Binnenlands Nieuws I RECHTSZAKEN Jaarverslag van de Provinciale Planologische dienst CHINEZENWIJK Het nieuw-nazisme in West-Duitsland N.V. Organon wil tewerkstelling van meisjes Voetba!gs*ap op de Veluwe Het recreatie-oord in de Braakman De overstromingen in Birma Vijf communisten in Frankrijk vrijgelaten Laatste evacué's verlieten Delft Nam II over het bestand Naumami en Rudel van kieslijst geschrapt McCarthy de ware vriend der Duitsers mm Kannibalisme De negers waren wit op Nieuw-Guinea Economische Politierechter Britse atoomgeleerde met verlof gestuurd BE BRAND IN DE TEXTIEL FABRIEK TE BORNE. AANVARING OP DE VISGRONDEN. Can l|u Song In het jaarverslag van de pro vinciale planologische dienst over 1952, hetwelk wij deze week mochten ontvangen, wordt ge constateerd dat het begrip voor het streekplanwerk groeiende is. De resultaten, die voor de geor dende opbouw van Walcheren reeds zichtbaar worden, maken de noodzaak dezer planologische werkzaamheden steeds duidelij ker. Hoewel het streekplan wegens het ontbreken van cle koninklijke goedkeuring nog geen rechts kracht bezit, werden de bepalin gen van het door de Prov. Staten vastgestelde plan als richtlijnen bij de beoordeling van bouwaan- vragen aangehouden. Verheu gend was de medewerking van de zijde der gemeentebesturen. Na Walcheren was Zeeuws Vlaanderen in sterke mate het doel van de werkzaamheden. Spe ciaal de indeling van de ingedijk te Braakman en de regeling van de vestigingsplaatsen voor vlas serijbedrijven stonden in het cen trum der belangstelling. Ook werden in het raam van de Benelux-samenwerking de plannen in Zeeuws-Vlaanderen gesynchroniseerd met plannen aan de andere zijde van de Bel gischZeeuws-Vlaamse grens. De werkzaamheden van de dienst bereiden zich van jaar tot jaar uit. Uitbreiding van perso neel kan dan ook niet uitblijven. De vaste commissie. Op 1 Januari 1953 was de z.g. raste commissie als vogt samen- ^Jhi^mr A. F. C. de Casembroot, foorzitter; C. Hamelink te Axel, ■idee-voorzitter; ir M. de Vink te Middelburg; B. Burger te Goes; ir A Franke, rijkscultuurconsu- ient;' ir C. A. L. Horstmann te Sas 'van Gent; ir M. A. Geuze te Poortvliet; ir Th. Heijblom te Middelburg; mr dr R. W. graaf van Lijnden, voorz. polder Wal cheren; E Smit, directeur Zeeuw se V.V.V.; drs M. C. Verburg; ir H- D. J. Swaters; mr J. de Vries; J. Vriesendorp van Renesse en G. H. E. M. van Waes. De commissie heeft met veront rusting geconstateerd dat het verbouwen van bunkers tot zo- Door de overstromingen in Birma is in opslagplaatsen en fabrieken naar raming 50.000 ton rijst ter waarde van 15 mil- lioen gulden verloren gegaan. In het N. van Pegoe zijn dui zenden mensen door het water van de buitenwereld afgesneden. Het lot van honderden is niet bekend. Vloedgolven uit de baai van Martaban overspoelden Woens dagochtend de buitenwijken van Moelmein, op twee na de groot ste stad van Birma. De bevol king heeft de huizen verlaten =n 'is naar de stad gevlucht. Moelmein wordt eveneens be dreigd door de overstromingen van de rivier de Saloeen; 65 km ten N. van Moelmein staan reeds 20.000 ha land onder wa ter. merwoningen in de Zeeuwse duin gebieden in toenemende mate plaatsvindt, zodat de recreatie ter plaatse ernstig dreigt te wor den verstoord en er ongewenste toestanden ontstaan. Niet altijd kon op de medewerking der ge meentebesturen bij het weren dier ontoelaatbare verbouwingen worden gerekend. De Braakman. Met het staatsbosbeheer; de rentmeester der domeinen en met de directeur van het bureau voor watertourisme werd over leg gepleegd over de inrichting van een recreatiecentrum en de consequenties van de toekomsti ge watersportontwikkeling in de Braakman. Ook met de hoofdin genieur van het technisch bureau der domeinen isi contact opgeno men omtrent het recreatieplan voor de Braakman, waarbij even eens de inrichting van een zoet