Uit de Provincie Wat brengt DE RADIO? „Eric de Noorman en Bof Khan" i r *sm De door Hongaren vrijgelaten Nederlander in ons land De stakingen in Frankrijk beëindigd Weinig verandering in temperatuur Zonder tussenlanding over de Stille Oceaan Amerikaanse hulp aan Perzië Nederlanders betrokken bij auto-ongeluk in Frankrijk Hel beklimmen van de Mount Godwin Austin mislukt Britten laten 9 Duitse oorlogsmisdadigers vrij 3 VOETBAL GEMEENTE TERNEUZEN OOK ZEELAND OP DEN DUUR IN HELICOPTERNET OPGENOMEN? TEGENSLAG BIJ OUWERKERK TERNEUZEN. AXEL. ZAAMSLAG. HOEK. Montgomery pleit veer eenheid van politiek Groepsleider Kruit in vrijheid Ongeregeldheden ie HyassaEand Belgische electronische rekenmachine tmm'w In Middelburg zijn gisteren be sprekingen gevoerd over de mo gelijkheid van een eventuele op neming van Zeeland in een heli- copternet, waarbij speciaal werd gedacht aan de lijn Rotterdam Brussel. Aan de besprekinig werd deel genomen door de Commissaris der Koningin in de provincie Zee land, jhr mr A. F. C. de Casem- broot; de voorzitter van de ka mer van koophandel, mr K. P. van der Mandele; vertegenwoor digers van de Zeeuwse kamer van koophandel en van het de partement Zeeland van de maat schappij voor nijverheid en han del, en deskundigen op het gebied van helicopterverkeer. De bespre kingen hebben nog geen concreet resultaat opgeleverd. Besloten werd, het overleg te hervatten zodra men voldoende ervaring heeft opgedaan met de lijn Rot terdamBrussel. De directie van de dienst dijk herstel Zeeland, afdeling Schou wen en Duiveland, bericht dat door grote stroomsnelheden ten gevolge van het slechte weer van de laatste dagen in het grote gat bij Ouwerkerk vernieling van de bezitiking is opgetreden. Voorts stroomt nog steeds water onder de rij geplaatste caissons door. De sluiting, welke de eerstko mende dagen kon worden ver wacht, zal tengevolge hiervan moeten worden uitgesteld. De aanvankelijke tegenslag in het kleine gat bij Ouwerkerk is vermoedelijk overwonnen. Met het grote gat bij Ouwer kerk wordt het oostelijke be doeld. Het kleine gat is het wes telijke. DE HERSTELWERKZAAM HEDEN BIJ OUWERKERK EN SCHELPHOEK. Indien zich niet opnieuw tegen slagen voordoen, zal deze week wederom een belangrijke fase in het dijkherstel op Schouwen af gesloten werden. Het ligt in de bedoeling vandaag het oostelijke stroomgat bij Ouwerkerk te dichten. De weersomstandighe den zijn daarvoor thans gunstig. Prof. Thijsse en zijn naaste me dewerkers zouden gisteren een laatste bespreking wijden aan de technische problemen van deze sluiting. Indien het werk succes vol verloopt, resteert nog het westelijke gat, dat tengevolge van enkele tegenslagen vorige week niet kon worden bedwon gen. Het herstelwerk bij de Schelphoek vordert goed. Men hoopt deze week nog waar schijnlijk tijdens het weekeinde de ringdijk geheel te kunnen sluiten. CAISSON-ELEMENT TE ZIJPE GEZONKEN. Dinsdagnacht is in de vlucht- haven te Zijpe een caisson-ele ment, bestaande uit negen aan elkaar gekoppelde caissons ge zonken. Het caisson-element lag reeds enige weken in de vlucht- haven. Het was bestemd voor Ouwerkerk. Het lag in de bedoe ling de caissons nog- deze week te gebruiken voor de afsluiting van het oostelijke stroomgat bij Ouwerkerk. Het gezonken cais son-element stond dag en nacht onder toezicht. Van officiële zijde verzekerde men, dat het verlies van dit stel geen ramp betekent. De dienst dijkherstel heeft nog voldoende z.g. Phoenixpontons in reserve, die bij eventuële tegenslagen kunnen worden gebruikt voor het dichten van de nog resterende stroomgaten. Deze phoenixpon tons liggen op verscheidene plaatsen voor de kust. De gezon ken caissons hadden ieder een afmeting van 9X7% meter. Men