De politieke commissie van de V. N. De verkiezingsvoor ui West-Duitsland tzichten in Wysjinsky spreekt WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAANSTANDEN Over het opgraven van een lijk Socialisten moeten zich naar twee kanten veriveren Broodslijters protesteren tegen rapport-Schilthuis ONRUSTIG INDONESIË Postvervoer naar Frankrijk Gironummer 777 Vice-admiraal Clark, over de kracht van Z. O.-Azië Studenten niet in de politiek Perzië Subsidie voor woningverbetering en -splitsing in wintermaanden in DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1953. 8e Jaargang No. 2930. Piccard bereiktdiepte van 1051 meter - Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nü 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uu? Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De Sowjet-afgevaardigde An drei Wysjinsky, heeft in de poli tieke commissie verklaard dat „de Sowjet-Unie er tegen is de Koreaanse vredesbesprekingen te beperken tot twee partijen of tot die landen, waarvan strijd krachten aan de Koreaanse oor log hebben deelgenomen. Door hun voorstel om de andere ieden- staten niet aan de politieke con ferentie te doen deelnemen, wil len de Verenigde Staten automa tisch 44 leden der V. N. van de besprekingen uitsluiten en dat nog wel, terwijl zij voorgeven de Koreaanse oorlog onder de vlag der Verenigde Naties te hebben gevoerd", aldus Wysjinsky. Het is van belang dat ook sta ten, die niet aan de strijd hebben deelgenomen, ter conferentie vertegenwoordigd zijn. Ik denk hierbij speciaal aan de in de om geving van Korea gelegen lan den", zei Wysjinsky. Hij vervolgde: „De Amerikaan se opvatting is, dat de staten met strijdkrachten in Korea als belo ning moeten worden uitgenodigd aan de politieke conferentie deel te nemen, terwijl India, dat geen militairen zond, uit straf niet mag meedoen". Volgens Wysjinsky worden er plannen gesmeed om de politieke conferentie te doen mislukken. Het is belangrijk, dat de afge vaardigden ter conferentie in goed vertrouwen aan de bespre kingen deelnemen en niet met het vooropgezette doei deze te doen mislukken. Zij moeten be reid zijn te zoeken naar hetgeen hen bindt en zij moeten daarbij eenzelfde geestelijke taai spre ken, opdat er in de gehele wereld een duurzame vrede kan worden gevestigd. Slechts op deze wijze kan het gevaar voor een derde wereldoorlog, dat door bepaalde gebeurtenissen in Korea zou kun nen ontstaan, worden weggeno men, aldus de Russische afge vaardigde. Het Zuidkoreaanse beroep om tot een verenigd Korea te komen is „niets anders dan een leuze om de oorlog te kunnen voortzetten met het doel Noord-Korea te vernietigen". Hij achtte het ontoelaatbaar, dat de algemene vergadering de staten, die ter politieke confe rentie vertegenwoordigd zullen zijn, zou aanwijzen op grond van sympathie of omdat zij met hun strijdkrachten aan de Koreaanse oorlog hadden deelgenomen. Slechts die staten zouden mo gen worden aangewezen, welker aanwezigheid zou kunnen bijdra gen tot een welslagen der be sprekingen. Wysjinsky verklaarde voorts dat de z.g. „vijftienmogendheden- resolutie", opgesteld door de ver tegenwoordigers van vijftien lan den onder leiding der Ameri kaanse afgevaardigden ,,'n nieuw voorbeeld is van het streven de Verenigde Naties te gebruiken als een instrument, dat slechts de Amerikaanse buitenlandse po litiek moet dienen. Het is een dictaat, gedicteerd door de Ver enigde Staten", zeide hij. De Sowjet-Russische afgevaar digde besloot zijn toespraak, die tachtig minuten had geduurd, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Meer zon. Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer met perioden van zonneschijn. Langs de Waddenkust aanvankelijk nog vrij krachtige elders matige tot zwakke wind hoofdzakelijk tus sen West en Noord. Weinig ver andering in temperatuur. VRIJDAG 28 AUGUSTUS. v.m. n.m. Breskens 3.57 4.16 Terneuzen 4.32 4.51 Hansweert 5.12 5.31 Walsoorden 5.22 5.41 Aug. v.m. n.m. 27 5.43 19.39 20.13 9.27 28 5.44 19.37 20.32 10.57 29 5.46 19.35 20.56 12.25 30 5.48 19.32 21.29 13.50 met het voorlezen van de Maan dag door de Chinees-communis tische minister van Buitenlandse Zaken Tsjoe en Lai afgelegde verklaring, waarvan de tekst door radio-Peking werd bekend gemaakt. Toespraak van de Ameri kaanse. afgevaardigde. De afgevaardigde der Verenig de Staten, Henry Cabot Lodge, zeide dat zijn delegatie tegen deelneming door India aan de politieke conferentie zou stem men, omdat zij meende dat Indi sche deelneming het welslagen ervan in de waagschaal zou stel len. De Verenigde Staten koes teren de grootst mogelijke be wondering voor India, dat zij be schouwen als een grote, demo cratische staat met directe be langen in het Verre Oosten. Wij zullen er bij alle toekomstige conferenties over zaken van het Verre Oosten naar streven hier aan Indische deelneming te ver krijgen, zo verklaarde hij. „Het is dus niet, dat wij er be zwaar tegen maken dat India ter conferentie vertegenwoordigd zou zijn. Ons bezwaar geldt het deel nemen aan de besprekingen door landen, die piet aan de Koreaan se oorlog hebben deelgenomen", aldus Cabot Lodge. „Wat de Sowjet-Unie betreft, wij beschouwen haar aan de zijde der aanvallers te staan", zo be sloot hij. Rusland wil andere redactie van uitnodiging tot deelneming aan politieke conferentie. De leider der Sowjet-Russische delegatie bij de Verenigde Na ties, Andrei Wysjinsky, heeft Woensdag wijziging verzocht van de voorgestelde tekst der aanbeveling aan de Verenigde Naties, om de Sowjet-Unie uit te nodigen deel te nemen aan de politieke conferentie over Korea. Wysjinsky deed zijn voorstel in de vorm van een amendement op de z.g. „vijftien-mogendheden- resolutie". Afgevaardigden ter Verenigde Naties beschouwen de Russische zet als een nieuwe po ging om tweedracht tussen de Westerse mogendheden te zaai en. Het gedeelte der resolutie, dat gaat over de uitnodiging aan de Sowjet-Unie, luidt thans: „de al gemene vergadering der Vere nigde Naties, die haar goedkeu ring heeft gehecht aan de resolu tie, getiteld „toepassing van pa ragraaf 60 van de Koreaanse be standsovereenkomst, beveelt aan dat de Sowjet-Unie zal worden uitgenodigd de politieke confe rentie over Korea bij te wonen, mits de andere partij dit wenst". Wysjinsky heeft nu voorgesteld de zinspeling op artikel 60 der bestandsóvereenkomst en de woorden „mits de andere partij dit wenst" uit bovenaangehaalde zinsnede weg te laten. De BriJse delegatie heeft te kennen gegeven bereid te zijn voor de resolutie, zoals die na wijziging in de door Rusland ge wenste zin zou worden, te stem men. Andere delegaties hebben hetzelfde verklaard. Doch de afvaardiging der Verenigde Staten verzet zich te gen Russische deelneming aan de politieke conferentie op de door Wysjinsky voorgestelde wijze. Zij wenst, dat in de resolutie tot uitdrukking zal worden gebracht dat de Sowjet-Unie aan de zijde der „Chinees-communistische en Noordkoreaanse aanvallers" aan de besprekingen over Korea zal deelnemen. Stemming in de politieke commissie tot vandaag uitgesteld. De Franse afgevaardigde Hen ri Hoppenot, bracht de voorzit ter der politieke commissie in herinnering dat de veiligheids raad over minder dan een uur bijeen zou komen. „Er kan niet worden gestemd, terwijl er een geest van verwarring heerst", zeide hij. „Ik stel voor de stem ming en eventuele nadere uit eenzettingen Donderdag te doen houden". Dit Franse voorstel werd aan vaard. De politieke commissie zal haar besprekingen vandaag voortzetten. OPHEFFING STAAT VAN BELEG IN ZUID-KOREA. De Zuidkoreaanse regering heeft Woensdag medegedeeld, dat de staat van beleg en het nachtelijk uitgaansverbod van 1 September af zullen worden opgeheven. De staat van beleg was in Juni j.l. in geheel Zuid-Korea afge kondigd, toen president Syngman Rhee zich krachtig tegen de on derhandelingen te Panmoendjon verzette. De Kroon heeft beslist op