waterbekken in dit gebied onder het oog werd gezien. Voor wat Zeeuws-Vlaanderen betreft werd voorts aandacht geschonken aan de bevolkings spreiding in de kanaalzone; de industriële ontwikkeling in Oost Zeeuws-Vlaanderen en aan de structurele wijzigingen, welke samenhangen met de Braakman inpoldering. Het speciale hof van beroep te Parijs heeft de vrijlating ge last van 5 communisten, die er van waren beschuldigd een complot te hebben gevormd om de moreel van de Franse strijd krachten te ondermijnen. Een hunner de redacteur van „l'Hamanité", André Stil, werd in October gearresteerd. De an deren, onder wie de secretaris generaal van de C.G.T., Alain le Leap, en de vakbondsleider Lucion Molino, werden in Maart j.l. in hechtenis gesteld. Na de ramp van 1 Februari werden in Delft vele evacué's ondergebracht. Reeds na 3 we ken begon hun aantal snel te rug te lopen, maar een klein aantal bleef nog in de tijdelijke huisvesting te Delft. Gisteren hebben ook deze laatste evacué's, ongeveer 20 in getal, Delft verlaten. Voor het ene deel vinden zij onderdak in Middelburg en voor het andere deel in noodwoningen in Zierik- zee. De nieuw benoemde Noordko- reaanse minister van Buiten landse Zaken Nam II heeft, vol gens het Chinees-communisti sche persbureau „Nieuw China", verklaard dat het de „onwan kelbare overtuiging" der Noord- koreaanse regering is, dat het Koreaanse bestand de eerste stap moet worden naar een op vreedzame wijze herenigd Ko rea. „Hierdoor zou tevens een ein de komen aan alle spanning in de internationale betrekkingen", aldus Nam II. De lijstaanvoerder van de Duitse rijkspartij (D.R.P.), dr Naumann, eertijds staatssecre taris van het ministerie van propaganda onder Göbbels, is van de candidatenlijst van de D.R.P. voor de bondsdagverkie zingen op 6 September ge schrapt. Hiertoe is besloten door de verkiezingscommissie van Neder-iSaksen op grond van de beslissing van de minister van Binnenlandse Zaken van Noord- rijnland-Westfalen tot een „ad ministratieve zuivering" van Naumann. De D.R.P. 'kon geen document tonen, waaruit blijkt dat Naumann reeds gezuiverd is. Verder heeft de verkiezings commissie van Neder-Saksen ook de in Argentinië wonende vroegere kolonel van de luft- waffe, Ulrich Rudel van de can didatenlijst geschrapt, daar de vereiste papieren ontbraken. NIEUWE INBREKERSTRUC. Gouden munten uit étalage verdwenen. Deze week kwam de eigenaar van een winkel in tweedehands gouden en zilveren voorwerpen, gevestigd in de Gravenstraat te Amsterdam, tot de onaangename ontdekking, dat uit zijn étalage ettelijke kostbare gouden mun ten waren verdwenen. Aangezien de gehele étalage- ruit, ook aan de zijkant in het portiek, ter voorkoming van in braak is afgeschermd met ijzer gaas, vroeg de recherche zich aanvankelijk af, met wat voor ingenieuze reuzen-pincet de ver dwenen munten door het onge veer 15 cm grote gat in de zijruit en door de slechts 5X5 cm me tende openingen in het ijzergaas getrokken moesten zijn. Een onderzoek van de étalage bracht de oplossing. Op diverse zwaardere munten en voorwer pen vond men druppeltjes vase line. Men neemt thans aan, dat de inbreker een stokje van onge veer 60 cm door het gaas tegen de zijruit heeft geplaatst, vervol gens aan de achterkant tegen het stokje heeft geslagen, waar door hij een gat in de ruit stoot te, daarna het uiteinde van het stokje met vaseline heeft inge smeerd en er door het gaas en het gat in de ruit in de étalage mee is gaan vissen. De lichte munten bleven er aan kleven, de zwaardere niet. Volgens de eigenaar zijn ver dwenen een originele gouden En gelse guinea van 1830; een soort gelijke gouden munt van Austra lië, geslagen in 1866; een vijfroe- belstuk uit Rusland van 1898; een gouden rijder van 1750 uit ons eigen land en nog een oud- Hollandse dukaat van 1840, teza men een waarde vertegenwoordi gende van naar schatting 