stelt een onderzoek in naar de oorzaak, die nog niet defini tief bekend is. Telefooncentrale wordt uitgebreid. De telefooncentrale van de P.T.T. aan de Van Steenbergen laan alhier is tengevolge van de steeds verdergaande uitbreiding van het telefoonnet en de daar mee verband houdende perso neelstoename langzamerhand te klein geworden. Met het oog hierop zijn plannen ontworpen om het gebouw binnen afzienbare tijd te vergroten. Naar men ons verder mede deelt, ligt het in het voornemen ook voor de technische dienst, die momenteel aan de Verl. Van Steenbergenlaan is onderge bracht, een plaats in het nieuwe gebouw in te ruimen. Een kwart eeuw havenmeester. Naar wij vernemen, zal de heer N. J. C. van Lambrechtsen van Ritthem op 16 October a.s. zijn 25-jarig jubileum vieren als rijks havenmeester te Terneuzen. De heer Lambrechtsen van Rit them, die daarvóór in dienst was bij de K.P.M., werd met ingang van 16 October 1928 tot haven meester te Terneuzen benoemd. Reeds kort na zijn komst alhier werd hem het commando over de Terneuzense brandweer opgedra gen. In deze functie, welke hij be kleedde tot 1952, heeft hij tal van verbeteringen in de organisatie der brandweer ingevoerd. Reeds vóór de oorlog maakte de heer Lambrechtsen geruime tijd deel uit van de Terneuzense gemeenteraad. In de nieuwe raad, die Dinsdag 1 September a.s. voor de eerste maal bijeenkomt, zal hij opnieuw zitting nemen als lijstaanvoerder van de V.V.D. Onderwijs. Met ingang van 1 September a.s. is benoemd tot onderwijzeres aan school C mej. B. G. A. Meijerrhan, alhier. Bierprijzen in de Terneuzense feestweek. In café „Wilhelmina" alhier konden in één week 2 prijzen van 25 worden uitgereikt, die waren uitgeloofd door de firma Van Waes Boodts te Westdorpe. De gelukkige winnaars waren ken nelijk verrast en lieten hun ken nissen meeprofiteren van dit buitenkansje. Collecte. De opbrengst van de collecte voor „Kinderzorg" over het 2de kwartaal bedroeg alhier 129,72. ons doorgedrongen. De aandacht van onze bevolking wordt er op gevestigd, dat eerstdaags een huis-aan-huis-collecte zal wor den gehouden om ook een steen tje bij te dragen voor de hulp aan Griekenland. Vergadering Gemeenteraad. De nieuwe Zaamslagse raad komt Dinsdag 1 September voor het eerst bijeen. Als voornaamste punten komen aan de orde de beëdiging der nieuw benoemde raadsleden en de verkiezing der wethouders. Burg. en Weth. stellen verder voor afwijzend te beschikken op een verzoek om subsidie van de R.K. Vlassersschool te Koewacht. Het pand Rozemarijnstraat 16 zal onbewoonbaar worden ver klaard. Dit pand is onbewoond en eigendom van de heer C. J. Koo- man te Middelburg. De gemeenterekening 1951, wel ke ter vaststelling wordt aange boden, sluit voor wat de gewone dienst betreft met een nadelig saldo van 1559,44. De kapi- taaldienst vermeldt een batig slot van 1764,25. De agenda bevat voorts de be noeming van twee leden der commissie voor het nazien der rekeningen en de vaststelling ener verordening op de heffing van havengelden. COOP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN. Veiling van 26 Augustus. Per 100 stuks: Sla I 6,10—8,10, id. II 3,60—3,80. Per stuk (in centen): Bloemkool 827; Groene komkommers B 11; Witte komkommers A 8, id. B 8 9, id. C 8; Meloenen 4351. Per bos (in centen): Selderij 5; Peen 1114; Kroten 5. Aardappelen (per 100 kg): Eer stelingen ƒ10,60; Bintjes ƒ10,20 ƒ10,90; Eigenheimers ƒ10,10. Groenten (per kg in centen): Andijvie 519; Stoksnijbonen 40 45; Princ. bonen 2950, id. afw. 2030; Kroten 15; Rode kool 7 15; Savoye kool 522; Witte kool 3—4; Peen 13; Prei 1015; Spina zie 2123; Tomaten A 2635, id. C 20—24; Uien 5. Appelen (per 100 kg): James Griève B/C 40,80—42,15, H 1 40,20—41,50, K 