het beroep van mevr. B. de Boer Weeda te Rotterdam tegen een beschikking van de burgemeester waarbij deze weigerde verlof te verlenen tot opgraving van het stoffelijk overschot van haar overleden zoon A. Möllering. Volgens de appellante is haar zoon, dienstplichtig soldaat bij de Limburgse Jagers te Roermond, op geheimzinnige wijze overle den. Hij zou mishandeld zijn. Op last van de auditeur-militair bij de krijgsraad is onmiddellijk na het overlijden een geneeskundige sectie verricht, echter zonder po sitief resultaat. De Kroon heeft nu overwogen, dat verlof tot opgraving slechts mag worden verleend indien er overwegende redenen bestaan, die zwaarder mogen wegen dan die, welke de wetgever tot het algemeen verbod hebben geleid en dat de gronden, door appel lante aangegeven, niet van die aard zijn, dat zij het verlenen van verlof kurfren wettigen. Het beroep is mitsdien onge grond verklaard. Zonder bondgenoten gaat de Westduitse sociaal-democratische partij de verkiezingen van 6 Sep tember tegemoet. De eerste ver kiezingsstrijd in het nieuwe Duitsland voerden de socialisten in 1949 onder leiding van dr Kurt Schumacher, wiens foto ook thans op de aanplakzuilen niet ontbreekt. Nog altijd putten de Duitse so cialisten bezieling uit de herinne ring aan hun leider, wiens over lijden zij drie weken vóór de kies- dag moesten herdenken. In 1949 zag de S.P.D. haar verwachting de grootste partij te zullen wor den niet in vervulling gaan. Lan ge tijd hebben de socialisten ge meend. dat zij thans de kans zou den hebben dit doel te bereiken. Reeds onder Schumacher eisten zij vervroegde verkiezingen, die nodig waren, omdat de bondsdag door de moeilijkheid der herwa pening voor andere problemen was gesteld dan men bij zijn ver kiezing had kunnen vermoeden. Naarmate thans de verkiezings dag nadert en de kansen op een vergelijk met de Russen zijn ge daald, schijnt de buitenlandse po litiek de partij minder kansen te bieden. Wat de Duitse deelneming aan een Europese vereniging betreft neemt de partij nog altijd het standpunt in, dat een Duitse ver eniging zal moeten voorgaan. Eerst wanneer bewezen zou zijn, dat deze voor het ogenblik niet De minister van .Sociale Zaken heeft in overeenstemming met zijn ambtsgenoten van Wederop bouw en van Financiën een rege ling getroffen voor de verstrek king van D.U.W.-subsidie voor woningverbetering en woning splitsing, uitgevoerd in de win termaanden. Onder bepaalde voorwaarden ontvangt de aanvrager van een premie voor woningverbetering (rijksregeling eventueel in sa menwerking met het Terlingen- fonds) of woningsplitsing (rijks regeling) naast de premie inge volge de desbetreffende verbete- rings- of splitsingsregeling, een D.U.W.-subsidie van 1/r, deel der begrote totale kosten met dien verstande, dat het D.U.W.-subsi die voor woningverbetering ma ximaal ƒ700 per woning en voor woningsplitsing 1000 per addi tionele woning zal bedragen. On der de rijksregeling voor woning verbetering valt ook de z.g. ton- nenregeling voor de vervanging van faecaliëntonnen door closets. Boven de premie ad 25 per ge val ingevolge voormelde rijksre geling kan de aanvrager even eens het D.U.W.-subsidie ont vangen, groot V« der totale be grote kosten met een maximum van 90 per aansluiting. De directie van de D.U.W. ver leent subsidie, indien volgens de gegevens van het rijksarbeidsbu reau voldoende bouwvakarbei ders beschikbaar zijn en voor zo ver de voor dit doel beschikbaar gestelde credieten dit toelaten. Het werk moet worden uitge voerd binnen de termijn van 1 October 1953 tot 1 April 1954. Deze termijn kan alleen worden verlengd, indien force majeure kan worden aangetoond en in dien het gemeentebestuur ver klaart, dat het werk op 1 April voer 90 «Vo was voltooid. Prof. Piccard heeft Woensdag middag met zijn bathyscaaf (diepzeeduikapparaat) een diepte van 1051 meter bereikt in de zee nabij Capri, waar hij zijn pogingen onderneemt. Hij was 48 minuten onder