330. De Deutsche Soziale Bewe- gung" die bij de Nederlandse re gering protest heeft aangetekend tegen de arrestatie van leiders der N.E.S.B., is een van de vele obscure nieuwe nazi-groeperin gen, die in de bondsrepubliek werkzaam zijn. Haar leider is een zekere Karl Heinz Priester, die onlangs op een bijeenkomst in Mannheim verklaarde, dat Frankrijk bereid was gevonden de E.V.G. te aanvaarden op voorwaarde, dat Duitsland hon derdduizend man vrijwilliger^ voor het vreemdelingenlegioen in Indo-China zou leveren. Theodor Blank, de gemachtig de voor de veiligheid der bonds republiek, had daarover volgens Priester in opdracht van bonds kanselier Adenauer in Washing ton onderhandeld. Als enig „be wijs" voor deze bewering citeer de Priester een Italiaans neofas- cistisch blaadje. Met dit soort „argumenten" ageert de „Deut sche Soziale Bewegung". Priester heeft zich onlangs met zijn groep aangesloten bij de .Nationale Sammlung", die in bijna alle landen aan de West- duitse verkiezingen zal deelne men. Deze geldt met de Duitse rijkspartij, waarmee Naumann zich verbonden had, als een uit gesproken neo-nazi-partij. Zij werd kort geleden in Mann heim gesticht uit niet minder dan 68 kleine nazi-groepjes. De voornaamste daarvan zijn de „Deutsche Gemeinschaft" van August Haussleiter en het „Deut sche Lock" van Karl Meissnei. Priester vormt tezgmen met deze beide heren de opperste leiding van de „Sammlung". Bij de stich ting van de „Nationale Samm lung" was een in Malmö geves tigde fascistische internationale die zich „verbindingsbureau voor de nationale krachten in Europa" noemt, vertegenwoordigd door de Zweed dr PerEngdahl. Deze bracht de groeten van fascis tische organisaties uit 42 landen over. De buitenlandse deelnemers aan de stichtingsbijeenkomst mochten niet worden gefotogra feerd. Met dr Werner Naumann, de voormalige staatssecretaris van Göbbels, wien Maandag door de regering te Dusseldorp elke po litieke activiteit werd verboden, onderhoudt de „Sammlung" geen weg een bromfietser en een om gebouwde jeep in volle vaart met elkaar in botsing kwamen. De 28-jarige bankwerker C. M. van L. uit Amsterdam, die van zijn bromfiets werd geslingerd, kwam op de tramrails te liggen en kon in verband met zijn ern stige verwondingen niet worden vervoerd, tot personeel van de G.G.D. hem behoedzaam in een ambulance legden. Hij werd met een schedelbasisfractuur opgeno men in het Wilnelminagasthuis Zijn toestand was zorgwekkend. De chauffeur van de jeep, eigen dom van een expeditiefirma in de hoofdstad, was de 33-jarige H. van der L. De schuldvraag blijft nog open. De N.V. stoomspinnerijen en weverijen v/h S. J. Spanjaard heeft het volgende communiqué verstrekt: „Dinsdagavond omstreeks kwart over acht brak brand uit in een van de nabewerkingsafdelingen van de textielfabriek der N.V. S. J. Spanjaard te Borne. Aange zien de brand zich ernstig liet aanzien, werden behalve de eigen fabrieks- en plaatselijke brand weer ook de brandweren van de gemeenten Hengelo, Almelo en Enschede gealarmeerd, die spoe dig ter plaatse waren. De brand werd krachtdadig bestreden en omstreeks elf uur kon men zeg gen, dat men het vuur meester was. De blussingswerkzaamheden waren dan ook om circa één uur 's nachts afgelopen. De materiële en bedrijfsschade is door verze kering gedekt en moet op een anderhalf millioen gulden wor den getaxeerd. De productie zal door deze brand geen noemens waardige stagnatie ondervinden". Aldus het communiqué. Einighausen en bestuurd door de heer N. uit Schinnen. Zes per sonen werden gewond naar het ziekenhuis te Sittard overge bracht, onder wie de wielrijder L. uit Bron, die bij het ongeluk werd betrokken. De wielrijder kon na verbonden te zijn naar huis terugkeren. De vijf inzitten den van de Belgische auto welke onder het rechterachtergedeelte van de lange vrachtauto schoof en totaal vernield