27—30, F 1521; Mank's Godlin H grof ƒ25—ƒ26,10, H I ƒ20—ƒ21, K 16, F 13,4015Zigeunerin H I ƒ31; Zoete appelen 15ƒ19; Overige soorten 516. Peren (per 100 kg): Clapp's Fa vourite H grof 25, K 15— 16,30, F 11,20—16; Précose de Trévoux H II 7, F ƒ11; Jut ten ƒ1422; Óverige soorten 10—15. Pruimen (per kg in centen): Belle de Louvain I 3136, F 16 26; Enk. Boesewitte I 2631, F 18; Reine Claude d'Althan 23 32; Victoria I 22—36, F 13—26; Washington 25. Bramen 4452; Druiven II 60. Frankrijk heeft weer zijn ge wone aanzien gekregen, na de grote verwarring, die door de stakingen bijna 3 weken heeft geduurd. De spoorwegen maakten be kend, dat Woensdag het verkeer op alle lijnen zou zijn hersteld. Zoals gemeld, hadden de com munistische als de niet-commu- nistische vakverenigen de ar beiders opgeroepen het werk te hervatten. Vrijwel alle P.T.T-ambtenaren zijn eveneens naar hun werk teruggekeerd en het ministerie van Posterijen heeft aangekon digd, dat alle post, die door de stakingen is vertraagd, binnen 48 uur zal zijn besteld. Daar nu ook de communis- HET REISVERKEER MET FRANKRIJK. Het reizigersverkeer naar en door Frankrijk is thans hersteld. De eerstvolgende dagen zal evenwel nog met de mogelijk heid van enige vertraging reke ning moeten worden gehouden. Collecte voor de hulp aan Griekenland. De ramp van 1 Februari ligt nog vers in ons geheugen en nog is de ellende niet overal geleden. Thans is het ontstellende bericht van de ramp in Griekenland tot Een omvangrijke depressie, waarvan het centrum gisteren boven Noorwegen was gelegen, beheerst het weer in een groot deel van Europa. Aan de achter zijde van deze storing stroomt koude en onstabiele lucht naar onze omgeving. Randstormgen in deze onstabiele lucht veroor zaakten in de afgelopen dagen telkens buien, die soms met on weer gepaard gingen. Tussen de randstoringen komen tijdelijke opklaringen voor. Als gevolg van de aanvoer van koude lucht is de temperatuur beneden de nor male waarde voor de tijd van het jaar en daar zal de eerste paar dagen nog niet veel ver andering in komen. Intussen is boven de Golf van Biscaye een nieuwe storing verschenen, die langzaam in de richting van Frankrijk koerst. Mogelijk zal deze nieuwe de pressie het weer in onze omge ving belangrijk beïnvloeden. De Amerikaanse luchtmacht in Het Verre Oosten heeft mee gedeeld, dat „een zeker aantal" bommenwerpers van het typ# B-36 van de Amerikaanse lucht macht zonder tussenlanding de Stille Oceaan overgevlogen en in het Verre Oosten geland zijn. Waar de toestellen landden is niet gezegd. Het Japanse persbureau „Kyo- do" meldde later dat Ameri kaanse B-36 bommenwerpers op de luchtbasis Joko ten N. van Tokio waren geland. De Ver. Staten zullen Perzië in het komende jaar economi sche en technische hulp ter waarde van 23 millioen dollar leveren. Deze hulp zou volgens het program voor hulp aan het buitenland door het congres zijn goedgekeurd, vóór het be gin Augustus op recès ging. Voorts zal Perzië Amerikaan se bijstand blijven ontvangen bij de versterking van zijn strijdkrachten. Het bedrag van deze militaire hulp werd niet gemeld, maar volgens niet-of- ficiële ramingen bedraagt zij 20 millioen dollar. De drie inzittenden van een Nederlandse auto zijn gewond bij een ongeluk, dat Woensdagmor gen in de buurt van de begraaf plaats Thiais bij Parijs is gebeurd en waarbij ook een Amerikaanse en een Franse auto betrokken waren. De 24-jarige bestuurder van de Nederlandse wagen, Jac ques Daams uit Vught, is in zorg wekkende toestand naar het zie kenhuis Villejuif overgebracht. De twee andere inzittenden de heren Frans de Laat (24 jaar) en Piet Koenraad (29 jaar), beiden ook uit Vught afkomstig, waren minder ernstig gewond. Ook