water. De ge leerde deelde de schepen, die hem aan de oppervlakte bijstaan, via een telefonische verbinding mede dat hij tot 1051 meter was ge daald. Na deze mededeling steeg de bathyscaaf snel omhoog en de geleerde werd aan de oppervlak te door technici, zeelieden en journalisten toegejuicht. Het was de derde poging, die de 69-jarige geleerde Woensdag ondernam. Bij de eerste poging bereikte Piccard een diepte van nog geen honderd meter. Toen hij na 20 minuten aan de oppervlakte was, zeide hij meer ballast nodig te hebben. De tweede poging duur de slechts drie minuten. te bereiken is, zouden de socia listen aan een bewapening van Duitsland in het kader der Navo en aan een groot Europees ver bond willen denken. Dr Adenau er heeft het socialistische parool „eerst met de Russen confere ren" overgenomen en daarmee veel wind uit de S.P.D.-zeilen ge nomen. De neutralisten en de vastbesloten anti-militairisten heeft de partij van zich afgesto ten. Van deze zijde valt dus geen stemmenwinst te halen. De so cialisten hebben intussen hun best gedaan de sociale eisen voorop te stellen. Hier konden zij aanknopen bij de problemen van structurele werkloosheid, woninggebrek en prijspeil en hier waren zij bovendien verze kerd van de steun van het een heidsvakverbond. De naar de mening der vakbonden onvol doende geregelde medezeggings- schap der arbeiders in de be drijven is één der socialistische stokpaardjes bij de verkiezing. Nu heeft de S.P.D. ook op dit stuk met veel tegenwind te kam pen. De afgelopen vier jaren zijn voor West-Duitsland een on afgebroken hoogconjunctuur ge weest. De werkloosheid is van twee tot één millioen mensen gedaald en de goede vakarbeider heeft een voldoende inkomen. In het afgelopen jaar zijn iedere vijf minuten vier woningen ge reed gekomen. Tegen zulke in 1949 onvoorziene successen moet de socialistische propaganda op tornen. Zij doet dat met te bewe ren, dat alles nog veel beter had kunnen gaan, wanneer de in middels gewonnen rijkdom wat gelijkmatiger ware verdeeld. Een der leuzen der socialistische re denaars is, dat er in deze vier jaren meer dan tweehonderd millionnairs in de bondsrepubliek zijn geweest. Voorts wijzen zij erop, dat er nog altijd een ge brek is van vijf millioen wonin gen en dat nog honderdduizend mensen in mensonwaardige kampen wonen. Zij betwisten de regering het recht de economi sche opgang als een gevolg van de vrije economie voor te stel len. Waarnemers betwijfelen echter, of met deze argumenten veel stemmen te winnen zijn. Tenslotte heeft iedereen in West-Duitsland min of meer zijn graantje meegepikt. De socialis ten maken dan ook geen propa ganda voor een planmatig keurs lijf voor de industrie. Zij belo ven slechts, dat zij de rijkdom men gelijkmatiger zullen verde len. Zij willen voorts een uit vloeien der vijftig procent mede zeggenschap over de gehele in dustrie. Alles bijeen is het voor de so cialisten een moeilijke verkie zingsstrijd, temeer omdat zij zich naar twee zijden moeten verwe ren: niet alleen tegen de rege ringspartijen, maar evenzeer te gen de communisten, die nog voortdurend toenaderingspogin gen ondernemen. Meer dan de politieke conjunc tuur moet de socialistische par tij in deze strijd steunen op de tradities van haar krachtige par tijapparaat. Nog altijd telt de S.P.D. meer leden dan alle ove rige partijen te zamen. In 1949 behaalden de christen-democra ten 31 procent en de S.P.D. 29,2 1 procent der stemmen. Er is dus betrekkelijk weinig nodig om de schaal te doen doorslaan. Maar de buitenlandse zegetochten van dr. Adenauer maken het twijfel achtig, of de socialisten zelfs dit weinige kunnen bereiken. Het valt vooral moeilijk in de gelederen der katholieke arbei ders binnen te dringen, omdat zij met hun eisen van een chris telijke gemeenschapsschool over al stuiten op afweer van kerke lijke zijde. Dit speelt ook thans mee, ook al heeft de federatie geen zeggenschap op onderwijs gebied. Het wordt