werd, werden allen gewond. Het echtpaar- Sch. uit Mechelen kon nadat het ver bonden was in het ziekenhuis te Sittard per ziekenauto naar huis worden vervoerd. De drie andere inzittenden, de heer en mevrouw S. en een zwager, alle drie uit Sint Truiden, werden ernstig ge wond. De laatste liep een zware hersenschudding op. Hij ver keert in levensgevaar. De beide anderen werden eveneens zeer ernstig aan het hoofd gewond. betrekkingen. Naumann heeft in zijn laatste persconferentie verklaard, «lat de Duitse rijkspar tij waarvoor hij candideerde, in scherpe tegenstelling staat tot de „Sammlung". Hij kenschetste deze als een „revolutionaire or ganisatie", terwijl hij de rijkspar tij „conservatief" noemde. Lange tijd hebben de nieuwe nazi-groepen, die nu in de „Samm lung" zijn samengevoegd, een Amerikaanse staatsburger, mr Edward Fleckenstein, als propa gandist gehad. Hij verklaarde bij de stichting van de „Sammlung" Duitsland tot „het bolwerk van het blanke ras". De ware vriend der Duitsers is volgens Flecken stein senator McCarthy. De Amerikaanse propagandist is sedert enige weken van het Duitse toneel verdwenen, daar de Amerikaanse bezetting hem een verder verblijf in de bondsrepu bliek heeft ontzegd. Het rustige dorpje Voort- huizen op de Veluwe was de~ zer dagen in rep en roer. Geen wonderEen elftal ne gerstudenten uit Z-Afrika zou ter gelegenheid van de Flor alia-feesten een voetbal wedstrijd tegen het plaatse lijke V.V.O.P. spelen. Eerst had de feestcommis sie De Kiewitten" en V.V. OF., beide uit Voorthuizen, tegen elkaar willen laten spelen, maar dat bleek on mogelijk. Gedurende vele jaren leef den deze verenigingen op voet van oorlog. Men had nog nooit tegen elkaar gevoet bald, dus kon dat nu ook niet gebeuren. Toen zon 't Flor alia-comité ep iets anders. Met veel ophef werd be kendgemaakt, dat men er in geslaagd was een Zuidafri kaans team van neger-stu denten, dat met vacantie in ons land verbleef, te engage ren. Dit viel in goede aarde. Al le ruzie werd vergeten en ieder toog aan het werk om de zwarte sportbroeders een hartelijke ontvangst te be reiden. 's Avonds wachtte men de Afrikaners bij het station op. De gastheren kwamen in hun Zondagse plunje-, het muziekkorps ÏRes wat het blazen kon en auto's in een file mooie werden de zwarte studenten binnengehaald. Plotseling verbleekte het V.V.O.P-bestuur. Bij het uit stappen deed men namelijk de ontstellende ontdekking, dat niet negers uit Afrika, maar het paard, van Troje binnen de vesting was ge haald. Achter het glimmend zwart bleken de glunderende gezichten van „De Kiewit ten" te schuilen die dit spel letje samen met het Floralia- bestuur op touw hadden ge- zet. De gastheren waren eerst woedend. Van spelen kon niets komen, zo beslisten zij. Alle toespraken vielen in het water en de wedstrijd zou een ontijdig einde hebben gevonden, wanneer het pu bliek zich niet met de zaak had bemoeid. Langs het lijn tje werd hartelijk om de grap gelachen en tegen wil en dank moest de wedstrijd doorgang vinden. En wat nog nooit gebeurd was, vond nu plaats. Beide plaatselijke clubs voetbalden tegen elkaar. Bepaald vriend schappelijk was de wedstrijd niet, maar het spel kon zich toch ongehinderd ontplooien. Maar of van Floralia de victorie is begonnen en de strijdbijl voor goed is be graven De N.V. Organon te Oss over weegt per 15 September a.s. over te gaan tot een gedeeltelij ke tewerkstelling van een aan tal meisjes van 14 en 15 jaar op de afdeling „confectionnering". Zij zullen per week 23 uren in het bedrijf werkzaam zijn. Voorts krijgen zij per week 20 uur huishoudonderwijs aan de plaatselijke Mgr. Zwijsen-huis- houdschool. Het arbeidsbureau te Oss zal trachten voor deze meisjes een reeds voor jongens bestaande subsidie-regeling van het de partement van toepassing te krijgen ter bestrijding van les gelden en ingrediëntenkosten. De