zij zijn naar genoemd ziekenhuis ge bracht. Vier inzittenden van de Franse auto, een militaire wagen, liepen ernstige verwondingen op en zijn naar een militair hospitaal ver voerd. De inzittenden van de Ameri kaanse auto kwamen er onge deerd af. Het ongeluk schijnt zich voorgedaan te hebben bij een poging tot voorbijrijden. tische vakorganisaties haar le den bij de Parijse vervoersbe drijven heeft opgedragen het werk te hervatten, (de andere vakorganisaties hadden hiertoe reeds besloten) is het verkeer bij de busdiensten eveneens weer normaal. Slechts bij de gas- en electri- citeisbedrijven wordt nog ge staakt, maar dank zij de nood maatregelen, die de regering heeft genomen, is er geen stag natie in de gas- en electrici- teitsvoorziening. Op het spoorwegtraject Dijon- Chalon-sur-Saone heeft zich nog een incident voorgedaan. Saboteurs hadden hier 2 stuk ken rail over de spoorlijn ge legd, waardoor de sneltrein tot stilstand werd gebracht. De trein ontspoorde echter niet en niemand werd verwond, doch het treinverkeer op dit traject werd verscheidene uren ver traagd. Gisteravond hebben de vakbon den de arbeiders in de gas- en electriciteitsbedrijven en de mijn werkers opgeroepen het werk te hervatten. Genoemde bedrijven zijn de enige waar nog gestaakt wordt. Veldmaarschalk Montgomery, plaatsvervangend geallieerd op perbevelhebber in West-Europa, heeft in een toespraak in de Ca nadian club te Ottawa gezegd, dat de hoofddoelen van de Russi sche politiek zijn: China en Duits land in haar macht te krijgen en de Verenigde Staten van hun bondgenoten te scheiden. Als de Sowjets daarin slagen, winnen zij, aldus Montgomery. Het is voor het westen noodzakelijk tol overeenstemming over een ge meenschappelijk doel te komen en te besluiten hoe getracht moet worden dit te bereiken. In het Verre Oosten spreken de Britten en de Amerikanen nauwelijks de zelfde taal, aldus merkte Mont gomery hierbij op. Hij verwacht dat men spoedig voor een periode van nog grotere moeilijkheden zal komen te staan dan er sedert het einde van de laatste oorlog is geweest, daar de inspanning dichter bij het economisch pla fond zal komen. Radio-Boedapest heeft be kendgemaakt, dat een Neder lander, die te Gyoer tot eën ge vangenisstraf van twee en een half jaar was veroordeeld we gens illegale overschrijding van de Hongaarse grens, is vrijgela ten en uitgewezen. Volgens een later bericht van A.F.P. heet de betrokkene Leo nardo van Aerde. Dinsdag is van Aerde in We nen aangekomen en onmiddel lijk naar Nederland doorgereisd. Hij was door de Hongaren naar Nickelsdorf aan de Oosten rijks-Hongaarse grens gebracht, waar een auto van het Neder landse gezantschap te Wenen op hem wachtte. Van Aerde was aanvankelijk veroordeeld tot 4 jaar gevange nisstraf, doch later werd de straf verminderd tot 80 maan den. TERUG IN ONS LAND. Wat mager en geheel kaalge knipt is gisteravond met het K. L. M.-toestel uit Wenen de 24-jarige Leonard J. van Aerde op Schiphol aangekomen, nadat hij dezer da gen was vrijgelaten door de Hon gaarse regering en uit dat land was uitgewezen.. Van Aerde, die chauffeur was van de onlangs uitgewezen Neder landse gezant in Boedapest, de heer W. C. Posthumus Meyjes, ver telde dat hij bijna twee jaar in Hongarije heeft gevangen gezeten. Éénmaal is hij naar een andere gevangenis overgebracht. De mees te tijd heeft hij in de gevangenis arbeid verricht, zoals het invlech ten van wijnflessen en het vlech ten van touw. Voorts vertelde Van Aerde, dat De Amerikaanse expeditie, die zich tot taak had gesteld de hoogste nog niet bedwongen top van de Himalaja, de Mount Godwin Austin, te beklimmen, heeft haar pogihgen opgegeven, aldus werd te Skordoe in Kasj mir vernomen. Dit was de