niet onmoge lijk geacht, dat beide grote par tijen aan stemmen zullen win nen en vele waarnemers in Bonn zouden daarin een teken van ge zondheid der jonge Duitse demo cratie zien, want daarmee zou de invloed van de linkse en rechtse extremisten kunnen worden in geperkt. Onlangs heeft de commissie gezondmaking bakkerij bedrijf naar haar voorzitter ook wel commissie-Schilthuis genoemd, aan de minister een rapport uit gebracht over de „verordening sanering bakkerijbedrijven 1945" en het „erkenningsreglement we derverkopers bakkersartikelen''. Naar aanleiding hiervan heeft de Nederlandse bond van broodslij ters „Ons Belang" een protest bij Zaterdagmorgen zou een kas- beheerder -van de K.P.M. een bedrag van rp. 11.000 ter uit. betaling van arbeidslonen, van het agentschapskantoor naar de technische dienst op Faotere brengen, toen 't voertuig, waar in de kasbeheerder was gezeten, onderweg werd aangehouden. Plotseling sprong iemand voor de auto, zodat de chauffeur ter voorkoming van een ongeluk, remde en stopte. Drie lieden met revolvers gewapend schoten toe en twee namen in de auto plaats, waarna de chauffeur opdracht kreeg te rijden volgens de aanwijzingen van één der gewapenden. Bij een door een wegversperring afgesloten weg gedeelte werd de versperring weggehaald en enkele honder den meters verder kreeg de chauffeur opdracht te stoppen. De rovers waren er van op de hoogte dat de tas van de kas beheerder geld bevatte. Zij na men dit uit de wagen, deden niemand persoonlijk kwaad en gaven de chauffeur het sein tot vertrek. De beperkingen in het post vervoer naar Frankrijk zijn op geheven. Alle brief- en pakket- post voor Frankrijk wordt thans weer normaal verzonden. DE HERSTELDE SPOORWEGEN IN HET RAMPGEBIED D£N HAAG 0£N HAAG UTf}£CHT HOLLAND MAAS SLUIS ROTTER-" HERSTELDE VERBINDINGEN: 2 Febr Rottcrdom-H.v Holland [Wl JNDRECKT 3 Fcbr Rotterdam- Dordrecht Dordrecht - Breda 3 Febr vlls»ingcn - Arnemuiden 16 Fcbr. Arnemuiden.Goes 9Maart Goes-Kapelle 21 April Bergen op Z - Krabbendiike ÏEVEN ■BERGEN Krabbendijke-Kapelle ROOSENDAAL KAPELLE lOOM a HTwrapfN Vt HBHOKtN VCHBlNOING OUKBRCUK WCGGCSPOeiO BAANVAK STATION OVCMGe LUNtN de minister ingediend, „omdat de commissie-Schilthuis haar aan bevelingen heeft gedaan zonder overleg te plegen met de brood slijters, die uiteraard bij het al of niet handhaven van de genoemde verordeningen groot belang heb ben", aldus een communiqué van de bond. „Met de conclusies van het rap port, voorzover daarbij de brood slijters zijn betrokken, kan de Nederlandse bond van broodslij ters zich niet verenigen. De bond betreurt het dat de commissie- Schilthuis zulke verstrekkende aanbevelingen heeft gedaan, ter wijl de bond van broodslijters nog met de Nederlandse bakke rijstichting in onderhandeling was over wijziging van bedoelde verordeningen. De huidige re dactie van deze verordeningen is n.l. voor de broodslijters 'n doom in het oog. Voornamelijk hebben zij bezwaar tegen het feit, dat zij terwijl zij toch zelfstandige on dernemers zijn, levenslang aan hun bakker-leverancier gebon den zijn. De bond van broodslijters maakt thans ontwerpen van nieuwe verordeningen, waarbij meer dan tot dusver met de belangen van de broodslijters rekening wordt gehouden. De bond heeft de mi nister in verband met een en an der verzocht geen gevolg te ge ven aan de aanbevelingen van de commissie-Schilthuis, voorzover daarbij de wederverkopers zijn betrokken", zo besluit het com muniqué. Op girorekening 777 van het hoofdbestuur van het Neder landse Roode Kruis was giste ren ten behoeve van de hulp verlening aan Griekenland 94.320,13 gestort. Daags tevo ren was de stand 82.497^7. Het Griekse vakverbond! 