N.V. Organon bedoelt dit plan niet als een monopolie voor het eigen bedrijf. Zij hoopt, dat andere bedrijven deze methode en scholing zullen overnemen. Zij is tot dit experiment ge komen, omdat steeds meer meisjes direct na het overschrij den van de leerplichtige leeftijd naar de fabriek worden gezon den. In December 1951 werd te 's-Hertogenbosch door de Ne derlandse vereniging van maat schappelijk werk en de Neder landse vereniging van bedrijfs psychologie een congres gehou den over 't probleem „De vrou welijke jeugd in het bedrijfsle ven". Op dit congres (o.m. be zocht door de Koningin) werd een resolutie aangenomen, waarin werd aangedrongen op een wettelijk verbod van arbeid door meisjes van 14 tot 16 jaar. Dit verbod is nog niet gekomen en voorshands is de realiteit, dat velen de schoolbanken ver laten voor de industrie. Het plan van de N.V Organon is be doeld als een practische bijdra ge tot de leniging van het so ciale probleem der vrouwelijke fabrieksjeugd. VLIEGENDE (CHINESE) SCHOTEL IN DELFT? In Delft is een vliegende scho tel waargenomen, waarvan de identiteit onmiddellijk kon wor den vastgesteld. Het bleek er een te zijn van Chinese origine en hij was al zo oud, dat de vraag of hij uit rood dan wel uit nationalis tisch China afkomstig was, niet eens aan de orde kwam. Enige personen, die zich op de binnenplaats van het stedelijk museum „het Prinsenhof" be vonden, waarin de oude kunst en antiekbeurs wordt gehouden, zagen de schotel vliegen en hoor den (en zagen) hem in stukken kletteren op de grond. Het bleek de schotel te zijn van Chinees familie rose, die in een der bo venzalen van het museum voor het open raam was geplaatst in de stand van de heer A. Nijstad Hzn, Den Haag/Lochem. Aan deze vliegende schotel be hoefden geen deskundigen van het ministerie van Oorlog, doch moest wel de verzekering te pas komen. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is op eigen kracht de haven van Scheveningen binnen gekomen de logger Sch. 66. De logger Sch. 66 werd geassisteerd door de Sch. 103. Beide schepen behoren tot de rederij N.V. voor heen F. Vrolijk te Scheveningen. De Sch. 66 is op de visgronden in aanvaring geweest met de „Janny", Sch. 61, van dezelfde rederij. De schade, die zich aan vankelijk ernstig liet aanzien, schijnt nogal mee te vallen. Aan beide zijden van het schip is de voorverschansing ingedeukt, ter wijl ook de voorplecht enigszins is ontzet. De aanvaring geschiedde ter hoogte van de Engelse kustplaats Scarborough. De Sch. 61 heeft na de aanvaring de visserij voortge zet. BOTSING TUSSEN BROM FIETSER EN JEEP. De tramlijnen 10 en 11 hebben Woensdagmorgen in de hoofdstad ruim 20 minuten vertraging on dervonden, omdat op het kruis punt MolukkenstraatInsulinde- ERNSTIG AUTO ONGELUK BIJ SITTARD. Zes gewonden. Een Belgische auto, bestuurd door een zwager van de eige naar de heer S. uit Sint Truiden in België, is Woensdagmiddag in volle vaart op de Bergerweg bij Sittard tegen een vrachtauto ge reden, komende uit de richting Een Australische politiepa trouille heeft in het Zuidelijk bergland van Australisch Nw- Guinea met geweerschoten een troep kannibalen ver jaagd. Zij vond lijken van ver minkte inheemse ivrouwen en kinderen en resten van een jon geman, die was geslacht en ge. kookt. De verdreven kannibalen, die een overval hadden gepleegd op een naburige stam, is door de patrouille zodanig de schrik op het lijf gejaagd, dat zij zich vol gens de patrouille commandant „wel enige tijd behoorlijk zullen gedragen". Hij beval dan ook geen verdere actie tegen de kannibalen te ondernemen. Verleden week rapporteerde een andere patrouille-leider, dat in het gebied van het Koetoe- boemeer, eveneens in het Zui delijk bergland, kannibalisme algemeen voorkwam. Hij had beenderen en schedels van in boorlingen gevonden die na ge vechten tussen stammen waren opgegeten. ZES