eerste poging se dert 15 jaar om de 8605 meter hoge berg te beklimmen. De expeditie bestond uit zeven Amerikanen, één Brit en één Kakistani en werd geleid door dr Charles Houston. Eén van de Amerikanen, de geoloog Arthur Gilkey, is op 10 Aug. bij de be klimming om het leven geko men.. Na vier dagen voorarrest is de werkgroepsleider van de nationa le Europese sociale beweging (N.E.S.B.), de 29-jarige A. M. Kruit, gisteren in afwachting van het proces in voorlopige vrijheid gesteld. De twee andere functio narissen dezer partij, de alge meen leider Paul van Tienen uit Amsterdam en de landelijk lei der mr. J. Wolthuis uit Gronin gen, bevinden zich nog in arrest. Kruit is tijdens zijn voorlopige hechtenis gehoord door de offi cier van justitie, mr. F. Hollan der en door de rechter-commissa- ris, mr. B. van der Waerden. Intussen zijn van diverse zus- ter-partijen van de N.E.S.B. uit andere Europese lapden protes ten naar ons land gestuurd over de arrestaties. Naar reeds gemeld kwam het eerste protest uit Duitsland. Thans heeft het mi nisterie van Buitenlandse Zaken te Den Haag een protesttelegram ontvangen van dr. Per Engdahl, de leider der Zweedse afdeling van de Europese sociale bewe ging, terwijl het ministerie van Justitie een protestbrief heeft ontvangen van de Zwitser Amaa- druz, leider van de Zwitserse zusterorganisatie „Parti Populai re Suisse". hij als politieke gevangene werd beschouwd en dat zijn mede-ge- vangenen ook allen wegens poli tieke delicten waren veroordeeld. Van Aerde was zeer spaarzaam met zijn mededelingen, toen het legertje verslaggevers hem vroeg naar zijn belevenissen achter het ijzeren gordijn. „Zegt u maar," zei hij enkele ma len, „dat ik erg blij ben weer in Holland te zijn." Vrijwel alle andere vragen cou peerde hij met een: „Och, wat zal ik daarover vertellen." Zijn-vrijlating en uitwijzing kwa men vrij onverwachts, nadat hjj bijna twee jaar in twee gevange nissen had doorgebracht. Hij werd in December 1951 tot twee en een half jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens het overschrijden van de grens zonder het vereiste visum. „Waarom keerde u terug naar Hongarije, toen uw dienstverband als chauffeur van de toenmalige Nederlandse gezant in Hongarije was geëindigd en u veilig en wel in Oostenrijk was beland?" werd hem gevraagd. Een schouderophalen was het antwoord. Over de „romantische redenen" waarom hij zonder visum zou zijn teruggekeerd en waarnaar hem werd gevraagd, wilde de jongeman zich niet uitlaten. Over de behandeling in de beide gevangenissen vertelde hfj slechts, dat het „erg naar" was geweest. Toen zijn ouders en zijn beide zusters hem onder tranen omarm den, was het onderhoud met de verslaggevers ten einde. Zfjn vader, die als bode werk zaam is op het Haagse gemeente huis, vertelde nog, dat hij aanvan kelijk de Nederlandse gezant en later de Hongaarse zaakgelastigde in Den Haag in de arm had geno men om grafie voor zijn zoon te verzoeken. Viermaal heeft hij een poging in die richting gewaagd. De Hongaarse gezant zou, volgens de heer Van Aerde, bij zijn rege ring de gratie bewerkstelligd heb ben. Over de onrechtmatige grens overschrijding door zijn zoon, gaf hij als reden op, dat hij zijn kof fers had vergeten en deze wilde ophalen. „Van romantische neigin gen, zoals in de pers is geschreven, was geen sprake." Tenslotte vertelde de heer Van Aerde senior, dat de vreugde in zijn woning in Den Haag zeer groot was bij het vernemen van de gratie. „En gelukkig ziet mijn zoon er best uit." Toen waren de douane-formali teiten op Schiphol beëindigd en verdween het gelukkige gezin in de richting Den Haag. De Zuidafrikaanse radio-om roep meldt, dat volgens zijn cor respondent te Blantyre ernstige