'heeft een gift van 25.000 van hét onder communistische leiding staande „Wereldverbond van vakverenigingen", bestemd als bijdrage voor de herbouw van arbeidershuizen in de door de aardbevingen getroffen gebie den, geweigerd. Het vakbonds- bestuur besloot alle schenkers naar het Griekse Roode Kruis te verwijzen. De gift van het Wereldverbond werd Woensdag telegrafisch aangeboden en gin,g vergezeld van een uitnodiging om het derde congres van het „Wereld verbond van vakverenigingen" in October a.s. te Wenen bij te wonen. Onmiddellijk na de ramp wa ren de lijnen van Rotterdam naar Hoek van Holland en van Rotterdam, via Roosendaal naar Vlissingen gestremd. De verbin ding met Hoek van Holland was vrij spoedig' wesr bruikbaar als mede de verbinding met Dord recht. Voorbij Dordrecht waren echter verschillende [gedeelten van het baanvak volledig weg gespoeld. Het werd eerst 2 April, eer de verbinding Dordrecht- Breda tot stand kwam. Van Vlissingen uit werd in de loop van Februari de lijn tot Goes weer bruikbaar gemaakt, eind April de verbinding Dord- recht.Bergen op Zoom-Krab- bendijke. De enige ontbrekende schakel was nu nog de verbin ding Kapelle-Krabbendijke. N sluiting van 't dijkgat bij Krui. ningen kon de verbinding her steld worden, waarmee het spoorwegverkeer de gevolgen van de ramp was te boven ge komen. In onze kaart geven wij een chronologisch overzicht van de uitgevoerde herstelwerk zaamheden. Dulles pleit voor herziening handvest van de V. N. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft zich Woensdag in een toespraak tot de Amerikaanse vereniging van advocaten te Boston uitge sproken voor herziening van het handvest van de Verenigde Na ties. In 1955 zou de algemene ver gadering de kwestie van herzie ning van het handvest overwe gen. Volgens Dulles waren er drie gebreken, die een herziening noodzakelijk maken. In de eer ste plaats was het handvest op gesteld vóór de atoombom een rol speelde, in de tweede plaats hing de werking van de Verenig de Naties af van samenwerking met een land, dat wordt bestuurd door een internationale partij, die naar wereldheerschappij streeft en in de derde plaats was het handvest oorspronkelijk niet gebaseerd op een daaraan ten grondslag liggende wet en een ïechterlijke organisatie krach tens £en dergelijke wet. Vice-admiraal Joseph Clark, bevelhebber van de Amerikaan se 7de vloot in het Verre Oos ten, heeft te Hongkong in een vraaggesprek met een corres pondent van het Franse pers bureau A.F.P. verklaard, dat In- do.China, Malakka en Thailand (Siam) krachtig genoeg zijn om zichzelf te verdedigen tegen eventuele communistische aan vallen. Clark, die met zijn vlagge- schip „New Yersey" een beleefd heidsbezoek brengt aan Hong kong, zei voorts, dat op 't ogen blik de enige zending van de 7de vloot is de bescherming van Formosa. Een nationalistische aanval op communistisch Chi na zou zo zei hij, een kwestie zijn, die „slechts de nationalis ten aangaat". De Perzische premier, gene raal Zahedi, heeft de minister voor Voorlichting opdracht ge geven er voor te waken, dat de studenten zich niet met de po litiek bemoeien. Over 10 dagen opent de uni versiteit van Teheran haar poerten weer. De studenten van Teheran zijn merendeels aan hangers van de pro-communis tische Toedeh-partij en van het nationale front van ex-premier Mossadeq. De leider van de Fedayan Is lam heeft zich in een verklaring achter de eerste minister en de sjah geschaard. Hij eist echter dat het recht volgens de Koran in de plaats komt van het hui dige „Europese" recht en verder sluiting van nachtlokalen en een verbod op het gebruik van alcohol. In opdracht van premier Zsu heidi heeft de Perzische gehei me politie een aantal commu nistische publicaties, die bij huiszoekingen in beslag waren genomen, verbrand. Bij de huiszoekingen zouden volgens sommige bladen ook handgranaten, geweren, pisto len en zelfgemaakte bommen zijn gevonden. Ruim 300 com munisten zouden reeds zijn ge arresteerd, Volgens onbevestigde berichten zouden bij een overval op een communistisch centrum te Mesc een stad aan de grens met de Sowjet-Unie, drie per sonen het leven hebben verlo ren.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1