HAVENARBEIDERS WEGENS DIEFSTAL VEROORDEELD. ,Er dient streng te worden op getreden tegen de diefstallen in de havens, die vooral na de oor log sterk zijn toegenomen. De buitenlandse rederijen waarschu wen zelfs tegen de Amsterdamse haven. De naam van deze haven wordt door de diefstallen in dis- crediet gebracht. Het moet daar om uit zijn met deze praktijken en ik vraag tegen alle verdach ten een week gevangenisstraf zonder aftrek van de preventieve hechtenis en bevel tot onmiddel lijke gevangenneming". Dit zei de Amsterdamse politierechter, mr. L. de Bleyourt, in de zaak tegen zes havenarbeiders uit Amsterdam, waarvan er twee, C. M. en P. E. op 14 Aug. j.l. in het ruim van het s.s. „Bennekom" van de K.N.S.M. een krat met bier en een blik ham hadden ge stolen en dit met vier collega's, die eveneens terechtstonden, had den opgemaakt. Ook de officier was van me ning, dat aan deze diefstallen een eind moet komen en had als „af schrikwekkend voorbeeld" een maand gevangenisstraf geëist. De verdedigers betreurden dat alle verdachten over één kam werden geschoren. KALVER- EN BOTERSMOKKEL. Voor de economische politie rechter te Middelburg stonden terecht de veehandelaars O. J. N. en E. L. A. de M., beiden te Aardenburg. In geautoriseerde bewerking uit het Amerikaanse door E VEEGENS—LATORF. 16) Nadruk verboden. Op den duur echter bezweek de moeder. Nadat zij vijf of zes koffieblikken en een dozijn jam potten had verzameld, begon de moed haar een beetje te begeven. Zij wist, dat zij verkeerd deed. De kwestie was, dat de Ameri kaanse artikelen te goed waren. De blikken waren minstens twee maal zo dik als Chinese blikken. Hoe kon Amerika zoveel dingen weggooien en toch blijven be staan? Er zaten genoeg wegge gooide eetwaren in de vuilnis bakken van een klein deel van de stad om een heel Chinees dorp van te voeden. Deze dingen kwetsten moeder Fong persoonlijk en hevig. Het streed tegen alle traditie, alle geweten. Amerika was een land van overvloed en de Amerikanen zouden heel goed kunnen eten als zij konden koken. Maar dat konden zij nu juist niet. Van moeder Fong kan echter gezegd worden, dat zij haar leven lang geen touwtjes en geen pak papier weggooide, zelfs niet toen zij in Amerika was. HOOFDSTUK 3. I. Toen moeder Fong pas in Ame rika kwam, was het niet zo, dat zij nog nooit een Amerikaan ge zien had. Op de film had zij Jean Harlow, Clara Bow en vele an dere Amerikaanse schoonheden gezien, voor wie zij een grote be wondering had, en daarnaast een stuk of wat sterke kerels met haar op de borst zoals Wallace Beery, voor wie zij bang was. Tom en Eva wisten al hun na men in het Chinees. Hun moeder herinnerde zich maar één enkele acteur, Barry Fitzgerald, die zij kende als „Fi-choy", hoewel zij later haar hart verloor aan Wil liam Bender. Zij had Barry Fi- choy in een bepaalde film gezien, waar hij toen een kleine rol in had, en hij beviel haar zo goed, dat zij zijn naam boven alle an deren onthield. „Dat is die goede" zei ze iedere keer, dat zij haar Fi-choy op het doek zag ver schijnen en dan glimlachte zij. Er was iets in Fi-choy's eenvoud dat haar sterk deed denken aan de Chinezen, die zij kende, en haar daarom vertrouwd aandeed. Zij wist altijd wat Fi-choy zou gaan doen; zij wist echter nooit wat Jean Harlow of Wallace Beery zouden gaan doen. Zij besloot daaruit dat er vreemdelingen waren, die zij niet en andere die zij wel kon begrij pen. Zij wist niet, toen zij in Amerika kwam, of zij veel Wal lace Beery's of veel Fi-choy's zou ontmoeten. Wat die vrouwelijke filmsterren betreft, begreep zij niets van „die volwassen meisjes die geen broek dragen", maar zij begreep Ida Lupino. Zij had Ida Lupino in een Engelse film in Hong Kong gezien. Zij hoopte dat Amerika vol Fi-choy's en Lu- pino's zou zijn. 1 De gedachte, dat zij een Ame rikaanse schoondochter zou heb ben, had haar nogal