ongeregeldheden in Nyassaland zijn uitgebroken. Enkele duizen den inheemsen zouden, om uiting te geven aan hun verzet tegen een eentraalafrikaanse federatie, in openlijke opstand zijn geko men tegen de overheid. Met asse gaaien en lansen gewapende in boorlingen zouden telefoondraden in het gehele gebied hebben doorgesneden, wegen met rots blokken versperd en stakingen ontketend hebben op plantages. In verschillende plaatsen zou het tot botsingen met de ordetroepen zijn gekomen, o.a. te Cholo, waar bij doden en gewonden zijn geval len. Ook de politie zou verliezen hebben geleden. Volgens het bericht van de Zuidafrikaanse radio hebben ko lonisten en zendelingen, beducht voor een opstand op grote schaal, hun gezinnen naar de steden Blantyre en Zomba gezonden, waar belangrijke versterkingen van militairen en politie zijn aangekomen. Te Malamulo zouden adventis ten enkele dagen door een woeste menigte belegerd en tenslotte door pantserwagens ontzet zijn. De Britse autoriteiten in Duitsland hebben 9 Duitse oor logsmisdadigers uit de gevan genis te Werl in Westfalen ont slagen, aldus deelden Britse ambtenaren mede. Thans bevinden zich volgens de ambtenaren nog 81 oorlogs misdadigers in de gevangenis van Werl. De Bell Telephone Co. te Ant werpen heeft in opdracht van het „instituut ter aanmoediging van het wetenschappelijk onder zoek in industrie en landbouw" en het „nationale fonds voor wetenschappelijk onderzoek" een electronische rekenmachine ge bouwd, die 10.000 keer sneller werkt dan het menselijk brein bij het oplossen van rekenkun dige en meetkundige vraagstuk ken. Het toestel zal o.a. worden gebruikt bij het oplossen van problemen, verband houdend met de geodosie, de topografie en de statistiek. Volgens de uitvinders maakt deze machine slechts één fout op een triljoen bewerkin gen. VRIJDAG 28 AUGUSTUS HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gr.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9 35 Gram.11.00 Voor de zieken 11.40 Koor; 12.03 Gram.; 12.30 Mededelingen; 12.33 Lichte mu ziek; 13.00 Nieuws; 13.20 Gram.; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Or kest; 15.00 Gram.; 15.30 Lichte muziek; 18.00 Voor dë zieken; 17.00 Voor de kinderen; 17.15 Koor; 17.40 Piano; 18.00 Gram.; 18.10 Orkest; 18.47 Gram.; 18.52 Actualiteiten; 19.00 Nieuws; 19.10 Regeringsuitzending; 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 Lichte muziek; 21.15 Koor; 21.45 Gram.; 22.10 Orkest; 22.45 Causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II; 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.45 Voor de vrouw; 9.00 Gymnastiek; 9.10 Gram.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Voor de jeugd; 10.00 Causerie; 10.05 Deel ER: HET LOKKENDE ZWAARD 177. Hoewel de Noor mannen beseffen, dat ze weinig tegen deze overmacht kunnen be ginnen, maken zij zich zwijgend en vastbera den gereed een moge lijke aanval het hoofd te bieden. Geen van hen verliest maar een ogenblik zijn kalmte en zelfs de gewonden hebben de wapens op gevat, voor zover zij daartoe in staat zijn... De houding der no maden is inderdaad verontrustend. In langzame galop naderen zij met ge velde lansen. De cirkel rondom de Noormannen wordt voortdurend kleiner... Dan klinkt een scherp bevel door de dreigende stilte en op enkele honderden meters afstand komt de muur van dreigende lanspunten tot stilstand. Thans rijdt Bor Khan met twee krijgers op het kleine groepje Noormannen toe. „Laat de wapens zakken," be veelt Eric gedempt, waarna hij met Svitjold de steppenvorst tege moet gaat. Vlak vóór Eric houdt Bor Khan zijn paard in. Zijn sluwe oogje &:st- Nu* y Ai \j». WC' COC MARTEN TOONOEB STÜOlö 4 glijden langs het schamele groep- zie, zij houden