandt, een nota heeft overhandigd, waain het In donesische standpunt ten aanzien van Nieuw-Guinea wordt uiteen gezet. Deze nota is, zo zeide men ver der, geen protestnota, maar vormt een toelichting op het In donesische standpunt, dat West- Irian nog steeds een „disputed area" vormt. De zegslieden van Aneta wezen er Moorts op dat, toen kort gele den van Nederlandse zijde stap pen werden ondernomen om met Australië tot samenwerking te geraken over het bestuur en de economische opbouw van Nieuw- Guinea, door de Indonesische regering een protestnota werd overhandigd, aangezien West Nieuw-Guinea nog steeds een ge schilpunt vormt tussen Indone sië en Nederland. Dit protest, aldus zeide men in bedoelde bevoegde Indonesische kring verder, werd door Neder land van de hand gewezen, onder aanvoering van het argument, dat Nederland West Nieuw-Gui nea niet langer als betwist ge bied beschouwt. De kort geleden aan de heer Van Bijlandt over handigde nota nu is antwoord op deze Nederlandse nota. De Indo nesische nota ging vergezeld van documenten, welke het Indonesi sche standpunt toelichten en ver sterken, n.l. dat Nieuw-Guinea nog betwist gebied is als uitvloei sel van de resultaten van de R.T.C. van 1949 en van de Unie conferenties van Maart en De cember 1950. Naar het A.N.P. verneemt heeft de Indonesische regering aan de Nederlandse hoge com missaris in Djakarta, mr W. F. L. Graaf van Bylandt, een nota overhandigd, waarin de regering van de republiek Indonesië zich keert tegen de verklaring, welke enige tijd geleden de Nederland se regering over de status van Nieuw-Guinea aan de Indonesi sche waarnemende hoge com missaris in Den Haag heeft ver strekt. In deze verklaring werd gezegd, dat van Nederlandse zij de het Indonesische standpunt, dat Nieuw-Guinea nog altijd 'n betwist gebied zou zijn, wordt verworpen. In de nota wordt het reeds bekende standpunt van Indone sië ten aanzien van Nw.-Guinea uiteengezet. Van officiële Indonesische zijde in Djakarta konden, aldus meldt Aneta, geen inlichtingen wor. den verkregen over berichten, volgens welke Indonesië de kwestie NieuwJGuinea aan de Ver. Naties zal voorleggen. Ook bij de Indonesische dele gatie bij de V. N. bleek bij na vraag niets bekend te zijn over het voornemen de kwestie- Nieuw-Guinea tijdens de ko mende algemene vergadering ter sprake te brengen. bekend. Volgens de rechtbank hadden de pamfletten de indruk gewekt, dat wat Rüpke aan Ollenhauer had gevraagd inderdaad bewezen feiten waren. Rüpke verklaarde beroep te zullen aantekenen. De leider van de Duitse partij, Heinrich Hellwege, minister in het kabinet-Adenauer, heeft Ol lenhauer reeds zijn verontschul digingen aangeboden voor de vlugschriften. De Berlijnse student Friedrich Grunst, die propaganda maakte voor de sociaal-democraten, is Vrijdag door aanhangers van de vrije democratische partij, met wie hij 'n woordenwisseling had, ernstig gewond. De socialisten zullen een kaart spel verspreiden, waarvan de heren, vrouwen en boeren ver vangen zijn door leden van het kabinet-Adenauer en de rege ringspartijen. Dr Adenauer is klaverboer Conrad I met als attributen een laars voor de Europese verdedigingsgemeen schap en een gebroken kruik voor het Saargebied. Het onder schrift luidt: „Wat is het heer lijk te regeren, ik zou het altijd wel willen doen", Adenauers partij, de christen democratische unie, wordt voor gesteld door klavervrouw, die de groot-industrie in haar armen houdt en een zwaard, waarboven een punthelm, en de initialen van de Europese verdedigingsge meenschap. De Franse veiligheidspolitie heeft Vrijdag het station van Rouaan bezet, waar Donderdag 4.000 arbeiders in staking zijn ge gaan, wegens maatregelen tegen drie hunner collega's. Volgens vakbondleiders zijn deze maatregelen in strijd met de door de regering gegeven belof te, dat geen vergeldingsmaatre gelen tegen stakers zouden wor den genomen. Functionarissen wilden niet mededelen, waarom de drie spoorwegemployé's wor den vervolgd. Het station van Rouaan was Vrijdag gesloten. Er zijn geen treinen aangekomen of vertrok ken. De stakers lieten de treinen tussen Le Havre en Parijs pas seren. Ook lag het werk in de ha ven stil. Er zijn geen incidenten gemeld, maar met stalen helmen uitge ruste leden van de republikeinse veiligheidsgarde staan klaar om in te grijpen, zo dit nodig rnochl zijn. BOTSINGEN TE CHAUMONT Vrijdagochtend zijn te Chau- mont (Noord-Frankrijk) 17 N„- Afrikanen gewond, van wie twee ernstig, bij botsingen met orde troepen. Hierbij waren 60 Noord- Afrikanen betrokken, die met 't onderhoud van sporen belast zijn. Zij zijn gehuisvest in oude spoor wagons op het station van Chau- mont en protesteerden tegen het voornemen om hun tijdelijke „woningen" naar elders te rijden.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1