verontrust, Zij had God gebeden, dat zij niet een van die verleidelijke, broek loze vrouwmensen tot dochter zou krijgen. Zij wist niet beter of zulke wezens paraderen overal op straat, in de huizen, in café's, in zwembaden en aan het strand. Zij griezelde van blonde vrou wen; het feit dat een vrouw goudgeel haar en blauwe ogen kon hebben was zo fantastisch dat zij er haast niet aan kon denken. Zij had zelfs eens een Amerikaanse gezien, de Ierse vrouw van een zendeling in haar dorp, die rood haar had en een soort oranje Vlam op haar hoofd droeg. Nu, als het oranje kon zijn, dan kon het net zo goed geel, groen, blauw of paars zijn. Bovendien waren er verschillen de Katholieke nonnen in Kanton geweest, die blauwe ogen had den, hoewel zij hun haar niet kon zien. Het was een pak van haar hart geweest toen zij de loop plank af was gekomen en voor gesteld werd aan een meisje met donker haar en donkere ogen, dat de vrouw van haar zoon was. Zij was geen verleidelijk broek loos vrouwpersoon. In de keuken werd altijd een soort gebarenspel opgevoerd. De schoonmoeder kon Chinese ge rechten klaarmaken en de schoondochter niet. Er hoefde dus niet over gepraat te worden wie in de keuken de baas zou zijn. Flora hield van het Chinese eten en zij wilde graag zien hoe de moeder Chinese jus maakte en de geheimzinnige kip toebereid de, die sunfong gai heette en die gebraden kip, maar toch iets meer dan gebraden kip was. Zo werd vanzelf de moeder chef-kok en Flora onderkok. (Wordt vervolgd.) Zij hadden zich te verant woorden voor het smokkelen van kalveren, waarvoor zij reeds sedert eind Juli in voorarrest zaten, 's Morgens vroeg op 22 Juli hadden de verdachten zes kalveren gelost op de boerderij van een zekere Q., dicht bij de grens onder Aardenburg. De vrouw van deze Q. had buiten medeweten van haar man toe gestaan de beesten te stallen. Later op de dag zijn 5 kalveren weggehaald en naar België ver voerd. Zowel N. als De M. ontkenden dat zij de dieren naar België hadden willen smokkelen. Zij hadden ze bij Q. gestald, daar ze zelf niet over de nodige ruimte beschikten. Zij meenden dat „onbekenden" de kalveren had den weggehaald. De officier van justitie achtte beiden schuldig en eiste twee maanden gevangenisstraf. Het vonnis luidde zes weken met aftrek. De boerin Q. zag zich wegens medeplichtigheid veroordeeld tot 100 boete subs, één maand hechtenis. 9000 K.G. ROOMBOTER. De bakker A. M. T. te Nieuw - Namen had in Maart een partij boter van 900 kg verkocht aan de melkslijter J. v. W. uit Meer- donck (België). Deze bracht telkens 50 kg per fiets de grens over. Reeds bij zijn derde rit zag de Belg zich door de kom miezen aangehouden. Hij ont kwam, evenwel met achterla ting van boter en fiets. Zo liep ook de bakker T. tegen de lamp. Deze bekende de boter aan de Belg te hebben verkocht. De po litierechter Veroordeelde hem tot 2 weken voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar en met inbeslagneming van de circa 750 kg boter, die bij hem nog waren aangetroffen. De Belgische melkslijter v. W. was niet verschenen. Hij werd bij verstek veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf met ver beurdverklaring van fiets en boter. Een Britse atoomgeleerde van Russische afkomst, die werk zaam was bij het Britse cen trum voor atoomonderzoek te Harwell, is voor een jaar met verlof gestuurd, aldus heeft het ministerie van Bevoorrading, bekendgemaakt. De geleerde, dr Davisch, heeft aangenomen voor de universi teit te Birmingham te gaan werken. Volgens de „Daily Express" is Davisch met verlof gestuurd, omdat men het te riskant vindt hem in het atoomcentrum. te houden, daar zijn ouders nog steeds in Rusland zijn. Een woordvoerder van het betrokken ministerie wilde niet bevestigen, dat dit de reden was van de maatregel van zijn ministerie.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2