Wolf gevangen... je Noormannen en blijven daarna een ondeelbaar ogenblik rusten op het lichaam van Tsacha. „Ah, de rat is dood... doch zeg mij „Wolf, Wolf!" De schelle opge wonden stem van Erwin over stemt eensklaps de woorden van de oude steppenhoofdman. Het volgende ogenblik staat Er- win naast zijn vader. Het gelaat van de knaap is rood van drift en verontwaardiging als hij Bor Khan toeschreeuwt; „Laat mijn hond los!" Dan zegt hij tot Eric: „Fadir, Eerst nu ontdekt Eric zijn hond die door twee nomaden in bedwang wordt gehouden. Het trouwe dier rukt jankend en grauwend aan zijn banden, door het dolle heen omdat hij niet naar zijn meester mag. Het kost Eric moeite zijn zelfbe heersing te bewaren als hij de grijns op Bor Khan's gelaat ziet. „Ik zie met vreugde, dat mijn hond van zijn verwondingen ge nezen is," zegt hij langzaam. „Ik ben U daarvoor dank verschuldigd, oh Khan. Doch vergun het dier thans naar zijn meester te gaan..." De nomadenhoofdman trekt ver baasd zijn wenkbrauwen op. „Zijn meester? Zijn meester ben ik bij de wet der steppen. Het dier zou gestorven zijn als ik hem niet had laten verzorgen! Doch genoeg over het bezit van de hond. Be twist mij niet langer het eigen domsrecht op dit dier. Er zijn an dere zaken te regelen, belangrij ker..." Hij maakt een kort gebaar naar de plaats waar Tsacha ligt. „Deze Ghu Chandra mij vertelde. Gij hebt het lichaam van Tsacha het eerst gevonden, dus ook het zwaard... Laat mij duidelijk zijn, Noorman. Ik wens dat zwaard te bezitten. Ge ziet dat ge omsingeld zijt door honderden van mijn beste krijgers, allen voortreffelijke boogschutters zoals ge wel zult begrijpen. Zij wachten slechts op het teken van mijn hand om hun pijlen te rich ten. Slechts met één ding kunt gij uw leven en dat van uw rampzalig troepje krijgers redden... Een klei jakhals is gestorven, hij had het nigheid, slechts het zwaard Tyr...' zwaard Tyr in zijn bezit, zoals I Morgenwijding; 10.20 Gr.; 11.09 Causerie; 11.20 Gram.; 12.00 Causerie; 12.30 Mededelingen; 12.33 Sport; 12.48 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.30 Or kest; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Piano; 14.50 Boekbespreking; 15.10 Tenor; 15.30 Lichte muz.; 16.00 Gram.; 16.35 Orkest; 17.19 Voor de jeugd; 17.40 Orgel- 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 Toespraak; 19.00 Koor; 19.15 Toeristische tips; 19.30 Causerie; 19.45 Causerie; 20 00 Nieuws: 20 05 Causerie; 2015 Koor; 20.30 Reportage- 20.43 Causerie; 21.00 Operamuziek; 21.55 Buitenl. overzicht; 22.10 Klankbeeld22.40 Causerie; 22.45 Gebed; 23.00 Nws.; 23.15 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13 15 Orgel- 14-00 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Or kest; 17.50 Gram.; 18.10 Cause rie; 18.25 Gram.: 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.00 Symphonie conc.; 20.55 Gram.; 21.15 Symphonie concert; 22.00 Nieuws; 22.15 Gr.- 23.00 Nieuws. P.T.T. IN HET RAMPGEBIED. In de radiorubriek „Verklaring en toelichting" zal de directeur- generaal der P.T.T., de heer L. Neher, Vrijdagavond van 19.10 uur tot 19.20 uur een causerie houden over het herstel van P.T.T. in het rampgebied. INDONESIë—Z.-SLAVIë 9—2. De te Djakarta gespeelde voet balwedstrijd tussen het Indonesi sche elftal en een vertegenwoor digende ploeg van Zuid-Slavië is met 20 foor de gasten gewon nen. 50.000 Toeschouwers woon den de ontmoeting bij. OPENBARE RAADSVERGADERING. De burgemeester van Terneu zen brengt ter algemene kennis dat een openbare vergadering van de raad dier gemeente is be legd tegen Dinsdag 1 September a.s. des nam. 6,30 uur. Terneuzen, 26 Augustus 1953. De burgemeester, P. TELLEGEN.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 3